Stranica 5 od 9 PrviPrvi ... 34567 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 201 do 250 od 409

Tema: Od ponedjeljka smo gradjani EU

  1. #201
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj zhang prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam ocarana kako se freya u sve bas dubinski razumije
    Pa ne znam baš sve, draga moja Zhang, ali hvala ti na ovim toplim riječima.
    Možda bih znala još više da si pojačam koji obrok ovim gore navedenim proteinima.
    Sve što mi Ursula ponudi, moram uvrstiti u svoj jelovnik, od bocke do kukca. Ipak oni rade za moje dobro, i dobro moje djece.

  2. #202
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    Evo, jedva cekam da se malo dodatno educiras i da nam neku novu temu da otkrijes.
    Za nasu dobrobit.

  3. #203
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Jednom su u botanickom vrtu Meise imali degustaciju cvrcaka i licinki (crva ). Probala sam sve osim one prst debele licinke. Mozak mi se malo bunio na pomisao da ju pojedem. To cu drugi put.
    Okusi licinki su iznenadjujuci od ljesnjaka do gorgonzole. Sve nama poznati okusi, ali drugacije teksture. Navalila sam po njima jer su bile termicki obradjene i moram sve probati prije nego izjavim da nisam impresionirana. I onda mi je sinulo da nisam trebala jer sam bila trudna.. Vjerojatno zato imam posebno dijete

  4. #204
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj zhang prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, jedva cekam da se malo dodatno educiras i da nam neku novu temu da otkrijes.
    Za nasu dobrobit.
    Evo, upravo jesam, ali na drugoj temi. Uživaj u čitanju.

  5. #205
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Munkica prvotno napisa Vidi poruku
    Jednom su u botanickom vrtu Meise imali degustaciju cvrcaka i licinki (crva ). Probala sam sve osim one prst debele licinke. Mozak mi se malo bunio na pomisao da ju pojedem. To cu drugi put.
    Okusi licinki su iznenadjujuci od ljesnjaka do gorgonzole. Sve nama poznati okusi, ali drugacije teksture. Navalila sam po njima jer su bile termicki obradjene i moram sve probati prije nego izjavim da nisam impresionirana. I onda mi je sinulo da nisam trebala jer sam bila trudna.. Vjerojatno zato imam posebno dijete
    Imaš i one Jelly Belly BeanBoozled bombone, također različitih okusa, od smrdljive čarape, pokvarenih jaja do balaca, ako već tako voliš degustirati. I te nam je nutritivno bogate artikle servirala EU. Zašto ne isprobati, život je kratak.

  6. #206
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Koja je tocno tvoja misija? Trolanje? Duh vjere sigurno ne siris..

  7. #207
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Munkica prvotno napisa Vidi poruku
    Koja je tocno tvoja misija? Trolanje? Duh vjere sigurno ne siris..
    Nemam misiju i ne trolam.
    Duh vjere na temi o skakavcima sigurno ne širim, u pravu si.

  8. #208

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Duh devetnaestovekovnih belaca koji preziru hranu domorodaca dok jedu pasulj sa ćuretinom i batatom uz proju i kasnije čips i bundevaru.

  9. #209
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Pulinka, volim te!

  10. #210
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Ups, autala sam se..

  11. #211

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Sad si gotova

  12. #212
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Munkica prvotno napisa Vidi poruku
    Cekam da nam svima izraste leglica...
    Nek si se ti samo autala. Ali nisi tek sad, već nakon ove rečenice.

  13. #213

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Nego oni crvići... Da se ne sećaš TAČNO koji su bili kao lešnici ?
    Ja sam alergična na lešnik a jako ga volim, dala si mi novu nadu

  14. #214
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Freyja prvotno napisa Vidi poruku
    Imaš i one Jelly Belly BeanBoozled bombone, također različitih okusa, od smrdljive čarape, pokvarenih jaja do balaca, ako već tako voliš degustirati. I te nam je nutritivno bogate artikle servirala EU. Zašto ne isprobati, život je kratak.
    Za to nije kriva Ursula nego JK Rowling

  15. #215
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,524

    Početno

    Ja sam gadljiva, nepojmljivo mi je jest neke osušene cvrčke, insekte i šta sve ne spominjete bljaaak

  16. #216
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Nego oni crvići... Da se ne sećaš TAČNO koji su bili kao lešnici ?
    Ja sam alergična na lešnik a jako ga volim, dala si mi novu nadu
    Kad ti tresnja zamirise na ljesnjak, nasla si pravog.

  17. #217

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Munkica prvotno napisa Vidi poruku
    Kad ti tresnja zamirise na ljesnjak, nasla si pravog.
    Ahaaa, zato su neke trešnje ukusnije od drugih, sad mi je jasno, fala !

    Lili a jastoga i kozice i krabu? I školjke i lignje, mljaccc

  18. #218
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Za to nije kriva Ursula nego JK Rowling
    Eh, da, ona je idejni pokretac.

  19. #219
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam gadljiva, nepojmljivo mi je jest neke osušene cvrčke, insekte i šta sve ne spominjete bljaaak
    Bili su, ovisno o vrsti, grillani ili przeni. Iz postovanja prema hrani, kuharu, obicajima, nastavi niz…, kod nas nema bljak hrane, nego samo one koju trenutacno ne zelis probati.

    A o tome sto EU nudi, a Vlada ne iskoristava iz bogtepitaj kojih razloga je drugi par gaca..

  20. #220
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam gadljiva, nepojmljivo mi je jest neke osušene cvrčke, insekte i šta sve ne spominjete bljaaak
    Da čips sa čvrcima... ajme, ne bi to nikad probala :D

    Doduše, dok sam još non-stop vozila biciklu/trčala, mušicu sam tu i tamo znala (slučajno) pojest
    Posljednje uređivanje od Jadranka : 17.01.2023. at 20:03

  21. #221
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Ja sam si malo kontradiktorna s tim. Vjerujem da bih gadljivost savladala, ali me muči što s jednom kravom nahranis cijelo selo, a istovremeno ti treba 2 milijuna cvrčaka za to isto (nemam pojma koliko, lupetam). Je l ispravnije usmrtiti 1 kravlju dušu od 2 milijuna duša kukaca? Istovremeno nemam problem tamaniti kukce kad mi uđu u stan, npr. mravi, moljci, komarci, i to bez da ikome posluze makar kao hrana.
    Moram si jos posloziti u glavi sto da mislim o tome.

  22. #222

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    A ne vredi ti ići niz tu zečju rupu... Jel ispravnije pojesti jedan orah pa ubiti celo moguće drvo ili šnitu hleba sa stotinak zrna pšenice... to je donekle slična dilema.
    Ono, nekog moraš pojesti. Broj skakavaca ćeš začas nadoknaditi daleko brže nego odgojiti kravu.

    S tim što se otprilike zna da krave, jel, ispuštaju metan pa zagrevaju atmosferu, a za skakavce ne znam kakav im je carbon imprint i ostali uticaji na životnu sredinu, nisam to nikad tražila.
    Isto tako zavisi kome treba više zelene mase za hranu i kakve, i kakav to uticaj ima na atmosferu, itd itd.
    Verujem da bih i ja radije popila čašu mleka nego požvakala šest skakavaca, ali nastavi li se trend ovakvih suša i vrelina (a ne vidim kako bi se preokrenuo), skakavce ćemo nekako i uzgojiti i nahraniti, a krave već sad ne možemo kako smo nekad mogli.

  23. #223
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    pulinka, imaš pravo.

  24. #224

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    krave, jel, ispuštaju metan pa zagrevaju atmosferu, a za skakavce ne znam kakav im je carbon imprint i ostali uticaji na životnu sredinu,
    Oni "stručnjaci" koji nama prodaju ovakve priče i serviraju cvrčke i skakavce sigurno neće sami jesti iste. Oni će i dalje jesti govedinu kao i do sada.
    Dok je takvih dobročinitelja neprijatelji nam zaista ne trebaju.

  25. #225
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,524

    Početno

    Nevena, može bit da je i tako.

    Jadro, ja isto ne bi kupila i pojela krekere s osušenim cvrčcima, radije bi otrpila glad

    Jelena,ja pak ne mogu ni pojest,al ni ubit kukca, insekte, muhe, mrava...nikad al nikad, samo ih rastjerujem

    A da vidim cijeli proces uživo kako meso dolazi na moj tanjur, sigurna sam 100% da bih postala vegetarijanka.

    Ne mogu gledat ni kad love ribu, skidaju je s udice i ona se koprca u kanti na suhom. Užas.

    A opet jedem i meso i ribu.
    Uf...kontradiktorno...
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 18.01.2023. at 13:51

  26. #226

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa Vidi poruku
    Oni "stručnjaci" koji nama prodaju ovakve priče i serviraju cvrčke i skakavce sigurno neće sami jesti iste. Oni će i dalje jesti govedinu kao i do sada.
    Dok je takvih dobročinitelja neprijatelji nam zaista ne trebaju.
    Drago mi je što nisi zapazila ovogodišnju sušu i leto od +40C, blago tebi.
    Ja eto jesam, jer sam zbog nje ostala zbog domaćeg mleka.
    Jer u poljoprivrednom kraju, u selu sa 10 000 ljudi, doslovno još samo JEDAN čovek drži krave.
    Moj dever, koji je obično imao pet, je i poslednju prodao u meso.
    Znaš zašto? Jer NEMA HRANE za krave ove godine, i čak i srednje velika gazdinstva neće moći ekonomski da se pokriju da uvoze hranu. Znaš zašto? Jer hrane nema dovoljno na nivou Evrope.

    Super mi je što je tebi sve to samo priča, ali u toj priči su nečiji životi, a i tvoj, htela ti to ili ne.
    Dobro je kad imaš novca da kupiš hranu.
    Prava žurka će početi kad više ne budemo mogli da uzgojimo dovoljno hrane.
    Uostalom, šta kaže Primorje, kako im ide riba poslednjih godina?
    Nema ljudi koji su živeli od ribarenja, a sad više nije profitabilno jer je sve izlovljeno?

  27. #227

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Pulinka, bude ti pomogla klika iz davosa, upravo smišljaju načine tvoje prehrane dok se sami ne pridržavaju iste.
    Dok oni + naše vlade brinu o nama sigurna si.

    Budu oni već smislili načine rješavanja metana iz tvojih krava. Nemaš brige.

  28. #228

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa Vidi poruku
    Pulinka, bude ti pomogla klika iz davosa, upravo smišljaju načine tvoje prehrane dok se sami ne pridržavaju iste.
    Dok oni + naše vlade brinu o nama sigurna si.

    Budu oni već smislili načine rješavanja metana iz tvojih krava. Nemaš brige.
    Drugim rečima, ne znaš odgovore na moja pitanja i nemaš rešenja za te probleme. Tako sam i mislila.

    Moš misliti, sad si mi otkrila ameriku da će elita jesti bolje nego mi obični ljudi.
    Sad kad si dokonala to, borićeš se protiv toga tako što ćeš zabraniti drugima da jedu skakavce?
    Wow, kako logično.

  29. #229
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Pa nece svugdje bit susnije, negdje ce biti i vise oborina. Negdje ce uvjeti za poljoprivredu bit gori nego danas, negdje bolji.

    " ajmo jest skakavce, jer nema mesa" - sumnjam da je to ikakvo rješenje. Koja ti to nauka podržava? :D to mi je malo na tragu "zatvorimo nuklearke zbog zagađenja... ups, sad moramo opet otvarat termoelektrane na ugljen... sto li smo li zatvarali nuklearke..." nepromišljena rješenja.

  30. #230

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Pa nece svugdje bit susnije, negdje ce biti i vise oborina. Negdje ce uvjeti za poljoprivredu bit gori nego danas, negdje bolji.

    " ajmo jest skakavce, jer nema mesa" - sumnjam da je to ikakvo rješenje. Koja ti to nauka podržava? :D to mi je malo na tragu "zatvorimo nuklearke zbog zagađenja... ups, sad moramo opet otvarat termoelektrane na ugljen... sto li smo li zatvarali nuklearke..." nepromišljena rješenja.
    Pa to je samo jedno od niza mogućih rešenja, ko kaže da je to zlatni standard?
    Traže se alternativni načini obezbeđivanja dovoljno proteina na brzinu kada se dese takve prirodne katastrofe koje će se dešavati sve češće.
    Isprobava se.
    Mislim ne mora se to, može se biti i neuhranjen kao Etiopija ili Somalija, kod njih nema dosta ni skakavaca svuda.
    Ko koga tera da jede skakavce?
    Eto i soja nam je ušla u gomilu proizvoda, pa se većina ljudi ne buni, nego ili ih jede ili ne, a totalno isto kao i skakavci, alternativa proteinima mesa.
    Pa i pečurke su tu, i druge mahunarke isto. I kao što sam rekla, šta je jedan jastog različit od skakavca- šest nogu ne može, ali deset može? Ili puž, ili školjka? Ko hoće, jede, ko neće, široko mu polje.
    Evo majke mi ja ne razumem zašto se digla bura oko skakavaca, ono, lastavičja gnezda su nobl, i riblja jaja i beli bubrezi isto, ali skakavci su bljak?
    Još bi i razumela da je to nešto pod moranje, ali onolike namirnice nam ušle na tržište bez buke, ko hoće jede, ko neće ne mora, ali baš skakavci su nečuveni?

  31. #231
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Nista se ja ne bunim protov skakavaca - osim sto ih osobno ne bih jela... nego me cudi to rjesavanje problema skakavcima bez promisljanja moze li se skakavcima osta rijesit.

  32. #232

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Nista se ja ne bunim protov skakavaca - osim sto ih osobno ne bih jela... nego me cudi to rjesavanje problema skakavcima bez promisljanja moze li se skakavcima osta rijesit.
    Zašto te čudi?
    Proteini životinja, pa i beskičmenjaka (oni rakovi, lignje, puževi itd), se daleko bolje iskorišćavaju u našem telu nego proteini biljaka.
    U uslovima suše, nije lako obezbediti dovoljno vode za dobar prinos biljaka.
    I onda se ljudi i životnije takmiče za isti resurs.
    Ako je recimo soja podbacila, kao ove godine, rod će otići u ljudsku ishranu (što nije sreća jer je i kvalitet soje loš ove godine), a ne u stočnu hranu.
    Životinje će se poklati jer je uvozna hrana često neisplativo skupa.
    I brzo dolazimo do deficita proteina.
    Na kopnu i u suši nema rakova niti će baš puževi naročito bujati. Najbrži i najsplativiji resurs u uslovima suše su insekti. Njima toplota ubrzava rast, skakavci mogu rasti od bilo čega zelenog, pa i korova, ekonomišu vodu i troše je vrlo malo.
    To su prednosti.
    O manama, osim što nam je odbojna pomisao, ne znam dovoljno jer me to nije puno interesovalo do sada.
    Ali da biram hoću li uopšte išta od proteina jesti ili ne, skakavca bi sigurno bar probala.
    Posljednje uređivanje od pulinka : 18.01.2023. at 16:58

  33. #233

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    U uslovima suše, nije lako obezbediti dovoljno vode za dobar prinos biljaka.
    I onda se ljudi i životnije takmiče za isti resurs.
    *životinje

  34. #234
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Cudim se jer nemas nikakve brojke kojima bi potkrijepila da su skakavci bolji za rjesenje eventualnog problema hrane, il bilo cega drugog, nego meso. Nikakvu procjenu resursa/iskoristovosti/podrucja potrebnog/utjecaja na okolis (ako je i to briga)/iceg.

  35. #235

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Cudim se jer nemas nikakve brojke kojima bi potkrijepila da su skakavci bolji za rjesenje eventualnog problema hrane, il bilo cega drugog, nego meso. Nikakvu procjenu resursa/iskoristovosti/podrucja potrebnog/utjecaja na okolis (ako je i to briga)/iceg.
    Zato što ja ovo nisam nikad ni rekla .
    Ako ima mesa, onda nema nedostatka proteinske hrane (osim možda za vegane, ali njima skakavci ne pomažu).
    Zar nisam dovoljno jasno napisala da govorim o nedostatku mesa?
    I nedostatku biljne proteinske hrane zbog suše, kao ove godine.

  36. #236

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Uostalom zašto ja nikako ne dobijam ni od koga odgovor šta je pogrešno sa skakavcima, a što nije pogrešno sa puževima, školjkama, rakovima, i ostalim "jestivim" stvarima koje sam nabrojala?
    Evo znam ljude kojima se želudac diže na pečurke, pa ne misle o tome je li ih neko podvaljuje njima dok se sam tovi govedinom.

    Ja puževe ne mogu da zamislim da pripremam, znam koju količinu sluzi oni ispuštaju dok se jadni brane, niti mi deluju jako primamljivo za jelo, pa opet verujem da bih revidirala stavove da je neka grozna glad.
    U međuvremenu ne mislim da su ljudi koji ih jedu agenti novog svetskog poretka.
    Posljednje uređivanje od pulinka : 18.01.2023. at 17:19

  37. #237
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Zato što ja ovo nisam nikad ni rekla .
    Ako ima mesa, onda nema nedostatka proteinske hrane (osim možda za vegane, ali njima skakavci ne pomažu).
    Zar nisam dovoljno jasno napisala da govorim o nedostatku mesa?
    I nedostatku biljne proteinske hrane zbog suše, kao ove godine.
    Ocito te nisam bas shvatila. No, cak i taj nedostatak mesa - koliko vidim broj grla stoke na svjetskoj razini nikad veci nego 2022. Ok, ljudska populacija raste brze od toga. Al nije bas da nestaje meso.

  38. #238

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Ocito te nisam bas shvatila. No, cak i taj nedostatak mesa - koliko vidim broj grla stoke na svjetskoj razini nikad veci nego 2022. Ok, ljudska populacija raste brze od toga. Al nije bas da nestaje meso.
    Pa po difoltu, ako ljudska populacija raste značajno brže nego resursi mesa, onda tehnički mesa nema dovoljno za sve iako ga ima više nego ikad.

    U praksi mesa verovatno i dalje ima dovoljno za sve kada bismo mi bili anđeli, a ne ljudi, pa kad bismo ravnopravno delili hranu u globalnu solidarnu mrežu.
    Obe znamo da slabo to ide tako.
    Ja trenutno nemam puno od toga što se na svetskom nivou proizvodi dovoljno mleka kad kod mene u selo stiže uvozno, skupo, a domaće je diskutabilnog kvaliteta (i porekla). Slično je sa mesom.

    Promena klima će da favorizuje sve češće ekstreme, i (relativno) lokalne katastrofe (lokalne tipa ograničene na deo kontinenta, ili na jedan kontinent).
    Traže se načini da se posledice toga ublaže. Kome se ne sviđa da jede insekte, ne mora.
    (Za bolju perspektivu, setite se da nektar nije med dok ne pređe u voljku pčele i iz nje napolje u saće.)
    Ali dizati oko toga buku, to je još jedan bezvezni spin.
    Možda i nije bezvezni. Možda neka druga industrija zaradi na odustajanju od skakavaca .

  39. #239
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Nije nuzno da ce ekstremi biti sve cesci, a posebno ne na svim podrucjima. To je isto neka izjava koja se dobro prodaje, a nije nuzno, a posebno ne globalno, utemeljena na mjerenjima/projekcijama i sl.

  40. #240

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Nije nuzno da ce ekstremi biti sve cesci, a posebno ne na svim podrucjima. To je isto neka izjava koja se dobro prodaje, a nije nuzno, a posebno ne globalno, utemeljena na mjerenjima/projekcijama i sl.
    Naša prepiska bi bila daleko kraća da si odmah rekla da ne veruješ u globalno otopljavanje i da ne vidiš naznake promene klime u Hrvatskoj tokom tvog života.
    Ja nisam ni klimatolog ni environmentalist, niti tvrdim da imam dovoljno znanja o svakom aspektu budućih promena klime. Kako će se ona tačno i gde menjati, ne znam niti moram da znam.
    Niti ću se natezati oko svake reči koju sam napisala, a posebno onih koje nisam.

    Ako ti ne vidiš da se klima menja, ja protiv takvog argumenta ništa ne mogu osim da se složim da meni i tebi realnost ne izgleda isto.

  41. #241
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Naša prepiska bi bila daleko kraća da si odmah rekla da ne veruješ u globalno otopljavanje i da ne vidiš naznake promene klime u Hrvatskoj tokom tvog života.
    Ja nisam ni klimatolog ni environmentalist, niti tvrdim da imam dovoljno znanja o svakom aspektu budućih promena klime. Kako će se ona tačno i gde menjati, ne znam niti moram da znam.
    Niti ću se natezati oko svake reči koju sam napisala, a posebno onih koje nisam.

    Ako ti ne vidiš da se klima menja, ja protiv takvog argumenta ništa ne mogu osim da se složim da meni i tebi realnost ne izgleda isto.
    Tko je rekao da se klima ne mijenja. Naravno da se mijenja. Rekla sam da promjene klime ne znace da su ekstremi po defaultu cesci. Negdje jesu, negdje nisu. Neki tipovi jesu, neki tipovi nisu. Ovo "sve vise ekstrema" je jako neprecizna izjava.

    I gle cuda, bas se bavim promjenama ekstrema zbog klimatskih promjena, i to se prilicno uspjesno time bavim :p

  42. #242

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Tko je rekao da se klima ne mijenja. Naravno da se mijenja. Rekla sam da promjene klime ne znace da su ekstremi po defaultu cesci. Negdje jesu, negdje nisu. Neki tipovi jesu, neki tipovi nisu. Ovo "sve vise ekstrema" je jako neprecizna izjava.

    I gle cuda, bas se bavim promjenama ekstrema zbog klimatskih promjena, i to se prilicno uspjesno time bavim :p
    Bogu hvala, onda ima ko da me ispravi na preciznije, zaista sam za trenutak pretpostavila suprotno.
    Nego, da li je i uticaj čoveka na klimu isto samo izjava koja se dobro prodaje, prema tvom stručnom mišljenju?

    Ali sad- osim što je moja izjava o klimi nedovoljno tačna, kako moja nepreciznost menja moje objašnjenje da skakavci mogu i ne moraju biti alternativni izvor proteina?

  43. #243
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,703

    Početno

    pulinka, pa nije problem u kukcima općenito već činjenica da će se široko upotrebljavati u jako puno namirnica, od brašna do kruha itd. Misliš da će svuda biti etiketa - ovo je s kukcima? Ispada da se želi prisilno ljudima nešto "prodati", nema veze je li istraženo ili nije. Nisu nam dosta pesticidi i zagađeni zrak, porast alergija i dermatitisa, naročito kod djece?

    Tako mirno bi neki s vremenom vjerujem prihvatili i scenarij ala soylent green?!?! Sve za proteine i široke narodne mase.

  44. #244
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Bez brige, ako netko dovoljno moćan odluči da se kukci trebaju jesti, samo će masama plasirati da su kukci "IN" i svi će poludjeti za njima tj.skoro svi.

  45. #245

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Willow prvotno napisa Vidi poruku
    pulinka, pa nije problem u kukcima općenito već činjenica da će se široko upotrebljavati u jako puno namirnica, od brašna do kruha itd. Misliš da će svuda biti etiketa - ovo je s kukcima? Ispada da se želi prisilno ljudima nešto "prodati", nema veze je li istraženo ili nije. Nisu nam dosta pesticidi i zagađeni zrak, porast alergija i dermatitisa, naročito kod djece?

    Tako mirno bi neki s vremenom vjerujem prihvatili i scenarij ala soylent green?!?! Sve za proteine i široke narodne mase.
    Pa ne znam, do sada je bila etiketa za druge namirnice, soju i ostale?
    Ne razumem zašto sad ne bi bila?
    Tj. šta bi bila korist od sakrivanja?
    Jelena je već napisala, ta hrana bi bila bogatija proteinima (a mislim i mastima, ali što ne bi neko drugi guglao a ne ja), i kao takva bi trebalo da je veće cene.
    Što bi neko prodavao skuplju i hranljiviju namirnicu po ceni jeftinije i manje kvalitetne, samo da bi joj sakrio sastav? Ono, ne vidim ekonomsku logiku?

    Zar nam nisu tako isto "podvalili" i soju? Ima je praktično svuda. Ali piše na deklaraciji.
    Osim toga, ja sam negde gore već napisala i nisam se šalila: ljudi nisu svesni koliko skladišnih štetočina postoji i koliko njih, živih ili mrtvih, dospe u našu hranu, naročito mlevenu. Ja mislim da to ponekad bude i do tih 3% protiv kojih se ljudi bune (opet neprecizno, opet mi se ne traži tačan podatak).

  46. #246
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Ajme opet paranoju "misliš da će pisat"? Pa naravno da hoce, upravo TO donosi EU - da MORA pisati što je u unutra. Pa pol ambalaze je litanija sto je unutra. Tko je lijen citat neka mu skakavci...

    PS - probala jednom. Hrskavo. Ništ posebnog...
    Posljednje uređivanje od sillyme : 18.01.2023. at 21:17

  47. #247
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Baš sam i ja htjela reći da EU i donosi tu transparentnost.

    I da, pa mljevena hrana. Jedete ionako kukce, a da nemate pojma. Ja otkad sam pročitala da ima neki značajan postotak štetočina u mljevenoj kavi, pogotovo žohara, uvijek kad je pijem razmišljam o Ogiju i žoharima pa mi bude lakše.

    A sad, da bih svjesno išla pojesti kukca, pa ne bih. Ali da mislim da sam sigurna od toga sa svime što unosim, ne mislim. Najbolje mi je kad neke stvari ne znam i ne istražujem.

  48. #248
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,703

    Početno

    jedna je stvar ako slučajno zaluta kukac u brašno a druga ako ga netko namjerno ubaci unutra

    ako želim jesti brašno od pšenice ili raži ii pira, želim jesti upravo to a ne da netko dodaje (bilo koje) životinje unutra

    moglo bi nam se dogoditi da će organsko i provjereno brašno otići s cijenom u nebesa... to će nam dati transparentnost i EU
    i bit će sve teže biti vegatarijanac ili vegan

  49. #249
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Willow prvotno napisa Vidi poruku
    jedna je stvar ako slučajno zaluta kukac u brašno a druga ako ga netko namjerno ubaci unutra

    ako želim jesti brašno od pšenice ili raži ii pira, želim jesti upravo to a ne da netko dodaje (bilo koje) životinje unutra

    moglo bi nam se dogoditi da će organsko i provjereno brašno otići s cijenom u nebesa... to će nam dati transparentnost i EU
    i bit će sve teže biti vegatarijanac ili vegan
    Na osnovu cega ti prognoziras da se taj sastojak dodanih proteina nece navodit na pakiranju?

  50. #250
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,703

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Na osnovu cega ti prognoziras da se taj sastojak dodanih proteina nece navodit na pakiranju?
    pa ako i hoće, što vi čitate sve do jedne deklaracije? U dućanu ili pekari kad kupuješ kruh, onaj nezamotani ili kiflice ili tako nešto, čitate deklaracije? Gdje ih nađete?!?!
    U restoranu ili pizzeriji, tražite deklaracije na uvid?!?

Stranica 5 od 9 PrviPrvi ... 34567 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •