Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Je'l postupam ispravno?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    2

    Početno Je'l postupam ispravno?

    Pozz,

    nadam se da ce te mi pomoci. Samohrani sam otac, kći 5 mjeseci. Dohrana, počeo sam prije neki dan. Pošto se iz gore navedenog da naslutiti da nema majčinog mlijeka, primoran sam davati joj mlijeko u prahu. Prehrana joj se sastoji od ovih kupovnih s****(ispričavam se na izrazu), kašica, tu i tamo se zna zaletiti i koji komadić hrenovke ili paštete, mesnog, itd., dok osobno večeram, odnosno ručam(vjernovatno se sad pitate da li sam normalan, al ona uživa u hrenovkama koliko sam primjetio).

  2. #2
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    Baci oko na tablicu dohrane ....

  3. #3
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    5 mjeseci-- ne, ne hrenovke, ne pašteta , uf. Svaka čast samohranom ocu, ali beba je još jako mala. S**** od kašica već može ili pitaj u ljekarni ili dućanu. Mora još uvijek piti adaptirano mlijeko. Trbuščić je još nezreo. Strpite se još koji mjesec za drugu hranu. Sretno tata!

  4. #4
    Mater Studiorum avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb Dubrava
    Postovi
    359

    Početno

    Znam da je teško izdržati kada te gledaju onako s interesom dok jedeš, ali to nije dobro za njih. Možda da joj pripremiš kašicu u blizini dok jedeš

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    397

    Početno

    bolje pripremitt kašicu doma. moj nećak je alergićan na konzervanse jer su mu prerano dali te kašice, tak bar doktor kaže- stvarno svaka čast i sretno

  6. #6
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Za početak pričekaj s hard core hranom
    Počni s jabukom, od žitarica palentu, rižu, od proteina može bijelo meso na lešo, mislim da će skoro moći i bijelu ribu… pogledaj malo tablice dohrane.

    Tekst s portala:
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=238&Show=2778

    Potraži teme o uvođenju dohrane na pdf-u Dohrana. Ovdje je atmosfera ponekad malo usijana po tim pitanjima, ali ne uzbuđuj se čitajući
    Evo par linkova na teme:
    http://forum.roda.hr/threads/35029-T...91enje+dohrane
    http://forum.roda.hr/threads/39417-k...91enje+dohrane
    http://forum.roda.hr/threads/18958-p...im-pahuljicama



    Malo drugačiji pogled na sve to je ova tema, meni dosta zanimljiva: http://forum.roda.hr/threads/25920-B...ht=led+weaning pogotovo ako ti se čini da dijete nije oduševljeno kašicama i guranjem žlice u usta. Ideja je da djeca radije prihvaćaju hranu ako se ne inzistira na kašicama na žlicu nego da dobiju na tanjuru komadiće hrane koje će sami uzimati. Nešto kao što ti radiš s hrenovkama samo se preferiraju neke elementarnije namirnice.


    Jedno od bitnih pravila je i da se ne bi trebalo djeci sve do godine dana niti soliti niti zaslađivati hrana.

    Sretno

  7. #7
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Iz teme http://forum.roda.hr/threads/7750-ko...91enje+dohrane

    Citiraj kovke prvotno napisa Vidi poruku
    Žitarice
    1. kukuruzna krupica (gris), brašno ili pahuljice, riža, rižine pahuljice
    2. pšenično brašno ili krupica, ječam, raž (8 mj.)
    3. kruh, dvopek (10 mj.)
    4. tjestenina (11 mj.)
    5. miješane žitarice, dojenački muesli (12 mj.)

    Voće
    1. kruške, jabuke
    2. banane, marelice, breskve, šljive, trešnje (7 mj.)
    3. kupine, jagode, borovnice, maline, agrumi (naranča, grejp, limun), koštunjavo voće (orah, lješnjak, badem) – mljeveno (12 mj.)

    Povrće
    1. mrkva, koraba, tikvice
    2. krumpir, mahune, brokula, buča (8 mj.)
    3. grašak, repa, rajčica (9 mj.)
    4. kupus, kelj, poriluk (10 mj.)
    5. špinat, blitva, leća, grah (12 mj.)

    Meso
    1. bijelo pileće i pureće meso, janjetina
    2. teletina, kunić (7 mj.)
    3. tamno meso peradi (8 mj.)
    4. junetina, govedina (9 mj.)
    5. svinjetina, suhomesnati proizvodi, iznutrice (13 mj.)

    Riba
    1. bijela riba, pastrva (7 mj.)
    2. plava riba (13 mj.)

    Jaja
    1. žumance (10 mj.)
    2. bjelance (13 mj.)

    Mliječni prozvodi
    1. svježi kravlji sir, skuta (11 mj.)
    2. jogurt, kiselo mlijeko (11 mj.)
    3. vrhnje (12 mj.)

    Ovo ti je otprilike tablica koje se uglavnom držimo.
    neka te ne opterećuje neraznovrsnost namirnica zimi - jabuka u sebi sadrži puno više korisnih sastojaka no bilo koje ljetno voće.
    ne pretjeruj s mesom, jednom tjedno bi bilo dovoljno.
    Keks nemoj stavljati u kašice: osim što u njemu ima glutena, ima i šećera, maslaca, vrlo često i kravljega mlijeka... a najmanje koristi (osim bucmastih obraščića).
    Kivi nemoj davati, kao ni neko drugo egzotično voće - bolje je da se u početku držiš namirnica koje uspijevaju na našem podneblju.

    KAŠICA S JABUKOM ILI KRUŠKOM
    1 jabuka (ili kruška) srednje veličine se oguli i nareže na male komade, doda 50 ml izdojenog ili adaptiranog mlijeka i izmiksa električnim štapom. Dodaju se rižine pahuljice do željene gustoće.


    MRKVA S PALENTOM
    Oguli se 1-2 mrkvice i stavi kuhati u 3 dl vode. Kad mrkva omekša dodaju se 3 žličice palente i kuha 3-5 minuta. Ako je previše gusto može se razrijediti s još malo prokuhane vode ili izdojenog (ili adaptiranog) mlijeka. Usitni se električnim štapom ili vilicom.

    KAŠICE S POVRĆEM
    Mrkva, krumpir, tikvica, cvjetača, brokula i dr. povrće kuha se s malo tekućine ili na pari te dobro usitni mikserom ili propasira, te doda maslinovo ulje. Varivu se može dodati brašno ili krupica od žitarica.

    TIKVICE S KRUMPIROM
    U malo vode stavi se kuhati jedan krumpir srednje veličine i jedna tikvica narezani na kockice. Kuha se dvadesetak minuta dok voda ispari i začini s malo maslinovog ulja. Obrok se može zgnječiti vilicom ili davati djetetu da jede komadiće.

    VOĆE S JOGURTOM I PAHULJICAMA
    Znječi se jabuka i kruška, breskva ili šljiva, nektarina ili kajsija, 2-3 voćke i prelije jogurtom. Na kraju se doda malo pahuljica po izboru.


    BANANA S KUKURUZNIM PAHULJICAMA (CORNFLAKES-om)
    3 žlice kukuruznih pahuljica se prelije vrućom vodom (da upije) doda se izdojeno mlijeko i 1 zgnječena banana.

    INTEGRALNA RIŽA S VOĆEM
    Skuhajte rižu u malo vode, stalno nadolijevajte po malo. Voće očistite i zgnječite ili smiksajte, te dodajte skuhanoj riži

    PALENTA S JOGURTOM
    Skuha se palenta u omjeru 1:3 i u gotovo doda jogurt.

    DOJENAČKI MUESSLI
    U 1,5 dl ključale vode dodati 3-4 žlice pahuljica (integralnih rižinih, zobenih, ječmenih ili pšeničnih) i kuhati 3-5 minuta. Ohladiti do pola, izmiksati štapnim mikserom i u ohlađeno dodati majčino mlijeko ili usitnjenog voća (kasnije i suhog, samljevenog).

    RIBA I BLITVA
    Kratko se skuha mol i kad se ohladi, očisti se od kostiju. Skuha se krumpir i blitva, ohladi, doda malo maslinovog ulja i usitni (mikserom ili vilicom) i pomiješa s ribom. Isto tako možete davati odvojeno ribu i povrće da dijete kuša okus i jednog i drugog. Dobro očišćeni komadići ribe se mogu dati djetetu da samo uzima rukom.

    ŠPINAT S KRUMPIROM I ŽUTANJKOM
    U malo vode kuhati manji krumpir izrezan na komadiće, nešto kasnije dodati špinat. Kad je gotovo dodati tvrdo kuhani žumanjak i zgnječiti vilicom. Dodati maslinovo ulje.

    MLIJEKO OD RIŽE
    2 zdjelice dobro kuhane riže pomiješamo sa 2 zdjelice vruće vode. Sve zajedno dobro izmiksamo u mikseru


    SOJINO MLIJEKO
    Pola kilograma soje dobro operemo i stavimo 15 minuta u vruću vodu. Vodu ocijedimo i natopimo soju najmanje 12 sati u 3 litre vode.
    Vodu ocijedimo. Uzmemo električni mikser i stavimo 1 šalicu soje i 2 šalice vruće vode. Miksamo najvećom brzinom dok soja ne postane kašasta. Kašu istresemo u lanenu krpu i dobro iscijedimo u lonac. Mlijeko koje smo dobili stavimo kuhati uz neprestano miješanje.
    Kako bi se poboljšao okus dodajte malo voća.

    POVRĆE S ORZOM- ječam
    U vodu se stave kuhati narezane 2 mrkve i mlada korabica (plod i list), nakon 20 minuta doda se 3-4 žlice ječma (orza) i kuha još 20 minuta (orzo kuhanjem nabubri, pa treba paziti na količinu vode).
    Zajedno s povrćem može se kuhati i komadić bijelog mesa, ili kad je sve kuhano udrobiti žumanjak. Na kraju dodati par kapi maslinovog ulja.

    RIŽA SA SIROM I KUKURUZOM
    Skuhati integralnu rižu i ohladiti da bude mlaka. Dodati svježi sir i zrna kuhanog kukuruza i sve zajedno zgnječiti.

    KASICA S JABUKOM ILI KRUSKOM
    1 jabuka srednje velicine (ili kruska) se oguli i nareze na male komadice, dodam 60 ml adaptiranog mlijeka i izmiksam s elektricnim stapom. Dodam rizinih pahuljica (Millupa, **** ili Rizolino) do zeljene gustoce.

    MRKVA S ZGANCIMA
    Ogulim i ocistim 1-2 mrkvice (ovisi o velicini mrkve) stavim kuhati u 3 dcl vode. Kad mrkva omeksa dodam 3 zlicice kukuruznih zganaca i kuham 3-5 minuta. ako je pregusto dodam jos malo prokuhale vode ili adaptiranog mlijeka. Usitnim elektricnim stapom ili vilicom.

    KASICA S POVRCEM I KRUMPIROM
    U 2 dcl vode stavim kuhati 1 mrkvu, malo cvjetace i malo brokule i 1 krumpir. Kuham oko 20 minuta. Odlijem visak vode (ako ga ima), dodam 2 žlicice adaptiranog mlijeka i usitnim.
    Zadnjih sam dana pocela kuhati i komadic bijelog pileceg mesa ali ga jos ne usitnjavam.

    KASICA S BUNDEVOM.
    Skuhala sam komadic bundeve (nariban na rezance) i jedan krumpir. Kuhalo se pola sata. Odlila sam visak vode, dodala malo adaptiranog mlijeka i usitnila.
    Mljac Marko lize prstice!

    BANANA S CORNFLAKES-om
    3 zlice cornflacesa prelijem s vrelom vodom (toliko da popije) dodam adaptiranog mlijeka i 1 zgnjecenu bananu.

    KREM ŠPINAT
    špinat prokuhajte u malo vode pa ga isjeckajte na što sitnije (možete ga i samljeti) u posudi napravite blagu zapršku i na to ubacite špinat malo posolite i zalijte mlijekom do željene gusto

  8. #8
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    SAmo sam htjela podržati tatu...
    Pomikaki ti je sve prelijepo rekla...

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    2

    Početno

    Nije bas da se ima vremena, al uhvatio sam moment da vam se zahvalim na podržci i finim tipovima koje ste mi dali .

    Beba je zdrava, bar tako pedijatar kaze, i fino napreduje. Hvala vam još jedan put.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    397

    Početno

    čestitam, svaka čast još jednom

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    bravo !


  12. #12
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj anton12 prvotno napisa Vidi poruku
    Je`l postupam ispravno?
    Tehnički gledano, sa stajališta dohrane, ni najmanje ispravno ne postupaš, ali sa stajališta hrabrosti, truda, želje, odgovornosti čista petica!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •