Stranica 12 od 279 PrviPrvi ... 210111213142262112 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 551 do 600 od 13935

Tema: Gimnazije i srednje škole

  1. #551
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj dodagoda prvotno napisa Vidi poruku
    Ocijene nisu uvijek mjerilo baš svega. Po meni, djeca koja imaju IP ili npr. neki drugi poremećaj ako nisu baš naišli na suradnju kod profesora u osnovnoj školi-ocjene su dosta niže nego šta ta djeca doista mogu a svatko od nas ako smatra da je nešto nepošteno u bilo kojem dijelu- može podnjeti prigovor. Iako se čini surovo-ovo je puno transparentnije i ipak ima manje mejsta muljanjima kod upisa kojih je priznajmo uvijek bilo pa ih sigurno ima i sada ali mislim puno manje.
    Po meni se ionako stvar prevelika panika i strka oko toga. Ako je netko rođeni genijalac ona će biti genijalac i uspjet će kako god da okreneš-u koju god školu da krenuo.Naravno da želimo svojoj djeci najbolje obrazovanje ali zaboravljamo da po imenu najbolja škola ne mora nužno dati i najbolje moguće obrazovanje-jedan razrednik ili predmetni profesor koji je angažiran i povećen djeci može napraviti puno više nego "najbolja škola". I ne zaboravimo još jednu stvar-najvažnije je koliko naša djeca žele učiti i raditi.Ko voli učiti i trudi se i radi uspjeti će svugdje a onaj tko ne voli neće uspjeti ni u najboljoj školi.
    Sretno svima-moje dijete neće upisati željenu školu- pregazili su je bodovima u turističkoj ali naći ćemo alternativu i nije smak svijeta.
    Slazem se.
    zaista ne vidim smak svijeta za dijte koje nema problema u skoli, pa mu fali jedan bod za MIOC. Takvo dijete ce uspjeti i napredovati i u nekoj drugoj gimnaziji. I to mu sigurno nece odrediti zivot, i blokirati kasniji uspjeh.

  2. #552
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Mim, naravno da nema pravednosti.
    I onda imamo situacije gdje, djeca bez velikih teškoća dobivaju ip ili pp i debelo iskoriste beneficije koje proizlaze iz toga, a s druge strane stvarno potrebitu djecu i nadarenu koja pak nastradaju zbog lošeg i nepoštenog sustava.
    Pod tim ne mislim na moje dijete jer moje dijete nije ni sa pp, a ni za ip.
    Isto kao što ja nisam za 4 satno radno vrijeme, ali mi smo takvi.
    Možda "bedasti" ali eto takvi smo.
    Ne iskorištavamo ništa samo zato jer možemo i zato me i ljute oni koji to rade.
    Ali država nam je trula i nažalost tu pomoći nema.
    moje je dijete nadareno i darovito, ima kapacitet. Ne provode mu IP , pa ima trojke iz onog u cemu je darovito.
    I sto sad? Zivot je takav kakav je. Ocene nisu mjerilo znanja.

  3. #553
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    moje je dijete nadareno i darovito, ima kapacitet. Ne provode mu IP , pa ima trojke iz onog u cemu je darovito.
    I sto sad? Zivot je takav kakav je. Ocene nisu mjerilo znanja.

    Pa ništa.
    Ako si ti s tim zadovoljna, ok.
    Ja ne bih bila.

  4. #554
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Tanči, pa čitaš li ti što pišeš, znaš li uopće što je rješenje o PP, i kakvo dijete moraš imati da dobiješ takvo rješenje?

  5. #555
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ja isto ne vjerujem što čitam.
    uvijek će biti onih koji uspiju izigrati sustav. i u najsređenijim sustavima, a kamoli ne našem.
    ali prozivati one koji imaju izravni upis u gimnaziju radi rješenja o primjerenom obliku školovanja, radi kojih je naše dijete ostalo neupisano, koje, kako smo vidjeli, nije tako lako dobiti - mislim, koliko je takvih?
    u 1. gimnaziji ih je 4 (od toga njih dvoje s 80 bodova), u drugoj nijedno dijete, u 11. cini mi se jedno.
    e pa taj jedan koji je prevario sustav, izmislio da mu je dijete u kolicima, a dijete igra košarku - zar je taj jedan, ako i postoji, stvarno vrijedan cijele ove rasprave?
    otprilike je isto toliko onih koji su 2. na državnom natjecanju iz matematike, a imaju dva iz povijesti u osnovnoj školi. tko ima dva iz povijesti u osnovnoj školi?

  6. #556
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ništa.
    Ako si ti s tim zadovoljna, ok.
    Ja ne bih bila.
    Nisam zadovoljna pristupom jer mi je dijte frustrirano , a pcjene su rezultat ( i ) toga.

    Ali kao i na ovoj temi, i u skoli ima profesora koji misle da je IP nepotrebna moderna izmisljotina sa kojom se skupljaju bodovi.

  7. #557
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,701

    Početno

    navodno su odobrili da od iduće školske godine MIOC i još neke gimnazije uvesti mini prijemni koji će nositi maksimalno 5 bodova

    valjda će to biti neko bar malo pravednije rješenje...

    a ja sam osobno za uvođenje male mature

  8. #558

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Mim, naravno da nema pravednosti.
    I onda imamo situacije gdje, djeca bez velikih teškoća dobivaju ip ili pp i debelo iskoriste beneficije koje proizlaze iz toga, a s druge strane stvarno potrebitu djecu i nadarenu koja pak nastradaju zbog lošeg i nepoštenog sustava.
    Pod tim ne mislim na moje dijete jer moje dijete nije ni sa pp, a ni za ip.
    Isto kao što ja nisam za 4 satno radno vrijeme, ali mi smo takvi.
    Možda "bedasti" ali eto takvi smo.
    Ne iskorištavamo ništa samo zato jer možemo i zato me i ljute oni koji to rade.
    Ali država nam je trula i nažalost tu pomoći nema.
    Pišem iz cipela mame čije je darovito dijete pregazio školski sustav. Na sreću, pa je sama našla izlaz iz njega.

    Jedino što je moja kćer (a stoji joj na papiru-potvrdi) trebala od školskog sustava je da je se matematiku ispituje usmeno. Ništa drugo. Nikakav IP, nikakve beneficije. Da dobije mogućnost pokazati što zna jer zbog ADD-a jednostavno pismenim putem iz matematike ona to ne može. Koliko je puta ispitana u 3 godine? NI JEDNOM. ZERO. NADA. Dijete s peticama, s natjecanja (ne i državni prvak, da se razumijemo), dijete koje je gotovo samostalno naučilo 4 jezika. I imalo dvojku iz matematike: teško stečenu. Jedva dvojku. Zato jer je sustav odradio svoje. Mo'š mislit'!! Da vjerujem u provedbu zakona od strane školstva? Hvala lijepo, ne bih.

    I onda je ta ista mala (jel, darovita i pametna) otišla dalje, okrenula leđa našem školskom sustavu, školuje se na sebi izabrani način i cvate u srednjoj. Dok na njenom mjestu možda sjedi dijete s bodom više kojeg su roditelji isposlovali ili je upisano preko veze (a znam jedanaest takvih slučajeva samo u bližoj okolini-troje s direktnim upisom isposlovanim ne znam na koji način). Zato mi malo na jetrica idu bilo kakve potvrde, rješenja.... pa i ona koja se najteže dobivaju.

  9. #559
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Mim, znam da se IP ne poštuje ni kad ga imaš. Je li ga tvoje dijete imalo? Ako nije, zašto ga nisi tražila? Pitam zato jer imam slično dijete.

  10. #560
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Dijete sa ADD-om sasvim sigurno može dobiti rješenje o IP-u, ne znam zašto ga tvoje dijete nije imalo. Naravno, kao što mnogi roditelji djece sa posebnim potrebama svjedoče, IP se često ne provodi unatoč rješenju.

    A bez rješenja, to je stvarno stvar susretljivosti nastavnika i stručne službe - sigurno da ima takvih koji će djetetu osigurati individualizirani pristup iako nema ništa na papiru, ali nažalost ima i onih koji neće.
    No, kad postoji rješenje onda se može žaliti, inzistirati, na kraju krajeva i zvati inspekcije.

  11. #561
    dodagoda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    356

    Početno

    Citiraj mim prvotno napisa Vidi poruku
    Pišem iz cipela mame čije je darovito dijete pregazio školski sustav. Na sreću, pa je sama našla izlaz iz njega.

    Jedino što je moja kćer (a stoji joj na papiru-potvrdi) trebala od školskog sustava je da je se matematiku ispituje usmeno. Ništa drugo. Nikakav IP, nikakve beneficije. Da dobije mogućnost pokazati što zna jer zbog ADD-a jednostavno pismenim putem iz matematike ona to ne može. Koliko je puta ispitana u 3 godine? NI JEDNOM. ZERO. NADA. Dijete s peticama, s natjecanja (ne i državni prvak, da se razumijemo), dijete koje je gotovo samostalno naučilo 4 jezika. I imalo dvojku iz matematike: teško stečenu. Jedva dvojku. Zato jer je sustav odradio svoje. Mo'š mislit'!! Da vjerujem u provedbu zakona od strane školstva? Hvala lijepo, ne bih.

    I onda je ta ista mala (jel, darovita i pametna) otišla dalje, okrenula leđa našem školskom sustavu, školuje se na sebi izabrani način i cvate u srednjoj. Dok na njenom mjestu možda sjedi dijete s bodom više kojeg su roditelji isposlovali ili je upisano preko veze (a znam jedanaest takvih slučajeva samo u bližoj okolini-troje s direktnim upisom isposlovanim ne znam na koji način). Zato mi malo na jetrica idu bilo kakve potvrde, rješenja.... pa i ona koja se najteže dobivaju.
    da se razumijemo, i meni idu na jetra isposlovane potvrde i šta sve ne ali toga je bilo i bit će svugdje na svijetu-ako nisu potvrde onda je to lova, i da možda će taj neki klinac na osnovu MIOCA dobiti poslije neki dobar posao. Ali tko zna da li bi MIOC prepoznao tvoje dijete? Možda tamo ne bi cvala. A na kraju(barem meni) je baš i to najvažnije " da cvatu", da prvenstveno oni sami znaju koliko su dobri, spretni i sposobni-tu samouvjerenost možeš imati samo ako ti sam znaš koliko vrijediš.
    Bravo za curu, nek cvate i dalje i nek se neda
    Posljednje uređivanje od dodagoda : 29.06.2015. at 10:35

  12. #562

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj dodagoda prvotno napisa Vidi poruku
    da se razumijemo, i meni idu na jetra isposlovane potvrde i šta sve ne ali toga je bilo i bit će svugdje na svijetu-ako nisu potvrde onda je to lova, i da možda će taj neki klinac na osnovu MIOCA dobiti poslije neki dobar posao. Ali tko zna da li bi MIOC prepoznao tvoje dijete? Možda tamo ne bi cvala. A na kraju(barem meni) je baš i to najvažnije " da cvatu", da prvenstveno oni sami znaju koliko su dobri, spretni i sposobni-tu samouvjerenost možeš imati samo ako ti sam znaš koliko vrijediš.
    Bravo za curu, nek cvate i dalje i nek se neda
    Najmanje na što je mala pretendirala bio je MIOC . Govorim o slučaju djeteta koje bi to možda željelo, ima objektivne mogućnosti, ali ga koči jedna četvorka iz (za njega) nevažnog predmeta. Ne cvatu svi, nažalost. Moja je jaka (nekad jača od mene) pa je s tim izašla na kraj. Ima onih koji to ne mogu sami, a ne nađe se svaki puta način da im se pomogne. I onda zbog te jedne četvorke dijete dobije poruku da nije dovoljno dobro. Ako ima niski prag samopoštovanja i još koješta što ADD/ADHD znaju donijeti sa sobom-dijete je izgubljeno. I onda s jedne strane imamo djecu koja zbog svojih (ne)mogućnosti dobiju benefcije (i neka dobiju oni koji su ih STVARNO ZASLUŽILI), a s druge dijete koje je također trebalo neke beneficije, ali ih nije dobilo. Nad tim se odmahne rukom i kaže se da će se snaći i u drugoj školi. A možda neće jer će nastaviti misliti da nije dovoljno dobro. Zašto bi se pomagalo jednima, a drugima ne? Zato jer jedni imaju tjelesno oštećenje npr.? A što je s "oštećenom" dušom?

    Odgovor onima koji pitaju: moja kćer nije dobila IP jer je okarakterizirana kao darovita, predlagana nam je akceleracija i preskakanje dva razreda, svašta nešto... Jedino što je trebala je da je se matematika pita usmeno. Ništa drugo. I to nije dobila. Dovoljno kasno se njen problem otkrio da nismo stigli puno napraviti, a ni ona to nije željela. Uostalom, kad smo nešto i pokušali dalje od te nesretne potvrde-preveslala je na testovima struku i skinula si ih je s vrata jer joj se jednostavno nije dalo zafrkavati s tim. Kad danas čitam pisana mišljenja psihologa koja smo dobili nakon obrada dođe mi da krepam od smijeha jer je balavica od 14 godina smuljala sve tako da bi se mogli posramiti svojih diploma .

  13. #563
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    IP nipošto nemaju samo djeca sa tjelesnim oštećenjem, ADHD i ADD su definitivno dijagnoze radi kojih se ostvaruje IP.

    Pravo da dijete samo usmeno (ili samo pismeno) odgovara neki predmet se uređuje rješenjem o individualnom pristupu; bez toga će susretljiv nastavnik/stručna služba izaći u susret, ali neki drugi sasvim sigurno neće htjeti uvažavati tu potrebu djeteta bez "papira" (neki neće niti sa papirom, ali onda barem imamo nešto u rukama na temelju čega možemo zahtijevati individualizirani pristup od nastavnika, stručne službe, pa i viših instanci). Mislim da darovitost nema sa tim veze, mnoga djeca sa pp su darovita i problem im je upravo neujednačen razvoj.

  14. #564
    NetkoMiOteoNick avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    608

    Početno

    Citiraj mim prvotno napisa Vidi poruku
    Ok, ali što je s drugim i trećim u državi? Oni nemaju ništa od toga. I mogu što se mene tiče imati i dvojku iz povijesti: rodili su se da budu matematičari, a ne povjesničari. I zbog te "dvojke" završit će tamo kamo ne pripadaju.

    A ako netko misli da se ne mešetari tim potvrdama-griješi. Mešetari se i s ozbiljnijim stvarima.
    Imaju koristi i drugi i treći.
    Iz pravilnika:
    Vrednovanje rezultata kandidata postignutih na natjecanjima iz znanja
    Članak 16.
    (1) Pravo na izravan upis ili dodatne bodove ostvaruju kandidati na osnovi rezultata koje su postigli na:
    ·natjecanjima u znanju iz nastavnih predmeta: Hrvatskoga jezika, Matematike, prvoga stranog jezika;
    ·natjecanjima u znanju iz dvaju nastavnih predmeta posebno značajnih za upis u skladu s Popisom predmeta posebno važnih za upis;
    ·jednome natjecanju iz znanja koji samostalno određuje srednja škola iz Kataloga natjecanja i smotri učenika i učenica osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske, a koja se provode u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje.
    (2) Vrednuju se i boduju rezultati kandidata postignutih na državnim natjecanjima iz znanja iz Kataloga natjecanja i smotri učenika i učenica osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske,koja se provode u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje, a koja je odobrilo Ministarstvo te međunarodnim natjecanjima koje verificira Agencija za odgoj i obrazovanje, a prema sljedećoj tablici:

    Državna/međunarodna natjecanja Prvo, drugo ili treće osvojeno mjesto kao pojedinac u 5., 6., 7. ili 8. razredu osnovnog obrazovanja Izravan upis (pod uvjetom da zadovolje na ispitu sposobnosti i darovitosti u školama u kojima je to uvjet za upis)
    Prvo osvojeno mjesto kao član skupine u 5., 6., 7. ili 8. razredu osnovnog obrazovanja 4 boda
    Drugo osvojeno mjesto kao član skupine u 5., 6., 7. ili 8. razredu osnovnog obrazovanja 3 boda
    Treće osvojeno mjesto kao član skupine u 5., 6., 7. ili 8. razredu osnovnog obrazovanja 2 boda
    Sudjelovanje kao pojedinac ili član skupine u 5., 6., 7. ili 8. razredu 1 bod

  15. #565
    NetkoMiOteoNick avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    608

    Početno

    malo mi je zbrljao tablicu - sve se odnosi na državna/međunarodna natjecanja

  16. #566
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Postoje li međunarodna natjecanja znanja u OŠ?

  17. #567
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    onda se ne dobivaju bodovi za sport?
    ni za šah ?

  18. #568
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    onda se ne dobivaju bodovi za sport?
    ni za šah ?
    Dobivaju se . Po dva kriterija.
    Pise u pravilniku.
    i Romi zato sto su " samo" romi dobiju na osnovu toga dva boda na ukupni broj bodova.

  19. #569
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Pa imate pravilnik dostupan svakome http://public.mzos.hr/Default.aspx?art=13777 evo, a već je i ranije linkan.

    Po njemu se dobiju bodovi za sportska natjecanja, slično kao za natjecanja znanja.

  20. #570

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Ne samo da je pravilnik javno dostupan svakom, nego se prijedlog pravilnika o kriterijima za upis u srednje škole svake godine stavlja na javnu raspravu, negdje krajem veljače ili u ožujku. I mogu primijetiti da je odaziv na javnu raspravu svake godine sve slabiji, iako ne primjećujem da su ljudi zadovoljni kriterijima kad upisi zaista postanu aktualni. Sve ove teme o dodatnim bodovima, natjecanjima znanja i sportskim natjecanjima, kao i još štošta, bilo je pretresano na javnoj raspravi.

    Zato bih preporučila svima koji se zgražaju nad sustavom (i "Hrvatistanom" ) da pokušaju svojim sudjelovanjem utjecati na njega, a ne ga samo kritizirati na forumu. Npr. ove godine je nakon javne rasprave uveden dodatni bod za sudjelovanje na državnom natjecanju znanja - možda sitnica, ali značit će svoj djeci koja su se trudom i znanjem plasirala na državno natjecanje, a nisu postigla plasman u prva tri mjesta (i to ne znači da su zato loši - jer je izuzetno teško uopće doći do državnog natjecanja).

  21. #571
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    u, nabrijale ste se

    evo malo bodova za negimlazijalce:
    HTT - aktualno zadnji prolaz 64,46
    1. ekonomska - 62,63
    XIII gimnazija - 68,79

  22. #572
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    je, u pravu ste, treba prouciti pravilnik
    ali nezgodno mi preko mobitela, a komp mi nije pri ruci
    i u pravu ste, lako je s..ti, treba djelovati (čak je u stihu )
    ali godina kad su ukinuti bodovi za glazbenu i plesnu školu i 2. strani jezik, me je nekako podučio da govorio (odn. pisao) il prdio, otprilike isti efekt

  23. #573
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    Čitam , pratim i već grizem nokte za sljedeću upisnu godinu....
    Htjela sam samo iskomentirati da osobno jesam za malu maturu ili još bolje prijemne ispite za srednju školu... To je ipak neko objektivnije, vanjsko vrednovanje koje bi doprinijelo tome da se djeca upisuju tamo gdje pripadaju..
    Moja također neće u mioc, ne može se tome ni nadati..iako ima najbolji prosjek iz matematike u generaciji...iako ima najbolji prosjek iz svih predmeta...al eto iz tjelesnog ima 4,43 i zaključenu četvorku...eto, netko je već spominjao Hrvatistan...došlo mi je da super odlikašu ganjam potvrdu za IP...zbog tjelesnog...
    sretno svima!

  24. #574
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    uh anin, zao mi je
    najavljuju prijemne za iduću godinu, pa će moći poništiti štetu od te četvorke

  25. #575

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj anin prvotno napisa Vidi poruku
    Čitam , pratim i već grizem nokte za sljedeću upisnu godinu....
    Htjela sam samo iskomentirati da osobno jesam za malu maturu ili još bolje prijemne ispite za srednju školu... To je ipak neko objektivnije, vanjsko vrednovanje koje bi doprinijelo tome da se djeca upisuju tamo gdje pripadaju..
    Moja također neće u mioc, ne može se tome ni nadati..iako ima najbolji prosjek iz matematike u generaciji...iako ima najbolji prosjek iz svih predmeta...al eto iz tjelesnog ima 4,43 i zaključenu četvorku...eto, netko je već spominjao Hrvatistan...došlo mi je da super odlikašu ganjam potvrdu za IP...zbog tjelesnog...
    sretno svima!
    Eto, o ovom sam između ostalog pričala. I što sad vrijedi reći dečku da će se snaći i u nekoj drugoj školi kad je zbog četvorke iz tjelesnog "nepoželjan" u školi kojoj pripada? Nepravedno do bola!! Anin, i ja navijam za prijemni. A tom profesoru koji je tvom sinu dao JEDINU četvorku s tim prosjekom.... bah!.... bolje da ne kažem: nije pristojno.

  26. #576
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Sustav upisa u srednje škole je stvarno nakaradan, i ja se isto toplo nadam da će već slijedeće godine ove traženije gimnazije uvesti nekakve provjere znanja. Međutim, djeca sa teškoćama i njihov direktni upis u srednju školu zaista nema nikakve veze sa tim nakaradnim sustavom, niti postoji nešto što se zove potvrda za IP, niti je rješenje o primjerenom obliku školavanja nešto što se može ganjati.

  27. #577
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Inače, i ja sam imala četvorku iz tjelesnog u osmom razredu, to mi je bila jedina, i ipak sam se uspjela upisati u MIOC jer je u ta davna vremena bio moguć upis sa jednom četvorkom (osim iz predmeta koji su se bodovali). Sigurno da se ne bih dobro osjećala da se nisam uspjela upisati radi četvorke iz tjelesnog.

  28. #578

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    I ja sam svojedobno danima bila ispod crte u V. gimnaziji, zbog četvorki iz tjelesnog i likovnog. Znam što to znači kad se odličan učenik ne može upisati u školu u koju želi jer je tako mnogo onih koji imaju prosjek 5,0 a nemaju više znanja (uvjerila se na svoje oči). Zato i sudjelujem svake godine u javnoj raspravi o upisima u srednje škole, iako mi je vlastito dijete još godinama daleko od upisa. I ne vjerujem da nema efekta od toga, pokušavam samu sebe uvjeriti da je bolje napisati išta nego ništa

  29. #579

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Zato i sudjelujem svake godine u javnoj raspravi o upisima u srednje škole, iako mi je vlastito dijete još godinama daleko od upisa. I ne vjerujem da nema efekta od toga, pokušavam samu sebe uvjeriti da je bolje napisati išta nego ništa
    Svaka čast na entuzijazmu tanja!


  30. #580
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    I ja sam svojedobno danima bila ispod crte u V. gimnaziji, zbog četvorki iz tjelesnog i likovnog. Znam što to znači kad se odličan učenik ne može upisati u školu u koju želi jer je tako mnogo onih koji imaju prosjek 5,0 a nemaju više znanja (uvjerila se na svoje oči). Zato i sudjelujem svake godine u javnoj raspravi o upisima u srednje škole, iako mi je vlastito dijete još godinama daleko od upisa. I ne vjerujem da nema efekta od toga, pokušavam samu sebe uvjeriti da je bolje napisati išta nego ništa
    Tako je.

    Treba sudjelovati jer to je jedini način da pokušamo nešto promijeniti, bez obzira na to koliko malo izgledalo.

    Inače, ja sam jako zamjerila odgovornima iz MZOŠ kad su prije 2 godine promijenili pravila za upis. Ranije su se bodovale ocjene samo iz sedmog i osmog razreda, a onda su promijenili to pravilo na bodovanje od petog do osmog. Zdravoseljački - nije fer mijenjati pravila igre unutar utakmice. Kćer mog kolege zbog četvorke iz nečega (ne znam, likovni ili povijest) tako je završila u desetoj, a ne u željenom MIOCu. Zadovoljna je tamo, planira upis na FER i ja sam sigurna da će uspjeti.

    Moje dijete je upalo u MIOC, ali da nije uspio, već smo unaprijed doma imali razrađenu taktiku i alternative za dalje. Ne bi bio kraj svijeta. ALi slažem se da nipošto nije u redu ni fer, pogotovo prema ovim generacijama "između" starog i novog načina bodovanja, gdje je dijete moglo imati četvorku iz štajaznam tjelesnog u petom razredu kad se to nije brojilo u prosjek za srednju. Trebali su reći da nova pravila vrijede za generacije koje tek kreću u peti razred, a ne za sve koji su već možda imali slabiji prosjek, ne znajući kako će se to promijeniti. Ufff....

    Ovo mi je prvo palo na pamet jer sam na tu temu pisala pisma i sudjelovala u javnoj raspravi, ali svakako nije jedino (da sad ne spominjem bodove iz umjetničkog obrazovanja, a našlo bi se toga još puno). Kao da oni iz MZOŠ koji o tome odlučuju nemaju djecu školske dobi.. ne znam.... Ili su neki jednakiji od drugih, ufff.... Moju djecu nije pogodilo to pravilo o prosjeku za četiri godine, umjesto za dvije, ali ima GOMILA djece koja su sada nadrapala upravo radi ovoga.

    Nema veze. Preživjet ćemo. Ali ostavlja gadan okus.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 30.06.2015. at 08:31

  31. #581
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pa može se to i drugačije gledati. Potpuno se slažem da nije u redu mijenjati pravila za vrijeme utakmice, ali ne može se reći da su na ovaj način nekako oštećeni oni bolji. Upis je po ocjenama, a dobili su malu prednost oni koji su vodili računa o ocjenama i onda kad to nije bilo "važno za upis".

  32. #582
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Pa može se to i drugačije gledati. Potpuno se slažem da nije u redu mijenjati pravila za vrijeme utakmice, ali ne može se reći da su na ovaj način nekako oštećeni oni bolji. Upis je po ocjenama, a dobili su malu prednost oni koji su vodili računa o ocjenama i onda kad to nije bilo "važno za upis".
    To je istina, ali nastavno na gornju diskusiju o djeci koja se ne mogu upisati u željene škole zbog četvorke iz "nevažnog" predmeta, mislila sam da treba i ovo spomenuti.

  33. #583
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Da su neki znali da će se bodovati sve od petog, a ostali nisu, onda ne bi bilo pošteno. Ovako je svima isto.

  34. #584

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    26

    Početno

    Sve je to posaljedica snizavanja kriterija (u odnosu na prije 10 godina), sto povlaci inflaciju odlikasa (efekt stropa), pa je gledanje ocjena od 5 r. valjda bio pokusaj kakvog takvog veceg razlikovanj odlikasa.

  35. #585

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Moje dijete je upalo u MIOC, ali da nije uspio, već smo unaprijed doma imali razrađenu taktiku i alternative za dalje. Ne bi bio kraj svijeta.
    Samo sam svratila da čestitam Miočanu i mami .

    Što se ostalog tiče-u pravu si: pravila igre nisu fer, općenito sustav sve više truli, ali trenutno je važan osmjeh djeteta koje je uspjelo zasluženo. Ne bi bio kraj svijeta ni da nije uspio u onom što je željelo, ali ovako ide korak dalje sretan i s osmjehom na licu.
    Bravo L., bravo mama!

  36. #586
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj mim prvotno napisa Vidi poruku
    Samo sam svratila da čestitam Miočanu i mami .

    Što se ostalog tiče-u pravu si: pravila igre nisu fer, općenito sustav sve više truli, ali trenutno je važan osmjeh djeteta koje je uspjelo zasluženo. Ne bi bio kraj svijeta ni da nije uspio u onom što je željelo, ali ovako ide korak dalje sretan i s osmjehom na licu.
    Bravo L., bravo mama!
    Hvala, ali samo djetetu treba čestitati - ovo dijete si je to samostalno priskrbilo. Osim uspjeha, bio je (mislim) drugi ispod crte za izravan upis i po rezultatima Infokupa, tako da mu je za dvije dlake izmaknuo izravni upis na temelju rezultata državnog natjecanja.

    Imat ću veće veselje iduće godine s mlađim, koji je jako sličan tvojoj kćeri - teškoće čitanja koje se naročito manifestiraju u nekim predmetima, potreba za usmenim ispitivanjima i slično, pa prosjek nije bez mrlje, nađe se tu i tamo četvorka. Nema veze. Ima školaaa bratemili raznih. Naći će se nešto baš po njegovoj mjeri. On ionako ima bitno drugačije interese od brata. Snubim ga za jezičnu (jer mu to ide odlično) ali nije mu to prvo na listi. Za njega je neka opća gimnazija jer nije tako siguran što želi... ili Prelog o kojem ne prestaje pričati, iako ja mislim da to nije najbolji odabir za to dijete.

    Kad upisi prođu, sve sjedne na mjesto i krene se dalje. Nedavno sam mlađem sinu liječila komplekse - pokazala mu svoje svjedodžbe iz srednje škole, a ono unutra - bosanski lonac ... Bila sam odlikaš u osnovnoj, a u srednjoj sam bila ispod crte s prosjekom negdje 4,4 i dobro! Klinci su odahnuli kad su vidjeli moje trojke iz matematike (komada dva u četiri godine), he he he...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 30.06.2015. at 11:58

  37. #587
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Zeznuto ke to sa ocjenama jer je pamcenje prilicno selektivno.
    Danas sam nasla svoje iz osnovne skole, pa sam virnula u sesti razred. Bolje da nisam, mogla bih mirnije duse djetetu ispirati mozak.
    posebno me razveselio opisni dio u kojem pise da uspjeh NIJE rezultat rada.

  38. #588
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Pratim!

  39. #589
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Zeznuto ke to sa ocjenama jer je pamcenje prilicno selektivno.
    Danas sam nasla svoje iz osnovne skole, pa sam virnula u sesti razred. Bolje da nisam, mogla bih mirnije duse djetetu ispirati mozak.
    posebno me razveselio opisni dio u kojem pise da uspjeh NIJE rezultat rada.
    Eee, tako je bilo i kod mene, pa su me roditelji lijepo uvalili u glazbenu školu (kao i ja uostalom svoju djecu) da steknem radne navike. Tam se brzo djeca uvjere na vlastitoj koži da neke stvari možeš postići samo radom. Idealno za prepametne klince čiji uspjeh u OŠ nije rezultat rada. Mislim, ne mora biti baš GŠ, može biti sport ili ples ili bilo kakva aktivnost koja traži dugotrajni ozbiljni angažman.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 30.06.2015. at 12:37

  40. #590
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    Ajde pisite cure bodove za skole koje vidite koliko ima zadnji !


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  41. #591
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Evo podaci koje je uspio pročitati Vedran:

    V. Prelog, prirodoslovna gimnazija: 77,5 bodova
    Lucijanka: 77,91
    V gimnazija: 78,70
    MIOC: Prvih 279. ima maksimalni broj bodova iako ih upisuju samo 203 (kako će odabrati od svih njih bez prijemnog, pojma nemam)

    Za Lucijanku i V gimnaziju možda ne štima baš zadnja decimala jer mu se nije htjelo poredati po bodovima pa je onda napikavao kroz abecedni redoslijed.

  42. #592
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Neće birati, moraju ih sve upisati.

  43. #593
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Neće birati, moraju ih sve upisati.
    Tako je.
    Svaki kandidat kraj kojeg piše da je unutar kvote upada.

  44. #594

    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Postovi
    201

    Početno

    To znaci da moraju upisati jos dva razreda? Tih s maksimalnim brojem bodova?

  45. #595
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ili staviti više djece u jedan razred. Pa tako im je sigurno svake godine, nije to ništa novo.

  46. #596
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ma da.
    Tako je i lani bilo.

  47. #597
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    U generaciji prije moje je bilo 13 razreda. Inace uvijek 12. U MIOCu ocito uvijek imaju previse đaka. Nas je u razredu bilo 38

  48. #598
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    lunahor, evo:

    Škola Plasman Bodovi
    XV 279. 79,93
    II 156. 78,85
    V 182. 78,68
    Tituš 103. 78,85
    XVI dvojezična 26. 78,93
    III 130. 73,86

  49. #599
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ili staviti više djece u jedan razred. Pa tako im je sigurno svake godine, nije to ništa novo.
    Da.

    Ne bih se iznenadila da je kvota postavljena na 250 učenika upravo zato jer se očekuje upis cca 300 djece. Znaju oni to.

    Nisam sad gledala koliko ih je točno s istim brojem bodova iza zadnjega ispod crte, ali ako je 12 razreda - to je 25 učenika po razredu. Ako je 10 razreda, to je 30 učenika po razredu.

  50. #600
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    ne znam kako je sada, ali kolio ja pamtim na prizemlju je 12 učionica, mislim da na katu isto. Kada smo mi išli - nastava je bila u dvije smjene, pa su upisivali po 12 razreda po generaciji. Ako je sada jedniosmjenska nastava, po broju učionica, to bi bilo 6 razreda, a to je onda 40 učenika po razredu, a toliko je nas otprilike bilo. E sada ne znam jesu mogli nadograditi još koju učionicu - mislim da ne.
    Možda je bilo jpš nekih kabineta, ne mogu se sjetiti - pišem o MIOCU.

    Ali valjda Forka zna koliko razreda upisuju

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •