Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: Nedonošće-koja prava?

  1. #1
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,325

    Početno Nedonošće-koja prava?

    Rodila sam u 34TT, drugo dijete. Suprug radi, ja sam nezaposlena.

    Dobivamo uvećani dječji doplatak zbog dijagnoza 1.djeteta.

    Zanima me da li postoje kakve naknade ili sl.za prijevremeno rođeno dijete?
    Nešto sam čula da imaju zaposleni roditelji nisam sigurna.

    I navodno od hzzo-a naknada za onoliko dana koliko se dijete ranije rodilo.

    Hvala!

  2. #2
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ne znam odgovor.
    Nisam znala da si rodila. Kako si? Kako je beba?

  3. #3
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Nisam sigurna da postoje ikakve novčane naknade za prijevremeno rođeno dijete. HZZO daje produljenje porodiljnog dopusta za broj dana koliko je dijete rođeno prije termina. Osim toga postoji taj uvećani DD za dijete sa poteškoćama u razvoju, ali ne znam koje dobi mora biti dijete da bi išlo pred komisiju i da bi mu bio odobren taj doplatak.

    No, koliko sam vidjela, sada postoji udruga roditelja nedonoščadi "Palčići", pa oni vjerojatno znaju kakva prava imaju roditelji nedonoščadi - pokušaj pronaći neki njihov kontakt.

  4. #4
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

  5. #5
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Rodila sam u 34TT, drugo dijete. Suprug radi, ja sam nezaposlena.

    Dobivamo uvećani dječji doplatak zbog dijagnoza 1.djeteta.

    Zanima me da li postoje kakve naknade ili sl.za prijevremeno rođeno dijete?
    Nešto sam čula da imaju zaposleni roditelji nisam sigurna.

    I navodno od hzzo-a naknada za onoliko dana koliko se dijete ranije rodilo.

    Hvala!
    za prijevremeno rođeno dijete ne postoje nikakve naknade nego imaš pravo produljenje porodiljnog do prvobitnog termina poroda (i naravno za to vrijeme dobivaš normalnu porodiljnu naknadu, u tvom slučaju 1663,00 kn jer si nezaposlena)

    za ostvarivanje tog prava ti treba: papiri iz bolnice od tebe i bebu, potvrda tvog soc.ginekologa da je bio raniji porod, rodni list djeteta i na HZZO pišeš zamolbu da ti odobre tih 6 tjedana zbog ranijeg poroda
    kako si ti nezaposlena pretpostavljam da moraš to predati odmah kada prijavljuješ porod u HZZO-u (jer koliko sam shvatila vi odmah dobivate PD na godinu dana) dok zaposlene majke to rade kada dijete ima 5 mj (jer dobivaju PD 6 mj + 180 dana)

  6. #6
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam odgovor.
    Nisam znala da si rodila. Kako si? Kako je beba?
    Pridružujem se Anemoni s pitanjem i želim vam oboma sve dobro!

  7. #7
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,325

    Početno

    Napisat' ću par riječi na čestitkama da ne idem off

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Boxica prvotno napisa Vidi poruku
    za prijevremeno rođeno dijete ne postoje nikakve naknade nego imaš pravo produljenje porodiljnog do prvobitnog termina poroda (i naravno za to vrijeme dobivaš normalnu porodiljnu naknadu, u tvom slučaju 1663,00 kn jer si nezaposlena)

    za ostvarivanje tog prava ti treba: papiri iz bolnice od tebe i bebu, potvrda tvog soc.ginekologa da je bio raniji porod, rodni list djeteta i na HZZO pišeš zamolbu da ti odobre tih 6 tjedana zbog ranijeg poroda
    kako si ti nezaposlena pretpostavljam da moraš to predati odmah kada prijavljuješ porod u HZZO-u (jer koliko sam shvatila vi odmah dobivate PD na godinu dana) dok zaposlene majke to rade kada dijete ima 5 mj (jer dobivaju PD 6 mj + 180 dana)
    Ovo je korisno znati!

    Da sam znala mogla sam biti doma dok je moje mlađe dijete kretalo u jaslice na adaptaciju, a još nije hodalo.... Hvala na korisnim informacijama, vjerujem da će ovdje biti dosta majki kojima su jako korisne.

  9. #9
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je korisno znati!

    Da sam znala mogla sam biti doma dok je moje mlađe dijete kretalo u jaslice na adaptaciju, a još nije hodalo.... Hvala na korisnim informacijama, vjerujem da će ovdje biti dosta majki kojima su jako korisne.

    samo je potrebno napomenuti da se prijevremeno rođenim djetetom smatra dijete koje je rođeno prije navršenih 38 tt!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Citiraj Boxica prvotno napisa Vidi poruku
    samo je potrebno napomenuti da se prijevremeno rođenim djetetom smatra dijete koje je rođeno prije navršenih 38 tt!
    Ispravak - prije navršenog 37. tjedna, odnosno 259. dana trudnoće...pomaknuli su granicu na niže.

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Boxica prvotno napisa Vidi poruku
    samo je potrebno napomenuti da se prijevremeno rođenim djetetom smatra dijete koje je rođeno prije navršenih 38 tt!
    Da, to je korisno napomenuti. Moj mlađi sin je bio rođen u 35. tjednu, 2100 g, 48 cm, s pupčanom hernijom. Nismo od toga pravili drame.

    Nikad mi nije na pamet palo da imam nekakva prava zbog toga, a tako mi je trebalo još par tjedana da se dijete lijepo adaptira na jaslice (on i njegov stariji brat). Da sam znala, mogla sam bez grižnje savjesti ići raditi tih par tjedana ranije, ali eto, nisam. Zato mi je drago da se o tome piše jer sigurno i danas ima neinformiranih kao što sam i ja bila.

  12. #12
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,325

    Početno

    Boxica hvala ti na info!

  13. #13
    Nivi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    Za produljenje porodiljnog dopusta potreban je zahtjev koji se preuzme u pravnoj sluzbi, te se zajedno s njim jos predaje izvornik o terminu poroda (izdaje ga nadlezni ginekolog) te kopija otpusnog pisma majke.

  14. #14

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    14

    Početno

    Citiraj Boxica prvotno napisa Vidi poruku
    za prijevremeno rođeno dijete ne postoje nikakve naknade nego imaš pravo produljenje porodiljnog do prvobitnog termina poroda (i naravno za to vrijeme dobivaš normalnu porodiljnu naknadu, u tvom slučaju 1663,00 kn jer si nezaposlena)
    da provjerim, da li nezaposleni imaju pravo na produljenje porodiljnog ako se dijete rodilo prije termina? mojoj prijateljici su neki dan u hzzo-u rekli da kao nezaposlena nema pravo na to

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •