Stranica 22 od 49 PrviPrvi ... 12202122232432 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,051 do 1,100 od 2444

Tema: Nizak AMH, visok FSH, smanjena ovarijska rezerva: iskustva, protokoli, rezultati...

  1. #1051
    sanda1977 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    1,735

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    E, i lesson learned za tebe - ubuduće odmah pitaj doktora prijevod svakog termina. Konkretno - "jajnici su xy sturkture" - možete li mi pojasniti što to znači, je li to normalno, što to znači za stimualciju itd. Naravno, ako si kod nekoga ko je takvog tipa da ti neće odmah presjeć' pitanje stila "da vi shvatite odgovor, morali biste prvo studirat medicinu, pa upisat staž, pa ovo pa ono, a na kraju, odgovor može znati samo Bog". Means da si kod nekog... normalnog, user-friendly. Ako si kod ovog(ih) drugih - zaboravi spiku, onda si oslonjena na forumsko laičarenje, što je bed. Tad ti je jedina strategija il' mijenjaj doktora il' bolje odšuti i ne pitaj ništa (što će ti odgovor da ti nisi studirala med., to je value add nula).
    pitanje...da li ti živiš u engleskoj?!
    pitam zbog miješanja hrvatskog i engleskog...:0

  2. #1052
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ma ina zivi u Ministarstvu zdravstva.


  3. #1053

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    29

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ina zivi u Ministarstvu zdravstva.

    Potpisujem. Sve sto je napisala imalo mi je vise smisla nego svi doktori zajedno kaj su mi bajali..

  4. #1054
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj sanda1977 prvotno napisa Vidi poruku
    pitanje...da li ti živiš u engleskoj?!
    pitam zbog miješanja hrvatskog i engleskog...:0
    . Misliš engleskom ministarstvu? Ne, ja živim u našim krajevima... ali stremim sjeverozapadno mentalno-emotivno, valjda. Sve nešto - wannabe. Kak se to na hrv. kaže ?
    Posljednje uređivanje od ina33 : 24.05.2012. at 17:30

  5. #1055
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Buba@ prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala vam na opsešnom pojašnjenju, imam 31 godinu, vidjećemo šta će reći dr kad odem sa nalazima, inače sam iz BiH, a postupak planiram raditi u Beogradu. Kod MPO dr smo otišli zbog drugog problema, muškog steriliteta, za koji sam vise bila pripremljena pitanjima, tako da sam ja totalno nespremna otišla na konsultacije i pregled i eventualno neki moj problem, obzirom da mi ovo lokalni doktori nisu nikad pomenuli ništa drugo osim endometrijum odgovara fazi ciklusa i eventualno u lijevom ili desnom ovarijumu folikul u razvoju isl. Dr je ok za komunikaciju, sve sto smo ga pitali odgovorio je realno u skladu sa dotadašnjim nalazima i mogućnostima koje oni pružaju.
    I da, kad sam već ovdje, da li je neka od vas radila OGTT test sa insulinemijama po mom nalazu ne čini mi se ni to uredu, nisam vidjela na forumu ima li ta tema ako ima nek me neko uputi da ne ometam ovde. Još jednom hvala
    Jevremova? A ne znam... ako ne uspije, ja bih štedila novce za MB. Vezano za nepripremljenost i muški problem fokus - to je uvijek na početku tako - muškoga je najlakše skrinirat, a vrlo često iskrsne i kod žene nešto (samo malo dulje traje). Sretno, mladi ste (ti), to je vrlo bitan moment!

    Buba - biće tebi u ovim ng/pl mjernim jedinicama i visok, ne nizak?

  6. #1056
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Zna li netko što znači FSH od 6,3 IJ/L u sredini ciklusa (14. dan cca 30-dnevnog ciklusa)?
    Referentni interval je 5,8 - 21

    Ostali hormoni u isto vrijeme:
    LH 15,5 IJ/L (ref. 17-77)
    estradiol 0,30 nmol/L (ref. 0,12-1,47)
    testosteron 0,78 nmol/L (ref. 0,12-2,81)

    Hvala

  7. #1057
    Buba@ avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    11

    Početno

    ina tako nešto i imam u planu, pokušati ovdje ovaj prvi postupak, pa šta bude, ako ništa svakako ići dalje

  8. #1058
    kika222 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Lokacija
    Zagorje
    Postovi
    667

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    kika, ako ti je AMH 6.3 u ng/ml, onda ti je visok, sto je povezano s PCOS-om. Ako ti je uz PCOS nizak, onda je to relativno rijetka kombinacija.
    Amh je 6.3 pmol/L i to je jako blizu 0 tak da je smanjena plodnost... Dr veli da nije to tak jako loše ali mi je smiješno kak onda ne mogu dobiti više od 4 js i samo jednu dobru za oplodnju... Nemam sreće izgleda...

  9. #1059
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Argente,
    malo iskustva imamo sa vrijednostima godnadotropnih hormona u kasnoj folikularnoj i ovulacijskoj fazi. Uglavnom, sve FSH i LH vadimo 3. dan ciklusa (2.-4. dan) u ranoj folikularnoj fazi kada je razina ova dva hormona niska. Javit će se možda cure koje će moći dati i drugačiji odgovor, ali sve zaprvo možemo nagađati.

    Poznavajući dinamiku lučenja ova dva hormaona ja bih rekla da je moguće da se radi o vrijednostima neposredno prije ovulacije:
    nakon što krene porast LH koji 36 sati od početka porasta uzrokuje pucanje folikula, razina FSH se malo smanjuje, da bi u vrijeme ovulacije razina FSH opet nešto porasla.
    Imaš li bazalne rezultate tj. rezultate FSH i LH (3.-5.) dana?

  10. #1060
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Hvala ti draga,
    ma ovo su mi stari nalazi, od prije 5 godina. FSH mi sada na 4dc lagano stremi uzbrdo (10), pa sam htjela usporediti s tadašnjim vrijednostima da vidim dinamiku porasta. Jasno mi je da ne mora linearno rasti ali eto, zanima me da li mi je i tada već bio povišen u odnosu na prosječnu vrijednost za dob.


    Nažalost, iz tog doba nemam nalaz od 2-4 dc, ovo je jedino što sam pronašla (i progesteron na 21dc koji dokazuje da je ovulacije bilo). No, ako FSH raste u vrijeme ovulacije (a vidim sad i na nekom grafu da raste), onda znači da mi je na 3dc mogao biti samo niži...ako sam u zabludi neka me netko obavijesti, tnx.

  11. #1061
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Argente, a zašto si vadila te hormone u vrijeme kad se načelno ne vade? Ti hormoni se vade od 2-5 dc isključivo, ne kužim, zašto bi te iko slao to vaditi usred ciklusa? Samo se progesteron vadi 7 dana nako ovulacije, FSH-LH-PRL se vade od 2-5 dc, za AMH je svjedno koji dc. Dinamika porasta FSH - ne može se to tako pratiti, FSH fluktuira, može ti jedan ciklus bit 10, drugi 5, nije se "popravio", računa se vršni rezultat. Za "dinamiku pada ovarijske rezerve" to ti je reprezentativniji AMH, on kao "predviđa" skok FSH-a (ako je premali) untar 2 godine (ovo je teorijski, smjernica samo, nije to aha, sto posto tako). Nekmo FSH skače polako, nekom brzo, neko nema nikakvih problema i uđe u menopauzu na način da mu jedan dan ne dođe menga i to je to (pretjerujem malo), a neko se tipa 5 godina prije muči sa spotinzima, PMS-ovima, skraćenjem ciklusa itd. Također, najbolje će ti MPO kužer (MPO ginić), na sliku jajnika na UZV-u (volumen, antralci) tako nešto reći, a nalazi će mu biti dodatna pomoć.

    Kikka, ima svakakvih iskustava s AMH, ovo tvoje nije tipično, ali ima cura s jajnicima koji ukazuju po strukturi PCOS, AMH visok, a nikako dobit stanicu i bori se s malim brojem dobivenih stanica u relativno jakim stimulacijama, nije sve u tijelu medicini 0-1, i za ovo ti neko pametniji (MPO stručnjak) možda može dat odgovor.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 25.05.2012. at 11:03

  12. #1062
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    ina33, nemam pojma zašto 14dc, to je bilo prije 5-6 godina, dok mi MPO još nije bio ni u primisli.
    Mislim da je to bio moment kad sam se skinula s kontre pa me ex-ginić poslao da vadim hormone, kao da vidi je li sve OK s obzirom na to da se spremam na trudnoću...naravno da sada znam kada se ti hormoni trebaju vaditi. Fascinantno je kako on to nije znao/smatrao bitnim. Ili to, ili on zna nešto što mi ne znamo

  13. #1063
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Sve je moguće. Ja ti ne znam protumačiti hormone veđene14 dc, ja sam budalasto-laički baždarena isključivo na 2-5 dc, čak znam trikove ako vadiš FSH 2 dc, ljepše izgleda nego 3. ili 5 dc (čisto kao psiho support stila moj FSH ipak nije 9/10 - ubaci broj koji te plaši itd. - meni bilo ljepše vidit 9, nego 10, iako znam da nema tu "popravka" i da je jedini AMH relevantan, a FSH pleše, pa bio on u 40-toj 6 ili 10 - isto ili skoro isto ispada). Naime, na neku foru /zaboravila obrazloženje/ FSH je manji početkom tog intervala od 2-5 dc, nego krajem. Kakav je 14 dc - betas me. Ja nikad nisam razumjela to na "matematičko-logički način", moje "znanje" je oduvijek stila -admin-pacijentska logistika-praktična žena-for dummies. Vjerojatno bi znao tvoj MPO....
    Posljednje uređivanje od ina33 : 25.05.2012. at 14:41

  14. #1064
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Argente, u stvari je najvjerojatnije on zaboravio spomenuti ili ti prečula da vadiš hormone 2-5 dc (FSH, PRL, E2, LH), a da progesteron vadiš 7 dana nakon očekivane ovulacije. Ja ti uopće nemam pojma jesu li ti ti homroni relevantni, vjerujem da ih neki ginić/MPO-ovac može kontekstualizirat i nešto iz njih izvuć, ja ne mogu. Kad ti je bila ovulacija, kako onda to računaš - jesi FSH vadila onda u folikularnoj fazi ili u lutealnoj itd.? Mislim da ti sama s tim nalazom (niti uz pomoć foruma) ne možeš ništa posebno zaključit, bojim se da ti je, na liniji-forum-ti on ništkoristi.

  15. #1065
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    A moguće da je bilo tako. Teško je da on tako nešto bazno nije znao, a još teže da je kao opći gin znao nešto o čemu nitko od nas nije ništa čuo
    Na papiru osim folikularne i lutealne faze piše i "sredina ciklusa", i to je taj ref. int. što sam navela (5,8-21) jer kontam po progesteronu 7 dana poslije i tadašnjim cca 30-dnevnim ciklusima da to jest bila sredina ciklusa.
    Vjerujem da bi svaki MPO gin to znao kontekstualizirati, ali ono...kad bi svom došla da mi objasni neke nalaze napravljene na krivi dan prije n godina...teško.
    Hvala svejedno.

  16. #1066
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    AVjerujem da bi svaki MPO gin to znao kontekstualizirati, ali ono...kad bi svom došla da mi objasni neke nalaze napravljene na krivi dan prije n godina...teško.
    Hvala svejedno.
    Nadam se da s ovim "svom" misliš na svog socijalnog ili privatnog ginića, ne na MPO. MPO bi ti, ako ništa, trebao moć nešto umirujuće i suvislo reći, ako ništa - to vam nije relevantno. Ako ne može, a nije nekomunikativni tip od "za bilo kakva pitanja, morate završit medicinu", nije dobro.

  17. #1067
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Nadam se da s ovim "svom" misliš na svog socijalnog ili privatnog ginića, ne na MPO. MPO bi ti, ako ništa, trebao moć nešto umirujuće i suvislo reći, ako ništa - to vam nije relevantno. Ako ne može, a nije nekomunikativni tip od "za bilo kakva pitanja, morate završit medicinu", nije dobro.
    Haha, ma nisam mislila da ne bi znao, nego teško da bi bio sklon raspravama o prahistorijskim nalazima...no, da ne idemo više u off, očito nikad neću doznati što je bilo s mojom hormonalnom slikom ljeta gospodnjega 2006.
    Posljednje uređivanje od Argente : 25.05.2012. at 16:43

  18. #1068
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    INA33 sad si me prepala sa ovim:
    .." a neko se tipa 5 godina prije muči sa spotinzima, PMS-ovima, skraćenjem ciklusa itd" jer meni se već dugo potežu ti spotinzi a imam i PMS oduvijek i sad su mi se nešto i ciklusi skratili jel to znači da sam korak do menopauze?

  19. #1069
    sanda1977 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    1,735

    Početno

    Citiraj Mali Mimi prvotno napisa Vidi poruku
    INA33 sad si me prepala sa ovim:
    .." a neko se tipa 5 godina prije muči sa spotinzima, PMS-ovima, skraćenjem ciklusa itd" jer meni se već dugo potežu ti spotinzi a imam i PMS oduvijek i sad su mi se nešto i ciklusi skratili jel to znači da sam korak do menopauze?
    meni su se samo skratili ciklusi.....ina pitala sam te za englesku,jer tako miješano pišeš...nije ništa sarkastično.....i razlog jer dosta toga znaš,pa sam mislila da si negdje tamo...sorry ako si nešto drugo pomislila ili netko od vas..

  20. #1070
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Mali Mimi prvotno napisa Vidi poruku
    INA33 sad si me prepala sa ovim:
    .." a neko se tipa 5 godina prije muči sa spotinzima, PMS-ovima, skraćenjem ciklusa itd" jer meni se već dugo potežu ti spotinzi a imam i PMS oduvijek i sad su mi se nešto i ciklusi skratili jel to znači da sam korak do menopauze?
    Ajme, meni, pls probaj to ne shvaćat tako doslovno... Nije menopauza ono, eto, pada giljotina na na naglo, frc, ode glava i game over. Barem kad gledam iskustva svojih prijateljica dobi 43+. Jedna najnormalniji ciklusi, sve super, samo jedan nije došao, FSH tipa 40-50. Itd. I druga isto. Nikad nikakav spoting. Ja spoting i PMS godinu dana, pa onda opet ne, FSH 10, AMH 21 (ali to je samo slika ostarjelih mikrocističnih jajnika), nisam biološki mlada. Najbitnije je to da govorim o ženama koje su u 40-tima, ne o ženama koje su u 30-tima. Godine rijetko ko prevari, iako primjera ima, nije medicina 1+1=2 i to je to (glacova, shanti, lidali), ali buljuk ipak ne.

    Onako, kao smjernica, uvod u promjene jest spotting pred mengu (ako žena nije spottingašica cijeli život), jest skraćenje folikularne faze, ali u smislu "nešto se možda iza brda valja", a ne "evo, pada sječivo, Džizs, a ni ne primijetih...CAK, glava je u košu".

    Waiver: ako sam krivo shvatila, sori - ipak sam ja laik.

    Argente - pusti sad analizu prošlosti .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 25.05.2012. at 17:02

  21. #1071
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    ja se iskreno nadam da imam još malo reproduktivnih god pred sobom, iako ja svaku takvu promjenu kod sebe istražujem i propitkujem kako i zašto se to događa, ipak sam ja tip paničara ali me zato vrlo rijetko može nešto iznenaditi. Ne znam jel to baš dobro ili loše ali eto tako funkcioniram

  22. #1072
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Mali Mimi prvotno napisa Vidi poruku
    ja se iskreno nadam da imam još malo reproduktivnih god pred sobom, iako ja svaku takvu promjenu kod sebe istražujem i propitkujem kako i zašto se to događa, ipak sam ja tip paničara ali me zato vrlo rijetko može nešto iznenaditi. Ne znam jel to baš dobro ili loše ali eto tako funkcioniram
    Zaboravila sam točno koliko ti je godina, ali doimaš me se kao neko miljama udaljen od ovih stvari, a nitko ti, jel' da, nije dijagnosticirao POF, stoga imaš još reproduktivnih god definitivno.

  23. #1073
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    imam 34 god, AMH sam vadila prije 2,3 god i bio je 19 e sad ne znam koliko je trenutno, i dali je on dovoljan pokazatelj, po antralcima isto prije nekoliko godina rekla bih neko osrednje stanje
    Posljednje uređivanje od Mali Mimi : 25.05.2012. at 17:33

  24. #1074
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Malo sam ispreskakala, samo da ne zaboravim sto sam htjela reci. :paglu:

    I meni su prije desetak godina vadili sve spolne hormone na nasumican dio ciklusa, kao dio kompletne endokrinoloske obrade, skroz nevezano uz MPO, nije mi bio tad ni na kraj pameti, kao ni Argenti. Kad nije u svrhu MPO-a, svejedno im je, s obzirom da postoje referentne vrijednosti za sve dijelove ciklusa. I kod mene je tad bilo sve u najboljem redu.

    Sad idem natrag citati... redom.

  25. #1075
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Mali Mimi, nije AMH bas tako jednoznacan. A 19 je... ono, hrpetina, barem s moje tocke gledista od odlicnih 0.26ng/l ili 1.86 pmol/l, izvadjenih prije 34. rodjendana. Jos se siroce nekako i popravilo za 66% (disclaimer: na moje jadne brojeve, i dalje sam u podrumu, nisam se ni makla iz nemjerljivog razreda, u principu) unutar dva mjeseca. No doktor je zanemario promjenu nabolje, osim sto smo se dobro nasmijali na cijelu pricu i proracunali da bih, uz ratu porasta od 66% kroz XY godina postala i super-plodna, a ne siroti low responder.

    Sve u svemu, usprkos tom AMH-u, volumen i izgled jajnika, antralci i sve ostalo izgledalo je normalno i sukladno kronoloskoj dobi. Osim FSH-a, koji je 9.2 i u Hr bi se na njega ipak drzali za glavu. Ovdje su rekli da to spada u granice normale, jer je cutoff na nasoj klinici nekih valjda 15 za poviseno pa sam (valjda) ja s mojih 9.2 djecja igra.

    Sad na kraju, jezi ga (tj. ne, naravno mi je drago da nisam morala, barem za sad, probati nista od MPO-a), nisam prosla punu stimulaciju i propisanu inseminaciju pa ni ja, a ni doktor, ne znamo kako bih na kraju reagirala. On je ocekivao, nakon sto smo povadili sve hormone itakoto, da bi trebalo biti nesto od mene s dozom od 50-ak IU Follistima (Puregona). Ali Sunko nas je iznenadio sam, pa sad... ono, do druge prilike.

  26. #1076
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    da ako se držimo samo AMH-a onda je to još OK ali tko zna koliko je i on pouzdan... ovo drugo mi stvarno nije za se hvaliti,FSH varirajući od 7 do 15 i natrag (svaki put neka druga brojka), a što se tiče reakcija isto nisu baš nešto s obzirom na dob... jedna moja poznanica sa još nižim AMH-om od tvog odreagirala na stimulaciju skoro ko i ja (razlika je bila samo u 1 j.s.), isto 30-tak god.

  27. #1077
    sanda1977 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    1,735

    Početno

    ja sa u stimuliranom postupku,u grupi sa ženama koje su imali veći AMH od mene-imala više js od njih....moji su svi hormoni ok,osim tog amha-a....sada čekam da dobijem danas 48 dc....još je nema(razlog 2 ciste) ostalo na uvz-u sve uredno....danas zadnja tableta duphastona.....ttrebala sam ponovo vaditi hormone,ali me ove ciste sada spriječavaju....zanima me da li da ih vadim odmah kada dobijem jer sam pila duphastone ili da pričekam jedan čisti ciklus pa da onda vadim?!
    i kada sada mogu očekivati m poslije duphastona????

  28. #1078
    sanda1977 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    1,735

    Početno

    nikada mi nije kasnilo....ove ciste su me baš iznenadile...dr je rekla da mi je sve ostalo ok,samo te ciste dosadne....

  29. #1079
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    I meni su prije desetak godina vadili sve spolne hormone na nasumican dio ciklusa, kao dio kompletne endokrinoloske obrade, skroz nevezano uz MPO, nije mi bio tad ni na kraj pameti, kao ni Argenti. Kad nije u svrhu MPO-a, svejedno im je, s obzirom da postoje referentne vrijednosti za sve dijelove ciklusa. I kod mene je tad bilo sve u najboljem redu.
    Kaae, hvala na objašnjenju, moguće onda da je bilo tako.

    Citiraj Mali Mimi prvotno napisa Vidi poruku
    INA33 sad si me prepala sa ovim:
    .." a neko se tipa 5 godina prije muči sa spotinzima, PMS-ovima, skraćenjem ciklusa itd" jer meni se već dugo potežu ti spotinzi a imam i PMS oduvijek i sad su mi se nešto i ciklusi skratili jel to znači da sam korak do menopauze?
    Mali Mimi, nakon početne brije na preuranjenu menopauzu ja sam sprovela malu anketu među frendicama, od kojih neke jesu a neke nisu u MPO, sve u rasponu srednje tridesete - rane četrdesete; sve su mi rekle da su im se skratili ciklusi i pojačali PMS-ovi, spotting kako kojoj...iz čega sam zaključila da to ipak ima više veze s dobi u kojoj jesmo, nego da nam je sad svima menopauza tu pred vratima. Samo što one koje nisu u MPO ne pridaju pažnje simptomima niti vade hormone pa eto...mene je to malo smirilo.

    Citiraj sanda1977 prvotno napisa Vidi poruku
    .....ttrebala sam ponovo vaditi hormone,ali me ove ciste sada spriječavaju....zanima me da li da ih vadim odmah kada dobijem jer sam pila duphastone ili da pričekam jedan čisti ciklus pa da onda vadim?!
    sanda1977, meni se čini da duphastone ne bi trebao utjecati na tvoje 3dc hormone, jer je to progesteron, zar ne, a njega se ionako vadi tek 21dc? Molim vas neka me netko ispravi ako to nije točno.

  30. #1080
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ne daje AMH sam po sebi dovoljno informacija, barem su meni tako objasnili, a i moj primjer nekako bas pokazuje u tom smjeru. Prema AMH-u, samom po sebi, valjda nemam nista preostalih stanica. Prema drugim vrijednostima, ipak se nesto moze sa mnom tj. namjeravali smo poceti s inseminacijom, a onda ici i na IVF (a u krajnjem slucaju, uz muski faktor, nekako sam ostala i prirodno trudna).

    Sto se tice duphastona i hormona, ja bih pitala nekog doktora, za svaki slucaj. Meni su AMH prvi put vadili dok sam jos bila na Yasminu, ali hormone 2DC su obavili tek nakon cijelog jednog ciklusa bez tableta.

  31. #1081
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Vec neko vrijeme mi ovo pada na pamet, pa onda redovno zaboravljam napisati.

    Nekad davno, prije cijelog izleta u MPO vode, zagrebacki ginekolog tj. oba kod koja sam bila, imali su neku kvazi-teoriju da se kod mene relativno redovno dogadja dvostruka ovulacija. Nisu me nesto pretjerano pregledavali (UZV i slicno) u tom smjeru, a sve je polazilo od cinjenice da mi je menstruacija trajala 8-9 dana, obavezno u dva puta, s pauzom (skroz, nula bodova krvaranje) od jednog dana nakon cetvrtog ili petog. I onda sve ispocetka, s ljustenjem endometrija, itd. Kad sam to spomenula reproduktivcu, u trenucima razmatanja klupka oko nepostojeceg AMH-a itd, rekao je nesto u stilu da je sve moguce, ali da nije bas ni bitno.

    I onda je, na prvom UZV-u u trudnoci, na 5+5, veliki corpus luteum, koji pripada Sunkovoj jajnoj stanici, bio na lijevom jajniku. A na desnom sam imala manji, iz kojeg nije nastalo nista (dezintegrirao se do sljedeceg UZV-a).

    Eto. Food for thought, ili nista znacajno, ali palo mi je nekoliko puta na pamet u zadnjih par tjedana.

  32. #1082

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    29

    Početno

    heej, pa to za drugu ovulaciju unutar ciklusa je jednom i jedna doktorica meni rekla (na uzv u sklopu bezveze pregleda prije dvije godine)... možeš mi objasnit ovaj dio "I onda je, na prvom UZV-u u trudnoci, na 5+5, veliki corpus luteum, koji pripada Sunkovoj jajnoj stanici, bio na lijevom jajniku. A na desnom sam imala manji, iz kojeg nije nastalo nista (dezintegrirao se do sljedeceg UZV-a). " baš niš ne kužim..


    inače, moje klupko se odmotava u smjeru da se ne može baš odrediti kad je dan ciklusa, jer počnem krvariti prije nego dobijem mengu (promatrano s gledišta debljine endometrija). tako da moram ponovno vadit hormone..

  33. #1083
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Kad su me pregledavali prvi put, imala sam dva corpus luteuma, tj. ne pada mi (a ni doktoru) ni jedno objasnjenje na pamet, osim da su ovulirala oba jajnika. Na lijevom jajniku je bio veci, funkcionalan i dugotrajan, a i taj jajnik me probadao prvih par tjedana trudnoce, pa je prilicno sigurno da je beba izasla s te strane. Zuto tijelo s desnog jajnika je bilo manje i nestalo je kroz tjedan, dva nakon sto smo ga na 5+5 ugledali. Nije bilo krvarenja, spottinga, bilo cega.

  34. #1084
    spodoba avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    679

    Početno

    kaae, a kad vec govoris o corpus lutheum - meni su u zadnjem postupku punktirana dvije JS na obadva jajnika. na desnom se stvorio ogromni corpus lutheum. mada mi je taj jajnik zakazao u prirodnom ciklusima jer na njemu dugo nisam imala ovulaciju, stalno je na lijevom. ocito da je trudnoca rezultirala s jajnom stanicom s te desne strane..

  35. #1085
    mostarka86 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    Mostar
    Postovi
    579

    Početno

    drage moje, pomoć, molim vas!!!
    upravo mi je stigao AMH nalaz na mail...2,58 pmol/L-smanjena plodnost...vidim da ima postova puno o ovome, ali sam u šoku, nikako da ovo iščitam sve. molim vas, ima li ikakve terapije za ovo, može li se ikako poboljšati...imam 25 godina, znači, ne opada mi zbog godina. ja mislim da m je ovo zbog endometrioze, koja je odstranjena. zvala sam Cito, ali mi se niko ne javlja...

  36. #1086
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Mostarka,
    draga pokušaj ne paničariti. mlada si i to je tvoja prednost. imam puno cura koje uz nizak amh i mlade godine brzo uspiju. istina, endometrioza je otežavajući faktor i o tome ne znam puno. javit će se cure koje se razumiju u to. sretno!

  37. #1087
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Citiraj Inesz prvotno napisa Vidi poruku
    Mostarka,

    draga pokušaj ne paničariti. mlada si i to je tvoja prednost. imam puno cura koje uz nizak amh i mlade godine brzo uspiju. istina, endometrioza je otežavajući faktor i o tome ne znam puno. javit će se cure koje se razumiju u to. sretno!
    Potpisujem Inesz, endometrioza ti nije uzrok niskom AMH-u, ja je isto imam i operirala pa mi je AMH bio 19 (pred 2 god), jednostavno kod nekih se dešava uranjena menopauza ali ima puno slučajeva koje su s nižim AMH-om od tvog ostvarile trudnoću, no ono što sad znaš je da ne smiješ gubiti vrijeme nego vrtiti postupke dok god ne uspije

  38. #1088
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    amh je vjerojatno u velikom dijelu određen genetski
    kako kaže Mali Mimi, ne očajavati već u akciju imaj na umu da si mlada i da je uspjeh vrlo izgledan

    sretno

  39. #1089
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Žao mi je draga, nema terapije za to; sve se rodimo s konačnim brojem jajnih stanica i ne stvaraju se nove. Srećom, jako si mlada pa su tvoje preostale JS vjerojatno dobre kvalitete, samo hrabro naprijed.

    @Mimi: može li imati veze odakle su joj odstranjivali endometriozu (ako jesu), ono da su joj s cistama makli i dio jajnika? U tom slučaju bi endo imala veze, zar ne, tada bi nizak AMH bio ajmo reći "mehaničkog" porijekla...ili ako su joj ciste "uništile" okolno tkivo jajnika?

  40. #1090
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Najvjerojatnije nije genetski, ili barem tako moj reproduktivac kaze. Ako jest, onda u mojem slucaju nema nikakvog smisla jer nemamo niti jednu zensku osobu s bilo kakvim problemom plodnosti generacijama unazad. Naprotiv (najblizi rod, mama, je cista kontra meni).

    mostarka, ako reagiras na stimulaciju (kako je prosao IVF, sto se jajnih stanica tice?), onda nemoj previse brinuti oko tog AMH-a. Pretpostavljam da je kvaliteta stanica u redu. Kakvi su ostali hormoni, jajnici, antralci?

  41. #1091
    mostarka86 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    Mostar
    Postovi
    579

    Početno

    joj, šta bi ja bez vas...
    znači, terapije nema, da se ne zanosim da će se popraviti...
    dr.koja me je operisala, kaže da mi nije dirala jajnike, nego je samo iskružila cistu. a dr. Poljak mi je na prošlom UZV rekao, da mi zbog endometrioze jajnici izgledaju kao da mi je 35, a ne 25 godina...ja kao laik, prije mislim da je ovo drugo u pitanju, što kaže argente, da je uništeno okolno tkivo.

    p.s.dr P mi je rekao da se izgleda endometrioza vratila. ne vidi se na UZV, ali kada mi je radio punkciju prije 3 dana, folikulići su bili krvavi i čokoladasti (izvinite na opisu), umjesto prozirno-žućkasti...
    ujutro mi je ET, vidjet ćemo šta će biti sa ovim postupkom...
    i još jedno pitanje, ako može...ovulacije i menstruacije su mi uredne. šta mislite, da li je bolje ići u prirodnjake, pošto mi se svakako oplodi 1 js?
    hvala vam punooo

  42. #1092
    mostarka86 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    Mostar
    Postovi
    579

    Početno

    tek sam vidjela poruku od kaee..
    1IVF-24 menopura/cetrotide-4 folikula, 2 8-st.embrija vraćena
    2 IVF-femara, i 6 ampula menopura-3 folikula, 1 js oplođena, ujutro m i je ET..
    ostali hormoni ok, nisam radila hormone štitnjače...
    a za antralce, prvi put čujem šta je to kako je to radi?
    a genetske predispozicije su odlične. niko, nikada nije imao problema sa neplodnošću..

  43. #1093
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Argente i meni je odstranjena cista sa jajnika opet nakon operacija mi je AMH još bio OK, no opet nije ni bitno od čega je smanjena bitno je da se krene u akciju...inače antalci se mjere 3. dan ciklusa i to rade MPO doktori.
    Mostarka napravi i hormone štitnjače i koliko vidim ti si imala dosta blage protokole s obzirom na nalaze, jedna moja prijateljica je sad bila na IVF-u klomifen i 3 gonala od 3 d.c. i dobila je 7 j.s. a AMH joj je gotovo nepostojeći
    Posljednje uređivanje od Mali Mimi : 09.06.2012. at 16:43

  44. #1094

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Mostarka znam da nije najugodnije cuti ovakve vijesti, ali polako, to je samo jedan pokazatelj po kojem cete se ravnati u daljnjim postupcima. Nema terapije za popravak AMH, treba samo dobro pogoditi protokol i uz malo srece brzo ces biti trudnica.
    Opcije su ti i puna stimulacija (ali jaca od prve), i polustimulacije, dokle god dobivas vise od 1-2 js. Tek ako ne bi bilo nekih reakcija na stimulacije ja bih se bacila na prirodnjake (ali njih mozes i u pauzama medju postupcima odradjivati, ako ce trebati).
    Treba pratiti ciklus od pocetka, broj antralnih folikula daje priblizno orijentir koliko se js moze ocekivati u stimulaciji u tom ciklusu, pa se onda odredi terapija.
    Sretno!
    Posljednje uređivanje od Charlie : 09.06.2012. at 16:59

  45. #1095
    mostarka86 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    Mostar
    Postovi
    579

    Početno

    kada sam dobila nalaz jutros, sve mi je izgledalo puno strašnije nego sada. ni sada mi nije svjedno, ali opet lakše kada ste mi sve ovo objasnile i ohrabrile me...sutra sam ujutro na ET pa ću se sve dogovoriti sa doktorom, ako ovaj postupak ne uspije, šta i kako ćemo dalje.
    hvala vam puno, svima!

  46. #1096
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Antralci se mogu brojati bilo kad, ako broj nije bitan za postupak koji je vec u tijeku (u tom slucaju ide odmah na pocetku). Sto se prirodnjaka tice, tu se ne rade, pogotovo ne u slucajevima poput mojeg (nasih). Nama je cak i prvi IUI trebao biti s punom stimulacijom, izmedju ostalog i zato da vidimo reagiram li uopce na Follistim (Puregon).

    Ono sto je najbitnije jest da ste vec u postupcima tj. da ne cekate da se sve samo rijesti. Teoretski, ogromna je sansa da ce zena s niskim AMH ostati trudna iz kucne radinosti, ali ne isplati se cekati, pogotovo ako bilo sto drugo, osim AMH-a, pridonosi dijagnozi neplodnosti. Kod nas je, povrh toga, u igri bila blaga oligospermija i morfologija 3 (umjesto 4).

  47. #1097
    mimi81 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    789

    Početno

    Draga Mostarka samo se baci u akciju...moj amh kad sam imala 29 g je bio 2,4pmol/l tako da, razumijem te. I meni je moj dr rekao da je to zbog cisti koje su sredile jajnike pa sad izgledaju starije nego jesu...ista priča kao i dr.P

  48. #1098
    špelkica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    734

    Početno

    Drage cure, trebam savjet, imam visoki FSH (oko 22) što je posljedica endometrioze ( dvije laparoskopije, jedan jajnik), problem je da mi ciklusi u zadnje vrijenme traju jako dugo (prošli siklus oko 60 dana, čini se da i ovaj ciklus bude duži od 28 dana). Ne znam što bi bilo uzrok tome i kako to riješiti?

  49. #1099
    Dodirko avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,405

    Početno

    Špelkica... Necu biti njezna. Sorry . Visok FSH oznacava smanjunu funkciju jajnika.
    Kao posljedica endometrioze i operacija tvoji jajnici nisu bas u funkciji.
    Sigurno ti je doktor rekao ili si procitala na nalazu da FSH veci od 20 znaci ulazak u menopauzu ili predmenopauzu.
    Znam, osjecaj je jadan (vjerojatno ces dobiti jos koju menstruaciju, to je najvise sto znam, a medicina nije matematika pa je moguce da tako bude jos nekoliko godina ili nekoliko ciklusa.

    Kada si zadnji puta operirana?

  50. #1100

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Ne mora biti bas tako, odmah ulazak u menopauzu...moj FSH je bio i visi a ciklusi jos redovni. Dobro, vidjet cemo do kad nakon ove trudnoce.
    U svakom slucaju poviseni FSH znak je smanjene funkcije jajnika i smanjene ovarijske rezerve, ali individualno je kada ce netko s povisenim FSH menopauzu. Tvoje promjene ciklusa ne cine mi se dobrim znakom, na zalost. Za kompletnu sliku mozes izvaditi jos AMH a na ginekoloskom pregledu vidjeti volumen jajnika, eventualno antralne folikule...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •