Vidi rezultate ankete: Biste li pružili sklonište izbjeglicama kod sebe?

Glasači
90. Ne možete glasovati u ovoj Anketi.
  • Da

    26 28.89%
  • Ne, iako imam mogućnosti

    33 36.67%
  • Ne, jer nemam mogućnosti

    21 23.33%
  • Ne znam

    10 11.11%
Stranica 14 od 55 PrviPrvi ... 4121314151624 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 651 do 700 od 2743

Tema: Lica djece migranata s novinskih naslovnica

  1. #651
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Pa i ne riješava bas. Odnosno nije da se nije puno ulagalo. No po mom mišljenju ne na pravim mjestima.
    do prije 5, 6 godina se uopće nisu uzrujavali sto su djeca kretala u prvi razred bez da su znala riječ njemačkog.

  2. #652
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,384

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    Jedino sto ne stima, a i cini pitanje malo neobicnim, je sto je postavljeno od imigranta.
    To je zapravo prilicno uobicajeno. Tako moja teta ( Hrvatica) i njezin muz ( Sirijac) , i njihov sin ( gemist , roden u Zagrebu , i tu zavrsio prva dva razreda OS) opletu u razgovoru po " onim Turcima koji samo dolaze , radaju djecu i zive od socijalne pomoci. Muz i ja se samo pogledavamo i mislimo "o cemu oni to" jer su i sami dosli u Berlin prije 30 godina. Ok, oni su visoko obrazovani i dosli su tamo po poslu , i nikad nisu zivjeli od socijalne pomoci, pa mora da je u tome razlika.

  3. #653

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Kak se nije ulagalo seni, pa imamo institucije koje migrantima koji ne znaju bas jezik pisu molbe za posao. Pa di tog ima?
    Posljednje uređivanje od Uh-puh : 20.09.2015. at 18:41

  4. #654
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Naravno. U tome i je problem. Migrantima kojima institucije pišu molbe, mogu dobiti poslove čišćenja i eventualno gradilišta.
    ljudima trebaš dati ribu u samom početku dok se ne snađu. Nakon toga je zadatak da ih naučiš loviti ribu.

  5. #655
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Ovo sto Sirius piše je čest i interesantan fenomen. Jedan dio glasača slobodnjaka u Beču dolazi iz redova prve i druge generacije migranata iz ex Yu i Turske.

  6. #656
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Mislim da je na nekoj stranici Annie 84 rekla kako u Beču ima puno stranaca (odnosno Austrijanaca migrantskih korijena) koji će glasati "normalno". Jedan dio da, ali jedan dio ne.

  7. #657

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Dobro, jedan takav ribar- izbjeglica bez obrazovanja ili niskoobrazovan nece nikad doci u situaciju da ulovi veliki ribu. I tako taj "sljam" od migranata (ovo je naravno ironicno misljeno) prve generacije se nikad nece popeti na drustvenoj ljestvici, a nece bas imati in nesto para svojoj djeci omoguci listovi buducnost. Jer temelji te blistave buducnosti se prave u ranom djetinjstvu, za vrijemekojeg du ti roditelji zabavljeni pukom egzistencijom. Ma kakvo sviranje instrumenta, tecajevi ovog, onog, odakle para?! I ta djeca ce uglavnom odrastati unutar tog miljea- u uvjerenju da se nemaju puno cemu nadati i posizati za zvijezdama, jer in mama i tata to nisu mogli. I to se moze primijeniti i na nase nove goste.

  8. #658

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Ispricavam se na nepismenosti. Tablet okrenuo po svojem.

  9. #659
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Ur puh, o tome i pričam.
    postoji nešto sto se zove Gesamtschule i Ganztagsschule i obavezan vrtic....Itd. Koji upravo djeci slabijeg socioekonomskog statusa može dati šansu da jako dobro nauče loviti ribu. Koji im može pružiti ono sto ne mogu zbog mnogih razloga dobiti u svom domu.

    ali kao sto znaš zbog ideoloških razloga se ni SPO ni ÖVP vec desetljećima ne mogu naći zajednički jezik... Itd itd
    oni koji strance odnosno ljude s migrantskih korijenima ne vole, samo gledaju da su im sto dalje.
    S druge strane, kako ih drakulic lijepo naziva arogantni ljevičarski moralisti (iliti salonski komunisti, kako ih ja zovem) lijepo skreću poglede, jer ono sto ne bi smjelo biti i nije...

    A problemi narasli...uprkos velikim novčanim sredstvima koja se ulažu. Očito ne na pravim mjestima.

    ali nemoj da začatamo temu s austrijskom dnevnom politikom.
    Posljednje uređivanje od seni : 20.09.2015. at 20:19

  10. #660
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Tu kod nas u Minnesoti ima puno Somalijaca, originalno izbjeglica, sad punopravnih imigranata. Glavni grad ih ima oko 60,000 sto je dosta s obzirom na ukupan broj stanovnika. Pokusavam iskopati brojku tu u nasem gradu (ukupno stanovnistvo oko 55,000, recimo oko 100,000 s tzv. metropolitan areom, sto mi je presmijesan izraz s obzirom na granu privrede kojom se ovdje ljudi bave). Dovoljno govori i podatak da je u nasem skolskom distriktu somalijski prvi jezik koji se govori nakon engleskog.

    Sve u svemu, poanta price je da su Somalijci prilicno dobro integrirani, ako cemo o ovome sto seni pise. Prva generacija ne bas - slabo govore jezik, ako uopce, neovisno o broju godina koje su proveli ovdje (neki prosjek bi bio 15-20 od doseljenja). Imaju priliku nauciti, ali cini se da ih ne zanima dovoljno. Pretpostavljam da nije ni lako u odrasloj dobi, s obzirom na razlicitosti dvaju jezika. Cak i oni koji govore engleski, govore ga prilicno lose, ali ipak dovoljno za zaposljavanje na radnim mjestima koja su odgovornija i kompleksnija od ciscenja ili pakiranja namirnica u ducanu. Druga generacija, dakle njihova djeca rodjena u Minnesoti, uglavnom sva govore engleski jednako dobro kao i materinji jezik, ako ne i cak bolje. Ukljuceni su u predskolke i skolske programe, imaju pristup izvanskolskim aktivnostima koje se placaju (postoje brojni programi preko kojih ulaze u sistem besplatno ili uz snizene cijene). Ulaze se dosta truda u njihovu integraciju i uglavnom sve uspijeva. Naravno, ima djece koja dolaze iz obitelji koje nikako ne zele prihvatiti zapadnjacke tradicije... tipa skolovanja i zaposljavanja zena, ali ne stvaraju neki bas izrazit problem. (Ima i starosjedilackog, americkog stanovnistva koje ne prihvaca takve opceprihvacene norme pa iskoristavaju socijalnu pomoc, sjede pred birtijom i puse, da malo karikiram.) Bas se nedavno pisalo po novinama kako je jedna od dvije javne srednje skole u gradu prosle godine kupila hijabe za sport kako bi se somalijske ucenice napokon ukljucile u izvannastavne aktivnosti. I jesu, sad se bave trcanjem i plivanjem i i svacim, bez straha da ce im spasti redovni hijab pred onima koji im ne smiju vidjeti kosu.

    Sad, ako je suditi na temelju hijaba i njihovih vjerskih i kulturoloskih tradicija, onda se nije integrirao gotovo nitko. Ali u svakodnevnom zivotu, zadrzavanje tih tradicija svakako ne ometa nikoga.

  11. #661

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Ja samo ulazim malo dublje u temu integracije, za koju je netko rekao da se to pitanje sada ne treba postavljati, al meni je to nekako veci problem od privremenog zbrinjavanja izbjeglica. Nisam bas previse optimisticna sto sa izbjeglicama dugorocno gledano. A "zakljucanost" migranata u nizim slojevima drustva je tema svake drzave gdje ih puno ima. I sad se ti nizi slojevi, gdje ima najvise siromastva i primatelja socijalnih davanja, popunjavaju sa poprilicnim brojem ljudi. Ma znam da mora biti nekako, da ce se morati naci nacina da se ispliva iz toga, ali odakle ce se povuci lova?

  12. #662

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Kaae, tema diskriminacije ne postoji?

  13. #663
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,384

    Početno

    Citiraj Uh-puh prvotno napisa Vidi poruku
    Ja samo ulazim malo dublje u temu integracije, za koju je netko rekao da se to pitanje sada ne treba postavljati, al meni je to nekako veci problem od privremenog zbrinjavanja izbjeglica. Nisam bas previse optimisticna sto sa izbjeglicama dugorocno gledano. A "zakljucanost" migranata u nizim slojevima drustva je tema svake drzave gdje ih puno ima. I sad se ti nizi slojevi, gdje ima najvise siromastva i primatelja socijalnih davanja, popunjavaju sa poprilicnim brojem ljudi. Ma znam da mora biti nekako, da ce se morati naci nacina da se ispliva iz toga, ali odakle ce se povuci lova?
    To za integraciju sam ja rekla.
    ali ne u smislu da ona nije vazna. Nego u smislu da se val useljavanja vec dogodio, ljudi su na vratima. E, sad, zbog straha ili zato sto se nema konkretni plan " sto i kako nakon sto udu u zemlju" -hajdemo se praviti mutavi ili polumutavi ( kao sto vecina ciljanih zemalja cini ). To mi se cini kao kad nam zvone gosti na vratima koje smo reda radi pozvali da dodu, pa sad se mi skrivamo iza spijunke jer ne znamo da li imamo dovoljno kave za skuhati.

  14. #664
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    Ozbiljno? Hm, baš neobično, da baš svi žele u Njemačku. Bježe pred nehumanim uvijetima, ratom, krvoprolićem,sa djecom, spakiranim čitavom životom u jednoj naiolonskoj večici i sad još biraju gdje će, nije im više dovoljna mirna Europa i da ih bilo tko prihvati, već mora biti baš Njemačka? Što ne štima u toj slici i zaključku Siirius?
    Zašto ste vi, cure, došle u Njemačku?

  15. #665
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Pitanje je retoričko.
    Pitam kako čitam, a diskusija odmakla...

  16. #666
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Uh-puh prvotno napisa Vidi poruku
    Kaae, tema diskriminacije ne postoji?
    Ovdje u Minnesoti? Ima diskriminacije, puno i previse. Savezna drzava je vrlo bijela, vrlo srednje-klasna i vrlo zadrzana prema dosljacima iz bilo kojeg smjera, osim mozda iz neposredne blizine. Ono gore je samo bilo o opcijama integracije.

  17. #667
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    To je zapravo prilicno uobicajeno. Tako moja teta ( Hrvatica) i njezin muz ( Sirijac) , i njihov sin ( gemist , roden u Zagrebu , i tu zavrsio prva dva razreda OS) opletu u razgovoru po " onim Turcima koji samo dolaze , radaju djecu i zive od socijalne pomoci. Muz i ja se samo pogledavamo i mislimo "o cemu oni to" jer su i sami dosli u Berlin prije 30 godina. Ok, oni su visoko obrazovani i dosli su tamo po poslu , i nikad nisu zivjeli od socijalne pomoci, pa mora da je u tome razlika.
    Naravno da se samo pogledavate i ništa vam nije jasno jer ne živite ovdje, ne poznajete sustav niti unutarnju politku iz prve ruke i niste osjetili na vlasititoj koži. Malo bi drugačiju priču pričala da 30 godina živiš u sustavu gdje izdvajaš kao porezni obveznik nemale svote za one koji mogu, ali ne žele. Ili si pak toliki humanist, da te čak ni to ne bi smetalo. Makara s obziirom na čitavu klimu u Hrvatskoj samo po pitanju neplačenih porodiljnih i radnog mjesta koje čeka, sumnjam, pa mislim da dalje ni ne trebam ići.

    Njemački socijalni sustav je jedinsten u svijetu koji će Njemačku doći glave i svi to ovdje znaju, pun je rupa i masno ga mogu koristiti i oni koji nemaju zbiljske potrebe. Čak smo ga i mi mogli iskoristiti, u našem slučaju trebali smo se samo na papiru rastati. Mnogi sa takvim i sličnim shemama nemaju niti najmanji moralni problem, to bar nije ništa novo u ljudskoj prirodi. A tek kad su u igri djeca postalje zanimljivo.
    Može Merkel pozivati, ..mi moramo osnažiti srednju klasu, bez nje Njemačka ne može ostati stabilna..koliko hoće, ali ajde ti zaustavi jureći vlak.
    Istina, zato ćeš po Njemačkoj teško sresti beskućnika, ali su klasna raslojavanja sve očitija u odnosu na 70te. Rapidno slabljenje srednje klase u kobinaciji sa rapidnim starenjm stanovništva ne može donijeti ništa dobro niti jednoj bogatoj Njemačkoj, pa ni ne čudi da su to glavne teme unutarnje politike.

  18. #668
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,728

    Početno

    Malo sam se svadjala pa sam ipak odustala jer ne mogu pratiti raspravu a to mi se cini nekulturnim.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 21.09.2015. at 06:05

  19. #669
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Bome šafran, sve me u srcu stegne kad srednja klasa Nijemaca i Svicaraca izdvaja velike pare za socijalu. Znam da nije sve idealno, ali bome mi je komican ovaj komentar.

    Placa mog kolege u Njemackoj je netto oko 4000€ i vise. Ja ovdje ni trecinu ne dobijem. Za isti posao. Pa naravno da ne mogu ni izdvojiti toliko za socijalu. Brzo se ljudima pocne podrazumijevati velika placa kao nesto sto su zasluzili i ne zele dijeliti s nekim koga svaki dan na RTLu pokazu kako je prodao soc vesmasinu i sad trazi novu za svoj razbacani socijalni stan.

  20. #670
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Ne znam je li jos uvijek tocno, ali pred koju godinu iznos koji se placao za kontrolore za socijalu, imaju li jos uvijek onaj frizider kojeg su trazili i sl., je bio visi od vrijednosti kucanskih aparata.

    Ne mislim da je to nuzno lose. Jer i ti inspektori su dobili radna mjesta, bez obzira sto su preskupi.

  21. #671
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,206

    Početno

    Koja korist od visoke plaće ako je i život skuplji?

  22. #672
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    U jeku spanjolske krize stizem na aerodrom u Barceloni. Nijemci po obicaju kukaju kako ne mogu oni hraniti juznu Europu.
    Stanem na pokretne stepenice i konvejere, proizvodjac Thyssen u. Krupp, malo dalje ducan Lidl prodaje sve njemacke proizvode.
    Ne poricem da njemacki sustav u usporedbi sa spanjolskim funkcionira puno efikasnije, al njima trebaju i Spanjolci i izbjeglice da imaju kome proizvest i prodat (a onda kukat kako je tesko u Njemackoj).

  23. #673
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Koja korist od visoke plaće ako je i život skuplji?
    Je l ti to ozbiljno? Pa nek je dvostruko skuplja (a nije), moj bivsi cimer ima 5000€ placu. Ok, on ima dobar ugovor, al da nema patio bi s 4000€.

  24. #674
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Stvarno volim i Nijemce i Njemacku, al ne podnosim vise tipicno njemacko kukanje. Ne znam narod koji vise kuka. Dosadilo mi 20 godina istu zalopojku slusati.

  25. #675
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,206

    Početno

    Da, u prošlim postovima piše da je najam stana već 800€.

  26. #676
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Da, u prošlim postovima piše da je najam stana već 800€.
    Osim sto to nije vise od 300% razlike, mislim da je spominjano da je to "topla" cijena, warm znaci da su rezije ukljucene, osim telefona, struje, TV-a. Bila bi i kod nas visa cijena da se legalno iznajmljuje. Cijena hotela u hamburgu je ista kao u Zagrebu.

    A cijena se naravno razlikuje u Muenchenu i Paderbornu. I to dvostruko.

    Ovo je OT, bedasto mi dokazivati da se bolje zivi u Njemackoj.

  27. #677
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,206

    Početno

    To je baš onoliko koliko je 2000 HRK od 10000 HRK.

  28. #678
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,728

    Početno

    hrana i kozmetika je jeftinija u njemackoj, jer uzmimo da je kod nas 1/4 cijene porez.

  29. #679
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Jelena hoćemo malo o poreznom sistemu? U kojem za razliku od socijalnog sistema nemaš rupe, ne za srednju klasu. Njega su doveli do savršenstva. Mislim kad već pričamo o nečem bar da su pozadini brojevi, podaci, fakti, za jasniju slitku zašto netko misli tako kako misli.
    Pitaj malo kolegu koliki porez od brutto plače i zašto mu ostaje samo 4000 Eu, da samo, jer na troškove u mnogim Njemačkim gradovima, pogotovo kad imaš djecu!, vjerovala ili ne mali novac, a nisi ništa nasljedio i moraš gradit od nule.

    Spitzensteuer od 42-45% (porez za bogate) u Njemačkoj kreće već od 52000 bruto eura godišnje. Pa ajmo sad računat. Pa nije nikako isto platit toliki porez ako si u srednjoj klasi primanja, ili ako okreneš 20 miliona godišnje. Tu su čak i Ameri ipak malo više kresnuli svoje Spitzenverdiener u zemlji. Oni u najnižim razredima primanja su oslobođeni od plaćanja poreza, što je ok. No nije ok da se oni u razredu srednjih primanja opterete najviše, naravno njih je najviše, ali zbog toga su i diskrepanicje između bogatih i siromašnih sve veće, srednja klasa jeste osakačena, jer jedno je bilo financirati iz proračuna samo zapadnu Njemačku, ali sasvim drugo kad se pripojila i istoćna, pa još pola EUrope i svijeta, razno razni projekti po Africi koji idu iz proračuna. I kažem sve je to opet ok, onaj tko ima treba pomoći, ali hej promjenite malo porezni sistem, olabavite malo kod srednje klase i stisnite malo više kod Spitzenverdiener.

    Ja ne govorim o pojedinačnim slučajevima i paušalno, već o velikoj slici. Njemaci kukaju i kukaju s razlogom, jer Njemačka nikad nije bila toliko financijski opterećena kao danas, pokriva skoro svaku rupu koja se otvori da bi EU opstala, anravno oni to i mogu, najbogatiji su, samo ni to neće ovako moći iči dovijeka. O tome govorim.

  30. #680

  31. #681
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    a bogati, pa kad neće moći, kad odzvoni srednjoj klasi i nastupi crnilo, budu Njemci emigrirali. evo, možda u Hrvatsku, em lijepo prihvaćamo izbjeglice, em nemamo tih problema o kojima šafran priča.

  32. #682
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    a bogati, pa kad neće moći, kad odzvoni srednjoj klasi i nastupi crnilo, budu Njemci emigrirali. evo, možda u Hrvatsku, em lijepo prihvaćamo izbjeglice, em nemamo tih problema o kojima šafran priča.
    baš.

    moram to napisati, jutro prisluškujem penziće na kavi. kaže jedan "joj, kud će svi ti ljudi, gdje će ih svjestiti", a drugi mu odgovara "evo dam im ja kuću, ima i vrtla".

    mene je iznenadila količina empatije koju su ljudi pokazali i pokazuju.

    s druge strane, najodvratnije komentare sam čula i pročitala od strane naše dijaspore, koja je isto tako otišla iz istih tih ekonomskih, političkih ili ratnih razloga i sad iz idile u Arizoni bljuje žuć.

  33. #683
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je OT, bedasto mi dokazivati da se bolje zivi u Njemackoj.

    Tko govori uopće o tome da se u Njemačkoj ne živi bolje nego npr. u Hrvatskoj, Mađarskoj, Češkoj...? Ja sigrno ne, ja govorim o sasvim nećem drugom.

  34. #684
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    a bogati, pa kad neće moći, kad odzvoni srednjoj klasi i nastupi crnilo, budu Njemci emigrirali. evo, možda u Hrvatsku, em lijepo prihvaćamo izbjeglice, em nemamo tih problema o kojima šafran priča.
    Ma jasno, ko šljivi fakte i brojke, a da sutra Njemačka zatvori pipe svi bi onda znali vikati švabska gamad. Grci su već poakzali kako se to radi, i bez da se pipa zatvorila, jer naravno Njemačka i njeno građansvo su najviše krivi za grčku politiku, gospodarstvo i dugove, koji tu u konačnici i snose najveći dio ceha. A Irska i Porutgal su također pokazali kako se pomoć uzima iz EU fondova, a kako se pomoć uskraćuje kada ista pomoć treba drugoj članici. Percepcija je interesantna stvar. A svi ti fakti su itekako bitni i u ovoj novonastaloj situaciji sa migrantima.

  35. #685
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    šafran, nije da stvari o kojima govoriš nemaj rezona ili da nisu teme za razmisliti (iako, po meni, ne baš u ovom kontekstu).
    Međutim, kad svako malo ubaciš kako crnčiš u 40 kvadrata dok susjeda ne znam koja se ladiška na socijalnoj pomoći, to daje sasvim drugi ton tvojim postovima i recimo meni te je teško čitat kao nekoga tko objektivno i s neke osobne distance sagledava situaciju.

  36. #686
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Slažem se s Vertex.
    S tim da zapravo nisam ni uspjela pohvatati točno koje teze, Šafran, zastupaš...

  37. #687
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    Jelena hoćemo malo o poreznom sistemu? U kojem za razliku od socijalnog sistema nemaš rupe, ne za srednju klasu. Njega su doveli do savršenstva. Mislim kad već pričamo o nečem bar da su pozadini brojevi, podaci, fakti, za jasniju slitku zašto netko misli tako kako misli.
    Pitaj malo kolegu koliki porez od brutto plače i zašto mu ostaje samo 4000 Eu, da samo, jer na troškove u mnogim Njemačkim gradovima, pogotovo kad imaš djecu!, vjerovala ili ne mali novac, a nisi ništa nasljedio i moraš gradit od nule.

    Spitzensteuer od 42-45% (porez za bogate) u Njemačkoj kreće već od 52000 bruto eura godišnje. Pa ajmo sad računat. Pa nije nikako isto platit toliki porez ako si u srednjoj klasi primanja, ili ako okreneš 20 miliona godišnje. Tu su čak i Ameri ipak malo više kresnuli svoje Spitzenverdiener u zemlji. Oni u najnižim razredima primanja su oslobođeni od plaćanja poreza, što je ok. No nije ok da se oni u razredu srednjih primanja opterete najviše, naravno njih je najviše, ali zbog toga su i diskrepanicje između bogatih i siromašnih sve veće, srednja klasa jeste osakačena, jer jedno je bilo financirati iz proračuna samo zapadnu Njemačku, ali sasvim drugo kad se pripojila i istoćna, pa još pola EUrope i svijeta, razno razni projekti po Africi koji idu iz proračuna. I kažem sve je to opet ok, onaj tko ima treba pomoći, ali hej promjenite malo porezni sistem, olabavite malo kod srednje klase i stisnite malo više kod Spitzenverdiener.

    Ja ne govorim o pojedinačnim slučajevima i paušalno, već o velikoj slici. Njemaci kukaju i kukaju s razlogom, jer Njemačka nikad nije bila toliko financijski opterećena kao danas, pokriva skoro svaku rupu koja se otvori da bi EU opstala, anravno oni to i mogu, najbogatiji su, samo ni to neće ovako moći iči dovijeka. O tome govorim.
    šafran, svejedno mi je koliki je bruto mog kolege. Nit on vidi svoj bruto, nit ja vidim svoj, a ja ne mogu ni birati hoću li u steuerklasse 5 ili 3 i kad platim zdravstveno moram čekati 6 mjeseci na pregled, ako preživim. Govorim o tome da za identičan posao je dobijem više od 3 puta manje novca na svoj tekući račun. Iz državnog proračuna, kao i moj kolega (to znači da je porez zapravo prebacivanje iz šupljeg u prazno).

    Zbilja ne mogu vjerovati da pišeš da s razlogom kukaju u praktički za prosječnog građanina najbogatijoj zemlji na svijetu. "Die nackte Fakten" se jako mogu prilagođavati situaciji. Nijemci su uistinu superiorni u puno disciplina, ali upravo taj socijalni pristup to mora izjednačavat, jer ako Španjolska propadne, propast će i Thyssenkrupp i VW. Pa mogu onda postaviti tezu da zapravo mi u južnoj Europi omogućavamo vama da živite dobro na naš račun. Malo karikiram, ali ima i druga strana medalje koju ne želiš sagledati. Njemačka ne proizvodi samo liftove i pokretne stepenice, nego i naoružanje i prodaje ga baš evo Grčkoj. Oni moraju održavati Grčku da može i dalje funkcionirati njemačko gospodarstvo.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 21.09.2015. at 11:13

  38. #688
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Činjenica je da u Njemačkoj ne valjaju orasi. Gorki su i nisu fini u kolačima. E to kukanje Nijemaca mi je na razini - joj jadni mi nema kod nas finih kolača od oraha. Al neće reći nastavak - nema kod nas finih kolača od oraha kao u Vinkovcima, jer im je jasno kako se živi u Vinkovcima.

  39. #689
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Ja te Šafran ustvari razumijem. I vjerujem da nitko ne voli tu lažnu socijalu.
    Ali ne razumijem pretpostavku da svi ovi ljudi idu u Njemačku kako bi bili socijalni slučajevi Možda idu tamo jer se nadaju da će lakše naći neki posao za normalan život, možda imaju tamo rodbinu ili prijatelje pa misle da će im biti lakše i da će im poznanici pomoći dok se ne snađu...
    Trebamo li ih smatrati lijenčinama i parazitima samo zato jer žele ići u Njemačku, UK ili Skandinaviju, a ne žele ostati u recimo Hrvatskoj, Sloveniji ili Srbiji? Pa kad i mi sami iz tih zemalja "bježimo" u Njemačku, iako nema ni rata, a bome smatram da i posla ima za one koji žele raditi (barem tu oko nas).
    Uostalom, kad je kod nas bio rat, koliko je ljudi pobjeglo u Mađarsku ili Poljsku, a koliko ih je završilo po Njemačkoj i Skandinaviji?

  40. #690
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Činjenica je da u Njemačkoj ne valjaju orasi. Gorki su i nisu fini u kolačima. E to kukanje Nijemaca mi je na razini - joj jadni mi nema kod nas finih kolača od oraha. Al neće reći nastavak - nema kod nas finih kolača od oraha kao u Vinkovcima, jer im je jasno kako se živi u Vinkovcima.



    U Vinkovcima su najbolji kolači s orasima!

  41. #691
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    šafran, nije da stvari o kojima govoriš nemaj rezona ili da nisu teme za razmisliti (iako, po meni, ne baš u ovom kontekstu).
    Međutim, kad svako malo ubaciš kako crnčiš u 40 kvadrata dok susjeda ne znam koja se ladiška na socijalnoj pomoći, to daje sasvim drugi ton tvojim postovima i recimo meni te je teško čitat kao nekoga tko objektivno i s neke osobne distance sagledava situaciju.
    Ok, da pojasnim, s ovim današnjim primanjima, a smještenim u 70te, kakav je odnos primanja u našim strukama i cijenama bio tada, moglo se značajno više, pogotovo generacije rođene ovdje. I to je ono što se drastično promjenilo u odnosu na doba ex yu gastarbeitera, što mnogi još uvijek ne kuže, dođu ovdje pa se lagano iznenade. Ali činjenica ovdje se još uvijek bolje živi.

    Cijena m2 danas za kupiti u Munchenu i ostalim većim gradovima gdje ima posla nema ispod 4500 eu/m2 u starogradnjama, u novogradnjama nema ispod 6000 eu/m2 pa naviše, i to je tako u gradovima u koje hrle svi jer na periferijama, manjim gradovima i mjestima nestaje posla i sve ga je teže naći.

    A što se tiče stastike koje pokazuju prihod po glavi stanovnika (2500 eu bruto mjesečno, cca. oko 1600 eu netto) su odlične, ali prikazuju samo jednu stranu novčića. Mnogi danas zarađuju puno manje od tog prosjeka, daleko manji dio njih daleko više, pa otuda i taj famozan prosjek. I to je ono što je varljivo kod te famozne statistike na koju se svi rado pozivaju kad gledaju prema Njemačkoj.

    A što se tiče naše osobne situacije, pa mogli bi i mi kupiti veći stan, ali bi se morali odreći ulaganja u obrazovanje djece, sad polako jedne, uskoro će doći i drugi, i pomaganja našima u Hr. ALi to je naš osobni izbor, makar ima veze i sa voim gore jer u tu doba bi mogli izvući i to, možda ne u tom obimu u kojem smo si zacrtali, ali bi mogli.

    I da, ne zastupam nikakvu posebnu tezu, već ne volim marmelade bez brojki i činjenica.

  42. #692
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Jelena počela si karikirati i to opako, toliko da sam se nasmijala od srca Evo jedan i od mene

  43. #693
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj Pcelica Mara prvotno napisa Vidi poruku
    Ja te Šafran ustvari razumijem. I vjerujem da nitko ne voli tu lažnu socijalu.
    Ali ne razumijem pretpostavku da svi ovi ljudi idu u Njemačku kako bi bili socijalni slučajevi Možda idu tamo jer se nadaju da će lakše naći neki posao za normalan život, možda imaju tamo rodbinu ili prijatelje pa misle da će im biti lakše i da će im poznanici pomoći dok se ne snađu...
    Trebamo li ih smatrati lijenčinama i parazitima samo zato jer žele ići u Njemačku, UK ili Skandinaviju, a ne žele ostati u recimo Hrvatskoj, Sloveniji ili Srbiji? Pa kad i mi sami iz tih zemalja "bježimo" u Njemačku, iako nema ni rata, a bome smatram da i posla ima za one koji žele raditi (barem tu oko nas).
    Uostalom, kad je kod nas bio rat, koliko je ljudi pobjeglo u Mađarsku ili Poljsku, a koliko ih je završilo po Njemačkoj i Skandinaviji?
    Pčelice naravno de neće svi, tko je to rekao? I tko ih smatra lijenčinama i parazitima? U igri su velike brojke, to je sve.

    A što se tiče naših, Njemačka i Skandinavija imaju najtvoreniju politku prema političkim azilantima.
    Posljednje uređivanje od šafran : 21.09.2015. at 12:19

  44. #694
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    Pčelice naravno de neće svi, tko je to rekao? I tko ih smatra lijenčinama i parazitima? U igri su velike brojke, to je sve.
    Ne, ne, nije nitko rekao.
    Nego se povela rasprava o socijali u Njemačkoj.
    Ja sam uvjerena da su ljudi zdraviji (i manje se bave raznim oblicima fanatizma) ako mogu svojim radom osigurati obitelji siguran dom i hranu.
    Pa su ti kojima se ne isplati raditi (iskreno se nadam) ipak iznimke.
    Ali da, veliki su ovdje brojevi u igri...

  45. #695
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    šafran, nije da stvari o kojima govoriš nemaj rezona ili da nisu teme za razmisliti (iako, po meni, ne baš u ovom kontekstu).
    Međutim, kad svako malo ubaciš kako crnčiš u 40 kvadrata dok susjeda ne znam koja se ladiška na socijalnoj pomoći, to daje sasvim drugi ton tvojim postovima i recimo meni te je teško čitat kao nekoga tko objektivno i s neke osobne distance sagledava situaciju.
    ja bih se na ovo vratila. tvoje teze šafran nisu neka novost. i predstavljaju stav svake stranke u cijelo svijetu koja je politički desni centar pa još na desno. i to je, naravno, legitimno, i ja nemam što tu prigovoriti. mogu se, naravno, ne složiti, jer to nije moja politička opcija, ali ne u smislu osuđivanja - stav nije niti rasistički, niti nacionalistički niti huškački - to je, ponavljam, legitiman stav. svaka stranka od centra na desno na cijelom svijetu se buni da je socijala previsoka.

    no, s druge strane, ajmo se smjestiti u kontekst teme. ti ljudi su ovdje. neće nikuda otići i biće ih još više. možemo reć, eto, došlo je na naplatu. velike migracije ljudi su posljedica.
    onaj tekst što je linkala mima dao mi je za misliti. na početku ove teme mi je strano djelovalo i senino mišljenje. no ona je u pravu. ne valja ni ovo moje, idealistički. može rezultirati jačanjem ekstremno desnih opcija.

    moj sukus svega je, da europa mora prihvatiti te ljude. što će vjerojatno značiti i promjene u raznim politikama. pa i socijalnim politikama. pa i u politikama integracije. pa se neće više moći dozvoliti burka na ulicama europe. jer to nije europski. neće se dozvoliti da, što je seni pisala, dijete dođe u prvi razred, a ne zna jezik. neće se dozvoliti da imigranti rade samo najniže poslove. niti ovo što piše uh puh, sve to nije nemoguće. i morati će se naći rješenje. jer druga varijanta nije dobra.

  46. #696
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    i morati će se naći rješenje. jer druga varijanta nije dobra.
    bojim se da je ta druga varijanta kratkoročno jeftinija i kao takva, najčešće prvi izbor standardnog političara...

  47. #697

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    ispred monitora
    Postovi
    353

    Početno

    Mozda sam malo padobranski ..

    Ali samo zelim pohvaliti i zahvaliti svima tko je bio jučer na Harmici

  48. #698
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Veronik prvotno napisa Vidi poruku
    Mozda sam malo padobranski ..

    Ali samo zelim pohvaliti i zahvaliti svima tko je bio jučer na Harmici
    I ja se pridružujem.

  49. #699
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Citiraj Veronik prvotno napisa Vidi poruku
    Mozda sam malo padobranski ..

    Ali samo zelim pohvaliti i zahvaliti svima tko je bio jučer na Harmici
    A nama koji još imamo upalu mišića od prenošenja stvari na Bregani

    (fishing for compliments )

  50. #700

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    ispred monitora
    Postovi
    353

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    A nama koji još imamo upalu mišića od prenošenja stvari na Bregani

    (fishing for compliments )
    naravno
    (te sve ostale koje sam nenamjerno zaboravila)

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •