Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 170

Tema: SVE NEKAKO IZMIČE KONTROLI....

  1. #51

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Ne znam kak ovdje spada dojenje. Meni dojenje ide ponekad na živce iz nekih drugih razloga, ali ne doživljavam ga kao "posao", zapravo mi dobro dođe da malo prilegnem s malom dok ona traži cicu.

    Ja sam čista suprotnost od vas, mislim na apricot i raffaellu itd. Kad sam umorna onda mi svi poslovi izgledaju ko da nisu tak bitni i da je bolje da se ja odmorim. I kad sam na faksu učila za ispit, radije sam otišla spavati nego učila do ponoći jer kad mi se spavalo padanje ispita mi se činilo manje važnim od spavanja.
    Ja radim i dođem doma u pol 4. Popodne ne radim ništa od kućanskih poslova, a ni mm se baš puno ne trudi oko toga. Mala zaspi ponekad u pol 10. S njom eventualno mogu obrisati prašinu i oprati kupaonu kad se mm s njom igra, ali kad sam doma ona stalno visi po meni i hoće se igrati pa mi svi kućanski poslovi izgledaju kao gubljenje vremena. Ako i zaspi u 8, onda radije provodim večer mm-om ili nekaj pročitam ili pogledam na tv-u. Prije toga planiram kak bih konačno mogla izribati pećnicu i nekaj pospremiti, ali mi se ne da.
    I uvijek sam bila zavidna mamama koje imaju sve super čisto i pospremljeno, a ja nikak da se na to prisilim.

  2. #52
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    trina je napisala:
    Stalno se spominju tete čistilice. ja opet ponavljam da mi je ovaj forum odlična stvar da vidim koliko neki ljudi u Hr žive na visokoj nozi jer plaćati ženu koja bi čistila umjesto mene je luksuz nad luksuzima koji ja neću nikad moći priuštiti. zato nebi bilo loše da ne dijelite toliko takve savjete jer ljudi nemaju novaca. A i da imaju, nebi svi mogli podnijeti da im se netko mota po kući. Ja prva nebi.
    A ja se opet "pravdam" oko čistilice.
    Moram opet reči da su ljudi različiti i takve ih treba prihvatiti. Ja sam recimo okorjeli nepušać, ti spominješ da si pušać. Pa eto ti računice: ja naručim tetu koja mi popegla veš i pobriše podove jednom na mjesec (prije je bilo 1x tjedno, ali smo smanjili), dakle naručim ju samo kad se zalomi da MM puno radi, pa nema smisla da slobodno vrijeme provodimo u peglanju i pranju podova, nego se lijepo zajedno družimo.
    Evo, ovu subotu je kod mene bila ta "teta", 2 sata, 80 kn, ispeglala je hrpetinu veša i prebrisala sve podove.
    Govora o visokoj nozi i luksuzu meni tu stvarno nema. Koliko tebi otiđe novaca na cigarete? Nije provokacija, ali stvarno me zanima, jer meni su cigarete em luksuz, em ogromna šteta za zdravlje. Dakle, različiti smo.
    Svi kad se spomene osoba koja pomaže u čišćenju misle da je u pitanju strašna lova i teški luksuz, ali nije. Ako je 80 kn na mjesec cijena mojeg sloboddnog vremena s mužem, rado ću platiti i duplo.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    894

    Početno

    ovo je najveća istina: poželim samo nakratko opet biti bezbrižna i ne misliti tko je i što jeo, obukao, oprao, ke li se cijepio, ima li knjige ili igračke, na koji rođendan ide ova, a na koji sljedeće subote, je li ona kazališna predstava podobnija od one druge, je li u kino došao onaj film o kojemu svi pričaju...
    samo se malo od toga odmoriti
    ...

    ja sam ovo ljeto prvi puta od trudnoće uzela frendicu(koja je isto mama i to samohrana)i otišle smo za 100kn na povratni bus za Crikvu jedan dan. mm je čuvao oba djeteta,moje i njezino taj dan.čitala sam ,ležala sam,jela gluposti i bila opet cura na 12 sati.istina je da kad god je neko dijete na plaži vrisnulo mama!! ja sam se na tren obazrela očekujuć svoje da me zazove. ali svi bi si mogli i trebali priuštiti s vremena na vrijeme...

  4. #54
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    trina je napisala:
    Stalno se spominju tete čistilice. ja opet ponavljam da mi je ovaj forum odlična stvar da vidim koliko neki ljudi u Hr žive na visokoj nozi jer plaćati ženu koja bi čistila umjesto mene je luksuz nad luksuzima koji ja neću nikad moći priuštiti. zato nebi bilo loše da ne dijelite toliko takve savjete jer ljudi nemaju novaca. A i da imaju, nebi svi mogli podnijeti da im se netko mota po kući. Ja prva nebi.
    A ja se opet "pravdam" oko čistilice.
    Moram opet reči da su ljudi različiti i takve ih treba prihvatiti. Ja sam recimo okorjeli nepušać, ti spominješ da si pušać. Pa eto ti računice: ja naručim tetu koja mi popegla veš i pobriše podove jednom na mjesec (prije je bilo 1x tjedno, ali smo smanjili), dakle naručim ju samo kad se zalomi da MM puno radi, pa nema smisla da slobodno vrijeme provodimo u peglanju i pranju podova, nego se lijepo zajedno družimo.
    Evo, ovu subotu je kod mene bila ta "teta", 2 sata, 80 kn, ispeglala je hrpetinu veša i prebrisala sve podove.
    Govora o visokoj nozi i luksuzu meni tu stvarno nema. Koliko tebi otiđe novaca na cigarete? Nije provokacija, ali stvarno me zanima, jer meni su cigarete em luksuz, em ogromna šteta za zdravlje. Dakle, različiti smo.
    Svi kad se spomene osoba koja pomaže u čišćenju misle da je u pitanju strašna lova i teški luksuz, ali nije. Ako je 80 kn na mjesec cijena mojeg sloboddnog vremena s mužem, rado ću platiti i duplo.
    Je, u pravu si. Ja popušim 510 kn mjesečno a nisam ni znala da te gospođe za tako jadnu lovu rade taj posao. Ali nevezano za novce, ja bi prije umrla od srama i osjećaja vlastite invalidnosti nego uzela nekoga da umjesto mene radi kućanske poslove u mojoj kući. Pogotovo što se radi o peglanju robe i pranju podova jednom mjesečno, jer ja puuno više od toga radim jednom u dva dana. Za besplatno. Ali opet, to sam samo ja, kao što smo već zaključili maloprije, ljepota je u različitosti.

    Anemona, ništa osobno, ti si mi jako, jako draga. Samo razmišljamo drugačije

  5. #55
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    Je, u pravu si. Ja popušim 510 kn mjesečno a nisam ni znala da te gospođe za tako jadnu lovu rade taj posao. Ali nevezano za novce, ja bi prije umrla od srama i osjećaja vlastite invalidnosti nego uzela nekoga da umjesto mene radi kućanske poslove u mojoj kući. Pogotovo što se radi o peglanju robe i pranju podova jednom mjesečno, jer ja puuno više od toga radim jednom u dva dana. Za besplatno. Ali opet, to sam samo ja, kao što smo već zaključili maloprije, ljepota je u različitosti.

    Anemona, ništa osobno, ti si mi jako, jako draga. Samo razmišljamo drugačije
    Ma nema frke, ja se uvijek osjetim prozvana kad svi vežu čistilicu i luksuz, a niti ne znaju koliko to košta. A ako netko ima "moralne dileme" oko čistilice, to je drugi par čarapa. To poštujem.
    Mada i ja sam razmišljala isto, pa sam se predomislila, nakon jednog probnog peglanja/čišćenja. Nakon kaj sam se vratila u stan iz šetnje, a hrpa veša je nestala, podovi su blistali, nekako je i moj sram po putu nestao.

  6. #56
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Nisam ti ja taj tip. Ja ni svojoj mami nedam da mi dira robu ili čisti po kući.

  7. #57
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    Nisam ti ja taj tip. Ja ni svojoj mami nedam da mi dira robu ili čisti po kući.
    nazalost potpisujem

  8. #58
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    Nisam ti ja taj tip. Ja ni svojoj mami nedam da mi dira robu ili čisti po kući.
    Sve 5!
    Nego mislim da u ovom kroničnom nedostatku vremena koji rafaelu i mnoge od nas muči puno je lakše nači tetu koja će nam popeglati / počistiti i "prilagoditi se na nju", nego pronači čuvalicu za dijete i da je čubvalica super i da ju dijete voli i da želi ostati s njom sat dva tjedno,... Meni je to nemoguća misija. Dakle ako se ide na plaćanje neke pomoči teta koja pegla i čisti iziskuje manje prilagodbe, a opet dobivate na vremenu.

  9. #59

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    894

    Početno

    meni dođe kuma u pomoć-i ja njoj-kad se skupi puno veša djeca se igraju,nas dvije naizmjence peglamo i pričamo i to se sve ugodno obavi.
    isto je i sa velikim čišćenjima-to se obavlja kad je mm doma,oni odu u park ili drugoj baki ili bilo kamo ,a ja spremam.možda da probate tako.

    sitna čišćenja svaki dan su čas posla i obave se "usput" kao što trina kaže,a malo tv-a navečer ne šteti a stigne se puno obaviti.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    894

    Početno

    a ja ne dam mami i svekrvi da mi spremaju jer bi poslije zanovijetale ili spominjale kak su spremale a to mi se ne sluša 8) čistilicu nemam jer nemam para za to,čak ni 80kn,jer bojim se da bi se stvarno ulijenila i toj ženi nametnula sve više posla s vremenom.a i najsretnija sam kad si sama obavim,onda je onako kao sam ja htjela i kako volim.

  11. #61

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Ja neću čistilicu ne jer ju ne mogu platili nego joj iz principa ne dam 80 kn za dva sata peglanja.

    Ja sam završila fakultet i radim za plaću od 5000 kn (odnosno trenutno za manje jer su nam smanjili plaće). Ako podijelim s 168 sati mjesečno ispadne manje od 30 kn neto, odnosno 43 kn bruto. Ne dam 40 kn po satu za peglanje veša ni da mi je veš do stropa.

  12. #62
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Ja bih rado potpisala Trinu i summer, ali su me okolnosti (nazovimo okolnosti pravim imenom-svekrva koja ne razumije NE) natjerale da prihvatim dobrog kućnog duha, i otkad sam odlučila da se oko toga neću živcirati, nego prihvatiti činjenica da mi je uštedjela moje vrijeme, osjećam se bolje!

  13. #63
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa
    Ja neću čistilicu ne jer ju ne mogu platili nego joj iz principa ne dam 80 kn za dva sata peglanja.

    Ja sam završila fakultet i radim za plaću od 5000 kn (odnosno trenutno za manje jer su nam smanjili plaće). Ako podijelim s 168 sati mjesečno ispadne manje od 30 kn neto, odnosno 43 kn bruto. Ne dam 40 kn po satu za peglanje veša ni da mi je veš do stropa.
    Ma sve to stoji, i ja sam tak razmišljala, i ljutila se kad sam računala da naša teta čistilica koja je inače mlađa od mene, nije radila nigdje nego par sati tjedno čistila i peglala (nikako preko 4 sata na dan) i još subotom prodavala za jednog čovjeka cvijeće, zarađuje poprilično više od mene, ALI kad sam ponovno razmislila: OK, i ja mogu dati otkaz i čistiti i peglati po kućama pa imam veče novce. Ipak, ne bih, hvala, rađe sam u "funkciji poslodavca" u ovom slučaju.

  14. #64
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Ma sve štima, sve smo mi sebi organizirale vrijeme kako nam odgovara. Ali nije bit u babama koje čiste nego u tome da autorica ove teme ne treba nekog da joj čisti dok bi ona provodila vrijeme s djecom nego joj treba netko tko će je izbaviti od djece sat, dva dnevno, da žena dođe sebi. Znači, upregni mamu, svekrvu ako su ti blizu ili prijateljice, rodice, bilo koga tko ti je blizak i zamoli ih da ti povremeno pričuvaju djecu.

  15. #65

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    Ali nije bit u babama koje čiste nego u tome da autorica ove teme ne treba nekog da joj čisti dok bi ona provodila vrijeme s djecom nego joj treba netko tko će je izbaviti od djece sat, dva dnevno, da žena dođe sebi.
    Ja ne bih baš tak shvatila...Da ne radi toliko doma koliko radi, ne bi bio problem kaj je s djecom cijeli dan jer bi bila odmornija i manje opterećena svakavim poslovima. Ne treba doći sebi zbog djece, nego zbog pretjerivanja u čišćenju kuće.
    Ja bi probala par dana ne peglati (djeci ništa neće biti ako budu doma u zgužvanoj odjeći), nikako peći svaki vikend kolač, nek bude sve razbacano po stanu, skuhati jedan dan veću količinu pa da bude dva dana isti ručak i sigurno ćeš se osjećati odmornije i spremna za provođenje vremena s mužem kad djeca odu spavati.

  16. #66
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa
    Citiraj Trina prvotno napisa
    Ali nije bit u babama koje čiste nego u tome da autorica ove teme ne treba nekog da joj čisti dok bi ona provodila vrijeme s djecom nego joj treba netko tko će je izbaviti od djece sat, dva dnevno, da žena dođe sebi.
    Ja ne bih baš tak shvatila...Da ne radi toliko doma koliko radi, ne bi bio problem kaj je s djecom cijeli dan jer bi bila odmornija i manje opterećena svakavim poslovima. Ne treba doći sebi zbog djece, nego zbog pretjerivanja u čišćenju kuće.
    Ja bi probala par dana ne peglati (djeci ništa neće biti ako budu doma u zgužvanoj odjeći), nikako peći svaki vikend kolač, nek bude sve razbacano po stanu, skuhati jedan dan veću količinu pa da bude dva dana isti ručak i sigurno ćeš se osjećati odmornije i spremna za provođenje vremena s mužem kad djeca odu spavati.
    I ja sam tak shvatila.

  17. #67
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ne da mi se sada raditi napolitanku i citirati jednu po jednu:

    sandra23, imaš jedno dijete.
    vjeruj mi, potpuno je drugačije nego kad je dvoje, pogotovo kad je jedno malo.
    moje prijateljice imaju djecu od 15 godina na više (ja sam se zadnja udala) ili ih još uopće nemaju. tako da mi ne pada na pamet "uvaljivati" im svoje: to su moja djeca, moja ljubav i moja briga.
    Blago tebi ako uz dijete možeš peglati! (ok, ja ne peglam i to je neki moj "ustupak"). Ja uz djecu ne mogu gotovo ništa jer su vrlo zahtjevni. A ne smatram se nesposobnom, dapače.

    O čistilicama je više stvarno nakaradno pisati: moja mama u mojoj kući "ne zna" sama uzeti ni čašu vode, dođe nam u goste kao što bi mi došla neka od vas. ali čistilicu sam plaćala (i plaćat ću je opet kad budem imala novca). Moj stan ima 200 kvadrata, a ja bolesnu kičmu i to je ono što svakoga od nas čini različitima.
    Ja bih prije krepala nego potrošila 510 kuna mjesečno za cigarete (ako puši i muž, to je 1000 kuna) jer bih imala osjećaj da sam budala koja plaća da me netko truje. I onda taj netko živi ko car!

    Sve je ovo jako teško posložiti, a da bi svima odgovaralo. Svaka od nas je pronašla neki svoj modalitet s kojim živi, lakše ili teže.
    Da, kako netko reče, ponekad se i "pukne". O, da!
    Ali mi se opet čini da bih prije pukla da djetetu dam neku brzinsku hranu.
    Džaba ti sve!
    a opet, sigurno potrošim puno manje vremena na kuhanje nego mnoge, jer moj ručak mora biti pripremljen u 20 minuta.

    Živimo toliko različite živote i trebale bi stranice i stranice da jedna drugoj "uđemo u kuću" i vidimo kako koja od nas živi.

    Kako je raffaela rekla, ponekad se čovjek samo malo pojada.
    a ne traži ni savjet niti išta drugo.
    Tek toliko da mu netko kaže: razumijem te!

  18. #68

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa

    Je, u pravu si. Ja popušim 510 kn mjesečno a nisam ni znala da te gospođe za tako jadnu lovu rade taj posao. Ali nevezano za novce, ja bi prije umrla od srama i osjećaja vlastite invalidnosti nego uzela nekoga da umjesto mene radi kućanske poslove u mojoj kući. Pogotovo što se radi o peglanju robe i pranju podova jednom mjesečno, jer ja puuno više od toga radim jednom u dva dana. Za besplatno. Ali opet, to sam samo ja, kao što smo već zaključili maloprije, ljepota je u različitosti.
    pa da, ali koliko se sjećam ti ne radiš nego si doma..bez da se netko opet vrijeđa, nije isto imati svaki dan deset sati viška za obavit kućanske poslove..iz perspektive zaposlene osobe (moje osobno) treba naći vremena za raditi, kuhati doma poslije posla, provoditi s djetetom kvalitetno vrijeme i još na kraju čistiti..jer se sve to pokatkad jednostavno ne stigne..

    ako se može platiti, sve super, ako ne, onda ništa, veš stoji neopeglan..ali mislim da u toj situaciji nema mjesta umiranju od srama..to je meni spika više u stilu '..što će selo reći..', da je majka/žena/kućanica lijena i ne uspijeva držati pod kontrolom ni svoju vlastitu kuću

    upravo zbog toga se žene i preforsiraju

  19. #69
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    sofke, vjeruj mi da sam, kad sam radila izvan kuće, imala barem duplo više vremena.
    s posla sam dolazila kao iz wellnessa, a radila sam odgovoran i stresan posao.
    kad si doma, samo više prljaš, više se umaraš, više obroka kuhaš...

    spas će mi biti kad/ako se opet ikada maknem iz kuće.
    meni je ovo smrt.
    i toliko zavidim ženama koje u boravku kod kuće pronalaze ljepotu

  20. #70
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    sofke, vjeruj mi da sam, kad sam radila izvan kuće, imala barem duplo više vremena.
    s posla sam dolazila kao iz wellnessa, a radila sam odgovoran i stresan posao.
    kad si doma, samo više prljaš, više se umaraš, više obroka kuhaš...

    spas će mi biti kad/ako se opet ikada maknem iz kuće.
    meni je ovo smrt.
    i toliko zavidim ženama koje u boravku kod kuće pronalaze ljepotu
    Ma sve to stoji, ali sofke je mislila da nije isto ako je doma "mama domaćica" ili mama 10 sati izbiva od kuće. U ovih 10 sati kod kuće bez obzira koliko su kaotični, ako imaš, bubam bezveze svaki sat 5 minuta da nešto pospremiš, to je več 50 minuta na dan, a mislim da nema tog nereda koji bi se trebao rješavati svaki dan po 50 minuta.

  21. #71

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Citiraj apricot prvotno napisa
    sofke, vjeruj mi da sam, kad sam radila izvan kuće, imala barem duplo više vremena.
    s posla sam dolazila kao iz wellnessa, a radila sam odgovoran i stresan posao.
    kad si doma, samo više prljaš, više se umaraš, više obroka kuhaš...

    spas će mi biti kad/ako se opet ikada maknem iz kuće.
    meni je ovo smrt.
    i toliko zavidim ženama koje u boravku kod kuće pronalaze ljepotu
    Ma sve to stoji, ali sofke je mislila da nije isto ako je doma "mama domaćica" ili mama 10 sati izbiva od kuće. U ovih 10 sati kod kuće bez obzira koliko su kaotični, ako imaš, bubam bezveze svaki sat 5 minuta da nešto pospremiš, to je več 50 minuta na dan, a mislim da nema tog nereda koji bi se trebao rješavati svaki dan po 50 minuta.
    upravo tako

    radi se ipak o 40 sati (minimalno) tjedno kad sam ja negdje drugdje

    pa da trećinu ili samo četvrtinu tog vremena potrošiš na ikakav kućanski posao, to su već sati u kojima se dosta toga može napraviti

    uopće se ne referiram na to da li netko želi/može/voli biti 'domaćica'

  22. #72
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    onaj tko nije probao - ne zna.
    ja sam radila 15 godina. i uživala.
    sada sam tri godine doma. ovo je robija.

  23. #73
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    onaj tko nije probao - ne zna.
    ja sam radila 15 godina. i uživala.
    sada sam tri godine doma. ovo je robija.
    Ma sve u redu. I ja sam bila doma, istina samo do djetetove starosti od 15 mjeseci, ali bila sam doma i nisam ništa stigla. Sve ok.
    I djelomično sam se preporodila na poslu, ali opet bih radije bila doma.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    onaj tko nije probao - ne zna.
    ja sam radila 15 godina. i uživala.
    sada sam tri godine doma. ovo je robija.
    mislim, ja jesam probala onu godinu porodiljnog..ne volim biti doma na taj način, da sam doma i spremam kuću, i da je to to

    ali mi je i lijepo imati svoje vrijeme koje nije rastrgano sa tim beskonačnim satima provedenim na poslu

    prošli tjedan na GO sam uživala, kao na nijednom putovanju, ja i mala doma, doduše, radi se o jednom tjednu..ipak, da imam love s kojom mogu raspolagati i da sam doma, mislim da bi mi bilo super, puno bolje nego sad što radim po tim uredima..ali u tom slučaju, najnebitnije bi bilo to da li peglam ili ne i što će reći susjede...kako nemam love onda moram na posao..posljedično je da mi fali vremena

    nikad čovjek (žena) zadovoljan(na)

  25. #75
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    baš tako: kad sam radila, imala sam novca, a nemala vremena.
    kad ne radim, imam vremena, a nemam novca.
    uvijek od dva zla moraš izabrati manje.
    a često odabereš - veće
    treba živjeti s tim odabirom.
    i tu i tamo malo zakukati

  26. #76

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    pa je apri, mali ti je još (pre)mali, pa gledajući primjere iz života oko sebe, to zna malo umoriti s vremena na vrijeme

    s godinama i iskustvom, najviše sam počela cijeniti svoje vrijeme..upoznala sam ovo ljeto gospoju sa dvije već veće curice (mladja pet godina) koja se bogato udala i ona je doma...muž je široke ruke, puno putuju, ima pomoć u kući, i sve ostalo što donosi lova

    bila sam poprilično zavidna, da budem iskrena

    sad će me vjerojatno iznapadati žene koje cijene svoju 'neovisnost'..ima puno i u tome, nije da nije, ali puno njih se jako troši za malo para, što ti to onda vrijedi, da se ustaješ u pet i radiš za 3000 kn da platiš režije..nema tu puno neovisnosti

    ma dobro ti kažeš, a budući da je trava uvijek zelenija preko puta, dođe čovjeku da se malo izduši, ni više ni manje od toga

  27. #77
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj sofke prvotno napisa
    s godinama i iskustvom, najviše sam počela cijeniti svoje vrijeme..
    ovo je najveća spoznaja koju su mi donijele godine!
    koliko god je moguće, treba kupovati svoje vrijeme.
    to je jedino što se ne može vratiti, a može se kupiti novcem.

  28. #78
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Moram ovdje potpisati Apricot - kad su školski praznici i doma sam ama baš ništa ne stižem, djeca ne idu u vrtić, razvlače me na sve strane, umorna sam i nezadovoljna. Čim krene posao budim se ko ptičica, organizacija savršena, sve stižem, imam vremena za sebe, ukratko - cvjetam.
    Čistilicu sam imala godinu i pol dana dok je M. bila beba i visjela na meni non-stop. Sad sam doma slobodnija za kućanske poslove jer se cure same zaigraju, a stisla nas je i financijska kriza, pa je pala i čistilica k'o zadnja linija obrane (1x tjedno 3 sata=90kn).
    Napominjem da na svo čišćenje potrošimo isključivo 2 sata tjedno (brža sam i efikasnija od čistilice ), a ostale poslove tipa prozori - peglanje obavljam lijevom nogom u prolazu ako je baš jako nužno i ne računam ih pod "posao".
    Da mi ne bude savršeno, mene naprimjer strahovito nervira kuhanje i smišljanje jelovnika. Svaki bih dan čistila nekome 2-3 sata kad bi mi taj doma donio skuhan ručak.

  29. #79
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    A ja baš volim biti doma, ali ne mogu, moram raditi jer bez moje plaće ne bi mogli živjeti.
    Kada sam bila doma sve sam stigla, sve mi je bilo kao po špagi.
    Djeca jesu vezana za mene ali kada se svaki dan po malo čisti, nema se tu kaj puno ni čistiti...
    Ali od kada radim, majko moja...
    Ali kako je sirius rekla, ja također iz principa ne bih dala nekome da mi pegla veš, jer ću za tih 80kuna radije sebi nekaj kupiti ili djetetu.
    Ali ja zato imam sistem da kada se osuši, da odmah peglam pa mi treba samo pol sata, ako i toliko...
    Rijetko kada mi se nakupi veša, ali i tada ja to riješim po brzom postupku, nema tri dana drljanja po tome.
    Za veća čišćenja muž i ja to odradimo skupa.
    I kad je doma, mogu slobodno reći da su poslovi podjeljeni.

  30. #80
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Dok sam radila bilo mi je 500 posto lakše. Ostala sam kući zbog djece, znači bavim se njima. Nije da imam na raspolaganju 24 h na dan za čišćenje nego u ono vrijeme kad su neke mame na poslu, ja sam sa troje djece, kuham, čistim, perem, igram se, mirim, raspravljam, odgajam...sve sama. Nije da ku.cu svirim po čitave dane pa imam vremena za lizati podove i peglati. Ja na svoj ostanak kući gledam kao na jedan veeliki posao. Neplaćeni

  31. #81
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Jučer sam kupila i pročitala jednu knjigu, zove se "Ne pokušavajte ovo kod kuće". Preporučam svima, i zaposlenima i nezaposlenima jer radi se baš o ovoj temi. Košta 39 kn.

  32. #82
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    Dok sam radila bilo mi je 500 posto lakše. Ostala sam kući zbog djece, znači bavim se njima. Nije da imam na raspolaganju 24 h na dan za čišćenje nego u ono vrijeme kad su neke mame na poslu, ja sam sa troje djece, kuham, čistim, perem, igram se, mirim, raspravljam, odgajam...sve sama. Nije da ku.cu svirim po čitave dane pa imam vremena za lizati podove i peglati. Ja na svoj ostanak kući gledam kao na jedan veeliki posao. Neplaćeni
    Nemoj se ljutiti i ja takav ostanak gledam kao ogromni posao. I iskreno ne mogu si trenutno zamisliti da sam sama doma s troje djece. Težak je to posao (barem meni).

  33. #83
    Inesica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,738

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    a mislim da nema tog nereda koji bi se trebao rješavati svaki dan po 50 minuta.
    o ima, ima

    kad sam već nabasala na ovu temu. nisam mogla odoljet.

    vjeruj, ima. a ima dana kada se takav nered stvori i par puta. a ne da imaš jedan par ruku za popravit nego imaš jednu ruku i čudnu pozu iz koje to treba izvest.

    al ja se isto tješim da će proći.

    nemam neki turbo pametan savjet.

    ne znam, moj jedini savjet može biti da se ponekad proba odustat od barem nečega za što smo govorili 'neću nikad...'. što god to bilo za nekoga. za neke stvari možda i nije jako teško. ili barem na neko vrijeme.


    iskreno, kad pucam savjeti koji mi najmanje pomažu i još više me bacaju u očaj su:

    daj nekom dijete da ga pričuva - kažete vi koji imate takav splet okolnosti da to možete i nemožete zamisliti da ima ljudi koji nemaju taj splet okolnosti (npr jedni moji dragi poznanici imaju dvoje male djece koju s vremena na vrijeme pričuvaju bake ili tete. i nakon 2 godine ošli su na jedan vikend solo. i tada komentirali kako je to PRVI put nakon dugo vremena da su otišli nekamo bez djece. a vikend prije bili na svadbi. a dan prije bili sami u dućanu. a tjedan prije sami u gradu rješavat nešt. oni uopće ne kuže što znači kad nema nekog kom možeš na tren ostavit dijete)

    plati nekom da ti počisti... - to je stvarno zeznuto ako nekom to ne paše ali još je teže čut taj savjet ako nemaš od kud platiti tog nekog. pa sad možemo mi prevrtat nečiji novčanik ali ja bi se stvrano osjećala blesavo da dam nekom novce da mi malo počisti kuću, a ja krpam kraj s krajem (npr gledam koju tjesteninu uzet sa police) i još k tome cijeli dan doma.

    dojenje - ono stvarno nije krivo jel je se tako različito percipira dojenje bebe i djeteta od 16mj i to za svako dijete zasebno. i jako, jako teško je smanjiti dojenje djetetu ako za to nema neki jaki, opipljivi razlog. a mislim da će žena jako teško ić uskratiti djetetu podoj zato da bi dobila 20min vremena kojeg će ići potrošiti na obavljanje nekog posla ili 'uzimanja' tih 20min za sebe.

    uzmi malo vremena za sebe - odi kod frizera, masažu, šetnju, kavu... da se ovako nešto realizira stvarno treba puno toga promjeniti. čuvanje klinca, davanje novaca za to nešto, imat krug ljudi sa kojim možeš u dato vrijeme otić na kavu, imat živaca opustit se u kadi a iza vrata čuješ nekakvo 'mama, mama, mama (probala se jednom opustit u kadi. sad imamo novu kupaonu sa lijepom novom velkom kadom. i stavila u nju vode i 5 min nakon skužila jedna curka i završile ne kraju sve 4 u njoj. križam to do daljnjega kao oblik opuštanja . a usput eto i nereda kojeg treba čistiti nekih 15min )

    ma joj može se nabrojat tolko toga. ali znam da jedino što nas drži žive je što sam ipak popustila na nekim stvarima za koje sam govorila 'neću nikad...'. što ne znači da opet neću to jednog dana vratiti u rutinu. ali neki put si stvarno čovjek treba malo pojednostavnit život. mislim da svaka za sebe treba odrediti što to može biti

  34. #84
    Inesica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,738

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    Jučer sam kupila i pročitala jednu knjigu, zove se "Ne pokušavajte ovo kod kuće". Preporučam svima, i zaposlenima i nezaposlenima jer radi se baš o ovoj temi. Košta 39 kn.
    a jel je zaključak da nam ima spasa ili nema

  35. #85
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ma znam ja da postoji i veliki nered, takav je i kod mene doma redovna pojava, ali od kad se ne sekiram oko njega i ne smatram ga više važnim dijelom svoga života čisto se bolje osjećam.
    Kod mene je dnevni vrhunac čišćenja: pobacati suđe u suđericu i upaliti, pobacati veš u mašinu i upaliti, pobacati igračke u ogromne kutije i zapaliti . Ok, bez zapaliti.

  36. #86
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Nisam završila. Naravno kako si ja ne mogu pojmiti zašto nekog nered dira i zašto neko misli da mora biti pospremljeno, tako si opet drugi ne mogu pojmiti zašto mene i dan danas muči što je dijete u nedjelju probalo sok. Dakle ima nas "ludih" i "luđih", a kriteriji za raspoznavanje nisu definirani.

  37. #87
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Inesice,
    ma baš tako!

    a ovo glede višekratnog nereda.
    doživljaji u samo jednome danu:
    puna staklenka mljevenog ružmarina rasuta po cijeloj kući
    pranje zidova umazanih blatom koje se dovuko oz pješčanika u vrtu
    prolivena litra mlijeka po high gloss pločicama s kojih se masna tejućina najteže čisti

    prvo se dogodilo kad sam dodala vode u juhu da ne uvre
    drugo kad sam orki pomagala dohvatiti knjigu
    a treće u vrijeme doručka
    ni jedan od ta tri puta nisam bila odaljena više od dva metra

  38. #88
    Inesica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,738

    Početno

    pa da

    na kraju smo sve lude


    al za ovak neke stvari stvarno vjerujem da treba proći neko vrijeme. to me drži.
    i 100% sam uvjerena u to. zapravo imam i dokaza u svom životu. gledam sad svoje cure i sjetim se da sam u sličnim razmišljanjima bila kad je P bila mala. sad mi je sa njom puno, puno lakše. eto, ona se čak neko vrijeme i može igrati kod nekog drugog djeteta a da sam ja kod kuće sa B i T. znači još malo pa će i B moć kod svoje frendice. pa još malo i T.
    pa ću ja moć nešt zglancat. il pod il nokte. glavno da sam sretna

    vrijeme, vrijeme, vrijeme

  39. #89
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Moram se sloziti s Inesicom i Apricot. I ja sam mama 24/7 vec 2 godine. Neki se neredi moraju ocistiti. Jesti se mora. A o tome da je ikome ostavim na cuvanju - ah ne bih o tome. O teti cistilici niti ne razmisljam. Ali moj ves nije sav popeglan, i da, kod mene ima prasine. Po podu mrvica. Po prozorima packe malenih prstica. Moje dijete gleda crtice. Uvijek je tako, negdje gubis, a negdje dobivas. Kompromisi, kompromisi. I prekrsena obecanja. No, bitno je da se gura dalje, donekle ciste pameti - i mirna u srcu. Dojenje? To je jos uvijek samo predah izmedju stavljanja vesa u masinu, vadjenja sudja iz sudjerice, kuhanja rucka, pegle, krpe, slikovnica, kocaka, puzzli, plisanaca, juhe prolivene po podu, ciscenja posaranih zidova... odmor i relaksacija.

  40. #90
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Jučer smo izgleda svi imali "ružmarin - dan". I moje dijete je odlučilo staklenku ružmarina "skuhati" s ostatkom ticino mase iz frižidera, crvena paprika i voda. Pravi ručak, a tek kad se razlije, pun pogodak.
    Pa je pomagao čistiti kupaonu, tako da je razlijao cijelu flašu šampona. Pa smo na kraju imali igranje s plastelinom i pastelama i za kraj bojanje temperama, ali tu sam bila pametnija to smo radili na dvorištu.
    I u svim tim situacijama sam ja prisutna na dohvat ruke, a opet, eto ti nereda.

  41. #91
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Moja je sinoc, prvi put, razbila casu. Slucajno. Ali nisam mogla ne usisavati nakon toga.

  42. #92

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    201

    Početno

    što nije fascinantno kako svatko ima neka svoja 'moranja'
    meni, npr. prljavi prozori ne izazivaju nikakve emocije, gledam ih 8)
    ali zato opranu robu MORAM opeglati

    netko je dobro napisao; najgori je taj mentalni umor, ja sam se vratila s mora
    i strgana sam: od gledanja da se ne utope, udave ili ne zatuču nekoga kamenjem...
    a što je najgore i nisam neka paničarka :/

  43. #93

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Citiraj Trina prvotno napisa
    Dok sam radila bilo mi je 500 posto lakše. Ostala sam kući zbog djece, znači bavim se njima. Nije da imam na raspolaganju 24 h na dan za čišćenje nego u ono vrijeme kad su neke mame na poslu, ja sam sa troje djece, kuham, čistim, perem, igram se, mirim, raspravljam, odgajam...sve sama. Nije da ku.cu svirim po čitave dane pa imam vremena za lizati podove i peglati. Ja na svoj ostanak kući gledam kao na jedan veeliki posao. Neplaćeni
    Nemoj se ljutiti i ja takav ostanak gledam kao ogromni posao. I iskreno ne mogu si trenutno zamisliti da sam sama doma s troje djece. Težak je to posao (barem meni).
    I ja sam trenutno doma s troje djece. na porodiljnom. Do navečer sama s njima. i mislim da nikad ne bih odlučila ne vratiti se više na posao i biti domaćica. nikad. Jer kao što reče apricot i meni je posao bio neka vrsta psihičkog odmora, koliko god obožavam svoju djecu. I koliko god se naradim i većinu vremena sam na nogama, ali drukčije je.
    I stvarno je neshvatljivo ženama koje nisu probale biti stalno doma kad im netko kaže da imaš više vremena kad nisi doma, kad radiš, nego kad si stalno kod kuće. I da je sve nekkao u veće redu

    A s druge strane, stravično me nervira kad netko kaže - pa ti si doma, imaš vreemena koliko hoćeš, ne naradiš se cijeli dan. ...pa što odgoj troje djece, odlazak s njiam u park, na plac, hranjenje, uspavljivanje, pranje, čišćenje, peglanje nije veliki posao....

  44. #94
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj Inesica prvotno napisa
    Citiraj Trina prvotno napisa
    Jučer sam kupila i pročitala jednu knjigu, zove se "Ne pokušavajte ovo kod kuće". Preporučam svima, i zaposlenima i nezaposlenima jer radi se baš o ovoj temi. Košta 39 kn.
    a jel je zaključak da nam ima spasa ili nema
    Ima,ima Radi se o jednoj zenskoj koja je vrlo uspjesna u svom poslu,ima dvije curice i prebolila je rak. Puko joj film pa je odlucila dati otkaz i biti kucanica. Zanimljivo je,na realan i smijesan nacin opisuje detalje iz tog svog novog zivota. Knjiga je malo cudno pisana,to su sve u biti mailovi koje je slala svojih par prijatelja raznih profila(sefici,prijatelju pederu,mami,prijateljici kucanici,doktoru) i muzu. Ali ima nade.

  45. #95
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    A što se tiče zaposlenosti nas kućanica..da vam malo opišem stanje. Jučerašnji dan počeo je u 7. Digli smo se, otišla sam s njih troje u dućan, usput do vrtića (po deseti put ovo ljeto na prilagodbu). Onda kući kuhati ručak pa smo se selili do kraja dana. U međuvremenu hranila njih, hvatala po dvorištu, zabavljala...negdje popodne kad smo se preselili (iz prizemlja na kat) oni su se zabavili pa sam počela čitati tu knjigu. zaspali su svi u 23:30, Onda sam do negdi 2 ujutro dovršila knjigu. Jutros smo se digli u 7, opet ista ruta-dućan,riva, park, vrtić smo preskočili jer sutra kreće za zapravo, došli kući, skuhala ručak..Iza ručka sam shvatila da sam dobila uši. Pa sam sat ipo rješavala prvo sebi kosu pa onda kćeri (ona ih ima od prošlog tjedna), u međuvremenu tri puta onako rasčupana hvatala malog po dvorištu jer mi je bježao. Kad sam oprala kosu dala sam sinu i njegovom prijatelju zadatke iz matematike, nakon toga ih ispravljala (pali su obadvojica na ispitu, pojma nemaju). sad pišu novi test, kćer se igra ispred kuće a mali je s ocem isto u dvorištu. Ali taj isti otac ga ne čuva uopće pa svako malo idem dolje provjeriti stanje. Sad idem čistiti ono odakle smo se jučer preselili, suđe sam oprala prije pola sata, svakih 20 min povirim što ima na Rodi cca 5 min, možda i manje. Sutra ujutro čeka nas vrtić, u ponedjeljak škola za ovih dvoje starijih. Eh da, jutros sam bila i na birou jer mi je istekao porodiljni. I pola sata na plaži. Hranila ih tri puta od jutros, presvlačila sto puta, prala usta i guzice bezbroj puta, objašnjavala malom da se zemlja ne jede, kćeri da se ne smije penjati na ormar, starijem sinu da ne smije psovati..ajme, mogla bi ovako do prekosutra. Kad sam radila došla bi kući u 3, muž bi do tad skuhao ručak, poigrala bi se s djecom, došla bi večer, sredila bi kuću, išli bi leći i to bi bilo to. na poslu bi odmorila i dušu i tijelo. Ali djeca su stalno plakala zamnom, taj moj posao trajao je kratko ali vidila sam neke propuste u to vrijeme dok nisam bila s njima i odlučila živiti ovako. je da sam malo luda ko kupus ali oni su već veliki, vrijeme leti a ja sam podigla djecu sama. I baš sam ponosna. Mislim, bit ću ponosna do kraja ako završim faks i zaposlim se. Onda je to dobar posao. I ako mi djeca ne budu narkomani, kurve ili lopovi. Valjda neće.

    Ali mi se uvijek vraćamo na istu temu. Ja cijenim sve mame, najiskrenije, uopće je nebitno kako organiziraju svoj život uz djecu jer svaka je vrijedna poštovanja. Eto

  46. #96
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    Ja cijenim sve mame, najiskrenije, uopće je nebitno kako organiziraju svoj život uz djecu jer svaka je vrijedna poštovanja. Eto
    :D
    ali ipak se "isplati" malo zakukati.
    bude čovjeku lakše

  47. #97

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    894

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    Ja cijenim sve mame, najiskrenije, uopće je nebitno kako organiziraju svoj život uz djecu jer svaka je vrijedna poštovanja.
    potpisujem 8)

    apricot-jedno dijete ne znači da nemaš posla s njim.

    a isto tako čuvala sam troje(2 + svoje)prije tjedan dana-na tjedan dana,dakle 7 dana,otišla pomoć frendici koja živi na selu,ženi zaškripalo,nije imo tko čuvati svi rade,ona morala raditi-smjene ne od 9-5,već od 7-7,a ja slučajem doma.dakle djeca+živine 7 dana.kuća 400m2.ja SAMA.kuhaj,peri,peglaj,čisti,hrani živine,pazi da se djeca ne pokolju,da pojedu,da se ne razbiju, i da im se ne zamjeriš jer nisu tvoji(a imala sam odriješene ruke) i još 100 stvari.e to je težak posao.bila sam KREPANA. a moja frendica sve to sama ,to je njen život.i shvatih da meni nije teško uopće.

  48. #98
    melange avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ebay
    Postovi
    2,039

    Početno

    svi nesporazumi bit će riješeni ako pokretačice sličnih topica ubuduće stave disclaimer - ne tražim savjete, samo se žalim

  49. #99
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ma zašto?
    ne bismo na kraju saznale kako ipak postoje žene koje mogu hendlati troje djece i cijelo imanje.
    nažalost, nisam jedna od njih... molim da mi netko omogući pola sata da operem kosu.

  50. #100
    melange avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ebay
    Postovi
    2,039

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    ma zašto?
    ne bismo na kraju saznale kako ipak postoje žene koje mogu hendlati troje djece i cijelo imanje.
    nažalost, nisam jedna od njih... molim da mi netko omogući pola sata da operem kosu.
    ali to uopće nije bit.

    bit iz vaše perspektive je kako odhendlati troje djece i cijelo imanje i stići oprati kosu i opeglati hrpu veša i oprati podove triput dnevno i napraviti deset kuhanih obroka. i sve to prije podneva, po mogućnosti (karikiram, al ok)

    i onda ako se i pojavi netko sa savjetom da se to sve ne mora morati ili sa savjetom da se stvari olakšaju na neki način - to nije opcija.

    ali ustvari, dobro si ti rekla. utjeha je znati da takve žene postoje. ako njihov uspjeh isključuje vaše prioritete, njihovi savjeti nisu bitni. jer im nije bitno što je vama bitno. i to je ok. samo malo frustrira.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •