Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 73 od 73

Tema: trudnoća i alkohol

  1. #51
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    Ivarica nisi ti u pitanju. Mislila sam da ću biti krivo shvaćena ali brže tipkam nego što mislim. Apsolutno ne podržavam konzumaciju alkohola u trudnoći, ali smatram da se pretjeruje oko povremene čaše vina ili piva. To sam htjela reći, kao i obraniti se kad sam na spominjanje postojanja studije koja kaže da neka količina nije dokazana kao štetna dobijem komentare tipa "svašta" i smajliće čuđenja. Studije postoje. Vidite link.
    Ne želim se svađati na ovom forumu koji mi je važan i kao izvor informacija i kao opuštanje u pauzama na poslu. Pozdrav curkama i no hard feelings.

  2. #52
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Joe, razumjela sam ja tvoje namjere. medjutim, meni americke studije nisu prihvatljive iz drugih razloga. kod njih je svakodnevno konzumiranje alkohola stvar koja se i ne pominje, nesto uvrijezeno.

    tako da je i studija valjda kulturoloski specificna. ja, pak, smatram da konzumacija alkohola nije toliko rasirena u nasim krajevima. a zloupotrebe su jako ceste.

    Neki dan sam saznala informaciju da je sindrom koji se javlja kod fetusa usljed majcine konzumacije alkohola specifican za majku - neke majke radjaju potpuno zdravu djecu uprkos alkoholu, a kod nekih je situacija drugacija. pitanje je kako zena moze znati da li ce njeno dijete trpjeti zbog njenih postupaka ili ne. zato je bolje sprijeciti nego lijeciti.

    naravno, svaka zena odlucuje za sebe (mada je poprilicno neogdovorno preuzimati rizik i u ime djeteta, koje se tesko moze sloziti ili ne sloziti s izborom), ali kad se sve to postavi iz perspektive nas koje zelimo djecu, ali ih nemamo ili ih nikad necemo mozda imati, mada cinimo sve sto nam je u moci, onda ta casica sedmicno ili koliko cesto vec djeluje jako bezobzirno.

    i btw. ja ne koristim antiperspirante, niti jednokratne uloske, niti hemijska sredstva za intimnu higijenu ni bez trudnoce.

  3. #53
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Citiraj Joe prvotno napisa
    To sam htjela reći, kao i obraniti se kad sam na spominjanje postojanja studije koja kaže da neka količina nije dokazana kao štetna dobijem komentare tipa "svašta" i smajliće čuđenja. Studije postoje. Vidite link
    Ovo mene ide, pretpostavljam . Ja sam kolutala očima i rekla "svašta" na izjavu iliti "studiju" koja kaže da vino ne šteti, nego se još preporuča jer sadrži željezo, i dalje kažem svašta! Ali ne tebi osobno, nego toj izjavi.
    Ne moraš se osijećati da se moraš "obraniti" ili da si napadnuta bar što se mene tiče. Pa, valjda možemo raspravljati, dok nitko nikoga ne vrijeđa, mislim da je to u redu 8) .
    Uostalom, žena koja je postavila ovu temu se pitala smije li tu i tamo popiti čašu vina, moj odgovor, a i večine je; bolje ne piti nikako i mislim da se i ti slažeš s tim. Za bojanje kose u trudnoći isto postoje studije koje kažu ni slučajno, i one koje kažu da nije štetno. Iako ne mislim da bi se nešto strašno dogodilo, ja je ipak ne bojam, a masa žena boja.

  4. #54
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    Ma sve ok, mene valjda malo hormoni pucaju pa sve shvaćam osobno.

  5. #55
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Treba imati u vidu da je alkohol tokolitik i da s drugim tokoliticima (prepar...) ima svakakva međudjelovanja. Isto tako se u slučaju prijevremenih trudova može trudnicu fino naliti alkoholom da se trudovi smanje - u nuždi može koristiti.

    wewa, svakodnevno konzumiranje alkohola NIJE normalna pojava u Americi, upravo naprotiv. Odnos Amerikanaca prema alkoholu je neka vrsta kazališta apsurda, a najgora kvalifikacija koja nekoga može snaći je da ga "prepoznaju" kao alkoholičara. Neki od "kriterija" alkoholizma idu čak dotle da se pijenje više od 2 standardna pića godišnje smatra alkoholizmom.
    Po tome su SVI svećenici potvrđeni alkoholičari, a alkoholizam im je profesionalni rizik :/
    Moj zaključak je da društvo ima to više problema s alkoholom što od pijenja alkohola pravi veći spektakl.

  6. #56
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Cuj, definicija "alkoholizma" zavisi valjda od osobe koja je donosi.
    ja alkohol kao takav ne konzumiram, cak niti u Griottama, stoga nisam pozvana da sudim o alkoholizmu. ipak mi se cini da je svakodnevna konzumacija alkohola, posebno zestokog pica rasirenija "tamo" nego "ovdje".

    odakle mi ovakav dojam - nailazim na ankete, upitnike i sl. koji u sebi sadrzavaju pitanja tipa koliko jedinica alkohola dnevno konzumirate (medju ostalim "namirnicama"), i rijetko nadjem medju ponudjenim odgovorima i varijantu 0.

    i ne konzumiraju svi svecenici/svestena lica/clanovi klera alkohol, to valjda zavisi od vjere.

  7. #57
    studentica_

    Početno

    Pitanje: 8.12.2005. | Ivona

    Poštovani, U 9.tj. sam. Zanima me dali čaša vina dnevno (u nadolazećim blagdanskim danima) može štetiti plodu. Hvala na odgovoru.

    Odgovor: 12.9.2005. | Mr.sci.dr. Damir Bagović



    Ne- ali ne pretjerujte

    www.trudnoca.net (pitajte liječnika)

  8. #58

    Početno

    Problem je odreći se čaše vina?
    Pa da, pretpostavljam da neke od nas plaču kad im se strga nokat, ili kad imaju lošu frizuru. Kao i mnogima vjerujem, od kad sam trudna moj život se sto posto promijenio. Prije sam se bavila svime, od sportskog penjanja do turnog skijanja, i još radila na svojoj znanstvenoj karijeri. Planirala sam trudnoću, ali jednu zdravu aktivnu trudnoću koja će mi, barem u prvom i djelomično drugom tromjesječju dozvoliti da se bavim, barem umjereno, svim svojim aktivnostima.
    Ali moja trudnoća je imala drugi plan, i radi nekih krvarenja, ja sam na strogom mirovanju. Cijeli moj dosadašnji način života – doviđenja – u jednom danu.
    Ne mogu čak imati niti normalan seksualni život. Ništa. Neću se pravit hrabra, prolila sam suza zbog toga, pa i sad mi je teško kad svi moji odu nekuda za vikend i vraćaju se svježi, sretni, a ja čamim doma i bole me već i kičma i koljena i sve. Ali znate što mi je brat rekao kada se jučer vratio ozaren sa prvog ovogodišnjeg skijanja, oduševljen time kako mu dobro ide ove godine: «Ma kaj se živciraš, ti se nećeš skijati samo ove zime, a ja neću roditi nikad». Učinilo mi se da ima pravo.
    Zbog svega navedenog, vjerojatno imam iskrivljenu perspektivu, ali meni se nevoljkost da se odrekneš vina za vrijeme trudnoće pa ako postoji i 1% opasnosti za bebu čini potpuno nevjerojatnim. Znanstvena fantastika. Ne možete zamisliti što bi ja dala da se na odabir prehrambenih namirnica svode moja odricanja za vrijeme trudnoće.

    P.S.: Koliko god je Internet divna stvar, on je i prokletstvo. Upravo zato sto svatko tko to želi može naći potvrdu svog mišljenja. Bez neke namjere posebnog pametovanja, ali... Ako postoji 100 znanstvenih studija koje govore o štetnosti alkohola, naravno da postoji bar jedna koja govori suprotno, ali tako je to u znanosti! Nitko ne kaže da je svih onih 100 studija provedeno dobro i da u njima nema grešaka u metodologiji, uzorcima, ali su puno veće šanse da su one ispravne nego ona jedna koja njih sto opovrgava. Ne znam još uvijek što da mislim o onima koji izaberu vjerovat u onu jednu, osim da to rade zato što to opravdava njihovo ponašanje, kao što je jedna rodica već zaključila na ovu temu.


    Svima, pa čak i onima nespremnim na mrvicu odricanja, vesele i zdrave trudnoće želimo ja i moja 5cm velika bebica


  9. #59

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    191

    Početno

    Hm, izgleda da sam otvorila "Pandorinu kutiju". Eto, od mog uvodnog posta prošlo je već neko vrijeme. Štetan ili ne, alkohol ne mogu ni primirisati, jer mi je zlo od samog mirisa.... Tako da se više ne mučim s dilemom popiti čašicu vina ili ne... Uglavnom, mislim da je bolje izbjegavati alkohol, no isto tako smatram da povremena (ali stvarno povremena) čaša vina ne može škoditi.

  10. #60
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Štetan ili ne, alkohol ne mogu ni primirisati, jer mi je zlo od samog mirisa
    Frogy, tvoje ti tijelo upravo govori što je za tebe i bebu dobro a što ne. Ali neće ti govoriti čitavu trudnoću pa nastoj zapamtiti što ti je reklo.
    Što se tiče povremene čaše vina, stvar je u tome što ovo "povremeno" i "čaša" ljudi različito interpretiraju, pogotovo oni koji se ne mogu suzdržati. Što znači 9. mjeseci bez vina, ili bilo kojeg alkoholnog pića prema posljedicama koje dijete može nositi čitav svoj život? I još jedno pitanje za one koji misle da umjerena, povremena ili kako je god nazvali konzumacija ne škodi: koja po redu povremena čaša će biti presudna?

  11. #61
    chris blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    Ja sam u prvoj trudnoći povremeno popila pivo ili čašu vina. Ne često, ali jesam. Prilično bezbrižno i olako sam prihvatila činjenicu trudnoće - cijelo vrijeme mi je "dijete" bilo čista apstrakcija. Čak sam i pušila. Moja kćerka se rodila zdrava, na svu sreću.

    Tek nakon što sam je rodila, postala sam stvarno svjesna nje i ŠTO sam činila tom malom bespomoćnom biću - ovdje prvenstveno mislim na cigarete, jer još i sad mislim da se jedna bevanda i pušenje ne mogu usporediti. I prestala sam pušiti, ali tek kad se Ana rodila. Ona je zdrava i sad ima 20 mjeseci i valjda je tek jednom imala temperaturu od 24 sata i poslije malo šmrckala, ali često je gledam i pitam se... hoće li biti posljedica

    Sad u drugoj trudnoći - niti ne pomišljam na tako nešto. Prokrvarila sam u 8. tjednu i doma sam na čuvanju trudnoće.

    Alkohol ni blizu, a što se cigareta tiče, gora sam od svakog militantnog nepušača (poturica gori od turčina )

    I, da ovaj put me i više strah, i puno više mi ju mučno i nekako sam više svjesna što se događa... stalno čitam, puno se informiram; kao da sam postala potpuno druga osoba - ili bolje rečeno - razvila sam se u tom smislu.

  12. #62
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    podizem...
    nigdje nisam nasla na forumu - za alkoholni ocat; jel se isto podrazumjeva kao alkohol i trebalo bi ga zamijeniti jabucnim i slicno? ili pretjerujem?

  13. #63
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    da li netko zna?

  14. #64
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ne znam, mislim da ocat ne spada u tu skupinu. ali ja sam isto jedna od "onih", koje su povremeno nesto cugnule u trudnoci i nikad nisam mislila da bi to trebalo imati neki utjecaj na plod. misljenja sam da trudnica moze uzeti sto joj pase (ali ne kao ja, tolko sam jela cokoladu da imam 20 kila viska ), umjerenost je majka svega.

  15. #65
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Ja smatram da se trudnice nebi trebale stavljat pod stakleno zvono. Postoji toliko toga stetnog i potencijalno stetnog da bi bilo najbolje da se stvarno obucemo u zastitna odijela i ne jedemo i ne pijemo nista sto nije odobreno od ovog ili onog instituta za istrazivanje. Ma dajte cure!
    Ja sam skuzila da sam trudna jer mi je zasmrdila piva, a volim popit pivu. Otkad sam trudna nisam popila ni kapi alkohola jer mi sve smrdi. Ali mi je neku vecer dosla strasna zelja za kupinovim vinom. I popila sam jedan gutljaj. Dovoljno da udovoljim zelji. I ne grizem se zbog toga. Jednu bebu sam izgubila a cuvala sam se maximalno.
    Uostalom, istrazivanja su pokazala da trudnice nebi trebale zanemarivati svoje zelje jer je to obicno signal organizma da mu nesto fali. Kao npr. jagode-folna kiselina.

  16. #66
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    ok. ali mene bas konkretno zanima da li je to stetno kao alkohol ili ne. ako mogu birati ja cu radije bez alkohola.

  17. #67
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    Pa ako ga ne piješ na litre mislim da je količina alkohola zanemariva.

  18. #68

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Italija
    Postovi
    198

    Početno

    Mislim da ocat nije stetan zbog alkohola, posebno radi kolicina u kojima se koristi. Doduse meni je ocat smrdio i nisam ga mogla osjetiti u salati, jer me tjerao na povracanje na pocetku. Sada kad su mucnine otisle, koristim ga, doduse u manjim kolicinama. Slazem se sa Koksy - trebamo slusati svoje tijelo.

  19. #69

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Ocat se dobiva octenim vrenjem koje provode octene bakterije. Zove se alkoholni, vinski, jabučni prema sirovini koja se koristi za vrenje-iz vina se dobiva vinski, iz alkohola alkoholni, a iz jabučnog vina jabučni. Alkohol je u octu prevrio (fermentirao) u octenu kiselinu, dakle nema ga.

  20. #70
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    ok, hvala. sad sam zadovoljna s odgovorom .
    al ipak me nekako odbija to kad cujem "alkoholni"...

  21. #71
    Elinor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    North
    Postovi
    1,490

    Početno

    Ja sam u toku trudnoće popila gutljaj šampanjca i 2-3 čaše bezalkoholnog piva (jer mi ćevapi inače nemaju smisla ). Ne bih se s time šalila, a i inače mi alkohol ne predstavlja ništa u životu. Ono što mene posebno izluđuje su ljudi koji u blizini trudnica puše ko dimnjaci. Izbjegavam ih koliko mogu, ali nekad to nije moguće, a ko za inat dim uvijek ide prema nepušačima, po mogućnosti trudnicama! Katastrofa! I daš im do znanja da ti smeta, ali oni se izgovaraju: pa samo jednu... I onda ja uvijek ispadam partybreaker koji prvi ode doma ili još gore, nekoga otjera. Pa ljudi moji, svi pričaju kako je malo Hrvata, a truju i one nerođene!

  22. #72
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    potpuno te razumijem. jos mi pitaju da li smiju zapaliti. ma da, samo izvol'te!

    ono sto me iznenadilo da mladji obicno imaju vise razumoijevanja za nepusenje, nego stariji, npr. roditelji. njima je to pod normalno da se pusi i uvijek se pusilo u prisustvu male djece i trudnica, izgleda. kad se sjetim samo da sam odrasla u oblacima dima. strasno! svom dijetetu to necu priustiti.

  23. #73
    Elinor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    North
    Postovi
    1,490

    Početno

    Citiraj cokolina prvotno napisa
    kad se sjetim samo da sam odrasla u oblacima dima. strasno! svom dijetetu to necu priustiti.
    Moji su pušili oboje, mene je to strašno gušilo i kada bi im to rekla, mislili su da pretjerujem. Tek nakon 18 godina gušenja, kad je mama prestala pušiti, rekla je: Isuse, sad tek kužim šta si mi govorila, pa to stvarno grize i za oči i za nos". Dobro jutro! Nema šanse da nekom dam da mi truje dijete

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •