Stranica 11 od 58 PrviPrvi ... 91011121321 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 501 do 550 od 2865

Tema: Pitanja forumašicama medicinske struke

  1. #501
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj princess puffy prvotno napisa
    Citiraj meda prvotno napisa
    e da to nec biti od neke koristi jer ima tu svasta, i sto ako mi se opet pojavi :/
    neće ti se pojaviti opet kada se skine u cijelosti
    na što misliš da ima tu svašta?
    pa bas me toga strah, da se nece skinuti u cijelosti , ne mogu objasniti zasto. valjda zato sto kad mi je to nateklo, onda mi je cijela polovica vrata bila natecena, a ne samo ta kvrzica iz koje je isao gnoj.

    a i stvarno me muci sto niko ne namjerava otkriti zasto je to nastalo (barem od ova 3 doktora kod kojih sam bila)

    ma necu vise gnjaviti s tim, pomirila sam se da mi nema pomoci

    hvala na odgovoru

  2. #502

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Iza ćoška
    Postovi
    135

    Početno

    Imam ja jedno pitanje-vezano za medicinu ili nekoga tko se kuži u zdrastvo . Ako moderatori smatraju da nije primjerena tema,neka je sele na drugi forum.
    Izgleda da je promijenjen zakon o nesrećama na radu ( zvanje HZZO-a, Regosa, čitanja RIF-a i inih stvari), nismo ništa pametniji.
    Na početku godine je bilo donešeno da svaka tvrtka mora imati svog dr.medicine rada i prima 100% plaću.
    Međutim, izgleda da su u 6 ili 7 mjesecu napravili neki novi zakon, gdje više doznake ne izdaje dr.medicine rada koju je odabrao poslodavac, nego da prvo doznake izdaje dr.opće/obiteljske medicien, zatim kada bude priznata nesreća na radu ( naravno, nakon 6 mjeseci), da mu se plati ta razlika, međutim to nije problem.
    Tko ima pravo izdati doznaku za nesreće na radu i druga stvar kako to ide po novome, i koliko se plaća?
    Mi svi jadni ostali zbunjeni i nitko nije ništa skužio.
    Pa bi vas lijepo zamolila za detaljno objašnjenje.

  3. #503
    ljerka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    mali zemljani gradić
    Postovi
    308

    Početno

    E. je imala salmonelu s temperaturom i strašnim proljevima. Bila je u bolnici 4 dana, rehidrirana, temp. nestala, stolica se vraća u normalu. Još je na laganoj dijeti, doma došla u ponedjeljak. U petak opet glavobolja, lagana temp. od 37,6, 37,3 koja sama padne pa se vrati. Danas 38,1. Ne znam što bih mislila, može li to biti vezano uz salmonelu, ili je neka viroza ili ne daj bože nešto treće. Naša je pedica na GO i nemam pojma što da radim. Molim vas bilo kakav savjet.

  4. #504

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    da li ima opet proljev?
    kakve je volje?da li hoće jesti i piti?

  5. #505
    ljerka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    mali zemljani gradić
    Postovi
    308

    Početno

    Proljev nema, kaže da treba još 2% da bude stolica kao prije! Dobre je volje, jede (koliko može jer od onda je malo smanjila obroke, ali nikad se i nije prenajedala), pije puno više nego kad je zdrava jer joj neprestano visim za vratom s bocom, ima ogromne podočnjake (inače nema tolike) i nikakvih drugih simptoma neke bolesti nema.

  6. #506

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    ovako napamet mi se čini da nemaš razloga za brigu
    to nije velika fibra i vjerojatno ti nije povezana sa salmonelozom
    ne znam gdje je tvoj mali zemljani gradić,ali kod nas su u điru viroze
    upravo sam se borila s visokom fibrom kod svoje male
    što hitniji oporavak vam želim

  7. #507
    ljerka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    mali zemljani gradić
    Postovi
    308

    Početno

    Hvala! Zvučiš mi kao naša pedica!

  8. #508

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    nadam se da je to kompliment
    i nadam se da ste danas već dobro

  9. #509
    Maya&Leon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    892

    Početno

    copy-pastam sa drugog topica, cure medicinarke pomagajte:

    Muca
    Naslov: H I T N O - molim pomoć iskusnih mama
    --------------------------------------------------------------------------------

    cure drage,

    HITNO vas molim za pomoć, neutješna sam.
    probat ću skratit koliko god mogu.
    dijete je prije 3 tjedna bilo hospitalizirano na križinama (ST), pisala sam o tome http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=80308

    nakon toga smo 2 tjedna bili zdravi, da bi nakon 2 tjedna opet zafibrala 39,9
    otišli smo na Firule, gdje je uz krvnu slicu indiciranu ordiniran Klavocin, zbog laringitisa. nakon 1. doze dijete dobiva obilan proljev
    u međuvremenu natiču limfni čvorovi, dijete i dalje ima temp., jake proljeve i ne može jesti, gutati. odmah je ukinut Klavocin, ponovljeni nalazi ukazuju da je CRP počeo rasti

    sinoć, nakon 9 vodenih stolica s ugrušcima (dijete nije jelo 2 dana, tu i tamo koji krekerić ili dvopek i to sam joj omekšala u prežganoj juhici, budući ne može gutati) samo pilo i to lijepo i obilato), napuhnuo se trbuščić i dijete je počelo stenjati i mučiti se. otišli smo na hitnu u Trogir i dr je odmah uputio nazad na Križine.
    kad smo tamo došli odmah su joj uboli drenm kateter i infuziju (temp. 37, 3 (?) i ostavili je u bolnici, budući su prekapacitirani, nisam mogla ostati s njom, čak ni na molbu da budem na stolici uz njen kevetić.

    pokušala sam joj na sve načine zaustaviti proljeve,davala rehidromix, ORS 200, crni čaj na špricu, sve. ništa nije pomoglo.

    kad su uboli dren u debelo crijevo, počeo je šikljati gnoj i za 10ak minuta trbuščić je splasnuo i dijete je prestalo stenjati.
    sudeći po svemu, sumnjam na mononukleozu.
    molim vas za vaša iskustva ako je netko imao slična, da mi pomognete, neutješna sam.

    rekli su mi da do 1 ne mogu knjoj, jer ide na pretrage i da ionako ne bih mogla biti s njome. a od jedan mogu biti do kasno u noć.

    dijete će sutra navršiti 20 mjeseci.
    inače je uvijek bila zdrava, dojeno je dijete, iako neurorizično i vodi se na Goljaku, mi smo inače iz ZG, ali ovdje na GO.
    još jedna bitna stvar: povećani su joj limfni čvorovi, i stravično sam zabrinuta.

    i ne bih ništa rekla da u ovih 5 dana nismo obišli Firule, Mertojak, Križine, i dva razlučita pedijatra i hitnu 2x. šetali su nas od do i svatko je imao svoju viziju.

    više ne znam što da mislim.
    MOLIM VAS, pomozite mi bilo kakvim savjetom i iskustvom.
    najljepša hvala
    tužna i zabrinuta mama

    p.s. nikada se od djeteta nisam odvajala i osjećam se kao da mi je netko cirkularom odstranio srce i sad moram živjeti.


    također ću tamo staviti link na ovaj topic
    dajte savjet, kamo se može obratiti i/ili sl.
    THX

  10. #510
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    samo da stavim i link na temu odakle je kopiran prethodni post, da pratite razvoj situacije. Nadam se da ćete znati više od nas.

    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...464&highlight=

  11. #511
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Drage moje, moze li mi tko reci kojem se specijalisti treba javiti u slucaju venske insuficijencije?
    Kardiologu ili dermatovenerologu?

    Citah po netu i neke clanke pisu kardiolozi, neke dermatovenerolozi, a neke internisti :/
    Kome da se javimo jer kod mog supruga se stanje pogorsava, a njegova lijecnica ga ne zeli ni pogledati nego kaze da ide na hitnu

  12. #512

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    kardiologu ili vaskularnom kirurgu

  13. #513
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    kako misliš venska insuficijencija?
    proširene vene na nogama ili nešto drugo?

  14. #514
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    kako misliš venska insuficijencija?
    proširene vene na nogama ili nešto drugo?
    Sve je pocelo oticanjem nogu i pojavom crvenih mrlja na gornjoj strani stopala, sindromom "teskih nogu", bolovima...
    U zadnje vrijeme mm je nabacio nesto kila (na ionako vecu tezinu) i od onda se pogorsalo.
    Noge su mu skoro stalno otecene (vecinom samo stopala) i te mrlje (tamno crvene) su se prosirile.
    Citajuci po netu to su svi simptomi venske insuficijencije, a s obzirom da mu i otac ima problema s venama vjerovatno se taj nasljedni faktor ukljucio u pricu :/

    Ponavljam, doktoricu je trazio uputnicu za specijalistu, ali ona je odbila napisati uputnicu i tjerala ga na hitnu.
    S obzirom da mu stanje tada nije bilo tako alarmantno on se vratio na posao jer zbog prirode posla koju radi on ne moze samo tako reci "eh danas necu doci" osim ako se ne radi o ne daj Boze stvarno teskom stanju koje zahtjeva hospitalizaciju jer u cijelom Zagrebu on je jedini covjek koji radi za jednu firmu, najblizi kolega mu je u Splitu.
    Da mu je napisala uputnicu imala bi na temelju cega otvoriti mu bolovanje te bi on mogao naruciti zamjenu iz Splita.
    Dok ne otvori bolovanje ne moze doci zamjena, ali nasu doktoricu to ne dira

  15. #515
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa
    [Sve je pocelo oticanjem nogu i pojavom crvenih mrlja na gornjoj strani stopala, sindromom "teskih nogu", bolovima...
    U zadnje vrijeme mm je nabacio nesto kila (na ionako vecu tezinu) i od onda se pogorsalo.
    Noge su mu skoro stalno otecene (vecinom samo stopala) i te mrlje (tamno crvene) su se prosirile.
    Citajuci po netu to su svi simptomi venske insuficijencije, a s obzirom da mu i otac ima problema s venama vjerovatno se taj nasljedni faktor ukljucio u pricu :/

    Ponavljam, doktoricu je trazio uputnicu za specijalistu, ali ona je odbila napisati uputnicu i tjerala ga na hitnu.
    S obzirom da mu stanje tada nije bilo tako alarmantno on se vratio na posao jer zbog prirode posla koju radi on ne moze samo tako reci "eh danas necu doci" osim ako se ne radi o ne daj Boze stvarno teskom stanju koje zahtjeva hospitalizaciju jer u cijelom Zagrebu on je jedini covjek koji radi za jednu firmu, najblizi kolega mu je u Splitu.
    Da mu je napisala uputnicu imala bi na temelju cega otvoriti mu bolovanje te bi on mogao naruciti zamjenu iz Splita.
    Dok ne otvori bolovanje ne moze doci zamjena, ali nasu doktoricu to ne dira
    stanje koje traje duže, ne pogoršava se dramatično i nije za hitnu nego nekakav redovni put
    a i za hitnu bi ona u pravilu trebala napisati uputnicu sa popratnim pismom, par riječi, kao povijest bolesti

    ovako kako si opisala možda bi trebalo krenuti od dermatologa - flebološka ambulanta- da pogleda te mrlje i dopplera vena nogu, a potom kod vaskularca, ako doppler vena ne valja


    a kako je on inače?
    ima problema s tlakom, šećerom, srcem?
    uzima kakve ljekove?

    kako je preko vikenda, kad može više mirovati?
    izgubi se taj otok ili bar smanji?
    je manji ujutro?

    pisanje uputnica nema veze s bolovanjem, ako je njemu tako loše da ne može raditi onda ima pravo na bolovanje

    i naravno riješavati kile

  16. #516
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa

    a kako je on inače?
    ima problema s tlakom, šećerom, srcem?
    uzima kakve ljekove?

    kako je preko vikenda, kad može više mirovati?
    izgubi se taj otok ili bar smanji?
    je manji ujutro?

    pisanje uputnica nema veze s bolovanjem, ako je njemu tako loše da ne može raditi onda ima pravo na bolovanje

    i naravno riješavati kile
    Problema sa srcem i secerom nema (to smo sigurni jer sam ja dijabeticar pa ga s vremena na vrijeme bocnem)
    Tlak ga ne muci kronicno, tu i tamo mu skoci ali to je pretezno vezano uz stres i hranu koju taj dan jede, inace mu je skolski.

    Preko vikenda je zapravo jos gore, jer on je informaticar i pretezno sjedi za kompjuterom.
    Zbog tog sjedenja mu najvise i oteknu noge a nema izbora jer vikendom rjesava stvari koje nije stigao u tjednu (citaj: rjesavanje administracije).
    Vremena za rekreaciju jednostavno nema jer radi dva posla (servisi kompjutera) zbog financija, zato ozbiljno razmisljamo o nabavci neke sprave za vjezbanje tipa orbitrek ili sobni bicikl ili tako nesto ali i tu nas financije koce
    Tokom tjedna dok radi se koliko toliko krece kroz urede i pogone makar i to nije nesto, vecinu vremena provede za kompjuterom ili volanom (oko 12h) i to samo dok je na poslu, pa kad dodje doma opet za komp.

    Na kilama znam da moramo poraditi, oboje, ali smo i svjesni da samo to nece rjesiti problem.

    Hvala vam na savjetima, zvala sam doktoricu i ovaj puta ja idem k njoj u njegovo ime (u srijedu) i ne izlazim joj iz ordinacije dok ne dobijem uputnicu

  17. #517

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    molim vas za savjet!
    imam problema s probavom. traje vec negdje oko godinu dana, jednom do dva puta mjesecno. napuhnem se kao zaba i podrigujem, uz jake bolove u gornjem dijelu trbuha (najvise nekako u sredini pa se siri ispod rebara).
    nadutost traje oko dva do tri sata, i u to vrijeme podrigujem i do 5 puta u minuti (uzas jedan za slusati, ali ne mogu si nikako pomoci).
    nemam bas vremena obilaziti specijaliste po nasim krasnim bolnicama, pa bi obavila pregled privatno, da budem sto prije gotova. kome trebam ici?
    o cemu bi se moglo raditi?
    zgaravicu nemam, jedino kad se to dogadja moram i do nekoliko puta isprazniti crijeva. nije proljev, ali je cesce i uz blage grceve.
    primjetila sam da se dogodi ako jedem povrce poput luka, paprike, krastavaca...

  18. #518
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    mene zanima što bi trebalo napraviti sa nositeljem zaraze?
    naime, slutim da mi stariji širi okolo steptokok, a on je zdrav. sumnjam zato jer mu često zasmrdi iz usta a prije je to bio znak da će biti bolestan. u zadnje vrijeme smo svi nešto boležljivi...
    no, ako i nije, zanima me općenito, da li takvo dijete (ili odraslog) treba podvrgnuti nekim lijekovima, bez obzira što je naizgled zdrav

  19. #519

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Ima li neka forumašica medicinarka- laborantica ili sl. da mi pogleda nalaze krvi moje bebe?

    Evo tema ovde: http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=84067

    Hvala!

  20. #520
    Lukina mamma avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    1,238

    Početno

    Citiraj Vmama prvotno napisa
    molim vas za savjet!
    imam problema s probavom. traje vec negdje oko godinu dana, jednom do dva puta mjesecno. napuhnem se kao zaba i podrigujem, uz jake bolove u gornjem dijelu trbuha (najvise nekako u sredini pa se siri ispod rebara).
    nadutost traje oko dva do tri sata, i u to vrijeme podrigujem i do 5 puta u minuti (uzas jedan za slusati, ali ne mogu si nikako pomoci).
    nemam bas vremena obilaziti specijaliste po nasim krasnim bolnicama, pa bi obavila pregled privatno, da budem sto prije gotova. kome trebam ici?
    o cemu bi se moglo raditi?
    zgaravicu nemam, jedino kad se to dogadja moram i do nekoliko puta isprazniti crijeva. nije proljev, ali je cesce i uz blage grceve.
    primjetila sam da se dogodi ako jedem povrce poput luka, paprike, krastavaca...
    Luk, krastavci, paprike...i slično povrće znaju izazivati takve simptome. Imam ja neke članove šire obitelji koji opisuju ove simptome kao i ti baš za te namirnice. Kod liječnia za to nisu išli, nego jednostavno izbjegavaju tu hranu.

    Ako te tako puno muči, a ne bi išla preko socijalnog, javi se nekom internisti. Ima danas puno privatnih ordinacija i poliklinika tog tipa gdje te nakon primarnog pregleda liječnik može uputiti na uže specijalizirani pregled/liječniku. Privatnici su uvijek jako ljubazni i nećeš puno lutati.
    Sretno....
    BTW, u međuvremenu, jesi li pokušala s nekim probioticima tipa LGG ili dijetetskim preparatima protiv nadutosti? Papaja, ananas isto sadrže prirodne "probavne" enzime koji bi mogli poboljšati razgradnju u želucu...Možda mogu bar malo pomoći za prvu ruku...

  21. #521
    Ora avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,236

    Početno

    Molim vas za pomoć ako mi itko može nešto više reći o ovome nalazu.

    Radi se o pregledu oka.

    VOD: cc +1.0 dsph=0.6
    VOS: cc +1.50 dsph=1.0
    Tapl OD: 18 mm Hg
    Tapl OS: 16 mm Hg

    Bio o. utq: desno na rožnici subepitelna smeđa zamućenja u donjoj polovici, leće početno zamućenje.
    Fundus oc. dex: PNO jasno ograničena, u razini, c/d=0,3, k.ž. i makula uredni, superotemoralno iznad makule tm pigmentirana tvorba koja je elevirana s pojedinačnom žućkastim depozitima.
    Fundus oc. sin. odgovara dobi.
    Echo B scan: supertemporalno kupolasta elevacija, u visini oko 5,5 mm, u bazi 11,8 mm. Unutarnja ehogenost je od 30-50%. Postoji naznačenje korioidalna ekskavacija. Ostalo nalaz oka i orbite uredan o. sin. nalaz uredan.

    Pretpostavka dr jest da se radi o malignome melanomu žilnice desnog oka.

    Voljela bih ako bi mi itko mogao reći nešto više o tome u bilo kojem smislu.

    Hvala!

  22. #522
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    preko vikenda mi se D dva puta zalio da ga pece nakon sto se popiskio

    danas smo odnijeli urin u lab i kaze da je sve ono sto se mjeri ok ili negativno,
    a pod sediment urina kaze:

    stanice nesto epitela
    nesto bakterija
    nesto sluzi
    dosta soli amorfnih fosfata

  23. #523
    Lukina mamma avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    1,238

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa
    preko vikenda mi se D dva puta zalio da ga pece nakon sto se popiskio

    danas smo odnijeli urin u lab i kaze da je sve ono sto se mjeri ok ili negativno,
    a pod sediment urina kaze:

    stanice nesto epitela
    nesto bakterija
    nesto sluzi
    dosta soli amorfnih fosfata
    Nisam razumijela jel je uzet urin i za mikrobiološki labos (pitam zato što tamo mogu vidjeti dal se razvila koja bakterija i onda sukladno tome naprave i antibiogram).
    Vaš sediment je ok na prvi pogled. Dostal soli amorfnih fosfata je vrlo čest nalaz ako dijete nije pilo tekućine (pretpostavljam da je dat prvi jutarnji) tako da je mokraća bila koncentrirana. Nešto epitela i sluzi je normalno, jedino ovo nešto bakterija bi trebalo provjeriti. (Znam kad mi žene imamo takav nalaz da su to bakterije najčešće iz rodnice, ali ovdje to naravno ne može biti).
    Pitaj doktoricu, možda će trebati provjeriti te bakterije.

  24. #524
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    hvala Lukinamama

    danas cu odnijeti opet urin, za sada nije uzeto i za mikrobioloski

  25. #525
    cyber-mama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    266

    Početno

    Molim da mi netko pomogne očitati nalaz.
    Vadila sam antitijela na vodene kozice i piše sljedeće:

    Pretraga Nalaz Rezultat Metoda ref.vrijed.
    varicella IgM negativno Elisa poz.>11 neg.<9
    varicella IgG 19 POZITIVNO Elisa poz.>11 neg.<9
    varicella IgA negativno Elisa poz.>11 neg.<9

    Kad sam nazvala u lab.(prije nego što sam podigla nalaz) rekli su mi da imam antitijela i da sam ih preboljela ali meni nije jasno što onda znači ovo što je negativno?
    Inače bila sam od ranog djetinjstva u doticaju s varicellama (u bolnici kao 2 godišnjakinja, brat i sestrična su ih imali a ja sam cijelo vrijeme bila s njima u kontaktu i nisam ih dobila) pa me zanima što na kraju znači moj nalaz.
    Hvala unaprijed!

  26. #526

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    cyber-mama ovo negativno znači da kozice nisi prebolila nedavno, a ovo pozitivno da si bila u kontaktu i da ih nećeš dobiti.

  27. #527
    cyber-mama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    266

    Početno

    bibai, najljepše ti zahvaljujem na odgovoru !
    Ovim saznanjem mi je pao oooogroman teret koji me je morio već poduže vrijeme.
    Da li još možda znaš koliko je max.gornja granica IgG-a, da li možda moja vrijednost ukazuje na to da bih se možda ipak trebala cijepiti ili imam dovoljan broj antitijela da ih ne dobijem unatoč mogućoj izloženosti?
    Hvala ti još jednom

  28. #528

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Citiraj cyber-mama prvotno napisa
    bibai, najljepše ti zahvaljujem na odgovoru !
    Ovim saznanjem mi je pao oooogroman teret koji me je morio već poduže vrijeme.
    Da li još možda znaš koliko je max.gornja granica IgG-a, da li možda moja vrijednost ukazuje na to da bih se možda ipak trebala cijepiti ili imam dovoljan broj antitijela da ih ne dobijem unatoč mogućoj izloženosti?
    Hvala ti još jednom
    Imaš dovoljnu i zaštitnu razini protutijela, njihov titar će se povisiti kada dođeš u kontakt s kozicama. To je prirodno "docjepljivanje".

  29. #529
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    Molim savjet:

    Opet imam višak željeza u krvi (nešto iznad 34, a granica je 30). Kako da ga smanjim? Davanjem krvi? I je li istina da ne bih trebala piti dodatni vitamin c jer on pospješuje apsorpciju željeza?


    Druga stvar koja me zanima - trebala bih odstraniti 2 madeža, ali dermatologica mi je rekla da dođem nakon što prestanem dojiti, a tu sam čitala na forumu da su nekima bez problema odstranili iako su dojile.

    Hvala na odgovorima!

  30. #530
    cyber-mama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    266

    Početno

    bibai, još jednom ti zahvaljujem !

  31. #531
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Koji su točno simptomi gripe ili bolje rečeno tijek bolesti?

    Gripe definitivno ima, puno ljudi misle da ju imaju ili da im je djeca imaju, no kako razlikovati radi li se o gripi ili nekoj drugoj virozi?

    Evo kako sam ja mislila - da gripa krene naglo, sa visokom temperaturom, da ev. boli grlo ili se naglo počne kašljati, malaksalost, bol u mišićima, umor - ali da oni klasični simptomi respiratornih viroza, znači curenje nosa dođu kasnije, nakon par dana, za razliku od recimo drugih viroza koje obično baš počnu curenjem nosa.

    Da li je to stvarno tako i jesu li i simptomi svinjske gripe takvi?

  32. #532

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Temperatura + osjećaj "strganosti" glavobolje, bolova u cijelom tijelu + (kod djece češće nego kod odraslih)- povraćanje, proljev
    Obično od drugog dana bolesti, bistra sekrecija iz nosa, grebanje u grlu i kašalj- koji se vuče danima. Ponekad crvene oči.
    Svi ovi simptomi mogu biti i puno blaži tako da izgledaju kao obična prehlada.
    U konačnici za vlastiti ishod nije bitno da li si prebolio običnu prehladu ili blagi H1N1.
    A bližnje ionako zarazimo dok ne skužimo da smo bolesni.

  33. #533

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    190

    Početno

    prema onom što sam vidio, bolest počinje naglo, visokom temperaturom, i preko 40 c, bolovima u mišićima, suhim kašlje, ponekad laganom grloboljom ili grebanjem u grlu. otprilike polovica ima začepljen nos. ponetko povraća, a nitko mi nije imao proljev.

    preporučam se za pitanja iz područja infektologije, a ako smijem biti tako sloboda, uputio bih vas na portal 'mama-mami', gdje sam prije par gopdina napisao dva opsežna članka, jedan o skidanju temperature u djeca, a drugi o virusnim infekcijama dišnog sustava u djece

  34. #534
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Jedan tata dobrodošao! Čitala sam tvoje članke na mama-mami portalu.

    Evo još jednog pitanja - danas sam od jedne kolegice forumašice saznala da vlada nestašica Rehidromixa. Na netu postoje recepti za domaću ORS otopinu na primjer:

    http://rehydrate.org/solutions/homemade.htm

    zanima me smije li se ovakva otopina davati djeci, i kad je uopće potrebno davati bilo ovakvu otopinu, bilo Rehidromix: da li samo kod proljeva/povraćanja ili i kod visoke temperature (i u kojim količinama).

  35. #535
    neobična avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    111

    Početno

    Pozdrav!!

    U 33. sam tjednu trudnoće i već 2 tjedna kašljem bez ikakvih drugih simptoma. Kašalj je suh i onako dosta zvučan, onako hroptav, ali ništa ne iskašljavam, prethodi mu škakljanje u grlu. U ovo doba svinjske gripe ne ide mi se u doktorice, ali opet strah me ignorirati kašalj, iako se osim njega, dobro osjećam.
    Pijem čaj od sljeza s limunom i medom i čini mi se da pomaže ali kratkotrajno.
    Imate li vi ideju šta bi to moglo biti?

  36. #536

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    190

    Početno

    @mima slatko slana voda stvarno nije potreban djeci, osim kao imaju koleru a irehdromiks bi trebalo davati samo kod teškog proljeva.
    Ima jedan dobar recept za domaću rehidracijsku otopinu:
    2 dl čistog (100%) juicea od naranče ili jabuke
    2 velike žlice šećera
    3/4 čajne žličice soli
    1/2 čajne žličice sode bikarbone
    dopuniti do litru vodom ili čajem od šipka

    ova otopina je blaža, a sadrži sve potrebne elektrolite. doduše, pišem iz glave, pogledat ću sutra u knjigu kad dođem s posla kući.

    @neobična-zvuči kao laringitis. jesi li bila izložena dimu ili kakavim parama? Uzmi šumeće tablete kalcija, vlaži zrak u kući, i malo se inhaliraj nad kamilicom otvorenih usta. i štedi glas. Ako ne bude bolje za tjedan dana, nek te upute na ORL.

  37. #537
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    ajde molim te pogledaj točno, puno hvala, i treba li djetetu davati takav pripravak ako ima npr. visoku temperaturu isto radi nadoknađivanja elektrolita ili samo kod proljeva?

    Nemam baš iskustva sa takvim boljeticama, nego sa laringitisima/bronhitisima koji idu bez visoke temperature. Jednom mi je doduše dijete bilo baš nenapojeno pa me tada doktorica na Srebrnjaku naučila da se ne govori 'hoćeš piti?' nego 'pij!!!!'

  38. #538

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    190

    Početno

    evo, ispravljam se
    1,5 žličica soli (ravna)
    3/4 žličice sode bikarbone. ostalo kao što sam naveo.
    Ovakva otopina je potrebna samo kod deidracije s gubitkom elektrolita-težeg proljeva ili povraćanja. Kod dehidracije uslijed visoke temperature gubi se prvenstveno voda, tako da djeci treba dati da piju uobičajene slatke tekućine, osobito se dobrim pokazao ledeni čaj. napitak mora sadržavati šećer, jer šećer u crijevu pospješuje resorpciju vode. to je i mehanizam prežgane juhe kod proljeva.

  39. #539
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    da li kod svinjske gripe može temperatura trajati samo jedan dan (i to preko 40)? uz to glavobolja, i mučnina s jednim povraćanjem

  40. #540

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    190

    Početno

    nije uobičajeno, ali ne mogu reći da je nemoguće.

  41. #541
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Ibuprofen sam držala u frižideru i nije djelovao. Čim sam kupila novi je skinuo temp maloj. J
    Jel moguće da zbog frižidera izgubi djelovanje? (piše da se ne drži u hladnjaku, nego sobna do 25 stupnjeva)

  42. #542

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    190

    Početno

    ne znam, mi ga držimo na tavanu :/

  43. #543
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Jedan_tata, imam pitanje.

    Dakle simptomi su:

    -temperatura 38,2 ali lagano se penje
    -kasalj i to tako uporan da me vec sve boli
    -boli me glava malo iznad ceonog reznja, pogotovo kada micem ocima.
    ako zelim skrenuti pogled moram se okrenuti cijela zbog bolova
    -od misica me bole ledjni, pogotovo kada kasljem ili duboko udahnem (tada me tjera i na kasalj) i trbusni, ali na mjestu gdje rebra zavrsavaju
    -umor i nervoza (makar nocas nisam bas nesto spavala)
    - maloprije mi se zastopalo uho, ali nos mi ne curi, eventualno se nesto skupi s vremena na vrijeme, ali to ispusem i onda nemam problema s njim.
    -cesce stolice (ali vise manje normalne) i mucnina nakon jela koja prodje nakon pola sata

    Jucer sam zavrsila s antibiotikom zbog upale sinusa (azitromicin ako se ne varam) i po tom pitanju mi se sve smirilo.
    Svi ovi simptomi su se pojavili sinoc (osim temperature koja se pojavila prije par sati).


    Sto bi rekao na ove simptome? :/

  44. #544
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    Imam ja jedno pitanjce, u slučaju da sam imala tu svinjsku gripu, što mi se može dogoditi ako ju nisam odležala?

  45. #545

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    190

    Početno

    marsupilami, rekao bih da imaš gripu. jel ti netko vadio nalaze prije tog sumameda? sinusi su zahvaćeni i kod gotovo svake viroze.

  46. #546
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj Jedan_tata prvotno napisa
    marsupilami, rekao bih da imaš gripu. jel ti netko vadio nalaze prije tog sumameda? sinusi su zahvaćeni i kod gotovo svake viroze.
    Nitko mi nije nalaze vadio :/
    A sto se uha tice, sada se odstopalo i sve je ok, ali groznica me uhvatila.
    I ne mogu lezati, tjera me na kasalj kada legnem.
    Morat cu probati na poviseno malo, sto se gripe tice i mislila sam da je ali me zanimalo i strucno misljenje, hvala ti

    Odoh ja u krevet 8)

  47. #547
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Eto samo da se javim.
    Sada sam kontaktirala svoju lijecnicu i unatoc tome sto imam sve simtome gripe i sto sam u rizicnoj skupini kao dijabeticar i zbog prekomjerne tezine ne zeli mi dati tamiflu.

    Kaze da su nuspojave preeestrasne i da nije potrebno piti tamiflu, da ona ima pacijenticu s dijabetesom koja se izljecila s puno cesnjaka i spekom (mislim ono, spek, dijabeticaru)

    Izgleda da je prica sa distribucijom antivirusnog lijeka po ambulantama prica za malu djecu, a lijekove dobivaju eto samo nasi ministri koji se hvale kako im je sada dobro i "kako su temperaturu imali samo jedan dan".
    Blago njima :/

    p.s. i stariji sin je dobio simptome identicne mojima, zvala sam njegovu lijecnicu i potvrdila mi je da zvuci kao gripa

  48. #548
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    Mene zanima kako se točno prenosi "svinjska" ili bilo koja druga gripa?

  49. #549

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa
    Sada sam kontaktirala svoju lijecnicu i unatoc tome sto imam sve simtome gripe i sto sam u rizicnoj skupini kao dijabeticar i zbog prekomjerne tezine ne zeli mi dati tamiflu.
    Marsupilami, razumijem kako se osjećaš. I sama imam dijabetes, ali tip 1, već 25 godina (koliko shvaćam ti si tip 2, nisi na inzulinu).

    Obično se cijepim od sezonske gripe, međutim, par puta sam oboljela - tih godina nisam bila primila cjepivo, i stvarno je bilo grozno. Šećeri podivljaju i to dodatno otežava stanje, i vjerojatno pogoduje razvoju komplikacija. Istina je ipak da se komplikacije gripe kod mene nikada nisu razvile iako sam za vrijeme bolesti povremeno imala hiperglikemije. Liječila sam se doma - spuštala temperaturu, jako motrila i korigirala šećere (tj. mjerila ih često i davala korekcijske doze inzulina), ali i bila u kontaktu sa svojom doktoricom. Jednom sam imala neki kašalj kao zaostatak i doktorica je sumnjala na sekundarnu bakterijsku infekciju, ali oporavila sam se bez antibiotika.

    Inače, nije da ti želim proturječiti, ali ja jedem špek povremeno. Doduše, BMI mi je 21.5 i masnoće su mi normalne.

    Drži se.

  50. #550
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Eh draga moja, onda znas kako mi je

    Nazalost ja sam i bez trakica, sljedeca tura koju dobivam ide tek u ponedjeljak.
    Ovaj tjedan sam trebala na VV na kontrolu jer tablete koje pijem (glucophage) ne djeluju nista.
    Prosjecni seceri su mi bili cca. 15 :/ (ukljucujuc nataste).

    Sada ne mogu ni na VV

    A nista, nadajmo se najboljem

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •