Pokazuje rezultate 1 do 42 od 42

Tema: hipotireoza poslije trudnoće i dojenja

  1. #1
    matkonika

    Početno hipotireoza poslije trudnoće i dojenja

    Prije dva dana sam nakon višemjesečnih pregleda konačno dobila dijagnozu: kronična upala štitnjače (tireoiditis) i kao posljedica hipotireoza. Prepisali su mi Euthyrox 50 mg. Ima li još netko takvih problema? Informacije su oprečne, po nekima je to stanje nepovratno i morat ću piti lijekove cijeli život, a po nekima će to ipak proći? Pomažite jer sam u malom bedu!!!

  2. #2
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    imam hipotireozu, pijem 50 mg euthyroxa dnevno...
    normalno dojim, i planiram drugu trudnoću.
    meni je rečeno da ću najvjerojatnije piti lijekove cijeli život, iako postoji mala šansa da se stanje popravi.
    i ja sam malo bila u bedu zbog same te ideje da ću do kraja života svako jutro piti neki lijek... ali eto, pijem ga već dvije godine i to mi je postala najnormalnija stvar na svijetu, kao i kava za buđenje - to je totalno automatski, uopće ne razmišljam o tome i uopće se ne osjećam kao "bolesnik" zbog toga. kad sam u situaciji da me netko pita pijem li kakve lijekove ili imam li kakav kronični poremećaj, ja redovito odgovorim "Ne" jer se uopće ne sjetim da pijem tamo neki lijek svaki dan

  3. #3
    matkonika

    Početno

    Hvala na superbrzom odgovoru
    Sve su to stvari koje i sama sebi govorim kada racionaliziram situaciju, ali me onako iracionalno ipak zaskoči bed tu i tamo. Sve si razmišljam da je i ta tanušna depresija jedan od simptoma i mislim da će nestati kada počnem piti lijekove. (A to je danas, danas poslijepodne idem kod dr. opće prakse po recept.) Lutonjica, imam par pitanja, pa kad stigneš, molim te da mi odgovoriš: Kako podnosiš lijek i jesi li imala kakvih problema s prilagodbom, tipa prejake ili preslabe doze? Da uzmem možda koji dan bolovanja, dok ne vidim? Jesi li osjetila promjene na bolje? Ja imam dosta izražene simptome, a zbog njih sam i posumnjala na štitnjaču, prije svega, kosa mi je nenormalno ispadala. Kako je to bilo kod tebe? Koliko često ideš na kontrole? Vidim da si iz Zgb, kome ideš na preglede i gdje. Ja sam sve ovo do sada obavila u KBOsijek, i čini mi se da oni sasvim pristojno znaju o čemu se radi, jedino što do sada nisam uspjela vidjeti ni jednoga liječnika, a kamoli s njim popričati -slali su me samo na pretrage, a poslije slali pisma s dijagnozom kući. Zadnja pretraga koju su mi radili bila je punkcija nekih čvorića koje imam, što mi baš nije zvučalo umirujuće. Ipak, da je maligno, valjda bi me zvali - piše mi samo dijagnoza i terapija, te da se javim nakon 3 -4 mjeseca. Sve što sam saznala, saznala sam guglajući, a to ponekad zna izazvati hipohondriju. Kakva su tvoja iskustva? Ne znam koliko će mi dr. opće prakse dati vremena danas, ali namjeravam je sve ovo pitati, pa ćemo vidjeti!

  4. #4
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    joj, koliko pitanja! mislim da previše brineš

    za početak ti moram naglasiti da ja nisam imala ama baš nikakve fizičke simptome i poteškoće, nego mi je poremećaj štitnjače otkriven sasvim slučajno - pa ti odluči koliko bi moji odgovori mogli vrijediti i za tebe (iako pijemo identičan lijek i identičnu dozu lijeka).

    Sve si razmišljam da je i ta tanušna depresija jedan od simptoma i mislim da će nestati kada počnem piti lijekove
    ovo je najvjerojatnije točno.
    već sam ti rekla da fizičkih simptoma nisam imala, ali sam bila totalno živčano-depresivan tip osobe. to se potpuno promijenilo kada sam počela piti lijek. puno sam smirenija, i pozitivnija i to mi se jako sviđa (a bogami i ljudima oko mene, pogotovo MM-u).

    inače, lijek se pije ujutro, natašte, i nakon njega pola sata ne smiješ ništa piti niti jesti (to sam ti napisala za svaki slučaj ako ti liječnik opće prakse ne naglasi).

    Kako podnosiš lijek i jesi li imala kakvih problema s prilagodbom, tipa prejake ili preslabe doze? Da uzmem možda koji dan bolovanja, dok ne vidim?
    lijek podnosim savršeno, od prvog dana, nemam apsolutno nikakvih nuspojava niti sam imala ikakvih problema s prilagodbom (doza mi je od početka savršeno odgovarala).

    Jesi li osjetila promjene na bolje?
    kao što sam rekla - ogromne promjene nabolje što se tiče mog općeg rapoloženja. drugih siptoma nisam ni imala, pa za ostalo ne znam. jedino, ako slučajno zaboravim popiti lijek (inače kod ovako male doze nije problematično ako ga čak 2-3 dana ne popiješ), onda sam taj dan umornija i pospanija nego inače.

    Koliko često ideš na kontrole? Vidim da si iz Zgb, kome ideš na preglede i gdje.
    na kontrole idem inače svakih 6 mjeseci, ali sad sam zaglibila i nisam bila 9 mjeseci. dobro si me sjetila, idem nazvat doktora
    inače idem u kliniku Vuk Vrhovec kod dr Žmire - genijalan čovjek i vrhunski stručnjak.

    ako imaš još pitanja, pucaj!

  5. #5
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    ej lutonjice i ja sam dok sam zivejla u zg odlazila u dr zmire, super mi je bio...

    matkonika, ja uzimam 100 mg dnevno, vec 25 godina i uzimat cu ih cijeli zivot, uz redovne kontrole, nem frke......imam sina od 4 godine i sad sam opet trudna....mislava sma dojila 3 g i 3 mjesaca....

    eto, nema straha....

    ja tablete podnosim ok, malo cesce sam na kontroli kad sam trudna....

    inace, imam samo 1/3 stitnjace, ostalo su mi izvadili, i da kucnem o drvo, sve ok...

    drzim fige da i tebi bude tako....

  6. #6
    matkonika

    Početno

    Drage cure, hvala na strpljivosti, upravo se vraćam od dr.s tableticama i puno se optimističnije osjećam. Od sutra ujutro počinjem piti, pa ću vam se javiti kako ide.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    148

    Početno

    super su mi ove vijesti da se ovi lijekovi mogu piti uz dojenje. Naime i ja sam na dobrom putu da zavrsim na njima.

    Sasvim slucajno radila sam uzv vrata zbog neke kvrge i pogled na sitnjacu nije bio bas optimistican. Izvadila hormone, antitjela su totalno podivljala. Sljedeci tjedan idem na kontrolu pa cemo vidjet. U svakom slucaju neki poremecaj je, a najvjerjatnije postporodajni tireoiditis.

    Dalje rostala sam po internetu, za ovakvu dijagnozu poput moje preporuca se bezgluteinska dijeta. Meni tak i onak definitivno nekakva treba - pa sam pocela potpuno izbjegavati glutein. Navodno, da nakon nekih 6 mjeseci bi se stvari i bez ljekova trebale poceti normalizirati. Takoder se preporuca i uzimanje omega-3 masnih kiselina, ili drugih preparata koji djeluju protuuplano.

    Inace fizicki sve vise osjecam tegobe, umor i depresiju - prvo sam misla da je to normalno od nacina zivota, a sada sam zapravo vesela jer vidim da moza u nekom drugom grmu lezi zec i da ce uskoro tome doci kraj.

  8. #8
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    a najvjerjatnije postporodajni tireoiditis.
    na to se i kod mene sumnjalo, pa smo isto čekali hoće li proći samo od sebe i nisam dobila lijekove u početku...
    ali nije prošlo :/
    a i na uzv smo vidjeli da imam promjene na štitnjači koje nisu mogle nastati u tako kratkom periodu (od poroda do prvog pregleda).

    inače, samo da ti naglasim da se kod lijekova za hipotireozu smije dojiti (jer su to sintetizirani hormoni koji ti ionako fale u organizmu), a kod hipertireoze ne smije (jer dobivaš supresore hormona).
    iako, puno sam surfala i našla da vani postoje i lijekovi za hipertireozu koji nisu kontraindikativni s dojenjem.

  9. #9
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    lutonjice, super vijest za lijekove kod hipertireoze, da postoje nki kod kojih se moze dojiti....obradovat ce mnoge mame

  10. #10
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ma je, super vijest, ali, naravno, nepoznata našim doktorima :/

    pa ako netko odluči ići van kontrolirati štitnjaču i dobivati lijekove, blago njemu...

  11. #11
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    a da upitas zmiru, daje li se u HR lijek za hipertireozu koji nije kontraindiciran s dojenjem? onako usput

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    148

    Početno

    ako nist drugo budem ja pitala na pregledu sljedeci tjedan

    mozda mi je zato doktorica govorila da ne budemo nist s tim poduzimali dok mali ne ocvrkne... samo ja bi da moj 'ocvrkne' bar s 2 godine

    ak nist drugo i ako ti ljekovi nisu preskupi mogla bi ih narucivat izvana

  13. #13
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ankika, ti znači još ne znaš je li hiper ili hipo?

    samo je upala u pitanju?

  14. #14
    matkonika

    Početno

    Dalje rostala sam po internetu, za ovakvu dijagnozu poput moje preporuca se bezgluteinska dijeta. Meni tak i onak definitivno nekakva treba - pa sam pocela potpuno izbjegavati glutein.
    Možeš pojasniti? Što se smije jesti, a što se preporuča? I kod mene je bila pretpostavka da je postporodjajna, ali je ipak na kraju kronični tireoiditis. Ono što je optimistično za postporodjajnu je da se može sama od sebe riješiti u nekih šest mjeseci do godine dana od poroda ili prestanka dojenja.

  15. #15
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Ono što je optimistično za postporodjajnu je da se može sama od sebe riješiti u nekih šest mjeseci do godine dana od poroda ili prestanka dojenja
    to nisam imala pojma!
    pa ja još uvijek dojim... možda mi se smiri??

  16. #16
    matkonika

    Početno

    Meni je tako rečeno. Ja sam svježe prestala dojiti - prije tri mjeseca, kada je Nika napunila 13 mjeseci. Ne bih čak ni išla na pregled i čekala bih još koji mjesec da se hormoni iznormaliziraju, ali su se stvari iskomlicirale - duga priča - pa sam na kraju ipak morala otići na kontrolu štitnjače.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    148

    Početno

    Lutonjice nisam jos sigurna (posto su ovo sve moja nagadanja)
    naime po simptomima bi rekla da imam hipo, no hormoni kazu nesto drugo ... meni je trenutno T4 povisen, a TSH negdje u sredini - dok su antitjela premasila uopce mjerljivu gornju granicu i pise samo > 2000

    na uzv se vide difuzne promjene.

    ---
    Glutein je protein kojeg imas u zitaricama (psenica, jecam, zob) - dakle izbjegavanje svih vrsta proizvoda koji ga sadrze . ... a sadrzi ih jako puno
    najteze mi od svega pala piva (trenutno bezalkoholna)

    Kruh moze kukuruzni .. no danas u pravilu u sve kukuruzne kruhice umjesaju i malo psenice (cak i u one od 100%)

    Ima na nekim mjestima i kupiti specijalno brasno (koje je popud psenicnog) samo bez gluteina

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Anikika, je li to s glutenom informacija od doktora ili neka alternativa? Jer bezglutenska dijeta je prilično teška za provoditi.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    172

    Početno

    ja isto imam hipotireozu, točnije kronični limfocitni tireoiditis, cijelu trudnoću bila sam svakih 6 tj na kontroli hormona, povisivali su mi stalno eutirox i sad ga pijem već dugo 150mikrograma. ja simptoma nikad nisam imala niti ih imam, osim debljine :/ . trudnoća i porod prošli uredno. dojim i dojit ću još dugo. zanima me jeste li vi cure koje ste hipo tražile kontrolu štitnjače kod svojih beba? ja sam sve rekla pedici, a ona kaže da ne treba ako nema simptoma kod bebe, a nema. jedini nedostatak pijenja eutiroxa, po meni, jest da povećava apetit. ja otkad ga pijem strašno sam strašno i stalno gladna pa se možda i od toga debljam,. to je začarani krug: dok mi nije dobro radila štitnjača debljala sam se zbog toga, sad uzimam hormonski nadomjestak(eutirox) koji nadomješta rad štitnjače ali i potiče apetit!!!!

  20. #20
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    ja pijem eutyrox 25 godina i opce mi ne povecava apetiti....skroz normalno...
    po simptomima, ja nikad ne vi rekla da imam hipo, ja sam mrsavica, i dosta ziva, vise izgledam ko hiper....ali hotmoni kazu drugacije...

    lidija, kad pijes nadomjesne hormone, trebali bi imati brzi metabolizam i pomalo mrsavti, tj, ne bas mrsaviti, ali ne se i debljati...mozda ti doza nije dovoljna? ma vjerojatno jest, ali nisam nikad cula da se od eutyroxa povecava apetit...

  21. #21
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    meni se isto nije povećao apetit, odnosno, mršavija sam nego ikad (52 kg na 168 cm)...

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    172

    Početno

    ja sam to za apetit uočila sama ali nisam povezivala sa eutiroksom, onda je jednom slučajno istovremeno samnom kod liječnika bila žena koja je tražila od doktora da joj povisi eutiroks jer se deblja, a on je rekao da će od eutiroksa dobiti samo još veći apetit, pa sam ja to tako povezala. i za mene bi se po karakteru i inače osobinama više reklo da sam hiper, jer osim debljine nikad nisam imala nikakav drugi simptom za hipo, ali hormoni kažu svoje

  23. #23
    matkonika

    Početno

    Evo da vam javim kako to kod mene izgleda sada, kada je prošlo tjedan dana odkako pijem tiroksin : ne osjećam apsolutno nikakvu promjenu. Mislim da je to ok, jedino ovo s apetitom čini mi se istinito, imam osjećaj stalne gladi i stalno bih jela. Nadam se da to ipak neće potrajati, a ako bude morat ću se početi više kontrolirati... :?

  24. #24
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    Evo da se sad ja ubacim, baš sam otvorila novu štitnjača-temu. Prva beba 10mj. štitnjača podivljala, brzo se s athirazolom smirilo, pa mir 4 godine. " beba, isto 10mj. ista priča samo sam znala što je posrijedi i kontrolirala, pa se još brže vratilo u normalu. Opet mir 4 god. A sad- treća trudnoća, herz divlja, drugih simptoma nemam, do sada nalazi uredni, i danas dobijem nalaz da je iz hiper okrenulo u hipotireozu... Šta će biti s bebom? Brinem se kako to na njega utječe kad moj puls oko stotke? U kojim se slučajevima bolest štitjače može naslijediti pa da se i bebač rodi bubani?

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    104

    Početno

    evo jos jedne mame dojilje koja od nedavno uzima tiroksin.

    kada je prošlo tjedan dana odkako pijem tiroksin : ne osjećam apsolutno nikakvu promjenu. Mislim da je to ok, jedino ovo s apetitom čini mi se istinito, imam osjećaj stalne gladi i stalno bih jela
    ja sam isto nedavno pocela da uzimam tiroksin i trebalo mi je oko dvadesetak dana da pocne da deluje. sada se osecam dosta bolje nego pre mesec dana, ali se nadam da nece ostati samo na ovome i da ce mi se energija vremenom povecati :/

    takodje sam primetila da mi se apetit jako povecao, ali tezina mi se ne povecava tj. cak sam u zadnjih mesec dana smrsala malo.


    je li to s glutenom informacija od doktora ili neka alternativa
    informaciju o pozeljnom izbacivanju glutena iz ishrane sam i ja pronasla, ali se do sada nisam pridrzavala toga jer mi se cini prekomplikovano u sadasnjoj situaciji (ne bas puno energije + konstantna neispavanost).
    na spisku nepozeljnih namirnica su i mlecni proizvodi, soja, a mislim da sam videla da su i kupus, brokoli...isto nepozeljni.

    sto se alternativnih nacina lecenja tice pronasla sam da joga i meditacija dosta pomazu sto je i logicno jer povecanim antitelima pogoduje stres, a meditacijom i jogom ga smanjujemo...
    kod hipotiroze se takodje preporucuju neizmenicno toplo-hladne obloge par puta dnevno po par minuta, obloge od djumbira (ginger) i nosenje ogrlice od ambera.
    ovo verovatno zvuci smesno i bezpotrebno nekima, ali ja verujem u te stvari pa mi ne predstavlja preveliki problem da ih praktikujem.
    ako se setim jos necega dopisem.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Podizem temu jer ne mogu da docekam da prekosutra odem kod doktora. Trudna sam devet nedelja i na svoju ruku sam uz krvnu sliku uradila i hormone stitnjace. T3-1.68 T4-177.94 oba povecana, TSH u granicama normale. (ako neko zna koliko je to lose, nek napise) Posumnjala sam na hipotireozu zbog toga sto me je ginekolog na kontroli upozorila da imam usporen rad srca tj. 50 otkucaja u minuti. Inace imam i druge simptome: kilograme koji nece dole, promene raspolozenja, brzo se umaram.
    Strah me je kako to moze uticati na trudnocu i koje cu jos pretrage morati da napravim? Meni je vazno da mrvica bude dobro....

  27. #27
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    hipotireoza ti je puno "bolja" za trudnoću i dojenje od hipertireoze, tako da se ništa ne moraš brinuti.
    ako je stvarno riječ o tome, dobit ćeš lijek koji se slobodno može piti u trudnoći, a i za vrijeme dojenja, tako da ti se ništa bitno neće promijeniti u životu (osim redovitih kontrola).
    od pretraga trebaš otići endokrinologu (nikako ne samo kod liječnika opće prakse), možda opet izvaditi hormone, eventualno napraviti uzv štitnjače i to je to.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Hvala na brzom odgovoru.
    Ja sam u stvari veliki panicar jer nikad nisam ozbiljnije bolovala, i jedino sam redovna kod zubara
    Ovde kod nas to ide jako sporo: doktor opste prakse, uput, zakazivanje i cekanje kod endokrinologa, pa cekanje za UZV.... Ipak meni se cini da trebam brzo da reagujem, pa ako se sve otegne nema mi druge nego kod privatnog lekara.

  29. #29
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    možda će ići brže budući da je trudnoća u pitanju?

    inače, gledala sam svoje nalaze za usporedbu, ali moj endokrinolog mi ne gleda F3 i F4, nego FT3 i FT4 (ne znam koja je razlika, ali vrijednosti su drugačije...)

    prvi nalaz prije 3 godine mi je bio TSH manji od 0.05, T4 194, T3 4.45, znači sniženi TSH i povišeni T4 i T3 i tad mi je dijagnosticirana hipertireoza. znači, i kod tebe bi onda bila riječ o hiper, a ne hipotireozi.
    tek nekoliko mjeseci kasnije hormonalna slika je bila sasvim drukčija i od onda liječim hipotireozu.
    (ovo na početku je rađeno 3 mjeseca nakon poroda pa se očito hormoni još nisu bili smirili).

  30. #30
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    moj endokrinolog mi ne gleda F3 i F4, nego FT3 i FT4
    mislila sam "ne gleda T3 i T4, neho FT3 i FT4"

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Sad bas se ne razumem u ta slova (ft ili t), ali inace mi svi simptomi ukazuju na hipotireozu (debljina, usporen rad srca, umaranje, suva koza, kosa...). U svakom slucaju valja mi ubrzati sve kako bih sto pre imala pravu dijagnozu i pocela terapiju. Devojka u laboratoriji koja mi je izdala rezultate napomenula je da je dobro sto je TSH u normali :/

  32. #32
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    a čuj, ja sam ti mršava s ubrzanim pulsom, pa svejedno imam hipotireozu

  33. #33
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    a čuj, ja sam ti mršava s ubrzanim pulsom, pa svejedno imam hipotireozu
    potpisujem

  34. #34

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    109

    Početno

    Svašta li ste napričale o toj štitnjači ...

    Samo nekoliko detalja:
    1. Ako vam je TSH dobar (kao što jest nekima ovdje zabrinutima), funkcija štitnjače je dobra, ne trebaju lijekovi i štitnjača vam nije ništa kriva! Koliki su oni drugi: F T 3 4 ili kako ih sve već zovete uopće nije važno. Mjerenje tih ostalih ako je TSH uredan je tipičan primjer bacanja novaca u hrvatskom zdravstvu. I nemojte ih plaćati u privatnim laboratorijima, prvo TSH, pa ako on ne štima onda FT4 ...

    2. Ako su uz dobar TSH visoka antitijela ili promijenjen ultrazvučni nalaz to može ukazivati da će se možda jednog dana razviti poremećena funkcija, ali to vam je još "na vrbi svirala".

    3. U trudnoći i dojenju kod hipertireoze preporučuje se Propiltiouracil umjesto Athyrazola. Nema ništa na svijetu u terapiji bolesti štitnjače što hrvatski liječnici ne bi trebali znati ili nemaju na raspolaganju. Kao i ovaj forum, sve je dostupno u nekoliko stručnih klikova po ekranu ... Naravno ogrlice ili slično se ne računaju ...

    4. Ipak, u jednoj stvari neki još griješe, a to je neprepoznavanje postpartalnog tiroiditisa. Taj se poremećaj utapa u stresno postpartalno razdoblje, često se uopće ne dijagnosticira, a sreća je zapravo da prolazi sam od sebe. Hm, možda sam ga i ja imala, ali mi tada stvarno nije padalo na pamet mjeriti hormone. Šalim se, ali intenzitet simptoma može biti vrlo različit, zna se da se javlja zapravo u 5-7% žena po porodu, a zapravo se malo na njega misli. Možda jednog dana pozovem rode na malo istraživanje: koga je poslije poroda zezala i štitnjača, a koga samo malo derište.
    U slučaju postpartalnog tiroiditisa (za razliku od "prave" hipertireoze) ne treba niti uzimati lijekove kao što je Propiltiouracil ili Athyrazol pa ni prekidati dojenje već samo beta-blokator, puno sigurniji lijek. Ako vam ga netko preporuči, tražite second opinion!

    Nadam se da se nitko neće ljutiti ako sam napisala i nekoliko točnih stvari o štitnjači. 8)

  35. #35

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    109

    Početno

    Ako vam ga netko preporuči, tražite second opinion!
    Treba glasiti: Ako vam ih (Athyrazol ili Propiltiouracil) netko preporuči ...

  36. #36

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    5

    Početno Promjene raspolozenja

    Drage mame,
    Rodila sam prije mjesec i pol...do sada sam se osjecala dobro.Moja beba je prilicno mirna.Medjutim posljednjih dana osjecam nevjerovatne promjene raspolozenja, narocito uvece. Osjecam se placljivo, razdrazljiva sam i sve mi smeta. Dojim svoju bebu, jeli to razlog mojih promjena raspolozenja ... hormoni sareni bomboni ili ???? Malo prije sam se sa prijateljima smijala do suza, sada bih pak sjela i plakala do jutra. Jeli to normalno??? :? :D

  37. #37
    vidra avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    889

    Početno

    podižem ovu temu.
    prije 15ak godina imala sam tešku hipertireozu, riješila lijekovima.
    redovito se kontrolirala 1-2x na godinu.
    u međuvremenu dijagnoza - kronična upala štitnjače, bez terapije.

    prvi porod prije 3ipo godine bio je okidač za povratak hipertireoze i to opet žešće.
    zbog atirazola i propranolola morala sam naglo prestati dojiti kad je curi bilo 13 mjeseci, više nisam mogla izbjegavat terapiju.
    bila pod lijekovima sve do druge trudnoće. radi bebe mi je dr skinio terapiju.

    drugo dijete rodila sam prije 7ipo mjeseci.
    i sad odjednom, iz hipera HIPO!
    tsh mi je 14!
    prije 3 mjeseca bio je 0,114 (normalan je 0,3-3,6)
    danas sam bila na pregledu, uzv pokazuje difuznu bolest i upalu (sve od prije), ali i hipotireozu
    dr mi još nije dao lijekove iako oboje znamo da ću ih drugi put dobiti, zauvijek
    kontrola tsh za mjesec dana, onda ćemo odrediti dozu

    inače, simptome kao neke nemam
    dapače, preznojavam se kao u hiper stanju
    umorna sam, ali mislim da je to jer mali još sisa svako uru i po dan-noć
    malo jesam razdražljiva, ali ja sam i to prepisala nesanici
    jedino, kile od poroda (5viška) stoje, to mi je sumnjivo uza svo to nacicavanje
    Posljednje uređivanje od vidra : 15.09.2011. at 14:09

  38. #38
    vidra avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    889

    Početno

    tipkajući, zaboravih ono što sam htjela pitati, je li vama bio tsh nakon poroda tako visok, je li hipotireoza ostala kao dijagnoza cjeloživotna ... malo iskustava molim

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    Moje malo pitanje: imam kronični limfocitni tireoiditis (tzv Hashimoto) godinama i nisam imala nikakvu terapiju. Rodila sam dvoje djece i sve proteklo ok (cak sam dapace prestala odlaziti na kontrole uslijed nedostatka vremena). A onda sam bila u lipnju kod njih i iako nema promjena u nalazima doktorica me upozorila da kod slijedece trudnoce obavezno moram piti Eutyrox!? Ima li netko takvo iskustvo, i da li je i ta terapija vječna ili samo dok ne rodis?

  40. #40
    MMK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    498

    Početno

    Mislim da ti niko ne može sa sigurnošću reći kako će ti se ponašati štitna nakon poroda, kontrole u T i poslije poroda će ti biti na mjesečnoj bazi.
    Terapija nema nekih posebnih nus pojava ( pijem 10,5g) tako da ja, sem obaveze da popijem tabletu, istu uopšte nedoživljavam.
    Ljudi kod kojih se ukaže potreba za nadomjesnom terapijom, rijetko budu skinuti s nje, jer usljed Hašimota štitna s godinama sve više " propada", pa se th.najčešće povećava, možda to kod tebe neće biti slučaj.

    Nisam ti mnogo pomogla, ali uglavnom sam htjela reći da ako nešto već postoji, ova th.nije "strašna".
    Sretno

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Izgleda da ću i ja u ovu vašu skupinu, čekam potvrdu nalaza, no ono što mene zanima-da li se koja, možda, liječi alternativnim metodama?
    Jeste li mijenjale jelovnik i sl?

  42. #42
    stoic avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    87

    Početno

    evo i mene na ovu nepopularnu temu..... ima li šanse da hipotireoza nestane nakon dojenja?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •