Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: tik predpubertetlije ili nešto drugo?

  1. #1
    natilalimaci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    139

    Početno tik predpubertetlije ili nešto drugo?

    Ludimo u zadnjih dva-tri mjeseca mjeseca!

    Naša velika devetipolgodišnja cura je počela trzati glavom onako kao da sklanja kosu s lica. Jest da im a dugu kosu i da joj je često na licu, ali ona to radi i kad joj kosa nije na licu. Zapravo to nema veze s kosom. A izgleda strašno.

    Strašno nas to brine; pričali s njom i kaže da jednostavno ne primjeti da to radi i da joj dođe nekakav osjećaj da mora 'rastegnuti mišiće' i da se onda trzne.

    Kaže da djeca u njenom razredu (3.) rade različite stvari - citiram: neki žmirkaju, neki 'beče oči' , neki trzaju rukama,...

    Mi sad razmišljamo voditi je liječniku.

    Jel ima netko iskustava s takvim tikovima?

  2. #2
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,505

    Početno

    Ti tikovi mogu biti bezazleni, ali i ne.

    Bezazlene primjere sam vidjela kod vršnjaka moje kćeri (10 god) koji su ih imali, jer su u to vrijeme dobili brata ili sestru.
    To je za njih, iako prilično velike, bila nova situacija s kojom su se tako nosili (jedan je stalno žmirkao, a curica, tada je imala 8 godina, počela je piškiti u krevet). To je trajalo neko vrijeme i prestalo.

    Ali znam i djevojku (sada 18 godina) kojoj su nedavno dijagnosticirali Touretteov sindrom.
    Ona je odmalena imala nekakve motoričke tikove, a unazad nekoliko godina i vokalne.
    To je sad pod kontrolom, pije lijekove, ali nažalost, ta bolest nije izlječiva.

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Moj stariji imao je neurološke smetnje od rođenja (zapravo, usporeni razvoj neurološkog sustava) i uz to kojekakve tikove, slabovidnost i sto drugih stvari, uključivši i smetnje govora. To je prerastao i sad je više-manje sve ok. Još ponekad nesvjesno krivi lice kad radi nešto novo i zahtjevno (npr. rješava teški zadatak ili pokušava prvi put odsvirati nešto). Kod njega to nije do volje nego spontano. Smislila sam jednostavan način kako da shvati što radi s licem: dala sam mu da zagrize paketić papirnatih maramica (skupa s omotom) dok svira, da osvijesti kako mu se kreću mišići lica. Dosta dobro je uspio to kontrolirati, iako još povremeno treba podsjećanje.

    Bitno je slijedeće - ustanoviti da li dijete ima tik ili je usvojilo neko ponašanje od grupe djece s kojom se druži.

    Moj mlađi je unatrag 3 mjeseca počeo trzati glavom kad ga pozovemo (kao da se budi iz dubokog sna, i još viče "Ha?"), ali to je naučena igra - njih nekoliko iz istog razreda tak se zafrkavaju i prešlo im je u naviku. Istovremeno je dosta pokvario i govor (frflja ko trogodišnjak - to je od brbljanja ispod glasa za vrijeme nastave).

    Lijepo smo mu rekli da to ružno izgleda, prenaglašeno i svakako, pa se sad trudi kontrolirati. Što radi sa svojim društvom, nemam pojma. Njima je to zabavno i kad ih nitko ne upozorava, nastavljaju s tim kreveljenjem (vidim ih kad se zajedno igraju).

    Učiteljicu sam na prvim informacijama upozorila na to neprihvatljivo ponašanje (jer vidim mu i prijatelje - ista shema) pa će i ona sa svoje strane upozoravati da s tim prestanu. I neke roditelje s kojima sam bliska pitala sam jesu li primijetili kako se djeca krevelje. Većina se slaže. Dakle, ništa ne treba, nego porazgovarati s djetetom i poslije povremeno upozoriti ako se bude ponavljalo. Ti klinci često nisu ni svjesni kako izgledaju...

  4. #4
    natilalimaci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    139

    Početno

    [QUOTE=pepi;1868084]

    Bezazlene primjere sam vidjela kod vršnjaka moje kćeri (10 god) koji su ih imali, jer su u to vrijeme dobili brata ili sestru.
    To je za njih, iako prilično velike, bila nova situacija s kojom su se tako nosili (jedan je stalno žmirkao, a curica, tada je imala 8 godina, počela je piškiti u krevet). To je trajalo neko vrijeme i prestalo.

    Da, mi smo prije godinu dana dobili bebu; ona ga strašno voli, međutim, mora osjećati promjenu u obitelji koju donosi beba; strašno smo pažljivi po tom pitanju, ali braco je njoj zaista promijenio život i pitanje je nisu li ovi tikovi izraz toga, ili želja da privuče pažnju.

  5. #5
    natilalimaci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    139

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Bitno je slijedeće - ustanoviti da li dijete ima tik ili je usvojilo neko ponašanje od grupe djece s kojom se druži.
    ...
    Dakle, ništa ne treba, nego porazgovarati s djetetom i poslije povremeno upozoriti ako se bude ponavljalo. Ti klinci često nisu ni svjesni kako izgledaju...
    Da, to smo i mi odlučili pričekati malo uz ukazivanje na to kad ona to uradi tako da i ona shvati da se trza. A ako za mjesec dva ostane isto, idemo kod liječnika da provjeri o čemu je riječ, jer ipak se nije za šaliti. Ako bi zaista nešto bilo, a mi zanemarili jer nam je bilo ugodnije misliti da je bezopasno, ne bi si nikada oprostili.

  6. #6
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    moja je imala tik, stalno je pročišćavala grlo nekakvim čudnim kašljucanjem
    dok smo obraćali pažnju na to bilo je sve gore i učestalije, kad smo prestali jednostavno je prestalo.
    ali trajalo je sigurno godinu, godinu i pol.

  7. #7
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Moj sinek širi oči i rasteže mišiće lica nekak jako smješno i lomi prste povremeno, ali radi to svjesno, kaže da mu se zaljepe kapci ili takve gluposti kad ga pitamo što to radi, ja se ne brinem jer mi se čini da su to obične mušice, a ne neka prisilna radnja, više neka preosjetljivost...

  8. #8
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Sad tek kužim da nisam objasnila preosjetljivost, primjeti da su mu se umorile oči od tv, ili da je zaležao ruku i takve sitnice, netko bi to ignorirao, a on se rasteže, možda izgleda bedasto, ali mislim da neke stvari mogu izgledati slično tiku, a da to nisu. Ako dijete može to svjesno zaustaviti ili opisati zašto to radi, mislim da to nije tik. Nagađam, zapravo bih baš voljela da nam netko točno objasni

  9. #9
    natilalimaci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    139

    Početno

    Ja se sjećam kada sam ja bila bila mala, upravo sam to radila s očima - rastezala oči jer mi se činilo da su mi kapci zaljepljei. Mamu i tatu to izluđivalo od brige jer je izgledalo jezivo, kažu oni .
    I onda je jednostavno prestalo.

    Ovo naše mahanje glavom sad traje već nekih dva mjeseca. Promatramo, tu i tamo ukažemo na to što radi i nadamo se da će proć.

    Samo, pitanje je koliko dugo bi to trajalo i kad ići tražiti liječničko mišljenje.

  10. #10
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    moja je imala tik, stalno je pročišćavala grlo nekakvim čudnim kašljucanjem
    dok smo obraćali pažnju na to bilo je sve gore i učestalije, kad smo prestali jednostavno je prestalo.
    ali trajalo je sigurno godinu, godinu i pol.
    Identično ovo je moja radila kad je bila u toj dobi.
    Mi smo je zbog toga i vodili liječniku, ali na sreću uspostavilo se je da je samo tik u pitanju.
    Kad bi je pitali zašto to radi odgovarala je da je nešto svrbi u grlu
    Na kraju smo prestali obraćati pažnju, što priznajem i nije bilo lako, ali sva sreća prošlo je samo od sebe.
    Uglavnom, strpljenje je najvažnije,

  11. #11
    Rebbeca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagorje zeleno
    Postovi
    871

    Početno

    Mom sinu su se svojevremeno "ljepile" oči, onako ih je "izbuljavao" da ih odlijepi. Ustanovilo se da ga muče trepavice, jer ima izrazito duge, i laganu dioptriju. Dobio je naočale, trepavice smo mazali i sve je bilo ok.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    moja je imala tik, stalno je pročišćavala grlo nekakvim čudnim kašljucanjem
    dok smo obraćali pažnju na to bilo je sve gore i učestalije, kad smo prestali jednostavno je prestalo.
    ali trajalo je sigurno godinu, godinu i pol.
    Ovo radi i moj šestogodišnjak, i ovo mu je već drugi put da je u takvoj "fazi".
    Svako malo nas netko pita ima li on možda kakvu alergiju. A kašljucanje prestane kad se zaigra, a pojača se kad je zbog nečeg uzbuđen ili nervozan.
    Što nas još čeka s pubertetom...

  13. #13
    MariolaST avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Split
    Postovi
    293

    Početno

    Moj stariji je prošao sve faze tikova i nadam se da je to sad iza nas. Gotovo nas je izluđivalo jer smo mislili da su to ozbiljniji problemi. Bilo je tu i žmirkanja, kašljucanja, glasnog gutanja i što ja znam što još sve ne, naravno ne sve odjednom...i kad bi ga upozorili malo bi se smirilo, a kad bi se zaboravio - ponovno isto. Nisam imala izbora, već sam ga ucijenila!!! To je jedino djelovalo. Sad je sve manje, njemu je 12 i nadam se da će ga brzo proći. Mislim da roditelji moraju dobro to upratiti i ne voditi odmah k liječniku, čisto da dijete ne pridaje preveliku važnost tome, naravno ako vide da nije ništa ozbiljno.

  14. #14
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Stalno kašljucanje i pročišćavanje grla navodno može biti znak stresa i nesigurnosti. Dok micanje glavom da se skloni kosa je više naučena radnja, čini mi se, znam da ja nakon što se ošišam još neko vrijeme automatski mašem glavom da zabacim nepostojeću kosu, a onda me prođe.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •