eto, stiglo proljeće, kako se vikend približava, mi bi u šumu

kad kažem mi, onda mislim na nas dvoje, (ne)planinara početnika i na psa i na djecu - 7 i 13 godina.

znam da tu ima velikih znalaca, planinara, pa sam ovaj topik zamislila kao neka razmjena iskustava, pitanja i odgovori, preporuke, linkovi, ideje, kao i popis manje zahtjevnih planinarskih izleta i šetnica kroz šume, prikladnih za djecu. dakle, kondicijski - lagano, tehnički - nezahtjevno. a opet da je za hodati, da ima neki cilj, da nije izlet tipa livada i roštilj, to ne volem. ono, da se ipak malo umorimo. :D

ako su vaša djeca prošla i teže staze, a i to isto može.

ne moramo u detalje, mogu i linkovi ili ćemo guglat, samo da dobijem ideju.

evo dio onoga što smo obišli:
- kanjon kamačnik - lagana staza, jedno sat vremena hoda, predivnim kanjonom rječice kamačnik, ima sve što djeca vole - mostići, stazice, ma divno. m je imala 3 godine, malo smo ju na kraju nosili jer nije htjela dati ruku, a na pojedinim dijelovima je dosta uska staza i strm pad do rijeke.
- kastavska šuma - tu smo jako često može se birati, mi uvijek idemo šetnicom "puž" - cca 6 km, ne znam jel do loše markacije il do nas smotanih (biće prije ovo drugo), zadnji put smo se izgubili i prošli cca 15 km dok smo našli put za Kastav. oću reć, mogu djeca i 15 km propješačiti kad je sila malo nas je uvatila panika jer se bližio mrak, al sve se dobro završilo.
- za riječane, ako ne znaju, fora je i šuma striborova, tu isto često idemo, kad zazeleni, to je prava oaza praktički u samom gradu, markirane su staze, jednom nogom si u gradskoj vrevi, a drugom, nakon par koraka, u pravoj šumi u centru grada. jako fora.
- martinovo selo - izvor rječine - predivna šetnica, ono kad ne vjeruješ da je takva ljepota toliko blizu gradu u kojem živiš, cca 7 km.
- poučna staza leska - risnjak - predivna šetnja, cca 5 km staze kroz šumu, poučne table, ma divan izlet
- kupari - izvor kupe - joj, i ovo je predivno. šetnja uz rijeku kupu, do izvora, isto mostići, stazice, malo uz rijeku, malo se staza diže - savršenstvo. puno ljepše nego iz razloga, jer staza ide uz samu rijeku.

spremamo se ovo proljeće na velebit, premužićevom stazom, pa i tu trebam savjet - staza je duuuga, pa koji dio da odaberemo. jel od zavižana, ili je nešto drugo bolje. i kuda od zavižana, da ima ipak hoda, a da nije prezahtjevno.
da, još jedan savjet - gorski kotar - snježnik, kamenjak, risnjak - koliko je zahtjevna staza do ovih vrhova?

eto tako, malo savjeta iz prve ruke :D