Stranica 7 od 17 PrviPrvi ... 56789 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 301 do 350 od 850

Tema: Tko je kasno propričao?

  1. #301
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Mi smo bili na ERF-u u kabinetu za ranu komunikaciju kod prof Ljubesic.
    Zapravo jedini razlog za to su strucnjaci u vrticu zbog kojih smo trazili drugo misljenje.

    Naime, nase drage tete zajedno s logopedicom i psihologicom su zakljucile da dijete ne prica jer ne cuje. Nakon toga su nas zvale na razgovor da bi nam priopcile kad nema kontakt ocima i da mu fale osnovne motoricke radnje. Istovremeno je defektologica tvrdila da je sve u redu osim kasnjenja govora.

    Kako smo u podrucnom vrticu sve one su samo jedan dan u tjednu tamo, a s njim rade pola sata i to ne svaki tjedan. Zbog kratkoce vremena koje s njim provode i zbog toga sto mi doma nismo nista od toga primjetili, dapace radi se o izuzetno drustvenom djetetu koje je motoricki puno puno naprednije od vrsnjaka. Na to su mi rekle da je "prvi korak u rijesavanju problema prihvatiti problem".
    To me uzasno iznerviralo jer je ocito da problem postoji i to ne ignoriramo, ali nismo htjeli prihvatiti njihove sugestije o nepostojanju kontakta ocima i izostanku osnovnih motorickih radnji.

    Uglavnom, na ERF-u su nam rekli da osim zaostajanja u razvoju govora od cca 8 mjeseci, nema govora o apsolutno nikakvom poremecaju, a posebno ne o autizmu. Ne treba na nikakve pretrage ili dodatno ici kod logopeda, samo dosta raditi s njim doma i cekati.
    Ljubesic nam je naglasila da svako dijete ima svoj tempo razvoja i da se ne moze nista uciniti da se on ubrza, osim biti strpljiv i vjezbe prilagoditi ne fizickoj dobi nego razvojnoj.

  2. #302

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Kako izgleda taj pregled na ERf-u? Naš je dvogodišnjak krenuo u vrtić prošli tjedan i od tada primjećujem da puno više gleda u oči, puno više kontaktira i sluša. S obzirom da još uvijek ništa ne priča, našli smo terapije koje su nam najbliže u udruzi za ranu intevenciju u Vrbovcu pa ćemo krenuti tamo.... ja se strašno bojim autizma jer on nas dosta zna ignorirat pa tako nismo sigurni da li ne razumije što mu se priča ili se jednostavno pravi gluh ai ne govori ništa osim mama i baba. sad je počeo i puno više doma brbljat mada još uvijek na svom jeziku.

  3. #303
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    Citiraj iva1602 prvotno napisa Vidi poruku
    Kako izgleda taj pregled na ERf-u?
    Izvade igracke i igraju se.crtaju.pricaju ako dijete prica.ali ne da sjede i pricaju.vec kroz igru.i glume sa lutkicama nekakve stvari koje se klincima desavaju.slazu slagalice i puzzle.citaju im price i razgovaraju o tome.i tako.
    Na dijagnostici su se samo igrali.bar mislim.davno je to bilo.s tim da se moja kcer nije s psihologicom razgovarala valjda pet dolazaka.
    Oni imaju sobe sa ogledalima pa ih mozes gledati iz sobe do.ali to je kada se dijete opusti.prvih par puta sam ja isla s kceri unutra.
    Slicno kod logopeda.slikice sa bojama,odnosima medu stvarima...meni isto nije bilo jasno kako rade s malima.ali ide to bez problema.bdw moja kcer obozava ici tamo.nije joj to terapija vec igraonica

    Sent from my GT-I8190N using Tapatalk

  4. #304
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Postoji vise kabineta za dijagnostiku na ERF-u i nije u svima isto. Mi smo u posljednja 3 mjeseca bili na 3 dijagnostike na ERF-u i jako se razlikuju pristupi i metodologija, a i procjene koje smo dobili su dijametralno suprotne. Nazalost, vrlo zbunjujuce za roditelje. Ono sto mi je jos gore kad dodjes s tim procjenama kod doktora medicine bilo koje specijalnosti (neuropedijatar, fizijatar) odmah se i njegovo misljenje "uskladjuje" s tom procjenom.
    Mislim da kod nas jaaako, jaaako nedostaje cjeloviti pristup djetetu i timska dijagnostika. A trenutno svatko gleda usko iz svoga kuta i ponekad mi se cini da se preko ledja djeteta i njegovih roditelja cesto vodi i prepirka raznih struka. Ne bih htjela nikoga uvrijediti, ali cesto u zadnje vrijeme cujem komentare tipa: sto ste ga vodili na psiholosko testiranje, ti psiholozi se samo drze svojih testova i bodova i uopce ne vide dijete i sl. I tako za svaku struku. Umjesto da se roditeljima u vec teskoj i nezavidnoj situaciji pomogne i proba ih se osloboditi nekih nedoumica i strahova, svaki odlazak nekom od strucnjaka otvara nova pitanja i dileme. Barem ja imam takvo iskustvo.

  5. #305
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    Citiraj Idnom prvotno napisa Vidi poruku
    Postoji vise kabineta za dijagnostiku na ERF-u i nije u svima isto. Mi smo u posljednja 3 mjeseca bili na 3 dijagnostike na ERF-u i jako se razlikuju pristupi i metodologija, a i procjene koje smo dobili su dijametralno suprotne. Nazalost, vrlo zbunjujuce za roditelje. Ono sto mi je jos gore kad dodjes s tim procjenama kod doktora medicine bilo koje specijalnosti (neuropedijatar, fizijatar) odmah se i njegovo misljenje "uskladjuje" s tom procjenom.
    Mislim da kod nas jaaako, jaaako nedostaje cjeloviti pristup djetetu i timska dijagnostika. A trenutno svatko gleda usko iz svoga kuta i ponekad mi se cini da se preko ledja djeteta i njegovih roditelja cesto vodi i prepirka raznih struka. Ne bih htjela nikoga uvrijediti, ali cesto u zadnje vrijeme cujem komentare tipa: sto ste ga vodili na psiholosko testiranje, ti psiholozi se samo drze svojih testova i bodova i uopce ne vide dijete i sl. I tako za svaku struku. Umjesto da se roditeljima u vec teskoj i nezavidnoj situaciji pomogne i proba ih se osloboditi nekih nedoumica i strahova, svaki odlazak nekom od strucnjaka otvara nova pitanja i dileme. Barem ja imam takvo iskustvo.
    Moje iskustvo s efz-om je totalno drugacije.kcer mi je tamo na terapiji tri i pol , mozda vec i cetri godine.kao sto sam i navela ide tamo psihologu i logopedu.s tim da je njezin problem psiholoske prirode i logopedska terapija je zbog podrske psiholoskoj.ni u jednom trenutku se nije desilo da njena psihologica ili logopedica ne znaju sto ova druga radi s njom i kako napreduje.uvijek je to bila timska terapija.
    A sto se tice testiranja, obje su ju testirale tek pred skolu i to jer nam je njihovo misljenje trebalo za upise.
    Naravno to je samo moj dojam i moguce da se u drugim kabinetima radi drugacije.

    Sent from my GT-I8190N using Tapatalk

  6. #306
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Mi imamo dobro iskustvo s dijagnostikom na erfu, dijete je bilo staro 2g i 4mj,
    trajalo je oko sat i pol, radile s s njim neke testove, puno su i nas ispitivale o djetetu,
    ugl, bile su prof ljubešić i još jedna gospođa, nemam papire kod sebe trenutno pa ne mogu detalje pogledati...

    Ugl, taj dan je dijete dobilo dijagnozu, na koju se sumnjalo, autizam ...


    Isto tako, bilo je dana (još uvije ih ima) kada nam se čini da jedino ne govori, i da je ostalo sve ok s djetetom.. A onda opet dođu dani kad se s njim ništa ne može, ne surađuje, ne reagira...
    Posljednje uređivanje od Cheerilee : 13.03.2014. at 22:37

  7. #307
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Suradjuju unutar jednog kabineta, ali ne medju kabinetima. Svaki kabinet nema u svom sastavu sve strucnjake pa mislim da bi bilo dobro da se medjusobno konzultiraju. Mi smo dobili totalno drukcija misljenja i prognoze unutar nepuna 3 mjeseca. A svi koji su procijenjivali su profesori, s velikim iskustvom, puno napisanih knjiga iza sebe, cijenjeni itd itd. Ne znam...

  8. #308
    mabo1 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    44

    Početno

    Ponekad kad čitam komentare svih mama koje kažu da njihova dvogodišnja djeca slažu rečenice, dođe mi da se pitam da li je sa mojim sve u redu. Ima ravno 2 godine, i više manje riječi koje izgovara su dosta "iskrivljene" ili kaže samo prva 2-3 slova riječi. Ono povezivanje riječi u rečenice još nema.Možda je još rano? Ja mu stalno čitam, kad nešto pričam trudim se da mu sporije izgovaram pa da mu skrenem pažnju da prati pomicanje usana. Ali on poslije opet po svom nešto brljavi,pa se kao zapriča sam sa sobom ali sve neko brljvlajkdfkdjkk jedino što čisto izgovara je mama, tata, dida (djed),piti, baka, Pocoyo (lik iz crtića) , neće, maca, kava, čaj( koji zvuči kao taj)...

  9. #309
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    Mabo sve je uredu s tvojim djetetom.evo moj sin ima 2 gid i 7 mj i neki dan je poceo slagati recenice od 3 ili 4 rijeci.a mozda zadnja dva mjeseca spaja po dvije.i samo ga mi razumijemo. tako su mi i stariji klinci
    Do dvije godine skoro nista a onda polako.igrom slucaja mi je kceri testiran vokabular sa 5.5 godina i tada je imala vokabular kao dijete od deset.tako da ocito oni to nadoknade.

    Sent from my GT-I8190N using Tapatalk

  10. #310
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Mi u zadnje vrijeme i nakon svih vjezbi koje kazu da rade s njim rade u vrticu vidimo mali pomak u razumjevanju, ali od rijeci jos uvijek nista.
    Tjesi me da je to ipak korak prije govora.

  11. #311
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Rivendell prvotno napisa Vidi poruku
    Mi u zadnje vrijeme i nakon svih vjezbi koje kazu da rade s njim rade u vrticu vidimo mali pomak u razumjevanju, ali od rijeci jos uvijek nista.
    Tjesi me da je to ipak korak prije govora.
    Razumijevanje je preduvjet za govor i vrlo bitno. Dobro je! Ima, naime, djece koja su kao prazna vreća - riječi ulaze, ali dugo ništa ne izlazi i onda odjednom u kratkom vremenu progovore i počnu iz te iste vreće samo sipati... Sretno!

  12. #312
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    I kod nas ima napretka, počeo je razumijevati govor;
    tipa;
    donesi jaknu (donese jaknu),
    donesi i obuj patike , ode donese i pokuša obuti,
    idemo jesti - sjeda za stol,
    i ima još hrpa sličnih situacija u kojima je počeo lijepo reagirati

    Takođe počeo se smisleno igrati igračkama....

    Dijete ima skoro 3,5g i dijagnozu autizma (za one koji ne prate moju drugu temu)

  13. #313
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Cheerilee prvotno napisa Vidi poruku
    I kod nas ima napretka, počeo je razumijevati govor;
    tipa;
    donesi jaknu (donese jaknu),
    donesi i obuj patike , ode donese i pokuša obuti,
    idemo jesti - sjeda za stol,
    i ima još hrpa sličnih situacija u kojima je počeo lijepo reagirati

    Takođe počeo se smisleno igrati igračkama....

    Dijete ima skoro 3,5g i dijagnozu autizma (za one koji ne prate moju drugu temu)
    Super! Samo naprijed!

  14. #314
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Moram napomenuti da nismo ni do sada imali problema s razumjevanjem u svakodnevnim situacijama (obuci se, donesi, jakna, cipele itd) prije bih rekla da je postao malo "razumniji", moze mu se objasniti da ne moze bas sada piti mlijeko, jesti bombone, trcati I slicno.
    Veliki problem s djecom koja ne pricaju sto se zbog ne razumjevanja ili ne govorenja u nekim situacijama ponasaju kao upola mladji. E tu vidim pomak, kao da se malo "uozbiljio" I shvaca drugu stranu koja isto ima svoje razloge I potrebe. Ne znam kako da to tocno objasnim I definiram

  15. #315

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    i kod nas je pomak i to veliki u ova tri tjedna odkako ide u vrtić! on razumije donesi cipele,sjedni,dođi,donesi,daj,spremi kapu,pospremi igračke, često sada upire prstićem a i pokazuje po slikovnici a počeo je i brbljati inzenzivnije. smisleno me zove maa maa, kaže pa pa kad nekud želi ići, baba je baka, a zadnja dva dana mi nosi ipad da mu stavim bumbu maše rukom i viče mmba! mmmba! :DD sad svakome maše papa, motorički pamti sve pjesmice i sto puta na dan pokazuje kad si sretan lupi dlanom o dlan, prstima pucketaj pa puckketanje poprati i jezikom ccc cccc.... u ova tri tj je napredovao zbilja puno. u petak idemo u jednu udrugu na procjenu gdje ćemo dobiti jednom na tjedan rad sa logopedom i jednom sa defektologm ako bude potrebno. mene brine što on sada ima 25 mj a još nikad nije izgovorio tata,dada... kao da njegov jezik to još ne može... ali puno puno imitira ustima, za kravicu kaže mmm mmmm za psića vava a za svinju nekako čudno rokće hahah, i uzdiše kad vidi cvijet jer tako cvijet miriši. meni se čini da je ovo totalni napredak, kaj vi mislite... da li vam se to čini korak prema smislenom govoru... imamo i situacija kad je još uvijek isfrustriran jer ne prepoznam šta točno želi, ali sada ima strpljenja i da mu objasnim. prije je samo šizio. sad kad želi piti i vuče me za ruku ja kažem pokaži i pokažem svojim i njegovim prstićem i on onda pokazuje na čašu isto.

  16. #316

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Citiraj Rivendell prvotno napisa Vidi poruku
    Moram napomenuti da nismo ni do sada imali problema s razumjevanjem u svakodnevnim situacijama (obuci se, donesi, jakna, cipele itd) prije bih rekla da je postao malo "razumniji", moze mu se objasniti da ne moze bas sada piti mlijeko, jesti bombone, trcati I slicno.
    Veliki problem s djecom koja ne pricaju sto se zbog ne razumjevanja ili ne govorenja u nekim situacijama ponasaju kao upola mladji. E tu vidim pomak, kao da se malo "uozbiljio" I shvaca drugu stranu koja isto ima svoje razloge I potrebe. Ne znam kako da to tocno objasnim I definiram
    e mi imamo često ovakav problem...nešto naumi, recimo želi ići van donese mi cipele a kiša pada... ne tolerira objašnjavanje uopće a ja ne znam je li posrijedi tvrdoglavost ili ne razumije ono što mu govorim

  17. #317
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Iva, svakako mislim da je sve to korak prema govoru no nas problem je sto smo manje vise na toj istoj razini vec godinu dana.
    Drugi problem M kao da je strasno tvrdoglav. Zna i kad si sretan i mahati i slati puse i mirisati cvijece i svasta nesto, ali iskljucivo kad on to zeli, rijetko na zahtjev.
    3 dana govori auto, piti, pa-pa, boca, Alf (macak), vau -vau i slicno onda samo odjednom prestane par mjeseci, pa opet pocne i tako u nedogled vec skoro godinu i po. Tako da vise ne znamo sto zna sto ne zna...

  18. #318

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Citiraj Rivendell prvotno napisa Vidi poruku
    Iva, svakako mislim da je sve to korak prema govoru no nas problem je sto smo manje vise na toj istoj razini vec godinu dana.
    Drugi problem M kao da je strasno tvrdoglav. Zna i kad si sretan i mahati i slati puse i mirisati cvijece i svasta nesto, ali iskljucivo kad on to zeli, rijetko na zahtjev.
    3 dana govori auto, piti, pa-pa, boca, Alf (macak), vau -vau i slicno onda samo odjednom prestane par mjeseci, pa opet pocne i tako u nedogled vec skoro godinu i po. Tako da vise ne znamo sto zna sto ne zna...
    a sto su vam rekli strucnjaci... Da li je to sve ok ? Sto se tice tvrdoglavosti kao da si mog opisala. Prestrasno nesto, taj kad nesto ne zeli, ne zeli i gotovo. On se s nama igra i komunicira iskljucivo kada on to zeli, isto tako rijetko na zahtjev. Kod njega nema ono , idemo uzet knjigicu i sad pokazi unutra kravu i reci kako se kravica glasa... Nema sanse. Ali kad uzme sam knjigu, onda ju cijelu ispregledamo. To je takav karakter valjda. Tezak ! Mislim da smo u istom sosu

  19. #319

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Jako jako dugo nam je trebalo da shvati da ne moze ici van prije nego se obucemo. Pa onda kad smo njega obukli nije imao vremeena cekati da se ja obucem vec bi primao za kvaku i jurio van bez da mu se ista moze objasnit, sad nakon tri tjedna vrtica decko sjedne na klupicu i ceka da ga obujem i obucem i sad ima strpljenja. Ufffffff!!!!!!

  20. #320
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Tak je isto i s mojim! Npr. kad negdje dodjemo ja ne mogu niti jaknu skinuti, a on se vec negdje penje, trci...
    U zadnje vrijeme je dosta napredovao na podrucju komunikacije. Sad stalno pokazuje s prstom i kaze "o"-to bi valjda trebalo znaciti "ovo". Kontakt ocima je super, dosta dug, cak ga i on trazi.
    Sto se tice razumijevanja cesto nisam sigurna dal ne razumije ili ne zeli razumijeti. Mozda prije ovo drugo.
    S punih 18mj jos nema niti jednu pravu rijec sa znacenjem. Jako puno brblja na svome jezike koji kao da postaje sve bogatiji. Ja nista ne razumijem.
    Poceo nam je dolaziti logoped jednom tjedno doma, a od dr. tjedna nam pocinje dolaziti 2xtjedno i defektolog. Valjda ce sav trud uroditi plodom! Samo da krene...nadam se da ce uskoro!

  21. #321

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    krenut će. bitno da je kontakt očima ok, i da pokazuje prstićem, to je dooobar korak u komunikaciji i preduvjet za uredan razvoj govora. moj je do sad imao ouaouuuuauuuuuuaaa jezik koji je meni zvučao prestrašno, ko da mačka vučeš za rep.... sad su se pojavile prve riječi sa značenjem i onomatopeje, oponašanja životinja i zvukova iz okoline. a moj je sad dvije g navršio, tako da.... do druge g će sigurno nešto progovoriti , Idnom

  22. #322
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Kod nas je evo naočigled vidljiv napredak nakon godine dana intenzivnog rada s djetetom;
    2 x tjedno defektolog
    2x terapijsko jahanje
    1x gimnastika
    1x logoped (od prošlog tjedna)
    te 2,5dana polazi specjaliziranu vrtićku skupinu
    + rad doma....

    Kroz ovu godinu bilo je pomaka, pa onda stalo sve skupa na par tjedana pa opet pomak pa ništa i tako stalno...
    Ali sad se vidi da ima napredka iz tjedna u tjedan


    Tako da samo puno raditi s djetetom, i bit će
    Posljednje uređivanje od Cheerilee : 28.03.2014. at 19:40

  23. #323

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Citiraj Cheerilee prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas je evo naočigled vidljiv napredak nakon godine dana intenzivnog rada s djetetom;
    2 x tjedno defektolog
    2x terapijsko jahanje
    1x gimnastika
    1x logoped (od prošlog tjedna)
    te 2,5dana polazi specjaliziranu vrtićku skupinu
    + rad doma....

    Kroz ovu godinu bilo je pomaka, pa onda stalo sve skupa na par tjedana pa opet pomak pa ništa i tako stalno...
    Ali sad se vidi da ima napredka iz tjedna u tjedan


    Tako da samo puno raditi s djetetom, i bit će

    uuu bome intenzivan raspored ali šta se mora, nije teško drago mi je čuti da super napredujete!!!! ima li pomaka u govoru? nisam stigla popratit koliko je dečko star, oko tri?

  24. #324
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Tri i pol godine je sad star....
    Od dvije g i 3mj smo počeli intenzivno s njim raditi svaki dan (bili bismo i ranije ali nismo imali dijagnozu jer je pedijatrica konstantno tvrdila da je s djetetom sve u redu, ja njoj da nije jer ipak imam još svoje starije djece pa znam kako ide razvoj +/- koji mjesec).... A bez dijagnoze teško da bi se bilo tko usudil raditi terapije s djetetom...

  25. #325
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Citiraj iva1602 prvotno napisa Vidi poruku
    a sto su vam rekli strucnjaci... Da li je to sve ok ? Sto se tice tvrdoglavosti kao da si mog opisala. Prestrasno nesto, taj kad nesto ne zeli, ne zeli i gotovo. On se s nama igra i komunicira iskljucivo kada on to zeli, isto tako rijetko na zahtjev. Kod njega nema ono , idemo uzet knjigicu i sad pokazi unutra kravu i reci kako se kravica glasa... Nema sanse. Ali kad uzme sam knjigu, onda ju cijelu ispregledamo. To je takav karakter valjda. Tezak ! Mislim da smo u istom sosu
    Tako i M, nekad možemo pola sata čitati (ako on inicira), a nekad ni pogledati...
    Išli smo za sada samo na to savjetovanje na ERF, rekli su da je sve ok osim kašnjenja govora. Da jednostavno svako dijete ima svoj tempo razvoja.

  26. #326
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Htjela bih nešto provjeriti s vama iskusnijima. Dečko naših frendova, 2 g. i 7 mj. ne priča još ništa. Sve što se od njega dobiva je "nj, nje" i sl. Doduše, u zadnje vrijeme govori i neke svoje riječi, tipa mumba, vau i sl. Nismo pričali o tome, ali vidim da ne brinu oko toga. Tete u jaslicama s kojima sam pričala općenito, smatraju to sve ok (neki pričaju s godinu i pol, neki s 3 i pol).
    Što mislite, ima li razloga za brigu ili će sve doći na svoje kroz koji mjesec?

  27. #327
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    A kakva mu je komunikacija? Ima li neke geste? Jel razumije?
    Moj ima 18 mj pa sam vec u panici, ali dobro to sam ja :D
    Po meni ne bi bilo lose obaviti pregled logopeda i psihologa, a onda po potrebi i ORL, neuropedijatra...
    Mislim da vjezbice za poticanje govorno-jezicnog razvoja ne mogu skoditi pa mozda da roditelje uputis da za pocetak krenu u tom smjeru. Ako dijete ima problema s komunikacijom onda prvo treba to rijesavati jer je to preduvjet za razvoj govora.

  28. #328
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Mozda da konkretiziram: jel se odaziva na ime, jel razumije naredbe tipa-daj, donesi, idemo..., kako daje do znanja da nesto zeli, jel ima kontakt ocima, jel pokazuje prstom, jel poziva u igru, kako se igra...
    Jel govori neke slogove? Jel govori mama, tata ili baba?

  29. #329
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Koliko sam s njima, vidim da razumije osnovnu komunikaciju, ne znam koliko razumije kad su mu se nešto složenije priča, uglavnom se družimo u parku.
    Bad mi je petljati se ili im uvaliti neku neosnovanu zabrinutost, ali znam da bih se ja zabrinula da je moje dijete pa tražim provjeru je li briga osnovana ili nije.

  30. #330
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Idnom prvotno napisa Vidi poruku
    Mozda da konkretiziram: jel se odaziva na ime, jel razumije naredbe tipa-daj, donesi, idemo..., kako daje do znanja da nesto zeli, jel ima kontakt ocima, jel pokazuje prstom, jel poziva u igru, kako se igra...
    Da, da, sve to radi, tu nema nikakve frke.

    Citiraj Idnom prvotno napisa Vidi poruku
    Jel govori neke slogove? Jel govori mama, tata ili baba?
    Pa to je problem, govori neke slogove, ali nisam ga čula da kaže ijednu smislenu riječ.

  31. #331
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Htjela bih nešto provjeriti s vama iskusnijima. Dečko naših frendova, 2 g. i 7 mj. ne priča još ništa. Sve što se od njega dobiva je "nj, nje" i sl. Doduše, u zadnje vrijeme govori i neke svoje riječi, tipa mumba, vau i sl. Nismo pričali o tome, ali vidim da ne brinu oko toga. Tete u jaslicama s kojima sam pričala općenito, smatraju to sve ok (neki pričaju s godinu i pol, neki s 3 i pol).
    Što mislite, ima li razloga za brigu ili će sve doći na svoje kroz koji mjesec?
    Kao da si opisala mog starijeg - mi nismo kužili da on NE ČUJE jer je imao totalno začepljena uha i sužene zvukovode. Da nije bilo drage i savjesne odgajateljice koja nas je na to upozorila, još bi mi dulje trebalo da shvatim da treba potražiti pomoć. Može biti i hrpa drugih razloga, ali ovo je moje iskustvo pa ga zato spominjem. Naš je isto pokušavao govoriti, ali s užasnom distorzijom (jadan, govorio je kako je čuo - jedva).

    Test - da li dijete pogledom traži lice? Da li uzme za ruku i vodi do željenog predmeta? - ako da, probaj mu nešto reći dok sjedi straga u autu u sjedalici i dok ne vidi tvoje lice i usta... Moj je bio totalno indiferentan na to, daklem gluh ko top.

    Prva štacija - pedijatar (nek pogleda da mali nema cerumen u ušima ili kroničnu upalu uha, onu kod koje ugrađuju cjevčice). MOže imati i adenoidne vegetacije (treću mandulu) koja također uzrokuje nagluhost. Može biti i težih situacija koje nisu jednostavno rješive pa je bitna rana intervencija. Kako god bilo - za mirnu savjest ja bih dijete najprije pedijatru po savjet, pa uputnicu za orl, čisto da se eliminiraju mogući trivijalni uzroci. Sretno!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 04.04.2014. at 20:21

  32. #332
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Peterlin, hvala na savjetu, obratit ću pažnju na ovo na što ukazuješ.
    Ali recimo da je sa sluhom sve u redu, je li situacija da dijete od 2g.i 7 mj. ne priča smislene riječi zabrinjavajuća ili je to ono, malo kasni, ali nadoknadit će sve do treće?

  33. #333
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Mislim da ni struka nije jednoglasna sto se tice ovog tvog pitanja.
    Vani s nedonoscadi u prvim tjednima zivota rade logopedi i radni terapeuti ako se npr hrane na sondu pa se ocekuju problemi s hranjenjem i govorom ili nije cudno da dijete od 9 ili 12mj ide logopedu. A kod nas ces puno puta cuti od struke-ma ne brini, govor ce nadoci. I najcesece se to i dogodi, ali uvijek postoji ali. Sto ako je nesto ozbiljnije u pitanju, a 2-3god ranog djetinjstva kada se je moglo puno napraviti su prosle. Ja sam uvijek za pregled i obradu pa da se vidi o cemu je rijec. I opet kazem, ako nije slucaj o problemima "tehnicke prirode" kao kod djeteta od Peterlin, mislim da rano poticanje govorno-jezicnog razvoja ne moze stetiti (vjezbice kroz igru).

  34. #334

    Početno

    Moja kćer ima skoro tri godine u sedmom mjesecu puni tri. Dosta slabo prića. Kaže mama , tata, deda, baka, slika , knjiga, ajde, juha, koka, za psa kaže vau vau, kada je gladna njam njam, eto prije neki dan rekla ujutru lucika njam njam,
    daj to, prepoznaje stvari i razumje, recimo jednostavne stvari, baci smeće, donesi daljinski, i neke takve stvari, bili kod pedijatra i ona rekla da je to ok, čak i pitali jednu tetu u vrtiću iako neide u vrtić, da li imamo razloga za brigu one tvrde da ne, ali i dalje pomalo prinem slušajući kako druga djeca prićaju

  35. #335
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Moj sin iduci mjesec puni tri... Fond rijeci mu je negdje oko 10, cijelih ili prva ili zadnja dva sloga... Jos ima nekoliko vlastitih, koje nemaju bas slicnosti sa pravim rijecima (npr za autobus kaze pa)... Komunicira gestama uglavnom, ono, pravi pantomimicar... Odlicno cuje, sve razumije... Ali eto ne govori

    Pedijatri kazu ok je do 4-te... A meni zao da ne prica, znam da bi imao sta reci...

  36. #336
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    žena majka kraljica & alef - imam za vas prijedlog (ne savjet nego baš prijedlog, budući da ne poznajem vašu djecu): probajte na neko vrijeme(štajaznam, recimo 2 tjedna ili čak manje - tjedan dana) maknuti svu informatiku iz dječjeg dohvata i vidokruga: ugasite televizor za cijelo vrijeme djetetovog budnog stanja, uklonite mobitel, uklonite tablet...

    Te stvari često vežu dječju pažnju na nepovoljan način i koče razvoj govora. Nemate što izgubiti... Stanje se može popraviti ili se neće dogoditi ništa.

    Sretno!

  37. #337

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj alef prvotno napisa Vidi poruku
    Moj sin iduci mjesec puni tri... Fond rijeci mu je negdje oko 10, cijelih ili prva ili zadnja dva sloga... Jos ima nekoliko vlastitih, koje nemaju bas slicnosti sa pravim rijecima (npr za autobus kaze pa)... Komunicira gestama uglavnom, ono, pravi pantomimicar... Odlicno cuje, sve razumije... Ali eto ne govori

    Pedijatri kazu ok je do 4-te... A meni zao da ne prica, znam da bi imao sta reci...
    Pedijatri nisu stručnjaci za razvoj govora. Dijete s 3 godine treba slagati rečenice s 3 riječi. Budući da čuje i razumije, pretpostavljam da nije riječ o nekom većem problemu, ali ne bi bilo zgoreg posjetiti logopeda da vas uputi kako potaknuti govor.

  38. #338
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    A rece mi logoped da se pravim da ga ne razumijem ako koristi geste, da mu ne odgovorim dok ne izgovori nesto, makar na svoj nacin... Ja stalno propitujem: sta zelis, kazi i sl. Ali okrutno mi nekako da se pravim da ne razumijem sta mi objasnjava...

  39. #339
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Peterlin, kad je lijepo vrijeme po citav dan je u dvoristu, lopta, biciklo, kopa, trci... Kuci se lijepo zaigra s auticima...
    Ipad je aktuelan kad ne mozemo van, i to dosta, jer jako slabo jede, gotovo nikako osim uz cirkusanje i zabavljanje... Pisala sam i na drugim temama o tome... Pokusavamo sve da pojede minimum kad je u toj fazi da odbija jesti

  40. #340

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj alef prvotno napisa Vidi poruku
    A rece mi logoped da se pravim da ga ne razumijem ako koristi geste, da mu ne odgovorim dok ne izgovori nesto, makar na svoj nacin... Ja stalno propitujem: sta zelis, kazi i sl. Ali okrutno mi nekako da se pravim da ne razumijem sta mi objasnjava...
    Lol, doživjet će on i okrutnijih stvari u životu Da, ima djece koja se tako ulijene i nemaju potrebu pričati, znaš onaj vic o Crnogorcu - nijesam imo primjerdbe... Poslušaj logopeda

  41. #341
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Citiraj alef prvotno napisa Vidi poruku
    A rece mi logoped da se pravim da ga ne razumijem ako koristi geste, da mu ne odgovorim dok ne izgovori nesto, makar na svoj nacin... Ja stalno propitujem: sta zelis, kazi i sl. Ali okrutno mi nekako da se pravim da ne razumijem sta mi objasnjava...
    Nama je rekao da poticemo geste, cak i da smislimo neke svoje jer su geste isto komunikacija.
    Bitno je da dijete skopca kako njegove rijeci i geste utjecu na nesto odnosno na nas da napravimo neku radnju. To je prvi korak.

  42. #342

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Nije svako dijete koje ne govori ili slabo govori isto, sve ovisi od slučaja do slučaja. Kod nekog djeteta treba gurati i geste i riječi, kod nekoga samo riječi, kod nekoga još x drugih stvari uz geste i riječi.... Zato je uvijek najbolje poslušati stručnjaka koji je vidio dijete.

  43. #343
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Svaku gestu, naravno, trebaju pratiti stalna ponavljanja rijeci daj-daj, još-još itd.

  44. #344

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    728

    Početno

    mi nismo kasno počeli.
    ali osim mama, tata, baka, koka, i sl., od jučer su počele i riječi "pica", a danas uzme kahlicu i veli "guza".
    nadam se da slijedeća riječ nije "penis".
    nemam pojima od kud joj ovo.

  45. #345

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Moj ima 2,2 godine, kasno je poceo komunicirati sa nama, mislila sam da ima cak autizam ili je u spektru medjutim prevarila sam se. Dva mjeseca ide u vrtic i odlicno je napredovao i pojavile su se prve onomatopeje i rijeci sa znacenjem. Tako je macka mjau, pesek vava, mama je mama, baba je baba, papa i njam su rijeci za hranu, kad nesto zeli pokazuje rukicom i vice aj aj kao daj daj , bamama je banana , ba je bravo.... To je sve usvojio u zadnjih dva tjedna jer do sada nije nis pricao skoro i samo je cvilio aaaa iiiiii ))

    e sad, mene brine to sto on jos nikad nije izgovorio ni jednu rijec sa slovom t ili d , k , recimo tata dada kaka .... Bilo kaj od toga. Da li me to mora brinuti ??? Izgovara uglavnom p,b,m,j,v,A slova pa ih onda ukombinira kao recimo bamama je banana )

    Kako je on neurorizican, ukljucen je u rad sa defektologom i logopedom svaki tjedan od pocetka ovog mjeseca. A sve sam se pobrinula, na njemu je samo da prica ))))))))

  46. #346
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Neznam da li je za zabrinuti se to što ne izgovara neka slova...

    Moj evo nakon godine i pol dana intenzivnih terapija i rada doma ima;
    papa - jesti i
    papa- kad se ide negde

    pije - piti

    puha- puhati svijećicu/mjehuriće od sapunice

    pelja - voziti autić/vlakić (kod nas se veli peljati pa je tako i on počeo)

    isto je neki dan krenuo ponavljati "vau vau" kad smo se igrali s psom
    Posljednje uređivanje od Cheerilee : 19.05.2014. at 22:47

  47. #347

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Cherri znam, vi ste u pervazivnom pratila da, tvoje postove , jako mi je drago da napredujete !!!!!!!!

  48. #348

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Iva, imate vremena za popravljanje izgovora do 4. godine, neka te to sad ne brine.
    Cherilee, ​bravo za vas !

  49. #349
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Super curke! Glavno da djecica napreduju!!!
    Ja se isto ne bi za sada brinula za izgovor, glavno da se kolo zakotrlja i rijeci krenu. Valjda cu i ja to docekati
    Moj isto neke glasove puno cesce upotrebljava. Npr. on ponovi za mnom ka, koka, kuca (ne bas skroz tocno)... Njemu bas ne ide ono sto pocinje s "m". Kad ga pitam kako kazes mama on kaze "pa". Neki puta onako dok brblja (dakle bez znacenja) kaze mama. Samo da on meni progovori pa cemo sve ostalo izvjezbati

  50. #350
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Danas sam ovo dobila na e-mail:

    http://www.izvorznanja-news.net/inde...tmpl=component

    Stanley Greenspan & Diana Lewis: Poticanje ranog govorno jezičnog razvoja

    Ne bih htjela da ovo izgleda kao reklama, ali knjiga sigurno valja. Vjerojatno je dostupna i po knjižnicama. Prema mom iskustvu Greenspan nije napisao ni jednu lošu knjigu. Eto, nadam se da će nekome biti od koristi.

Stranica 7 od 17 PrviPrvi ... 56789 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •