Bok

Nisam pronašla odgovor na forumu za problem koji nas muči, pa ću pitati ovdje. Prema izmjenama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama (NN 54/13) nakon isteka 6 mjeseci rodiljnog dopusta, i otac i majka imaju pravo na 4 mjeseca roditeljskog dopusta. U zakonu, koliko sam vidjela, nigdje nije izričito navedeno koliko mjeseci jedan roditelj može prenijeti na drugog, ali u raznim tumačenjima sam pronašla da je dva od četiri mjeseca neprenosivo. Ja sam koristila roditeljski dopust do godinu dana starosti djeteta koji je istekao sad 11.9., a prije isteka podnijeli smo zahtjev HZZO-u da otac koristi dodatnih dva mjeseca (u skladu s novim zakonom). Odbili su nas s obrazloženjem da je majka iskoristila kompletan roditeljski dopust od 6 mjeseci (iako sam ga u vrijeme izdavanje rješenja još uvijek koristila, dakle, nije istekao). Sad se žalimo na to rješenje, pa me zanima je li naše tumačenje točno i imamo li pravo na tih dodatnih 2 mjeseca.

Stavit ću ovdje citat iz naše žalbe (koji btw. još nije poslan) jer mi se čini da bi bilo korisno razmotriti tu situaciju i za druge slučajeve kojih će sigurno biti.

___

U navedenom Rješenju kao jedini razlog odbijanja mojeg zahtjeva stoji:
"... podnositelju zahtjeva nije priznato traženo pravo obzirom je majka djeteta iskoristila pravo na roditeljski dopust sukladno članku 14. st. 4 Zakona pa je odlučeno kao u izreci rješenja."

Protivim se ovakvom zaključku budući da majka u vrijeme predavanja zahtjeva i izdavanja rješenja svoje pravo još nije iskoristila, a ja sam izrazio svoju namjeru za korištenjem svojeg prava na roditeljski dopust. Prema tome, na našu situaciju se ne može primijeniti članak 14. st. 4. Zakona u kojem je navedeno da ako roditeljski dopust koristi samo jedan roditelj, sukladno dogovoru, isti se koristi u trajanju od 6 mjeseci za prvo i drugo rođeno dijete, odnosno 30 mjeseci za rođene blizance, treće i svako sljedeće dijete.

Ako se na našu situaciju primijeni:

- članak 14. st. 2 Zakona u kojem stoji da zaposleni i samozaposleni roditelj ima pravo na roditeljski dopust u trajanju od 8 ili 30 mjeseci,
- članak 14. st. 3 Zakona kojim se propisuje da pravo na roditeljski dopust koriste oba roditelja u trajanju od 4 mjeseca ili 15 mjeseci
- članak 18. st. 3 Zakona kojim je omogućen prijenos prava s jednog na drugog roditelja

slijedi da imam pravo koristiti svojih 2 mjeseca roditeljskog dopusta od čega sam preostalih 2 mjeseca do punog prava prenio na majku djeteta.

Dodatno navodim citat iz dokumenta Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama od prosinca 2012. godine, postavljenog na web stranici Vlade RH.

http://www.vlada.hr/hr/content/downl...6.%20-%202.pdf

"Produžavanjem minimalnog trajanja roditeljskog dopusta s tri na četiri mjeseca za
svakog od zaposlenih i samozaposlenih roditelja (4+4=8), te nemogućnost prijenosa dva od
četiri mjeseca roditeljskog dopusta na drugog roditelja, najčešće na majku djeteta, bit će
poticaj mnogim očevima da sukladno svojim radnim obvezama pokloni jedan dio vremena i
obitelji. Isto tako, ovim se zakonskim prijedlogom daje mogućnost roditeljima da skrb o brizi
za dijete produže za dodatnih dva mjeseca u skladu sa svojom odlukom i potrebama."

Budući da je navedeni Prijedlog zakona prihvaćen, smatram da je to aktualno tumačenje zakona.

__

Pozdrav svima,
Martina