Stranica 107 od 109 PrviPrvi ... 75797105106107108109 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 5,301 do 5,350 od 5426

Tema: antirecesijske mjere u vasem kucanstvu

  1. #5301
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Moji sinovi isto koriste kasicu prasicu za plaćanje marende u kantini na faksu. Mi također. Za sitne kupovine (kruh, mlijeko) sve češće posežem u kasicu.

  2. #5302
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Imam zdjelicu kovanica od 25 kn. Skupljam ih od kad su izlazile. Najviše ih je sa fetusom. Žao mi ih promijeniti, jer su mi uvijek bile nekakva sigurnost a i lijepe su. Sad moram razmisliti sto s njima.
    Najpametnije uplatiti neko kratko putovanje, bar će me usrećiti.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 09.09.2022. at 09:24

  3. #5303
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    molim, to ne prima sve kovanice? imam pola tegle žutih
    Ne, ne prima. Čovjek ispred mene je te ostatke ubacivao nekoliko puta. Nešto je prihvatilo, nešto ne. On je došao s pune dve vreće kovanica. Ja sam imala nešto sitno i isto sam taj ostatak bacala nekoliko puta u automat i na kraju odustala

  4. #5304

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko se sjećam ti si podstanar. Ako kupiš grijalice i promijeniš stan, kuda budeš sa njima. U drugom stanu ti možda neće trebati.
    Druga stvar ako bi ih gazda kupio.
    ne moraju se montirati na zid, imaju i nožice
    a priključuju se na struju običnim strujnim kabelom u utičnicu
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 09.09.2022. at 10:20

  5. #5305
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Pa odkud vam sve te sitne žute kovanice??

  6. #5306
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    ne moraju se montirati na zid, imaju i nožice
    a priključuju se na struju običnim strujnim kabelom u utičnicu
    Referirala sam se na trošak. Znam kako je za svaki stan u kojem jesi kupovati nešto kaj u sljedećem ne trebaš.
    Imam hrpu takvih stvari......

  7. #5307
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,236

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa odkud vam sve te sitne žute kovanice??
    nakon što moja kći opljačka svoju kasicu prasicu ostavi žute )))
    danas dobila mail od erste banke da se ukida nakndada za uplate kovanica u iznosu većem od 100 kn na račune fizickih osoba.
    a kad sam im prije mjesec dana prigovarala zbog toga, onda su mi poslali pritojan mail o naknadama i politici firme u kojem su me ufino otkantali

  8. #5308
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Ja skupim te sitne po cesti, za sreću. Al mislim da su mi rekli da ak hoću tu sreću, kovanice moram čuvati.

  9. #5309

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    na samostojecim blagajnama u konzumu prima sve
    mi svako tolko tak rjesavamo sitne pa i lipe

  10. #5310
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Meni su te samoposlužne ponekad nisu htjele uzeti pokoju kovanicu

  11. #5311
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Čitam danas njemačke preporuke svojim građanima što bi trebali za zimu nabaviti. Baš me velika nelagoda drži. Za grijanje, mi smo na južnoj strani, to nam je prednost ako ugase toplanu, ako nestane struje, ako...
    Baš bezvoljno i stvari za posao odrađujem, jer me lovi - "čemu sve to" priča.

  12. #5312
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    I koje su to preporuke?

  13. #5313

  14. #5314
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Čovječe, imam doma sve osim wc papira, toga imam samo jedan paket. Prevladava moja zimnica, ali ima i drugih namirnica. Hrčak...

  15. #5315
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Super, Peterlin. Zar imaš i mliječne proizvode i jaja? Moja mama smrzne mlijeko nekad. Al nemam toliko mjesta u zamrzivaču. Jedva mi temeljci stanu.
    Ja se oslanjam na zamrzivač. Ali ako ne bude struje, onda je banana, sve će se morat skuhat na kamperskom kuhalu, držat na balkonu i molit se da se ne pokvari.
    Mi smo radili par tura pekmeza i jednu ajvara, al sam sigurna da to neće zimu dočekati. Možda koji pekmez od šljiva, taj najslabije ide. Od marelica je već otišao. Ostala višnja i šljive.

  16. #5316
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Ako bude vode i struje, snaći ćemo se.

  17. #5317
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Ne kužim na što se Nijemci spremaju s tim kopijama dokumenata. Ono - bježat ćemo u Australiju i Ameriku.

  18. #5318

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Kakvo nam je mesecima stanje po radnjama, izgleda da naš narod ne odustaje dok i poslednji Srbin ne kupi i poslednu stavku sa tog nemačkog spiska pa puta 2, za svaki slučaj :/.
    Dok je falilo brašno, sad nema mleka, posle će valjda opet na wc papir i tako u krug.
    Sa jedne strane, nestašica se pravi veštački, sa druge strane, ja ozbiljno sumnjam u mentalno zdravlje sugrađana.
    Čim vrhovni izjavi da nečeg ima dovoljno, ljudi nagrnu da to nešto kupuju kao alvu .
    Šta će da rade sa 200kg brašna u šteku, meni nije zamislivo. Valjda se nadaju brzom uspehu na crnoj berzi? (A ja da sam pametna, ne bi deset dana pila kafu sa mlekom u prahu, nego bi imala trista litara u zamrzivaču ko normalan svet )

    Meni isto ništa nije jasno na tom nemačkom spisku, šta propuštam?
    Oni očekuju nuklearnu kataklizmu, nuklearnu zimu, izbeglištvo?
    Ako si zavejan u mećavi, puno ti znače dokumenti o knjigama koje nisi vratio u biblioteku...
    Ako se očekuje da nemaš struje i gasa deset dana, šporet i dva kubika drva bi bili puno korisniji od koječega sa tog spiska? Ili to samo selo govori iz mene...

  19. #5319
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Kakvo nam je mesecima stanje po radnjama, izgleda da naš narod ne odustaje dok i poslednji Srbin ne kupi i poslednu stavku sa tog nemačkog spiska pa puta 2, za svaki slučaj :/.
    Dok je falilo brašno, sad nema mleka, posle će valjda opet na wc papir i tako u krug.
    Sa jedne strane, nestašica se pravi veštački, sa druge strane, ja ozbiljno sumnjam u mentalno zdravlje sugrađana.
    Čim vrhovni izjavi da nečeg ima dovoljno, ljudi nagrnu da to nešto kupuju kao alvu .
    Šta će da rade sa 200kg brašna u šteku, meni nije zamislivo. Valjda se nadaju brzom uspehu na crnoj berzi? (A ja da sam pametna, ne bi deset dana pila kafu sa mlekom u prahu, nego bi imala trista litara u zamrzivaču ko normalan svet )

    Meni isto ništa nije jasno na tom nemačkom spisku, šta propuštam?
    Oni očekuju nuklearnu kataklizmu, nuklearnu zimu, izbeglištvo?
    Ako si zavejan u mećavi, puno ti znače dokumenti o knjigama koje nisi vratio u biblioteku...
    Ako se očekuje da nemaš struje i gasa deset dana, šporet i dva kubika drva bi bili puno korisniji od koječega sa tog spiska? Ili to samo selo govori iz mene...
    Imaš kampersko kuhalo i grijalicu na popisu. Moje kampersko je doduše na plin, al imam frišku bocu. Mogu 2 tjedna kuhat sigurno
    Al da, bilo bi dobro da imamo "šporet na drva i dva kubika drva". Mi prvo moramo biciklom 50tak km do šporeta na drva
    Posljednje uređivanje od Jelena : 14.09.2022. at 12:50

  20. #5320

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Imaš kampersko kuhalo i grijalicu na popisu. Moje kampersko je doduše na plin, al imam frišku bocu. Mogu 2 tjedna kuhat sigurno
    Al da, bilo bi dobro da imamo "šporet na drva i dva kubika drva". Mi prvo moramo biciklom 50tak km do šporeta na drva
    E stvarno, grejalicu uopšte nisam zapazila, samo primus. Valjda zato što nikad ne kampujem, pa nemam pojma o grejalicama. Šta one koriste, isto gas ili benzin?

    Ja kuvam na stuju, a nemam šporet nego kaljeve peći. Nisam još ni razmotrila nabavljanje boce, nikad od mene prepper.

    Ali razmišljam da li je glupa ideja kupiti deci malu termos bocu za školu, jer ne očekujem da će država da se brine o dobrobiti i grejanju dece na pristojnu temperaturu. Njihova škola je jedva zagrejana i u prosečnoj zimi sa normalnim grejanjem- trebalo je odavno investirati u nove prozore tamo.

  21. #5321
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Mi imamo kamin ispred kuće, a kupili smo davno onaj neki vještički kotao za varivo kuhat, tako da zlu ne trebalo, tu bi se mogle svinjske nogice i raštika
    ali to je sve samo na razini šale, ako zaista ne bude struje, slaba vajda moja jelena od južne strane, zimi je dan kratak i kad je sunčan, a ako nije moš se slikat. U Dalmaciji su sve kuće na južnu stranu orijentirane, a koliko je u njima zimi toplo kad se skromno grije, tema je legendi. Uopće ne mogu razmišljat u tim terminima - bez struje, bez vode..

  22. #5322
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Mnoge se ovdje sigurno sjećamo redukcija struje i nestašica raznih artikala. Malo tko nije okusio siromaštvo u nekoj fazi - nas je Domovinski rat poštedio, ali brat i sestra su studirali u ZG kad je počeo, plaće su bile mizerne i meni se čini da smo jeli samo tikvice na sto načina, i za ručak i za večeru. Maslaca se nismo bili odrekli, jer je mojoj mami maslac bilo nasušna potreba, ali se točno sjećam doručka kad sam pogledala u maslac i kruh i rekla roditeljima: ja stvarno ne mogu više samo to jest svako jutro. A nisam bila kmezava!
    Može li ovo sad bit gore - ne znam jer se ne bavim tom temom, ali vjerujem da i ako bude gore, da se kroz to može proć, kao što je ljudska vrsta pokazala dosad puno puta.

  23. #5323
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Kad smo uselili u novu zgradu MIOCa, '92. ako se ne varam, škola nije imala grijanje koje radi, nije de facto bila gotova. I ništa, išli smo u školu bez grijanja

  24. #5324
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Mnoge se ovdje sigurno sjećamo redukcija struje i nestašica raznih artikala. Malo tko nije okusio siromaštvo u nekoj fazi - nas je Domovinski rat poštedio, ali brat i sestra su studirali u ZG kad je počeo, plaće su bile mizerne i meni se čini da smo jeli samo tikvice na sto načina, i za ručak i za večeru. Maslaca se nismo bili odrekli, jer je mojoj mami maslac bilo nasušna potreba, ali se točno sjećam doručka kad sam pogledala u maslac i kruh i rekla roditeljima: ja stvarno ne mogu više samo to jest svako jutro. A nisam bila kmezava!
    Može li ovo sad bit gore - ne znam jer se ne bavim tom temom, ali vjerujem da i ako bude gore, da se kroz to može proć, kao što je ljudska vrsta pokazala dosad puno puta.
    i, je li mama onda napokon napravila kinderladu od mlijeka u prahu?

    ja već radim u uvjetima trećeg svijeta, imamo zgradu koja je loše izolirana i ima prastaru i slabu klimu, zimi tek negdje u srijedu zagrije na normalnu temperaturu. Rad u kaputu nam je normalan, svi imamo u ormaru one debele šalove/dekice za pokrit se preko nogu, psujem tek kad skužim da sporo tipkam koliko su mi hladni prsti. Tako da ne romantiziram to ni najmanje, jedino što vjerojatno 30 pubertetlija dobro zagrije razred

  25. #5325
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Mnoge se ovdje sigurno sjećamo redukcija struje i nestašica raznih artikala. Malo tko nije okusio siromaštvo u nekoj fazi - nas je Domovinski rat poštedio, ali brat i sestra su studirali u ZG kad je počeo, plaće su bile mizerne i meni se čini da smo jeli samo tikvice na sto načina, i za ručak i za večeru. Maslaca se nismo bili odrekli, jer je mojoj mami maslac bilo nasušna potreba, ali se točno sjećam doručka kad sam pogledala u maslac i kruh i rekla roditeljima: ja stvarno ne mogu više samo to jest svako jutro. A nisam bila kmezava!
    Može li ovo sad bit gore - ne znam jer se ne bavim tom temom, ali vjerujem da i ako bude gore, da se kroz to može proć, kao što je ljudska vrsta pokazala dosad puno puta.
    Mi smo imali (naizgled) veselog tatu pa smo se ludo zabavljali u doba redukcije struje. I susjedi su k nama dolazili. Sjećam se kako je svirao uz svijeću, a ne zna ni note, a ja sam mu okretala stranice nota. Mislim da je za nadolazeće razdoblje jako važno zadržati smisao za humor. Ostalo ćemo nekako. Mi imamo solarni USB punjač, kamperski naravno . Možda to nije loša investicija. Nije za frižider, al barem muziku možemo slušati s mobitela i plesati da se ugrijemo.

  26. #5326
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    @Jelena
    Super, Peterlin. Zar imaš i mliječne proizvode i jaja? Moja mama smrzne mlijeko nekad. Al nemam toliko mjesta u zamrzivaču. Jedva mi temeljci stanu.Ja se oslanjam na zamrzivač. Ali ako ne bude struje, onda je banana, sve će se morat skuhat na kamperskom kuhalu, držat na balkonu i molit se da se ne pokvari.Mi smo radili par tura pekmeza i jednu ajvara, al sam sigurna da to neće zimu dočekati. Možda koji pekmez od šljiva, taj najslabije ide. Od marelica je već otišao. Ostala višnja i šljive.
    Imam zamrznuti maslac i nešto zaliha trajnog mlijeka, jer ostalo baš ne koristimo u velikim količinama. Imala bi i više, ali nemam veliki zamrzivač. Mlijeko u prahu znala sam kupiti ljeti ili zimi za kolače, ali ne koristimo to baš u nekim količinama. Imam zimnicu jer imam maniju ukuhavanja voća i povrća, zato što voće imam svoje, a povrće često dobijem. To mi olakšava zimsko kuhanje i pripremanje hrane, ali muž je već izračunao da nismo na gubitku. Štednjak mi je kombiniran, pa ćemo valjda imati ili plina ili struje. Ako ne - zadnja opcija je vikendica i peć na drva, ali nije to baš sjajno rješenje, izolacija je nikakva i kad dodaš cijenu goriva (30 km udaljenosti) 2x dnevno, ne isplati se to. A baš smo se spremali mijenjati krov tamo (ukloniti salonit ploče i staviti lim s izolacijom) i mlađi sin bi volio da stavimo solarne ploče. Tja, vidjet ćemo. Ako bude zdravlja i para, snaći ćemo se. Pamtim i puuuno gora vremena, ne samo jednom. Nisam stara, ali DUGO pamtim

  27. #5327
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Bravooo vertex

    Slažem se s tvojim postom.

    Već živjeh bez struje, vode, na soli, brašnu i riži u puno opasnijem okruženju.

    Ako to preživjesmo, onda ćemo i ovo ako uopće do toga dodje.

    Ne želim se smarat katastrofičnim prognozama, šta će bit, bit će, a uvijek nekako bude.

    Štoo bi rekla moja pokojna baka: Bože daj samo zdravlja i mira!

    Edit:
    Njemački popis nisam ni pogledala
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 14.09.2022. at 15:56

  28. #5328
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Kad smo uselili u novu zgradu MIOCa, '92. ako se ne varam, škola nije imala grijanje koje radi, nije de facto bila gotova. I ništa, išli smo u školu bez grijanja
    Jedan od razloga seljenja u ZG je bilo nepristanak na život bez grijanja . Bit će sad beganija u ST, pa makar i bez grijanja, kolo sreće se okreće. I ja se sjećam da su mi redukcije struje bile super, kao i redovi pred samoposlugama (jednom me masa nosila, a ja digla noge, čekali smo za mlijeko, to mi je bila totalna fora tad, a sad bi poludila).

    Ukratko - vidjela sam njemački popis, volim ja štreberaj, bit cvrčak nikad nije bilo moja furka, više sam mrav team. Dio imam još od korone, padalo u potresu po podu, dobro da nije po glavama.

    Fali mi solarni USB punjač... opet, što će mi to usred zime u ZG, ko da ima sunca baš.

    Jesam li zadržala smisao za humor ?
    Posljednje uređivanje od ina33 : 14.09.2022. at 18:45

  29. #5329
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    E, da, od obavezne orijentacije stana na jug (u ZG svi realtori na to ???) sam odustala. U ST-u je to (bio) mus s obzirom na negrijanje (hashtag bake iznajmljivačice studentima njemačkima - ako ti je zima, izađi, dite, na balkon ). U ZG-u, s obz na velikodušno grijanje, nisu gradili stanove da su skoro pa sve zgrade s dnevnima na jug, a kuhinjama na sjever, odn. ima toga, ali ne baš tako ko pravilo. Mislim da su njemačke upute više za kuće, a možda i kao dio kampanje vlade ono fakat je ozbiljno, da se ne računa na luksuze neke pa da narod bude sretan "što je preživio zimu". Mene uvijek zanima koliko će stupnjeva spustit glavešine kod sebe - vidimo da se ljeti nije štedilo - svi u 2 duga rukava uz nafrljivanje klima u autima tijekom alke... Nismo Japanci pa da se svi prilagodimo. A vjerojatno ni Nijemci nisu baš sad toliko drugačiji da bi se glavešine prilagodile.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 14.09.2022. at 19:00

  30. #5330
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Ne kužim ni ja što to Nijemci briju s tom papirologijom?

    Btw, nemam nikakve zalihe, trebam li se brinuti?

    Vertex

  31. #5331
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Ja od zaliha imam doma 30L mlijeka jer to kod nas odlazi tempom 1l/dnevno, ne da mi se tak često kupovat. I 6kg nutelle, baš je bila na akciji

    Šalu na stranu imam nešto zaliha ali samo zato što kupujemo na akciji te stvari koje munjevito se troše. U mojoj perspektivi najviše me brine opskrba plinom i time grijanje (iako srecom zapadna toplana je još uvijek mislim na kombinaciju plina i mazuta a i drzava ima LNG terminal) a za struju me nije bas strah, to koliko ova država skuri struje ljeti dok svi turisti upale klime ne možemo mi potrošiti zimi na grijanje, a i nemamo termoelektrana na plin koliko znam, pretežno hidroelektrane, na ugljen i naravno Krsko. Pa bu valjda indukcija radila, ako ne imam plinsku bocu i sporet na 2 ringa od kampiranja, bude poslužio. Nestasice hrane se ne bojim.

    Nijemcima je u stvari koliko razumijem problem da imaju termoelektrane na plin i da se boje kombinacije puno grijanja na struju (jer nema plina) I slabe proizvodnje struje (jer nema plina) a ako nastane malo veći problem sa strujom kaskadno imaš probleme sa cijelom infrastrukturim jer apsolutno sve ovisi o njoj. Ni auto ne možeš natankati ako nema struje na benzinskoj, vodovodi prociscivaci i pumpe trebaju struju, frizideri u dućanima trebaju struju, blagajne, banke, javni prijevoz, cijela telco infrastruktura....

  32. #5332
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Nijemcima je u stvari koliko razumijem problem da imaju termoelektrane na plin i da se boje kombinacije puno grijanja na struju (jer nema plina) I slabe proizvodnje struje (jer nema plina) a ako nastane malo veći problem sa strujom kaskadno imaš probleme sa cijelom infrastrukturim jer apsolutno sve ovisi o njoj. Ni auto ne možeš natankati ako nema struje na benzinskoj, vodovodi prociscivaci i pumpe trebaju struju, frizideri u dućanima trebaju struju, blagajne, banke, javni prijevoz, cijela telco infrastruktura....
    Još kad crkne CEZIH ni do lijekova nećemo moć . Sjeća li se iko Buga Y2K? Informatičari govorili najbolje taj dan ostat doma, projekti bili pripremani za Y2K scenarij, trajali po 6 mjeseci. 1.1.2000. MM ITjevca samo grana od bora opalila u čelo, nije skužio bor u gorljivom objašnjavanju kako su to kompjueri rastumačili. Ali, bolje bit spreman.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 14.09.2022. at 21:49

  33. #5333
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Pa Y2K je bio ozbiljan program projekata, misliš da bi sve radilo da nisu krpali kod? Samo tad je srecom bilo puno manje koda za popraviti nego danas. A i nije da nije bilo problema i tad i kasnije samo srecom puno manjih, a moraš malo i prodavat buzzword od čega bi inace konzultati živjeli?

    Ionako ove nove godine ITevci opet kampiraju bit će bitka epskih razmjera za catering, tko prvi naruči možda će imat što za jest tu noć
    Posljednje uređivanje od sillyme : 14.09.2022. at 22:22

  34. #5334
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Pa Y2K je bio ozbiljan program projekata, misliš da bi sve radilo da nisu krpali kod? Samo tad je srecom bilo puno manje koda za popraviti nego danas. A i nije da nije bilo problema i tad i kasnije samo srecom puno manjih, a moraš malo i prodavat buzzword od čega bi inace konzultati živjeli?

    Ionako ove nove godine ITevci opet kampiraju bit će bitka epskih razmjera za catering, tko prvi naruči možda će imat što za jest tu noć
    Eto vidiš - ko i ovi što govore pih korona (koliko bi tek bilo mrtvih da nije bilo lockdowna, cjepiva itd.). Energetske vijesti sa sjeverozapada Evrope - energetski račun (možda neki privatni provider), mjesto radnje Nizozemska, zajedno i struja i plin - skokovi mjesečnog računa - 200 - 350 - uskoro ide na 730 EUR. Ne znam koja je nizozemska energetska situacija, brijem da je naša bajnija.

  35. #5335
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Vi ko da ne pratite vijesti. Nasa energetska situacija je prodaj vani jeftinije, kupi natrag skuplje :/

  36. #5336
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Nisam stara, ali dugo pamtim, pa se sjećam redukcija plina s kraja sedamdesetih i redukcija struje s početka osamdesetih. To je bila koma i kaos, ali ne možeš ništa učiniti ako nemaš alternativu. Zbog tog straha mi smo u sadašnjem stanu godinama držali i kamin na drva. Srušili smo ga tek 2018. To je bila greška

  37. #5337
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Vi ko da ne pratite vijesti. Nasa energetska situacija je prodaj vani jeftinije, kupi natrag skuplje :/
    .

    Kažu mi frendovi da na Jarunu ima takvih stanova gdje ima mogućnosti i grijanja na drva, blago im se sada.

    Redukcija plina se ne sjećam - Dalmaciju plin nije ni dotakao (osim u smislu boca), pa je to bila apstrakcija. U ST smo imali kamin na drva, ali je bio na glupom mjestu pa je isto srušen - bio je u maloj prostoriji kuhinje (koja je ionako, za ST uvjete, uvijek bila topla zbog kuhanja, a kuhao se i ručak i večera). U sobama smo sestra i ja učile u rukavicama bez prstiju (iako smo palile karolifere). Sobe su bile i ostale glavni problem.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 15.09.2022. at 10:01

  38. #5338
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Peterlin, ako ništa, barem znaš da imaš mogućnost ugradnje - imaš dimnjak. Pa ako se situacija nastavi kroz godine uvijek možeš ponovno montirati.

  39. #5339
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, ako ništa, barem znaš da imaš mogućnost ugradnje - imaš dimnjak. Pa ako se situacija nastavi kroz godine uvijek možeš ponovno montirati.
    Imamo i mi dimnjak i rupu s poklopcem prema dnevnom boravku. Ali te dimnjake nitko ne čisti. Osim toga, jedna me žena nedavno uvjeravala da su ti dimnjaci u zgradama za nape. Budući da je puno starija od mene, odustala sam od rasprave. Nema ona priključeno, srećom. Moglo bi biti požara, ako krene grijanje na drva po zgradama.
    https://kaportal.net.hr/aktualno/371...site-ga-vodom/
    https://www.udruga-stanara.hr/hr/odr...mnjaka/343/260

    Radnje i pojave koje uvelike otežavaju posao dimnjačaru :
    a) spajanje uređaja za loženje na dimnjak bez znanja područnog dimnjačara,
    b) promjena vrste goriva bez znanja područnog dimnjačara,
    c) nemogućnost pristupa svim dijelovima dimnjaka,
    d) nemogućnost demontaže dimovodne (priključne) cijevi,
    e) nepostojanje vratašaca u području sabirača,
    f) izrada novog priključka na već postojećim dimnjacima bez znanja područnog dimnjačara,
    g) izgradnja ili sanacija dimnjaka s neovlaštenim poduzećima,
    h) čišćenje dimnjaka i uređaja za loženje od strane neovlaštenih osoba (lažni dimnjačar ili korisnik),
    i) korištenje dimnjaka za priključak kuhinjske nape ili ventilatora.

  40. #5340
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    A što se dogodilo sa onih nekoliko desetaka tisuća kućanstava iz Samobora koji su dobili obavijest od dobavljača plina da oni plina nemaju, i da se snađu drugačije?

  41. #5341
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Imamo i mi dimnjak i rupu s poklopcem prema dnevnom boravku. Ali te dimnjake nitko ne čisti. Osim toga, jedna me žena nedavno uvjeravala da su ti dimnjaci u zgradama za nape. Budući da je puno starija od mene, odustala sam od rasprave. Nema ona priključeno, srećom. Moglo bi biti požara, ako krene grijanje na drva po zgradama.
    https://kaportal.net.hr/aktualno/371...site-ga-vodom/
    https://www.udruga-stanara.hr/hr/odr...mnjaka/343/260

    Radnje i pojave koje uvelike otežavaju posao dimnjačaru :
    a) spajanje uređaja za loženje na dimnjak bez znanja područnog dimnjačara,
    b) promjena vrste goriva bez znanja područnog dimnjačara,
    c) nemogućnost pristupa svim dijelovima dimnjaka,
    d) nemogućnost demontaže dimovodne (priključne) cijevi,
    e) nepostojanje vratašaca u području sabirača,
    f) izrada novog priključka na već postojećim dimnjacima bez znanja područnog dimnjačara,
    g) izgradnja ili sanacija dimnjaka s neovlaštenim poduzećima,
    h) čišćenje dimnjaka i uređaja za loženje od strane neovlaštenih osoba (lažni dimnjačar ili korisnik),
    i) korištenje dimnjaka za priključak kuhinjske nape ili ventilatora.
    Kome smrkne, kome svane - eto posla za područnog dimnjačara. Imat će više obima od ovih što rade na umjetnoj inteligenciji .

  42. #5342
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    A što se dogodilo sa onih nekoliko desetaka tisuća kućanstava iz Samobora koji su dobili obavijest od dobavljača plina da oni plina nemaju, i da se snađu drugačije?
    Čini mi se da je regulator naredio plinari da ih preuzme, na što je ona malo zacvilila da kako to. Mi ćemo uskoro opet nazad na HEP, HEP će bit oduševljen, pretpostavljam. Ili oni možda imaju peći na drva, ako su samostojeće kuće koje tamo prevladavaju, a ne zgrade.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 15.09.2022. at 12:06

  43. #5343
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Kome smrkne, kome svane - eto posla za područnog dimnjačara. Imat će više obima od ovih što rade na umjetnoj inteligenciji .
    Mislim da i njih fali, kao i ostalih obrtnika. Ali je to možda nakon potresa bila drama. Al eto ja ne poznam ni jednog jedinog dimnjačara. A vjerojatno ne poznam nikoga tko zna nekog dimnjačara. Sad je vrijeme za prekvalifikaciju

  44. #5344
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Sve na "čari" danas igra za prekvalifikaciju - od keramičara nadalje.

  45. #5345
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Mi na zapadu zg se ionako već celicimo, drugi put ovaj mjesec tri dana bez tople vode. Ovaj put sam bar uspjela oprati kosu na vrijeme

  46. #5346

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    Novi Zagreb, 20 dana bez tople vode (u kontinuitetu).

  47. #5347
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Mi na zapadu zg se ionako već celicimo, drugi put ovaj mjesec tri dana bez tople vode. Ovaj put sam bar uspjela oprati kosu na vrijeme
    Eto onda i opet ovaj vikend vi bez tople vode


    Buba to je kod vas stvarno recesijski

  48. #5348
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj buba klara prvotno napisa Vidi poruku
    Novi Zagreb, 20 dana bez tople vode (u kontinuitetu).
    A zasto? Neki radovi? (Planirani?) Ili totalni raspad sistema?
    Posljednje uređivanje od Jadranka : 16.09.2022. at 06:27

  49. #5349
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Jadranka, radi se o obnovi mreže. Nema tu spasa. Bolje 2 ili 3 tjedna bez tople vode ljeti nego bez grijanja zimi. Toplinska mreža stara je nekoliko desetljeća i nije se bogznakaj ulagalo u njezinu obnovu, a potres je učinio svoje.

  50. #5350
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Stanovala sam godinama u Novom Zagrebu (Utrina) i znam kako to ide kad su redovni remonti (po tjedan dana bez tople vode) ili kvarovi (nepredvidivo). Imala sam trik za kupanje (pustiš vešmašinu na program 40o i kad ugrije vodu, samo istočiš u kadu). Naravno, to pojede struju i ako imaš dvotarifno brojilo, napraviš to u vrijeme niže tarife. Za svakodnevno tuširanje/pranje ide se na starinski način. Dok nije hladno, opereš se u hladnoj vodi. Za hladno vrijeme znala sam ugrijati vodu u vrču, pa dodati u lavor hladne vode. To smo radili par dana prošle zime dok smo čekali majstora za bojler. Čovjek se uvijek snađe. Zaključila sam da smo razmaženi. Kad se samo sjetim priča kako se nekada u spavaonicama znala smrznuti voda u lavoru, brrrr.... Učionice su se u moje vrijeme grijale najviše na 18 stupnjeva (peć na drva, zaboravi na zaštitu djece i slične cirkuse) tako da ćemo u svakom slučaju preživjeti i snaći se, kako god bilo. Uostalom, isprobali smo. Kamperi znaju kako se kava kuha na svijeću i slično. Nadam se da se nećemo morati toga prisjećati u detalje, ali ne bi me iznenadilo da od nekih stvari moramo odustati. Moram pitati sina gdje je onaj solarni punjač za mobitele, ima ga negdje u svojoj hrpi tehnike.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 16.09.2022. at 08:01

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •