Bili smo tamo zbog starijeg djeteta, a govorili su o dojenju mladeg djeteta koje je mlade od 2 godine.

Oboje djece sam dala voce sa njihovih 4 mjeseca jer su me trazila, grabili su mi tanjur. Dakle, nisam po preporukama na silu cekala 6 mjeseci, nego sam napravila instiktivno, sto je ispalo kako je rekao i dr. Jack Newmann da su preporuke od tocno 6 mjeseci samo okvirne, a svako je dijete drugacije.

Ne znam da li je gospoda Doc. dr. sc. Gordana Buljan Flander ravnateljica te Poliklinike jer nisam nasla eksplicitno navedeno, a ne da mi se sad traziti, ali moguce je. Ona u onom clanku navodi da se treba dojiti do 1 godine, a dalje po zeljama, a na stranici WHO pise "Exclusive breastfeeding is recommended up to 6 months of age, with continued breastfeeding along with appropriate complementary foods up to two years of age or beyond."

Oboje djece su dojene na zahtjev i preferiraju razlicitu hranu. Starije dijete zdravu, a mlade kruh i krumpir. Oboje imaju dobar apetit.

Moram priznati da me veoma sokirao taj stav u Poliklinici i doista sam ocekivala da su barem toliko educirani, tim vise sto od njih trazim savjet za starije dijete. Sada sam poprilicno sumnjicava u ono sto cu cuti od njih i dobro cu provjeriti prije nego im povjerujem.

Hvala svima na podrsci. Pomikaki, ovdje nije rasprava o dojenju i nedojenju, nego o tome sto zbog zabrinutosti za dobrobit vlastitog djeteta bivam deklarirana kao nenamjerni zlostavljac djece jer ih zelim dojiti kada i koliko im je potrebno i to od strane psihologa u uglednoj i priznatoj instituciji, bez obzira na upozorenja na preporuke Svjetske zdravstvene organizacije. Ne zelim niti znati sto bi bilo da Svjetska zdravstvena organizacija nije eksplicitno navela da je to dobro za dijete. Mozda bih bila upucena na psiholosku obradu jer dojim dijete? Ovako ih pokusavam educirati, iako oni imaju vlast da mene educiraju.

U Poliklinici smo zbog tezeg odgoja i nervoze starijeg djeteta. Taj dan je mlade dijete bilo nervozno jer je rano ujutro nasilno dignuto iz kreveta i stavljeno u auto, bez podoja, kako bimo stigi na termin.

Oni smatraju da su mi djeca razmazena i bez granica, a da je sve pocelo jer dobivaju/su dobivala podoj prema vlastitim potrebama. Smatraju da se vec sa 3 ili 4 mjeseca djetetu treba odredivati kada smiju ili ne smiju jesti. Kazu da se postavljanje granica gradi od dojenja, da od toga sve krece. Kako nema granica u dojenju, tako se veze sve ostalo te dijete odraste bez postavljanja i postivanja postavljenih granica. Mozda sam u krivu, ali smatrala sam da ne biramo kada cemo biti gladni, pogotovo ne tako malo dijete. Mislila sam da se disciplina stvara tako da se djetetu dadu argumenti zasto nesto mora biti tako kako se kaze. Ja nemam argumenta zasto djetetu ne bih dala jesti/piti kada me trazi.

Sirius, molim te, mozes li mi poslati podatke o tom psihologu, jer doista zelim pomoci svojem djetetu?

Thlapsi, molim te za dokaze koje imas da dojenje ne uzrokuje karijes jer moje oboje djece imaju identican karijes. Prijateljica mi je stomatolog i isto smatra da majcino mlijeko tijekom noci unistava zube. Molim te i kontakt stomatologice, jer nisam nasla nikoga tko bi mi pomogao oko toga.

Sto se tice odgoja, slusala sam i o onima koji su ostavljali djecu da placu u sobi, i o onima koji su djecu razmazili i sve im dopustali, cak i da tuku drugu djecu, citala knjige o attachment parentingu, citala i slusala Jaspera Juula, i na kraju zakljucila da mi je starija kcer cudna i ipak krenula kod psihologa. mozda sam preosjetljiva, ali me je taj stav psihologice doista sokirao. Ja sam joj objasnila da svoje misljenje (usprkos njenom misljenju i njenim uvjeravanjima) ne mijenjam.