Stranica 4 od 5 PrviPrvi ... 2345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 151 do 200 od 235

Tema: Koliko štedite?

  1. #151

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Kuća je definitivno rupa bez dna, ali nekako ulaganje u kuću je meni isto neki oblik štednje. Neke stvari moram mijenjat, kao npr. kadu koja curi, neke stvari radim kao ulaganja, npr. sređivanje dijela kuće za iznajmljivanje, a neke bi bilo dobro napravit ali trenutno ne mogu i za njih se trudim uštedjet pa sredit npr. izolacija krovišta. Mi minusa nemamo i ne bih ulazila u minus osim u slučaju teške bolesti. Ja sam tip koji nije u stanju kupit kauč, auto, štednjak, veš mašinu na rate. Ja to ne mogu, jer onda ne bih ni jela ni spavala, pa zato štedim. I tako uvijek kao bogatunka iskeširam registraciju, a objektivno živimo od jedne plaće nas petoro. A djeci štedim, zato što želim. Želim im kad odluče krenut u samostalan život poklonit neke novce koji sigurno neće bit dostatni za kupnju stana i ne opterećujem se time. Štedim im koliko mogu. I želim da ih oni jednog dana potroše kako oni žele. Ako će sve potrošit na put u Južnu Ameriku, nek se dobro provedu. Ako će im to bit polog za kredit, želim im što manju kamatu. Ako će sve dat nekoj humanitarnoj udruzi, želim da ih to kvalitetno ispuni. Jedino bi mi bilo grozno akd bi te novce upotrijebili tako da nanesu štetu i bol drugima, ali vjerujem da ćemo ih uspijeti odgojit tako da neće. Ti novci će biti naš poklon njima, i ne mislim ih nadgledat kako će ih potrošit.

  2. #152
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Nego pričalo se o životni osiguranjima, a što je s nekretninama. Dali osiguravate nekretnine?
    Ja imam svoj prvi stan - jednosobni 25 kvadrata - koji nismo prodavali kad smo kupovali veći nego smo ga dali iznajmit... To je stan koji je kompletno moj, bez tereta i zbog toga je osiguran - ono osnovno: požar, poplava i to... Nekako si mislim da ako dođe do potrebe uvijek mogu to prodat da isplivam...
    Kad smo kupovali veći stan banka nam je uvjetovala da ga moramo osigurat od požara - radi kredita... tako da je i on osiguran bar djelomično...

  3. #153
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Ja ne stedim nista. Zivim realno i ne trosim na nesto sto si ne mogu priustiti, a i ako mi ostane viska ja to ne ustedim nego gledam kome da dam... sta cu, takva sam. Cini mi se da sam to nasljedila od tetke koja je isto takva. Srecom pored sebe imam razumnog muza koji racune za rezije i hranu drzi pod svojim okom, brine se da ih plati i da su u skladu s nasim primanjima. Ja kad dobijem svoju placu prebacim muzu koliko on kaze da mu fali da sve poplaca, i ako mi nesto ostane iza toga potrosim na svoje bliznje i daljnje (ne na poklone vec na potrebe). I onda cekam iducu placu. Ja dakle ne ustedim nista; a muz moze bit da i ustedi, taj dio bice skriva od mene. Srecom je on racionalan. Prosle godine je manje zaradio jer je veci dio godine bio bolestan (privatnik je), a ova godina je bolja jer je zdrav pa radi tuta forca. Dakle nas recept je da se kupuje samo ono sto treba i da je barem jedna glava razumna. Kad se ima ide se i na put u inozemstvo, a kad se nema pazimo i sto jedemo. Da jedno od nas ostane bez posla to bi bila druga prica. A najvise me ovih godina bolilo kad bi izbrojila 30 stotica da platim gazdi stanarinu... auuuu.

    Sent from my GT-I9195 using Tapatalk

  4. #154
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Pa nisu to izdaci koji te odjednom sastave.
    Koliko često se mjenja krovište, fasada, kupATILO...jednom u cca 25 godina i više. Planiraš si to nekako, moji su dvije godine odvajali za promjenu krovišta.
    I ta ograda, mm je baš želio kovanu ogradu ali na naših 16 metara dužine ta ograda bi koštala koliko i odmor. tako da imamo drvene letvice.
    Nego pričalo se o životni osiguranjima, a što je s nekretninama. Dali osiguravate nekretnine?
    Mi imamo životna osiguranja, sklopili smo ih u mojim trudnoćama. Prodavači su mi svakojake priče prodavali ali svjesna sam da je to baš to, životno osiguranje.
    Štedimo pomalo sastrane, stvarno pomalo i to tako da kad se skupi kupimo devize i oročimo.
    Da. Ne previše (nemamo osigurane stvari pojedinačno) ali osnovno osiguranje imamo za stan, garažu (u drugom objektu) i vikendicu, za koju je to skuplje jer tamo nitko stalno ne živi. Jest da potrošimo, ali isplatilo se bome jedan jedini put kad su nam stradali prozori i drveni kapci na vikendici - vratio se višegodišnji ulog, tako da ne mogu reći da mi je žao. Bilo je još situacija (ne naš stan, ali svekrvin - slupali su joj prozor prilikom postavljanja klima uređaja i osiguranje je sve to uredno pokrilo, možda je bilo još toga ali ne mogu se sjetiti). Mi smo povukli lovu natrag samo taj jedan jedini put, ali čini mi se da je bolje platiti osiguranje pa ga ne zatrebati, nego se naći u sosu... Eh, sad, da li je to univerzalno pravilo, ne bih se usudila tvrditi. Naš stan nije velik, vikendica je isto minijaturna pa si to čovjek može priuštiti. Ali tko ima za veliku nekretninu, po svoj prilici ima i za osiguranje.

    Ont. ta vikendica je naš oblik štednje - da se nedajbog što dogodi da zatrebamo lovu, išla bi na bubanj. Garaža isto. To nam je oblik ulaganja, a još ima i upotrebnu vrijednost i nismo požalili. I da - kupili jedno i drugo bez kredita, samo iz čarape, ali to ima svoju cijenu (ne bih više radila takav posao gdje sam mogla puno odvajati sa strane, ali postojalo je vrijeme i prilika kad sam mogla i uspjela). Osim toga, to je bilo prije ohoho godina, pa taj primjer danas ništa ne znači.

  5. #155
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Kuća je definitivno rupa bez dna, ali nekako ulaganje u kuću je meni isto neki oblik štednje. Neke stvari moram mijenjat, kao npr. kadu koja curi, neke stvari radim kao ulaganja, npr. sređivanje dijela kuće za iznajmljivanje, a neke bi bilo dobro napravit ali trenutno ne mogu i za njih se trudim uštedjet pa sredit npr. izolacija krovišta. Mi minusa nemamo i ne bih ulazila u minus osim u slučaju teške bolesti. Ja sam tip koji nije u stanju kupit kauč, auto, štednjak, veš mašinu na rate. Ja to ne mogu, jer onda ne bih ni jela ni spavala, pa zato štedim. I tako uvijek kao bogatunka iskeširam registraciju, a objektivno živimo od jedne plaće nas petoro. A djeci štedim, zato što želim. Želim im kad odluče krenut u samostalan život poklonit neke novce koji sigurno neće bit dostatni za kupnju stana i ne opterećujem se time. Štedim im koliko mogu. I želim da ih oni jednog dana potroše kako oni žele. Ako će sve potrošit na put u Južnu Ameriku, nek se dobro provedu. Ako će im to bit polog za kredit, želim im što manju kamatu. Ako će sve dat nekoj humanitarnoj udruzi, želim da ih to kvalitetno ispuni. Jedino bi mi bilo grozno akd bi te novce upotrijebili tako da nanesu štetu i bol drugima, ali vjerujem da ćemo ih uspijeti odgojit tako da neće. Ti novci će biti naš poklon njima, i ne mislim ih nadgledat kako će ih potrošit.
    casa, jako si ovo lijepo napisala
    točno i moja razmišljanja

    (iako se moram prisiliti čitati tekstove bez entera, ovako gusto napisane... teško mi je pratiti )

  6. #156
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    ja volim kupovati na rate

    imam uvijek ušteđenu lovu za to što kupujem, to stoji na računu s najboljom kamatom koju mogu naći, a ja kupujem na rate beskamatno.

    nije neki ekonomski super potez , kta na štednju pokrije inflaciju i još nešto sitno preko, al meni bolje paše - ja ustvari bolje osvijestim taj trošak kad ga 12 mj gledam

    na izvještajima kartice. kad gotovinu frknem za nešto to zaboravim u momentu kad novčanik vratim u torbu. a ne želim zaboravljati troškove,

    i želim realnu sliku kolike su naše stvarne mjesečne potrebe- a to uključuje povremene zamjene kućanskih aparata i tehnike, osiguranje 2 auta... (moje najčešće kupnje na rate)

    minus ne koristim nikad nikad-preskupo je to-i treba ga izbjegavati po svaku cijenu

    osiguranje kuće plaćam - to mi je must have. a i jeftino je - 168 kn godišnje. mirnije spavam kad ga imam.

    imamo (još uvijek) sreće s poslovima i ekonomska situacija nam je zadovoljavajuća, iako ne baratamo velikim ciframa, - zaradimo više nego trošimo,
    sad sam saldirala prošlu godinu, uštedili smo 16 % zarađenog, a plan je bio 10 % .

    naša štednja nema ime ni namjenu - tu je za sve što život nosi. scenarij u kojem ja to poklonim sinu u nekoj njegovoj životnoj dobi da s tim radi što hoće - je SF.

    pomoć oko rješavanja stambenog pitanja, ili plaćanje kakve turbo školarine ako zabrije na to- e to je već izglednije. al ako će se trošit za otić na Kubu, jedino ako će i moja gu.ica vidit puta


    moja brija je da je obitelj ( među ostalim ) i ekonomska zajednica ravnopravnih članova, bez obzira na "prinos" pojedinog člana.

    prioriteti se postavljaju za čitavu zajednicu - pa tako nečije liječenje prije nečijeg auta, a u krajnjem slučaju i prije školarine ...

    na luksuz ( uključivo trošenje mimo službene liste obiteljskih prioriteta ) svi imaju jednako pravo - eventualno možemo izglasati da jednog dana ušteđevinu ili dio ušteđevine razdjelimo

    na jednake dijelove - pa nek svatko sa svojim radi što hoće. :škrtica:

  7. #157
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    :niz:

    na temu "kuća je rupa bez dna"

    je li stvarno? meni se čini da uvijek mogu ulagati u želji da oplemenim prostor ( moja dobra volja/debljina novčanika) , nije nužno da ulažem/popravljam, ili?

    10 god smo u svojoj (novoj) kući- osim par kila boje za ogradu - ja ne znam za neki trošak održavanja/popravka kuće.

    ok, doći će to s godinama- ali da sam 200 kn štednje mjesečno zvala pričuvom i izdvajala na poseban račun-kako to imaju suvlasnici u stambenim zgradama, danas bi na tom računu s kamatom bilo 29.100,00 kn

    pa nije to tako loše

    palac gore za život u kući
    Posljednje uređivanje od prima : 06.01.2014. at 19:25

  8. #158
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    stolarija bi se morala ličiti svake dvije godine
    mi imamo 19 prozora i staklenu stijenu i još neke budalaštine... nakupi se
    pa ulazna vrata...
    ako si u stanu, ne mijenjaš ih 30 godina, pa ni tada
    naša su se izvitoperila od sunca već nakon 4 - 5, ali ih još nismo promijenili, radije odemo na more
    ličenje ograde
    eno, sad su nam i betonske kocke na prilazu garaži potonule, treba ih presložiti
    čišćenje dimnjaka
    održavanje vrta...

    ne mislim samo na financijsku, nego i vremensku rupu bez dna...

  9. #159
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    stolarija bi se morala ličiti svake dvije godine
    mi imamo 19 prozora i staklenu stijenu i još neke budalaštine... nakupi se
    imamo pvc , nije lijepo al je lakše
    ako nešto mrzim to je farbanje grilja, toga sam se nauživala 30 god u roditeljskoj kući
    neću više nikad

    pa ulazna vrata...
    isto pvc

    eno, sad su nam i betonske kocke na prilazu garaži potonule, treba ih presložiti
    neostvareni san- urediti prilaz

    čišćenje dimnjaka
    to radi mm ( jel to zakonito )

    održavanje vrta...
    to radim ja

    ne mislim samo na financijsku, nego i vremensku rupu bez dna...
    što jes, jes - samo dok lišće pokupim...a di je sve drugo

    OK, ima kuća i kuća- moja zasad ne generira nikakav poseban trošak , imam to na umu da će obnavljanje/popravci kad tad biti potrebni,

    a tješim se time da ne plaćam pričuvu

  10. #160
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    da, kod nas je sve drveno

    a o čišćenju snijega zimi da ne govorim
    prošle zime smo dane i dane ostavili čisteći
    i okućnicu i pješačku stazu duž naše ograde, pa onda i kolnik koji su budale zatrpale čisteći :mujo i grtalica:

  11. #161
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Da ciscenje snijega.

    Jos nisam kupila grtalicu. Pih.


    Mi stedimo u fondovima, sto ispada (ovdje) jedino isplativo. I tim se bavi muz jer to kuzi. Od kredita imamo jedino stambeni i neki minimalni studentski, moj, iz ciste inercije (i cinjenice da je bezkamatni dug do daljnjeg pa nije bitno). Kad narastem i ponovno nadjem neki stalni posao s punim radnim vremenom, onda cemo poraditi na otplati stambenog kredita. Za sad mi je jedino bitno da jednog dana djetetu ne ostavim dugove, ali nadam se da ce nesto na kraju od nas nesto i dobiti. No tu je sve ipak drugacije. Uz malo mozga, sve se moze i samo s jednom placom.

  12. #162

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Mislim da je sasvim druga priča imati vlastitu novu kuću koju ste pretpostavljam sami i planirali i gradili. Mi živimo u staroj naslijeđenoj kući koja usput i nije naša( još) i u kojoj su popravci nužnost, a raznorazna prevrtanja u svrhu bolje iskoristivosti prostora vrlo poželjna. Također je velika razlika u samoj lokaciji kuće, tako neki moraju odnosno žele priključiti se na kanalizaciju, uvest telefon, dok je kuća u gradu u pravilu već opremljena svim tim sadržajima pa i nema takvih troškova. Što se tiče putovanja u Južnu Ameriku, meni se to baš čini krasnom investicijom... Vidjet svijeta na početku samostalnog života bez da si otkidao od usta sam sebi... Pa što je tu tako loše? Ne znam koja je svrha poklanjanja ako onaj koji poklanja odlučuje o tome što će onaj kojemu je poklonjeno s poklonom. Kao da za Božić od muža dobiješ torbu, a on ti zabrani da ju stavljaš na pod, da ju nosiš kad pada kiša ili pak da u njoj vlada samo tvoj kaos.

  13. #163
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    M.. Pa što je tu tako loše? )
    pa naravno da je loše. šalim se, govorim iz svoje perpektive gdje to vidim skroz nekako naopako. nikad ne bi sebi, sad, otkidala od usta (figurativno) da bi moja djeca, na početku svog samostalnog života, vidjela južnu ameriku. mislim, ja nekako još uvijek vjerujem da ću ja uspjeti doći i do južne i do sjeverne amerike (ne znam kako, kad ne mogu ni na skijanje, al ajd), a kamoli ne moja djeca. pa neće valjda dovjeka ovako loše biti. a ako hoće, onda bome nemaju što tražiti po južnoj americi s mojim zarađenim novcem. kao da je amerika neki must have. no way. otić ćemo mm i ja. a oni nek si sami štede. cijeli život je pred njima. nek idu kao backpackeri, nek rade nešto uz put, nek se snađu ako im je stalo vidjet svijeta.

    poklon - putovanje u južnu ameriku mi je poklon bogatih. koji nikako ne morajuš štedjeti, a da bi svojoj djeci to omogućili. nego, onako, ispišu ček. kao ja za božićni poklon, ne znam, lego - friends, malo mi isto puno, al da se

  14. #164
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno



    tako, da...
    iako, nije da mi nije padalo na pamet da novac koji im sada štedimo mogu potrošiti na putovanje na neku daleku destinaciju

  15. #165
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Prvo bih stedila da ja idem u juznu ameriku , strarija sam od djece, oni bi imali vise sanse i vremena da zarade za putovanja. :D
    misljenje od prime sto se tice ustedevine i trosenja mi je puno blize.

  16. #166
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Ja bi Primu potpisala u svemu, osim kupovini na rate.
    Što se tiče putovanja. Ako sve štima, ako ja i ostala djeca imamo za normalan život, ako nije upitno školovanje drugog djeteta (živim u selendi i ako će studirati u najbližem gradu ispod 1500 kn mjesečno nas ne može koštati). Uglavnom ako se zvijezde poslože može gdje god hoće, nema problema. Doduše da mi dijete hoće na Kubu s našim parama a da mu brat nema za stanarinu smatrala bi to osobnim neuspjehom.
    ILi da dođe sa putovanja i kaže sad bi kupio stan i treba mi za polog, jel može xy novaca na neodređeno i beskamatno.
    Prima super ti je ideja za kućnu pričuvu.

  17. #167
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam koja je svrha poklanjanja ako onaj koji poklanja odlučuje o tome što će onaj kojemu je poklonjeno s poklonom. Kao da za Božić od muža dobiješ torbu, a on ti zabrani da ju stavljaš na pod, da ju nosiš kad pada kiša ili pak da u njoj vlada samo tvoj kaos.
    tu se slažemo , nema uvjeta s poklonima


    al u prvom koraku- poklanjanje ušteđevine mi je van standarda , možda jednom standard bude takav da mi neko dalekodestinacijsko putovanje bude simboličan poklon, tada, zašto ne

    do tada- uravnjilovka , imamo određeni iznos da ga sprašimo svatko po vlastitom guštu - i nema šanse da ću ja još jednom skakati po piramidama u Visokom, a on po Kubi

    Kuba za sve

  18. #168
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    našim poznanicima su roditelji štedili na sebi i poklonili popriličnu sumu novca (nije riječ o bogatašima), pa sad kupuju lustere od po 20 000kn...tako da, nemam namjeru zakidati sebe da bi mi se djeca jednom razbacivala-pomoći da, i meni su moji pomogli, ali u granicama mogućeg.

  19. #169
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    potpisujem cvijetu
    da ja stedim u ovakvoj situaciji, a oni to spiskaju na put u amerike - no way jose
    ni ja od roditelja nisam nista ocekivala ni dobila
    grozno zvuci, mislim na vece financijske poklone, pir smo platili sami, stan kupili na kredit, ali pomazu mi svakodnevno i u puno vecoj mjeri nego sto je to neka ustedjevina mogla
    ako to djeci budem mogla priustiti, super, ako ne, nemam namjeru sad na svima nama stediti da se to kasnije njima da na raspolaganje po volji

    na temu stednje, tu sam katastrofa
    imali smo super primanja, zivjeli komodno, nismo nista ustedili, s tim da sve obveze uredno placamo
    onda je muz ostao bez posla na skoro dvije godine i opet smo se rastegnulu koliko smo mogli
    sad je nasao posao i ja se trudim ostati u ovim uzim okvirima kako bismo stvorili zalihu za nedajboze
    nismo rastrosni, ali nikad nisam bila ona koja gleda svaku kunu dok apsolutno ne moram, zelim ipak uzivati u onom u cemu mogu, a ne uvijek strepiti pred buducnoscu

  20. #170

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    O putovanju (moram): ja sanjam o kasici u kojoj cu skupljati za svoje putovanje oko svijeta kad djeca porastu, pjeske, sama. Ne treba meni puno, ca. 300-400 eura mjesecno, ovisi o lokaciji. Djecu bi zicala da prate staru majku na ponekoj dionici.

    Inace ustedjevine nemamo, iako otplacivanje vlastitog stana itekako vidim kao stednju.
    Sad sam na neplacenom porodiljnom, jednu etazu stana iznajmljujemo. Kasnije na podstanare racunam kao na vjecnu odstupnicu za bilo kakvo nedajboze.
    I nadam se, naivno ili ne, da na trulom zapadu ne mogu bas doci u situaciju da kopam po kontejneru.

  21. #171

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa, uglavnom ja pokušavam shvatit zašto je tako loše ići u Južnu Ameriku s poklonjenim novcima... I zapravo jedino što sam razumjela je da se ušteđevina ne poklanja djetet, nikad. I to mogu razumjet jer su me ko malu učili da je nepristojno poklonit novce.
    I mislim da ako ja imam potrebu dati neki poklon djeci na odlasku u samostalan život, onda imam i poklonit ću. Kao što ako netko poklanja za kraj školske godine, a netko ne. I moji meni nisu platili ni pir, ni stan, ni auto, niti je o tome bilo govora. I neću ni ja svojoj djeci. Ali dat ću im te neke novce koje štedim na njihovim računima, pa ako oni žele nek plate pir, ili auto... Meni se čini da je pametnije otić u Južnu Ameriku nego da se 150 uzvanika obždere i iznapije. S tim da nisam sigurna hoćemo li na tim štednjama skupit dovoljno da se 150 ljudi proveseli, možda ako se sva trojica mojih sinova udruže...

  22. #172

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa i ovo s lusterima. Ljudi su poklon odlučili potrošiti na luksuz, na umjetnost, na luster s potpisom, koji pretpostavljam ima neku trajniju vrijednost nego auto koji na vrijednosti samo gubi. I još će taj poklon visjeti duuugo u stanu i podsjećati na roditelje, i poučit će estetici najmlađe člane potpuno neprimjetno. Pa valjda su za uobičajene troškove u stanju sami zaradit pa su poklon odlučili potrošiti na luksuz koji sami ne bi mogli zaraditi.

  23. #173
    Cocolina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    864

    Početno

    Ja volim rate. Jer nisam karakter da ušparam pa da kupim u kešu nego volim provući na rate i tako si kupiti nekaj kaj trebam.
    Kupujem na sniženjima i kada je dobra prilika.
    Imamo neku stambenu štednju jer MM valjda ne bi spavo da ne štedi.
    imamo neku kasicu u koju ubacujemo medvjede i lovu od boca, i od ovog mjeseca ću nastojat ubaciti 100 eurića jer to nam je za more.
    ne opterećujem se s time da djeci moramo osigurati stanove i kuće, bitniji mi je da im stvorimo uspomene tj. da idu na aktivnosti, na jezike i da im možemo priuštiti izlete.
    kada sam ostišla na drugi porodiljni amex sam predala mm i preživjela sam. kupovala sam samo s kešom i jest da je bilo napeto onih drugih 6.mj. ali nekako smo izvukli.
    imamo minuse ali i to ćemo riješiti. malo po malo ga riješavamo.

  24. #174
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    casa, radi se o tome da roditelji često štede na sebi ( ne idu na godišnje odmore, ne jedu u restoranima, ne obnavljaju redovito garderobu...priušte si samo najosnovnije) kako bi što više toga dali djeci, a djeca onda troše na bedastoće.
    meni ne pada na pamet ne priuštiti sebi ništa da bi djetetu visio sa stropa luster od 20000 kn. naravno da ću im pomoći koliko budem mogla, i štedimo ponešto za njih i priuštim im više nego sebi, ali da im dam novac koji smo štedili godinama i oni ga profućkaju u tjedan-dva na putovanje...ne bi mi baš bilo milo.
    a ako imaju sređen stan i dobre plaće,pa se mogu razbacivati poklonjenim novcem-onda im moja ušteđevina i ne treba, pa ćemo na kubu, ili kuda već otići muž i ja.
    Posljednje uređivanje od suncokret : 08.01.2014. at 10:21

  25. #175

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa, stvarno mislim da mislimo različito. Ako ja kao roditelj štedim na sebi da bih što više dala djeci, onda im dajem uz novac i odluku o tome kako će novac potrošiti. Meni recimo ne pada na pamet na sebe u bilokojem obliku preuzimat odgovornost za njihove stanove i kredite. Ako ću im

  26. #176
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Iako mogu biti zahvalna sto su moji roditelji stedili na svemu, jer su tu kad god ih trebam, gledajuci njih ne bih htjela to ponoviti.

    Dakle, na prosjecnoj placi u drzavnoj firmi, ti su uspijeli fakultetski obrazovati 3 kceri u drugim gradovima (razlicitim) kupiti 3 stana, sada su ustedili da meni daju pola nova za kucu, a sada s manje od 55 nemaju ni kune kredita ni bilo kakvog duga.

    S jedne strane im zavidim, ali s druge strane se mislim jbs takav zivot. Njima je kava bila luksuz, godinama si nisu kupili komad odjece, pizza nam je pola zivota bila ne poznat pojam. Mama je znala s prijateljima ici na kavu i piti samo casu vode jer joj je bilo glupo trosit novce za pice. Sad su se malo opustili kad su svi manje vise samostalni, pa tu i tamo odu na kavu ili na kolac, vecinom kad neku od kceri vode.

    Daleko o toga da smo mi rasipni, ali se od tih trauma iz djetinjstva valjda uzasavam svake malo ozbiljnije stednje.

    Gledajuci njih cijeli zivot sam si obecala da necu biti takva i nikad ne bi sve posvetila djeci. Hocu i ja malo zivjet! Juzna Amerika zvuci kao jako dobra ideja.

  27. #177

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Mislim općenito da se novac lakše troši kad se laše do njega dođe.
    I kod djece i kod roditelja.
    Uvijek više cjenimo ono što krvavo zaradimo.

  28. #178
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    došla sam do toga da ti roditelji imaju manje od 55 i stala...
    doviđenja!

  29. #179

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Uglavnom, ako ću im i pomoći, pomoći ću jer želim, a ne jer zaslužuju. I mislim da ako je štednja moj životni stil nije zato neka neprikosnovena vrijednost koju moraju i moja djeca imat.
    A to kako se novac troši, ovisi ponajprije o tome što se u životu cijeni. Netko voli imat svoj stan, pa diže kredit na tridest godina, netko cijeni uspomene na putovanja, pa je vječno u ratama, a netko će prodat djedovinu da bi kupio umjetničku sliku, dok će netko 10 dana u mjesecu fino jesti i popit u ugodnom društvu pa do karaj mjeseca brojat dane. Ne znam kako bih ja mogla suditi što je bolje za druge, pa ni za svoju djecu.
    I apri, ja ću isto tako biti ispod 55 kad moji odu... Ako odu od kuće u neko razumno vrijeme...

  30. #180

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    I naravno, tek kad oni odu mislim se bacit na bogaćenje. Ono da 5 godina radim 12 sati dnevno, pa da poslije muž i ja u istom danu kupimo luster od 20 000, uplatimo put u Južnu Ameriku i napokon napravimo svadbetinu.

  31. #181
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    casa, meni je tebe uvijek super čitati. Nekad jer se s tobom slažem, nekad jer se ne slažem, a nekad jer uopće ne znam što bih s tim što pišeš, bi li se složila ili ne s tim nekim nekim kutom gledanja koji meni nikad ne bi pao napamet.
    Uglavnom, što se teme tiče, nisam ni promislila slažem li se ili ne, samo mi je gušt čitat :D.

  32. #182
    ljubilica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,779

    Početno

    ništa ne možemo uštediti, već 4 god uređujemo životni prostor i nije lako. plaće su nam jadne. jedno vrijeme sam radila nešto u fušu, pa bi mjesečno uletilo cca 1000kn pa su i minusi bili manji. i mm svašta zna raditi, pa kad je bilo gusto, radio je i on po 2 posla. jedva čekam rujan 2014. ističe nam jedan veći kredit. divim se svima kod kojih čitam da djeci i sebi uplaćuju štednje, osiguranja i da nisu u minusu ja uplaćujem sebi životno, ali smanjila sam mjesečnu ratu jer nisam mogla plaćati. nadam se da ću ju moći povećati kad bude vrijeme za to. možda bi bilo bolje da bilježim priljeve i odljeve, ali jednostavno nemam živaca za to.
    i da, neki dan sam gledala na vijestima kako ljudi za vrijeme blagdana potroše između 1-6000kn na pripreme i poklone?!?! pa bokte šta oni kuhaju, jedu i kakve poklone kupuju??? pa mi smo imali svega u izobilju, i slanog i slatkog. i ne mogu reći da me bacilo u tooooliki trošak. i takvih mi nije žao!!! i ne kupujem mm poklone za božiće, rođendane, imendane, godišnjice a ni on meni. poklon nam je ona stvar koja nam treba taj tren (jakna, hlače, cipele, gaće) pa još ako se poklopi s jednim od tih dana darivanja super!
    i pišete kako štedite djeci za bolje sutra, pa ja sam zahvala svojima što su me školovali i dali sve ali i naučili me da se sama borim, zarađujem. a sigurna sam da će pomoći ako nedaj bože zagusti. nisu nam kupili ni auto, ni stan ni plaćali Amerike i ine destinacije. niti očekujem išta.
    Posljednje uređivanje od ljubilica : 08.01.2014. at 20:22

  33. #183
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    U zadnjih desetak godina nekoliko prijatelja je tako šta proživjelo da se i dan danas čudim tome. Prvo su imali ogromna primanja, po tim primanjima su digli kredite(stambene), potrošili sve što je ostalo a onda se dogodila recesija i pad i to čak polagan pad ali ih je satro, ne samo njih nego i neke njihove jamce. Da su samo malo manje trošili, da su samo malo skromniji bili puno imali bi manje problema.

  34. #184
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    U zadnjih desetak godina nekoliko prijatelja je tako šta proživjelo da se i dan danas čudim tome. Prvo su imali ogromna primanja, po tim primanjima su digli kredite(stambene), potrošili sve što je ostalo a onda se dogodila recesija i pad i to čak polagan pad ali ih je satro, ne samo njih nego i neke njihove jamce. Da su samo malo manje trošili, da su samo malo skromniji bili puno imali bi manje problema.
    Ovo je klasična zamka - ljudima u nekom trenutku ide dobro, pa pomisle da će tako ostati za sva vremena... Iskustvo te brzo prizemlji. Ja sam iz starije generacije, pa mi je iskustvo (teška vremena, ostanak bez posla) iz mladosti sačuvalo prizeman ziheraški stav prema raspolaganju novcem. Nisam za to zaslužna, jednostavno je tako ispalo. I nema nikakve svrhe tumačiti drugima kako si naučio raspolagati novcem jer danas je situacija drugačija - svaka generacija i svaki pojedinac ima svoje izazove, ali i mrtve kutove (previdiš nešto što se kasnije pokaže bitnim).

  35. #185
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    ja nikako ne mogu prihvatiti da nesto sto trebam mi je poklon, kao sto je navedeno ovdje. dakle treba mi jakna, jer je nemam, sad ce bozic, pa mi je to poklon.
    radje mi upakirajte zivotinjsko carstvo i stavite ispod bora, nego neku potrebu proglasiti poklonom.
    zao mi je mozda sam rasipna, mozda sam razmazena, ali poklon je poklon, a ne potreba. i poklonu se ne gleda u zube. dakle moze se napraviti nesto, odvesti me na neko mjesto, moze se svasta pokloniti, cak i u duhu stednje.

  36. #186
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    MM si je baš poželio novu trenerku, nije ju trebao jel ima nekoliko trenerki. Dobio je na poklon novu trenerku.
    A zašto ne bi bio poklon neka majica koja mi se sviđa a nisam ju kupila jel mi možda nije nužna, možda previše taj tren bila za taj buđet...
    Još da je on to čuo i umemorirao pa mi kupio sam, meni je to baš drag poklon.
    Nekako nije mi to crno bijelo, ima tu puno prostora za manevar. Neke stvari nije da nam trebaju ali bi ih htjeli imati pa ih eto dobijem na poklon.

  37. #187

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    i ja sam zapravo teški ziheraš, neki dan mi je MM rekao da se moram "naučiti živjeti u skladu sa svojim mogućnostima", misleći pri tom na suprotan smjer odnosno smisao navedene fraze, da se opustim i uživam u stvarima koje si realno mogu priuštiti ali mi je nekako uvijek žao. što ja znam, vidim tu lošu situaciju oko sebe, imam skoro grižnju savjesti da mogu normalno živjeti i još i nešto uštedjeti (nisu to neki ogromni prihodi, ali s dvije iznadprosječne plaće živimo i više nego solidno), smatram glupim trošiti za neke stvari i tako...zapravo, grizem se kad si kupim nešto što je relno u skladu s mojim mogućnostima, pa ne uživam u tome. najteže je naći tu neku ravnotežu, a o njoj puno ljudi, nažalost, može samo sanjati, bore se za golo preživljavanje.

  38. #188
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Kosjenka ja sam napisala da mi nije poklon ono sto mi treba. Moze mi biti poklon ono sto zelim, sto naravno ukljucuje i robu. ali jos jednom ako mi treba jakna/kaput, jer ga nemam, i sad ga kupimo 20.12, ili jos bolje 27.12. jer su pocela snizenja, tesko da to mogu dozivjeti kao poklon za Bozic.

  39. #189

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Slažem se sa spajalicom. I to mi vrijedi i za djecu, i za rođendane. I ovdje gdje živim je nekako normalno da mame međusobno razgovaraju o tome što je djetetu potrebno, pa da se to kupi djetetu( nisu to neke velike stvari tipa majica dugih rukava, samterice ili tajice) i još uvijek odbijam sudjelovati u tome. Kad mene pitaju ja uvijek kažem da djeci ne treba ništa. I onda kad realno trebaju nešto. Ne želim da za rođendan dobiju ono što trebaju imati, već radije manje ali ono što žele.
    Što se tiče gluposti trošenja na neke stvari... Ljudi kažu da je meni glupo trošit velike novce na tipa sunčane naočale ( preko 2000 kuna) jer ja nemam puno novaca. Nekako mislim da dobijem na lotu milijune i milijune kuna, da bi meni opet bilo besmisleno i glupo komad plastike i stakla,pa kako god lijep bio, platit onoliko koliko je nekome dovoljno da preživi mjesec dana. Uvjerena sam da ja ne bih nikad. Jednako tako voljela bih kupit kojeg Bukovca i za njega bih dala stostruko više, čak i ako ne dobijem na lotu. Ili recimo imam poremećaj s knjigama, poremećaj. Takav da u knjižare ulazim samo u pratnji mm, jer inače to je jedino mjesto gdje nemam samokontrole. I zato i mislim da je jako teško sudit o drugima i njihovim potrošnjama, pa tako i za djecu. Novac postoji tu da nam posluži, a kako kome služi, čovjek uređuje sam.

  40. #190
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se sa spajalicom. I to mi vrijedi i za djecu, i za rođendane. I ovdje gdje živim je nekako normalno da mame međusobno razgovaraju o tome što je djetetu potrebno, pa da se to kupi djetetu( nisu to neke velike stvari tipa majica dugih rukava, samterice ili tajice) i još uvijek odbijam sudjelovati u tome. Kad mene pitaju ja uvijek kažem da djeci ne treba ništa. I onda kad realno trebaju nešto. Ne želim da za rođendan dobiju ono što trebaju imati, već radije manje ali ono što žele.
    Što se tiče gluposti trošenja na neke stvari... Ljudi kažu da je meni glupo trošit velike novce na tipa sunčane naočale ( preko 2000 kuna) jer ja nemam puno novaca. Nekako mislim da dobijem na lotu milijune i milijune kuna, da bi meni opet bilo besmisleno i glupo komad plastike i stakla,pa kako god lijep bio, platit onoliko koliko je nekome dovoljno da preživi mjesec dana. Uvjerena sam da ja ne bih nikad. Jednako tako voljela bih kupit kojeg Bukovca i za njega bih dala stostruko više, čak i ako ne dobijem na lotu. Ili recimo imam poremećaj s knjigama, poremećaj. Takav da u knjižare ulazim samo u pratnji mm, jer inače to je jedino mjesto gdje nemam samokontrole. I zato i mislim da je jako teško sudit o drugima i njihovim potrošnjama, pa tako i za djecu. Novac postoji tu da nam posluži, a kako kome služi, čovjek uređuje sam.
    x

    Identično.

    Kad smo kod naočala (a to je samo primjer) - dovoljno potrošimo na dioptrijske jer tu nema štednje, moraju biti po mjeri, ali ima dosta takvih stvari za koje smatramo da im je cijena iznad upotrebne vrijednosti.

    Umjetnička djela i knjige su izvan te kategorije.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 09.01.2014. at 10:50

  41. #191
    ljubilica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,779

    Početno

    pa slažem se da može biti i upakirano životinjsko carstvo pod borom. ne mislim na te male sitnice koje nas isto mogu uveseliti. ja neznam kakve vi poklone dobivate za te navedene dane. nije da ja nebi voljela dobiti neki poklon tipa parfema, neke super torbe za godišnjicu, rođendan ali situacija to ne dozvoljava. itekako mogu zamisliti jaknu kao poklon. a sad da ja ne budem nesretna pa da me muž "iznenadi" poklonom da mi stane dah a sutra nemam dovoljno za režije.... nismo baš toliko škrti i jadni da si ne kupimo znak pažnje, al to je doslovno znak pažnje. znamo s koliko novca raspolažemo, pa je i potrošnja u skladu s tim.

  42. #192
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Novac postoji tu da nam posluži, a kako kome služi, čovjek uređuje sam.
    eto, upravo tako

  43. #193
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    ne mogu na raspolaganje novcem jednako gledati oni koji jedva pokrivaju/ili ne svoje životne potrebe, oni kojima ostane i za otići u kino ili oni koji ne moraju računati imaju li, ili ne za odlazak u restoran/kino, štoveć. jako se dobro sjećam razdoblja kad mi je plaća bila 1600kn, pa 2500kn, a VS i posao u struci-kod takvih primanja ti i jakna ili cipele koju trebaš mogu biti itekako lijep poklon.
    a casa me zbunjuje, ne bi dala 2000kn za naočale, ali 20000 za luster bi .

  44. #194
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    A ne znam kaj bi vam rekla...
    Mnogo puta sam razmišljala kako bi bilo lijepo "poludjeti" i priuštiti sebi nešto zaista skupo i ajmo reć nepotrebno.
    Mnogo puta sam sa sjetom slušala i promatrala neke prijatelje i poznanike koji su "imali petlju" i kupili auto koji su željeli, a ne koji su mogli, veći stan, opremljen dizajnerskim namještajem, kuću na moru...
    Sve, naravno na kredit.
    I onda naglo prizemljenje: aute im zaplijenile leasing kuće, stanovi su im na "bubnju", kredite im otplaćuju jamci...
    ...a mi? Mi smo i dalje isti i tu gdje i prije i sad ti ljudi koji moraju napustiti svoju prekrasnu kuću s bazenom meni govore: blago tebi, ti imaš stan, a mi moramo u podstanare, kod roditelja i sl.
    I znate kaj: ne treba mi ni LV torba za kojom slinim godinama ( a mogu si ju priuštit, nije da ne mogu, ali ipak imam neku zadršku) ne treba mi ni X 6 za kojim se svaki put na cesti okrenem, ma ne treba mi ništa.
    Samo miran san, a to nema cijenu.

  45. #195
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj suncokret prvotno napisa Vidi poruku
    ne bi dala 2000kn za naočale, ali 20000 za luster bi .
    pa sve zavisi kakve naočale trebaš, moje leće ( ono kaj se stavlja u naočale) je posebne izrade i dosta skupo, i s potvrđenim receptom ispada dosta

  46. #196
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    pa sve zavisi kakve naočale trebaš, moje leće ( ono kaj se stavlja u naočale) je posebne izrade i dosta skupo, i s potvrđenim receptom ispada dosta
    jelena, ja mislim da se ovdje ne radi o naočalama za korekciju vida, već sunčanim, šminkerskim.
    Moj muž isto nosi naočale i za plastične foto- osjetljive, progresivne leće plaća grdne novce, ali to mu treba. Bez toga ne vidi ništa i ne može funkcionirati, a od HZZO- a dobije čini mi se nekih 70 kn na doznaku i to svakih pet godina.
    ...a leće za naočale moraju biti plastične jer su staklene zbog velike dioptrije preteške i rade mu žuljeve na ušima, moraju biti foto osjetljive jer on ne može nositi sunčane, moraju biti antirefleksne jer u sumrak ionako lošije vidi pa bi mu vožnja bez toga bila nemoguća...
    S naočalima je kao i sa zubima, nema ništa besplatno. Sve se krvavo plaća.

  47. #197

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa, naravno da sam mislila na sunčane, šminkerske naočale, koje se u mojoj okolini često kupuju na rate, jer su lijepe.
    I znam da sam možda kontradiktorna, ali mogu zamisliti da u svojem budućem(gore najavljenom) bogatstvu kupim kvalitetan dizajnerski luster za 20000 kuna, a ne mogu da kupim lijepe dizajnerske naočale od 2000 kuna. I mogu ja to objašnjavat do besvijesti, ali podloga je zapravo iracionalna. Ono, meni naočale ne vrijede, a luster vrijedi. I upravo to je moja poanta. Što meni vrijedi žrtve, drugome ne mora i obrnuto.
    A drugi par postola je da ja za ništa ne bih osim u slučaju teške bolesti dizala kredit, uzimala na rate beskamatno, a netko drugi bi. I ja tako i štedim, pa tako i štedim za djecu. Štedim koliko mogu, i vjerujem da je meni štednja prioritetnija nego mnogima. Meni je vrijednost sama štednja ( ne novci, nego činjenica da spremam sa strane), dok nekome to nije vrijednost. Mislim da otkad sam se odselila od kuće 4 mjeseca nisam stavila ništa sa strane. Jednako tako i trošim iz te štednje, na potrebe ali i na želje. Netko bi s istim mojim financijama uštedio više, a većina ne bi vjerojatno ništa, ali bi ispunila više potreba i želja. I nisu ti drugi gluplji od mene, samo im je sustav vrijednosti drugačiji. I zato se ne mislim petljati u financije vlastite djece kad odrastu, ni u ono što im ja poklonim ni u ono što oni ili njihove obitelji zarade.

  48. #198
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Necu se niti ja petljati u financije svoje djece, kad budu imali vlastiti novac , naravno.

  49. #199
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    mislim da sad u potpunosti razumijem casu, nakon ovih postova objašnjenja. ovo mi je bio kamen smutnje:

    Meni je vrijednost sama štednja ( ne novci, nego činjenica da spremam sa strane),
    tko zna zašto mi je taj dio težak za razumijeti

  50. #200
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    štednja je precijenjena

Stranica 4 od 5 PrviPrvi ... 2345 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •