Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 109

Tema: Kamera za tetu čuvalicu

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno Kamera za tetu čuvalicu

    Moram se vratiti na posao i to pola radnog vremena. Miš ima 8 mj. Uzeli smo tetu čuvalicu preko oglasnika i hvata me panika. Čula sam da postoje kamere i jako sam zainteresirana za takvo nešto pa ako neko ima iskustva ili zna gdje ih nabaviti...

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    305

    Početno

    Bez njezinog znanja mislim da ju ne bi smjeli snimati.

    Sretno!

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Oprezno s tim snimanjem, osim što ne znam da li je uopće dozvoljeno, to ruši odnos povjerenja i može biti veća šteta nego korist...

    Bolje da s tetom čuvalicom provedeš dan-dva ZAJEDNO ili joj kažeš da ćeš svratiti, ali ne znaš kad... To bi trebalo biti dovoljno.

    Sretno!

  4. #4
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Oprezno s tim snimanjem, osim što ne znam da li je uopće dozvoljeno, to ruši odnos povjerenja i može biti veća šteta nego korist...

    Bolje da s tetom čuvalicom provedeš dan-dva ZAJEDNO ili joj kažeš da ćeš svratiti, ali ne znaš kad... To bi trebalo biti dovoljno.

    Sretno!
    Neovlašteno snimanje je kazneno djelo.
    U osobu kojoj ostavljaš dijete moraš imati povjerenja.
    Znam da nije lako, ali kad se na tu opciju odlučuješ, moraš imati povjerenje.

  5. #5
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Peso, znam kako ti je...i ja se moram za mjesec dana vratit svojim obavezama, isto smo prošli tjedan našli tetu čuvalicu, čini se super i sve , ali ipak me hvata panika i meni je kamera pala na pamet.

  6. #6
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    Pa čim sumnjaš u tu tetu - nije dobro, nemaš povjerenja i onda je bolje da tražiš drugu tetu. Čak ako je i OK teta - ako ti sumnjaš prenijet češ negativne osjećaje i na dijete i sve će biti teže - i tebi i bebi.
    Najbolje je da uzmeš drugu tetu - osjetit češ jel je prava ili nije a uz taj osječaj možež i postavljati neugodna pitanja - laž se uvijek može očitati. Npr. pitaš "Kako bi podnijeli cendravo dijete? Da li bi ga ponekad udarili po guzi?...." Pa čak i neugodnija pitanja - ako je osoba iskrena ona će jednostavno reći - Ne, naravno da ne, a ako mulja onda obično odgovor glasi isto ali s time da je osoba nervozna i uznemirena.
    Mislim da se puno može otkriti tim putem - uglavnom kamere NE.
    Sretno sa bebom i tetom i nadam se da češ naći tetu kojoj možeš potpuno vjerovati i koja će voljeti tvoju bebicu.

  7. #7
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    slažem se da je neovlašteno snimanje kazneno djelo, i da moraš imati povjerenja u čuvalicu, ali ne znam jeste li vidjeli američke snimke šamaranja beba, snimljene nanny camom... ne bih ja baš 100% bila protiv toga.

  8. #8
    petraa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    259

    Početno

    Moram se izjasniti kao teta čuvalica, meni je to grozno, slažem se da kao roditelji trebate čuvati svoje dijete ali ja bi svakako bila otvorena s tetom čuvalicom pa neka zna da se snima i neka odlučuje sama o tome da li će na to pristati.
    Osobno bi se uvrijedila iz dna duše kad bih otkrila da me se tajno snima.
    Zato, ako osjećate nepovjerenje prema tetama čuvalicama, mjenjajte ih!!

  9. #9
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Joe prvotno napisa
    slažem se da je neovlašteno snimanje kazneno djelo, i da moraš imati povjerenja u čuvalicu, ali ne znam jeste li vidjeli američke snimke šamaranja beba, snimljene nanny camom... ne bih ja baš 100% bila protiv toga.
    da, ovo sam i ja vidjela... :/
    a opet potajno snimati... :/

  10. #10
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Zapravo mi uopće nije jasno kako vam padne napamet nekoga potajno snimati :/ . Kako bi se vi osjećale da saznate da vas je netko potajno snimao, ugrozio vašu intimu na taj način. Meni je to strašno. Ako u startu tako sumnjate, zašto uopće angažirate čuvalice?

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    istina, al opet se sjetim onih slučajeva gdje su recimo dadilja i njen dečko silovali bebu, snimali to i puštali na internet

    iako sam ja odlučila vjerovati našoj teti čuvalici (dok smo je imali) i dan danas me malo grize da možda nije bilo nekih situacija ili da joj možda nije ruka povremeno poletila..?

    ovakva tema je već bila i fakat nisam za snimanje, ali opet mogu razumjeti potrebu roditelja za tako nečim....

  12. #12
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Bila bi sklona snimati tetu cuvalicu. Cak bi uvela snimanje po vrticima. I trebalo bi mijenjati Kazneni zakon i omoguciti legalno snimanje u svom domu.
    I poslovnicu banke snimaju, snimaju vas dok stojite u redu, obavljate razgovor sa osobnim bankarom.

    Snimaju nas i u ducanima, vidi se sta kupujemo, kako biramo...

    Ako u startu tako sumnjate, zašto uopće angažirate čuvalice?
    Ljudi uzimaju tete cuvalice jer nemaju drugog izbora.

  13. #13
    petraa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    259

    Početno

    Deaedi, mislim da pretjeruješ, postoji drugi izbor, uvijek i za svakoga.

    Osobno čuvam djecu preko deset godina, nikad nisam povisila ton na dijete koje je na čuvanju niti sam ikada napravila išta neprimjereno, više sam u svemu pazila na tu djecu nego na svoju rođenu, to je živa istina , jer sam za svako to dijete osjećala ogromnu odgovornost u svakom pogledu.
    A sad, da ima bolesnika, vjerojatno ima, zato toplo preporučam roditeljima da vjeruju u svoje instikte i za čuvanje odaberu osobe prema kojima osjećaju povjerenje.

  14. #14
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Smeta me i kad me se snima u dućanu, smeta me i kad me se snima u pojedinim prostorijama u mojoj firmi. Snimanje u vrtićima? :/ Tada bi i snimke naše djece bile dostupne mnogima.

  15. #15
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Citiraj petraa prvotno napisa
    Deaedi, mislim da pretjeruješ, postoji drugi izbor, uvijek i za svakoga.
    A ja mislim da nije u redu da tako izrječito tvrdiš da uvijek postoji drugi izbor. Da, postoji, dati otkaz i biti kod kuće s djetetom i živjet od socijalne pomoći, jel da?!
    Jer ja nemam baka i djedova u blizini koji bi mi mogli čuvat dijete, a beba je još premalena za jaslice, a i tako smo na listi negdje tisućiti...
    Za svoje djete sam izabrala najbolju tete koju sam mogla, razgovarala sam sa 50ak žena, nisam se odmah odlučila za prvu koja se javila, ali ipak u meni postoji malo sumnje. Mislim da je i normalno za jednu majku da se brine za svoje dijete i da ga pokušava zaštiti na sve načine, naročito kad je dijete ovako malo kao moja Vita i ne može mi još sama reći kakva je teta prema njoj.

  16. #16
    petraa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    259

    Početno

    Mislila sam da postoji drugi izbor među tetama, ne moraš izabrat onu koja ti se ne sviđa, a ako ti se ne sviđa ni jedna onda je možda u roditelju problem, ne može biti da niti jedna teta ne valja.
    A da bi se osjećala sigurnom, provedi par dana s njima doma, usmjeri tetu na ono što želiš i uzmi nekog s iskustvom, nekog tko ima svoju djecu pa da zna dječje potrebe.

  17. #17
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj petraa prvotno napisa
    Mislila sam da postoji drugi izbor među tetama, ne moraš izabrat onu koja ti se ne sviđa, a ako ti se ne sviđa ni jedna onda je možda u roditelju problem, ne može biti da niti jedna teta ne valja.
    Naravno da se moze desiti da ni jedna teta ne valja.
    Polazim od sebe. Ja ni sebi samoj ne vjerujem... U nekim situacijama (doduse malobrojnim), samo me velika ljubav sprijecila da ne udarim po guzi. (nisam nikad, na znanje i ravnanje). Teta tu ljubav prema djetetu nema.

  18. #18
    petraa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    259

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Citiraj petraa prvotno napisa
    Mislila sam da postoji drugi izbor među tetama, ne moraš izabrat onu koja ti se ne sviđa, a ako ti se ne sviđa ni jedna onda je možda u roditelju problem, ne može biti da niti jedna teta ne valja.
    Naravno da se moze desiti da ni jedna teta ne valja.
    Polazim od sebe. Ja ni sebi samoj ne vjerujem... U nekim situacijama (doduse malobrojnim), samo me velika ljubav sprijecila da ne udarim po guzi. (nisam nikad, na znanje i ravnanje). Teta tu ljubav prema djetetu nema.
    Teško, baš zato sam i napisala to, ako niti jedna ne valja možda je problem u roditelju. Ne možda nego sigurno.
    Ne može biti da niti jedna ne valja, nemoguće.
    Rijetko koje dijete će se kod tete čuvalice ponašati kao kod svoje mame, moji klinci su sa mnom bili razmaženi i to mi je normalno, sa svima drugima su bili krasni.
    Tako da mislim da si ti kao mama počašćena ponašanjem svojeg djeteta i da dijete jako dobro zna tko mu je mama.
    A kad veliš da teta tu ljubav nema, moguće, mada neznam kak teta ne bi zavoljela dijete koje čuva, ali imaj na umu da tetu niti ne živcira ono što tebe živcira kod tvog djeteta pa zašto bi se ljutila na dijete.
    Npr. mene je kod mojih klinaca znalo naljutiti kad nešto prevrnu ili se zaliju ili nešto slično, dok me takva stvar nikad nije zasmetala kod djeteta koje sam čuvala.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    Citiraj dunja&vita:-))) prvotno napisa
    Citiraj petraa prvotno napisa
    Deaedi, mislim da pretjeruješ, postoji drugi izbor, uvijek i za svakoga.
    A ja mislim da nije u redu da tako izrječito tvrdiš da uvijek postoji drugi izbor. Da, postoji, dati otkaz i biti kod kuće s djetetom i živjet od socijalne pomoći, jel da?!
    Jer ja nemam baka i djedova u blizini koji bi mi mogli čuvat dijete, a beba je još premalena za jaslice, a i tako smo na listi negdje tisućiti...
    Za svoje djete sam izabrala najbolju tete koju sam mogla, razgovarala sam sa 50ak žena, nisam se odmah odlučila za prvu koja se javila, ali ipak u meni postoji malo sumnje. Mislim da je i normalno za jednu majku da se brine za svoje dijete i da ga pokušava zaštiti na sve načine, naročito kad je dijete ovako malo kao moja Vita i ne može mi još sama reći kakva je teta prema njoj.
    Potpisujem...nisam mislila odmah snimati, ali ako iti malo postoji sumnja u meni . Znam da je KD, ali za dobrobit svoje djece ću učiniti sve. Moje dijete ima 8 mj., i ja ne znam kako bi na njemu mogla skužiti da ga je tete npr. protresla dok je plakao (užaš). I ja sam se vodila instiktom ali u ovoj situaciji mi to nije dovoljno. Ako bi i stavila kameru to bi bilo kad bi nešto zaista sumnjala i to bi bilo par dana da potvrdim/nepotvrdim svoje sumnje.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    305

    Početno

    Kada sam odlazila na razgovore za čuvanje djece, rekla sam roditeljima da mi ne bi bio problem da me snimaju, ali da ja onda znam za to.

    Mislim da ako se i snima, 2,3 dana možda teta može "glumiti" ali nakon nekog vremena ako ima bilo kakvih loših osobina to neće moći sakriti.

    Tako da sam i za i protiv kamere.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    Zagreb/Maksimir
    Postovi
    40

    Početno

    Kako bi se ti osjećala da tebe snima kamera dok radiš...
    Ja znam da je to tvoje malo blago...ali u ovom poslu najveća uloga je POVJERENJE...
    Ja sam bila niz dugih godina nany...i znam kroz što prolaze roditelji a i tete čuvalice...
    Nađi nekoga tko će zadovoljiti sve tvoje točke očekivanja...provedi nekoliko dana s njom...i onda odluči da li je ona dobra osoba za tvoje dijete ili ne...
    Evo mali test...kada dode teta čuvalica na razgovor prvo što obrati pažnju...
    1.Da li će se teta izuti iz cipela...i tražiti put do kupaone da opere ruke (meni je to bilo prvo što sam radila)
    2. Zatim prvi dojam koji si ti stekla kada si ju vidjela...
    3. NAJVAŽNIJE: Kako reagira tvoje dijete na nju/njega... Dijete zna prepoznati i najsumljiviju crnu točku čovjeka....vjeruj mi...


  22. #22

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    malo skretanje s teme no..ja bih postavila kamere u vrticima(ne u djetetov iako i tu nemam nista protiv) vec u ove drzavne gdje sam imala prilike,dok sam praksu odradjivala,vidjeti kako se tete uzasno ponasaju,vrijedjaju i urlaju a kada roditelji dodju,onda su smirene kao mudraci s himalaja..uzasno nesto i u biti,gledajuci ih onda,tocno se to na njima-njihovu licu i moglo vidjeti:prijetvornost,licemjernost i totalni izostanak razumjevanja i njeznosti za djecu..opcenito sam Za kamere,poradi sigurnosti djece,viseg stupnja kompetentnosti i uvida i samih ravnatelja vrtica kako im djelatnici rade(iako,ovo govorim za vrtice a osobna cuvanja teta su mi sasvim drugi par rukava..tu bi se vodila intuicijom,potpunom otvorenosti i trudom oko prijateljstva )

  23. #23
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Citiraj Pticica83 prvotno napisa
    Kako bi se ti osjećala da tebe snima kamera dok radiš...
    Ja znam da je to tvoje malo blago...ali u ovom poslu najveća uloga je POVJERENJE...
    Ja ne vidim razlog da nekome smeta kamera ako ne radi ništa loše.

    A što se tiče povjerenja, pa za to je valjda potrebno neko vrijeme. Kako da vjerujem nekome koga praktički i ne poznajem??
    Ja sam si uzela vremena, najprije ću ja biti kod kuće sa tetom i malenom cijelih mjesec dana, ali ne bi bilo prvi puta da je netko divan i krasan kad je mama u blizini, a kad je nema bude skroz druga priča. Bojim se za svoje dijete i ako je kamera i snimanje jedini način da budem sigurna da mi je dijete u sigurnim rukama, onda sam ja apsolutno za.

  24. #24
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Ti bi stavila kamere u vrtiće ma nemoj, a da tebi netko stavi kameru iznad radnog stola ili sta več radiš i gleda svaki tvoj pokret.
    Znam da ima i giznih teta i super teta, ali ako već znaš da je grozna pričaj s njom obrati se ravnatelju... plati tetu čuvalicu, hm i one se izderu na djete a imaju jedno ili dvoje za čuvanje a teta u državnom vrtiću ima po 25-30... I da zašto bi kamere u državne vrtiće misliš ds u privatima imaju neke tete s himalaje ili ...

  25. #25

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    Citiraj superx prvotno napisa
    Ti bi stavila kamere u vrtiće ma nemoj, a da tebi netko stavi kameru iznad radnog stola ili sta več radiš i gleda svaki tvoj pokret.
    Znam da ima i giznih teta i super teta, ali ako već znaš da je grozna pričaj s njom obrati se ravnatelju... plati tetu čuvalicu, hm i one se izderu na djete a imaju jedno ili dvoje za čuvanje a teta u državnom vrtiću ima po 25-30... I da zašto bi kamere u državne vrtiće misliš ds u privatima imaju neke tete s himalaje ili ...
    ajme,pa kakav je problem u tome?i sama sam skoro pa odgajateljica u vrticu ,to mi je profesija i uopce ne vidim problem oko toga da se snima u njima..iz mnogo razloga-jedan je i taj da roditelj moze pogledati svoje dijete kako provodi vrijeme u vrticu,kako mu tece proces socijalizacije,kakva mu je interakcija sa grupom,s kime se i kako igra,sto svi sa tetama rade itd..kakav je problem snimati???uopce ne vidim nikakvog problema,osim ako su tete prikrivene vjestice pa se iskaljavaju i lijece svoje frustracije i nezadovoljstvo na istresanju,vikanju i grubosti prema djeci..
    i naravno da nije isto snimati nekoga tko 8h sjedi za stolom i radi sa papirima i,s druge strane snimati grupu djece s tetama i sve njihove aktivnosti,igre,sukobe medju djecom i kako to teta rijesava,i sve ostalo.

    u biti,kada si to sad potencirala,najradije bih snimala vrtic u koji mi dijete ide jer-ne zeli mi pricati o tomu sto su radili u vrticu a program im je veoma kvalitetan i mnogo toga lijepog cine,on se jako lijepo igra s svojim vrsnjacima a meni je to sad odjednom oduzeto vidjeti i uzivati u tome,i gledati kako tete reagiraju kod sukoba i slicnog jer sam jako zadovoljna tetama koje mi dijete ima u vrticu i rado bih nesto o odgoji naucila i iz njihova primjera..
    ajd sad da te cujem

  26. #26
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Meni nije jasno zašto se sad odjednom svi toliko bunite zbog oko toga da kamere snimaju ljude koji rade s djecom.

    Dal se itko od vas išao ikad žalit direktoru banke jer vas i tamo snimaju?
    Ili poslovođi u bilo kojoj trgovini? Ili nemate ništa protiv toga da vas se tretira kao potencijelne kradljivce?
    Ali kad se netko brine za svoje dijete, to se odmah osuđuje.
    Stvarno mi nije jasno :?

  27. #27

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    a grozne tete i takve kakve sam navela,sto srela sam na praksi,treba zamijeniti sa dobrima, i strucni tim skupa s ravnateljem vrtica treba imati uvid u to kako teta radi,a to precesto nemaju iako im je pod nosom-a kada bi ih se snimalo,s vremenom bi se moglo spoznati kolika je njezina kompetencija,strpljenje i agilnost te ako je na niskim razinama i vremenom nema pozitivnih pomaka-trebalo bi potraziti drug(acij)u tetu..

  28. #28

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    Citiraj dunja&vita:-))) prvotno napisa
    Meni nije jasno zašto se sad odjednom svi toliko bunite zbog oko toga da kamere snimaju ljude koji rade s djecom.

    Dal se itko od vas išao ikad žalit direktoru banke jer vas i tamo snimaju?
    Ili poslovođi u bilo kojoj trgovini? Ili nemate ništa protiv toga da vas se tretira kao potencijelne kradljivce?
    Ali kad se netko brine za svoje dijete, to se odmah osuđuje.
    Stvarno mi nije jasno :?
    da,to se smatra itekakvim narusavanjem tzv.privatnosti na poslu no kakvu imas privatnost kao teta u vrticu sa toliko djece oko sebe?mislim,nije da sjedim u svom uredu pa ceprkam po sadrzaju svoga nosa..vec,naprotiv,stalno si u pokretu,stalno u aktivnostima,oko djece oko svakojakih obaveza vezanih za djecu i sto je tu problem,da se to snima?pa djeca su sjajna u vrticu,toliko toga se lijepog od njih moze cuti,primiti(u smislu obogacenja duha) a jadni roditelji koji rintaju po citav dan uopce nisu dio toga niti mogu taj dio djetetova zivota ikada dotaknuti..to jedna predstava ili zajednicka svecanost u vrticu ne mogu nadoknaditi,niti pribliziti stvarnu sliku njihova djeteta-u vrticu.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    a ovo dunja&vita si sjajno navela,sa snimanjem u ducanima i nas kao potencijalnih kradljivaca..u biti,jedino je stvar nase kulture sto nismo se susreli sa time(snimanjem po vrticima)kao necim sasvim normalnim i prihvatljivim..dok je ovo u ducanima,na ulici,bankama,sasvim utkano u nase pojmove prihvatljivog jer se u biti uopce ne dovodi u pitanje da li to uopce je potrebno.imperativ mnogo toga mijenja,kada bi barem zazivio i u vrticima,za dobro svih,ne samo za mirnu savjest roditelja.

  30. #30
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Nažalost, svi mi danas živimo u jednom velikom Big Brotheru, tako da se više ničem ne čudim...

  31. #31

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    molim moderatoricu da ispravi moje boldanje ili da ga ukloni..hvala

  32. #32
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    [quote="Deaedi"]
    Citiraj petraa prvotno napisa
    samo me velika ljubav sprijecila da ne udarim po guzi. (nisam nikad, na znanje i ravnanje). Teta tu ljubav prema djetetu nema.
    deaedi, kako kaže petra, ne živciraju te iste stvari kao kod tvoje djece, a ne treba zaboraviti i činjenicu da su djeca sasvim drukčija s mamom i sa tetom čuvalicom. s njima su uglavnom puno poslušnija i manje zahtjevaju. to iz iskustva - radila sam i kao čuvalica, i to skoro pa 24/7, u italiji. ono, u stilu filma dnevnik jedne dadilje, pa malo ublaženo. i imamo povremenu čuvalicu - dva dana u tjednu.

    uglavnom, ja sam skroz protiv snimanja, ali skroz. da mene snimaju na radnom mjestu, odmah bih dala otkaz. :/

  33. #33

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    Zagreb/Maksimir
    Postovi
    40

    Početno

    uglavnom, ja sam skroz protiv snimanja, ali skroz. da mene snimaju na radnom mjestu, odmah bih dala otkaz. :/[/quote]

    SLAŽEM SE

  34. #34

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    hm,malo sam se zamislila i mislim da naposlijetku ipak nije u redu snimati tete i tako biljeziti njihov rad.ocekuje se da ravnatelji zaposle kvalitetne osobe i da one/oni na pravi nacin obavljaju svoj posao.ovako dolazi do jedne prikrivene tenzije i stresa koji moze dovesti i do iskrivljenja licnosti i unutarnjeg grca iz pritajene nesigurnosti i uopce straha radimo li dobro..sve to nikako nije dobro niti pravedno prema naravi njihova posla.
    superx,ako si slucajno teta u vrticu,onda ti se posebno ispricavam.

    a znati sto nam djeca rade i kkva su u vrticu,mozemo saznati od teta i na informacijama kod inih..tako da ipak,ne bi ja kamere u vrtice..sve bi postalo namjesteno i lazno i nestalo bi onih iskrenih emocija i ispravnih reakcija jer bi se tete vjerujem osjecale promatrano i tko zna jos kako..
    bas sam se zaletila :/

  35. #35

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    A baš sam se zapitala kad će opet tema snimanja teta izroniti. Ovo je, koliko se sjećam, a nemam baš predugi staž ovdje, već treći put. Svi smo osjetljivi na našu djecu i za njih bi i njihovu sigurnost sve učinili, pa i kaznena djela. Nije kazneno djelo samo snimanje, već je kazneno djelo neovlašteno snimanje (ako teta pristane da je snimate sve je OK, osim što sigurno nije u redu sam vaš odnos). Ako je nepovjerenje takvo da biste vi imali potrebu snimati - bolje odustati od te tete.

  36. #36
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Citiraj sundrops prvotno napisa
    hm,malo sam se zamislila i mislim da naposlijetku ipak nije u redu snimati tete i tako biljeziti njihov rad.ocekuje se da ravnatelji zaposle kvalitetne osobe i da one/oni na pravi nacin obavljaju svoj posao.ovako dolazi do jedne prikrivene tenzije i stresa koji moze dovesti i do iskrivljenja licnosti i unutarnjeg grca iz pritajene nesigurnosti i uopce straha radimo li dobro..sve to nikako nije dobro niti pravedno prema naravi njihova posla.
    superx,ako si slucajno teta u vrticu,onda ti se posebno ispricavam.

    a znati sto nam djeca rade i kkva su u vrticu,mozemo saznati od teta i na informacijama kod inih..tako da ipak,ne bi ja kamere u vrtice..sve bi postalo namjesteno i lazno i nestalo bi onih iskrenih emocija i ispravnih reakcija jer bi se tete vjerujem osjecale promatrano i tko zna jos kako..
    bas sam se zaletila :/
    prihvačam, nisam ja ali moja mama je...tako da sam praktički odrasla u vrtiću.... nije čudo da teta koji put povisi glas jer njih ima i po 30 tamo i mora ih ponekad nadglasati,zna biti užasna galama i vika., nije to deranje tako zlonamjerno... uvjerena sam da je velikoj večini djece odlično u vrtiću jer se druže imaju puno igračaka i da ne doživljavaju promjene raspoloženje tako drastično jer njima su njihovi prjatelji i igračke centar svijeta. a to da vidite kako se ponašaju djeca u vrtiću tokom aktivnosti, pitajte tetu u mnogim vrtićima je praksa da se snimaju videokamerom druženja rođendani, barem je tako u našem vrtiću i svaki roditelj može to pogledati.....
    ne bi bilo fer na temelju neke snimke koja vrlo lako može biti izvučena iz konteksta pričati o nečijoj stručnosti a i nismo više u vremenu one "stare škole" šibom po guzici.

  37. #37
    morena24 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    460

    Početno

    zasto bi bilo protuzakonito postaviti kameru u svoju vlastitu kucu?

    dakle neka nadzorna kamera pred ulazom u moju kucu bi bila protuzakonita?

    pa nece zena stavit odmah te snimke na net ili ih ne znam kako upotrjebit...

    da meni netko dolazi u moju kucu, cuvat moje dijete ja bih postavila kameru. jer sigurno mi nece dadilja na razgovoru rec :'' znate ja sam psihopat i tucem djecu'' nego ce bit najbolja moguca...

  38. #38

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    superx,bas me je to i potaknulo da promijenim misljenje,jer u tom slucaju se stvari doista mogu itekako vaditi van konteksta,a u biti nitko ne mora uopce biti "kriv"..a da ne govorimo o tomu koliko same tete,koje i inace zbog velikog broja djece i brige oko njih su pod pritiskom,da budu jos opterecene tim promatranjem..

    a o snimanju privatno,teta cuvalica,doista ne znam sto reci..ja sama nekako imam tu srecu da imam dobar osjecaj za ljude i mogu osjetiti tko mi pase a tko ne,te takodjer,u koga mogu imati povjerenja i samo to da mi netko bude sam sa mojim djetetom mi je izuzetno vazno da itekako imam povjerenja u tu osobu i da mirna srca mogu izaci kroz vrata znajuc da ce ta teta biti njezna i brizna prema djetetu..u svaku slucaju,radije bih pa i dva mjeseca svakodnevno,punih 8 sati provodila sa tom potencijalnom tetom i svi troje-i teta i dijete i ja se uhodavali nego postavila kameru za nadgledanje.u biti mi je to bas jadno iako,razumijem motivaciju i strepnje majki koje o tomu razmisljaju.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    (jadno ne u smislu da jadno razmisljate-koje spominjete nadgledanje tete kamerom)vec jadno sto moramo se dovoditi u situaciju da uopce sumnjamo kako je nemoguce naci pristojnu,normalnu i briznu zenu koja ce tu biti za nase dijete,i pruziti mu ljubavi i njeznosti)
    no opet,ima puno kvalitetnih cuvalica,kod kojih mozes dobiti preporuke,cuti se sa roditeljima ciju je djecu prije cuvala itd..ima nacina..

  40. #40

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    116

    Početno

    ja na razgovorima za dadilju uopce nisam pitala zene pitanja tipa sto bi napravili kad bi vas dijete udarilo jer mi je to glupo i mislim da na svako takvo i slicno pitanje ce odgovorit pozeljnim odgovorom. i mene brinu dadilje jer moram zaposlit jednu i ne mogu se odlucit. za snimanje nisam, al mislim da svatko moze procijeniti ako boravi par dana s dadiljom i djetetom doma.jesu mozda isfejkane i glupo je jer pretpostavljaju da ih promatras, al vidis neke stvari..
    snimanje u vrticima - halo?? neki(vecina)vrtica snima aktivnosti u grupama i nitko te ne pita dal pristajes ili ne, a niti roditelje. ima svakakvih teta, al apsolutno nisam za kamere jer je to stresno. ne znam, al sumnjam da netko pregledava snimke u bankama i sl. osim u slucaju hitnosti, a da te netko vrti kak radis s djecom u toku dana - no way, pa poludila bi misleci stalno kaj si rekla, kak ce se to protumacit i sl. draga sundrops, meni je koma i to kaj na pripremi za pripravnicki gledas snimku lose i dobro odradenog sata. ja ne bi voljela bit primjer ni jednog ni drugog pa da me generacije gledaju i komentiraju svaki moj pokret. uzas!

  41. #41

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    ahaa,znam da je to nezgodno a i neugodno.
    u biti,kod nas niti ne gledamo neke video zapise vec imamo prilike to vidjeti na praksama kroz vrtice,i u biti,te tete koje gore osudih,nisu bile nista osobito ni lose a ni fizicki grube..samo su se izredala dva teska dana(kisa,pritisak i puno nestasne djece)i onda je jedna od tih teta bas bila izrazito zivcana i deracki raspolozena,zacinjeno prijetnjama..no nista osobito..druga teta kad je ova krenula s deracinom se okrenula ka meni,osmijehnula se i rekla-nemoj joj zamjeriti,ona se jako zivcira oko svega a eto,ja joj zamjerila i jos ovako blatila po njoj,pa se sad ja zivciram jer mi je zao sto sam tako razmisljala

  42. #42

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    (shvatih,ti spominjes uciteljski smjer)
    ah,to je zbilja osobita bruka,biti na popisu losih

  43. #43
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    U našem (državnom) vrtiću su postavljene kamere. Sumnjam da su baš u svakoj prostoriji ali ima ih puno. Dvorišni prostor je cijeli pokriven kamerama.

  44. #44
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Nemam nista protiv da me snimaju na radnom mjestu. Na svom prvom poslu snimali su nam se hodnici i sve zajednicke prostorije. Ne bi smetalo ni da mi snimaju radni stol.

    I mislim da bi trebalo uvesti snimanje u vrticima. I da roditelji mogu preko interneta gledati svoju djecu dok su na poslu (naravno, svaki roditelj dobije svoj password).

    I da imam cuvalicu, snimala bi je.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    Deadi,ovo sto spominjes o snimanju u vrticima pa gledanju djece na internetu,to je samo ideja ili ima toga u svijetu kao normanoga(tj.da se ne radi o nekim elitnim vrticima??)

  46. #46
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Mislim da je o tome pisala petra, primjer mislim Brussela, i vjerojatno vrtic za strance, dakle, malo elitniji.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    hvala,bas me zanimalo..

  48. #48
    Demi avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Canada
    Postovi
    276

    Početno

    Ne kuzim zakej neko nebi smel u svojoj kuci snimati svoje dijete s tetom cuvalicom i opcenito bilo sta i bilo koga simati u svojoj kuci, pa nebu to valjda stail na internet ili nekak drugcije zloupotrebil.
    i mislim da bi trebalo staviti kamere i u vrtice ,u ducanima i sve posvud nas snimaju bez nase dozvole a mi toboze nebi smjeli snimati u svojoj kuci prakticki nepoznatu osobu kojoj povjerimo brigu i zapravo zivot naseg djeteta. u svakom slucaju potpisujem Deaedi.

  49. #49
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    ako se u škole smiju postavljati kamere, ne vidim razloga zašto se to ne bi moglo u vrtićima. :?


    prijateljica je snimala svoju tetu čuvalicu, sa web kamerom i gledala je s posla što se događa. teta čuvalica je ubrzo dobila otkaz jer se s djetetom uopće nije bavila, pustila bi je da plače, presvlačila joj pelenu jednom dnevno, dok bi mala vrištala ona bi gledala tv i govorila joj neka začepi jer joj je pun grubariječ.
    pola sata prije maminog povratka s posla igrala bi se s malom, promijenila joj pelenu, nahranila, tako da je malena bila uvijek dobro raspoložena kad bi mama došla
    Da ne govorim o tome kako je ta teta čuvalica bila vrlo znatiželjna i kopala po svemu što se nalazilo u stanu...
    Kad je došla iduća teta čuvalica, nakon tjedan dana kamera je prestala raditi. teta i dan danas, 2 godine kasnije radi kod njih, i nikad nisu imali problema.

    pa si ti misli

    a što se tiče povjerenja, ono nije bogomdano nego se gradi. uz dužno poštovanje, ja ne mogu imati povjerenja u osobu koju sam upoznala prije 2 dana. pogotovo ne toliko povjerenja da joj prepustim svoje dijete bez da se pitam jel sve ok ili nije. a ako se imam priliku uvjeriti da je sve ok, zašto ne bih?

  50. #50
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    zašto se miješaju kruške i jabuke?

    nije isto postaviti kamere na dvorište vrtića, u hodnik, kod ulaznih vrata, znači kamere za nadzor i sigurnost i staviti skrivenu kameru za tetu čuvalicu.

    u bankama, poštama - svi mi znamo da su tamo kamere i one su vidljive, ali potajno skrivati... eeeeeeeeeee, to ne.
    ja sam (kad je mališa kretao iu jaslice) razmišljala o teti čuvalici, ali kako nisam imala preporuku nikoga, jednostavno se nisam usudila nikoga uzeti. ali nikad ne bih stavila skrivenu kameru.

    a kamere u vrtiću koje nadziru rad teta s djecom. i što sa snimkama? netko je predložio da bi se moglo dati roditeljima da gledaju - e ja ne želim da još 23 para roditelja, njihovih familija i prijatelja gleda kako se moje dijete igra. među njima se može naći barem jedan koji će to uploadati na net. da li će svakog roditelja dijeteta sa snimke pitati jel smije? sumnjam

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •