Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: wok

  1. #1
    mašenka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    jedna šuma u istri ;)
    Postovi
    523

    Početno wok

    Eto kako je zatoplilo meni kao uvijek proradi gušt za wok , samo što mi fali ideja. Imam neku kuharicu jela iz woka iz cijeloga svijeta ali mi je komplicirana dozlaboga.
    Ako već ima neka tema uputite me, nešto mi ne ide s tražilicom, ako ne dajte kakve ideje !

  2. #2
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Ja kombiniram piletinu ili junetinu na rezance s raznim povrćem (luk, mrkva, tikvice, patlidžan, paprika...), meso prije pirjanja polijem soja umakom i malo odstoji (no može i bez). Uglavnom, i meni su recepti za wok komplicirani, jer se uvijek nađe neki sastojak koji nemam ili moji ne vole, zato pojednostavim i najčešće se svede na ovu kombinaciju mesa i povrća.

  3. #3
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Prepržiš komadiće piletine i onda ubaciš povrće što imaš u fridžu.

    A može i samo povrće, bez mesa. Od začina može soja sos, sezamovo ulje, đimbir. Ja nekad stavim i vinskog octa, skroz malo tek da zakiseli. Nekad i vrhnje zakuhanje na kraju, ovisno koje je povrće unutra.

    Ili trebaš konkretne recepte?

  4. #4
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Sjetila sam se jednog konkretnog a nekompliciranog.

    Ispržiš piletinu na trakice na sezamovom ulju. Dodaš komadiće crvene svježe paprike, komadiće ananasa, i onda još i mladog luka(zeleni dio zbog vizualnog dojma, ali može i običan luk ako nemaš mladog). Jedno 1.5 dl pilećeg temeljca ( a može i pola kocke za juhu razmutiti u vodi) pomiješati sa žličicom brašna. To za gustoću umaka. Na kraju soja sos i đumbir za bolji okus.

    Riža kao prilog.

    Meni je ovo super egzotično zbog ananasa, da neki poseban okus.
    Posljednje uređivanje od ivancica : 15.07.2010. at 20:30

  5. #5
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Kod mene doma omiljena wok kombinacija:
    komadići seitana i/ili tofua prethodno marinirani u soja sosu, luk, paprika, tikvice- sve rezano na trakice i bukovače

  6. #6
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Dunja, zvuči fino, ali to mi ne mogu jesti klinci, zbog bukovača,pa neću probati.

  7. #7
    mašenka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    jedna šuma u istri ;)
    Postovi
    523

    Početno

    super dođu sve ideje. ja napravim slične kombinacije, ali zaštekam u zadnje vrijeme s povrčem jer mi se čini uvijek jedno te isto, mrkvice, tikvice, paprike, kapula,...
    Lani dok malena nije jela što i mi, je bilo više izbora, od eto tih gljiva pa do začina.
    Neka, samo šibajte s idejama, a projest će oni i gljive kad-tad .

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Mi volimo wok (upravo se spremam kupiti novi, stari teflonski je o'šo i bacili smo ga). Odlično za ljetne kombinacije...

    Kako to da nitko nije spomenuo račiće i druge plodove mora, npr. dagnje i sl? Meni su oni zakon za wok. Od povrća, sve nabrojeno + slatki grašak mladi + kukuruz šećerac... I klice soje ili azuki graha - mljac!

    Soja sos je nezamjenjiv (piletinu i druge vrste mesa mariniram u tome, pa tek onda u wok).

    Pravila su jednostavna:
    - pripremiti i nasjeckati sve što namjeravate unutra staviti
    - ribu filetirati
    - meso se može i ne mora marinirati (obično rabim piletinu, odličan je i kunić koji je jako brzo gotov, dobra je i teletina). Piletina se može uvaljati u brašno ili u brašno u koje se dodaje namjenski začin (ima sad za kupiti tih gotovih Asia-mix štoseva, unutra je obično đumbir i drugi začini)

    - obično se koristi sezamovo ulje, ali ja koristim i druge kombinacije (maslinovo za plodove mora)

    U wok se stavlja najprije ono što se najdulje procesira, a onda redom sve ostalo, prema duljini kuhanja. Volim onaj polusirovi okus (kad luk krcka pod zubima) tako da samo meso prepržim do kraja.

    Više od klasičnog soja umaka volim tamari. Ima sada toga za nabaviti u svakom većem supermarketu.

    Kao prilog - riža, stakleni rezanci, obični rezanci itd.

    A da prostite, vidio je moj wok i pržena jaja, ćevape i šnicle vrsta raznih i svašta... Po ljetu čak i hrenovke ispržim, jer je to posuda u kojoj je definitivno sve brzo gotovo.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    imate li prijedlog gdje bih mogla i kakav wok (posudu/lonac) kupiti?
    kupila bih malo bolji/skuplji za poklon

  10. #10
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Gdje - u Lonci i poklopci.

    A kakav ne znam.

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Ja bih sebi poklonila ovaj https://www.lonciipoklopci.hr/ken-ho...1-cm/pid/33475 (vjerojatno ću to i učiniti kad se dodere ovaj koji koristimo sada).
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 14.11.2022. at 07:58

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    taj ima ravno dno

    ako idu na plin, jeli bolje sa zabljenim dnom (ili svi imaju ravno?!)

  13. #13

  14. #14
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Hm - ja sam imala gusnati wok sa zaobljenim dnom, ali sam imala i posebni nastavak za wok na ploči za kuhanje.

    Pitam se kako bi zaobljeno dno išlo na plinsko kolo bez tog nastavka.
    Posljednje uređivanje od Mima : 14.11.2022. at 10:57

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Nespretan mi je wok sa zaobljenim dnom bez obzira na odabir ploče ili plamenika. Nije to za mene. MOra stajati kad ga ostavim na ravnom.

  16. #16
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Imam s ravnim dnom jer imam indukciju. To je najčešće korištena posuda za kuhanje kod mene u kući, skoro sve radim u njemu. Iako naravno to nije pravi wok jer je prevučen onim keramičkim neprijanjajućim premazom i ravnog dna. Pravi wok bi trebao biti prilično drugačija tava, no za potrebe kuhanja u mojoj kuhinji meni je ovaj idealan.

    Kupila u lesnini, Ballarini.

  17. #17
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    I ovaj izgleda dobro, više pravi wok stil nego moj...

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2023
    Postovi
    2

    Početno

    Da taj je odlican!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •