Molim vas, ima li neko slično iskustvo, ja više ne znam šta da radim!
Mali ima 17 meseci i dojim ga, a za mesec i po mi je termin porođaja. Preživeli smo one bolne i neprijatne podoje s početka trudnoće i nadala sam se da je tu završena sva muka... Međutim, kako je trudnoća odmicala, let down je otkazao, plus se i količina mleka smanjila... sad u osmom mesecu drastično! Počeo je da grize, tj. jače da stiska tačno u periodu kad se količina mleka smanjila, znači, nije u pitanju ono na šta svi prvo pomisle - da se igra, isprobava zube, da mu se dopada moja reakcija (jer je u početku nije ni bilo, a sad i kad je ima, obično plačem ili molim da pusti/popusti, pri tom i on počne da plače, dakle, nije mu zabavno nimalo). Jednostavno, ne može da navuče mleko i zato vuče jako i uz to još i stiska jače, prvo vilicom, a onda je počeo i zubima.
Pokušala sam razne stvari, da prekinem podoj, da mu objasnim... s početka je, čini se, i razumeo. jeste mali, ali savršeno komuniciramo i jako dobro sve razume. kad za vreme jela kažem npr. "grizi", on tačno zna i to i uradi. ali, kad je podoj u pitanju, ne reaguje na "ne grizi".
poslednjih dana je izgleda opako zbunjen, jer prekinem podoj ako počne zubima... on zaplače, a ja već poluluda postavim glupo pitanje - hoćeš još da grizeš!? a on, jadan, klima potvrdno glavom dakle, uspeo je da izjednači sisanje sa griženjem...
polako mi se čini da smo sve bliži kraju dojenja, a to me ubija jer smo dogurali skoro do tandema. nije da mi je tandem neki san, ali nisam imala u planu da ga odbijam, mali mi je, neka sisa koliko hoće, pa neka i deli siku sa sestrom... i stigli smo do kraja, a sad da prekinemo i to ovako ali sad već postaje previše traumatično za oboje i ne znam više šta da radim.
zanima me i da li je moguće npr. da ako sad naprasno prekinemo sa dojenjem, da se za mesec ili nešto više ponovo vrati? koliko vremena treba da prođe da im se izgubi refleks za sisanje?