Pokazuje rezultate 1 do 43 od 43

Tema: Gestacijski dijabetes

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    21

    Početno Gestacijski dijabetes

    Sada sam u 33 tjednu trudnoce i morala sam ponoviti ogtt test koji sam radila u sedmom mj. i tada je nalaz nakon dva sata iznosio 7.3, a prosli tjedan ponovljeni je nakon dva sata bio 9.2 dakle definitivno trudnicki secer. Doktorica mi je dala uputnicu za bolnicu radi profila, no u bolnici kazu da nisam za bolnicu nego za strogu dijetu na kojoj sam zadnjih mjesec i pol pa je mali svejedno dobio 1200g u cetiri tjedna. Ja sam dobila samo 9 kg i po njihovom treba samo pratiti rast bebe u daljnjim tjednima. Zatim su mi vadili krv da naprave test na glikozilirani hemoglobin A1c koji pokazuje razinu secera u zadnjih 3 mj, pa cemo kao nakon njega kad dodju nalazi vidjeti sta dalje. Zanima me da li je neka od vas radila taj test i da li vrijednosti tog testa budu vece od ogtt-a ili manje? Pomagajte da znam otprilike sta me ceka sutra kad budem zvala za nalaz...

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    19

    Početno

    U prošloj trudnoći kod mene je bila slična situacija s vrijednostima,osim što sam dobila 25 kg!!U 37 tj,ginić me je poslao da napravim profil 24 sata u bolnicu,rezultati su bili dosta bolji,u granicama,jer sam započela vrlo strogu dijetu 1600 cal.Unatoč nelošim rezultatima ostavljena sam u bolnici do kraja poroda ,koji je završen C.R.Liječnični konzilij je tako odlučio budući da nisam imala nikakve kontrakcije,beba se još nije planirala spustiti u porođajni kanal,dakle prirodni porod je još trebalo sačekati,a već tada u 40 tj.UZV je pokazao da je beba veća;rođen je baby boy od 4200/53.Sve je bilo OK.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    21

    Početno

    Stigao nalaz od testa A1c koji iznosi 5.3, a normalno je do 6. Doktor kaze nalaz uredan, a ogtt test kaze gestacijski dijabetes. Sad mi vise nista nije jasno... Vidjet cemo sta ce reci ginekologica... ako ima tko slicnih iskustava neka mi javi...

  4. #4

    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    19

    Početno

    Kao što sam već rekla kod mene je bila sl.situacija,ogtt je pokazao gestacijski dijabetes i pod tom dijagnozom je okončan porod,iako je test HbA1c pokazaoo vrijednosti ispod 6 kao i kod tebe,što znači da je u posljednja tri mjeseca šećer ipak bio pod kontrolom.Mene je moja homeopatkinja tada utješila iako mi je napomenula da i dalje pazim strogo što jedem,ali da u svijetu taj ogtt uopće ne prakticiraju kao mjerodavan test ,jer je prema njenim riječima to test pod opterećenjem koji se u stvarnom životu ne događa.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    21

    Početno

    Hvala puno na odgovoru... Bila sam kod svoje ginekologice i ona mi je rekla da je to ipak secer i da se dalje drzim stroge dijete i da ce mi najvjerojatnije inducirati porod malo ranije... Vidjet cemo kako ce sve to zavrsiti...

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj bebiana prvotno napisa Vidi poruku
    ali da u svijetu taj ogtt uopće ne prakticiraju kao mjerodavan test ,jer je prema njenim riječima to test pod opterećenjem koji se u stvarnom životu ne događa.
    Nije istina, OGTT se koristi i vani. Istina je da se takvo opterecenje ne dogadja u stvarnom zivotu, ali svrha testa je da na vrijeme detektira poremecenu toleranciju na glukozu, odnosno da pouzdanu informaciju o funkciji pankreasa. Dakle, ako test ne daje dobar rezultat, to znaci da je potreban oprez te pazljiva prehrana, jer bi se u buducnosti mogle dogoditi hiperglikemije.

    I postotak hemoglobina A1c kao pretraga nije sasvim jednoznacan - 5.3 je dobar nalaz, ali on govori kakvi su seceri bili u prethodnom periodu (koji je, usput, kraci od onih tri mjeseca, kako se obicno kaze, s time da distribucija utjecaja glikemije na taj broj nije linearna).

    Nema razloga za pretjeranu brigu, ali u trudnoci je vazno biti zdrava.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    19

    Početno

    U svakom slučaju treba se paziti na prehranu,ja sam sada u 18 tj.trudnoće,kod istog sam ginića kao i u prvoj trudnoći,te me od samom početka upozorava da pazim s hranom,štoviše otvoreno mi kaže "bježi od hrane ko vrag od tamjana".Prve krvne pretrage su mi pokazale savršenu krvnu sliku i vjerujem da će do kraja tako i ostati.Inače,u trudnoći mi se kg znaju samo nalijepiti,ako iole malo skrenem u nekakav fast food,pekaru ili sl....
    inače,kao što sam rekla nakon poroda u 2009.god.šećer je odmah nestao.

  8. #8
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Danas sam radila OGTT i vrijednosti su:

    7:00 (natašte) - 5,2
    7:30 - 6,8
    8:00 - 10,1
    8:30 - 10,4
    9:00 - 10,9

    U ponedjeljak moram doći napraviti profil, ostat ću u bolnici svakom slučaju 24 sata, a za dalje će vidjeti.
    Sad sam u 33. tjednu, dobila sam 13 kg, a beba je nešto veća (MM ima skoro dva metra, ni ja nisam sitna, a prvo dijete je rođeno s 4 kg i 54 cm).

    Koliko je taj nalaz loš i je li moguće da će me stvarno zadržati u bolnici? Ako me zadrže, zbog čega je to? Samo promatranje ili ima neka terapija koja se samo tamo prima?
    Dajte mi recite da ću moći doma...

  9. #9
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Zaboravila sam još napisati da je urinoglukoza je bila negativna i u 7 i u 9, a aceton je bio pozitivan i u 7 i u 9.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    21

    Početno

    Ne znam sta ti napisati, meni je moja ginekologica rekla da moj 9.2 nije za inzulin ( po njoj su to vrijednosti secera iznad 10-11 nakon 2 sata od opterecenja glukozom ), i htjela me staviti u bolnicu na kontrolu profila secera ali su me iz bolnice poslali doma. Voljela bih da sam ostala ta dva, tri dana koliko se bude za izradu profila pa da sam na miru, ovako mi nista nije jasno. Ginekologica kaze da ce ranije inducirati porod, a neki kazu da to nije potrebno i sad sam na sto cuda. Tko tu koga i zasto i kako... A meni se tu radi o mojoj bebici dok se oni igraju ping-ponga...

  11. #11
    Elluna avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    90

    Početno

    Okružena doktorima, pa mi vele ovako;
    Ukoliko je šećer iznad 11 nakon 2 sata - onda se radi o gestacijskom dijabetesu i idete na probir u bolnicu (ta 24h ste na posebnoj dijeti i redovito vam se kontrolira šećer u krvi),
    tako da se vidi da li je dovoljno da budete na posebnoj dijeti ili morate uzimati inzulin.
    Ako vam je nakon 2 sata šećer povišen (iznad 7,9 ili čak po nekima 8,1), ali ne prelazi 11,
    onda se radi o intoleranciji glukoze, gdje zapravo je dovoljno pripaziti na to da ne jedete baš puno slatko.
    Moj oGTT pokazao 8,4 nakon 2 sata, i gin mi je rekao da se ništa ne brinem, da samo pripazim na slatko.

    Nemojte me krivo shvatit, trudnički dijabetes nije mala stvar i može doć do komplikacija, ali da je nešto ozbiljno u pitanju i postoji razlog za brigu, sumnjam da vam ne bi obavili potrebne pretrage do kraja.

  12. #12
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Meni je na OGTT - u šećer bio mrvicu iznad granice, ne mogu se točno sjetiti koliko. Odmah su me vodili kao da imam gestacijski dijabetes, hospitalizirali na 24 satnom profilu pod normalnom prehranom šećer niti jednom u 24 sata nije bio povišen, ali su me i dalje vodili kao da imam gestacijski.
    Do 28. tjedna kad je utvrđen gestacijski sam dobila minimalno kg, kao i do kraja trudnoće. Ukupno 9 kg, tako da kilaža u mojem slučaju nije imala apsolutno nikakve veze.

  13. #13
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Evo, ja sam provela u bolnici dva dana i napravila profil, sve vrijednosti bile su uredne (uglavnom ispod 5). Poslali su me doma s napomenom da pripazim na prehranu. Nitko nije spominjao nikakvu dijagnozu, indukciju, ponovnu kontrolu... no doktora nisam ni vidjela.
    Indukcija se radi samo zbog veličine bebe ili ima još neki razlog?
    Anemona, što znači da su te vodili kao da imaš gestacijski? Koja je razlika od "običnog" vođenja?
    Karmen, možda da pokušaš nabaviti aparatić za mjerenje šećera i sama si napraviš taj profil doma, čisto da ti srce bude na mjestu. Na koliko ti je procijenjena težina bebe?
    Znam da je glupo, ali ja uopće ne shvaćam trebam li se brinuti ili ne? U jednu ruku mi se čini da je to sve bezveze i da ne bi uopće trebalo utjecati na završetak trudnoće, a onda kad vidim pojmove "indukcija" i "hospitaliziranje" se sva smrznem.

  14. #14
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Balarosa prvotno napisa Vidi poruku
    Anemona, što znači da su te vodili kao da imaš gestacijski? Koja je razlika od "običnog" vođenja?
    Kod mene je bila razlika što su me dosta češće kontrolirali, nego "normalnu" trudnoću.
    Puno više UZV - radi kontrole veličine bebe, koja je na kraju bila 2850 g.
    Nikakvu hospitalizaciju, ni indukciju nisu spominjali.

    Poznanica je u isto vrijeme imala gestacijski i vodila trudnoću kod istog dr. i u istoj bolnici. Njezin šećer nije bilo moguće kontrolirati prehranom, nego je bila na inzulinu.
    Ona je zato hospitalizirana u cca 36. tjednu, porod induciran, beba 2400 g.
    Ona je i u prvoj trudnoći imala gestacijski, a tad je beba bila velika, ostalo isti scenarij.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Karmen10 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam sta ti napisati, meni je moja ginekologica rekla da moj 9.2 nije za inzulin ( po njoj su to vrijednosti secera iznad 10-11 nakon 2 sata od opterecenja glukozom ), i htjela me staviti u bolnicu na kontrolu profila secera ali su me iz bolnice poslali doma. Voljela bih da sam ostala ta dva, tri dana koliko se bude za izradu profila pa da sam na miru, ovako mi nista nije jasno. Ginekologica kaze da ce ranije inducirati porod, a neki kazu da to nije potrebno i sad sam na sto cuda. Tko tu koga i zasto i kako... A meni se tu radi o mojoj bebici dok se oni igraju ping-ponga...
    Tvoj šećer i nije GD, nego tzv. poremećena tolerancija glukoze. GD se obično smatra kad je ogtt nakon 2 sata 11 ili više. Dijeta bi trebala biti dovoljna. Ako beba nije prevelika, obično se ne inducira porod (samo radi takvog šećera).

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    I nije istina da se mora izbjegavati samo slatko, nego i masno, prženo i sl. Postoji dijeta za trudnice dijabetičarke (jako zgodna i za trudnice koje su u trudnoću ušle s puno kg - kao ja npr. , pa si ne smiju dozvoliti veliki prirast težine u trudnoći).

    http://www.poliklinika-harni.hr/teme.../05_dijeta.asp

  17. #17
    Elluna avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    90

    Početno

    Balarosa, ako su rekli da je sve ok, onda je sve ok, nema potrebe za uzrujavanjem
    Znači da ste ti i bebi ok
    Nekad malo zaplaše, tako da bi one žene koje na kraju imaju dijabetes ipak pripazile na prehranu i trudnoću, jer ako se ne pazi ONDA se stvari mogu zakomplicirati (i za mamu i za bebu).
    Uživaj u trudnoći i svojoj bebici

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    21

    Početno

    Prekjucer smo bili na pregledu i sada sam tocno u 35 tjednu i mali ima 2800g sta je po mojoj ginekologici 300g vise, te mi je opet rekla da bi malo ranije inducirala porod. Nadam se da cu sve tocno znati na sljedecem pregledu. Curke hvala vam puno na odgovorima

  19. #19
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Karmen10, kako je? U kojoj si fazi?

    Ispada da sam ipak imala razlog za brigu, prošlu srijedu sam bila na pregledu (35+5), doktor me pregledao, kaže da je sve u redu, da beba samo mrvicu veća od prosjeka, da nije dobila puno, blablabla... i na odlasku mi govori da dođem za tjedan dana... ja se začudim kako tako često, a on meni:"Pa da, s 38 tjedana ćemo inducirati, nema se više što čekati, dijabetes je opasan za bebu". Meni vilica do poda, nitko mi nije spomenuo ni dijabetes ni opasnosti ni indukciju... nakon početnog šoka i 24-satnog plakanja malo sam se sabrala, sutra vjerojatno idem opet na pregled, ali s MM pa ćemo sve detaljno ispitati...

  20. #20
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Evo, da zaključim svoju priču za druge koji budu ovo tražili. Inducirana sam prošlu nedjelju na 37+2 i rodila dečka od 4 kg i 54 cm. Moram priznati da sam bila jako skeptična i uvjerena da se radi o pretjerivanju, ali sad sam zahvalna doktoru S. Beba je dobro, šećer joj je u redu. Mene nitko nije kontrolirao, u rodilištu su me i dalje vodili kao dijabetičara. Kako ste vi ostali s tom dijagnozom u trudnoći postupali polije poroda i kad i kod koga ste radili neku kontrolu?

    Edit: kad pitam kod koga mislim na to radi li se o doktoru opće prakse ili nekom posebno?
    Posljednje uređivanje od Balarosa : 25.10.2010. at 12:58

  21. #21

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    267

    Početno

    Citiraj Balarosa prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, da zaključim svoju priču za druge koji budu ovo tražili. Inducirana sam prošlu nedjelju na 37+2 i rodila dečka od 4 kg i 54 cm. Moram priznati da sam bila jako skeptična i uvjerena da se radi o pretjerivanju, ali sad sam zahvalna doktoru S. Beba je dobro, šećer joj je u redu. Mene nitko nije kontrolirao, u rodilištu su me i dalje vodili kao dijabetičara. Kako ste vi ostali s tom dijagnozom u trudnoći postupali polije poroda i kad i kod koga ste radili neku kontrolu?

    Edit: kad pitam kod koga mislim na to radi li se o doktoru opće prakse ili nekom posebno?
    Prvo, drago mi je da je sve prošlo u redu. U kojoj si bolnici bila?
    Inducirali su te zato jer su vidjeli na UZV da ti je beba veća? Jel se sjećaš koliko su težinu procijenili?

    Ja sam sad 31. tjedan i isto me zezaju s OGTT-om, ali ne trebam u bolnicu nego na dijetu.

  22. #22
    Nimrod avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    282

    Početno

    Citiraj Balarosa prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, da zaključim svoju priču za druge koji budu ovo tražili. Inducirana sam prošlu nedjelju na 37+2 i rodila dečka od 4 kg i 54 cm. Moram priznati da sam bila jako skeptična i uvjerena da se radi o pretjerivanju, ali sad sam zahvalna doktoru S. Beba je dobro, šećer joj je u redu. Mene nitko nije kontrolirao, u rodilištu su me i dalje vodili kao dijabetičara. Kako ste vi ostali s tom dijagnozom u trudnoći postupali polije poroda i kad i kod koga ste radili neku kontrolu?

    Edit: kad pitam kod koga mislim na to radi li se o doktoru opće prakse ili nekom posebno?
    Mene su vodili kao dijabetes tip II, ali ja sam bila uvjerena da je gestacijski. I bio je. Ipak, bila sam na inzulinu, koji sam prestala uzimati tek tri tjedna nakon poroda.

    6 tjedana nakon poroda sam otišla po uputnicu kod svoje doktorice opće prakse i otišla na OGTT u Vuk Vrhovec, jer sam htjela dokazati da nemam dijabetes. ;D
    Više se ne sjećam gdje sam pročitala da najmanje 6 tjedana moram čekati.

    Dojenje je inače super za regulaciju šećera u krvi. ;DDD

  23. #23
    Nimrod avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    282

    Početno

    Citiraj Balarosa prvotno napisa Vidi poruku
    , a on meni:"Pa da, s 38 tjedana ćemo inducirati, nema se više što čekati, dijabetes je opasan za bebu".
    Šećer u krvi odnosno GUK prolazi do djeteta, zato se obično inducira s 38 tjedana.
    Stvar nije veličini djeteta (veličina djeteta je samo znak da postoji problem, i to ne kod svakoga) već u tome da dijete preko mame u svojoj krvi ima povišeni šećer, te zbog toga ono stvara više inzulina.
    A to nije nimalo dobro kad se - porodom - odvoji od majke, jer više ne prima tako veliku količinu šećera u krvi, a još uvijek proizvodi puno inzulina, pa postoji opasnost da padne u hipoglikemijski šok.

    Zato klince mama s gestacijskim odmah kad se rode pikaju da im vide šećer u krvi. Prvo što sam ja od pedijatrice nakon poroda čula nije bila ni težina ni visina ni apgar, već "šećeri su mu u redu", pa onda sve ostalo.

  24. #24
    Nimrod avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    282

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    I nije istina da se mora izbjegavati samo slatko, nego i masno, prženo i sl. Postoji dijeta za trudnice dijabetičarke (jako zgodna i za trudnice koje su u trudnoću ušle s puno kg - kao ja npr. , pa si ne smiju dozvoliti veliki prirast težine u trudnoći).

    http://www.poliklinika-harni.hr/teme.../05_dijeta.asp
    Treba brojati SVE ugljikohidrate! To uključuje i voće!
    Ja sam nakon trudnoće bila 18 kg lakša nego kad sam u nju ušla!

  25. #25
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Citiraj Anamorci prvotno napisa Vidi poruku
    Prvo, drago mi je da je sve prošlo u redu. U kojoj si bolnici bila?
    Inducirali su te zato jer su vidjeli na UZV da ti je beba veća? Jel se sjećaš koliko su težinu procijenili?

    Ja sam sad 31. tjedan i isto me zezaju s OGTT-om, ali ne trebam u bolnicu nego na dijetu.
    U riječkom rodilištu.
    Nisu ni u jednom trenutku spominjali težinu bebe već samo mjere - opseg glave, opseg trbuha. Po tome je beba bila veća za jedno tjedan i pol. Ja sam se šokirala kad su mi rekli da beba ima 4 kg, MM i ja smo krupniji ljudi i čitavo vrijeme sam mislila kako je to što je beba nešto veća normalno s obzirom na našu konstituciju... ali prvo dijete je imalo isto 4kg i 54 cm, ali je rođen s 40+5.

  26. #26
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Balarosa, smo čestitam od srca!

  27. #27
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Nimrod, hvala ti na ovim informacijama. Taj dio s informiranjem mi je u trudnoći totalno zakazao od strane ginekologa.

    Anemona, hvala na čestitkama

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    U nekoliko bliskih slučajeva GD ili sumnje na njega, gin su uglavnom zakazali. Ili su dijagnosticirali GD tamo gdje ga nije bilo (što i nije strašno, i nema štetnih posljedica, osim stresa za trudnicu), ili su ga propustili dijagnosticirati tamo gdje je bio očit. Kod nas su problematičini i (neki) internisti i njihov rad s trudnicama, jer neki od njih vode trudnicu sa GD kao bilo kojeg drugog dijabetičara, što u kombinaciji s neinformiranim roditeljima zna završiti dosta štetno za dijete.

    Balarosa, čestitke !

  29. #29
    Nimrod avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    282

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    U nekoliko bliskih slučajeva GD ili sumnje na njega, gin su uglavnom zakazali. Ili su dijagnosticirali GD tamo gdje ga nije bilo (što i nije strašno, i nema štetnih posljedica, osim stresa za trudnicu), ili su ga propustili dijagnosticirati tamo gdje je bio očit. Kod nas su problematičini i (neki) internisti i njihov rad s trudnicama, jer neki od njih vode trudnicu sa GD kao bilo kojeg drugog dijabetičara, što u kombinaciji s neinformiranim roditeljima zna završiti dosta štetno za dijete.
    Da štetno!
    Ako je suditi po onom što sam ja vidjela/čula čuvajući trudnoću pred porod, POGUBNO je riječ koja tu paše.
    A problematični su i ginekolozi koji ne šalju trudnice na preglede, i to zbog neznanja, neiformiranosti ili jednostavno lijenosti. Ne znam što je gore.

    Provjera razine glukoze u krvi je standardni pregled u trudnoći u 29. tjednu, a kod žena koji imaju dijabetes tipa 2 u obitelji, čije majke su imale gestacijski dijabetes, trudnice koje su dobile puno ili u startu imale višak kilograma, treba ga provjeravati i ranije.
    Posljednje uređivanje od Nimrod : 25.10.2010. at 16:51

  30. #30
    Nimrod avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    282

    Početno

    Balarosa, nema na čemu i čestite i od mene. ;D

  31. #31
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Stvarno ne mogu reči da je ginekolog u mojem slučaju zakazao. OGTT smo radili na početku trudnoće i u 28. tjednu.
    Nakon trudnoće sam OGTT radila 3 ili 4 puta i "običnu" kontrolu šećera u krvi barem 3 puta (u 1. godini nakon trudnoće).

  32. #32
    Nimrod avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    282

    Početno

    Super, lijepo je čuti da ima i takvih ginekologa!

  33. #33
    Bipsić avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Međimurje
    Postovi
    735

    Početno

    zanima me da li se GD može vidjeti i na običnom vađenju krvi ili se mora raditi baš taj OGTT...
    meni je kad sam radila KKS glukoza bila ok, ali me sad u 31. tjednu ginić ipak šalje na OGTT za svaki slučaj valjda... nije mi baš ugodna ta pretraga (nije da sam bila, ali sam se naslušala priča i priča) i sve si mislim izbjeći tu pretragu ako nije nužna...

  34. #34
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Ne može se vidjeti iz običnog vađenja krvi, meni je, na primjer, šećer uvijek bio uredan. Ovaj test pokazuje kako se gušterača ponaša pod opterećenjem glukozom. Pretraga stvarno nije nešto strašno neugodna, neugodno je 30 sec koliko ti treba da popiješ nešto bljakasto i to što si gladna 2-3 sata. Iz perspektive osobe koja je bila uvjerena da joj to ne treba i u krivu, preporučila bih ti da odeš.

  35. #35
    Bipsić avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Međimurje
    Postovi
    735

    Početno

    hvala, baš si brza balarosa...
    ma ne muči me ni toliko to kaj moram popiti tu glukozu, nego glad i mučnina... ja i u normalnim okolnostima ujutro funkcioniram jako loše, treba mi neko vrijeme da dođem k sebi, a ne mogu ni zamisliti da ne stavim nekaj u kljun čim otvorim oči...
    a ništa, budem onda otišla... a taman sam se počela tješiti da nebum morala otići, jer da postoje neki problemi sa šećerom da bi se to već vidjelo...

    btw, čestitam!

  36. #36

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    267

    Početno

    [QUOTE=Bipsić;1730323]
    ma ne muči me ni toliko to kaj moram popiti tu glukozu, nego glad i mučnina... ja i u normalnim okolnostima ujutro funkcioniram jako loše, treba mi neko vrijeme da dođem k sebi, a ne mogu ni zamisliti da ne stavim nekaj u kljun čim otvorim oči...
    a ništa, budem onda otišla... a taman sam se počela tješiti da nebum morala otići, jer da postoje neki problemi sa šećerom da bi se to već vidjelo...
    QUOTE]

    Ja sam se brinula zbog istih stvari, ali nekako se dogovoris sama sa sobom - okej, sutra to moram obaviti, traje samo 2 sata, neću ništa jesti i neće mi biti loše. AKo kreneš s mišlju "kako ću ja to" šanse su veće da će ti fakat biti loše.

    Ponesi malo vode jer vodu smiješ pijuckati (u malim količinama), isto tako u tu glukozu koju ti oni daju da popiješ smijes nakapati par kapi limuna (tako su nama dali na vuk vrhovcu) da ti je lakse popiti.
    I nakon toga moja topla preporuka je da odeš van na zrak između vađenja krvi, jer čekaonice mogu biti zagušljive, pretople, a friški zrak će ti puno više goditi.
    I ne puno hodati, da ti se ta tekućina previše ne mućka u želucu, nego negdje na miru sa zanimljivim novinama čekati da sve prodje...
    Posljednje uređivanje od Anamorci : 30.10.2010. at 10:31

  37. #37
    Bipsić avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Međimurje
    Postovi
    735

    Početno

    najteže mi padaju ti dogovori sa samom sobom...

    kad sam se prošli put naručila (i nisam otišla na kraju) rekli su mi da mogu otići doma na ta 2 sata, tak da me taj dio ne brine...

    ništ, idem se odmah početi nagovarati i uvjeravati pa da negdje drugi tjedan to uspijem obaviti...

  38. #38

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ja sam u drugoj trudnoći odbila OGTT. Nije bilo nikakvih pokazatelja da nešto sa šećerom nije u redu, a ionako sam jela po dijeti za trudnice dijabetičarke zbog kila otprije trudnoće. Uzela sam aparat i mjerila šećer ujutro i 2 sata nakon obroka. Sve je bilo u granicama poželjnoga, pa nisam radila OGTT. To mi je inače najgora trauma od prve trudnoće, jer mi je bilo jako zlo. Ležala sam ta 2 sata u labosu, a sestre su me molile da ne povraćam jer onda moram doći opet.

  39. #39
    Bipsić avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Međimurje
    Postovi
    735

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    To mi je inače najgora trauma od prve trudnoće
    tak se točno ja osjećam sad...

    ovo mi je treća trudnoća i nikad prije me ginić nije slao raditi tu pretragu, nego se sad sjetio... mislim, super da se sjetio, ali...


    joj, koju nauku radim iz tog OGTT-a...

  40. #40

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    27

    Početno

    Koji su simptomi gestacijskog dijabetesa? Naime, u 18 tjdnu trudnoće sam, prije nikada nisam imala problema s kilama, jednako se hranim kao i prije trudnoće i kile se brzo nakupljaju. Da li je moguće da sam razvila dijabetes? Moja ginekologinja me ne želi slati na pretragu već svaki put prigovara o mojem prirastu na težini

  41. #41
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Ja nisam primjetila nikakve simptome. Imaš dosta članaka o GD, npr. ovdje ili na Poliklinici Harni, ali ne vidim da se neki simptomi posebno navode. Predložila bih ti da jedeš kao da ga imaš i da na idućem pregledu opet zatražiš uputnicu za OGTT.

    Edit: zna li itko što je s Karmen10 koja je otvorila topic?
    Posljednje uređivanje od Balarosa : 10.01.2011. at 13:29

  42. #42
    Nimrod avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    282

    Početno

    Ne mora nužno biti simptoma, ali ako umireš od žeđi (ili gladi) nekih 40 minuta do sat i pol nakon što si pojela recimo krišku torte, to je dobra indikacija.

  43. #43
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Nimrod prvotno napisa Vidi poruku
    Ne mora nužno biti simptoma, ali ako umireš od žeđi (ili gladi) nekih 40 minuta do sat i pol nakon što si pojela recimo krišku torte, to je dobra indikacija.
    Ovo je meni palo na pamet neki dan.
    Prije par mjeseci sam imala biokemijsku trudnoću. Tih tjedan dana nakon izostanka menstruacije, pa do početka krvarenja, imala sam normalne simptome trudnoće, a uz to nenormalnu žeđ.
    Doslovno sam nosila flašu vode sa sobom i stalno samo pila i pila.
    Tek mi je jučer palo na pamet da je možda bilo povezano sa šećerom!? Pa nije valjda da mi se odmah povisio šećer?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •