Stranica 107 od 110 PrviPrvi ... 75797105106107108109 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 5,301 do 5,350 od 5466

Tema: yours in free thought (ireligiozni topic) - 4. dio

  1. #5301
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam sigurna. Vjerojatno bi se busevima skupila generacija 50+. Čija bi djeca onda bila u šoku ako ne bi mogla ostvariti to pravo... stila neki Brexitovci ("a nismo mi mislili da baš Britanija izađe, ali sam zaokružila da izađe"). Ili možda i ne bi bili u bedu jer bi se našlo po selima baba... onda bi bili u šoku ako nečija kćer umre. I stila ovi koji su prosvjedovali protiv Istabunske - što će se promijeniti primjenom Istanbulske - ništa - a zašto prosvjedujete - tišina... (a argument je zapravo - jer nas je xy pozvao).
    Ma ne znam ina33. Ja mislim da ti 50+ i ne putuju tako rado iz Imotskog do Zagreba busom. Njima treba i WC putem, a ni IKEA ih ne privlači nešto. A i da se na Trgu zapjeva Ero s onoga svijeta zadžaba, ne bih ih animiralo da dođu. Možda da obiđu malo djecu u Zagrebu.

  2. #5302
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ne znam ina33. Ja mislim da ti 50+ i ne putuju tako rado iz Imotskog do Zagreba busom. Njima treba i WC putem, a ni IKEA ih ne privlači nešto. A i da se na Trgu zapjeva Ero s onoga svijeta zadžaba, ne bih ih animiralo da dođu. Možda da obiđu malo djecu u Zagrebu.
    nedavno sam bila u busu i iza mene su bile tri gospođe od cca 50 godina, tema je bila tko je bio a tko ove godine nije mogao na izlet u Vukovar (na mimohod)
    ova koja je bila nabrajala svakoga koga je srela, Antu, Matu, Lucu, Mariju.. uglavnom zvučako je kao super provod i prilika za druženje, privuklo mi pažnju jer smo taman ovde pričali o dječjim izletima u Vukovar, nije ti njima bio problem truckat se od Podstrane do Vukovara, pjevali su cijelim putem

  3. #5303
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    nedavno sam bila u busu i iza mene su bile tri gospođe od cca 50 godina, tema je bila tko je bio a tko ove godine nije mogao na izlet u Vukovar (na mimohod)
    ova koja je bila nabrajala svakoga koga je srela, Antu, Matu, Lucu, Mariju.. uglavnom zvučako je kao super provod i prilika za druženje, privuklo mi pažnju jer smo taman ovde pričali o dječjim izletima u Vukovar, nije ti njima bio problem truckat se od Podstrane do Vukovara, pjevali su cijelim putem
    Pustite me da sanjam
    Ma da, vjerojatno ste u pravu. Premda se meni zaista zatucanom čini ova generacija od 23-33 godina. Čak mi se ovi novi čine normalnijim. Al ovo jako subjektivno govorim, na velikom, ali ne slučajnom uzorku.

  4. #5304
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo me totalno izluđuje u retorici pop desnice.
    Btw. mi na poslu imamo jedan zahod, muški i ženski. Nije tako na svakom odjelu, ali kod mene jest. Pravi smo pioniri jednakosti
    Doista misliš da je ovo dobra stvar ili je to s moje strane neprepoznata ironija?

  5. #5305
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ja osobno mislim da kruti stavovi potiču licemjerje - npr. ne predbračni seks zabrana za sve katolike pa si to onda ljudi većinom prilagođuju itd. Tako da život u suprotnosti s dogmama vodi većina ljudi i naviknuti su na te dihotomije.

  6. #5306
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Doista misliš da je ovo dobra stvar ili je to s moje strane neprepoznata ironija?
    Ja tipujem na dobru stvar. Ja ne kužim zapravo koji je big deal npr. ako nema pisoara nego su normalne kabine. Možda muške nervira ulazit u WC bez pisoara, to ne znam.... ali ni doma nemamo pisoare po kućama.

  7. #5307
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Čitam negdje jučer da su odvojeni zahodi uvedeni zbog seksualnog nasilja, a prvi primjer su kampovi za izbjeglice.

  8. #5308
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Čitam negdje jučer da su odvojeni zahodi uvedeni zbog seksualnog nasilja, a prvi primjer su kampovi za izbjeglice.
    Nema mi.logike to. Odvojeni wc-i postoje i prije izbjeglickog vala.
    ..osim ako si mislila reci da je povijesno odvajanje wc-a nastalo zbog nasilja? Zato zapravo mislim da je i dobro fokus na odgoju djecaka...gdje cemo doci ako sve poodvajamo? Moramo zivjet zajedno bez nasilja..da nije normalno da su zene meta u wc-u, u izlasku itd..ni muskarcima ni zenama. Da se ne opravdava nasilje time jer je neko zensko pa je zato 'prirodna meta'. Zato se i trazi ta evolucija...a ne zastita segregiranjem.

  9. #5309
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Da, to sam htjela reći, a noviji primjeri potvrđuju.
    To ima smisla očekivati jednako kao da će sutra svi postati vegani, odvajati otpad, koristiti platnene vrećice, a dok to dočekamo potrebna su realna rješenja.

  10. #5310
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ok. I sto mislis da ce se dogoditi ratifikacijom istanbulske-rusenje odvojenih wc-a? Mislis da su zene ugrozene ako tipa mala firma ima jedan wc za sve? I u nekim doktorskim ordinacijama je jedan wc.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 26.03.2018. at 18:54

  11. #5311
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    evo, ja sad gledam Kujundzica kako prica o novom zakonu o pobacaju pa se i meni bljuje

  12. #5312
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    -rusenje odvojenih wc-a?
    Ne, ne mislim to.
    ako tipa mala firma ima jedan wc za sve?
    Ako u maloj firmi ne rade imigranti onda valjda nisu.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 26.03.2018. at 19:15

  13. #5313
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    Meni je puna kapa muških wc-a koji su često veći od ženskih jer imaju wc školjke i dodatno pisoare. Znači uvijek može cca duplo više muških pišati nego ženskih. Tako dolazi do nepravda na npr. koncertima jer mi žene moramo 3 puta više čekati nego muški (duplo manje mjesta za pišanje + dio žena koji zbog menzesa moraju koristiti wc).
    Zbog tih nepravda ja na koncertima oduvijek koristim muški wc sa konvencijom ili bez.

  14. #5314
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    i ja sam puno puta na koncertima koristila muški wc
    i na poslu ga redovno koristim, nema uopće razlike između njih, mala prostorija sa wc školjkom, lavaboom i ogledalom, a u uredu 5 puta više žena nego muškaraca, lagano smo ih proglasili: ženski i unisex

  15. #5315
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    eto, u mojoj radio jedan, i mirovinu zaradio...i stalno zajednički wc, iako čak ima i mogućnosti za odvajanje, ali nitko se time ne opterećuje...

    da, i mene zanima u kojim to zemljama su muškarci jednako žrtve obiteljskog nasilja kao i žene...

    novci za udruge: pa da država može/želi/hoće pokriti sve te usluge ne bi za udruge bilo posla niti bi ima se novci davali. Državi je ovako debelo jeftinije...

  16. #5316
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    novci za udruge: pa da država može/želi/hoće pokriti sve te usluge ne bi za udruge bilo posla niti bi ima se novci davali. Državi je ovako debelo jeftinije...
    točno... cilj i jest da jednog dana te poslove preuzme država.

  17. #5317
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    U mojoj firmi je jedan wc za osoblje. Nema zenski- muski , osim za klijente. Djelatnici ( kojih je znacajno manje muskih) imaju zajednicki.

  18. #5318
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    evo, ja sad gledam Kujundzica kako prica o novom zakonu o pobacaju pa se i meni bljuje
    To je strava i uzas.
    Generalno je prilicno zastrasujuce kakvi su vjetrovi poceli intenzivno puhati po Evropi ( Poljska je najnoviji primjer) .

  19. #5319
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Na temu autobusa i organiziranih putovanja guglajte Luka Kordic blog. Na mobu sam pa ne mogu sad link iskopati.

  20. #5320

  21. #5321
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj bodo prvotno napisa Vidi poruku
    prva scena - onaj tobogan je najvjerojatnije glupi dizajnerski gaf. ima ih koliko hoćeš (https://www.boredpanda.com/worst-logo-fails-ever/).

    ostatak je čista kršćansko-fundamentalistička homofobna/transfobna propaganda. to se vidi i po manuelu ochsenreiteru kog su pozvali da govori. ne brini se bez veze.

  22. #5322
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Lepusic o pobacajima i Kujundzicu
    http://www.index.hr/mobile/clanak.as...sti&id=1034655

    Sjecam se kad je o Milinovicevom IVF zakonu bilo odlucivano kako su zidovska opcina i rabin bili za IVF (u Izraelu je i surogat dozvoljen), ali su se okupili na skupu kojeg je organizirala KC za vjerske zajednice i oni su zajedno izasli kao da su protiv. Kako sam kasnije saznala, zidovi su mislili da su na taj nacin usli u ekipu koju ce se pitati pri donosenju vaznih pokitickih odluka. Nisam primijetila da je ijedna religija nesto pitana, osim katolicke.

  23. #5323

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    To je strava i uzas.
    Generalno je prilicno zastrasujuce kakvi su vjetrovi poceli intenzivno puhati po Evropi ( Poljska je najnoviji primjer) .
    Slažem se, crkva je postigla već ono što joj je bila namjera, o svim važnim i nevažnim stvarima prvo se pita crkvu za mišljenje a onda se kroje zakoni. U navodno sekularnom državi, koja očito to više nije. Odvratno...

  24. #5324

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    https://www.telegram.hr/price/zasto-...ve-u-politiku/

    Istraživanje kaže da 69% Hrvata želi potpunu odvojenost Crkve od države. Ukoliko je to istina, zanimljivim ostaje pitanje kako smo mi onda došli do ovakvog stanja u našoj zemlji u kojoj se Crkva upliće u apsolutno sve aspekte života.

  25. #5325
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Pretpostavljam da skup ljudi koji su sudjelovali u istraživanju i skup onih koji glasuju na izborima imaju jaaako mali presjek.
    Posljednje uređivanje od marta : 28.03.2018. at 12:50

  26. #5326

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    I ja pretpostavljam Problem je što ogromni broj ljudi ne izlazi na izbore, a to definitivno nisu glasači HDZ-a.

  27. #5327
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ljudi ne izlaze na izbore jer nisu NIČIJI glasači.

  28. #5328

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ljudi ne izlaze na izbore jer nisu NIČIJI glasači.
    Znam, ne izlaze na izbore jer su im se svi zgadili i jer nikakve pozitivne promjene nije bilo tko je god do sada bio na vlasti.

  29. #5329
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj yin&yang prvotno napisa Vidi poruku
    Znam, ne izlaze na izbore jer su im se svi zgadili i jer nikakve pozitivne promjene nije bilo tko je god do sada bio na vlasti.
    upravo tako

  30. #5330
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Ja znam mnoge koji ne idu jer ne zele da vlast govori da ima legitimitet ako ju je odabralo npr. 60% glasaca.

  31. #5331
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Citiraj yin&yang prvotno napisa Vidi poruku
    https://www.telegram.hr/price/zasto-...ve-u-politiku/

    Istraživanje kaže da 69% Hrvata želi potpunu odvojenost Crkve od države. Ukoliko je to istina, zanimljivim ostaje pitanje kako smo mi onda došli do ovakvog stanja u našoj zemlji u kojoj se Crkva upliće u apsolutno sve aspekte života.
    Znam za moju generaciju da im je to svima nebitno. Ne da su zgađeni nego su im izbori još jedna u nizu vijesti poslije guzice Kim K. i nove sezone Big Brothera. Ne znaju prepoznati Jadranku Kosor ili Sanadera (2008, dvije kolegice), od vanjskih figura Vučić (2018). Ne osjećaju direktnu vezu svakodnevice i toga tko je u Vladi. Otići na izbore, dati glas je nešto što ne mogu zamisliti kod pojedinih kolega, a koji su bez stava, kao da su političari drugi odvojeni svijet koji ih se nimalo ne tiče.

  32. #5332
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Ne razumijem otkad je 5000 malo. U zemljici poput naše. Feministkinje na svoje prosvjede skupe 20ak ljudi. LGBT na Pride oko 1000 ljudi. Ateisti oko 300 ljudi. Prijatelji životinja 20ak ljudi. Branitelji 100ak. Stočari 1000. Radnice Kamensko 300. Savica park 250.

    Hod za život 15000
    Reforma školstva 20000

    Što su prosvjedi promijenili?

  33. #5333
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    ne znam koliko ima istine u ovom članku, ali kratko rečeno, ovaj dolje spisak me ne čudi.
    http://faktograf.hr/2018/03/28/agend...ja-obiteljasi/

    Na području koje se tiče potrebnih zabrana na globalnoj razini ona uključuje:
    – povući sve zakone o istospolnim zajednicama
    – povući sve zakone kojima se dozvoljava razvod
    – povući zakone koji dopuštaju posvajanja djece od strane gay parova
    – zabraniti pobačaj, prodaju kontracepcije i sterilizaciju
    – zabraniti svu prenatalnu dijagnostiku
    – zabraniti medicinski potpomognutu oplodnju
    – napustiti zakonodavstvo koje na EU razini propisuje jednakost, s naglaskom na povlačenje članaka 21. i 23. Povelje o temeljnim pravima EU (članak 21 zabranjuje diskriminaciju na temelju spola, rase, boje kože, etničkog ili socijalnog porijekla, genetskih osobina, jezika, vjere ili uvjerenja, političkog ili bilo kakvog drugog mišljenja, pripadnosti nacionalnoj manjini, imovine, rođenja, invalidnosti, dobi ili spolnog usmjerenja, a članak 23 propisuje nužnu ravnopravnost žena i muškaraca na svim poljima)
    – traži se i povlačenje svih zakona o jednakosti na nacionalnoj razini
    Umjesto toga predlažu da se usvoje sljedeći zakoni:

    • zabrana sodomije
    • zakoni koji otežavaju razvod
    • pogodnosti za bračne zajednice poput poreznih olakšica
    • zakoni kojima se zabranjuje „gay propaganda“
    • legalizacija školovanja kod kuće u svim zemljama
    • prigovor savjesti za liječnike i farmaceute
    • uvođenje zabrane pobačaja u međunarodno pravo
    • međunarodna zabrana upotrebe ljudskih stanica
    • međunarodna konvencija kojom se zabranjuje eutanazija

    Među akcijama koje ne spadaju u striktno zakonodavne propisuje se uskraćivanje sredstava LGBT lobijima te revizija seksualnog odgoja u školama tako da ocrtava Naravni zakon.
    Kad je riječ o pobačaju, treba propagirati čekanje, odnosno vlade bi trebale osigurati savjetovanja prije pobačaja koje bi se vodilo pro-life načelima. Kada su u pitanju antidiskriminacijski zakoni, treba stalno naglašavati skupoću njihova provođenja.


    jedino što nas treba tješiti, je da uvijek na vrijeme napretka dolaze vremena backlasha... i to će vrijeme proći, ali to ne znači da trebamo čekati skrštenih ruku.

  34. #5334
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne razumijem otkad je 5000 malo. U zemljici poput naše. Feministkinje na svoje prosvjede skupe 20ak ljudi. LGBT na Pride oko 1000 ljudi. Ateisti oko 300 ljudi. Prijatelji životinja 20ak ljudi. Branitelji 100ak. Stočari 1000. Radnice Kamensko 300. Savica park 250.
    Hod za život 15000
    Reforma školstva 20000
    Što su prosvjedi promijenili?
    5000 nije malo, čak mislim da ih je bilo više nego 5000. no, to i ne čudi kad imaš takvu infrastrukturu i novac.

    feministkinje iz određenog razloga protestiraju u manjim skupinama, a kod pride uvijek bude min. 3000-5000 liudi, one godine kad je bio referendum čak je 15'000 ljudi izašlo dati podršku.
    prosvjed za kurikularnu je stvarno bio najmasovniji, mene je prijatno iznenadila ta masovnost i dala mi nade da ljudi (kojih je bilo stvarno iz svakojakog spektra i koji do sada nisu pokazivali znake aktivističkog duha) ipak znaju izaći na ulicu. sada samo da se nauče da izlaze i iz solidarnosti s drugima, a ne samo kad ih osobno pogađa.

  35. #5335
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku

    Što su prosvjedi promijenili?
    treba se valjda skupiti 120.000 ljudi pa da se vladajuci u*eru, prosvjedi promijene i budu uspjesni. kao za 101. iako je prajd isto promijenio. danas su ipak nezamislive scene iz splita od prije 15, il kolko godina.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 29.03.2018. at 07:04

  36. #5336
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    onaj mučan st pride bio je 2011.

  37. #5337
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ajme, bila sam uvjerena da je proslo vise.

  38. #5338
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    treba se valjda skupiti 120.000 ljudi pa da se vladajuci u*eru, prosvjedi promijene i budu uspjesni. kao za 101. iako je prajd isto promijenio. danas su ipak nezamislive scene iz splita od prije 15, il kolko godina.

    nisu nezamislive, da se ide sad organizirat u Zadru, bile bi slične scene
    2011. neki matori prajdovci objašnjavali su mi da je to normalno za prvi pride

  39. #5339
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Mene tješi masovnost na Prajdu i Noćnom maršu, nije to malo ljudi. Za kurikularnu mislim da se tada propustio trenutak pokazivanja mišića i ultimatuma, onaj strah od "političnosti" mi je išao na živce jer je riječ o političkoj borbi. O čemu drugom, pa nismo tamo išli na druženje ili koncert

    Ne znam je li ovaj link na Pavičićevu kolumnu već bio, ali išla sam ga ponovo tražiti jer se sjećam groznog osjećaja dok sam ga čitala (ovaj opis Splita je simptomatičan) pa želim da ga i vi osjetite

  40. #5340
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Mene tješi masovnost na Prajdu i Noćnom maršu, nije to malo ljudi. Za kurikularnu mislim da se tada propustio trenutak pokazivanja mišića i ultimatuma, onaj strah od "političnosti" mi je išao na živce jer je riječ o političkoj borbi. O čemu drugom, pa nismo tamo išli na druženje ili koncert

    Ne znam je li ovaj link na Pavičićevu kolumnu već bio, ali išla sam ga ponovo tražiti jer se sjećam groznog osjećaja dok sam ga čitala (ovaj opis Splita je simptomatičan) pa želim da ga i vi osjetite
    Zuska, jesi linkala?

  41. #5341
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Po svijetu je sasvim normlano imati jedan WC u britiji.
    Nama na poslu UOPĆE nije palo na pamet da odvajamo. Da se nije spomeulo sad, ne bi mi palo na pamet razmislit da toga nema :D.

  42. #5342
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Zuska, jesi linkala?
    https://www.jutarnji.hr/komentari/na...ntova/7139424/

    Sad jesam

  43. #5343
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    na temu rodno neutralnih wc... zanimljivo mi je i ovo mišljenje...

    Spolno segregirani prostori su prostori kojima se jamči, ili pokušava stvoriti, siguran prostor za žene i djevojčice. Siguran od muškog nasilja. Prvi wci za žene su nastali krajem 19og stoljeća, kad žene počinju raditi u tvornicama, gdje su u zajedničkim wcima često bile žrtve voajerizma i silovanja.
    Žene nisu imale nikakva prava na, niti su bile vidljive njihove potrebe u javnim prostorima. WCi su svi bili muški, jer su samo muškarci imali privilegiju obavljati nuždu i boraviti izvan kuće.
    Kad se prostor za žene kompromitira, to znači sigurno njihov gubitak.
    To vidimo u suvremenoj Indiji, gdje žene još uvijek nemaju odvojene wcee. One nemaju mogućnost obaviti nuždu van kuće, pa im je stoga i sloboda kretanja ograničena.
    Ženski prostori jamče slobodu ženama.
    Kako se 'rodno neutralni' wci brzo kompromitiraju, imali smo priliku vidjeti i za vrijeme izbjegličke krize, kada su wci bili zajednički. Puno žena je u njima doživjelo seksualno nasilje.
    'Rodna neutralnost' je uvijek samo liberalni pokušaj da se izbriše opresija žena, lažni egalitarizam koji se prelama preko leđa najranjivijih. Rod je hijerarhija, a hijerarhija ne može biti egalitarna.
    Zato, dolje rodna ravnopravnost, dolje rodna neutralnost! Živjela jednakost spolova!
    https://www.amnesty.org/…/Documents/...70232007en.pdf

  44. #5344
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    u biti ni sama ne znam što da mislim o svemu tome, ne želim upasti u neku transfobnu histeriju.
    Posljednje uređivanje od mama courage : 29.03.2018. at 17:28

  45. #5345
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Ja se gubim u svemu tome. Rodna ravnopravnost više ne valja. Spolna jednakost? Ali spolovi nisu jednaki, wtf ...

  46. #5346
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se gubim u svemu tome. Rodna ravnopravnost više ne valja. Spolna jednakost? Ali spolovi nisu jednaki, wtf ...
    Nisu jednaki, alibi trebali imati jednaka prava. Prava riječ nije jednakost nego jednakopravnost. Sve ti se svodi na slobodu.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 31.03.2018. at 13:42

  47. #5347
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Zutaminuta, baci pogled na ovo - jeenostavnim jezikom je sve objašnjeno: http://os-vnazor-dugaresa.skole.hr/n..._ravnopravnost

  48. #5348
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se gubim u svemu tome. Rodna ravnopravnost više ne valja. Spolna jednakost? Ali spolovi nisu jednaki, wtf ...
    znala sam da će te/vas zbuniti pretposljednja rečenica, još sam je htjela maknuti, ali sam mislila, ne želim kvariti smisao cijelog posta.

    samo kratko da pojasnim, neke feministkinje su izrazito kritične prema konceptu roda (kao i uopće prema patrijarhatu, kapitalizmu, tzv. "seksualnim slobodama", pojmu "slobodne volje" i sl.) - prvo smatraju da je koncept roda uvijek hijerarhijski podjeljen (muški rod iznad, s više moći, ženski ispod, potčinjen muškom, slabiji), da je rod društveno uvjetovana kategorija, a ne "prirodna" ("ženom se ne rađa, ženom se postaje), da je rod ograničavajući (društvo od nas očekuje da se ponašamo prema rodnim ulogama). s obzirom na to što su žene proživjele u svojoj povijesti, tj. što svaka žena proživljava samo zato jer je žena, od najmlađe dobi (nasilje, diskriminacija, siromaštvo, nesloboda i sl), smatraju da to žensko iskustvo, koje je povezano i s našim spolom (mogućnošću da možemo rađati) bitno da bi se razumijela cijela povijest (uzroci i razlozi) ženske potčinjenosti (primjer - napad na ženske reproduktivna i seksualna prava) i toga što nas sve čini ženom (neke teoretičarke čak smatraju da je i sam izraz "žena" toliko "natovaren" neslobodama i ograničenjima, da bi ga trebalo zamijeniti drugom rječju ako se baš želi govoriti o potpuno slobodnoj osobi).
    elem, ženu ne čini ženom samo njeni ženski spolni organi. niti se promjenom u ženski rod/spol tako lako postaje žena, jer nedostaje cijelo jedno iskustvo. tu dolazi do teorijskog mimoilaženja s drugim pravcima, tj. konkretno s ponekim transgender osobama koji po definiciji prihvaćaju rodne podjele i smataju da si rod kakvim se osjećaš da jesi. na kraju, te feministkinje smatraju i da je koncept roda potpuno nepotreban (ako se želiš šminkati, ne moraš "postati" žena, budi muškarac koji se šminka, tj. osoba koja se šminka), što je u suprotnosti s konceptom rodnog identiteta (biraš sam/a svoj rod).

    nadam se da sam jasno (a i ispravno) uspjela objasniti.

  49. #5349
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Da, to je prilično u konfliktu. Ne znam što da mislim.

  50. #5350
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ja nisam nesto teoretski proucavala temu, no ovako, na prvu, zdravorazumski, cini mi se potpuno nepotreban konflikt, radi ta dva koji su muskarci, a osjecaju se kao zene il obratno. Spicenje radi nebitnog. Pusti ih da se osjecaju kako hoce i nazivaju Sigurno oni, njih dvojicai pol, nisu ti koji ugrozavaju feministicku borbu. A trenutno im je sigurno teze i imaju manja prava i ugrozeniji su od zena. Kao uostalom i homoseksualci. Dzaba im sto su muskarci.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •