Mama sam dječaka koji će za desetak dana napuniti 18mj. prohodao je sa 14,5, neurorizično je dijete radi hipertonusa i kontroliramo se na Goljaku. Motorički je super, penje se na namještaj, polako se odgurava na autiću guralici , ima pincetni hvat, ali ono što mene jako muči je ona druga strana psiho i govornog razvoja.... on jako slabo priča,uglavnom mamama i bababab i am am kad je gladan. to je sve. ponekad se čini odsutan ako se zabulji u crtić i ne okreće se na svoje ime, nije zainteresiran baš za neku igru već još uvijek igračke samo istražuje, promatra ih, lista slikovnice, ali kad ga pitam gdje je u slikovnici patka ne pokazuje ju prstićem, općenito ništa ne pokazuje prstićem i zbog toga nam je komunikacija prilično loša. za primjer ću uzeti situaciju, on želi ići van, počne cviliti i dolazi do mene, uzme me za ruku i vodi do vrata, ja mu kažem nemaš cipele, gdje su cipele? on i dalje cendra kao da me ne razumije da ja želim da nađemo cipele i obujemo ih, ali kad te iste cipele njemu pokažem, on sjedne i digne nogice i čeka da ga obujem. KOntakt očima ima, ali samo kad je on za nešto zainteresiran, za neku moju grimasu , pjesmicu ili slično ali kad mu ja pokušavam nešto pokazati onda me uopće ne gleda. Zna pljeskati kad je sretan, izražava emocije, smije se, plače kad i braco plače, voli drugu djecu i gleda ih ali ne ulazi u neku igru s njima, ja imam osjećaj da se kod njega još nije razvila ona združena pažnja odnosno dijeljenje interesa s drugima... posumnjala sam na autizam ali on nema neke stereotipe , uskoro idemo defektologu privatno ali naravno da sam luda od brige. psihologica na goljaku ga je pogledala ali nisam nekako zadovoljna prilično je ofrlje napravila pregled, mali je bio umoran i tak smo to napravili polovično, ona je rekla da se razvija motorički za 18 mj a druga strana razvoja je po njenoj tablici za 13 mj. Voljela bih da mi se jave roditelji kod kojih je pervazivni ili autizam primjećen u tako ranoj dobi.... znam da trčim pred rudo ali eto, briga je jača od mene.