Pokazuje rezultate 1 do 33 od 33

Tema: Hrvatske i europske porodiljne naknade

  1. #1
    A3

    Početno Hrvatske i europske porodiljne naknade

    Ne znam je l to tu spada, ali našla sam ovo na htnetovu portalu pa bi možda moglo biti zanimljivo:

    http://www.htnet.hr/klinci/mojedijet...2/0501006.html

  2. #2
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    danas cu se raspitati,ali mislim da ti je stvar ovakva.
    mozda naknada kao naknada i je manja ili ju daju krace, ali dobivas u nekim zemljama poprilicnu svotu novaca cim rodis (jednokratno). Onda dosta poklona ovih ili onih firmi,a i doplatke i pomoci svakojakih vrsta.
    Naime onima koji imaju novaca ,to nije niti potrebno,ali zato oni koji nemaju novaca ne moraju jedva spajati kraj s krajem, jer se drzava poprilicno dobro pobrine za te roditelje.
    ali ,bas cu si dati malo truda i probati dati neke konkretne brojke najkasnije ovaj vikend.
    Ionako sam to htjela uciniti,jer me nervira kad kazu da je kod nas veca naknada ili se daje dulje, a ne spominju se sve ostale beneficije koje vam vani daju kad dobijete bebaca.

  3. #3
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    ahhh te usporedbe mi uvijek dižu tlak nebu pod oblake! tweety je u pravu oko raznih jednokratnih pomoći, doplataka i socijalnih pomoći, da ne spominjemo da je drugdje odnos primanja i životnih troškova bitno drugačiji!
    a imamo i jedinstveni fenomen da velik broj sretnica nije prijavljen na svoju plaću nego na neku crkavicu, pa posljedično tome i na porodiljnom dobiva crkavicu...
    što se tiče trajanja porodiljnog, a gdje bi mi mogle ostaviti dijete od 2-3-4 mjeseca? već i sa godinu dana počinje povuci-potegni za mjesto u jaslicama, ili se bake angažiraju full time...

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    cure jako lijepo zborite, udruzi uvijek ali uvijek fali ljudi koji bi se bavili problematikom porodiljnih naknada.
    Zacas svi pobjegnu u razne druge djelove rode, ili oko poroda, edukacije, dojenja ... a o ovom uvijek mučimo muku
    Pa ako ima koja.... RODA vas ceka

  5. #5
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno Eh da moze!

    Eh da moze, ja bih ovako. Prvih godinu dana OBAVEZAN porodiljni sa ful placom. Druga godina djeteta produzeni porodiljni s nekakvim postotkom place (pristala bih i na 50% samo da sam doma s djetetom). A dalje bih mamama dala na izbor da mogu ici raditi ili ostati doma na mirovanju radnog odnosa.
    Jedino sto u tom slucaju nece vas biti na poslu kojih godinu dvije (mozda i vise) pa imate rizik da vam karijera ode

  6. #6

    Početno

    A ja bih ovako: cijelo vrijeme trajanja trudničkog bolovanja i porodiljnog dopusta do navršene 1.godine dana života PUNU plaću koja je majka imala dok je radila. Mislim da se te naknade trebaju 'izvaditi' iz konteksta socijalnih naknada jer se ostvaruju temeljem Zakona o radu, i pravima u njemu uređenim za ovakva odsustva s posla. Ne sviđa mi se forma da majka to dobiva kao nekakvu 'socijalnu pomoć'. Molim Vas da me ne shvatite krivo, ali ja sam u ratu sa svima u vladi zbog toga još od 1997.g. kad sam bila na porodiljnom dopustu i tada su mi srezali naknadu na bijednih =1.540,00 kn. Muž mi tada nije radio, pa možete misliti kako nam je bilo. Ostavila sam bebu od 6 mjeseci kući i vratila se na posao. MM je uskoro dobio posao, ali ja više nisam mogla svog poslodavca zavlačiti: malo bi na porodiljni-malo ne bi. Nikad se nisam s tim pomirila i to me boli i dan danas. Znam da se nakon toga stanje popravilo, i onda 2001.g. ponovo sve na gore. Suosjećala sam tada sa svim mamama koje je vladina odluka tada zatekla, i sa svima koje sada primaju takvu naknadu. Znam kao i gotovo sve mame na ovom forumu koliko je to mizerno i nepošteno...
    Nisam pravnica i neka 'pametna' glava, ali Alamama, ja bih vam htjela pomoći kako god mogu... Mogu vikati, plakati, derati se... :wink:
    Što god treba! Zaposlite me!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Minnie ti si i u udruzi ako se ne varam
    VV i V72 zaposlite zenu

  8. #8
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Ne mogu vjerovati da mi je skoro promaklo da imamo dobrovoljca

    Minnie, čestitam, dobila si posao :D

    Opis radnih zadataka stiže :wink:

  9. #9

    Početno

    Super!!!!!!!!!!!!!!!

  10. #10
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Kada bi se mene pitalo ,kao sto me se ne pita,ja bi :

    1. Dala 1360 za opremu mjesec dana prije poroda,
    -jer nisam praznovjerna i tada cu poceti pripremati stvari za bebicu,a ne kad se ona rodi cekati da mi se netko smiluje i kupi sto mi treba

    2.Naknada nebi kasnila 2 mjeseca (cini mi se da su mame rekle da toliko kasni)
    -jer od bas ne vjerujem da roditelji u to vrijeme imaju ustedjevinu za kojom bi posegnuli

    3. Mame bi dobivale svoju punu placu, ili recimo 80%, ali bi se za dijete dobivalo jos npr. 1600 kuna.
    -pa za Boga miloga to je novi clan,koji po meni ima pravo na bar minimalac koji dobije NKV radnik.Mislim ,pa naradit ce se dijete u zivotu za ovu drzavu i naplacat se poreza. Ajmo mu sad unaprijed dati za njegove potrebe i pokazat dobru volju,a onda ce ono uplacivat za nase penzije kad naraste.To bi kao bila neka solidarnost na djelu ,samo ne za stare i nemocne,vec za mlade koji ce "ubrzo postati mocni".

    Kao malo se salim,ali ustvari i ne.
    Zaista mislim da bismo na parodiljnom trebale dobivati svoju placu ,a i bebe svoju mozemo to nazvat stipendiju za hrabrost sto su se odlucile zaceti i roditi bas u obecanoj zemlji Hrvatskoj.

  11. #11
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Tweety, hoćeš i ti posao?

  12. #12
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    hocu ako mi obecas da mi nitko nece pljuvati po idejama, kao sto je npr. ova iznad napisana.

  13. #13
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    onda jesam primljena

  14. #14
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Sve su ideje podložne javnoj raspravi. Koja nikad nije pljuvanje, već manje ili više argumentirano sukobljavanje mišljenja

    Naravno da si primljena.

    Na probni rok :wink:

    Imaš pp

  15. #15

    Početno

    Ja sam uz Vas kad kažete da su naknade premale tj. i 1 g. života sa majkom pa u jaslice nije najzgodnije rješenje.

    Mslim da bi majke sa djecom trebale biti bar do druge djetetove godine života.
    Rad sa godinu dana je šok za majku i za dijete , pa ono je tek počelo upijati okolni svijet ko spužva tada najviše treba majku naravno i igrru i druženje , mislim da nam je sistem u komi.
    Ali nameće se pitanje ko će napraviti bolji nijedna vlada nema razumjevanja za to , oni su samo za porast nataliteta ali konkretnih koraka nema.
    U jaslicama je malo mjesta a i nisu baš opremljne za malu djecu jer vlada se jedno vrijeme spremala za odvajanje majki od djece sa 6 mjeseci.

    Naravno vrlo pohvalno

    Bilo kako bilo mislim da ni buduće vrijeme ne pokazuje neke svijetlije dane.

  16. #16
    MarijanaB

    Početno CG stvarnost

    Poređenja radi - kod nas u Crnoj Gori stvari stoje ovako. Otpremnina koja podrazumijeva jednokratnu pomoć za porodicu novopridošle bebe iznosi 100 eura. Na zalost, već godinama se isplaćuju tek nakon godinu dana zakašnjenja tako da smo je mi dobili pred prvi rođendan. Nakon izlaska iz porodilišta beba dobije paketić u kojoj su pelene, bočica, sapun, kupka, puder i još neke sitnice....Uglavno, sve jako skromno i najeftinije.

    Novi Zakon o radu koji je usvojen prije tačno godinu dana predviđa da porodilja ima pravo na 365 dana odsustva a da radno mjesto mora napustiti 27 dana prije termina. Tako da u praksi ispadne da se zena mora vratiti na posao kada joj beba navrsi 11 mjeseci. Za to vrijeme prima prosjek SVOJE plate iz posljednja tri mjeseca pred odlazak na porodiljsko. To je u praksi O.K. samo je problem to što većina zapošljenih kod privatnika na paipiru ima minimalac koji im gazde uplaćuju na ime osiguranja (socijalno, penzisko, zdravstveno) tako da ovo rješenje samo izgleda lijepo.

    Stari zakon je bio mnogo bolji. Zeni je teklo porodiljsko od dana poroda. Za prvo dijete je trajao godinu, za drugo godinu i šest mjeseci a za treće -dvije godine. Sve puna plata. Uz to, postojala je mogućnost nakon bolovanja da se uzme tri godine neplaćenog odsustva za vrijeme kojeg je poslodavac duzan redovno uplaćivati doprinose. Novi zakon, na zalost, tu mogućnost trogodišnjeg odsustva daje samo majkama djece sa posebnim potrebama.

    Prije neki dan sam čula da strani konsultanti i stručnjaci iz MMF-a pritiskaju Vladu i Sindikat da se urade izmjene i dopune zakona tako da postoji mogućnost još rigoroznijih "pravila igre".

    I još nešto, nije direktno vezano za započetu temu, ali jeste za prava trudnice - u novom Zakonu o radu doslovno stoji: Poslodavac ne moze dati otkaz zaposlenoj zeni zbog trudoce. Sindikat je slavio pobjedu zenskih prava zbog ove stavke u zakonu. Ja sam, sasvim slučajno, upala u tu priču i iako nisam pravnik ukapirala da je to samo zamka. Ukoliko te proglasi tehnološkim viškom ili ti "smisli" neki drugi "grijeh" poslodavac ti moze dati otkaz jer u zakonu stoji da ne smije ZBOG trudnoce. Niko nikada vjerovatno ne bi ni priznao da je trudnici dao otkaz zato sto je trudna i sto ce mu biti sada od manje koristi. Stari zakon je jasno propisivao da zena ne moze dobiti otkaz U TOKU trudnoce. Ogromna je razlika između ove dvije formulacije.

    Na zalost, ni jedna od organizacija koje se bore za zenska prava u CG kojoj sam se obratila nije bila voljna da "poradi" na tome. Imaju pametnija posla. Konkretno, udruzenja kakva je RODA - kod nas nema. A trebalo bi nam. Itekako.

  17. #17
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    marijanaB, pozdrav :D

    hvala na pohvalama za nas rad :D lijepo je to cuti, pa jos iz susjedstva - stvarno se daleko cujemo :D:D:D

    a to sto kazes da bi i vama dobro dosla jedna "roda" - pa i mi smo tako poceli - nas nekoliko, pa smo vremenom porasli i postali glasni :D:D:D

    mogu ti reci da imas jako dobre poglede na situaciju i da si definitivno kvalitetan roda-kadar :D:D:D

  18. #18
    MarijanaB

    Početno

    Litala, hvala na podršci. Ja već duze vrijeme razmišljam da krenem u akciju. U Crnoj Gori ima jako puno NVO koje se bave "pravima zena" ali se ne dotiču trudnica i majki. Uglavnom je to trgovina bijelim robljem, nasilje u porodici, zene u politici, zene u Parlamentu. ....

    Ja sam razgovarala sa nekoliko zena o mojim idejama i mislim da bih mogla skupiti dosta zainteresovanih trudnica, majki i onih koje tek namjeravaju to biti. Samo, treba mi podrška u smislu informacija - kako, šta, kad. Već sam vapila za pomoći iz Hrvatske i rečeno mi je da na Rodinim stranicama najbolje mogu vidjeti kako se to radi. Samo što meni trebaju - direktni odgovori na direktna pitanja a ta komunikacija bi morala prevazići forumsko dopisivanje. Dakle, rado bih - ukoliko je neka od iskusnih roda zainteresovana da mi pomogne, stupila u kontakt i posavjetovala se.

  19. #19
    ivarica

    Početno

    Marijana, mozes li, putem interneta, doci do podataka kako se moze u CG registrirati udrugu? ja imam neke brosure, cak i u pdf-u, koje bi ti mogla poslati na mail, ali to su podaci za hrvatsku, ne znam kakva je kod vas zakonska regulativa.
    Mozda da na stranicama udruge B.a.B.e (www.babe.hr) pitas za kakav kontakt sa cg udrugama koje bi vam oko tih pravnih stvari mogle pomoci (pisanje statuta, skupstina, registracija), a sto se tice akcija i zagovaranja, tu ti mi mozemo pomoci sa savjetima i iskustvom.

  20. #20
    MarijanaB

    Početno

    Ivarica, ja sam već kontaktirala sa ljudima koji vode mrezu nevladinih organizacija i oni su mi objasnili koji je postupak za registraciju NVO: pretpostavljam da ste i vi registrovani kao nevladina udruga. Dakle, kod nas se to registruje u Ministrastvu pravde, treba imati statut i pet osnivača/potpisnika, pečat i još po nešto. Agencije to registruju za 15O eura nadoknade, ja bih, ukoliko se dobro rastrčim po šalterima, mogla za petnaestak dana završiti tu proceduru.

    Meni trebaju, dakle, više operativni podaci. Dakle, šta kada se registrujem kao NVO. Kako krenuti u akciju, kako naći donatora jer bez novca ništa ne ide, da li vi imate svoje prostorije i sl.....Pitanja je bezbroj. Moja adresa je bojanic@cg.yu pa ako je koja cura spremna da je "intervjuisem" neka se slobodno javi. Biće mi milo.

  21. #21
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Marijana, javit ce ti se sigurno neka od cura koje su krenule od pocetka s Rodom, zna kako krenuti i ima o svemu vise informacija, pa ce ti znati i odgovoriti na tvoja pitanja. Ja cu samo kratko: udruga je registrirana u Zagrebu kao NVO prije 3 godine, jos uvijek nema svoje prostorije, projekti su financirani iz natjecaja. Sada udruga ima stotinjak clanova sirom Hrvatske. Vise od djelovanju mozes naci na portalu (tamo imas i statut i dr. korisne informacjie).
    Atmosfera u udruzi je takva da ce ti uvijek netko od nas rado pomoci savjetima.
    Sretno.

  22. #22
    MarijanaB

    Početno

    Dijanam, hvala i tebi. Nestrpljivo čekam da mi se neka od cura javi pa da dizem ustanak u Crnoj Gori. A kad ja dunem i vatru sunem......

  23. #23

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    83

    Početno

    Može li neka od vas roda napraviti paralelu sa pravima iz prosinca 2003. i recimo rujan 2005, u smislu im li kakvih pomaka u pravima trudnica i rodilja?
    Ja sam bila na porodiljnom 2000., pa 2002. i sad ću početkom 2006.za razliku od prvog porodiljnog jedino mi je plaća bila manja ali šta se tiče drugih prava mislim da nije bilo nikakva pomaka. Sa svakog porodiljnog sam se vračala nakon šest mjeseci +mjesec dana godišnjeg kojeg su mi davali odmah iz razumjevanja prema meni i bebi.Kao šta ste u prvim postiovima pisali plaće nam smanjuju za bebe daju jednokratnu novčanu naknadu i ako imaš sriću da živiš u gradu koji daje uz to jednokratnu naovaču pomoć dobiješ i nju i ništa više.
    Ma mene zanima koja zaposlena majka koja ima plaću veću od limita 4250,00 sebi može priuštiti porodiljni i duže od šest mjeseci ako uspije nači osobu od povjerenja da joj čuva dijete ili nekog iz obitelji.Realno gledajuči standard obitelji se ruši- imati plaću veću od 4250.00 i spasti na 2500.00 , a potrebe obitelji pa i te bebe starije od 6 mjeseci su veće. Beba se više isključivo ne doji ( neki prestaju sa dojenjem i ranije ali ako bi gledali i idealnu sliku dojenja bebe) već uzima kašice, voće i druge dodatke prehrani koji dodatno koštaju. Da ne pričamo o pogodnosti porodiljnog dužem od godinu dana za blizance, treće.... dijete kad naknada spada na minornih 1600.00 kn. Tko sa imalo zdravog razuma može pristati na to osim ako nema dobro potkvanu materijalnu situaciju i pomoć obitelji ili supruga sa visokim primanjima pa joj ova naknada može služiti za džeparac.Na kraju krajeva nek netko stavi na papir koliko iznosi potrošačka košarica jedne bebe od rođenja pa do recimo treće godine života mjesečno pa da vidimo koliko u postocima ove naknade zadovoljavaju potrebe bebe- bez ikakvih luksuza već osnovnih potreba djeteta te dobi. Na televiziji često čujemo kako loše žive umirovljenici koji imaju kudikamo manje potrebe od beba ( ne mislim niti da je umirovljanicima sjajon već da su bebe ugroženija kategorija od njih)i da imaju veće potrebe.I sad na kraju kad se u obzir uzme cijela obitelj sa malom djecom kolika ispada potrošačka košarica takve obitelji, a živimo u zemlji pronatalitetne politike-ne mogu zamisliti kako bi nam bilo da živimo u zemlji bez famoznog prefiksa "pronatalitatna " kad su nam sada ovako "velikodušna" prava. Jedina prava koja su se poboljšala , a koja sam ja uočila su prava nezaposlenih majki samo ta prava znaju imati dobru i lošu stranu. Kako radim na radnom mjestu gdje sam u kontaktu sa ljudima imala sam priliku čuti kako neke od žena koje su nezaposlene idu na treće dijete zbog porodiljne naknade koju će primati tri godine. No one tada ne razmišljaju kako će te tri godine relativno brzo proći i kako će iza toga imati još jedna "gladna "usta bez porodiljne naknade koja će morati nastaviti "hraniti". Tad se nađu u nedoumici kako dalje, nadam se da se neće isključivo iz ovog razloga odlučiti na četvrto dijete jet te tri godine vrlo brzo prođu.
    :/
    Na kraju da budem jasna ja bih vrlo rado ostala na porodiljnom bar godinu dana, a i iskoristila ovo pravo koje će mi se sada nakon poroda pružiti da budem doma sa djecom recimo i do treće godine života najmlađeg djeteta, ali kad realno razmislim to je nemoguće. Od čega bi živjeli tada nas petero? :?

  24. #24
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ja mogu nesto istraziti sto se tice austrije. (mada ne mislim da je ona bas neki osobiti primjer za ugledanje), ali tek poslije 15. jer sam u prilicnoj guzvi.

    predlozila bih bolje pogledati odnosno istraziti skandinavske prilike. (ako ima neka roda u skandinaviji)
    sve sto sam procitala o tome, medu ostalom i u knjizi prvo djeca - p. leach, se meni cini jako ok.
    tamo je porodiljni od 470 ili nesto slicno dana partnerski podjeljen medu partnerima, koji mogu naizmjence vise puta, u omjerima koji njima odgovaraju koristiti porodiljski.
    kod toga je naknada 70, 80% posto place, pa se time i tate koji i u skandinaviji u prosjeku vise zaraduju, (hoce li se to igdje ikada promjeniti - u austriji su zene jos uvijek za iste poslove u prosjeku placene 30% manje) animirani za koristenje porodiljnog, sto njih oko 40% i cini (ogromna brojka kada se usporedi sa austrijom gdje je taj postotak jadnih 2%).
    kod takvog modela dijete ima sansu uspostaviti jednaku povezanost sa tatom kao i sa mamom, sto je meni prekrasno i mislim za dijete jako vazno.
    sto se tice profesionalne karijere obaju partnera, puno je lakse uspostaviti ravnotezu u kojoj obadvoje partnera prvih godina mogu smanjiti poslovni tempo, ali ne biti potpuno out u poslovnim vodama, sto se vrlo cesto dogada ako si 3 godine izvan svoje profesije.
    to mi se isto cini i puno bolje i pravednije i jednostavnije i omogucava puno individualnije rjesavanje svakoj partnerskoj zajednici ponaosob.
    i onoj sa "klasicnom" podjelom poslova, kao i onoj u kojoj su oba partnera podjednako uspjesna u karijeri.
    isto tako je odlicno da se u to vrijeme mama i tata mogu vise puta izmjenit za biti sa djetetom, pa tako mogu puno jednostavnije reagirati na neke neocekivane ili neplanirane momente u njihovim zivotima.

  25. #25

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Citiraj lucija1976 prvotno napisa
    Može li neka od vas roda napraviti paralelu sa pravima iz prosinca 2003. i recimo rujan 2005, u smislu im li kakvih pomaka u pravima trudnica i rodilja?
    Da ne prepisujem, ovdje vidis usporedbu:

    http://www.hzzo-net.hr/informacije/rodiljni_dopust.htm

    Pogledaj tabelu malo nize u tekstu, prije izmjena i poslije izmjena ua srpnju 2004.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Nisam se javljala tu sto godina, ali vidjela sam Seni tvoj post o porodiljnim naknadama u Austriji. Pa sam se morala javiti. Spomenula si neke stvari vezano uz karijeru i predugo izbivanje. zar ne postoji i kod nas mogucnost izmjene partnera na porodiljnom, i dodatno zaradjvanje uz porodiljni dopust? Ne znam samo koliki je mjesecni maksimum dozvoljen za zaradu, ali sigurna sam da ne moras tijekom porodiljnog apsolutno izbivati s mjesta dogadjanja.
    Meni se recimo cini super da je onima koji to zele, omoguceno ostati kuci s djecom tri godine. Uz naknadu. Super mi je i to da oni koji ne zaradjuju dovoljno mogu ostati s djecom i traziti dodatan na porodiljni koji nije sad bogzna koliki, ali uz primanje drugog roditelja je solidna osnova za ostanak doma. Super mi je i da porodiljni imaju zene koje nikada nisu radile jer mi to znaci da se svacije majcinstvo jednako cijeni, a ne samo od onih zena koje su se na nekoj drugoj strani dokazale.
    Mislim da po djetetu daju cetiri godine radnog staza.
    Ne znam, eto. Mozda je sve stvar razlicitih pogleda. Ali meni se recimo, koja jos niti radnu dozvolu nemam, a muz mi se skoluje, ova prilika da imamo priliku biti uz djecu tri godine bez straha sta cemo i kako cemo, cini stvarno bogom dana.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    83

    Početno

    Koliko sam uspjala analizirati prava su se poboljšala samo nezaposlenim majkama i onima sa nižim primanjima. Limit od 4250.00 kn se godinama nije povećavao iako su možda i neznatno ali ipak rasle i plaće pa i mirovione.
    Meni apsolutno ne treba pravo porodiljnog dopusta do treće godine uz primanja od 1600.00 kn i to je samo mazanje očiju.Stvar je u tome da se prava nisu povećavala majkama sa boljim primanjima i da se na taj način destimulira žene na većim položajima ili sa većim plaćama da uopće idu na porodiljni- da rađaju djecu dok se kratkotrajno stimuliraju nezaposlene majke i majke sa nižim primanjima.
    Evo konkretno ja kad odem na porodiljni ili komplikacije odmah sam u gubitku, a moja nezaposlena prijateljica koja se fiktivno zaposlila na mjesec- dva dana i platila fiktivnom poslodavcu potrebna davanja će primati novčanu naknadu skoro onoliko koliko se otkida od mene. To znači kad ja odem na porodiljni da praktički s razlikom u primanjima financiram svoju prijateljicu. Samo to financiranje kratko traje i ja kad se vratim na posao poboljšavam svoj standard, a ona ubrzo ostaje bez naknada sa djetetom više.Da ne kažem kako uopće na razmišljam ostati doma duže od 6 mjeseci ako ikako uspijem naći osobu da mi pazi na dijete. Jedina moguća alternativa je rad na pola radnog vremena i to do godine dana, nakon čega će dijete u vrtić.
    Da ne bude da sam protiv prava koja se daju nezaposlenim i slabije plaćenim mamama ( apsolutno sam za zaštitu tih žena ali ne na ovaj način da se zakidaju jedne, a od zakinutog od tih žena daju prava ovim prvima, već da se osmisli drugi model), već želim istaknuti kako se govori da kod nas ima manje od 10% više i visoko obrazovanih ljudi od čega je još manji postotak onih koji rade na dobrim radnim mjestima koja su uz to i dobro plaćena, a iste se destimulira na stvaranje obitelji. Takvi ljudi uglavnim racionalno i matematički razmišljaju- aha dobijem ovo ali uložim ovo, izgubim ovo.... i na kraju rezultat je nakon svih analiza - jedno dijete nam je sasvim dovoljno. E, a ta računica vodi izumiranju nacije u "pronatalitetnoj" državi. A najgore od svega je šta ovaj mali postotak obitelji ima kudikamo veće mogućnosti i bolje uvjete za odgajanje djeteta od ovih drugih, ali ih u začetku "pronatalitetni" zakoni usmjeravaju na stav- jedno dijete u obitelji :?
    Ovo nije moja frustracija već realne priče iz stvarnog života.
    Kad su kolege na poslu i ljudi sa kojima surađivam te prijatelji saznali da idem na prodiljni i da ćekamo treće dijete bilo je različitih komentara. Uglavnom svi su mi čestitali i bilo im je drago. 8) No prije par dana sam razgovarala sa kolegicom koja radi u centru za socijalnu skrb( odma da kažem žena je skroz ok) visoko obrazovana kolegica koja me je pitala tokom razgovora jel ja razmišljam kako ću izdržavati sa troje djece, kako mogu ići na porodiljni kad u startu gubimo, da li znam koliko su knjige skupe, maturalci...... :? uglavnom svojim pitanjima i konkretnim ciframa me zbunila. Rekoh joj da nisam tako dugoročno razmišljala ali da mislim da ja i suprug živimo ipak bolje od većine drugih obitelji pa kad i ti drugi mogu da se brinu oko dvoje , troje djece da ćemo i mi to moći te da dijete stvaramo( rađamo) za sebe , a ne za druge :D .I na koncu da smo se isključivo vodili po zakonu da možda još ne bi ni imali djece.
    Evo ova moja kolegica je visoko obrazovana kao i njen suprug, radi na radnom mjestu na kojem ostvaruje dobru plaću (veču od limita kad se ide na porodiljni) kao i njen suprug, ima sve one ljudske kvalitete koje bi čovjek poželio ali ima samo jedno dijete. Zar ne bi trebalo stremiti da ovakve osobe imaju više djece?????

    Pozdrav svim forumašicama

  28. #28
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    zorana ja nisam rekla da je austrijski sistem los, pogotove ne da je losiji od hrvatskog. i bilo bi tuzno kada bi u jednoj europskoj drzavi, koja spada medu 7 ili 8 najbogatijih drzava svijeta, sustav porodiljnih naknada bio losiji nego u hrvatskoj.
    ja sam samo rekla da po meni ima i boljih, a to je upravo skandinavski model kojeg cesto u tom smislo spominju austrijski politicari odnosno politicarke. naravno ovisno o tome kojoj politickoj stranci pripadaju, posto je to u austrijskom drustvu jedno vrlo politicki obojano pitanje.

    u austriji koliko sam upoznata (nemoj me drzati za rijec, jer se nisam tim detaljno bavila) se partneri mogu izmjeniti samo jednom (npr. mama 24 mjeseci, pa tata 6, ili sl.), dok se u svedskoj mozes izmjenivati - napr. mama 10, pa tata 3, pa mama 3, pa tata 3 i sl. sto znaci da si puno slobodniji.

    meni je drago da si ti jako zadovoljna i da tvojoj specificnoj situaciji odgovara. medutim namjera mog posta nije bila da ja iznosim svoja individualna iskustva, pa da se mi svi sa razlicitim iskustvima raspravljamo (tipa zivot u kanadi ).
    osim toga ja sam jedna analiticka priroda pa prije nego sto bih ulazila u rasprave, bih napravila (valjda hocu jednu detaljnu analizu, sa svim cinjenicama, kronoloskim redosljedom, i razlicitim pogledima na doticne cinjenice.

    takode namjera mog posta nije sukobljavanje onih sa karijerom ili bez nje, niti rasprava o tome tko kako cjeni majcinstvo i ocinstvo, vec ukazivanje na cinjenicu da je momentalno u EU ovisno o zemlji, zaposleno izmedu 60 do 80% zena (postotci po sjecanju, ne garantiram za tocnost) i da je u tom smislu pitanje uskladivanja posla i obitelji vrlo vazno, a ja mislim da je skandinavija tu vrlo daleko dospjela.

    takode mislim da je prisutnost tate za dijete isto tako jako vazna i da je skandinavija i tu prilicno daleko dospjela.
    mislim i da vremena globalizacije ekonomski nisu nimalo jednostavna, i da se vide tendencije da se sav teret prebaci na leda zena i djece. a skandina vski model mi se cini kao jedan koji taj teret ravnopravnije raspodjeljuje.

    posto je to sto se meni cini, skup sjecanja na raznorazne knjige, novine, casopise i internet, a u svrhu bilo kakvih akcija za poboljsanje situacije u hrvatskoj se trebaju imati jasne i provjerene cinjenice, predlozila sam da netko tko ima bolji uvid, taj model podrobnije istrazi, kako bi mogao biti od koristi ciljevima i akcijama rode.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    83

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa

    posto je to sto se meni cini, skup sjecanja na raznorazne knjige, novine, casopise i internet, a u svrhu bilo kakvih akcija za poboljsanje situacije u hrvatskoj se trebaju imati jasne i provjerene cinjenice, predlozila sam da netko tko ima bolji uvid, taj model podrobnije istrazi, kako bi mogao biti od koristi ciljevima i akcijama rode.
    Odličan prijedlog :D
    Nadam se da će se naći netko stručan da proanalizira ovu tematiku 8)

  30. #30
    internetMum avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    38

    Početno pitanjce

    Imam pitanjce.

    Nisam u toku, pa me zanima koliko je porodiljna naknada za drugih 6 mj djetetova života? Jel je ostala 1600,00 ili je 2500,00?

  31. #31

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Ona je izmedju 1.600,00 kn i 2.500,00 kn, ovisno o visni naknade na obveznom rodiljnom.

  32. #32
    internetMum avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    38

    Početno

    Prvih 6 mj sam dobivala 1600,00, pa pretpostavljam da će tako biti i drugih 6 mj, jel da?

  33. #33

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Da, onda ćeš dobivati 1.600,00 kn.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •