Ruby5, nema tu neke kombinacije. Bobatha bismo trebali raditi tri sata na dan (kao i prije), a Vojtu smo samo dodali tri puta po 15 minuta. Vježbu na trbuhu smo morali preraditi (u suradnji s doktoricom) jer je moj mali jako žilav i jednom smo ga nas tri jedva namjestile i održale u tom položaju (doktorica, terapeutica i ja). Sad to izvodim tako da mu jedna ruka i noga vise sa stola, a druga strana i glavica su mu u tebi već poznatom položaju. Da bi glavica ostala kako treba važno je pritisnuti (a to je mene uvijek bilo strah iako mi je doktorica pokazala točno kako to napraviti da ga ne ozlijedim). Otkako je propuzao, nema ništa od te vježbe jer se izmigolji začas.
Oka, Vojta je izrazito snažna metoda pri čijem provođenju dijete je fiksirano plus što su reakcije, izazvani pokreti, jako snažni i zato plaču (kod nas je plač srećom s vremenom prešao u negodovanje). Ne pomaže svima Bobath , a izgubljeno je vrijeme teško ili nemoguće nadoknaditi i zato nisam previše razmišljala kad nam je doktorica predložila Vojta metodu. I vrijedilo je - od djeteta kojem je domet u dobi od oko 11 mjeseci bio okretanje na trbuh, a posjedanje ni na vidiku četiri mjeseca kasnije postao je brzi brisač svih podova u kući . Čak se diže i na noge, a bilo je jako neizvjesno...