Stranica 24 od 29 PrviPrvi ... 142223242526 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,151 do 1,200 od 1433

Tema: Brak je OUT? Nije, nije...

  1. #1151
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Kod nas svuda plaćaš takse da dobiješ venčani list ili bar kopiju, ne znam više, overenu ili ne.
    Kod nas je to besplatno i sa tri klika miša, ajde nek smo i to dočekali da vađenje raznih dokumenata, uvjerenja i potvrda bude tako lako. Nisam u to vjerovala da će ikad doći.
    On topic, baš sam prošli tjedna klikala vjenčani list da pošaljem osiguravajućoj kući kako bi mogla dobiti obiteljski popust na police. Kod iste kuće imamo osiguran jedan stan i jedan auto, sad ćemo ugovarati osiguranje za drugi auto.
    Ovo je eto jedan praktičan primjer gdje stvarno ne znam kako bi se moglo dokazati da smo obitelj osim vjenčanim listom. Imamo različita prezimena i prebivalište na različitim adresama.
    Posljednje uređivanje od Barbi : 13.04.2021. at 13:52

  2. #1152
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Tanči, to smo pretresli na mnogim temama... možda se tada prije 21 godinu nije moralo, kasnije se moralo.
    Ja sam prvo dijete rodila prije vjenčanja, 2010. i isto ga je priznao. Imam papir. Pošalji mi mail na PP pa ti ga skeniram .
    Ne znam kako je danas, ali 2010. je moj tada nevjenčani suprug priznao naše prvo dijete i poslije se danima time zezao s prijateljima koji nisu "morali priznavati" svoju djecu.
    Ma naravno da je kad tako propisuje zakon. Ako već ima matičara koji se ne pridržavaju zakona to više spada u onu "kako ti grah padne" s državnom upravom
    Od frendice nevjenčani je isto priznavao dijete. Kako ćeš inače upisat oca ako nema vjenčanog lista - na riječ majke? Ili valjda neki smatraju to što je otac taj tren prijave u matičnom uredu i potvrđuje usmeno da je otac dovoljnim priznanjem... Isto kao što zakon poznaje npr usmeno i pismeno sklopljen ugovor, no zbog jednostavnosti kasnijeg možebitnog dokazivanja većina preferira pismeni. Ne vjerujem da je iti jedna nevjenčana majka SAMA otišla u matični ured i prijavila tko je otac a da dotični bar nije bio prisutan uživo i slušao bez prigovora.

  3. #1153
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ma naravno da je kad tako propisuje zakon. Ako već ima matičara koji se ne pridržavaju zakona to više spada u onu "kako ti grah padne" s državnom upravom
    Od frendice nevjenčani je isto priznavao dijete. Kako ćeš inače upisat oca ako nema vjenčanog lista - na riječ majke? Ili valjda neki smatraju to što je otac taj tren prijave u matičnom uredu i potvrđuje usmeno da je otac dovoljnim priznanjem... Isto kao što zakon poznaje npr usmeno i pismeno sklopljen ugovor, no zbog jednostavnosti kasnijeg možebitnog dokazivanja većina preferira pismeni. Ne vjerujem da je iti jedna nevjenčana majka SAMA otišla u matični ured i prijavila tko je otac a da dotični bar nije bio prisutan uživo i slušao bez prigovora.
    što ustvari znači taj izraz "priznavati dijete", meni nije jasno? je li to neki poseban formular o priznavanju, ili se postavi pitanje "priznajete li vi ovo dijete za svoje"?
    Ja sam stvarno već zaboravila kako je to išlo kod matičara s nama, ali znam da smo morali oboje biti fizički tamo, a formular mislim da je izgledao u stilu: podaci o djetetu, podaci o majci, podaci o ocu, dolje potpisi i jednog i drugog
    i ne vidim zašto bi ta procedura bila ikako drugačija za nevjenčani par

    što se tiče dolaska samo jednog roditelja, mm je probao sam obaviti matičara sa starijim jer je trebalo ići u drugi grad, žena je poludila da kako ona zna da se ja slažem sa djetetovim imenom, na jedvite jade pristala je da joj telefonski odobrim.

  4. #1154
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Tanči, to smo pretresli na mnogim temama... možda se tada prije 21 godinu nije moralo, kasnije se moralo.
    Ja sam prvo dijete rodila prije vjenčanja, 2010. i isto ga je priznao. Imam papir. Pošalji mi mail na PP pa ti ga skeniram .
    Ne znam kako je danas, ali 2010. je moj tada nevjenčani suprug priznao naše prvo dijete i poslije se danima time zezao s prijateljima koji nisu "morali priznavati" svoju djecu.
    2000 se moralo. Imam papir(zapisnik)na kojem otac priznaje dijete. Tako i 2005. Zadnja je rodena 2014 a udala sam se 2016 i za nju imam zapisnik o priznavanju djeteta. Oba puta su bili prijavljeni na istoj adresi samnom i nista nije islo automatski vec sam uz domovnicu, izvod i rodni list dobila i taj zapisnik. Nikada mi nije trebao ali sam ga dobila.

  5. #1155
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    što ustvari znači taj izraz "priznavati dijete", meni nije jasno? je li to neki poseban formular o priznavanju, ili se postavi pitanje "priznajete li vi ovo dijete za svoje"?
    Ja sam stvarno već zaboravila kako je to išlo kod matičara s nama, ali znam da smo morali oboje biti fizički tamo, a formular mislim da je izgledao u stilu: podaci o djetetu, podaci o majci, podaci o ocu, dolje potpisi i jednog i drugog
    i ne vidim zašto bi ta procedura bila ikako drugačija za nevjenčani par

    što se tiče dolaska samo jednog roditelja, mm je probao sam obaviti matičara sa starijim jer je trebalo ići u drugi grad, žena je poludila da kako ona zna da se ja slažem sa djetetovim imenom, na jedvite jade pristala je da joj telefonski odobrim.
    Ma ne sjecam se ni ja vise detalja Ali znam da smo oboje bili prisutni, bas mislim zbog slaganja oko imena. Pa smo oboje morali na MUP jer nismo na istoj adresi (pa se on morao sloziti da idu na moju). Onda smo im dizali putovnice jer smo selili van (on je taman dobio vani posao) pa sam morala tempirati podizanje pitovnica kad je bio u Zg jer opet trebaju oba roditelja. I naravno za boravisnu vizu su me trazili prevedeni vjencani list, ne znam sto bi bilo da ga nisam imala, vjerojatno puno kompliciranija procedura (iako se radilo o liberalnoj EU drzavi kojoj vanbracna zajednica nije nista neobicno)... ima puno tih birokratskih zackoljica u zivotu i sa i bez te 4-slovne rijeci i jednog lista papira na kojem pise zapisnik i da xy priznaje da je otac djeteta

  6. #1156
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    što ustvari znači taj izraz "priznavati dijete", meni nije jasno? je li to neki poseban formular o priznavanju, ili se postavi pitanje "priznajete li vi ovo dijete za svoje"?
    Ja sam stvarno već zaboravila kako je to išlo kod matičara s nama, ali znam da smo morali oboje biti fizički tamo, a formular mislim da je izgledao u stilu: podaci o djetetu, podaci o majci, podaci o ocu, dolje potpisi i jednog i drugog
    i ne vidim zašto bi ta procedura bila ikako drugačija za nevjenčani par

    što se tiče dolaska samo jednog roditelja, mm je probao sam obaviti matičara sa starijim jer je trebalo ići u drugi grad, žena je poludila da kako ona zna da se ja slažem sa djetetovim imenom, na jedvite jade pristala je da joj telefonski odobrim.
    Da, i kod mene ovako za dvoje mlađih rođenih u Splitu, za najstarijeg što nije rođen u Splitu smo zaista neki zapisnik ispunjavali i potpisivali i dobili. To u Splitu dobili nismo :D Nismo vjenčani.
    Posljednje uređivanje od Jadranka : 13.04.2021. at 15:49

  7. #1157
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    što ustvari znači taj izraz "priznavati dijete", meni nije jasno? je li to neki poseban formular o priznavanju, ili se postavi pitanje "priznajete li vi ovo dijete za svoje"?
    Da, bio je papir na kojem je pisalo "otac je priznao dijete" .
    Ne sjećam se točno, nađem ga nekada doma... ali je sigurno bio papir... dobiješ rodni list, domovnicu... nemam pojma što se sve dobivalo tamo, i taj papir - "izjavu o priznavanju očinstva", tako nekako... on potpisao. Možda i ja. Sad ću skoro doma i idem ga odmah naći .

  8. #1158
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ako je ovo zakon koji trenutno vrijedi https://www.zakon.hr/z/88/Obiteljski-zakon (a pretpostavljam da je), onda, kako ga ja čitam, nije potrebno nikakvo priznavanje očinstva u izvanbračnoj zajednici. Vjerojatno zbog toga (a ne zbog Splita vs. drugi grad) nismo s drugim i trećim djetetom trebali nikakav zapisnik ispunjavati, dotad smo već pred očima zakona bili u nedvojbenoj bračnoj zajednici, i bez ikakvih papira.

  9. #1159
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Da, bio je papir na kojem je pisalo "otac je priznao dijete" .
    Ne sjećam se točno, nađem ga nekada doma... ali je sigurno bio papir... dobiješ rodni list, domovnicu... nemam pojma što se sve dobivalo tamo, i taj papir - "izjavu o priznavanju očinstva", tako nekako... on potpisao. Možda i ja. Sad ću skoro doma i idem ga odmah naći .
    Ok, kako je onda moguće da ja nemam taj papir i nikad ga nisam imala, niti je postojao?

  10. #1160
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    2000 se moralo. Imam papir(zapisnik)na kojem otac priznaje dijete. Tako i 2005. Zadnja je rodena 2014 a udala sam se 2016 i za nju imam zapisnik o priznavanju djeteta. Oba puta su bili prijavljeni na istoj adresi samnom i nista nije islo automatski vec sam uz domovnicu, izvod i rodni list dobila i taj zapisnik. Nikada mi nije trebao ali sam ga dobila.
    Nije se moralo.
    Nemam taj papir i ne znam ni što je to, ni kako izgleda, niti mi je itko to nudio ili tražio i sve je išlo kako sam već napisala.
    Bez ikakvih priznavanja, potpisivanja nekakvih "papira", zapisnika, ni išta slično.

  11. #1161
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    A kako je moguće da je moj svekar nakon 70 godina života u Hrvatskoj gdje je rodjen i roditelji mu jedan dan izbrisan iz knjige državljana? Pa je morao mjesecima dokazivati da je državljanin ove države dok ga nisu nazad upisali?

    Svašta je moguce u ovoj državi, ne znači da je i po zakonu.

  12. #1162

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    Mislim da je vrijeme da dođemo do zaključka kako u našoj državi nikad nije bilo (niti će biti) sve napravljeno onako kako treba biti.

    Niti će svi odraditi istu stvar po istim regulama i principima.

    Zato i imamo primjer da Tanči nije trebala priznavati dijete (tj. njen nevjenčani suprug), dok neki drugi jesu.
    I svi oni su u pravu.
    Jer kod nas jednostavno (bez obzira na zakone), sve funkcionira po onome ''kako ti je grah pao'' ili na ''kakvu si šalterušu naletila''.

    Imam i ja nedavni slučaj sa MM-ov posla: kolega pripremio SVE potrebne papire kako bi klijent otišao na policiju u Heinzelovu riješiti nešto za auto. Klijent došao na red, gđa. na šalteru tvrdi da mu fali neki dokument i odbija ga. Kolega tvrdi klijentu da ima sve i neka se samo stane u drugi red. Naravno, u drugom redu, kod druge gospođe šalteruše mu ništa ne fali i rješava sve u par minuta.

    Živjela nama naša nelogična država!
    Posljednje uređivanje od umiljata : 13.04.2021. at 17:31

  13. #1163
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Ah, klasični FT1P

  14. #1164
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ne znam Tanci kako ti nemaš, ili je prije 21 godinu vrijedilo drugo pravilo nego prije 11... ili tvoj matičar to nije odradio... ali evo na mojem piše:

    Zapisnik sastavljen u prostorijama matičnog ureda... bla bla nešto... i onda kreće: “Nakon što je upoznat s predmetom i upozoren na kaznenu i materijalnu odgovornost za davanje lažne izjave Pero Perić izjavljuje da je otac djeteta kojeg je taj i taj dan tu i tu rodila BB.” Plus još hrpa teksta i na cijeloj A4 stranici i ispod stoje potpisi matičara, mene i oca djeteta.

    Ako mi tebi vjerujemo sa vi to niste potpisivali, zašto ti nama ne vjeruješ da mi jesmo?

  15. #1165
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    I to je skroz drugi list papir od onog kod kojeg prijavljujemo novorođeno dijete. Dakle za dvoje djece rođeno u braku imam 1 zapisnik, kod prvog djeteta rođenog prije braka imam 2 različita zapisnika (prijava novorođenog djeteta i priznanje očinstva).

  16. #1166
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    BB, sto te nema na ONOJjjjjj drugoj temi?

  17. #1167

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Ako je ovo zakon koji trenutno vrijedi https://www.zakon.hr/z/88/Obiteljski-zakon (a pretpostavljam da je), onda, kako ga ja čitam, nije potrebno nikakvo priznavanje očinstva u izvanbračnoj zajednici. Vjerojatno zbog toga (a ne zbog Splita vs. drugi grad) nismo s drugim i trećim djetetom trebali nikakav zapisnik ispunjavati, dotad smo već pred očima zakona bili u nedvojbenoj bračnoj zajednici, i bez ikakvih papira.
    Zakon je taj koji je trenutno na snazi, ali ga ne čitaš dobro. Vidi čl. 60. i dalje. Jedina tri načina utvrđivanja očinstva su: presumpcija bračnog, priznanje i utvrđivanje sudskom odlukom.
    Tako je bilo prije, tako je i sada.

  18. #1168
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam Tanci kako ti nemaš, ili je prije 21 godinu vrijedilo drugo pravilo nego prije 11... ili tvoj matičar to nije odradio... ali evo na mojem piše:

    Zapisnik sastavljen u prostorijama matičnog ureda... bla bla nešto... i onda kreće: “Nakon što je upoznat s predmetom i upozoren na kaznenu i materijalnu odgovornost za davanje lažne izjave Pero Perić izjavljuje da je otac djeteta kojeg je taj i taj dan tu i tu rodila BB.” Plus još hrpa teksta i na cijeloj A4 stranici i ispod stoje potpisi matičara, mene i oca djeteta.

    Ako mi tebi vjerujemo sa vi to niste potpisivali, zašto ti nama ne vjeruješ da mi jesmo?

    Gdje sam ja napisala da ne vjerujem?
    Ja sam napisala svoje iskustvo koje je totalno različito tvojem iskustvu.
    Moje dijete, rođeno 2000. nije trebalo "priznavati" i ponavljam, nemam taj zapisnik. Nisam znala ni da postoji tako nešto.
    Znači da nije istina da se to mora ili se moralo ili je bilo obavezno ili...kad nije.

  19. #1169
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku

    Svašta je moguce u ovoj državi, ne znači da je i po zakonu.
    Isto kao što zakoni ne vrijede, niti se primjenjuju ili tumače, jednako za sve.

  20. #1170
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    A mi ti pišemo da ga je po zakonu trebalo priznati ali je tebi grah pao da to maticar nije tražio. Ne mijenja činjenicu da je zakon takav u tim odredbama vec jako dugo, jedino se mijenjao onaj dio o presumpciji ocinstva kad se svi slažu da je netko drugi otac a ne suprug ili 300 dana nakon razvoda/smrti...

  21. #1171
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    BB, sto te nema na ONOJjjjjj drugoj temi?
    LOL

    Moram još vidjeti šta da vam pišem .

  22. #1172
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Znači da nije istina da se to mora ili se moralo ili je bilo obavezno ili...kad nije.
    Pa ako ti nisi trebala 2000., a mi kasnijih godina jesmo trebali... onda se kad-tad trebalo. U nekom trenutku se moralo, nemam pojma kako je danas.
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 13.04.2021. at 18:10

  23. #1173
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ja nisam dobila nikakav ekstra zapisnik, već mi na rodnim listovim djece ispod posljednje kućice stoji fus nota u kojoj piše “XY priznaje dijete za svoje”.

  24. #1174
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    No, kakogod...imala sam i iskustvo s poreznom koja nije priznavala moju izvanbračnu zajednicu

  25. #1175
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    I mada su mi odbojne Betine insinuacije da se nismo poženili jer netko drži nogu u vratima, moram se složiti s njom da izvanbračna zajednica u praksi pravno nije ravnopravna bračnoj i da bi to neki to mogli naučiti na teži način.

  26. #1176
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    A mi ti pišemo da ga je po zakonu trebalo priznati ali je tebi grah pao da to maticar nije tražio. Ne mijenja činjenicu da je zakon takav u tim odredbama vec jako dugo, jedino se mijenjao onaj dio o presumpciji ocinstva kad se svi slažu da je netko drugi otac a ne suprug ili 300 dana nakon razvoda/smrti...
    Koliko ja vidim iz zakona, nije trebao priznati. I nas to nitko nije pitao za dvoje mladje djece s kojima su bili zadovoljeni automatski uvjezi izvanbracne zajednice....

    No, s druge strane, moguce i da povrsno citam zakon.

  27. #1177

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, pulinka, uopće mi nije bitno to što impliciraš.
    Kako je ovo edukativni forum, volim napisati kako je to sve zakonski. Nema smisla krivo pretpostaviti, pa na svojoj koži osjetiti da brak i izvanbračna zajednica nisu izjednačene u svemu.
    Bolje da to netko napiše negdje, gdje mogu mnogi pročitati.
    Uopšte ne impliciram ništa baš specijalno tebi niti nekom konkretnom, citirala sam tebe ali sam nastavila u istom postu i na komentare drugih.
    Pravi edukatori iznose činjenice, ti osim njih voliš i da napišeš i svoje predrasude (vanbračna daje osećaj slobode, vanbračnom se drži odmak itd.). Što prilično umanjuje tvoj edukativni efekat.

    Ali u pravu si, jeste šteta ne naučiti decu da ne treba da propuste priliku da se brakom dobro i trajno materijalno obezbede pred zakonom, i to bi možda trebalo da je jedna od bitnih roditeljskih dužnosti.
    Posljednje uređivanje od pulinka : 13.04.2021. at 19:36

  28. #1178

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Ja nisam dobila nikakav ekstra zapisnik, već mi na rodnim listovim djece ispod posljednje kućice stoji fus nota u kojoj piše “XY priznaje dijete za svoje”.

    Kod nas je isto kao kod Argente, na izvodu iz knjige rođenih pisala dole jedna rečenica u vidu fusnote: Taj i taj priznaje dete kao svoje bla bla.
    To stoji samo na tom prvom, originalnom primerku, koji dobiješ pri prijavljivanju rođenja, dalje svaki idući izvod ima samo najnormalnije upisana oba roditelja i zaista nema razlike bračno/vanbračno na tom papiru.

  29. #1179
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Ja nisam dobila nikakav ekstra zapisnik, već mi na rodnim listovim djece ispod posljednje kućice stoji fus nota u kojoj piše “XY priznaje dijete za svoje”.
    Ne znam kaj da velim na ovo.
    Na rodnom listu mojeg djeteta ništa takvog ne piše.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  30. #1180
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    I još nešto jako bitno.
    Gdje god je trebalo zastupati mojeg supruga, svugdje, ali baš svugdje su me smatrali suprugom.
    U bolnici, na intenzivnoj, na Sudu...
    Sutkinji sam rekla da sam nevjenčans supruga prilikom davanja podataka, a ona je ponovila za zapisnik sljedeće:
    Gđa ta i ta, po zanimanju to i to, supruga tužitelja.
    Dakle, supruga sam.
    Bez svadbe i kreveljenja u ružnoj krinolini.
    Mi smo radije te novce potrošili na ono što nas uistinu veseli, a ne da plaćamo dernek za familiju koji viđamo jednom u deset godina.
    I to je naš izbor i zakon je takav i potpuno je nepotrebno i dalje uporno insinuirati kako je to ovako ili onako.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  31. #1181
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Evo

    https://gov.hr/moja-uprava/obitelj-i...ja-djeteta/326

    Nigdje ni slova o “priznavanju” djeteta i pisanju zapisnika o tome.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  32. #1182
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Nekad se i isplati raditi dernek za familiju koju viđaš jednom u deset godina, ako ti donesu koverte s eurima pa ti ostane koja tisuća eura .

    #samokažem
    Nisam ja i nemam takvu familiju s toliko koverti .

    U svakom slučaju ružna krinolina ili prekrasna vjenčanica... svadbe ovakve ili onakve nemaju veze sa samim činom sklapanja braka. Tko želi može to napraviti i ponedjeljkom u trapericama samo s dva svjedoka bez ikoga drugog (kao moja poznanica) ili napraviti pir u krinolini za 800 ljudi (kao moja druga poznanica). Svatko kako mu se sviđa. Raspravljamo samo jesu li prava bračne i izvanbračne zajednice u praksi zbilja jednaka.

  33. #1183
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ja sam prilično sigurna da mi koji imamo te zapisnike o priznanju očinstva nismo to same izmislile ni tražite, bez obzira na to što to danas ne stoji na ovoj web stranici.

  34. #1184
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Tanci, ti si u drugacijoj situaciji jer vas dvoje imate dijete.

    Isto tako, vjencanje kod maticara ne mora znaciti i svadbu i ,kako ti kazes, kreveljenje u ruznoj krinolini.
    Ali moze sprijeciti masu problema.

    Zamisli situaciju da djevojka zatrudni s deckom i on, ne daj Boze, pogine prije no sto se dijete rodi i nema automatskog upisa oca i automatskog prava na obiteljsku mirovinu za dijete, nasljeđivanje imovine itd.

    Bolje sprijeciti nego lijeciti.

  35. #1185
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    https://gov.hr/moja-uprava/obitelj-i...-zajednica/529

    Evo ovdje, drugi pasus:
    Očinstvo djeteta rođenog u izvanbračnoj zajednici se upisuje u maticu rođenih priznanjem ili utvrđivanjem očinstva. Očinstvo se može priznati na zapisnik pred matičarom, centrom za socijalnu skrb ili sudom te pred konzularnim uredom ili diplomatskim predstavništvom Republike Hrvatske u inozemstvu

  36. #1186
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Tanci, ti si u drugacijoj situaciji jer vas dvoje imate dijete.

    Isto tako, vjencanje kod maticara ne mora znaciti i svadbu i ,kako ti kazes, kreveljenje u ruznoj krinolini.
    Ali moze sprijeciti masu problema.

    Zamisli situaciju da djevojka zatrudni s deckom i on, ne daj Boze, pogine prije no sto se dijete rodi i nema automatskog upisa oca i automatskog prava na obiteljsku mirovinu za dijete, nasljeđivanje imovine itd.

    Bolje sprijeciti nego lijeciti.
    Slazem se.
    I ne samo to. Davno sam zivjela u izvanbracnoj zajednici sa svojim sadasnjim sluzbenim muzem. Ali sam rekla da cemo se registrirati kad odlucimo imati dijete i kad budem trudna.
    Svakako sam se htjela registrirati jer sam se bojala da ako mi se nesto dogodi prije poroda kako ce on kao otac odlucivati o odlukama koje ukljucuju dijete ( ako ja ne bih mogla). Ok, mozda je to bilo malo pretjerano, ali i tako sam ga smatrala muzem pa zasto to ne provesti sluzbeno.

  37. #1187
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Tanci, ti si u drugacijoj situaciji jer vas dvoje imate dijete.

    Isto tako, vjencanje kod maticara ne mora znaciti i svadbu i ,kako ti kazes, kreveljenje u ruznoj krinolini.
    Ali moze sprijeciti masu problema.

    Zamisli situaciju da djevojka zatrudni s deckom i on, ne daj Boze, pogine prije no sto se dijete rodi i nema automatskog upisa oca i automatskog prava na obiteljsku mirovinu za dijete, nasljeđivanje imovine itd.

    Bolje sprijeciti nego lijeciti.
    Joj, a zamisli da djevojka zatrudni s drugim i vjenča se s trećim koji pogine i on je automatski upisan kao otac iako nije pa dijete koje nema baš nikakve veze s njim naslijedi njegovu imovinu i mirovinu?
    Ekstremnih situacija je bilo i bit će, ali, budući da je ovo edukativni forum, u normalnim okolnostima je bračna i izvanbračna zajednica izjednačena.
    Iz života i tuđih iskustava znamo da se i jedno i drugo može zakomplicirati.
    No to je do lošeg pravosuđa.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  38. #1188
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Ne znam zakone Hrvatske, iskreno ne znam ni sve svoje države, ali ne mogu reći da se zakon ne poštuje, prije bih rekla da zakoni nisu izjednačeni.
    U BiH, porodičnim zakonom bračna i izvanbračna zajednica su izjednačene, ali ta jednakost nije provučena kroz ostale zakone čijim odredbama se stiču određena prava po osnovu postojanja bračne zajednice.
    Tako sigurno znam da je zakon o penzijsko invalidskom osiguranju predviđao nasljedivanje porodicne penzije bračnih drugova, i takva je bila formulacija. Dakle, onaj ko je primjenjivao propis mogao je donijeti rješenje o porodičnoj penziji za bračnog druga jer njegov lex specialis je tako rekao. Nije postojala nijedna odredba koja bi upućivala na onu iz porodičnog zakona i izjednacenosti zajednica. Novi zakon je donesen prije 3 godine, nisam ga detaljno čitala pa se ograđujem samo na odredbe onog ranijeg.
    Zakon o zdravstvenom je priznao izvanbračnu zajednicu te jednom potvrđena prilikom prijave na osiguranje izvanbracnog druga nije zahtijevala stalnu potvrdu i za ostala prava, kao i bračna.
    Neko je već gore napisao, država namjerno u nekim stvarima "otežava" izvanbračnim partnerima sticanje prava jer je lako manipulisati činjenicama.
    I kod ovog priznavanja djeteta, koliko god se izvanbračnim partnerima činilo smiješno, zamislite situaciju da se bez pristanka oca upiše dijete. Koliko bi bilo lažno prijavljenih očinstava samo radi, možda imovinske koristi.

  39. #1189
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Pa kad smo kod očinstva, ni jedan otac ne može 100% biti siguran da je dijete, koje je rodila njegova supruga njegovo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  40. #1190
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle, supruga sam.
    Bez svadbe i kreveljenja u ružnoj krinolini.
    Mi smo radije te novce potrošili na ono što nas uistinu veseli, a ne da plaćamo dernek za familiju koji viđamo jednom u deset godina.
    I to je naš izbor i zakon je takav i potpuno je nepotrebno i dalje uporno insinuirati kako je to ovako ili onako.
    Tako je, to je vaš izbor. Jednako kao što je izbor nekih ljudi vjenčati se. Nepotrebno je insinuirati i da je svadba kreveljenje i dernek. Jer nije. Barem za većinu ljudi koji su je imali. Iz vlastite želje i stavova o tom pitanju, a ne zato da naprave dernek na kojem se svi skupa mogu lijepo iskreveljiti.

  41. #1191
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Ja u stvari ne kuzim sto je problem s priznanjem. Pise u zakonu da ako ne postoji brak da otac priznaje dijete. Nitko ne provjerava niti se zanima za biologiju, krinoline i sl, radi se o iskljucivo pravnoj kategoriji, čije ime stoji u kućici pod otac i na koji se sve način moze popuniti. Jednom kad se popuni prici je kraj. Osim ako je netko želi osporavati, a tad je ionako svejedno na koji način je došlo do upisa. Nit mislim ikoga zanima nakon tog događaja temeljem kojeg članka i stavka zakona je izveden upis.

  42. #1192
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Pa kad smo kod očinstva, ni jedan otac ne može 100% biti siguran da je dijete, koje je rodila njegova supruga njegovo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Nisam pisala o biološkom očinstvu, već o nepostojećem.

  43. #1193
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Pa kad smo kod očinstva, ni jedan otac ne može 100% biti siguran da je dijete, koje je rodila njegova supruga njegovo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Uopce se ne radi i ocu i je li on siguran je li dijete bioloski njegovo i je li mu to i bitno.
    Radi se o pravima. Djeteta na prvom mjestu, ali i partnera. I mogucem osporavanju tih prava.

  44. #1194

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Pa kad smo kod očinstva, ni jedan otac ne može 100% biti siguran da je dijete, koje je rodila njegova supruga njegovo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Naravno, onaj koji sumnja ima mogućnost pokrenuti postupak osporavanja očinstva.
    Za sve postoje predviđena pravila (postupci i rokovi) i utvrđivanja i osporavanja i očinstva i majčinstva.

  45. #1195
    dino84 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    593

    Početno

    U rodnom listu moje kćeri stoji napomena dana tog i tog xy priznao dijete kao svoje. Dijete rođeno u izvanbračnoj zajednici nakon postupka MPO. Sin mi je rođen u braku i u njegovom rodnom listu nema nikakve napomene.

  46. #1196

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    No, kakogod...imala sam i iskustvo s poreznom koja nije priznavala moju izvanbračnu zajednicu
    Ovo s poreznom je posebna priča. Ne znam o kojem se porezu kod tebe radilo, ali znam da je godinama porezna uredno razrezivala porez na promet nekretnina i porez na nasljedstva i darove izvanbračnim drugovima koji su naslijedili preminulog bračnog druga (iako su po obiteljskom pravu i nasljednom pravu bili izjednačeni).
    udovac/udovica s vjenčanim listom naslijedi i ne plati porez, izvanbračni udovac/udovica dobije rješenje da plati porez (jer je u tadašnjim poreznim propisima pisalo da je oslobođen bračni drug i oni su se toga doslovno držali). žalbe su bile odbijane, upravni sudovi i visoki upravni sud potvrđivali su te odluke. Ustavni je sud (od 2017. g na dalje) donio niz odluka kojima je usvojio ustavne tužbe i ukidao takve odluke.
    tek je 2016. Opći porezni zakon izričito izjednačio bračnog, izvanbračnog, istospolnog registriranog i istospolnog neformalnog partnera u poreznim stvarima. i od tada takve diskriminacije ne bi trebalo biti (u pitanju oporezivanja).
    bilo je dakle, takvih, "izjednačenih", koji su nakon dugogodišnje izvanbračne zajednice po smrti supružnika prvo morali godinama dokazivati da su izvanbračni drugovi (jer su im, npr. u ostavinskom postupku djeca ostavitelja osporavala status) i kada su to napokon uspjeli i ostvarili svoje nasljedno pravo, porezna ih je nagradila rješenjem o porezu na nasljedstvo.
    sigurna sam da bi se oni, znajući da će tako završiti, jednog dana za života ostavitelja ipak prošetali do matičara i dali svoje potpise. tih desetak minuta naspram desetak godina suđenja, stvarno ne znam tko ne bi žrtvovao.

  47. #1197
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj Riječanka prvotno napisa Vidi poruku
    sigurna sam da bi se oni, znajući da će tako završiti, jednog dana za života ostavitelja ipak prošetali do matičara i dali svoje potpise. tih desetak minuta naspram desetak godina suđenja, stvarno ne znam tko ne bi žrtvovao.


    Sukus cijele teme.

  48. #1198
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Ja nisam dobila nikakav ekstra zapisnik, već mi na rodnim listovim djece ispod posljednje kućice stoji fus nota u kojoj piše “XY priznaje dijete za svoje”.
    Tako pise u mom rodnom listu. Datum priznavanja(niti moji nisu bili u braku) i jos datumi oko starateljstva, te sve napomene oko toga koje su bile. Zapisnik kakav ja imam nisam vidjela. A kaj se zapisnika tice obican papir na kojem pise upravo to da je dana tog i tog taj i taj pred tim i tim priznao dijete i da sam ja suglasna s time. Nikada mi nije trebao za nista ali posjedujem tri primjerka kroz razdoblje od 2000-2014.Opcina maksimir svi troje.

  49. #1199

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Zamisli situaciju da djevojka zatrudni s deckom i on, ne daj Boze, pogine prije no sto se dijete rodi i nema automatskog upisa oca i automatskog prava na obiteljsku mirovinu za dijete, nasljeđivanje imovine itd.

    Bolje sprijeciti nego lijeciti.
    Sticajem tuđih okolnosti znam da po našem zakonu detetovo pravo da traži utvrđivanje očinstva (ili kako se već to pravno zove) nikad ne zastareva, dakle u ovoj situaciji i majka i dete imaju bilo kada pravo da zahtevaju od očeve rodbine da se detetu priznaju sva njegova prava- a uz DNK analize to stvarno više nije problem.
    Ukoliko se pokaže da je tuženi, tj. njegovi naslednici, zaista otac, oni snose i troškove suđenja.
    Znači to je slučaj u kome i majka i dete sigurno dobijaju parnicu, nije da su ostavljeni baš bespomoćni, naprotiv.

  50. #1200
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Porodični zakoni prvenstveno štite dijete i prava djeteta, tako da je istim obuhvaćen i proces zaštite tih obezbijeđenih prava.
    Ali ono što Riječanka, Rosa i ja pokušavamo reći da je sve mnogo lakše s potpisom. Zašto prolaziti sudske postupke ako ne moraš. I stvarno ne znam osobu kojoj je ugodno doći na sud. Kolega je nedavno trebao biti svjedok u jednoj parnici. Danima sam ga pripremala i simulirala suđenje da mu razbijem tremu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •