Pokazuje rezultate 1 do 35 od 35

Tema: trudna potpisala ugovor na određeno!!???

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    3

    Početno trudna potpisala ugovor na određeno!!???

    jučer sam potpisala ugorov na 6 mjeseci. nemam dana staža u Rknjižici. 1.2.2014 ističe taj ugovor, meni termin 8.4.2014.
    šta mi ej napametnije činiti? komplikacije? bolovanje? KAD OTIĆI NA PROODILJNI a da ne budem na minimalcu?
    nitko još ne zna za trudnoću osim muža i mene.
    pomozite!
    hvalaaa

  2. #2
    sammy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    132

    Početno

    Na komplikacije možeš ići odmah, ali ćeš primati minimalac od 831 kn dokle god imaš ugovor, a onda od 1.2.2014. do poroda nećeš imati primanja osim ako ti poslodavac ne produži ugovor.
    Što se tiće porodiljnog tu si isto na minimalcu od 1663 kn do 1. godine djeteta budući da ne zadovoljavaš uvjet o radnom stažu (1 godina neprekidno ili 18 mj staža u zadnje 2 godine s prekidima)

  3. #3
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    I ne možeš otići na porodiljni, jer ti ugovor ističe više od dva mjeseca prije poroda, a porodiljni za trudnice u radnom odnosu nastupa najviše 45 dana prije očekivanog datuma poroda. Ako budeš nezaposlena na dan rođenja djeteta, dobivat ćeš naknadu od HZZO od 1663 kuna kako ti je napisala sammy, sve do godine dana djeteta (ustvari par dana manje, jer roditeljski dopust traje 180 dana)
    Ili radi dok možeš, tako ćeš imati plaću, a bolovanje ćeš imati ako bolovanje bude potrebno. Ne ide se na bolovanje ako je sve u redu. Pogotovo ne po novom Zakonu o zdravstvenom osiguranju.

  4. #4
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    ako ti je trudnoca ok, nastavis raditi. Ako moras kuci mirovati po preporuci doktora, ides na komplikacije. Na porodiljni se ne odlazi kad hoces, nego u periodu izmedju 45 i 28 dana prije termina poroda (45 dana prije termina mozes, a 28 dana prije termina moras).

    Nemas uvjet staza ni za punu naknadu bolovanja ni porodiljnog, bas kako ti je sammy vec napisala.

  5. #5
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    i beti me prestigla

  6. #6

  7. #7
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Jučer si potpisala ugovor? Onda si jučer i počela raditi?
    Ako ti ginekolog i otvori bolovanje, komisija će to najvjerovatnije okarakterizirati kao fiktivno zapošljavanje i nećeš dobiti ni onih minimalnih 800 + kn naknade.
    Najbolje ti je raditi dok ide. Nisi napisala da imaš ikakvih problema pa pretpostavljam da je sve ok i možeš i zapravo moraš raditi. Nema ti druge, a kasnije će, vjerujem i poslodavac produžiti ugovor pa ćeš moći najnormalnije na porodiljni kao zaposlena osoba.

  8. #8
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Kod mene jos kompliciranije.....Ovako zadnjih godinu i pol sam nezaposlena( zbog zdravstvenih problema djeteta odlucila sam neko vrijeme ostati sa sinom doma - dijabetes tip 1 ) .
    Do tada sam par godina radila na odredeno u istom vrticu.Sada se otvorio natjecaj za stalno zaposlenje u tom istom vrticu i papire sam predala jos prije mj.dana.no u meduvremenu sam saznala da sam trudna.Sad me zanima ukoliko bi me zvali raditi,mogu li otici na cuvanje cim potpisem ugovor na neodredeno?Imam nekih sitnih komplikacija zasada ,pa cekam utorak i pregled da vidim sta ce gin.reci.Financijski pretpostavljam da mi se ne isplati,ali puno bi mi znacilo da me ceka radno mjesto kad se vratim.Jel bi uopce dobivala ista?Barem onih 1600 kad rodim kao i svi?Koliko bi uopce trebala raditi da steknem odredeni prosjek? Sory na dugackom postu...

  9. #9
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Isti odgovor kao i gore Tančin. Ako se misliš zaposliti, moraš raditi bar dva mjeseca ili će HZZO poništiti zapošljavanje kao fiktivno.
    Onih 1662,00 ćeš nakon poroda dobivati i ako nisi zaposlena.

  10. #10
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Znaci dobila bi otkaz?Bez obzira na neodredeno?
    Posljednje uređivanje od ellica : 22.08.2013. at 23:44

  11. #11
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Mislim da to ne znači da bi dobila otkaz, nego ne bi mogla dobiti bolovanje i morala bi ili raditi ili sama dati otkaz.
    Ili bolovanje ne bi bilo plaćeno.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 22.08.2013. at 23:46

  12. #12
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    U biti taj dio me zanima,nije mi problem neplaceno bo,ako bi me posao cekao.

  13. #13
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ne znam baš da je moguće biti doma, bez bolovanja, a u radnom odnosu.
    Kako?
    Nema neplaćenog bolovanja. Ako revizija procijeni da je bolovanje nevažeće zbog fiktivnog zaposlenja, isto se i ukida.
    Dakle, nema "čuvanja" radnog mjesta.
    Ako postoje zdravstvene teškoće koje su zatajene zbog zapošljavanja lako se može desiti otkaz jer je osoba u trenutku zapošljavanja bila radno nesposobna i poslodavac mirne duše može raskinuti takav ugovor o radu bez obzira na trudnoću.
    Ja bih rekla da sam trudna i vjerujem da ne bi bilo problema.
    OT- jeste gledale jučer treći dnevnik na Htv- u? Baš je bilo govora o ovome o ćemu pišemo. U Hrvatskoj je na prvom mjestu bolovanja- komplikacije u trudnoći. Ispada da smo nacija s najviše kompliciranih trudnoća. Zanimljivo.

  14. #14
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj ellica prvotno napisa Vidi poruku
    Kod mene jos kompliciranije.....Ovako zadnjih godinu i pol sam nezaposlena( zbog zdravstvenih problema djeteta odlucila sam neko vrijeme ostati sa sinom doma - dijabetes tip 1 ) .
    Do tada sam par godina radila na odredeno u istom vrticu.Sada se otvorio natjecaj za stalno zaposlenje u tom istom vrticu i papire sam predala jos prije mj.dana.no u meduvremenu sam saznala da sam trudna.Sad me zanima ukoliko bi me zvali raditi,mogu li otici na cuvanje cim potpisem ugovor na neodredeno?Imam nekih sitnih komplikacija zasada ,pa cekam utorak i pregled da vidim sta ce gin.reci.Financijski pretpostavljam da mi se ne isplati,ali puno bi mi znacilo da me ceka radno mjesto kad se vratim.Jel bi uopce dobivala ista?Barem onih 1600 kad rodim kao i svi?Koliko bi uopce trebala raditi da steknem odredeni prosjek? Sory na dugackom postu...
    Ako dobivaš ugovor na neodređeno , tada vjerojatno imaš i probni rok. dok si na probnom roku možeš dobiti otkaz ugovora bez obzira na neodredeno.
    U slučaju da odeš na komplikacije odmah nema pojma po kojoj bi ti osnovi izračunali visinu bolovanja obzirom da nemaš primanja zadnaj tri mjeseca, možda bi dobivala minimalac , ali niti to nisam sigurna.
    Ne znam koliko ti je starije dijete staro, ali obzirom na dijagnozu (dijabetes tip 1) da li si ikad probala tražiti stratus majke njegovateljice (obizorom da si nezaposlena) a pretpostavljam da postoji potreba davanja inzulina?

  15. #15
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Isti odgovor kao i gore Tančin. Ako se misliš zaposliti, moraš raditi bar dva mjeseca ili će HZZO poništiti zapošljavanje kao fiktivno.
    Onih 1662,00 ćeš nakon poroda dobivati i ako nisi zaposlena.
    Meni to nema nikakvog smisla. Znači, čovjek se ne smije razbolit kad tek počne radit jer će onda ispast da se zaposlio samo zato da bi mogao ići na bolovanje. Ovdje pričam o ljdima koji su se zaista razbolili i o ženama koje zaista imaju komplikacije u trudnoći i ne mogu radit.

  16. #16
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam baš da je moguće biti doma, bez bolovanja, a u radnom odnosu.
    Kako?
    Nema neplaćenog bolovanja. Ako revizija procijeni da je bolovanje nevažeće zbog fiktivnog zaposlenja, isto se i ukida.
    Dakle, nema "čuvanja" radnog mjesta.
    Ako postoje zdravstvene teškoće koje su zatajene zbog zapošljavanja lako se može desiti otkaz jer je osoba u trenutku zapošljavanja bila radno nesposobna i poslodavac mirne duše može raskinuti takav ugovor o radu bez obzira na trudnoću.
    Ja bih rekla da sam trudna i vjerujem da ne bi bilo problema.
    OT- jeste gledale jučer treći dnevnik na Htv- u? Baš je bilo govora o ovome o ćemu pišemo. U Hrvatskoj je na prvom mjestu bolovanja- komplikacije u trudnoći. Ispada da smo nacija s najviše kompliciranih trudnoća. Zanimljivo.
    To je najlakše napraviti ,najmanje se talasa među poslodavcima.
    Obzirom da bi većina poslodavaca morala prilagoditi radne uvjete za trudne žene, osigurati adekvatna radna mjesta, to nitko ne radi , pa je svima (i državi, da budemo jasni) najlakše pustiti i bolovanja koja nisu čisto medicinski indicirana , ali radno mjsto na kojem žene rade treba prilagoditi . Ok, onda to uzme maha pa na takva bolovanja u nekom postotku idu i žene koje imaju adekvatne radne uvjete , npr. rade u uredu ili sl., ali mene postotak niti malo ne čudi , nisu tu samo razlozi komocije u pitanju.

  17. #17
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Naravno da nisu sva trudnička bolovanja lažna, ali meni je genijalan način razmišljanja pojedinih trudnica- što im se više isplati, radit ili na komplikacije? Naravno da će otići na komplikacije ako će dobiti isti iznos kao i kad radi.
    Uvjeti? Uvjeti su različiti, ali nisu baš tako strašni.
    Davno, za vrijeme Juge je moja mama do pred porod radila u dućanu i to dvokratno i poslije je imala dva- mjeseca porodiljnog i to je bilo sve i nitko se nije bunio. Bilo je najnormalnije susretat trudne djelatnice posvuda.
    Sjećam se da me jednom u Gradskoj kavani poslužila trudna konobarica i još je rekla da joj baš paše raditi jer hoda, kreće se.
    A danas? Danas više ni u uredu nisu adekvatni uvijeti za trudnicu? Ne bih se složila.

  18. #18
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Što se tiče poslodavaca; njima više odgovara da trudnica ode na bolovanje jer onda ide na teret države i poslodavac više ne plaća doprinose za nju tako da nisu poslodavci ti koji pritišću da se bolovanja smanje već država jer novaca nema.

  19. #19
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    A tko nama uplaćuje doprinose na mirovinsko i zdravstveno tijekom bolovanja šta firma ili HZZO?

    ellica ja znam jedan sličan slučaj žena je bila trudna 4,5 mjeseci kad je dobila posao na neodređeno i radila je još nekih mjesec dana otkako su je primili i onda je otišla na bolovanje, primala je normalnu naknadu tijekom bolovanja, samo što je ona i prije toga bila u radnom odnosu ali u drugoj firmi.

  20. #20
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Citiraj Mali Mimi prvotno napisa Vidi poruku
    A tko nama uplaćuje doprinose na mirovinsko i zdravstveno tijekom bolovanja šta firma ili HZZO?

    ellica ja znam jedan sličan slučaj žena je bila trudna 4,5 mjeseci kad je dobila posao na neodređeno i radila je još nekih mjesec dana otkako su je primili i onda je otišla na bolovanje, primala je normalnu naknadu tijekom bolovanja, samo što je ona i prije toga bila u radnom odnosu ali u drugoj firmi.
    Komplikacije u trudnoci idu na teret drzave od prvog dana. No, poslodavac ce vjerojatno morati zaposliti zamjenu za trudnicu, tako da im je isto jer ce onda placati doprinose za novozaposlenu osobu.

    Ovo sto govoris - naravno da je primala normalnu naknadu kad je bila u radnom odnosu ranije, te vjerojatno ispunja uvjet staža od 12 mj neprekidno, ili 18 mj s prekidima.
    Posljednje uređivanje od S2000 : 23.08.2013. at 09:38

  21. #21
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Što se tiče poslodavaca; njima više odgovara da trudnica ode na bolovanje jer onda ide na teret države i poslodavac više ne plaća doprinose za nju tako da nisu poslodavci ti koji pritišću da se bolovanja smanje već država jer novaca nema.
    P valjda poslodavac zeli da mu ta osoba radi inace je ne bi ni zaposlio.

  22. #22
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Meni isto nema logike da se trudna ne mogu zaposliti,pa otici na b.o.Nemam problem s tim da kazem poslodavcu da sam trudna pri zaposljavanju.Radila sam tamo doslovno godinama na odredenopo zamjenama.Ali ginekolog je onaj koji ce me poslati na b.o.u to sam vise nego sigurna.Radno mjesto u vrticu po meni nikako nije za trudnicu,osobito ako radi u jaslickoj skupini.A i trudnoca mi je daleko od idealne.A razmisljanja o tome trebaju li trudnice na bo na bilo kojem radnom mjestu su mi totalna glupost .pogotovo komentari od strane zena i to uopce nije bila tema niti pitanje.Nekad su zene i u polju radale ,pa ne radaju vise.Sirius nema probnog roka,dijete ce imati 12godina tako da vjerujem da od statusa njegovateljice nista,iako osim dijabetesa ima i astmu i gerb.Zasad nije na inzulinu,ali je pitanje dana( rijedak slucaj,slucajno otkriven u ranoj fazi propadanja stanica gusterace,) Zasad smo samo na reguliranoj prehrani i redovnim kontrolama,da ne pricam o tome da trakice kupujemo sami,jer nema pravo ni na sta dok nije na terapiji,a secere moramo mjeriti.Lijepa Nasa -sto drugo reci.....Hvala na odgovorima.Mali Mimi da nije problem ako si radio prije toga,zavtakve slucajeve znam.....

  23. #23
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    elice, sto ti je prije, pregled u ginekologa ili rezultati natjecaja za posao? Mozda da otud krenes, jer ako ne dobije posao, onda ti nije potrebno ni zamarati se sada time i bezveze oterecivati. Ako pak dobijes posao, trebas vidjeti kakvo ti je zdravstveno stanje i da li ces smjeti raditi. Jer isto tako ne bi bilo fer da potpises ugovor a sutradan im kazes da ne mozes doci na posao jer si trudna. Znaci hajde jedno po jedno... Mozes nazvati i podrucni ured HZZO-a i pitati ih sto te zanima, anonimno. Pravo na nekakakav minimalac ces valjda imati, ali sumnjam da ces imati vise jer nemas uvjet staza. Za zadrzati stalno radno mjesto na kojem nisi radila ni dana - malo mi se stvarno cini tesko, ali mozda je moguce.

  24. #24
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    ellice ne znam što bi onda bilo u tvom slučaju, pošalji upit na HZZO ja mislim da možeš i anonimno

  25. #25
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    S2000 tako sam i mislila,pregled mi je utorak,iduci tjedan se i natjecaj rjesava ne znam koji dan tocno,cekam da mi se jave.Mozda jesam bezobrazna,ali u situaciji u kojoj jesam i s obzirom na godine provedene u spomenutom vrticu,nemam apsolutno nikakvu griznju savjesti da potpisem i odem drugi dan na komplikacije.Taj isti poslodavac nije fer u puno situacija,tako da me taj dio ne dira.Samo me zanimalo kako to ide.Poslan je i upit na hzzo ,videt cemo sto kazu....

  26. #26
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    mene ova tema krajnje nervira. može samo napomena da osim što nije fer prema poslodavcu još je manje fer prema poreznim obveznicima.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Nije fer ni prema drugim ženama koje se nadaju tom poslu, a radile bi ga više od jednog dana

  28. #28
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Hvala dezurnim dusebriznicama na pametovanju,a pametno nemaju sto za reci.Jadni porezni obveznici i sirote zenice kojima je pomogla debela veza da se zaposle na radnim mjestima za koja nisu bila na redu.Ako nemate odgovor,temu zaobidite,moralne prodike me ne zanimaju.Teme koje me nerviraju obicno preskacem,jer za iste nemam vremena.I nemam se apsolutno potrebu opravdavati za svoje postupke.Curke koje ste odgovorile hvala,vi ostale slobodno si nadite posao s kojeg ne mozete tipkati za vrijeme radnog vremena,jer tako ostecujete svoje jadne poslodavce i kradete od NAS poreznih obveznika,koji bi za to vrijeme rado radili posao za koji su placeni da ga imaju.

  29. #29
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Zašto vrijeđanja?
    Zato što nismo rekle: da, u redu je to što planiraš?!?!
    Ok, trudna si, trebaš posao, imaš pravo napraviti što hoćeš, a ako je to nepošteno ili čak kazneno djelo, ti ćeš odgovarati.
    Ali nemoj, molim te, biti bezobrazna i očekivati podršku za nešto što naprosto nije ok. Ni moralno, ni zakonski.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    ja ću samo potpisati sasu, inače ih uspješno zaobilazim
    ne znam što mi je sad bilo,

    jel stvarno nikomo ne zvuči suludo,
    zaposlila sam se , trudna sam, što mi je pametnije, porodiljni, bolovanje, komplikacije??
    skrivat t, ne skrivat t??

    pa stvarno ako ima indikacija ide se na komplikacije, ako ne ostaje se raditi,
    zna se od kada ide porodiljni,

    ja sam se spasila od kada su komlikacije kod ginekologa,
    svašta se tu viđalo

  31. #31
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    elice, sve i da potpises ugovor i odes na komplikacije i porodiljni, kad se vratis s porodiljnog mogu ti dati otkaz kao tehnoloskom visku.

  32. #32
    BOZZ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    KR
    Postovi
    315

    Početno

    Tanci draga tvoja mama je radila u dućanu za vrijeme juge a ne sada,vjeruj mi onda su se trudnice i radnik općenito vise cjenili , činjenica je da su sada veliki centri gdije blagajnice nemaju stolice a wc im je na drugom kraju centra, neznam kako bi trudnica pustila red od desetak ljudi i trk do wc a hvala Bogu na njega trebam svakih pol ure najmanje,trebali bi zaposliti još jednog radnika da nosi trudnici kutije od dvadeset kg da složi robu na policu od dva metra,ili još bolje neznam kako bi svojim trbuhom uzela salamu iz 1.5 m dubokog frzidera i sa istim rezala na mesoreznici,poslodavac ne želi takve radnike koji se "vuku ko krepane mačke " kako je jedan izjavio jer njemu je važan samo promet a ne radnik kao čovjek.

  33. #33
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Ellica, imas pravo traziti da te prebace iz jaslica u stariju grupu. Da ne moras dizati i boriti se sa silnim bolestima ako imas neke komplikacije.
    Mislim da ginekolog treba napisati nalog da te se premjesti na adekvatnije radno mjesto.
    Imas i pravo na jedan slobodan dan mjesecno za preglede.

  34. #34
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Da, u Jugi su pohani piceki padali s neba i nitko, ništa nije radio.
    Ma dajte...
    Ne kažem da trudnica treba teglit gajbe ili radit u rudniku, ali može tražiti premještaj na lakše radno mjesto.
    Tko je to ikad napravio?
    Najlakše je zbrisat na bolovanje.

  35. #35
    BOZZ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    KR
    Postovi
    315

    Početno

    Pa skoro da je tako bilo znam da su i takve izjavljivali....

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •