Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: Dopust za njegu djeteta i pola radnog vremena

  1. #1
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno Dopust za njegu djeteta i pola radnog vremena

    Jel koristi tko ovo?

    Ja sam dobila produljenje, ali ono kaj većina dobiva, tj. traži - znači da se ostaje doma, naknada 2000+830 kn.

    Onda sam od jedne forumašice saznala za ovu drugu opciju, za koju sam u biti znala, ali mislila da to znači i samo pola plaće. Ali nije tako, u grubo, pola plaća firma, pola czss. Plus dječji dohodak od 800 kn.

    Pa mene zanima ima li vas još da ste iskoristile ovu opciju? Ima li ikakve veze kolika je plaća, tj. postoji li limit za tu polovicu koju plaća czss?

    Soc. radnik mi je rekao da nema problema da se napiše novo rješenje, da ne moramo ponovo na komisiju.

  2. #2
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Kaj nitko?! :/

    Ja sam uglavnom danas bila, napravili zapisnik da se mijenja, rješenje će poslati i to je to.

    Sad mi još samo nije jasno što se treba napraviti da bi se dobile isplate.

    Znate li možda?

  3. #3
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    na pdf. djeca s posebnim potrebama imaš roditelja koji su baš o tome nedavno raspravljali.

    ima jedna caka u toj priči, a to je da ministarstvo na onu drugu polovicu koju oni isplaćuju, ne uplaćuje doprinose

    malo prosurfaj po tom pdf-u pa ćeš vidjeti.

  4. #4
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Joj, hvala, uopće mi nije palo na pamet da bi se o tome moglo pisati tamo. Ja tražila samo na pravnim savjetima.

    Hvala!

    Ja bih koristila to pravo samo par mjeseci, dok Jana ne prohoda, pa valjda nije tak strašno to s doprinosima (moram priznati da se uopće ne kužim u to). Idem se prebaciti na drugi pdf.

  5. #5
    mg1975 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    812

    Početno

    Podižem ovaj topic.....

    Pročitala sam ovu temu sa zakašnjenjem......bila sam malo zauzeta......

    Nedavno sam saznala od neuropedijatra da imam pravo tražiti produljenje porodiljnog, pa imam samo jedno pravno pitanjce...

    Ako budem koristila gore spomenutu kombinaciju sa 4-satnim radnim vremenom, da li sam zaštičena od otkaza ugovora o radu na neodređeno vrijeme sve dok koristim produljenje?

  6. #6
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Sori, ne znam odgovor. :/

  7. #7
    Mirjana S. avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Santa Cruz
    Postovi
    319

    Početno

    Zakon o radu
    Zabrana otkaza

    Članak 77.

    (1) Za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnoga dopusta, korištenja prava na rad u skraćenom radnom vremenu roditelja, odnosno posvojitelja, korištenja posvojiteljskoga dopusta i dopusta za njegu djeteta s težim smetnjama u razvoju te petnaest dana nakon prestanka trudnoće, odnosno prestanka korištenja tih prava, poslodavac ne može otkazati trudnici, odnosno osobi koja se koristi nekim od spomenutih prava.

    (2) Otkaz je ništav ako je na dan davanja otkaza poslodavcu bilo poznato postojanje okolnosti iz stavka 1. ovoga članka ili ako radnik u roku od petnaest dana od dostave otkaza obavijesti poslodavca o postojanju okolnosti iz stavka 1. ovoga članka te o tome pridonese odgovarajuću potvrdu ovlaštenog liječnika ili drugoga ovlaštenog tijela.

    (3) Okolnosti iz stavka 1. ovoga članka ne sprječavaju prestanak ugovora o radu sklopljenog na određeno vrijeme, istekom vremena na koje je sklopljen taj ugovor.

  8. #8
    mg1975 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    812

    Početno

    Hvala ti Mirjana S. na odgovoru.

  9. #9
    Mirjana S. avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Santa Cruz
    Postovi
    319

    Početno

    Ja sam čak slučaj iz stavka 3....uspjela sam ih namoliti da me ostave zaposlenu pro forma,ionako ih ništ ne košta, a meni puno znači.

  10. #10
    mg1975 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    812

    Početno

    Super.....blago tebi. :D

    Mene kad se vratim za stalno vjerovatno čeka pravna borba do zadnjeg daha, ah..... za sad još ne moram o tome brinuti jer mi porodiljni ističe početkom 2008., a kako stvari stoje (sa bebačicom) morat ću tražit produljenje porodiljnog.

  11. #11
    pale avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    981

    Početno

    Imam jedno pitanje vezano za dopust za njegu djeteta i skračeno radno vrijeme.
    Što ako za vrijeme istog ostanem trudna, koja su moja prava ako prekinem ovo i otvorim eventualno komplikacije ili porodiljni dopust? Ili ako po završetku skračenog radnog vremena otvorim komplikacije ili porodiljni? Da li dobivam punu plaću ili mi se samo priznaje samo pola plaće? Znam da se negdje govorilo o tome ali nikako da nađem konkretan odgovor i na koji zakon da se pozovem, ako bude potrebno?

  12. #12
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    rad s pola radnog vremena zbog pojačane njege djeteta je izjednačen s radom s punim radnim vremenom. Možda ti se isplati prebaciti to pravo na oca dok ti koristiš komplikacije ili porodiljni? Jedni roditelji u udruzi su tako napravili

  13. #13
    stella avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Citiraj pale prvotno napisa
    Imam jedno pitanje vezano za dopust za njegu djeteta i skračeno radno vrijeme.
    Što ako za vrijeme istog ostanem trudna, koja su moja prava ako prekinem ovo i otvorim eventualno komplikacije ili porodiljni dopust? Ili ako po završetku skračenog radnog vremena otvorim komplikacije ili porodiljni? Da li dobivam punu plaću ili mi se samo priznaje samo pola plaće? Znam da se negdje govorilo o tome ali nikako da nađem konkretan odgovor i na koji zakon da se pozovem, ako bude potrebno?
    pale,stavi u pretražnik moj topic o tome,ja sam sve pisala

  14. #14
    pale avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    981

    Početno

    Stella, puno ti hvala... znači ti si dobivala punu plaću tj. 4250 kn na komplikacijama i porodiljnom. Samo treba prekinuti SRV i otvoriti komplikacije tj porodiljni i predati rješenje da više ne koristim <SRV.
    Nije loše ni ovo da prebacim na MM-a SKV a ja na porodiljni. Samo ako on to uspije sa svojima u firmi Puno vam hvala na odgovorima

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Pišem žalbu za rođakinju kojoj je isteklo pravo na rad s 1/2 punog radnog vremena radi njege djeteta - i to kada je dijete napunilo 16 godina. Dijete je dijabetičar.
    Molim savjet, pomoć ili ako netko ima iskustvo u vezi toga jer koliko sam shvatila rođakinju, 16 godina je gornja granica do kada je moguće koristiti to pravo i ono se obično tada ukida. Međutim u obrazloženju rješenja koje je dobila nigdje se ne spominje dobna granica već se navodi da si dijete samo daje inzulin, pohađa redovnu nastavu i hrani se na način primjeren dijabetičarima, te da ne postoji potreba da roditelj koristi 1/2 radnog vremena radi njege djeteta.
    Navedeni razlozi su meni kao laiku nelogični jer si je dijete samo davalo inzulin, pohađalo redovnu nastavu i hranilo se na način primjeren dijabetičarima i kada je imalo 8 godina, pa je majka ipak ostvarivala pravo na 1/2 radnog vremena.
    Ni sa 8 godina ni sada dijete ne kuha samo, tako da je i dalje potreban majčin angažman oko pripreme dijabetičarima primjerenih obroka.

    Ne znam može li ona ipak imati osnova za tu žalbu? Ima li tko kakav savjet?

  16. #16

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,374

    Početno

    Jel ima mogućnost rada na pola radnog vremena dok traje porođajni?
    Manuel puni godinu dana 21.03., a ja sam počela raditi na pola radnog vremena. Tko i koliko mi isplačuje?

  17. #17

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,374

    Početno

    Zar nitko nezna?

  18. #18
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Pliska prvotno napisa
    Jel ima mogućnost rada na pola radnog vremena dok traje porođajni?
    Manuel puni godinu dana 21.03., a ja sam počela raditi na pola radnog vremena. Tko i koliko mi isplačuje?
    Pliska, kako bi koristila opciju rada na pola radnog vremena, a drugu polovicu roditeljski dopust, to rješavaš i sa poslodavcem i sa HZZO. Jer ti se pola plaće isplaćuje od poslodavca, a HZZO ti isplaćuje pripadajući dio roditeljske naknade za drugu polovicu satnice za koju si na rodtieljskom dopustu.

    U što kraćem roku ovo svoje pravo reguliraj na HZZO-u.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    1

    Početno

    Poštovani, imam pitanje na ovu temu. Zaposlena sam s VSS u velikoj firmi (>2000 zaposlenih) koja jako dobro posluje. Nakon više god rada u ovoj firmi otišla sam na porodiljni. Zbog teže bolesti djeteta, dobila sam rješenje o pravu na za rad u SRV zbog njege djeteta s težim oštećenjem zdravlja. Na to je firma odgovorila da me ne žele vratiti na moje radno mjesto, (koje i dalje postoji, nije ukinuto, samo netko drugi radi umjesto mene ), te da mi čak niti na moj zahtjev ne žele dati niti ijedno drugo radno mjesto u firmi u skraćenom radnom vremenu. Odgovaraju da firma ne može organizirati rad u skraćenom radnom vremenu niti na mom starom niti na ijednom ddrugom radnom mjestu. (Što ,naravno , nije točno. Postoji puno žena/roditelja koji koriste pravo na SRV). Ispod stola rekli su otvoreno da mi ne žele omogućiti rad u SRV, (jer me onda ne mogu prisiliti na neplaćene prekovremene), da će mi plaćati pola plaće dok mi traje ovo rješenje (jer mi po zakonu dok koristim ovo pravo ne mogu dati otkaz), i da će mi čim rješenje istekne dati otkaz. Kažu da nisam ja prva u istoj situaciji i vrše pritisak na mene da umjesto rada u 4 satnom RV ishodim status majke njegovateljice. (=2.000kn naknade na teret soc skrbi). Jako sam žalosna i razočarana. Uložila sam puno u svoje obrazovanje i u ovu karijeru, želim se vratiti na posao, osim što znate i sami kako je teško naći drugi posao u ovim okolnostima. Mogu li se ikako izboriti za povratak na svoje radno mjesto?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •