Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: podstanarstvo i cijena vrtića

  1. #1
    lukre avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    9

    Početno podstanarstvo i cijena vrtića

    Muž, beba i ja krećemo u podstanare. Gazda će nas prijaviti na poreznu i promijenit ćemo boravište kako bismo mogli upisati jaslice u kvartu.
    E sad, imam nekoliko dvojbi vezanih uz ugovor kojim ćemo dokazati da smo podstanari i tako ostvariti pravo na smanjivanje cijene vrtića.
    Prvo, gazda kaže da ne treba ići na ovjeru ugovora kod javnog bilježnika jer će on naš ugovor o podstanarstvu nositi na poreznu i prijaviti nas pa kao onda ne treba bilježnik. Je li jedno isključuje drugo? Nigdje ne mogu naći točnu potvrdu da je to tako, a ne bih htjela da se zeznemo.
    Dakle, je li dovoljno samo na poreznu odnijeti ugovor da bi on bio pravovaljan?

    Drugo, gazda hoće da mu rate plaćamo na ruke, a ne preko tekućeg (ne razumijem zašto budući da će nas prijaviti pa nema što skrivati, ali dobro...) tako da nećemo imati potvrdu o isplatama podstanarskih rata koju treba priložiti u vrtić.
    Je li dovoljno imati gore spomenuti ugovor u kojem piše kolika je mjesečna rata i otkad počinjemo plaćati, i vrijedi li npr. ako napravimo tablicu u kojoj ćemo za svaki mj. napisati iznos koji smo platili i da to potpiše gazda i mi...

    Molim za savjet i unaprijed zahvaljujem!
    ps. nisam našla sličnu temu pa ako je ima molim moderatora da prebaci

  2. #2
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    sad možda jedan problem mi kada smo predavali papire za vrtić na papiru su pisali svi podaci od prošle godine.

  3. #3
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    gazda će vas vjerojatno prijaviti na minimalni iznos, ne na onaj koji vi budete njemu plaćali. tako je barem naš gazda radio, dok smo bili u podstanarstvu.

  4. #4
    lukre avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    9

    Početno

    Citiraj Franny prvotno napisa Vidi poruku
    gazda će vas vjerojatno prijaviti na minimalni iznos, ne na onaj koji vi budete njemu plaćali. tako je barem naš gazda radio, dok smo bili u podstanarstvu.
    zar u poreznu ne treba nositi ugovor u kojem piše kolika je rata?

  5. #5
    strelicija avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    7

    Početno

    mi smo također podstanari, sad već drugi put i ugovor treba ovjerit kod bilježnika, sa ugovorom i sa gazdom se mijenja i adresa na MUP, a za vrtić ne znam kako ide. Također smo prijavljeni na poreznoj, zapravo samo ja jer je sa mnom sklopljen ugovor i plaćamo ratu najma u banci preko računa, a sa prošlim gazdom nisam bila prijavljena na poreznoj jer nije plaćao porez i davali smo najam na ruke, eto..

  6. #6
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Zar je to moguce??? Ludilo. Nisam znala da to smanjiva ratu vrtica. Jel i kredit isto umanjuje ratu vrtica?

    Sent from my GT-I9195 using Tapatalk

  7. #7
    lukre avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    9

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    Zar je to moguce??? Ludilo. Nisam znala da to smanjiva ratu vrtica. Jel i kredit isto umanjuje ratu vrtica?

    Sent from my GT-I9195 using Tapatalk
    Da, bar za Zagreb je tako.
    Piše da treba priložiti:

    "dokazi o ostvarenom prihodu svih članova zajedničkog kućanstva u prethodnoj godini umanjenom za iznos poreza i prireza, iznos plaćen za rate stambenog kredita za nekretninu kojom se rješava stambeno pitanje obitelji i iznos plaćen za slobodno ugovorenu najamninu za potrebe stanovanja
    obitelji u stambenom prostoru najmodavca"

    više ovdje:
    http://www.dv-travno.hr/hrv/ostalo/o...lje/76/--/124/

  8. #8
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Super. Mislim da to u nas ne postoji. A trebalo bi jrr se kod nas mjesecne najamnine za stan od 50m2 krecu oko 3000 kn.

    Sent from my GT-I9195 using Tapatalk

  9. #9
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Doduse kod nas je vrtic 550-650kn pa ne spasava nesto puno. U vas je vjerojatno veca razlika cijene vrtica s i bez kredita/podstanarstva.

    Sent from my GT-I9195 using Tapatalk

  10. #10
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    nije potrebna ovjera kod javnog bilježnika, dovoljno je da je ugovor predan na poreznu. No u ugovoru mora stajati puni iznos mjesečne rate koja se plaća za podstanarstvo.

  11. #11
    lukre avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    9

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    nije potrebna ovjera kod javnog bilježnika, dovoljno je da je ugovor predan na poreznu. No u ugovoru mora stajati puni iznos mjesečne rate koja se plaća za podstanarstvo.
    Puno hvala na odgovoru! Je li to provjerena info iz vlastitog iskustva?
    A kako vrtiću dokazati uplate rata stanarine ako je plaćamo gazdi na ruke? Je li isto dovoljan ugovor u kojem piše puni iznos mj.rate?

  12. #12
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Svakako se izborite da gazdi plaćate na žiro račun. Njemu to ne bi trebalo igrati nikakvu ulogu, ako ste prijavljeni na puni iznos...

  13. #13
    Tattoo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    371

    Početno

    Da, može se potpisani ugovor samo odnijeti na poreznu i oni na temelju toga šalju gazdi svaki mjesec porez. U ugovoru piše na koji se način plaća stanarina svaki mjesec i može stajati da to ide na ruke, ne treba otvarati žiro račun. Ali vama bi za vrtić vjerojatno trebala nekakva potrda. Najbolje sjesti na telefon i zivkati mjerodavne u gradu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •