Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 57

Tema: Kanadski ginekolozi vise ne preporucuju carski za zadak

  1. #1
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno Kanadski ginekolozi vise ne preporucuju carski za zadak

    Neznam jeste li vidjeli, izaslo danas, da Kanadsko drustvo opstetricara i ginekologa vise ne preporucuje automatski carski kod poprecnog polozaja bebe.

    Vise o tome: No more automatic C-section for breech births, says Ob/Gyn Society

  2. #2
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ancica, ovo nije poprecni oplozaj nego zadak.

  3. #3
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    aleluja!

  4. #4
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    aleluja!
    :shock: :?

  5. #5
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    čemu se čudiš? zadak (ne poprečni položaj, ančica se zeznula) nije bezuvjetna indikacija za carski.

  6. #6
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    čemu se čudiš? zadak (ne poprečni položaj, ančica se zeznula) nije bezuvjetna indikacija za carski.
    zapravo, ne čudim se.
    zgrožena sam tvojim komentarom na ovaj tekst. jer u njemu piše da puno liječnika NIJE OBUČENO za vaginalni porod na zadak, pa tek sad kreću na edukaciju.

    there exists a significant cohort of Canadian obstetricians who lack training in vaginal breech birth.
    jel bi ti pristala da uče na tebi? :/
    tko će snositi odgovornost krive procjene (bar dok se ne educiraju)????

    tvoj poklič "aleluja" mi zvuči militantno...

    p.s. pretpostavljam da si komentirala tekst, ne naslov! a i tekst je manjkav, jer ne kaže da li majka ima pravo izbora poroda - pa se time automatski stavlja u poziciju objekta a ne subjekta.

  7. #7
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    “What we’ve found is that, in some cases, vaginal breech birth is a safe option, and obstetricians should be able to offer women the choice to attempt a traditional delivery.”

    "...there exists a significant cohort of Canadian obstetricians who lack training in vaginal breech birth."

    “The onus is now on us as a profession to ensure that Canadian obstetricians have the necessary training to offer women the choice to deliver vaginally when possible.”

    "In light of the lack of training, health professionals, universities, and hospitals will need to work together to help ensure that Canadian health centres are prepared to accommodate women who choose to attempt a trial of breech vaginal delivery."

    "An experienced obstetrician should be present to attend the delivery and to offer a cesarean section if the labour does not progress smoothly or if complications arise."

  8. #8
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Dakle, osim što piše da puno liječnika nije obučeno za ovakve porode, piše i štošta drugo, po mojoj ocjeni sasvim razumno.

  9. #9
    majoslava avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    sthlm
    Postovi
    654

    Početno

    samo st to ne znaci puno, od preporuke organizacijepa do uvjerenosti onih koji odgovaraju za porod i do realizacije ideje je dugacak put

    problem sa zatkom je da zahtjeva da uznemiravas bebu i zenu i porod minimalno, sto se kosi sa principima u bolnicama i kako se porodi obradjuju...

    kanada je tu mozda malo bolja od hrvatske, ali ne vjerujem da nema puno stvari za poboljsanje...

    ovdje gdje sam ja ima jedna bolnica koja bi trebala voziti porode na zadak vaginalno iz istih razloga, (odnosno, ne carski po defaultu, kao sto je bilo do nedavno), medjutim nije se u praksi bas daleko doguralo...

  10. #10
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Hvala na ispravci, fakat se nisam u tom trenutku mogla sjetit kak se veli breech na hrvatskom, a zurila sam se

  11. #11
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    there exists a significant cohort of Canadian obstetricians who lack training in vaginal breech birth.
    jel bi ti pristala da uče na tebi? :/
    tko će snositi odgovornost krive procjene (bar dok se ne educiraju)????
    sorci

    a di ono uce doktori kako raditi nove ili njima nove procedure?

  12. #12
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    nisu obučeni jer se s vremenom izjednačilo zadak = carski, linija manjeg otpora.

    ne znam koliko daleko u prošlost to ide u kanadi. ali znam da je prije 30-ak godina u hrvatskoj svaki porodničar bio obučen za porod zatka, a meni je prije 5 godina ginekolog navijestio mogućnost carskog ne zato što je bio potreban, nego zato što danas malo koji liječnik ima "u rukama" dovoljan broj zadaka da mu se mogu bez straha prepustiti. dakle, trebala bih na nepotrebnu operaciju jer stručno osoblje nije u stanju pružiti uslugu koju bi trebalo. e, ja mislim da je to strašno.

  13. #13
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Nažalost, meni je još strašnije što je moja mama izgubila zdravu bebu na porodu jer je bila na zadak. Krivica je naravno doktorova, jer ju je predugo pustio da se muči i beba se ugušila. Ali zbog tog neiskustva/neznanja/nemara ili pak s druge strane mog straha koji je možda i subjektivan, iskreno, ja bih se u slučaju zadka ipak odlučila na carski rez :/

  14. #14
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno Re: Kanadski ginekolozi vise ne preporucuju carski za zadak

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Neznam jeste li vidjeli, izaslo danas, da Kanadsko drustvo opstetricara i ginekologa vise ne preporucuje automatski carski kod poprecnog polozaja bebe.

    Vise o tome: No more automatic C-section for breech births, says Ob/Gyn Society
    Ancice, nisam vidjela, jer me vrlo malo zanima kako porađaju u Kanadi...Morala bi imati malo vise informacija o bolnicama, uvjetima i educiranosti lijecenja u RH, pa bi onda shvatila da je to nebo i zemlja.

    Inace potpisujem sorci i vertex u komentarima.

  15. #15
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    stvarno ali stvarno mi niste jasni

  16. #16
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Brunda prvotno napisa
    Nažalost, meni je još strašnije što je moja mama izgubila zdravu bebu na porodu jer je bila na zadak. Krivica je naravno doktorova, jer ju je predugo pustio da se muči i beba se ugušila. Ali zbog tog neiskustva/neznanja/nemara ili pak s druge strane mog straha koji je možda i subjektivan, iskreno, ja bih se u slučaju zadka ipak odlučila na carski rez :/
    u šibenskom rodilištu uvijek probaju vaginalno
    moja frendica je tako rodila 2x na zadak
    vaginalno
    bez komplikacija
    samo brdo šavova

  17. #17
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    samo brdo šavova
    to je tebi "samo"?

    :?

  18. #18
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    isto bi dobila i u klasičnom vaginalnom bez indikacije za epiziotomiju
    tako rade u šib. rodilištu (ako nemaš ludu sriču da te dopadnu razumni ginekolog i babica)

    zato sam i pobigla o tamo i otrčala u Vž

  19. #19
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ne razumijem... "samo" brdo šavova je za tebe dobar ili loš ishod?
    naime znam žene koje su završile s puno šavova, i itekako su osjećale posljedice i ginekološki, i na urinarnom traktu (nešto kasnije).

  20. #20
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    ne razumijem... "samo" brdo šavova je za tebe dobar ili loš ishod?
    naime znam žene koje su završile s puno šavova, i itekako su osjećale posljedice i ginekološki, i na urinarnom traktu (nešto kasnije).
    nema razlike za vaginalni bolnički obični i na zadak
    brdo šavova dobiješ i sa CR-om

  21. #21
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    da, samo što su ti šavovi na drugom mjestu - i nisam čula od carica da su imale takve posljedice kao i one koje su ih imale na drugom mjestu.

    nisi mi odgovorila: da li je to za tebe dobar ili loš ishod?

  22. #22
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    brdo šavova dobiješ i sa CR-om
    Ja sam rodila 5 puta, 4 puta na carski i jednom vaginalno.
    Od tog vaginalnog je proslo 9 godina i dan danas imam problema zbog epiziotomije, oziljak mi je osjetljiv i malo malo krvari, unisten mi je sexualni zivot

    Od 4 carska nemam nikakve komplikacije, a zadnji je bio prije godinu dana tako da ova gore izjava nema veze s vezom :/

  23. #23
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno Re: Kanadski ginekolozi vise ne preporucuju carski za zadak

    Citiraj Deaedi prvotno napisa

    Inace potpisujem sorci i vertex u komentarima.
    Kako nas možeš obje potpisat, kad se ja totalno ne slažem s njenim komentarom ? Očito nisam bila jasna.
    Poanta mog citiranja i boldanja je bila da u članku piše da žele imati mogućnost da ženama ponude izbor vaginalnog poroda, te da imaju problem mnoštva liječnika koji nisu obučeni za vaginalne porode zatka, zbog čega je potrebna suradnja između ustanova i liječnika. Također je rečeno da svakom takvom porodu treba prisustvovati iskusan liječnik (a imaju ih valjda barem 3 u Kanadi, pa će počet valjda s ta tri). Meni je to sve skupa razumno i nimalo šokantno, odnosno, članak mi ne govori da je netko zbog svog hira odlučio prisilno masakrirati žene, pa mi je ovakva reakcija :shock: sasvim neprimjerena.
    Inače, ja sam A. rodila vaginalno na zadak, imam mali šav (možda bih drugdje i bez njega prošla), krasno zašiven, ne mogu ga naći već godinama ni uz najbolju volju. Dojila sam sjedećki već u rodilištu. Šav je vjerojatno tako krasan jer sam bila sva euforična i sretna, pa sam čavrljala s liječnikom i preporučila mu da to pažljivo napravi jer da je meni to važan dio tijela. Naravno da bi takve šavove trebale imati i žene kojima se ne čavrlja poslije poroda. Ili još bolje, ne nikakve šavove.
    Dobra prijateljica je imala 4 godine poslije toga isto vaginalni porod na zadak, izuzetno lagan, sa sasvim normalnim oporavkom.

  24. #24
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    A McGrubi je jasno rekla da je brdo šavova posljedica svakog vaginalnog poroda u šibenskom rodilištu, bio on na glavicu ili zadak. I to je loša praksa tog rodilišta i ne govori ništa u prilog niti kontra vaginalnom porodu kod položaja zatkom.

  25. #25
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Ja sam imala elektivni carski zbog zatka i velike bebe. Operirao me dr. koji je dva tjedna prije vaginlano porodio jednu drugu forumašicu kojoj je također beba bila na zadak (upoznale smo se u trudničkoj ambulanti)
    Eto nas dvije isti dan kod istog doktora isto trudne a dvije sasvim različite priče.
    Da stvar bude zanimljivija, moja bebica je imala 2X omotanu pupčanu vrpcu oko vrata, te bi pokušaj vaginalnog poroda vjerovatno imao fatalan ishod. Ja nisam inzistirala na carskom (iako sam ga priželjkivala kad sam čula da je zadak u pitanju), doktor je bio taj koji ga je sugerirao, ja sam bila u "go with the flow" fazi. Iako sam cijelu trudnoću sanjala o prirodnom porodu, drago mi je da se nisam junačila i zahtjevala vaginalni porod.
    Ne bih rekla da se svaki zadak može vaginalno poroditi.
    Ne znam što bih da mi je doktor sugerirao vaginalan porod (jer zadak kao nije indikacija) a da sad ne držim svoju bebicu...

  26. #26
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    ok, sad smo sve navele svoja iskustva...

    ovdje ne govorimo o "svakom zatku". govorimo o "some cases", o nepreporučanju automatskog carskog, o nuđenju izbora. o tome da žene ne budu nepotrebno operirane.

    /btw, ja nemam amabaš nikakvih problema sa svojim ožiljkom od epiziotomije, pa nipošto ne zagovaram epiziotomiju kao prekrasan zahvat koji bih preporučila svakoj ženi/.

  27. #27
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa
    A McGrubi je jasno rekla da je brdo šavova posljedica svakog vaginalnog poroda u šibenskom rodilištu, bio on na glavicu ili zadak. I to je loša praksa tog rodilišta i ne govori ništa u prilog niti kontra vaginalnom porodu kod položaja zatkom.
    e to sam htjela reči

  28. #28
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno Re: Kanadski ginekolozi vise ne preporucuju carski za zadak

    Citiraj vertex prvotno napisa
    Citiraj Deaedi prvotno napisa

    Inace potpisujem sorci i vertex u komentarima.
    Kako nas možeš obje potpisat, kad se ja totalno ne slažem s njenim komentarom ?
    ok, onda nek potpiše samo mene

  29. #29
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    kao žena koja je rodila CS prvo dijete zbog zadka i usput kanađanka (koja je rodila u puli doduše) mogu kazati da mi je drago da se takva stvar sada uvodi u moju domovinu.

    nakon poroda je sve bilo ok, ali što se više bliži drugi porod (koji nadam se će biti uspješan VBAC) doživljavam sve osjećaje, strahove koje sam podsvjesno imala nakon prvog poroda.

    najviše mi smeta to što žena nije dio odluke niti joj se daje priliku da si pomože kod zadka, naime postoje stvari koje se mogu napraviti da potiču bebu da se okrene (akupunktura, accupressure, meditacije, afirmacije, vježbe..... da ne nabrajam sve) ali kod nas te samo upišu u program za CS.

    kad sam išla kod privatnog doktora za drugo mišljenje prije CS, on mi je rekao da je to sada takva praksa i da nije siguran kako će se rađati djeca ako dođe do velikog nestanka struje ili rata jer doktori uglavnom ne znaju što raditi u takvom slučaju jer nisu ga u zadnjih x godina vidjeli. nekidan mi je drugi doktor potvrdio da je takva praksa u puli da zadak = planirani carski skoro 100%, dok to nije slučaj u svakom rodilištu. pa zašto onda nam se ne daje mogućnost da sudjelujemo u odluci?!

    svaki slučaj je priča za sebe, naravno, no u mom slučaju (i mnogim drugima) vjerujem da je moglo drukčije i na taj način bi se izbjegli puno problema.

  30. #30
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    u rijeci se vec jako-jako dugo kod zadka preporuca vaginalni kao prvi izbor, tako je bilo i meni preporuceno, znam da su neke i na ovom forumu tako rodile, bas neki dan jedna novostecena baka je komentirala kako je ona prije 22 god. rodila na zadak svoju kci koja je prije par dana rodila sina na zadak vaginalno.

  31. #31
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno Re: Kanadski ginekolozi vise ne preporucuju carski za zadak

    Citiraj vertex prvotno napisa
    Citiraj Deaedi prvotno napisa

    Inace potpisujem sorci i vertex u komentarima.
    Kako nas možeš obje potpisat, kad se ja totalno ne slažem s njenim komentarom ? Očito nisam bila jasna.
    Pa vidiš, ja se slažem sa obje. Sa tvojim komentarom:

    Citiraj vertex prvotno napisa
    Dakle, osim što piše da puno liječnika nije obučeno za ovakve porode, piše i štošta drugo, po mojoj ocjeni sasvim razumno.
    .

    I sa sorcie, kao i obično.







    Poanta mog citiranja i boldanja je bila da u članku piše da žele imati mogućnost da ženama ponude izbor vaginalnog poroda, te da imaju problem mnoštva liječnika koji nisu obučeni za vaginalne porode zatka, zbog čega je potrebna suradnja između ustanova i liječnika. [/quote]

  32. #32
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    u rijeci se vec jako-jako dugo kod zadka preporuca vaginalni kao prvi izbor
    Iskustvo (osobno) od 2008. kaze da je ovo istina, ako beba nije procijenjena kao velika. A i nacin kako se dovrsava je upitan (prema literaturi koju sam tada citala).

  33. #33
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    stvar je u izboru i informacijama, ja sam cak u ri dobila info o "ludim doktorima" koji bi sve vaginalno...cak i kad su indicije za cr.

  34. #34
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    porod na zadak je jako nezgodna stvar u bolnickim uvjetima!
    ne znam u stvari sto misliti, da li je na nacin na koji oni to hendlaju bolje ipak ici na carski rez, ili se prepustiti njihovim - potpuno pogresnim - metodama;
    naime, lezeci polozaj, pa ni polusjedeci, nije nikako dobar kod zatka!
    jako je bitno da zena bude u uspravnom polozaju.
    drugo, nikakvo uplitanje nije uputno, jer beba moze zapeti rukama zbog refleksnog pokreta rukama ako ju diraju dok je tijelo djelomicno vani.
    a nezamislivo je da nasi porodnicari samo cekaju s rukama u dzepovima.
    tako da... :/
    osobno se ne bih usudila roditi na zadak uz "klasicni" bolnicki tretman.
    u stvari, ne bih se uopce usudila roditi u bolnici, ali to je vec druga prica.

  35. #35
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    moje dijete su čekali. guza je izašla, pokušali me nagovoriti da ga istisnem "nasuho", ja sam rekla da ću čekati idući trud.

    jest da me dotad nisu slušali, nisu mi dali hodati, pokušavali me uvjeriti da neću tako skoro roditi, etc... izgon u nekom polusjedećem položaju.

    daleko od idealnog, ali ipak ne posve loše.

  36. #36
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    super da je sve dobro ispalo!

  37. #37

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    670

    Početno

    moju su prijateljicu isto "nagovorili" da ne treba carski jer je dijete na zadak, nešto se iskompliciralo, nekako su bebu krivo izvlačili, istegli su ručicu i kukove. Nosila je kaiševe na nogicama do godine i pol, grozno je bilo i velika muka za dijete, milijun kontrola...
    Sada ima 2,5 godine i na svu sreću je ok, ali kako su to ovi "stručnjaci" odradili bilo bi nezamislivo puno bolje da je žena rodila na carski i da nju sad netko pokuša ubijediti da napravi isto, lupila bi ga kantom po glavi koliko je ljuta i koliko su se mučili :/

  38. #38
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    a što bi napisala da su loše izveli carski?

  39. #39
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    a što bi napisala da su loše izveli carski?
    A šta bi napisala da nije ni bila trudna?

    Nije mi jasna tvoja primjedba. Smatram da kada je dijete na zadak, vaginalni porod puno rizicniji od carskog reza.

  40. #40
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    a ja smatram da je to generalizacija. nije svaki zadak isti.

    možeš li isto napisati i za porod velikog djeteta? npr. "smatram da je kad dijete ima preko 4 kg, vaginalni porod puno rizičniji od carskog reza"? ima žena koje će bez problema vaginalno roditi dijete od 5 kg, a neke teško ili nikako dijete od 3,5 kg.

    jednostavno, ne možemo generalizirati.

  41. #41
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    a ja smatram da je to generalizacija. nije svaki zadak isti.

    možeš li isto napisati i za porod velikog djeteta? npr. "smatram da je kad dijete ima preko 4 kg, vaginalni porod puno rizičniji od carskog reza"? ima žena koje će bez problema vaginalno roditi dijete od 5 kg, a neke teško ili nikako dijete od 3,5 kg.

    jednostavno, ne možemo generalizirati.
    Nisam nista napisala za porod velikog djeteta, nego samo za porod na zadak.

    I sta je generalizacija:
    Smatram da kada je dijete na zadak, vaginalni porod puno rizicniji od carskog reza.
    . To je moje misljenje. Svaki stav o necemu je odredjena "generalizacija", odnosno misljenje se formira na osnovi "generlizacije" odredjenih argumenata.

    Ako kazem:
    Smatram da su mali automobili laksi za parkirati.
    to je opet moje misljenje. Da li sam generalizirala, pa naravno, sigurno nisam parkirala sve velike i sve male aute na svijetu. Ali to je moj stav.

  42. #42
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    da, ali ne smatraš da nitko ne bi trebao ni pokušati parkirati mali auto. jer je to teško i sigurno će se slupati.

  43. #43
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    da, ali ne smatraš da nitko ne bi trebao ni pokušati parkirati mali auto. jer je to teško i sigurno će se slupati.
    Pa cuj, ako zna koliko ce ga kostati popravak, neka parkira i kamion. Samo nazalost, ako ga netko nagovara da neka samo pokusa, a ne upozna ga s posljedicama, onda je to druga stvar.

  44. #44
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    ti si, dakle, odlučila da će svakako biti posljedica. ok.

  45. #45
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    ti si, dakle, odlučila da će svakako biti posljedica. ok.
    Jednako kao sto si ti odlucila da ce od carskog biti posljedica.

  46. #46
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    a ne, nisam.

    govorim samo o tome da je nepotreban carski - nepotreban.

  47. #47
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    vidim da se opet kefate

    Meni je pozitivno to što su se u dalekoj Kanadi doktori počeli obučavati

    Istina da će na mene to slabo utjecati. Ali voljela bih ako budem morala rađati na zadak da kraj mene bude netko tko je za to prošao obuku. Naime, smatram da bi se time smanjio rizik i od nepotrebnog carskog i od komplikacija zbog odlaganja potrebnog carskog.
    Đizs

  48. #48
    Danči29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    umirem na uzbrdici
    Postovi
    2,157

    Početno

    Rodila sam na CR prije mjesec dana i meni je na SD ponuđeno birati između CR i vaginalnog poroda. I srećom da sam odabrala CR jer je moja malena imala pupčanu vrpcu omotanu 4x oko vratića i vaginalni bi sigurno završio fatalno. Neki kažu da se na UZV vidi omotana pupčana vrpca oko vratića, drugi da se ne vidi - u svakom slučaju meni nisu vidjeli nakon brdo pregleda (pa i različitih doktora). Iskustvom vođena, uvijek bih birala CR, jer mi je rizik gubitka prevelik. Što bi danas bilo od mene i MM, moje predivne curice, moje obitelji da sam krivo odlučila?!?!

  49. #49
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    a ne, nisam.

    govorim samo o tome da je nepotreban carski - nepotreban.
    Necemo se sloziti. Ja smatram da je porod na zadak nepotreban rizik.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    670

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    a što bi napisala da su loše izveli carski?
    Kako misliš loše, ovako loše kao što su je već porodili na zdak ili?

    Vidi, ja bih uvijek izabrala carski ako postoji i jedna indikacija protiv prirodnog poroda, nakon mojih 5 spontanih nikako se ne bih usudila riskirati, ali to je moja odluka.
    Meni ne smeta da svatko rađa kako god želi, ne smeta mi niti da bira prirodan porod, ali niti da bira carski rez, jednostavno se u tuđe odluke ne miješam jer ja radim samo po svom

    Ovo je iskustvo moje prijateljice koja je još uvijek istraumatizirana, a jednako misli i fizioterapeutkinja sa Goljaka s kojom je malena vježbala. Svaka čast roditelju koji na sebe preuzme taj golemi rizik i onda živi s tim u slučaju posljedica.

    Naravno pozdravljam inicijativu da se doktori usavršavaju i u tom smjeru jer je carski rez ipak operacija.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •