Jeste li čule za njega?

Ja, nažalost, jesam. Google mi je pomogao da ga dijagnosticiram jer nekoliko ginekologa kod kojih sam bila ga uopće nisu spominjali, a jedan je čak na moj spomen Ashermanova sindroma rekao 'Nemojte ni spominjati Ashermana', kao da je to potpuno nemoguće.

A ne samo da je moguće, nego se događa prilično često, pogotovo nakon kiretaže nakon poroda. Ja sam na kiretaži bila 14 dana nakon poroda, menstruaciji je, vjerojatno zbog dojenja, trebalo nekih godinu dana da se povrati, ali krvarila sam toliko oskudno da uloške nisam koristila. Kad smo i prestali s dojenjem, menstruacija je ostala ista. Tad sam krenula po odgovore. Izgubila godinu- godinu i pol dok nisam došla na pravo mjesto. Ginekolozi su imali razne odgovore-da je zbog dojenja (dok sam dojila), da je moguće da su mi uništili bazalni sloj endometrija tom kiretažom. Pokušali su povratiti krvarenja hormonima koje sam pila nekoliko mjeseci, ali uzaludno.

U mojoj maternici su se stvorile priraslice, ožiljci koji su zatvarali cerviks (i zato krv nije istjecala), a i priraslica je bilo u gornjem dijelu, oko jajovoda. Ponekad se dogodi da je cijela maternica slijepljena ožiljkastim tkivom. Jedino rješenje za Ashermana je histeroskopija. Ja sam išla 4 puta (iskusni preooceanski liječnici navodno to obave u jednom tretmanu), ali moj doktor nije želio žuriti, a ja mu vjerujem.

Nakon trećeg tretmana sam ponovno počela koristiti uloške, iako je menstracija i dalje puno manje obilna nego prije trudnoće (često je tako nakon Ashermana), a i jedan jajovod je ostao pod ožiljcima.

Zašto ovo pišem? Jer smo još jedna cura s foruma i ja prevele stranicu posvećenu ovom uzroku naše neplodnosti i želim je podijeliti sa svima. Mnogo je više slučajeva Ashermanova sindroma nego što ih je dijagnosticirano i nadam se da će pomoći još kojoj curi da pokuša izliječiti svog Ashermana. Stranica je ovdje: http://www.ashermans.org/pocetna/?L=5