Stranica 13 od 41 PrviPrvi ... 3111213141523 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 601 do 650 od 2022

Tema: Zahtjevna djeca

  1. #601
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    u ovih skoro 10 godina isčitavanja postova , i kojekakvih sukoba zaključila sam sam jedno, ako nisi spremna čuti različita mišljanja ne piši .
    E, ovo je prava istina. I redovno ponovo nailazim na to. Mnoge traže samo tapšanje i suosjećanje. Pa napiši da želiš suosjećanje. Pa ti onda nitko neće napisati da se skuliraš i shvatiš da je biti mama jako naporan dugogodišnji ( ustvari: doživotan) posao. I da nema godišnjeg, ni slobodnih dana, a ni noći, godinama.

    Dijete treba prihvatiti kakvo je. I voditi ga putem kojim želimo i mi i ono. To nije lako, ni jednoj ni drugoj strani. No, plakanje satima ili urlanje ili lupanje oko sebe-radilo se pri tome o roditelju ili djetetu-nije u redu. I treba otkriti zašto i to promijeniti. Tko će se promijeniti i popustiti...hm, i to će biti različito. I kolika će velika ta promjena biti, opet ovisi o obitelji.

    Ali, godine plača i urlanja ne bi smjele biti način života. Smijeh i zadovoljstvo bi trebali prevladavati. Netko bi trebao, kako da to napišem a da nikog ne uvrijedim...priznati sam sebi da nešto ne radi kako treba. Vjerojatno će to biti lakše učiniti roditelju A negdje će i dijete biti pametnije i odlučiti se na kompromis.

    Ponovo pišem da ne treba potcjenjivati dječju pamet.
    Možda postaviti se malo na njihovo mjesto i zapitati se zašto mislimo da su zahtjevna. Jer...možda drugom roditelju ne bi bili zahtjevni, nego obična lako odgojiva djeca.

    Doduše vjerojatno pametnija od prosjeka. Ili, što je često, jednostavno pametnija od svojih roditelja.

  2. #602
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ne volim pisat na ovom topicu. Ma ne volim ga ni čitat, al ponekad uleti nešto zanimljivo ili nešto na što se zakačim. I onda imam osjećaj il da popujem, il da će se netko uvrijedit il nešto treće u tom stilu. A opet kad se nečeg uhvatim, teško puštam.

    Ja nisam imala namjeru ni Zuski niti bilo kome drugome reći da radi nekakvu štetu djeci, da će im naškoditi na bilo koji način. ALi mislim da način na koji trenanutno funkcioniraju šteti njima samima, a posredno i odnosu sa djecom.

    Leonisa recimo piše da radi ovo na štetu mlađe i ono na štetu starije. Mene zanima kako se ta šteta procjenjuje. I zašto uopće razmišlja o tome na takav način. Jer to što su dvije nije gubitak nego dobitak. Mene su jednom pitali zašto sam sa starijim ovako, a s mladjim onako, jer da to nije fer prema starijem. Ja sam se tada toliko zblenula da nisam bila u stanju suvislo odgovoriti. Jednostavno mi nije bilo jasno da netko na takav način promatra život. Pa pobogu, meni je neprihvatljivo da otkrijem nešto novo i onda to ne primijenim jer nije fer prema starijem djetetu ili da učestalo važem "štetu" koju nanosim nekom od njih. A nisu oni laki. Muz i srednji sin su bikovi, a kćer je ovnica. Al nije im to izgovor. Nije ni meni. To što se ona može derat pol sata u komadu ako joj neka glupost nije po volji, ne znači da ću ja to slušat pol sata. Pustim ju da se dere, a dere se iz petnih žila ko da ima 40, a ne 12 i pol kila. Ima 27 mjeseci i ja ju već dugo puštam da urla kad nešto ne može. Jer ne može. Može urlat, al ne može se penjat po ogradi na balkonu. I gotovo. I ako treba dgurnit ću si čepiće u uši i popit Valeral čaj. I pitat ću ju svako malo jer se smirila i hoće li pusu i zagrljaj, al to je sve. I kad kaze da se smirila i da hoće pusu i zagrljaj - idemo dalje. Počela sam i spavat po noći tako da si stavim čepić u jedno uho, a legnem na drugo. Pa kad bebuša krene kenjkat, tražit sisu il se svađat usred noći, ja lijepo zaspem umjesto da se svađam s njom.

    Cijelo ljeto ovdje prolaze horde ljudi s hrpama djece i ima prilična količina onih koji bi si slobodno mogli promijeniti prezime uz Nizdlakić. Jer to je sve što rade. Idu djeci niz dlaku od jutra do mraka. I ne bi to bilo ništa loše ni čudno ni pretjerano da njih to istovremeno ne smeta. Ponašaju se cijelo vrijeme kao da se boje vlastite djece. Kao da se situacija od prije 30 godina okrenula za 180° pa se sad roditelji boje djece, kao što su se nekad djeca bojala roditelja. Iskreno, nije mi normalno. Žao mi djece. Ja osjećam ogromnu odgovornost za svoju djecu, za njihovo zdravlje, sreću, školovanje, i još cijelu hrpu usputnih gluposti. I kad vidim tu djecu koja kolo vode, na koju je prebačena roditeljska odgovornost, koja određuju ovo i ono, ne mogu da se ne zgrozim. Toliko stresa ne podnose ni odrasli, a kamoli neki klinac od 3 i pol.

  3. #603
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Molim lijepo da uđe u anale foruma da potpisujem Beti3 i ovaj njen post od prvog do zadnjeg slova.

  4. #604
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    marta!! hvala

  5. #605
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    E Beti, u sridu, ja sam se prillično neugodno iznenadila kad sam shvatila da je ovaj malac pametniji od svih nas skupa. Strašan udarac na moj ego.
    Sreća da ga šišam iskustvom

    Ali isto sam sigurna da ne bi bio lako odgojivo dijete kod nekog drugog, prije bi rekla da bi netko drugi možda bolje odgovorio na neke potrebe. Ali težak karakter ostaje težak karakter, pa sve da ga Dalaj Lama odgaja.

  6. #606

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ja isto osećam potrebu da budem vrlo direktna.
    Sećam se da je Zuska otvorila jednu vrlo toplu temu o svojoj zaljubljenosti u dojenje kada je giga imala 10 meseci.
    I temu u kojoj je tražila savete o najefikasnijem prekidu dojenja-kada je giga imala 13 meseci.
    Toliki preokret u stavovima za samo 3 meseca meni, pa, ne uliva poverenje u tu osobu-blago rečeno.
    Od tada nadalje, sve što ja mogu da rezimiram o gigi su ogromne pohvale njenim natprosečnim sposobnostima uz ogromne žalopojke da je život uz tako sposobno dete-neizdrživ.
    Ja nakon čitanja nisam sigurna da li se autorka zapravo hvali ili žali.
    Često imam utisak i da je ono što Zuska zapravo želi-da ima drugačije dete. A to baš i nije dobar temelj za odnose sa detetom.
    Zapravo, u ovom konkretnom slučaju se potpuno slažem sa Beti3.
    Da, postoje manje ili više zahtevna deca. Ali postoje i vrlo različiti kriterijumi roditelja. (Recimo, ja dete koje se odviklo od sisanja za 2 nedelje i nije tražilo ponovo ne bih ni slučajno proglasila zahtevnim-sećam se da je Felix pisala o njenoj ćerki koja je tri meseca urlala noću iako dosledno nije dobijala noću da doji ...)

  7. #607
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    Ali isto sam sigurna da ne bi bio lako odgojivo dijete kod nekog drugog, prije bi rekla da bi netko drugi možda bolje odgovorio na neke potrebe. Ali težak karakter ostaje težak karakter, pa sve da ga Dalaj Lama odgaja.
    Nije da brijem na horoskope, al ovaj jedan moj koji je napor za ljudski mozak, meni je lego ko kec na jedanajst.

    Ono što je mene kod najstarijeg izbacivalo iz takta je zapravo totalno banalna stvar. On se ne može odlučiti između dvije stvari koje su mu negdje li-la na vagi. Prvo mi je trebalo milijun godina da skužim o čemu se uopće radi. Putem sam izgubila tonu živaca pokušavajući iznaći rješenje po meni izuzetno glupog problema. Stvarno glupost. Al mene je izluđivala. Na svu sreću prevladala sam to, sad se i zekam na račun toga, al lakše mi se s rogatim bost nego s neodlučnim odlučivat. Hoću reći, netko drugi uopće ne bi vidio problem u tome, ili bi taj problem riješio lijevom nogom.
    Posljednje uređivanje od marta : 10.08.2013. at 20:15

  8. #608
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Postoji karakter roditelja i katakter djeteta. Roditelji imaju neka ocekivanja, odnosno nesto ih doceka nespremne, djeca imaju potrebe, ne sva iste... Evo sta hocu reci: moja prijateljica je imala bebu koja je lijepo spavala, nije plakala, sama bi zaspala u kreveticu, po sat se sama sa sobom zabavljala na podu... A mama je kukala kako je teskoooo kako nista ne moze nikud ne ide i sl. Vrhunac je bila recenica: nece da sjedi na jednom mjestu, sve ide za mnom!
    Moj se prva dva mjeseca budio svakih 15-35 min po danu i po noci, bio budan 15-20 i opet i opet... Na rukama iskljucivo u stojecem polozaju bio je 8 mjeseci. JA ga uopste nisam dozivljavala kao zahtjevno dijete, sve sam odradivala s lakocom. Sad kad ovo napisem, nemam pojma kako mi je taj zen dosao, bas je bio ubitacan tempo...

    Kad su ove stvari u pitanju tesko se staviti u tudju kozu

  9. #609
    Jainina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    365

    Početno

    Ne razumijem zasto se naslo vas nekoliko i obrusilo na Zusku. Zena je neispavana i umorna i pokusava naci neki odusak i utjehu od roditelja u istoj situaciji ovdje na forumu a naide na kritike nje kao osobe, po meni stvarno nije u redu. Ako smatrate da je "poljuljana" zar stvarno mislite da joj je od pomoci da ju ovako tresete sa kritikama nje kao osobe? OK bi bilo da se osvrcete na konkretne slucajeve i greske a ne ovako opcenito udrit po osobi...
    Posljednje uređivanje od Jainina : 10.08.2013. at 21:16

  10. #610
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Toliki preokret u stavovima za samo 3 meseca meni, pa, ne uliva poverenje u tu osobu-blago rečeno.
    Ovo je prilično smjela izjava - blago rečeno.

  11. #611
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Od tada nadalje, sve što ja mogu da rezimiram o gigi su ogromne pohvale njenim natprosečnim sposobnostima uz ogromne žalopojke da je život uz tako sposobno dete-neizdrživ. Ja nakon čitanja nisam sigurna da li se autorka zapravo hvali ili žali.
    Nisam zuska, ali kao da si mene opisala.

    Je, imam natprosječno inteligentno dijete.
    I da, užasno je teško s njim.
    I strašno sam ponosna na njega, i uopće ne vidim razloga zašto se ne bi hvalila i žalila istovremeno? Pa super mi je i teško mi je. Jednostavno.

    Ko da ne možemo imati i 'negativne' osjećaje, sve treba bit u ružičastom oblačku.

  12. #612
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    I da, ovakve rasprave su razlog zašto sam se držala podalje od foruma kad je gorilo.

    Moj savjet svima-nađite nekog u rl tko razumije problem i tko vas bolje poznaje od forumašica i pričajte. Ovakve stvari je bolje držati dalje od ljudi, proglase vas, pa...svakakvim.

  13. #613

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Trampolina imas pravo, ali jako je edukativno ovo citati. Ja sam citajuci Mitovski i Zusku odavno shvatila da moje dijete uopce nije tako zahtjevno...i pokupila hrpu savjeta, upijala iskustva drugih, ponekad naucila pogledati stvari iz druge perspektive; nesto je uspjelo, nesto nije, ali u svakom slucaju sam "pametnija"

  14. #614
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    ja uopće ne razumijem potrebu da se secira nečija osobnost i procjenjuje koliko je realno njegovo dijete zahtjevno ili nije, a to se upravo događa zuski. i sigurna sam da je vrlo neugodno. mislim, dozvoljeno je misliti da bilo tko od nas pretjeruje, krivo doživljava situaciju, pa i laže, ali obzirom da nema nikava uporišta osim osobnog dojma za takve stavove, vrlo ih je nekorektno iznositi.
    ne mislim da ovo treba biti topic podrške i tapšanja po leđima, niti mislim da je itko to tražio. ali velika je razlika između konstruktivnih savjeta kakve daju marta, čoksa i trampolina i optužbi (doduše umotanih u najbolje namjere) da se netko pogubio i izgubio kompas.
    a koliko netko hvali svoje dijete je pomalo i do stila samog roditelja i opet je još jedna stvar koja može pojedincu biti iritabilna, ali ne vidim zašto bi imao pravo prozivati drugu stranu radi toga.

  15. #615
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    i mislim da je ovaj topic puno previše skrenuo u osobne vode, da ne kažem uvrede.

  16. #616
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne volim pisat na ovom topicu. Ma ne volim ga ni čitat, al ponekad uleti nešto zanimljivo ili nešto na što se zakačim. I onda imam osjećaj il da popujem, il da će se netko uvrijedit il nešto treće u tom stilu. A opet kad se nečeg uhvatim, teško puštam.

    Ja nisam imala namjeru ni Zuski niti bilo kome drugome reći da radi nekakvu štetu djeci, da će im naškoditi na bilo koji način. ALi mislim da način na koji trenanutno funkcioniraju šteti njima samima, a posredno i odnosu sa djecom.

    Leonisa recimo piše da radi ovo na štetu mlađe i ono na štetu starije. Mene zanima kako se ta šteta procjenjuje. I zašto uopće razmišlja o tome na takav način. Jer to što su dvije nije gubitak nego dobitak. Mene su jednom pitali zašto sam sa starijim ovako, a s mladjim onako, jer da to nije fer prema starijem. Ja sam se tada toliko zblenula da nisam bila u stanju suvislo odgovoriti. Jednostavno mi nije bilo jasno da netko na takav način promatra život. Pa pobogu, meni je neprihvatljivo da otkrijem nešto novo i onda to ne primijenim jer nije fer prema starijem djetetu ili da učestalo važem "štetu" koju nanosim nekom od njih. A nisu oni laki. Muz i srednji sin su bikovi, a kćer je ovnica. Al nije im to izgovor. Nije ni meni. To što se ona može derat pol sata u komadu ako joj neka glupost nije po volji, ne znači da ću ja to slušat pol sata. Pustim ju da se dere, a dere se iz petnih žila ko da ima 40, a ne 12 i pol kila. Ima 27 mjeseci i ja ju već dugo puštam da urla kad nešto ne može. Jer ne može. Može urlat, al ne može se penjat po ogradi na balkonu. I gotovo. I ako treba dgurnit ću si čepiće u uši i popit Valeral čaj. I pitat ću ju svako malo jer se smirila i hoće li pusu i zagrljaj, al to je sve. I kad kaze da se smirila i da hoće pusu i zagrljaj - idemo dalje. Počela sam i spavat po noći tako da si stavim čepić u jedno uho, a legnem na drugo. Pa kad bebuša krene kenjkat, tražit sisu il se svađat usred noći, ja lijepo zaspem umjesto da se svađam s njom.

    Cijelo ljeto ovdje prolaze horde ljudi s hrpama djece i ima prilična količina onih koji bi si slobodno mogli promijeniti prezime uz Nizdlakić. Jer to je sve što rade. Idu djeci niz dlaku od jutra do mraka. I ne bi to bilo ništa loše ni čudno ni pretjerano da njih to istovremeno ne smeta. Ponašaju se cijelo vrijeme kao da se boje vlastite djece. Kao da se situacija od prije 30 godina okrenula za 180° pa se sad roditelji boje djece, kao što su se nekad djeca bojala roditelja. Iskreno, nije mi normalno. Žao mi djece. Ja osjećam ogromnu odgovornost za svoju djecu, za njihovo zdravlje, sreću, školovanje, i još cijelu hrpu usputnih gluposti. I kad vidim tu djecu koja kolo vode, na koju je prebačena roditeljska odgovornost, koja određuju ovo i ono, ne mogu da se ne zgrozim. Toliko stresa ne podnose ni odrasli, a kamoli neki klinac od 3 i pol.
    priznaj da si odlucila riplajat meni jer znas da se ja necu naduriti na odgovor :D

    ovako, ja ne mislim da je gubitak sto su dvije, naprotiv, mislim da su jaaaako sretne i jaaaako bogate i jaaaako se vole. i da starija ni jedan tren nije pozelila da se mladja nije rodila.
    je, rekla je "blago onima koji nemaju malu bebu jer oni mogu to to i to"
    uopce ne usporedjujem kako sam sa starijom i da sad tako trebam i s mladjom jer je to nemoguce. ona je sest godina bila jedinica. bila je jedina unuka, jedina iz nove generacije sire obitelji koja zivi u nasem gradu. bila je kap rose na dlanu. isla je s mamom i tatom negdje gdje vise ne ide. trenutno. jer tamo ne moze ici s malom bebom. moze ici s mamom ili tatom no ne i mamom i tatom. i da, u tom trenu vazem jel veca steta ostaviti mladju baki i did ili da se starija strpi jos koji mjesec da ova bude dovoljno velika da moze ostati.

    sto se urlikanja i placa tice, ja ga ne podnosim. ne ono, boli me glava vec se u meni trga svaki atom. i ne ne mogu ostaviti je da urlice u autu u kojem je 45, a vani 40, a njena faca zajapurena i cekat da je fras strefi i mislim da je manja steta da starija pojede fakin sladoled njoj iza ledja nego da ova dobije fras. ili da joj ga, ko tada, dam da jede. iako starija nije sladoled probala 2g. ova je s 12mj. pa i pomfri s 15. jer mi je tad bila manja steta da ona pojede 2 krumpirica nego da starija uopce ne jede.
    i moje kceri su ovnica i bikica. ja sam jadna vaga, ja u zivotu apsolutno sve vazem. sreca sto milijun stvari napravim brzopleto pa ne stignem izvagati inace bi samo to u zivotu radila.

    i da, sto se pustanja urlanja tice, ne mislim ni ja dopustati uvijek, nisam ni starijoj, a bila je jedinica, ali mi 12-13-14-15 mj. jos uvijek prerano da dopustam. 15 i 27mj je velika razlika jer s 27 vec znaju komunicirati i znaju slusati i razumijeti neke stvari, zar ne?

  17. #617
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    i da, ono sto je mene dugo vremena mucilo sa starijom je bilo bas to- da je ne slomim. jer je ne zelim slomiti. ne zelim je ni mijenjati. ne zelim to ni s mladjom. zelim ih bas ovakve kakve jesu i obozavam ih takve kakve jesu. i mozda sad tu pisemo njihove ne tako drage nam strane, al ima ih trilijun predivnih i ja sam uzasno ponosna na svoju kcer. i zeljela bi da takva ostane. ne bi zeljela da je moje neko psihicko stanje skrene s njene putanje, jer bila mi je savrsena kad se rodila, savrsena mi je i sada. i mogu nalaziti i njene mane al ja ih volim jer su dio nje. i ja ih prihvacam. iskljucivo je MOJ problem kad ne znam kako da se s njima nosim iz x razloga. moj, ne njen. i ona to jako dobro zna jer to ponavljam i ponavljam i ponavljam. i ponavljat cu.

  18. #618
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam zuska, ali kao da si mene opisala.

    Je, imam natprosječno inteligentno dijete.
    I da, užasno je teško s njim.
    I strašno sam ponosna na njega, i uopće ne vidim razloga zašto se ne bi hvalila i žalila istovremeno? Pa super mi je i teško mi je. Jednostavno.

    Ko da ne možemo imati i 'negativne' osjećaje, sve treba bit u ružičastom oblačku.
    x

  19. #619
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    ja ovo zadnje leo uopće ne kužim. daj mi neki konkretni primjer. ako v. zanovijeta po 168 x da hoće ipad, a ja mislim da ga ne treba sad igrat, onda jbga ja želim da se on mijenja- i da me ne tlači cijelo božje popodne. pa mu jasno i glasno to dam do znanja. prvo ga ufino zamolim, a ako ne posluša, kažem mu da neće ipad vidjeti niti sutra, onda se skulira. a možda ga lomim...

  20. #620
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    i jos jedan u nizu, uopce ali uopce nisam dozivjela niti zusku niti njene postove ko neki ovdje :/

  21. #621
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    ja ovo zadnje leo uopće ne kužim. daj mi neki konkretni primjer. ako v. zanovijeta po 168 x da hoće ipad, a ja mislim da ga ne treba sad igrat, onda jbga ja želim da se on mijenja- i da me ne tlači cijelo božje popodne. pa mu jasno i glasno to dam do znanja. prvo ga ufino zamolim, a ako ne posluša, kažem mu da neće ipad vidjeti niti sutra, onda se skulira. a možda ga lomim...
    ne mislim na to. mislim na nju i njen karakter, osobnost, nju kao osobu.
    ovo s ipedom je testiranje mojih granica i radi ga svaki dan. ipad je trenutno na najvisoj polici i od jutra ga nije primila.
    al joj nisam rekla sta da tada radi, izabrala je sama. ona zna zasto ne moze igrati se na ipadu po cijele dane, jako dobro zna njegove ucinke, ali testira moje granice. i da, koliko god znam "siznuti" na njene izgovore, s muzem se kasnije smijem i divim njenoj domisljatosti. ne znam jel ti ta recenica pojasnila sta sam mislila?
    Posljednje uređivanje od leonisa : 10.08.2013. at 23:14

  22. #622
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    pulinka pa što onda ako netko u tri mjeseca promjeni stav o tome hoće li još dojiti
    ja sam osjetljiva na ovu temu
    jer npr. svaku noć oko 3 ujutro odlučim da ću sigurno uskoro odsjeći to dojenje
    pa kom opanci kom obojci

    onda kad dođem s posla taj dan u 3 popodne i vidim to djetešce kako se zadovoljno kelji na tu sisu
    e onda si mislim, ma pustiću ja nju koliko hoće kad je tako sretna
    i što sad, nisam valjda neki zakon prekršila? o nepromjenjivosti doživljaja dojenja?
    mislim, moja sisa i moje dijete, ono, moja stvar
    i mislim da se smijem požaliti na tu temu ako sam umorna
    i smijem biti prevrtljiva dok god ne činim loše svom djetetu ni sebi

    Zuska moj savjet, iako ga nisi tražila al bome sad ćeš ga dobiti
    ne piši ako nisi spremna na dijeljenje dijagnoza , na osudu, na iščuđavanje, na konstruktivne savjete, na manje konstruktivne savjete, na pomoć, na odmoć
    malo se šalim, ali zapravo mora čovjek biti spreman na različita gledišta, utemeljena ili ne. tako je i u stvarnom životu, samo što za većinu ne saznamo jer nam se dešavaju iza leđa, ali sigurno ima onih koji misle da bi nam koja tabletica s vremena na vrijeme dobro došla. ja to mislim za neke ljude oko sebe.

  23. #623
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    leo, daj mi neki konkretan primjer kad ju ne lomiš, ako kužiš što te pitam.
    potpis pod flopicu. s tim da mislim da nije u redu ovo što se dogodilo- a to je da je konkretno pulinka komentirala da zuska nema dobre temelje za odnos s djetetom?! to je vrlo smjelo, da ne kažem preuzetno.

  24. #624
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    i trampolinu moram opet pohvaliti
    s takvom djecom jest teško i s takvom djecom jest super
    i možemo imati apsolutno i negativne i pozitivne osjećaje
    ni inače ne vjerujem ljudima koji uvijek gaje samo pozitivne osjećaje
    zapravo, tužno mi je to
    jer mislim da sami sebe muljaju

    hebote, dok čitam dobru knjigu osjećaji se šire u lepezi od tuge do sreće
    kamoli kad čovjek živi život, svaki dan, iznova

  25. #625
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    sasa, i jos nastavak na gornji post.
    kad sam rekla da je to moj problem, ne njen, u prici s ipadom, njega trazi onda kad joj je dosadno, kad ja radim nesto drugo i koristi priliku kad sam zaokupljena necim drugim da ju iskoristi. nekad radi svoje, pa mozda i komocije ili nemogucnosti da se tad nosim sa tim problemom, joj dopustim, pravim se da ne vidim ili joj dam do znanja da zna sta radi ali joj ekspilictno tada ne kazem da prestane jer mi se ne da/ne mogu tada ulaziti u zatvoren krug zicanja svakih 10 minuta. i stu stvar radim i ja s forumom kad se ulogiram u sred dana. koristim priliku. tako i ona. isto tako sam svjesna da to stvara ovisnost i da je to moja krivnja i moja odgovornost. da je ona za nju premala.

  26. #626
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Meni se čini da čoporativno brkamo dob djece.

    A urlikanje, šta se mene tiče nemam problema s tim. Ako urliče za trećim sladoledom(pričam o najmanjoj), dat ću. Ako urliče za domestosom, neću. Pa može koliko hoće, tješim, preusmjeravam itd.

    Velikima uopće ne dam da urliču, mogu lijepo reći.
    Hoću reći, nije problem ako urliče dijete od godinu dqna, ali problem je ako urliče prvašić. Gdje je granica-trebali bi znati roditelji.

  27. #627
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    sasa, ne znam, mozda kad navecer treba ici spavati i dolazi mi po 18 puta pozdraviti se za laku noc i proci cijeli ritual koji prolazimo kad se "oprastamo". i ja ih svih 18 puta odvalim. nakon 3. se pocnem smijati, pa se pocnem saliti i zezati je zbog vracanja, pa joj pocnem govoriti da bi bilo dosta, pa joj kazem da je to zadnji put i tad sam odlucna u tome. ne znam zasto, ali njoj je to bitno. iako me zivcira za popizdit jer taman krenem nesto raditi misleci da su sve ovce na broju, evo jedna ovcica se stalno gubi i vracam je. al ne popizdim. dok recimo MM nema toliko zivaca, on misli da nas zahebava i on joj nakon 2. puta kad ima puno posla odbrusi da je dosta i ne dopusti da mi dodje u zagrljaj i onda ona legne sa suzama. to je ona casa vode o kojoj je trampolina pisala na kojoj stranici prije.

    dok recimo, kad moja krene nakon vecere i 10min zujanja po stanu, kad ju tata krene odvest u krevet govorit da je gladna i da oce jesti, tad znam da zahebava i da samo trazi izgovor da ne ode u krevet. i tad cu joj reci, obicno kroz smijeh jer mi je presmijesno kako pokusava nesto, da to nece proci i da to nece dobiti. to je pak testiranje granica ko i za ipad.

    vjerujem da opet nisam dobro objasnila i da mnogi ne vide razliku izmedju prvog i drugog, no to je ok, jer oni ne poznaju moju kcer

  28. #628
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    Meni se čini da čoporativno brkamo dob djece.

    A urlikanje, šta se mene tiče nemam problema s tim. Ako urliče za trećim sladoledom(pričam o najmanjoj), dat ću. Ako urliče za domestosom, neću. Pa može koliko hoće, tješim, preusmjeravam itd.

    Velikima uopće ne dam da urliču, mogu lijepo reći.
    Hoću reći, nije problem ako urliče dijete od godinu dqna, ali problem je ako urliče prvašić. Gdje je granica-trebali bi znati roditelji.
    a dobro izmedju 1 godine i prvasica je isto tako veliki raspon godina :D
    ja ne dopustam ni za 1g ni za prvasica. u terbl tu dopustam, odnosno ignoriram.
    i ja preusmjeravam i tjesim. recimo svaki dan s kavom, mladja. protestira da oce moju kavu, svako jutro, pa preusmjeravam paznju i ponavljam da to ne smije.
    i lako je u nasoj glavi kad je u pitanju sladoled za kojeg je mozda premala al nece skoditi (vise je do nasih uvjerenja sta u kojoj dobi mogu/smiju jesti) i domestosa koji je definitivan ne. :p

  29. #629

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    Je, imam natprosječno inteligentno dijete.
    I da, užasno je teško s njim.
    I strašno sam ponosna na njega, i uopće ne vidim razloga zašto se ne bi hvalila i žalila istovremeno? Pa super mi je i teško mi je. Jednostavno.

    Ko da ne možemo imati i 'negativne' osjećaje, sve treba bit u ružičastom oblačku.
    I ja ovo mislim o svojoj deci .
    Žao mi je što sam iznela svoj potpuno subjektivni utisak o Zuski stečen samo i jedino na osnovu njenih postova na više tema. Zaista je bilo nekorektno sa moje strane i ja se svima izvinjavam što sam skrenula temu u preterano lične vode. Trudiću se da se ne ponovi.

  30. #630
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    E, ovo je prava istina. I redovno ponovo nailazim na to. Mnoge traže samo tapšanje i suosjećanje. Pa napiši da želiš suosjećanje. Pa ti onda nitko neće napisati da se skuliraš i shvatiš da je biti mama jako naporan dugogodišnji ( ustvari: doživotan) posao. I da nema godišnjeg, ni slobodnih dana, a ni noći, godinama.

    Dijete treba prihvatiti kakvo je. I voditi ga putem kojim želimo i mi i ono. To nije lako, ni jednoj ni drugoj strani. No, plakanje satima ili urlanje ili lupanje oko sebe-radilo se pri tome o roditelju ili djetetu-nije u redu. I treba otkriti zašto i to promijeniti. Tko će se promijeniti i popustiti...hm, i to će biti različito. I kolika će velika ta promjena biti, opet ovisi o obitelji.

    Ali, godine plača i urlanja ne bi smjele biti način života. Smijeh i zadovoljstvo bi trebali prevladavati. Netko bi trebao, kako da to napišem a da nikog ne uvrijedim...priznati sam sebi da nešto ne radi kako treba. Vjerojatno će to biti lakše učiniti roditelju A negdje će i dijete biti pametnije i odlučiti se na kompromis.

    Ponovo pišem da ne treba potcjenjivati dječju pamet.
    Možda postaviti se malo na njihovo mjesto i zapitati se zašto mislimo da su zahtjevna. Jer...možda drugom roditelju ne bi bili zahtjevni, nego obična lako odgojiva djeca.

    Doduše vjerojatno pametnija od prosjeka. Ili, što je često, jednostavno pametnija od svojih roditelja.
    Neki su postovi pod izlikom ne pisi ako ne zelis cuti presli granicu. Ne mislim na tvij post Beti iako i ovdje ima stvari koje zaparaju usi.
    Prvo, zasto mislis da je itko od nas mislio da je biti mama lak posao? Ja sam igrom slucaja s 19 dobila necakinju koja je 90 % vremena bila kod mene tako da sam jako dobro znala koliko dijete zahtjeva angazmana i zato sam J rodila s 30 kad sam bila potpuno spremna.
    Sto se tice ovog zuskinog pucanja i lupanja sakama kojeg ste se svi uhvatili nebi li joj rekli da to nije normalno, ja smatram da je sasvim normalno i shvacam je jer je zena dosla do ruba, ispuhala se i ide dalje. Svatko se od nas nosi drugacije sa stresom.
    Imala sam i ja dana kada bih pukla i bilo je svega i da sam to ovdje napisala vjerojatno bih dobila istu reakciju kao zuska ali da sam npr napisala da mi je tada tata umirao u bolnici od mozdanog udara, mama bolesna od demencije a j je imala 4mj i bila beba kakva je bila e onda vec imate malo drugaciji pogled na situaciju. Ne svida mi se da netko tako analizira osobu koju ne poznaje.
    Druga stvar Beti, to sto pisemo ili evo ja konkretno na ovakvim temama ne znaci da kod nas ima samo plakanja, ima kod nas jako puno smijeha, igre i zabave.
    A ovo da npr J nekome nebi bila zahtjevna mislim da ne stoji, mozda bi netko u drugacijim zivotnim okolnostima i drugacijeg karaktera znao bolje s njom, a mozda su u sumi.
    Ne mislim da sam savrsen roditelj, grijesim i znam da grijesim i pokusavam neke stvari ispraviti, svjesna sam da i moja reakcija nekada da je drugacija nebi dovela do njenih ispada.
    Dobro znam sto mojoj J treba. Ona trazi potpunu posvecenost svake minute kad si s njom, trazi da se igramo s njom, da stalno nesto novo radimo i stvaramo, postavljamo izazove a to je ne moguce biti joj stalno posvecen, pored posla i moje mame koja kazem ima demenciju a sada su dosle i druge bolesti koje sve to cine jos tezim a zivi s nama. Plivamo u svemu tome kako znamo i umijemo.
    Tako da nisam neka mimozica kojoj je u zivotu bilo sve lijepo i lako pa kad netko napise da su nam djeca zahtjevna jer smo mislile da su djeca laka onda ispadne da smo nekakve mimozice kojima je sve tesko.

  31. #631
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Sto se tice ovog zuskinog pucanja i lupanja sakama kojeg ste se svi uhvatili nebi li joj rekli da to nije normalno, ja smatram da je sasvim normalno i shvacam je jer je zena dosla do ruba, ispuhala se i ide dalje. Svatko se od nas nosi drugacije sa stresom.
    Imala sam i ja dana kada bih pukla i bilo je svega i da sam to ovdje napisala vjerojatno bih dobila istu reakciju kao zuska ali da sam npr napisala da mi je tada tata umirao u bolnici od mozdanog udara, mama bolesna od demencije a j je imala 4mj i bila beba kakva je bila e onda vec imate malo drugaciji pogled na situaciju. Ne svida mi se da netko tako analizira osobu koju ne poznaje.
    Mitovski ovo nije niti bio niti postao predmet rasprave uopće. O pucanju sam već u više navrata rekla svoje, svi smo ljudi i svi smo krvavi ispod kože, a roditeljstvo je najteži posao na svijetu.

    Stvar je u nećem drugom, no onaj tko želi čitati kako je napisano čitat će i vidjet će, tko ne želi neće, vidjet će od obične homeopatije psihofarmaku ili od dobronamjernog savjeta i želje za pomoći, napad na vlastitu ličnost itd...

  32. #632
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Nije da brijem na horoskope, al ovaj jedan moj koji je napor za ljudski mozak, meni je lego ko kec na jedanajst.

    Hoću reći, netko drugi uopće ne bi vidio problem u tome, ili bi taj problem riješio lijevom nogom.
    Pa da, i zbog toga baš i mislim da su sva djeca zahtjevna, svako na svoj način, stvar je samo kako se tko od nas nosi sa tim različitim zahtjevima, pa nam neki zahtjevi padaju teže, neki lakše.

    Ovo sa neodlučnošću bi i meni teško palo.

    Ne vjerujem baš u horoskope, ali ono, kad već pričamo, mogu ja sebe tješiti koliko hoću sad dok su mali, ali imam doma dva jarca

  33. #633
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    No dobro, da se odmaknemo od ove rasprave. Mislim da se svi mozemo sloziti oko toga da postoje zahtjevna djeca i zahtjevnija djeca, djeca koja manje suraduju i djeca koja vise suraduju. Vidjela ja i dozivjela na svoje oci .
    Ja sam konacno dosla do toga da sam prihvatila da je ona takva i da se teze nosi sa svojim emocijama od neke druge djece. Trebalo mi je dosta vremena da to prihvatim. Vidim da joj treba vise slobode nego nekoj drugoj djeci i zato je pokusavamo sto manje ogranicavati. Ali valjda ne grijesimo toliko kad nam svi kazu kako imamo divno i pristojno dijete i tete u vrticu je hvale da je dobar prijatelj i da s njom nema problema ali nam isto kazu da joj trebaju izazovi. Njoj je dosada najveci neprijatelj.

  34. #634
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Ali valjda ne grijesimo toliko kad nam svi kazu kako imamo divno i pristojno dijete
    Nama to još nitko nije rekao :šmrc:

    Mislim da nas čeka još puno puno posla

  35. #635

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    evo pod cijenu da dobijem dijagnozu, jedna crtica

    ovog ljeta sam jedan dan toliko pukla na živce, dijelom je bio uzrok i moj sin no to je bila kap koja je prelila čašu, da mi je on lijepo došao rekao da se umijem , dao mi 20 kn da odem na kavu i da se ne vraćam doma dok se ne smirim.


    i otišla ja , kad sam se vratila , sredio je sranje koje je napravio i rekao mi je da kad god želim da si odem na kavu jer se ništa ne riješava urlanjem .

    eto .

    pucajte u grudi junačke


    ima 9 godina
    Posljednje uređivanje od maria71 : 11.08.2013. at 09:23

  36. #636
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    a što bi pucali
    ja bi ti tapšala
    odgojila si dijete koje zna vladati kriznom situacijom
    ponuditi rješenje
    shvatiti da je mami teško
    i da treba biti malo sama sa sobom
    za moj pojam to je sasvim ok

  37. #637
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ajme, pa ko ne pukne tu i tamo. Posebno kad je neispavan. Ja sam u zadnjih tri tjedna bar dva puta pukla dok sam malog uspavljivala (sto je po ovim vrucinama poprilicno zahtjevan pohvat). Nisam lupala glavom u zid (jer mi je mali bio na sisi poluzaspao), al sam u nekom momentu lupala nogama o krevet, i govorila md-u da ne mog u vise i da cu umrit. Nije mi bas ta moja reakcija nesto cime se ponosim, al u jedan po noci iscrpljena, i prekuhana, a sta sad, svi (vecina) ponekad puknemo.

  38. #638
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Kod moga varijanta, napuni 10 puta casu vode, isprati me na spavanje 10 puta, izgleda tako da me 10 puta pita sta je jedna, a sto druga stvar. Tipa, pokaze stol pa stolicu pa stol pa stolicu, itd. I kad mu dovoljno puta kazem sto je sto, zadovoljno klimne glavom, kaze Da, i ode dalje. To isto kod njega nije za.jbancija (a i on zna za.ebavat) nego ta neka potreba, i povjerenje, i tako to sto pisu Leonisa, i Trampolina, a sta je tesko opisat rijecima.

  39. #639
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    A sad cu i ja u nizu nastavit pa priznat da se i moji osjecaji prema dojenju krecu od 'kako je to super' do 'ajde, prestani vise malac' i zavisno od doba dana i broja nocnih budjenja mogla bi pisat i hvalospjeve dojenju i pisat kako samo zelim pr?dstat.

  40. #640
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    pa naravno da je to tako jadranka. isto kao sto nekad gledam svoju djecu i divim se toj krasoti i divoti od djece, a neki put frustrirano poželim pobjeći na kraj svijeta od roditeljstva i odgovornosti. roditeljstvo je krasno, ali bogzna da nije najljepši posao na svijetu u baš svakom trenutku.

  41. #641
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    uopće ne znam tko nam je usadio ideju da se u vezi djece moramo uvijek osjećati superiška
    ili u vezi sebe, ili muža ili svih nas
    po meni su sve emocije koje doživljavamo važne i vrijedne jer nekamo nas vode
    nije da volim biti ljuta, ali što ako i jesam ljuta
    to je osjećaj i prolazan je
    meni je jedino bitno da nemam ispade pred njima, da se ne stresaju od mene, da nisu u grču
    ali neka zdrava ljutnja neće im zagorčati život
    i kad mi dođe po noći da se ljutim na dojenje i univerzum jer mi treba sna i jer me boli kuk ma vraga neću osjećati ljutnju taj tren
    nije bitno na koga, ni zašto, ni što- volim prpmrsiti kroz zube a u ku.ac !
    jer sam ljuta taj tren ako mi je previše, možda mi je taj dan bio usran na poslu ili mi je crkla mašina
    pa se sve čini previše
    pa ako ovdje napišem još koju da se požalim, što onda
    nisam nikog ubila, samo sam bila jadna i htjela utjehu, slušanje, razumijevanje, savjet možda
    a nisu ni svi ljudi ravna linija, ne znaju svi jednako hendlati zahtjevne situacije, nemamo svi iste kapacitete, uvjete, okolnosti
    nekome možda baš treba to lupanje u zid da bi ga nekamo odvelo

  42. #642
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    "Roditelji djece mlađe od 18 mjeseci moraju, dakle, reći da dječjim potrebama i samim tim reći ne nekima od svojih potreba., ali je važno upozoriti da to vrijedi samo za one najvažnije. Kada se dijete probudi plačući, roditelji trebaju dati veći prioritet njegovoj potrebi za utjehom i njegom nego svojoj potrebi za snom;kada je dijete bolesno, roditelji moraju zanemariti svoje planove, kada dijete napuni pelene, roditelji moraju prekinuti razgovor i promijeniti ih; i slično. Ali to ne znači da trebaju u potpunosti žrtvovati sebe i time reći ne svojim vrijednostima, osjećajima i ciljevima. U tom slučaju više ne bi bili u stanju preuzeti vodstvo a to je presudan uvjet da se dijete osjeća sigurno.
    Kada usred noći sjedimo s tromjesečnom bebom u krilu, sasvim je u redu priznati vlastitu potrebu za snom i želju da dijete uskoro zaspi.Dok ispunjavamo dječje potrebe, trebamo zadržati i vlastito unutarnje ja ako ne želimo potonuti u ulogu sluge i učiniti dijete gazdom. ... itd."
    (J. Juul Znati reći 'ne' mirne savjesti - najkorisnija knjiga o roditeljstvu koju sam ikad pročitala)

  43. #643
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    I da, ovakve rasprave su razlog zašto sam se držala podalje od foruma kad je gorilo.

    Moj savjet svima-nađite nekog u rl tko razumije problem i tko vas bolje poznaje od forumašica i pričajte. Ovakve stvari je bolje držati dalje od ljudi, proglase vas, pa...svakakvim.
    Drago mi je da se tema odmaknula od mene. Nije ugodno, a neki postovi su, najblaže rečeno, ispod svake razine. Neki jedva čekaju zariti kanđe, kao, uostalom, i u RL.

    Sama sam kriva za ovo čerečenje, meni je forum bio i mjesto za jadanje, za ono što u RL često nemam vremena ili nemam s kim.
    Naravno da beskrajno uživamo u svom djetetu, naravno da uživamo u sebi i drugima, ali tada nemam poriv doći na forum i pisati o tome.
    Ali kad dođu teške situacije ili kad se osjećam premoreno, nekako mi je najlakše doći ovdje, upravo zbog forumašica koje dijele slična iskustva i znaju dati savjet ili utjehu.

    Znam da ne mogu birati tko će i kako će netko reagirati, razumijem i da sam nekim forumašicama iritantna, kao što ima onih koje su iritantne meni, ali način komunikacije ne bi trebao biti ovako nekorektan.

    Ne zamaram se inteligencijom svog djeteta, nema ni dvije godine. Sretna sam što je zdrava, a znam da je izuzetno osjećajna. Želim dati najbolje od sebe da joj pomognem da se nauči nositi sa sobom, da budemo povezane, da bude korektna i konstruktivna u zajednici s drugim ljudima.
    Štreber sam u životu pa stalno važem, analiziram, propitujem i ovaj važan aspekt života.

    Trampolina, taman prije nego si ovo napisala, shvatila sam lekciju.
    Hvala još jednom, tebi i drugim curama, na razumijevanju.

  44. #644

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Ja samo želim reći da potpuno razumijem Zusku. I ja sam vrištala, ridala, lupala šakama i vratima i slično. Tko nije prošao dug period intezivnog nespavanja i dojenja u kombinaciji jedno s drugim (a mi smo uz to imali i vježbanje), nema pojma o čemu govorimo. San je jedna od osnovnih fizioloških, primarnih potreba svakog ljudskog bića. Ako uskratiš jednu od primarnih fizioloških potreba nekom ljudskom biću (piće, hrana, zrak, spavanje...), nastaje kaos. Briga za mentalno zdravlje je također bitna. Viđanje s dragim ljudima, bavljenje nekim hobijem, određeno vrijeme za sebe i slično, važno je za mentalno zdravlje. Jasno je da naše mentalno zdravlje nije prioritet kada je riječ o maloj bebi, ali, to je lakše podnijeti kada su primarne potrebe ispunjene. Kada si zakinut na ta oba polja, naravno da čovjek nekad poludi, i da prelazi sve granice izdržljivosti. Taj dio potpuno i savršeno razumijem. Kako dijete odrasta, važno je da se i mi polako vraćamo sebi, da pravimo odmak od cjelodnevne brige i skrbi za dijete, i da shvatimo da je vrijeme da počnemo određivati i svoje i djetetove granice. U tom dijelu bih potpisala Martu. Neće svijet propasti ako dijete nije landralo negdje po cijele dane, niti će dijete ubiti malo dosade. Dapače, kad bih ja vidjela da je mom djetetu dosada okidač za neprihvatljivo ponašanje, ja bih mu ponudila malo više dosade i pomogla bih mu da se nauči nositi s tim osjećajem. Nekada dijete treba suočiti s njegovim okidačem (odlazak u trgovinu, dosada, dolazak na kavu s prijateljicama i slično), i pomoći mu da nauči kako se ponašati u takvim situacijama. Naravno, sve postupno i primjereno djetetovoj dobi. Nekada mi je kava u kafiću trajala 10 min, sada sa starijim sinom mogu sjediti koliko hoću. Nekada sam obavljala brze odlaske u trgovinu, gdje smo učili pravila ponašanja, da ne može dobiti sve što poželi, itd., a sada mogu obaviti veliku nabavku s njim jer je naučio da unatoč deranju i plakanju neće dobiti sve što mu se svidi na policama. Nekada nisam mogla ništa pogledati na tv-u, jer je uvijek morao biti upaljen crtić (i ako ga gleda, i ako ga ne gleda), a sada je naučio da postoje neke emisije koje mi želimo pogledati, i da treba sačekati dok mi odgledamo svoje. Itd. Sve to dolazi postupno, s godinama i našim zajedničkim sazrijevanjem i iskustvom. Ako je dijete dovoljno staro, inteligentno, razumije ono što mu se govori, a naš je cjelodnevni raspored i dalje podređen samo njemu i čitavo se zajedničko vrijeme vrti samo oko djeteta i njegovih želja, pitanje je jesmo li dovoljno jasno odredili naše granice prema djetetu.

  45. #645

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Zuska, u isto vrijeme smo pisale. Bilo bi mi drago da i dalje nastaviš pisati, jer će se uvijek naći netko tko će ti dati konstruktivan savjet zlata vrijedan. Naći će se i oni nepotrebni komentari i savjeti, ali to ne treba primati srcu

  46. #646
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Zuska ako si ti moje pisanje shvatila kao zarivanje kanđi, e pa ono krvagu i sve. Ispričala sam se već dva puta, rekla da povlačim sve što sam napisala još u prvom postu ako ne stoji, što još hoćeš ne znam, valjda da se maknem. Evo maknut ću se i osloboditi ti prostor i muku, a moje postove ovdje upućene tebei mogu slobodno moderatori porisati, ako su toliko neprijateljski, zlobni i šta ja znam.

  47. #647
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Draga Rehab, ma nisam se mislila maknuti s foruma, ali mislim da moram skulirati.
    Šafran, ne preuveličavaj, pisalo se i nakon tebe. Sve ok.

    Idemo dalje, nastavile ste zanimljivo pisati.

  48. #648

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Prvo, mislim da su neki postovi stvarno bili uvredljivi, i ispričavam se ako su moji ikoga povrijedili. Pucanje je dio života, mislim da nema nijedne mame koja bar jedanput nije mislila da je na rubu živčanog sloma. I najkonkretniji savjet koji sam ja dobila glasi ovako: djeca moraju nekad plakat, a mame to moraju slušat. Meni je ova nužnost uistinu pomogla. To se nadovezuje na Juula kojeg bih svakom od srca savjetovala, ne jer će pomoć već jer će roditelj shvatit da je frustracija normalan dio života.

  49. #649
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Eo mene opet, samo da kazem da se ovdje jako cesto nekako izjednačava nadprosječnost i zahtjevnost, što je vrlo promašeno. Jer nadprosječnost, prosječnost i podprosječnost ne mogu promijeniti, nit me to zanima u ovom segmentu roditeljstva. Briga me za njihove intelektualne mogucnosti, one nisu moja zasluga nego stanje stvari. Ono sto ja zelim su pristojna djeca. Pristojna prema sebi, prema drugima, prema zivotu i drustvu u cjelini. Za pristojnost treba znati kontrolirati frustraciju. A to djeca ne uče tako što ih se lišava frustracije jer ih se istovremeno lišava mogućnosti da uče.

  50. #650
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku

    vjerujem da opet nisam dobro objasnila i da mnogi ne vide razliku izmedju prvog i drugog, no to je ok, jer oni ne poznaju moju kcer
    Nisi dobro objasnila pa cu te pitat kasnije za detalje.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •