Stranica 271 od 279 PrviPrvi ... 171221261269270271272273 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 13,501 do 13,550 od 13935

Tema: Gimnazije i srednje škole

  1. #13501

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Možda nije svejedno da li odabireš smjer s dva jezika ili neki drugi u kojem je njemački fakultativni predmet.
    Mislim da je u ovome stvar.
    Ali, i taj smjer dva strana jezika nudi samo njemački kao drugi jezik, nema nastavljačkog francuskog ili nekog trećeg jezika. Koliko znam (ispravite me ako sam u krivu), u svim p-m gimnazijama u Zagrebu koje nude drugi strani jezik, taj jezik je njemački.

  2. #13502

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    98

    Početno

    Moje dijete ne bira srednju zbog jezika, zaista je svejedno koji dobije, samo da nije njemački. To je više puta jasno naglasila. S te strane bi najjednostavnije bilo uzet matematičku jer onda može birati i smjer bez 2. stranog jezika. Ali nekako nije za PM gimnazije. Nešto se o Prelogu raspitivala ali na kraju nije stigla na otvorena vrata kad su bila. A oni imaju njemački ili talijanski pa isto ovisi kuda te ubace.

    Nisam znala da opće imaju istu satnicu matematike kao i jezične zadnja dva razreda. 4 sata tjedno imaju sad u osnovnoj, 3 za gimnaziju mi izgleda malo. Pogotovo jer je to predmet na maturi.

  3. #13503

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    98

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je u ovome stvar.
    Ali, i taj smjer dva strana jezika nudi samo njemački kao drugi jezik, nema nastavljačkog francuskog ili nekog trećeg jezika. Koliko znam (ispravite me ako sam u krivu), u svim p-m gimnazijama u Zagrebu koje nude drugi strani jezik, taj jezik je njemački.
    10. gimnazija nudi različite jezike, netko je gore pisao koje sve kombinacije. Mislim da to vrijedi i za opću i matematičku.

  4. #13504
    tocekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,373

    Početno

    III. (kušlanova) ima pocetni francuski i upisuje svake godine po 2 PM razreda.

  5. #13505

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Neka onda nastavi s francuskim u Alijansi, a srednju školu neka bira po drugim kriterijima.
    Mislim da ce na kraju biti ova varijanta.

  6. #13506
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj kvizorama prvotno napisa Vidi poruku
    Moje dijete ne bira srednju zbog jezika, zaista je svejedno koji dobije, samo da nije njemački. To je više puta jasno naglasila. S te strane bi najjednostavnije bilo uzet matematičku jer onda može birati i smjer bez 2. stranog jezika. Ali nekako nije za PM gimnazije. Nešto se o Prelogu raspitivala ali na kraju nije stigla na otvorena vrata kad su bila. A oni imaju njemački ili talijanski pa isto ovisi kuda te ubace.

    Nisam znala da opće imaju istu satnicu matematike kao i jezične zadnja dva razreda. 4 sata tjedno imaju sad u osnovnoj, 3 za gimnaziju mi izgleda malo. Pogotovo jer je to predmet na maturi.
    opet pišem za X gimnaziju, moja je sada 3. razred opće i po pravilima bi trebali imati samo 3. sata matematike (prva dva razreda su imali po 4 sata tjedno)... ove godine su im stavili dodatnu matematiku 1 sat tjedno i rekli da su svi obavezni ići što mislim da je odlično upravo zbog mature
    tako da, gdje ima volje ima i načina
    Posljednje uređivanje od Boxica : 13.09.2023. at 09:23

  7. #13507

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    98

    Početno

    Citiraj Boxica prvotno napisa Vidi poruku
    opet pišem za X gimnaziju, moja je sada 3. razred opće i po pravilima bi trebali imati samo 3. sata matematike (prva dva razreda su imali po 4 sata tjedno)... ove godine su im stavili dodatnu matematiku 1 sat tjedno i rekli da su svi obavezni ići što mislim da je odlično upravo zbog mature
    tako da, gdje ima volje ima i načina
    Ovo je stvarno odlično! Veliki plus za školu.
    Ona kombinacija s jezicima koju si stavila jučer dakle vrijedi za opću? Da li znaš koja je kombinacija u dvojezičnom razredu?

  8. #13508
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Imam i ja jedno pitanje za X.gimnaziju (za frendicu).

    Postoji li osim opće i PM razred u X. gimnaziji, koji ima onu grupu predmeta na eng? Ako da, koliko ima takvih razreda - opći smjer, a koliko PM smjer? Hvala.

  9. #13509
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Imam i ja jedno pitanje za X.gimnaziju (za frendicu).

    Postoji li osim opće i PM razred u X. gimnaziji, koji ima onu grupu predmeta na eng? Ako da, koliko ima takvih razreda - opći smjer, a koliko PM smjer? Hvala.
    po 2 razreda su na engleskom
    https://deseta-gimnazija.hr/?page_id=253

  10. #13510
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Boxice,

    jel dobro vidim?

    Znači ukupno 4 razreda:

    2 razreda opća i 2 razreda PM smjer.
    Super, prenijet ću joj.

  11. #13511
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj kvizorama prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je stvarno odlično! Veliki plus za školu.
    Ona kombinacija s jezicima koju si stavila jučer dakle vrijedi za opću? Da li znaš koja je kombinacija u dvojezičnom razredu?
    evo podataka od prošle godine, onda je još bila korona pa su stavljali sve na web
    https://deseta-gimnazija.hr/?p=9772

    dakle nije bilo francuza prošle godine, očito se mijenja svake godine
    Posljednje uređivanje od Boxica : 13.09.2023. at 16:00

  12. #13512
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Hvalaaa

  13. #13513

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    98

    Početno

    Citiraj Boxica prvotno napisa Vidi poruku
    evo podataka od prošle godine, onda je još bila korona pa su stavljali sve na web
    https://deseta-gimnazija.hr/?p=9772

    dakle nije bilo francuza prošle godine, očito se mijenja svake godine

    Puno hvala!
    Nisam znala da je moguće u jednom razredu imat dva strana jezika, čini mi se da ipak poštuju dječje želje? Vidim da ovdje ima jako puno kombinatorike i da su različite varijante s jezicima i izbornim predmetima moguće. Želje ispunjavaju po bodovima na upisima ili nešto drugo? Oba smjera imaju prijemni ispit, jel tako?

    Ona se pomirila da su male šanse za francuski u gimnaziji. Ne znam koliko osnovnih škola nudi francuski jezik da bi se našao dovoljan broj djece nastavljača. Nama su u školi rekli da djeca koja ga žele nastaviti najčešće upišu 4. ili 18.gimnaziju i još im vrijedi A2 na DELF ispitu za direktan upis, ali te škole ne gledamo. Dijelom zbog lokacije, dijelom zbog programa.

  14. #13514

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj kvizorama prvotno napisa Vidi poruku
    Puno hvala!
    Nisam znala da je moguće u jednom razredu imat dva strana jezika, čini mi se da ipak poštuju dječje želje? Vidim da ovdje ima jako puno kombinatorike i da su različite varijante s jezicima i izbornim predmetima moguće. Želje ispunjavaju po bodovima na upisima ili nešto drugo? Oba smjera imaju prijemni ispit, jel tako?

    Sigurno se ne ispunjavaju želje prema tome koliko je tko imao bodova na upisu, već se gleda broj učenika zainteresiran za određeni strani jezik i njegov stupanj (početni/nastavljački), pa se razredi slažu prema tome. Vjerojatno se u obzir uzima i raspoloživa satnica profesora.

  15. #13515
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj kvizorama prvotno napisa Vidi poruku
    Puno hvala!
    Nisam znala da je moguće u jednom razredu imat dva strana jezika, čini mi se da ipak poštuju dječje želje? Vidim da ovdje ima jako puno kombinatorike i da su različite varijante s jezicima i izbornim predmetima moguće. Želje ispunjavaju po bodovima na upisima ili nešto drugo? Oba smjera imaju prijemni ispit, jel tako?

    Ona se pomirila da su male šanse za francuski u gimnaziji. Ne znam koliko osnovnih škola nudi francuski jezik da bi se našao dovoljan broj djece nastavljača. Nama su u školi rekli da djeca koja ga žele nastaviti najčešće upišu 4. ili 18.gimnaziju i još im vrijedi A2 na DELF ispitu za direktan upis, ali te škole ne gledamo. Dijelom zbog lokacije, dijelom zbog programa.
    ne znam kako slažu razrede, E. je dobila što je htjela pa se nisam raspitivala dalje...
    što se tiče prijemnih, ovdje su podaci za ovogodišnje upise što ne znači da će biti isto sljedeće godine

  16. #13516

    Datum pristupanja
    Apr 2023
    Postovi
    5

    Početno

    Citiraj kvizorama prvotno napisa Vidi poruku
    Moje dijete ne bira srednju zbog jezika, zaista je svejedno koji dobije, samo da nije njemački. To je više puta jasno naglasila. S te strane bi najjednostavnije bilo uzet matematičku jer onda može birati i smjer bez 2. stranog jezika. Ali nekako nije za PM gimnazije. Nešto se o Prelogu raspitivala ali na kraju nije stigla na otvorena vrata kad su bila. A oni imaju njemački ili talijanski pa isto ovisi kuda te ubace.

    Nisam znala da opće imaju istu satnicu matematike kao i jezične zadnja dva razreda. 4 sata tjedno imaju sad u osnovnoj, 3 za gimnaziju mi izgleda malo. Pogotovo jer je to predmet na maturi.
    Moja je ove godine upisala Prelog, ona je htjela početni njemački ali nije bilo dovoljno zainteresiranih, pa je razred podjeljen na početni talijanski i nastavljački njemački.
    U osnovnoj je francuski učila 8 godina, htjela je nastaviti, ali je primarno birala program i školu koja joj odgovara, a francuski nastavlja u Alijansi. Naravno da to znači dodatnu aktivnost nakon škole i ovisi o motiviranosti djeteta. Moja voli jezike, pa nek tjera dok će joj se dati.
    Iz njene generacije je 4 ili 5 klinaca upisalo II gimnaziju i oni imaju nastavljački francuski.
    Možda netko zna za V. gimnaziju, znam da imaju nastavljački francuski, ali ne znam u kojoj opciji

  17. #13517

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    98

    Početno

    Citiraj valala prvotno napisa Vidi poruku
    Moja je ove godine upisala Prelog, ona je htjela početni njemački ali nije bilo dovoljno zainteresiranih, pa je razred podjeljen na početni talijanski i nastavljački njemački.
    U osnovnoj je francuski učila 8 godina, htjela je nastaviti, ali je primarno birala program i školu koja joj odgovara, a francuski nastavlja u Alijansi. Naravno da to znači dodatnu aktivnost nakon škole i ovisi o motiviranosti djeteta. Moja voli jezike, pa nek tjera dok će joj se dati.
    Iz njene generacije je 4 ili 5 klinaca upisalo II gimnaziju i oni imaju nastavljački francuski.
    Možda netko zna za V. gimnaziju, znam da imaju nastavljački francuski, ali ne znam u kojoj opciji
    5. gimnazija nema francuski. Ni početni nit napredni.
    Od jezika imaju samo nastavljački njemački.

    Da sumiram:
    Francuski ima 2.,3., 4., 7., 10., 16., 18. i Tituš. Iznenađujuće velik broj škola. Nastavljački ovisi o broju kandidata koji su ga učili i na to se ne može pouzdati.
    Nailazim na oprečne informacije, a nigdje nisam našla službeno, smije li učenik upisati početni francuski ako ga je već učio u osnovnoj školi?

  18. #13518
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Za francuski ne znam, ali drugi se jezici po raznim gimnazijama sigurno mogu.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 30.09.2023. at 17:35

  19. #13519
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    http://gimnazija-deveta-zg.skole.hr/skola/fakultativna


    Ne znam jel to već od prvog ili 3.;4.


    Ali profačice su odlične
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 30.09.2023. at 19:59

  20. #13520
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj kvizorama prvotno napisa Vidi poruku
    5. gimnazija nema francuski. Ni početni nit napredni.
    Od jezika imaju samo nastavljački njemački.

    Da sumiram:
    Francuski ima 2.,3., 4., 7., 10., 16., 18. i Tituš. Iznenađujuće velik broj škola. Nastavljački ovisi o broju kandidata koji su ga učili i na to se ne može pouzdati.
    Nailazim na oprečne informacije, a nigdje nisam našla službeno, smije li učenik upisati početni francuski ako ga je već učio u osnovnoj školi?
    Mislim da smije, pitaj u školi koja te zanima
    u 5. se smije upisati početni njemački iako si već učio ukoliko postoji dovoljno njih za razred
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 30.09.2023. at 20:02

  21. #13521
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Mislim da i I. gimnazija ima francuski.

  22. #13522
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Za francuski ne znam, ali drugi se jezici po raznim gimnazijama sigurno mogu.
    To ovisi o školi, npr. u 2. gimnaziji se nije mogao upisati početni njemački ako se učio u osnovnoj školi od 4. do 8. razreda, već samo napredni, a čini mi se da je tako i u 7.

  23. #13523

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    98

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da smije, pitaj u školi koja te zanima
    u 5. se smije upisati početni njemački iako si već učio ukoliko postoji dovoljno njih za razred
    Do škole koja ju zanima tek treba doći. Ide nekim sistemom eliminacije.

    Njoj je prijatelj, čija je sestra u petoj, reko da uopće nemaju mogućnost početnog jezika, nego smjer s dva jezika ima napredni njemački. Ostala dva su pojačana matematika ili pojačana informatika. Kaže da joj je to malo prežestoko, pogotovo ako ne upadne u smjer s informatikom.
    Mislim da je kod njih u školi matematika osrednja i da ona sama vidi da bi joj moglo biti teško.

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    To ovisi o školi, npr. u 2. gimnaziji se nije mogao upisati početni njemački ako se učio u osnovnoj školi od 4. do 8. razreda, već samo napredni, a čini mi se da je tako i u 7.
    A ima li negdje na stranicama škole ta informacija? Stoji li ta informacija na upisima? Pokušali smo guglati neki pravilnik, ali to nigdje nije napisano i očito je do odluke škole. Usmenom predajom kruže priče ako nema dovoljno kandidata za napredni, da ne može upisati početni, nego dijete bira jezik koji nije učio.

    Gdje se u aplikaciji na upisima pišu želje za jezikom? Ili se to bira kad su se već upisali?

  24. #13524

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    98

    Početno

    Ja sam prekrižila jezične jer mi se činila premala satnica matematike dok nisam osvjestila da je tek neznatno veća od opće. Njima u školi dost pričaju o jezičnima.
    Postovi o upisima u jezičnu su prebačeni na ovu temu i spojeni s ostalima? Vidim da se najviše piše o miocu, pa ne nailazim postove o upisima u jezičnu. Ako netko ima svježa iskustva, bila bih zahvalna. Čude me jako niski pragovi (71 bod?) Kakvi su klinci na inicijalnim ispitima, kakvi su na maturi?

    Kakav je dvojezični program u 16.gimnaziji?

  25. #13525
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj kvizorama prvotno napisa Vidi poruku
    ..
    Nailazim na oprečne informacije, a nigdje nisam našla službeno, smije li učenik upisati početni francuski ako ga je već učio u osnovnoj školi?
    Recimo da upise skolu koja ima samo taj jezik kao drugi početni onda bi mogla ga ponovno upisati, no ako škola ima 2 pocetna onda će vjerojatno tu staviti dijete u neki drugi početni jezik. Bar sam tako čula. Moja ide na početni drugi jezik nije htjela nastaviti s ovim dosadašnjim (njemacki).

    Što se jezičnih tiče- da imaju dosta niže bodove za upis od opcih. Mislim da je to super, ovaj 5.0 teror je neizdrživ. 71 bod znači par četvorki u sedmom i osmom ili neka trojka, u moje vrijeme (davno priznajem) su to bili odlični učenici koji su bez problema zavrsavali srednju i kasnije faks. Pogotovo sto ih mnoge pubertet uhvati, ne žele učiti, žele van, družiti se itd... kasnije se opet urazume (nadam se)

    Što se tiče mature - pogledaj ŠER.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 02.10.2023. at 07:02

  26. #13526

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Marija prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da i I. gimnazija ima francuski.
    Ima, ali, kao i u drugim školama, mogućnost upisa ovisi o broju zainteresiranih učenika i možda još nekim faktorima. Konkretno znam za jednu učenicu koja je htjela u I. uzeti nastavljački francuski, ali nije mogla jer je te godine bilo premalo zainteresiranih, pa je uzela početni njemački (za koji se uvijek nađe dovoljno učenika). Ne znam kako je iz godine u godinu.
    Po onom što čujem i čitam, rekla bih da je za drugi strani jezik najjednostavnija situacija s njemačkim - većina općih gimnazija nudi početni njemački, p-m gimnazije većinom nastavljački, a za ostale jezike mogućnost nastavljanja učenja ovisi o trenutnoj situaciji te godine.
    Isto tako mi se čini da jezične gimnazije imaju više mogućnosti kombinacija raznih stranih jezika (očekivano).

  27. #13527
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj kvizorama prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam prekrižila jezične jer mi se činila premala satnica matematike dok nisam osvjestila da je tek neznatno veća od opće. Njima u školi dost pričaju o jezičnima.
    Postovi o upisima u jezičnu su prebačeni na ovu temu i spojeni s ostalima? Vidim da se najviše piše o miocu, pa ne nailazim postove o upisima u jezičnu. Ako netko ima svježa iskustva, bila bih zahvalna. Čude me jako niski pragovi (71 bod?) Kakvi su klinci na inicijalnim ispitima, kakvi su na maturi?

    Kakav je dvojezični program u 16.gimnaziji?

    sve ove informacije potraži ovdje:
    https://mzo.gov.hr/ser-skolski-e-rudnik-3419/3419

  28. #13528
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Što se jezičnih tiče- da imaju dosta niže bodove za upis od opcih. Mislim da je to super, ovaj 5.0 teror je neizdrživ. 71 bod znači par četvorki u sedmom i osmom ili neka trojka, u moje vrijeme (davno priznajem) su to bili odlični učenici koji su bez problema zavrsavali srednju i kasnije faks.
    Ovo si izvrsno napisala - 5.0 teror, potpuno se slažem i dodat ću da s mojom kćeri na PMF idu i studenti koji su završili opće, jezične i matematičke gimnazije i strukovne škole.

    16. gimnazija je izvrsna i ako dijete želi upisati tu školu, samo naprijed.

  29. #13529
    Cocolina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    864

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo si izvrsno napisala - 5.0 teror, potpuno se slažem i dodat ću da s mojom kćeri na PMF idu i studenti koji su završili opće, jezične i matematičke gimnazije i strukovne škole.

    16. gimnazija je izvrsna i ako dijete želi upisati tu školu, samo naprijed.
    upravo to, teror!
    Moje frendice su išle u 16. i mislim da su svi upisali željeni faks, i završili ga.

  30. #13530

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    98

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Recimo da upise skolu koja ima samo taj jezik kao drugi početni onda bi mogla ga ponovno upisati, no ako škola ima 2 pocetna onda će vjerojatno tu staviti dijete u neki drugi početni jezik. Bar sam tako čula. Moja ide na početni drugi jezik nije htjela nastaviti s ovim dosadašnjim (njemacki).

    Što se jezičnih tiče- da imaju dosta niže bodove za upis od opcih. Mislim da je to super, ovaj 5.0 teror je neizdrživ. 71 bod znači par četvorki u sedmom i osmom ili neka trojka, u moje vrijeme (davno priznajem) su to bili odlični učenici koji su bez problema zavrsavali srednju i kasnije faks. Pogotovo sto ih mnoge pubertet uhvati, ne žele učiti, žele van, družiti se itd... kasnije se opet urazume (nadam se)

    Što se tiče mature - pogledaj ŠER.
    Nečeg sličnog se boji. Većina u osnovnim školama uči njemački za drugi strani jezik. Malo je osnovnih škola s francuskim, još manje s talijanskim. Ako gimnazija nudi samo njemački i talijanski (to je situacija s Prelogom) i ako većina neće htjet njemački nastavljački, a u početni ih neće moć stavit ta djeca imaju prioritet za talijanski razred. I onda ostatak mora njemački.

    X se za sada čini s najviše izbora, a po rasporedu koji je bio linkan i navećim šansama za 2.strani jezik "sve osim njemačkog".

  31. #13531

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    98

    Početno

    Citiraj Cocolina prvotno napisa Vidi poruku
    upravo to, teror!
    Moje frendice su išle u 16. i mislim da su svi upisali željeni faks, i završili ga.
    Oni na webu imaju raspored sati i zaista nude različite jezike. I različite kombinacije. Malo me zubunjue što u jednom razredu imaju i po tri jezika (npr 1c i 1e ima njemački, talijanski i francuski). Što onda uče jezike u malim grupama? Ako je tako, to je odlično.

    Gledala sam im rezultate mature, nije baš matematika bajna. Pomalo me strah jer je njima i u osnovnoj osrednja, da baš ne kaže loša (trenutno imaju šestog profesora). S druge strane, koliko vidim fizika, kemija i biologija (tko bira) na maturi su ok.

  32. #13532
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj kvizorama prvotno napisa Vidi poruku
    ...
    X se za sada čini s najviše izbora, a po rasporedu koji je bio linkan i navećim šansama za 2.strani jezik "sve osim njemačkog".
    Da... samo za smjer opće je ove godine zadnji na listi imao mislim 79,70 tako da...

  33. #13533

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    98

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Da... samo za smjer opće je ove godine zadnji na listi imao mislim 79,70 tako da...
    Užas.
    Ako ne zabrlja ove godine trebala bi imat dovoljno. A možda bude prijemni.

    Pretpostavljam da još uvijek nema bodova na muzičku školu?

  34. #13534

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj kvizorama prvotno napisa Vidi poruku

    Pretpostavljam da još uvijek nema bodova na muzičku školu?
    Nema i neće ih ni biti.

    Znatiželjna sam, ne moraš mi odgovoriti ako previše pitam, ali - odakle dolazi takav rezolutni otpor prema učenju njemačkog?

  35. #13535
    Cocolina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    864

    Početno

    Citiraj kvizorama prvotno napisa Vidi poruku
    Oni na webu imaju raspored sati i zaista nude različite jezike. I različite kombinacije. Malo me zubunjue što u jednom razredu imaju i po tri jezika (npr 1c i 1e ima njemački, talijanski i francuski). Što onda uče jezike u malim grupama? Ako je tako, to je odlično.

    Gledala sam im rezultate mature, nije baš matematika bajna. Pomalo me strah jer je njima i u osnovnoj osrednja, da baš ne kaže loša (trenutno imaju šestog profesora). S druge strane, koliko vidim fizika, kemija i biologija (tko bira) na maturi su ok.
    Na zajedničkom sastanku u VII. ravnateljica je rekla sa su svi maturanti položili maturu i upisali željene fakultete.
    Naš je samo nas obavijestio da ide u VII. i to je to.
    Baš sam jučer bila na jednom ručku s jednim asistentom, završio je PMF, i kaže on meni, ove zagrebačke nabrijane gimnazije djecu ubiju u pojam tak da kad dođu na faks (ovdje smo razgovarali o matematici i instrukcijama) oni više nemaju volje nizašto.

    Niti jedna srednja nije savršena.

  36. #13536
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Nema i neće ih ni biti.

    Znatiželjna sam, ne moraš mi odgovoriti ako previše pitam, ali - odakle dolazi takav rezolutni otpor prema učenju njemačkog?
    A potpuno bez razloga.... jer da znaju njemački, razumjeli bi poruke našeg nacionalnog sustava ranog uzbunjivanja https://www.index.hr/vijesti/clanak/...jesti_ostalo_d

  37. #13537
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    A potpuno bez razloga.... jer da znaju njemački, razumjeli bi poruke našeg nacionalnog sustava ranog uzbunjivanja https://www.index.hr/vijesti/clanak/...jesti_ostalo_d
    Ma bravo!

    Ont. moj mlađi nije bio oduševljen učenjem njemačkog, sve dok nije na maturalnom putovanju obišao dio Njemačke i otkrio da mu dobro dođe, jer ne znaju svi engleski, pogotovo u manjim mjestima, a Austrija i Njemačka nisu nam daleko.

  38. #13538

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,652

    Početno

    Ja sam zgrožena ovim kaosom s jezicima. Neprihvatljivo mi je da ne možeš unaprijed odabrati školu i biti siguran da ćeš učiti neki jezik nego sve ovisi o sreći. Meni je žao što sam u srednjoj učila njemački jer je način učenja bio jako loš i osim što sam naučila puno gramatike ne znam reći ništa suvislo. Koliko sam vidjela kod moje djece u osnovnoj i dalje se njemački uči na isti način.
    Talijanski sam učila samo jedan stupanj u školi stranih jezika i bolje se s njim snalazim nego s njemačkim. Jezik je pjevan, lakši i čini mi se manje opterećen gramatikom. Italija nam je isto blizu a Talijani uglavnom ne znaju pričati ništa osim talijanskog tako da svakako ima i koristi od njega.

  39. #13539
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ja pak ne kužim kako vam to može biti toliko važno. Moja kći je u gimnaziji imala izborni njemački, početnički, nije naučila baš ništa a imala je uredno 5.

    Ok, vjerojatno nije svuda isto, ali da bi mi izborni jezik ikad bio neki faktor kod odabira škole, stvarno ne bi.

  40. #13540
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Citiraj ninaXY prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je žao što sam u srednjoj učila njemački jer je način učenja bio jako loš i osim što sam naučila puno gramatike ne znam reći ništa suvislo. Koliko sam vidjela kod moje djece u osnovnoj i dalje se njemački uči na isti način.
    Ovo bi bio i moj odgovor na tanjino pitanje, pisali smo o tome već negdje. Moj ga je u osnovnoj učio kao izborni predmet, ali je na kraju sedmog molio da ga ispišem, i iako mi je s jedne strane bilo glupo što prekida prije kraja, s druge sam ga razumjela.

    A meni je pak u srednjoj prof njemačkog govorila kako sam odlična i da bih trebala studirati germanistiku, a danas znam kao i nina, kao papagaj izrecitirati aus, bei, mit, nach, seit von i zu, a i od sina sam naučila Mein Hut der hat drei Ecken
    A talijanski sam samouka i apsolutno se mogu snaći u svim sitaucijama na tom jeziku, za razliku od njemačkog :/

  41. #13541
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo bi bio i moj odgovor na tanjino pitanje, pisali smo o tome već negdje. Moj ga je u osnovnoj učio kao izborni predmet, ali je na kraju sedmog molio da ga ispišem, i iako mi je s jedne strane bilo glupo što prekida prije kraja, s druge sam ga razumjela.

    A meni je pak u srednjoj prof njemačkog govorila kako sam odlična i da bih trebala studirati germanistiku, a danas znam kao i nina, kao papagaj izrecitirati aus, bei, mit, nach, seit von i zu, a i od sina sam naučila Mein Hut der hat drei Ecken
    A talijanski sam samouka i apsolutno se mogu snaći u svim sitaucijama na tom jeziku, za razliku od njemačkog :/

    Loool, to je isto kao što smo mi par sati francuskog u srednjoj proveli pjevajući L'ete indien od Joe Dassina, i to se nekad nekima činilo kao gubitak vremena, ali danas je to sav francuski koji znam (i volim)

  42. #13542

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo bi bio i moj odgovor na tanjino pitanje, pisali smo o tome već negdje. Moj ga je u osnovnoj učio kao izborni predmet, ali je na kraju sedmog molio da ga ispišem, i iako mi je s jedne strane bilo glupo što prekida prije kraja, s druge sam ga razumjela.

    A meni je pak u srednjoj prof njemačkog govorila kako sam odlična i da bih trebala studirati germanistiku, a danas znam kao i nina, kao papagaj izrecitirati aus, bei, mit, nach, seit von i zu, a i od sina sam naučila Mein Hut der hat drei Ecken
    A talijanski sam samouka i apsolutno se mogu snaći u svim sitaucijama na tom jeziku, za razliku od njemačkog :/
    Ali to nema veze s njemačkim jezikom kao takvim, nego s kvalitetom nastave, za koju zaista ne možete unaprijed znati kakva će biti.
    Njemački jezik ne ulazi tako lako u uho i u govor kao npr. engleski kojem smo svi, ne izloženi, nego preplavljeni, ili talijanski, koji je navodno gramatički lakši (kažem navodno jer ga nikad nisam učila pa ne mogu tvrditi). Ali s obzirom na njegovu raširenost u Europi, mislim da uopće nije loše imati makar nekakve osnove tog jezika.

    Pitala sam odakle takav rezolutni otpor učenju njemačkog kod djeteta jer sam i sama imala takav otpor negdje u dobi od 10 godina. Samo, ja znam odakle to meni - ne zato što bih s 10 godina unaprijed znala da neću ništa naučiti, nego jer sam odrastala uz partizansku dječju književnost gdje su "Švabe" bili najgori mogući negativci (šifra: France Bevk, Anđelka Martić i slični autori ). I zato mi je njemački u toj dobi bio užasno odbojan i nisam htjela ni čuti da upišem fakultativni njemački koji se nudio u OŠ kao drugi jezik. Nisu me tjerali.
    Pa sam ga dobila kao drugi jezik u gimnaziji, više nije bilo izbora hoćeš-nećeš, nego me tako zapalo. Učila sam ga u gimnaziji (vrlo loša nastava!) i kasnije samoinicijativno još tri godine u školi stranih jezika i nije mi žao. Znanje mi je u međuvremenu zakržljalo jer ga ne koristim (zbog sveprisutnog engleskog), ali da mi zatreba, snašla bih se bez problema (bilo je nekoliko situacija). I sama sebi sam smiješna kad se sjetim svojih "argumenata" protiv učenja njemačkog u osnovnoškolskoj dobi.

    Sa sadašnje pozicije, zaista ne vidim zašto bi bilo toliko presudno učenje ili neučenje baš nekog određenog jezika u gimnaziji. U Hrvatskoj se općenito u kontinentalnim krajevima češće uči njemački, uz obalu talijanski, a drugih jezika ima, ali u manjoj mjeri i teško je naciljati baš neki određeni strani jezik na željenoj razini u odgovarajućoj srednjoj školi. Zato mislim da to ne bi trebao biti eliminacijski faktor, osim u situaciji kad se bira dvojezični program u jezičnoj gimnaziji.

  43. #13543
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Moje jedno dijete je učilo njemački cijelu osnovnu školu, prestalo je sad u srednjoj.
    Drugo dijete talijanski u OŠ.

    Meni osobno je njemački kad ga slušam jako ružan jezik (oduvijek mi je takav bio). Govorim englski i francuski, a talijsnaki sma išla na 3 stupnja i mogu reć da mi ide dobro sa samo ta tri stupnja.

    Al evo baš sam razmišljala neki dan da ću prvom prilikom kad krenu neki godišnji odmori, primit se učenja njemačkog preko Duolingo aplikacije, čisto da u DM-u ne trebam čitat sitna slova na etiketama nego da odmah vidim naziv na proizvodu hahaha
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 04.10.2023. at 14:03

  44. #13544
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Od sad možete studirati hrvatski u Istanbulu, a turski reklamiraju ko najslađi i najlakši jezik!

  45. #13545

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    98

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja pak ne kužim kako vam to može biti toliko važno. Moja kći je u gimnaziji imala izborni njemački, početnički, nije naučila baš ništa a imala je uredno 5.

    Ok, vjerojatno nije svuda isto, ali da bi mi izborni jezik ikad bio neki faktor kod odabira škole, stvarno ne bi.
    Drugi strani jezik je obavezni predmet u većini gimnazijskih programa. Normalno da je nekom djetetu važno koji je, ako već postoji mogućnost izbora. Da ne postoji, ne bih se raspitivala.
    Koji su drugi kriteriji odabira neke gimnazije?

  46. #13546

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    98

    Početno

    Citiraj ninaXY prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam zgrožena ovim kaosom s jezicima. Neprihvatljivo mi je da ne možeš unaprijed odabrati školu i biti siguran da ćeš učiti neki jezik nego sve ovisi o sreći. Meni je žao što sam u srednjoj učila njemački jer je način učenja bio jako loš i osim što sam naučila puno gramatike ne znam reći ništa suvislo. Koliko sam vidjela kod moje djece u osnovnoj i dalje se njemački uči na isti način.
    Talijanski sam učila samo jedan stupanj u školi stranih jezika i bolje se s njim snalazim nego s njemačkim. Jezik je pjevan, lakši i čini mi se manje opterećen gramatikom. Italija nam je isto blizu a Talijani uglavnom ne znaju pričati ništa osim talijanskog tako da svakako ima i koristi od njega.
    Upravo to. U Zagrebu postoji preko 20 gimnazija, sve manje više nude isto. Ovdje sam naučila i da je program jezične i opće gotovo identičan; razlika od 1 sata matematike u prve dve godine i malo više sati stranih jezika.

    Koja ja razlika između 2.i 7.gimnazije? Isti ulaz, drugi turnus?
    Koja je razlika između Tituša i Gornjogradske, osim što Tituš ima prijemni ispit?
    Koja je razlika između 9., 10. i 11.?
    Neke imaju samo jutarnji turnus, ali i to je podložno promijeni.
    Ponuda 2.stranog jezika, eventualno nekog fakultativnog.

    Ima nekih udaljenijih koje ne gleda (tipa Lucijanka ili 12.), ali sve ove u nekom širem centru mogu doć u obzir.
    Prirodno se nameće da kada već bira, izabrani jezik bude kriterij, iako ga nažalost ne možeš unaprijed odabrati i ne možeš čak niti znati hoće li baš taj jezik biti u ponudi i u godinu kada se upisuješ.

  47. #13547
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku

    Al evo baš sam razmišljala neki dan da ću prvom prilikom kad krenu neki godišnji odmori, primit se učenja njemačkog preko Duolingo aplikacije, čisto da u DM-u ne trebam čitat sitna slova na etiketama nego da odmah vidim naziv na proizvodu hahaha
    Počni. Ja sam na 251.danu njemačkog u Duolingu. Neki dan više učim, neki manje. Naučila sam stvarno puno. Govoriti jos baš i ne, ali zato razumijem u dm sve što procitam. Imala sam samo godinu dana učenja njemackog u školi.
    Težak je. Teži i od talijanskog i od francuskog.
    Cilj mi je da naučim toliko da mogu kupovati i naručivati u restoranu kad putujem po Austriji

  48. #13548
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Kvizorama,
    Za 2.gimnaziju sam čula od jedne mame da jako malo idu na izlete i putuju. Eto nekome je i to bitno.

    Odabir gimnazije bi ovisio prije svega o mogućnostima i željama djeteta.
    Znači ako je dijete odličan učenik, voli i želi učiti odabrala bih one gimnazije (opće/jezične) koje su bolje po rezultatima mature odnosno traže najviše bodova za upis. To bi mi bio prvi kriterij.

    Ako dijete ipak toliko ne grize i limitirano je svojim ocjenama, onda bi izbor automatski bio sužen.

    Zapravo kad bolje razmislim dijete se treba izjasniti za početak jezična ili opća.

    U jezičnima skoro neće biti dečki u razredu, u općima ipak bude. Možda je i to kriterij nekima.
    Nastava u jednoj ili dvije smjene? Možda taj kriterij.
    Udaljenost vam nije bitan faktor jer "pucate" na široki centar koji vam odgovara.

    Čini mi se da si ipak malo zakomplicirala taj odabir gimnazije više nego što je potrebno.

    Neka dijete ode na otvorena vrata škola, osjeti vibru, raspita se medju djecom.
    Ne znam što bih ti rekla drugo.

  49. #13549
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Beti bravoo !

  50. #13550
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Kriteriji - program prije svega, sat matematike manje u jezičnoj nije uopće malo, nakupi se tu dobar broj sati kroz godinu. Isto tako, očekujem da je nastava jezika u jezičnoj 'jača' i zahtjevnija nego u općoj, pa bi mi bilo logično da jezičnu biraju djeca koju zanimaju i dobro im idu jezici. Broj bodova potrebnih za upis, rezultati škole na maturi, blizina škole, usmena predaja tj. reputacija škole ..

    Koja ja razlika između 2.i 7.gimnazije? Isti ulaz, drugi turnus?
    Koja je razlika između Tituša i Gornjogradske, osim što Tituš ima prijemni ispit?
    Koja je razlika između 9., 10. i 11.?
    2. je bolja
    Tituš je bolji
    Deseta je najbolja od nabrojanih


Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •