Stranica 254 od 280 PrviPrvi ... 154204244252253254255256264 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 12,651 do 12,700 od 13962

Tema: Gimnazije i srednje škole

  1. #12651
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,281

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku

    Zna li netko proceduru kako se službeno verificiraju bodovi s natjecanja, koja donose bodove za upis u srednju?
    To ide automatski (moj optimizam progovara ) ili se ipak treba negdje otići, poslati neki mail i sl. Hvala.
    Čitaj Narodne novine. Tamo je objavljen pravilnik. Evo, ovaj sam doslovce prvi našla, ali pripazi - sigurno ima izmjena i dopuna, pa obrati pažnju i na to: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/...05_49_981.html

  2. #12652
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Hvala vam na razmišljanjima. Najveći razlog je što je manje stresa, i za dijete i za roditelje. Naročito ako dijete ne voli baš učiti. A "leta i pamet" dođu s godinama, pa zašto ne olakšati život ako se može.

  3. #12653
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,704

    Početno

    Lili, bodove s natjecanja upisuje AZOO, kad razrednici budu gotovi s unosom osnovnih podataka, nakon toga oni upisuju bodove, valjda od 28.06. u ovom slučaju

  4. #12654
    Francesca85 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2020
    Postovi
    176

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam iz Zg u pravu si Francesca, al trebaš bit i profil za klasičnu gimnaziju. Čula sam za njih nekad davno, a sad nisam već godinama.
    Ne vidim i dalje razlog zašto ne bi učenik kojeg program klasične gimnazije zanima išao u državnu klasičnu gimnaziju?!
    Sigurna sam da bi dobio kvalitetnu razinu znanja i u državnoj, a za tu razliku u lovi bi mogao u međuvremenu recimo proputovat svijetom



    Obiteljski prijatelji koji su upisali prvo svoje starije dijete u tu školu, a kasnije kad su vidjeli da je škola dobra upisali su i mlađe, smatrali su da će dijete dobiti bolje obrazovanje baš u toj školi. Ima tome 10-15 godina. Išli su tamo ne zbog klasičnih jezika, nego da djeca dobiju dobro i kvalitetno obrazovanje, te solidnu pripremu za dalje školovanje.

    Nisu nikakvi snobovi a ni nešto bogati, a klinci su bili izvrsni u osnovnoj, bez forsanja.
    Imam poznanika koji je dr prirodnih znanosti sa sličnim iskustvom, kaže da je ravnatelj (koji je do 1995. bio ravnatelj Klasične gimnazije u Križanićevoj a zatim po političkoj liniji smijenjen - pišem što sam čula, bila sam klinka i ne znam detalje*) od početka nudio drugačiji prsitup učenicima, imali su manje odjele, blok nastavu koja je gore spomenuta... terensku nastavnu itd. - uvodili su novine i promjene i bili fleksibilnii. Djecu se uvažava ali nema popuštanja.
    Nemam nikakvu vezu s tom školom i prije nego što sam slučajno skužila da su neki od ljudi koje poznajem išli u tu školu također sam imala predrasude, kako privatne škole služe samo onima koji ne mogu upasti u javne itd.

    *E sad, ima li u motivaciji nekih ljudi želje da njihova djeca izbjegnu razne Vokićke i sl., valja i o tome razmisliti.
    Posljednje uređivanje od Francesca85 : 17.05.2023. at 13:16

  5. #12655
    Francesca85 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2020
    Postovi
    176

    Početno

    Kakogod, jednako kako ti "ne vidiš i dalje razlog zašto ne bi učenik kojeg program klasične gimnazije zanima išao u državnu klasičnu gimnaziju?!" tako ni ja ne vidim razlog zašto neko nadareno dijete ne bi išlo u izvrsnu privatnu školu (jer PKG to jest, ili je barem bila ranije, sudeći po uspješnim karijerama ljudi koje poznajem) ako mu je dostupna.

  6. #12656
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Puknut ću ako ne napišem da je upravo PKG ona škola za koju sam napisala da je djevojčica koju znam rekla da je problem škole što se baš ništa ne mora učiti

  7. #12657
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    hehehehe

    I ja imam predrasude prema privatnim školama

  8. #12658
    Francesca85 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2020
    Postovi
    176

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Puknut ću ako ne napišem da je upravo PKG ona škola za koju sam napisala da je djevojčica koju znam rekla da je problem škole što se baš ništa ne mora učiti
    Ne moraš puknuti, napiši što znaš, dapače.
    Možda nisi primijetila, ali barem dva puta sam nježno provukla da ne znam kako sada stvari stoje. Neću puknuti ako ne napišem, ali reći ću što znam a nisam prije - u mojoj obitelji upis u privatnu školu nije bila opcija, ali čula sam "u tramvaju" da PKG sada nije OK, da su stari profesori otišli i otvorili nešto svoje (?)
    Nisam se raspitivala ali tko zna, neka napiše više

  9. #12659
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Pa napisala sam već ali nisam htjela spominjati o kojoj se školi radi, jer mi se nije činilo fer. To što sam napisala je subjektivna izjava jedne djevojčice, meni je samo bilo smiješno kad mi je mala to rekla, jer je ta škola na dosta dobrom glasu.

  10. #12660
    Francesca85 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2020
    Postovi
    176

    Početno

    Sasvim je moguće da je škola na dobrom glasu zahvaljujući staroj slavi. A opet, sudeći po svemu što si napisala (ti tvoji primjeri su sad dobri studenti?), moguće je i da je još uvijek dobra a ta učenica je subjektivna, jesam li te dobro razumjela?

    Spomenula si IB program u MIOC-u, davala sam instrukcije iz jednog predmeta kćerki od prijateljice - ni tamo se ne uči puno u smislu da moraju doma puno raditi. Imaju manje predmeta, možda zato.

  11. #12661
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Sve je moguće, pa i to da pojedinac bude odličan student iako nije išao u neku vrhunsku školu.

    MIOC IB sam spomenula zato što je na tu školu prilična navala, to je ono što se meni čini kao "problem" privatnih škola generalno, njima je stalo do svake školarine a nemaju baš navalu, pa se onda nameće zaključak da će se truditi zadržati svakog đaka.

  12. #12662
    Francesca85 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2020
    Postovi
    176

    Početno

    Mislim da je IB posebna priča, ne bih uspoređivala.
    Što se tiče ostalih, mislim da nijednoj ozbiljnoj koja pokušava opstati na tržištu nije cilj da klinci na kraju priče imaju loše znanje. Postižu li to i u kojoj mjeri, to je drugo pitanje.
    Kad ljudi koje sam spomenula pričaju o svome školovanju u PKG, bude mi žao što tada nisam bila s njima jer mi se čini da su opušteniji po pitanju kriterija, izvrsnosti, a istodobno samouvjereniji itd. Ali to je tema koja prelazi okvire ovog razgovora.

  13. #12663
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Pa sigurno da niti jednoj školi nije u interesu da djeca imaju loše znanje. Koliko čujem u privatnim gimnazijama se dosta vježba za maturu.
    Na kraju krajeva, rezultati mature su javni, pa nije problem pogledati kako je pojedina škola prošla.

  14. #12664
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Ne znam niti jedno dijete koje se zbog mode, da se vidi da se ima, upisalo u privatnu moje kćeri. Razlozi su, prije navedeni, nedovoljan prosjek za upis u državnu ili kojekakva problematika (npr. zdravstvena zbog koje dosta izostaju) kod djece zbog koje roditelji dižu kredite da im omoguće malu, "zatvorenu" i kontroliranu sredinu.

  15. #12665
    Francesca85 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2020
    Postovi
    176

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa sigurno da niti jednoj školi nije u interesu da djeca imaju loše znanje. Koliko čujem u privatnim gimnazijama se dosta vježba za maturu.
    Na kraju krajeva, rezultati mature su javni, pa nije problem pogledati kako je pojedina škola prošla.
    Pisalo se o motivima za upis privatnih škola, većina na ovoj temi čini mi se da smatra da motiv nikada nije to da roditelji žele dobro obrazovanje, jer je sve tako kako je. Napisala sam o onome što znam o PKG iz prošlosti, kao primjeru škole koja je svojim učenicima očito davala dobro obrazovanje. Ne znam kako je trenutno i od te trenutne situacije sam se ogradila još u prvom postu. Rudarila samo zbog topika na Rodi ne bum LOL Bih u slučaju da sam išla tvrditi da je neka škola sada dobra ili loša. Međutim, nisam to tvrdila niti me trenutno zanima, samo sam pokušala navesti da znam za slučajeve iz prošlosti gdje je motiv za upis djeteta u privatnu gimnaziju bio upravo dobro znanje. Poznajem konkretne ljude, fakat su jako dobri u svojim poslovima. Prilično sam sigurna da je za to barem donekle zaslužno i njihovo školovanje.

  16. #12666
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,704

    Početno

    sigurno ima i prednosti ići u privatnu školu, jedna je i jednosmjenska nastava što paše mnogima zbog slobodnog popodneva za učenje i slobodne aktivnosti, već samo to + mali razredi i npr. odgovaranje po dogovoru može kod neke djece dovesti do dobrih rezultata

    kao što rekoh, ja bih se dobro raspitala i proguglala baš tu školu koja me zanima, a izvrsnih učenika ima svuda, i u običnoj strukovnoj školi

  17. #12667

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Willow je spomenula, pa da se osvrnem na "odgovaranje po dogovoru" za one koji tek kreću u srednju - po mojem sadašnjem iskustvu, to je precijenjena povlastica. Usmena odgovaranja i prije nisu bila baš česta, a korona i online školovanje još su ih dodatno reducirali. Glavninu provjera znanja čine testovi, i, od uvođenja famozne "škole za život", grupni radovi.
    Moj sin bi svake godine od glazbene škole dobio papir kojim se gimnaziju moli da mu omogući odgovaranje po dogovoru. U prvom razredu je to još odnio razrednici, kasnije više nije htio ni dati u školi, mislim da je malo tko od profesora uopće znao da ide u dvije srednje škole, a i nije bio jedini u razredu s takvom situacijom. Usmena odgovaranja bila su rijetka, najavljena, i oni se u razredu međusobno dogovaraju kad će se tko javiti za odgovaranje, pa tako izbjegavaju neugodna iznenađenja. A kod većine profesora moguća je i isprika bez obrazloženja jednom po polugodištu (i to čak i nakon što je učenik prozvan, što je npr. u mojoj generaciji bilo nepojmljivo). Testovi su ionako najavljeni tjednima unaprijed, i tu nema odgode.
    Tako da mu u praksi nikakvo odgovaranje po dogovoru nije trebalo. Ni njemu ni razrednim kolegama (a imali su/imaju i glazbenika i plesača i sportaša i natjecatelja svih vrsta).

    Imala bih za napisati koju i o jednosmjenskoj nastavi ali mislim da sam to pisala već ranije, pa se ne želim ponavljati.

  18. #12668
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    721

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Zna li netko proceduru kako se službeno verificiraju bodovi s natjecanja, koja donose bodove za upis u srednju?
    To ide automatski (moj optimizam progovara ) ili se ipak treba negdje otići, poslati neki mail i sl. Hvala.
    Ide automatski. Sve će joj biti vidljivo na njezinom profilu, a kada krenu prijave i rang liste bod(ovi) će biti pribrojan u ukupnom zbroju (ukoliko se taj predmet boduje u odabranoj školi)

  19. #12669

    Datum pristupanja
    May 2023
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav svima,

    Kćer će imati oko 74 -75 bodova pa se dvoumimo između neke opće gimnazije (Gornjogradska, IX gimnazija) ili pak neki od smjerova u Skoli za grafiku i dizajn - Web dizajner, Medijski tehničar...

    Ima li tko iskustvo u zadnje vrijeme s nekom od navedenih škola? Kako su djeca zadovoljna u Grafičkoj? Znate li da li djeca upisuju dalje fakultete? Da li uopće dobiju neku podlogu iz matematike, hrvatskog i stranog jezika?

    Kakva su iskustva s Gornjografskom ili IX gimnazijom?

    Puno hvala!!

  20. #12670
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,910

    Početno

    Meni najbliži je Gaudeamus, znam par bivših polaznika. Je da su većina njih možemo, imamo a ne bi učili ali par njih je istinu maksimalno iskoristilo to što im škola nudi.
    Ono što mi je pričala jedna djevojka koja je bila stipendistica me oduševilo, pristup radu savršen za mog mladjeg. No prije svega udaljenost na koju nismo bili spremni te cijena su nas ipak zadržali u našoj lokalnoj gimnaziji.

  21. #12671
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,528

    Početno

    Willow, ekice hvala vam na odgovoru za bodove

  22. #12672
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,528

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala vam na razmišljanjima. Najveći razlog je što je manje stresa, i za dijete i za roditelje. Naročito ako dijete ne voli baš učiti. A "leta i pamet" dođu s godinama, pa zašto ne olakšati život ako se može.
    Eto sama si odgovorila
    U dosta slučajeva je to linija manjeg otpora.

  23. #12673
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Gotovo uvijek u životu idem linijom manjeg otpora. Ljepše mi je tako. "Let-let" stil

  24. #12674
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,704

    Početno

    ja bi nekom srednjom linijom

    jer sam čula evo za par djece da su upisali top gimnazije i iako su napisali izvrsno maturu (među najboljima u generaciji), nisu upali u svoj prvi izbor jer su zbog strože gimnazije imali i nešto lošije ocjene (nisu prolazili s 5.0 već više prema 4.5) i to im je bilo premalo za upis, opet zbog nesretnih ocjena
    pa sad, ako dijete nije baš ono izvrsno u svemu (a neki nisu iako tu na forumu se ne bi reklo da ima i takvih ), nekad je bolje neka mrvicu blaža gimnazija pa će imati bolje ocjene za faks a za maturu se može pripremiti dodatno

    ukratko, ja svoje ne bih gurala u neku ful zahtjevnu školu da oni sami neće

  25. #12675

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Willow prvotno napisa Vidi poruku
    ja bi nekom srednjom linijom

    jer sam čula evo za par djece da su upisali top gimnazije i iako su napisali izvrsno maturu (među najboljima u generaciji), nisu upali u svoj prvi izbor jer su zbog strože gimnazije imali i nešto lošije ocjene (nisu prolazili s 5.0 već više prema 4.5) i to im je bilo premalo za upis, opet zbog nesretnih ocjena
    pa sad, ako dijete nije baš ono izvrsno u svemu (a neki nisu iako tu na forumu se ne bi reklo da ima i takvih ), nekad je bolje neka mrvicu blaža gimnazija pa će imati bolje ocjene za faks a za maturu se može pripremiti dodatno

    ukratko, ja svoje ne bih gurala u neku ful zahtjevnu školu da oni sami neće
    Ovo mi je malo čudno, jer bi pri upisu na fakultete ipak veću težinu trebala imati državna matura, a ne ocjene iz srednje škole. Fakulteti većinom boduju ocjene s 30-max. 40% ukupnog broja bodova. Očekivala bih da izvrsno napisana državna matura pretegne pred prosjekom od 4.5 (što je još uvijek odličan uspjeh).
    Osim ako se radi o onim najtraženijim smjerovima koji upisuju mali broj studenata pa je svaka decimala bitna.

  26. #12676
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,982

    Početno

    A što se od ocjena gleda za maturu, prosjek na 2 decimale ili zaokružen uspjeh (odličan, vrlo dobar...)?

  27. #12677
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo mi je malo čudno, jer bi pri upisu na fakultete ipak veću težinu trebala imati državna matura, a ne ocjene iz srednje škole. Fakulteti većinom boduju ocjene s 30-max. 40% ukupnog broja bodova. Očekivala bih da izvrsno napisana državna matura pretegne pred prosjekom od 4.5 (što je još uvijek odličan uspjeh).
    Osim ako se radi o onim najtraženijim smjerovima koji upisuju mali broj studenata pa je svaka decimala bitna.
    U pravu si. Mlada osoba iz obitelji je imala prosjek oko 4.6, a nakon državne mature je bila među prvih 50 na zagrebačkom FER-u.

  28. #12678
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    A što se od ocjena gleda za maturu, prosjek na 2 decimale ili zaokružen uspjeh (odličan, vrlo dobar...)?
    Evo kako je na FER-u:
    Uspjeh u srednjoj školi boduje se na sljedeći način: prosjek ocjena 1. razreda najviše 80 bodova, prosjek ocjena 2. razreda najviše 80 bodova, prosjek ocjena 3. razreda najviše 80 bodova, prosjek ocjena 4. razreda najviše 80 bodova, prosjek ocjena obveznih predmeta državne mature najviše 80 bodova pri čemu se podjednako vrednuju ocjene hrvatskog i stranog jezika na osnovnoj i višoj razini.

    Broj bodova po svakoj komponenti vrednovanja izračunava se sljedećom jednostavnom formulom:

    Broj bodova = Ostvareni rezultat / Maksimalni mogući rezultat x Maksimalni mogući broj bodova

    Primjerice, ako ste u 1. razredu ostvarili prosjek ocjena 3,70, po toj ćete osnovi dobiti:

    3,70 / 5,0 x 80 = 59,20 bodova.

    Maksimalan broj bodova na upisu je 1000.
    Posljednje uređivanje od Jurana : 19.05.2023. at 07:50

  29. #12679
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,281

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    A što se od ocjena gleda za maturu, prosjek na 2 decimale ili zaokružen uspjeh (odličan, vrlo dobar...)?
    Gleda se zaokružena ocjena. Vidi ovdje primjer (ali tako treba pogledati za željene fakultete, jer se njihovi načini bodovanja razlikuju):

    c) Elementi klasifikacijskog postupka:Uspjeh u srednjoj školi, a kandidat može ostvariti najviše 400* bodova:
    *Bodovanje uspjeha u srednjoj školi boduje se na sljedeći način: Prosječna ocjena ekvivalentna hrvatskom sustavu ocjena pomnoži se sa 100, a dobiveni produkt broj je bodova.
    Izvor: https://www.geof.unizg.hr/preddiplom...ilisni-studij/

  30. #12680
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,704

    Početno

    tanja_b, je, upali ljudi u drugi izbor bez problema... ali ocjene i dalje u srednjoj igraju dosta veliku ulogu

    najbitnije je da se od 5. razreda osnovne do 4. srednje gleda opći uspjeh, blago se nama kad svi moraju biti u svemu odlični

  31. #12681
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Koliko ja pamtim, ocjene iz škole ne donose puno bodova pr upisu na faks. Puno više nosi matura, al svaki faks ima svoje pravilo.

    Ne znam koliko je ažurna ova tablica od Trinoma, al se otprilike u njoj vidi
    Predmeti i razine koje fakulteti traže za upis - Državna matura i upis na fakultet - Trinom - pripreme za maturu i prijemne ispite

  32. #12682
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Pa koliko vidim na tom linku ima i fakseva na kojima nose 50%

    edit: 40% na FER-u
    Posljednje uređivanje od Mima : 19.05.2023. at 08:51

  33. #12683
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    edit edita: ali lako za FER, tamo se prima valjda 800 studenata. Ocjene mogu biti važne za fakultete na koje je velika navala, a primaju mali broj studenata, kao psihologija ili logopedija.
    Posljednje uređivanje od Mima : 19.05.2023. at 08:54

  34. #12684
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Prešli smo na upise u faks ali evo jedna crtica na temu privatnih srednjih.
    Gledala sam u školskom rudniku gdje su učenici iz naše oš upisivali u srednju i kako su prošli na maturi. I kako je podijeljeno po srednjima onda ima puno njih gdje se u stvari vidi inidvidualni uspjeh jer je samo jedan učenik/ca upisali neku srednju. Pa sam naišla da je netko s prosjekom 4.3 (što je u trenutnom bizarnom sustavu nedovoljno za bilokoju državnu gimnaziju u Zagrebu) upisao prvu privatnu gimnaziju, prošao četvrti razred srednje s 5.0 i na maturi imao 5, 5 i 3 (mat) sve A razina. Uglavnom prosjek viši i od većine koji su išli u x, v. prelog, gornjogradsku... Nadm se i da je upisala/o i željeni faks

  35. #12685
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,910

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa koliko vidim na tom linku ima i fakseva na kojima nose 50%

    edit: 40% na FER-u
    svake godine je drugačije, nekoliko godina smo uspoređivali FER i FERIT nikad isto.

  36. #12686
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,704

    Početno

    ma nek oni prvo upišu srednju

    ja ovo što danas radim nit ima veze s mojom srednjom nit s faksom

  37. #12687

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Prešli smo na upise u faks ali evo jedna crtica na temu privatnih srednjih.
    To dvoje je nužno povezano jer se prilikom izbora srednje škole nameće i pitanje što nakon nje. Kad govorimo o gimnazijama, logično je da se gleda uspjeh na državnoj maturi i upis na faks.

    Nevezano uz upise, a na temu je li bolje upisati "lakšu" ili "težu" gimnaziju. Meni se čini da lakoća dobivanja ocjena i priprema za maturu ne bi trebala toliko igrati ulogu, koliko atmosfera u pojedinim školama i kako se dijete s time može nositi. Nekom bi bolje legla opuštenija srednja škola, u kojoj neće osjećati prevelik pritisak zbog uspjeha. Puno srednjoškolaca ima problema s prilagodbom na novi stupanj školovanja, mnogi trebaju pomoć psihologa (na koju se čeka mjesecima), u cjelini, treba razmotriti i djetetove individualne kapacitete (ne mislim ovdje na intelektualne, nego na cjelokupne - emocionalne, socijalne,...).
    Moj maturant sad završava jednu od prestižnijih Zg gimnazija, i iako mu je sada super i pliva kroz školu kao riba u vodi, nije od početka bilo tako. U 2. razredu bio je period kad sam ozbiljno bila zabrinuta za njega, izgledalo mi je kao da će puknuti (doduše, tu je sigurno osim same srednje škole kumovala i online nastava zbog koje je uglavnom sjedio doma i nije bio u izravnom kontaktu s ljudima iz škole). Srećom, prevladao je sve to sam i prošao je - čini se - bez posljedica, ali nije svakom djetetu tako.

  38. #12688
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Sve je to naravno individualno, ali kad recimo usporedim moju kćer i njenu najbolju prijateljicu, moja završava gimnaziju koja je na glasu kao "teža" (iako nije među onim najpopularnijima), a prijateljica "opušteniju". Prijateljica je u osnovnoj bila kao slabija učenica (iako je prolazila s 5), u srednjoj je najbolja u razredu i stekla je totalno samopouzdanje, puno više ona i uči nego što je učila u osnovnoj, ali vidi se da joj to što je tako dobra u školi baš daje poticaj. Moja s druge strane ima ok ocjene, ali srednja škola ju se samo uvjerila u to da ne zna većinu predmeta i da to nije za nju

  39. #12689

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,652

    Početno

    Netko tko upisuje FER i prolazi u srednjoj sa 4,5 izgubi tijekom 4 godine cca 70 bodova od 1000. Ako na državnoj maturi iz matematike dobije 4 umjesto 5 izgubi 72 boda od 1000.
    Ja bi na osnovu ovoga rekla da ocjene na FER-u ne nose puno bodova, ali nije na svim fakultetima isto.

  40. #12690

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,417

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Nekom bi bolje legla opuštenija srednja škola, u kojoj neće osjećati prevelik pritisak zbog uspjeha.
    ovako će kod nas biti sljedeće godine s najmlađim djetetom.
    Iako sve predmete s većom lakoćom svladava nego starije dijete, mislim da neće u istu školu.
    Pritisak, visoka osobna očekivanja (ali bez učenja!!), stalna zabrinutost (što ako dobije manje od 5?!?! sve skupa kroz 7 razreda ima valjda 10 ocjena manjih od 5 ... to je jako jako loše jer se ne zna nositi s neuspjehom i s time se borimo od 1. razreda)

  41. #12691

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,728

    Početno

    Jel netko zna treba li za Ruđer napravit liječnički prije upisa? Ne nalazim na stranicama kak je bilo prošle godine...samo podatke o upisima za ovu i tu ne piše...ili ja ne vidim.
    Mali ide na more 10.07. sa svojom uobičajenom grupom. Nadam se da se može mailom poslat upisnica i sve drugo...?

  42. #12692
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,281

    Početno

    Citiraj andiko prvotno napisa Vidi poruku
    Jel netko zna treba li za Ruđer napravit liječnički prije upisa? Ne nalazim na stranicama kak je bilo prošle godine...samo podatke o upisima za ovu i tu ne piše...ili ja ne vidim.
    Mali ide na more 10.07. sa svojom uobičajenom grupom. Nadam se da se može mailom poslat upisnica i sve drugo...?
    Eh, ne mogu ti dati konkretan odgovor, jer moj mlađi (koji je završio tu školu) je pri upisu imao dokumentaciju od HZZ-a i potvrdu liječnika medicine rada, ali on je imao IP u osnovnoj i srednjoj školi. Ne znam kako ide za redovne upise. Možda postoje razlike, ovisno o smjeru.

    Pitaj sve što te zanima direktno ravnateljicu ili upisnog koordinatora koji najbolje zna što sve treba.
    Evo, ovdje su kontakti: https://www.tsrb.hr/kontakt-2/

  43. #12693
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,384

    Početno

    Citiraj andiko prvotno napisa Vidi poruku
    Jel netko zna treba li za Ruđer napravit liječnički prije upisa? Ne nalazim na stranicama kak je bilo prošle godine...samo podatke o upisima za ovu i tu ne piše...ili ja ne vidim.
    Mali ide na more 10.07. sa svojom uobičajenom grupom. Nadam se da se može mailom poslat upisnica i sve drugo...?
    Zavisi koji smjer i koje zanimanje. Neki trebaju medicinu rada, neki potvrdu skolske medicine prije upisa. Vecina strukovnih to ima, tako da je primanje bez pregleda vise iznimka od pravila. Koji smjer?

  44. #12694
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Pliz pomoć - koju riječ pretraživati za onaj dokument koji sadrži svw srednje škole u Hrvatskoj, i zadnje bodove s upisa (min, max, average)? Mozak mi ne radi, a znam da smo ovdje linkali. Hvala!

    Poslano sa mog SM-A515F koristeći Tapatalk

  45. #12695

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    147

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa Vidi poruku
    Pliz pomoć - koju riječ pretraživati za onaj dokument koji sadrži svw srednje škole u Hrvatskoj, i zadnje bodove s upisa (min, max, average)? Mozak mi ne radi, a znam da smo ovdje linkali. Hvala!

    Poslano sa mog SM-A515F koristeći Tapatalk
    Izvoli

    https://srednjeadmin.e-upisi.hr/file...pis%202022.pdf

  46. #12696

    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    10

    Početno

    jeste li dobili kakav odgovor? ovo bi i mene zanimalo...
    edit: odnosi se na post koji je postavio Andre27
    Posljednje uređivanje od lilit : 23.05.2023. at 16:22

  47. #12697
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Hvala!!

    Poslano sa mog SM-A515F koristeći Tapatalk

  48. #12698

  49. #12699
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,281

    Početno

    Digli su jučer i kalendar upisa na upisi.hr https://srednje.e-upisi.hr/#/

  50. #12700
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,528

    Početno

    E još da objave datum prijemnog onda možemo reći da smo informirani

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •