Stranica 121 od 122 PrviPrvi ... 2171111119120121122 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 6,001 do 6,050 od 6068

Tema: Kako poništiti glasački listić

  1. #6001
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Nije mi namjera nikoga uvrijediti, ni najmanje. Nismo se sporazumjele.
    Ti možeš imati 1000000 eura na računu ili u čarapi, vrijedne umjetnine, satove, zlatne poluge i sl. i taj "višak" ti nitko neće oporezovati. Zašto nekretnine? Zato jer se vide?
    Pa zato što je nekretnina koja je "višak" sredstvo za stjecanje zarade, gdje bi se trebao plaćati porez na zaradu od te nekretnine. Sat i slika nisu, kao ni skupa majica. A onda ide nastavak tvoj post, da to kod nas nema smisla kad ni ovi koji jesu u opticaju ne prijavljuju podstanare i turiste.

    Tako da, da, jesam za oporezovanje nekretnina, ali i za uvođenje reda u iznajmljivanje.

  2. #6002
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Pa zato što je nekretnina koja je "višak" sredstvo za stjecanje zarade, gdje bi se trebao plaćati porez na zaradu od te nekretnine. Sat i slika nisu, kao ni skupa majica. A onda ide nastavak tvoj post, da to kod nas nema smisla kad ni ovi koji jesu u opticaju ne prijavljuju podstanare i turiste.

    Tako da, da, jesam za oporezovanje nekretnina, ali i za uvođenje reda u iznajmljivanje.
    Pa zakon već propisuje oporezivanje dobiti od najma i to mi je potpuno u redu.
    Ja se bojim da će PNN plaćati svi na sve nekretnine koje imaju u vlasništvu, i prvu i drugu i zadnju.. i zapuštenu i iznajmljenu i neiznajmljenu i na garažu i zemljište..nastavi niz. Pa ćemo imati sustav kao u zapadnoj Europi, da je dobar dio ljudi podstanar cijeli život.
    Posljednje uređivanje od rosa : 01.03.2024. at 11:52

  3. #6003
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Apsolutno ima penzica s vise nekretnina i malom penzijom, znam ih vise iz bliske obitelji. Nekretnine su cro stednja, za bolnice, operacije, zlu ne trebalo itd, a primarno "za dicu". Ofc da je stednja u nekretninama izraz aps nepovjerenja u drzavu, penzije, poreze ..
    Posljednje uređivanje od ina33 : 01.03.2024. at 11:53

  4. #6004
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ne zaboravimo, danasnji penzici su zivjeli i gledali propast vise drzava, banaka itd. Za mlade racunaju da ce preko grane, vjv
    Posljednje uređivanje od ina33 : 01.03.2024. at 11:56

  5. #6005
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Zapravo, bas me zanima sta ce od ovoga bit. Povj gradjana u drzavu je desetljetni posao. Linic je davno bio najavljivao porez na nekretnine, nije se usudio. Politicar/stranka koji uvede taj porez ce gadno nastradati jer ljudi zive od obrtanja nekretnina....jako puno ljudi koji ne rade za drzavu ili koji rade za drzavu, al moraju imat 2 posla da ostanu preko vode. Onda bi morali napravit sa ciribu ciriba puf funkc drzavu Od moje generacije jako puno ljudi podobovalo otkaze, plivaju iznad vode rentijeratvom. Taj je potez ko prepolovit broj drz sluzbenika, korjenita promjena. Vidjet cemo.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 01.03.2024. at 12:02

  6. #6006
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Zapravo, bas me zanima sta ce od ovoga bit. Povj gradjana u drzavu je desetljetni posao. Linic je davno bio najavljivao porez na nekretnine, nije se usudio. Politicar/stranka koji uvede taj porez ce gadno nastradati jer ljudi zive od obrtanja nekretnina....jako puno ljudi koji ne rade za drzavu ili koji rade za drzavu, al moraju imat 2 posla da ostanu preko vode. Onda bi morali napravit sa ciribu ciriba puf funkc drzavu Od moje generacije jako puno ljudi podobovalo otkaze, plivaju iznad vode rentijeratvom. Taj je potez ko prepolovit broj drz sluzbenika, korjenita promjena. Vidjet cemo.
    I ne samo to. Ljudi koji rade sa malim placama svaki mjesec uplacuju prilicno novaca poreza u kasu od place, jer osobna porezna olaksica je jako mala ako nema uzdrzavanih clanova obitelji ili imaju samo jedno dijete. Uz to sto su place male brzo se ude u skupinu placanja poreza.
    Tako ce place javnih sluzbenika realno porasti najvise 5-7 % nakon sto drzava uzme porez. U kasi drzave ce zavrsiti vise love nego ikad.

  7. #6007
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Pa zakon već propisuje oporezivanje dobiti od najma i to mi je potpuno u redu.
    Ja se bojim da će PNN plaćati svi na sve nekretnine koje imaju u vlasništvu, i prvu i drugu i zadnju.. i zapuštenu i iznajmljenu i neiznajmljenu i na garažu i zemljište..nastavi niz. Pa ćemo imati sustav kao u zapadnoj Europi, da je dobar dio ljudi podstanar cijeli život.
    Mi se, cini mi se, slazemo. Dobit od najma je oporezovan, samo sto se crno trziste nije reguliralo. Po meni je to prvi korak, prije uvodjenja poreza na nekretnine.

    Ina, ti penzioneri s 3 nekretnine i malom penzijom nisu nikakva socijalna kategorija. To sto oni imaju za dicu nekretnine ih ne cini socijalnom kategorijom. Njihova dica su u 30tim, 40tim, 50tim godinama i ili su dobili te nekretnine od roditelja ili su se sami skucili ili placaju podstanarstvo. Socijalna kategorija su masa mladih obitelji koji ne mogu placati taj skupi najam, u prvom redu na obali i u Zg. A penzici ako iznajmljuju nekretnine, onda vec placaju porez na njih. Ja mislim da je tu vise cilj da se vise obrce na nekretninama, da ne zjape prazne, a cijene nekretnina na trzistu luduju.

    Ja sam placena iz drzavnog proracuna. U mom konkretnom slucaju ne ocekujem neki porast place jer je to igra kao prirez/porez. Raste koeficijent, ali je skinut dodatak na strucnu spremu za radna mjesta koja zahtijevaju tu strucnu spremu. To naravno ima smisla, skinuti taj dodatak, ali je onda koeficijent neprimjeren. Tako da cu ja i dalje morati raditi 2 mjeseca bez da jedem i pijem i placam rezije, da kupim 1 m2 na Tresnjevci. Za godinu dana eto mi vec male kupaonice, a vjerojatno bi mi i kolesterol pao da ne jedem. Stan od 60 kvadrata mogu kupiti za 10 godina teoretski. Prakticno ne, jer ce ili inflacija/poskupljenje ili kredit pojesti taj iznos. Govorim o 10 godina da uopce ne diram svoju placu, nego samo sparam za stan i da zivimo od jedne place.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 01.03.2024. at 13:00

  8. #6008
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Btw. moji mladi kolege pocetnici imaju gotovo upola manju placu. Oni 20 godina ne bi trebali jesti, ukoliko nisu frisko s faksa postali gradonacelnici ili se zaposlili u IT sektoru. A dobar dio sada mladih ce s 50 godina postati neatraktivni na trzistu rada. Tako da su po meni 20-25 godisnjaci ciljana skupina za povecanje pristupacnosti nekretninama, a ne penzici i vecina nas tu na forumu.

  9. #6009
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Btw. moji mladi kolege pocetnici imaju gotovo upola manju placu. Oni 20 godina ne bi trebali jesti, ukoliko nisu frisko s faksa postali gradonacelnici ili se zaposlili u IT sektoru. A dobar dio sada mladih ce s 50 godina postati neatraktivni na trzistu rada. Tako da su po meni 20-25 godisnjaci ciljana skupina za povecanje pristupacnosti nekretninama, a ne penzici i vecina nas tu na forumu.
    Jedno je (recim to tako) visak nekretnina, a drugo nekretina u kojoj zivis. Masa penzica zivi u svoj nekretini i to ih spasava obzirom na penzije. Da li imaju nekretnina za djecu? Mozda.
    Mi obiteljsli imamo nekoliko nekretina u Slavoniji, cija ukupna vrijednost ( u najboljem slucaju) nije dovoljna ni za pola podrumske garsonjere stare 50 godina u Zg.
    Isto kao stara kucica u zadnjem selu u Gorskom Kotaru koju smo muz i ja kupili za projekt na kojem vecinom radimo sami ( izgradena 1962) . Sad je to podrucje diglo porez na 4 eura po m2, zadnje selo usred sume bez kanalizacije. Za ilustraciju radi Zg i Dubrovnik su jedini stavili maksimalan iznis od 5 eura po m2. Rekla bih da malo drugacija ekipa posjeduje nekretnine u Dubrovniku i zapustenu kucu u zadnjem selu u Gorskom kotaru.
    Posljednje uređivanje od sirius : 01.03.2024. at 13:31

  10. #6010
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Mi se, cini mi se, slazemo. Dobit od najma je oporezovan, samo sto se crno trziste nije reguliralo. Po meni je to prvi korak, prije uvodjenja poreza na nekretnine.

    Ina, ti penzioneri s 3 nekretnine i malom penzijom nisu nikakva socijalna kategorija. To sto oni imaju za dicu nekretnine ih ne cini socijalnom kategorijom. Njihova dica su u 30tim, 40tim, 50tim godinama i ili su dobili te nekretnine od roditelja ili su se sami skucili ili placaju podstanarstvo. Socijalna kategorija su masa mladih obitelji koji ne mogu placati taj skupi najam, u prvom redu na obali i u Zg. A penzici ako iznajmljuju nekretnine, onda vec placaju porez na njih. Ja mislim da je tu vise cilj da se vise obrce na nekretninama, da ne zjape prazne, a cijene nekretnina na trzistu luduju.

    Ja sam placena iz drzavnog proracuna. U mom konkretnom slucaju ne ocekujem neki porast place jer je to igra kao prirez/porez. Raste koeficijent, ali je skinut dodatak na strucnu spremu za radna mjesta koja zahtijevaju tu strucnu spremu. To naravno ima smisla, skinuti taj dodatak, ali je onda koeficijent neprimjeren. Tako da cu ja i dalje morati raditi 2 mjeseca bez da jedem i pijem i placam rezije, da kupim 1 m2 na Tresnjevci. Za godinu dana eto mi vec male kupaonice, a vjerojatno bi mi i kolesterol pao da ne jedem. Stan od 60 kvadrata mogu kupiti za 10 godina teoretski. Prakticno ne, jer ce ili inflacija/poskupljenje ili kredit pojesti taj iznos. Govorim o 10 godina da uopce ne diram svoju placu, nego samo sparam za stan i da zivimo od jedne place.
    Ja sam placena privatno ko bolji Nepalac. Stanovi od staraca penzica su za dicu, takve kao ja - 50 plus kao dodatni prihod. U krugu prijatelja moje sestre nema obitejji da 2 rade, podobivali otkaze sto zbog nepalaca sto zbog seobe kapitala. Njihova pak djeca (unuci od penzica) gledaju kako pobkec odavde.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 01.03.2024. at 15:16

  11. #6011
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Znaci, to je ekipa djecice od 50 plus koji susnulo nogom u dupe na trziste rada, a nisu u strankama, pa ih spasavaju te nekretnine koje obrcu, zimmer frei
    Posljednje uređivanje od ina33 : 01.03.2024. at 15:17

  12. #6012
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    Ja bih za početak počela s oporezivanjem sve imovine (nekretnine, dionice, lova na računu u banci) veće od 250.000 € po osobi.
    Znači za četveročlanu obitelj bi se oporezovala sva imovina vrijednosti veće od 1 mil. €.
    Na taj način bi porez na imovinu plaćali samo oni najbogatiji.

  13. #6013
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    Nakon što bi se uveo porez na najbogatije, sljedeći korak bi bio porez na nekretnine koje nisu u nikakvoj funkciji nego samo zauzimaju prostor.
    Npr. stanovi koji se ne koriste godinama, ruševine, neobrađeno poljoprivredno zemljište, propale tvornice i hoteli koji ne rade 10 godina i sl.

    Vjerujem da bi tada ti prazni stanovi ipak bili iznajmljeni, jer bi porez na prazan stan bio veći nego porez na najam. Tako bi se smanjila cijena najma jer bi se pojavilo više stanova na tržištu.

  14. #6014
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Pokretnine i novac se obicno ne oporezuju isto kao nekretnine jer lako nestanu iz države. Sumnjam da želimo oporezivati novce na racunu, jer će brzo promijeniti banku i državu, znaci nula poreza i nelikvidni bankarski sustav.

    Sto se poreza na nekretnine tiče osobno mislim da je jedino smisleno ako se oporezuju one koje nisu u funkciji, bilo trajnog stanovanja bilo najma. Stavljanje nekretnina u funkciju bi trebalo u teoriji smanjiti cijene najma.
    Osobno plaćam porez na prihod od najma i mislim da bi bilo blesavo da plaćam jos dodatni porez uz taj koji već plaćam.
    da iznajmljujem na crno onda u ocima države bi nekretnina bila prazna pa bi bilo logično da me potakne da je stavim u najam…. Još kad bi zakone promijenili a ne da najmodavci strepe kakve će podstanare uzet jer je pravna zaštita skoro nikakva

  15. #6015
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Pokretnine i novac se obicno ne oporezuju isto kao nekretnine jer lako nestanu iz države. Sumnjam da želimo oporezivati novce na racunu, jer će brzo promijeniti banku i državu, znaci nula poreza i nelikvidni bankarski sustav.

    Sto se poreza na nekretnine tiče osobno mislim da je jedino smisleno ako se oporezuju one koje nisu u funkciji, bilo trajnog stanovanja bilo najma. Stavljanje nekretnina u funkciju bi trebalo u teoriji smanjiti cijene najma.
    Osobno plaćam porez na prihod od najma i mislim da bi bilo blesavo da plaćam jos dodatni porez uz taj koji već plaćam.
    da iznajmljujem na crno onda u ocima države bi nekretnina bila prazna pa bi bilo logično da me potakne da je stavim u najam…. Još kad bi zakone promijenili a ne da najmodavci strepe kakve će podstanare uzet jer je pravna zaštita skoro nikakva
    U pravu si, nisam o tome razmišljala.

  16. #6016

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Iskocio mi Tomasevicev upis na Facebooku:

    "Apsolutno smo odlučni u tome da zatvorimo Jakuševec, a jedan od preduvjeta je da izgradimo i CGO-u Resniku što ćemo i učiniti bez obzira na podmetanja HDZ-a i Bandićevih bivših suradnika koji su sami izglasali tu lokaciju te su problem Jakuševca ignorirali desetljećima ‼️"

    Stvarno sam se trudila biti sto objektivnija prema politickoj stranci koja je sve za sto nikad ne bih glasala, a jos su naslijedili grad u uvjetima kakvim su ih naslijedili. Medjutim, Tomasevic ili je patoloski lazljivac ili ga je kakva demencija pocela preuzimati kao Bidena. Ima li itko u njegovom okruzenju da ga podsjeti da problem Jakusevca NIJE ignoriran desetljecima, nego se on sam (Tomasevic) javno i ponosno hvalio kako su on i njegovi zeleni pajdasi sprijecili gradjenje spalionice u Resniku jer je ta spalionica nepotreban, skup i ekoloski neprihvatljiv projekat?
    Ima li barem obraza da se javno isprica (ako ga drugovi podsjete na to sto je radio i govorio vezano za spalionicu) zato sto je jedan od krivaca sto ta spalionica do sada nije sagradjena, zato sto je covjek izgubio ruku, a gradjani Zagreba izlozeni ekoloskoj bombi?

  17. #6017
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Pa zato što je nekretnina koja je "višak" sredstvo za stjecanje zarade, ..
    Kako to misliš? pa evo sirius ima kuću koju sasvim sigurno ne renta (sorry sirius što te uzimam u usta).
    Većina ljudi ne zarađuje od druge nekretnine nego su je kupili na kredit na 20ak i više godina da možda jednog dana imaju sebi kao dodatni prihod u mirovini. Sasvim legitimno je i da je netko investirao, digao kredit i kupio stan za svoje dijete nekad u budućnosti.

    Ispada da maltene ljudi imaju hrpu love na hrpi i u gotovini kupe stan i od njega zarađuju odmah tog trena. Takav je puno manji broj slučajeva.

    Samo da razjasnim i mi smo nenasljednici, sve sami otpočetka stvarali.

    Znači onaj koji drži lovu u čarapi ili banci neće biti oporezovan, a onaj tko je dio recimo uložio u nekretninu (koja će jednog dalekog dana zapravo postat njegova kad zatvori kredit) će bit oporezovan. Ne kužim kako je to logično.

  18. #6018
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ja sam, ako ista, za smanjenje poreznih nameta, a ne daljnje povecanje. Znaci, kupim nekretninu, platim porez na promet nekretninama od par tisuca eura (minimalno) i onda i dalje nastavljam placat porez na tu nekretninu...

  19. #6019
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam, ako ista, za smanjenje poreznih nameta, a ne daljnje povecanje. Znaci, kupim nekretninu, platim porez na promet nekretninama od par tisuca eura (minimalno) i onda i dalje nastavljam placat porez na tu nekretninu...
    Kad ovako procitam fakat nema logike.

  20. #6020
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Možemo se mi buniti da nama porez na nekretninu nema smisla ali je činjenica da u mnogim zemljama postoji.
    E sad koliki je i kako se koristi je specifično za razne zemlje.
    Koji je smisao toga da kupiš novi auto, platiš sve carine, poreze, trošarine štovećsvene i onda deset godina još svake godine plaćaš porez jer imaš nov auto?!

    Obično se to ostavi i lokalnim vlastima, koje onda u krajevima gdje ljudi ne žele doseliti to potiču niskim ili nikakvim porezima, a tamo gdje i previše njih želi doseliti pa cijene nekretnina rastu u nebo, stvaraju se prometne gužve, škole su prenatrpane, zdravstveni sustavi preopterećeni - tamo ima logike da lokalna vlast destimulira doseljavanje, često i višim porezima na nekretnine. Jer taj porez plaćaju samo oni koji tamo kupe nekretninu. E sad koliko se u Hrvatskoj može pouzdati u suvislost lokalnih politika...

  21. #6021
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Hrvatska vrlo uspjesno stimulira odseljavanje :D

    Ja bih da na izborima ima neka stranka za koju bas zelim glasat - da glasam "za". Trenutno imam dojam da mogu jedino "protiv" glasat.

  22. #6022
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Btw. moji mladi kolege pocetnici imaju gotovo upola manju placu. Oni 20 godina ne bi trebali jesti, ukoliko nisu frisko s faksa postali gradonacelnici ili se zaposlili u IT sektoru. A dobar dio sada mladih ce s 50 godina postati neatraktivni na trzistu rada. Tako da su po meni 20-25 godisnjaci ciljana skupina za povecanje pristupacnosti nekretninama, a ne penzici i vecina nas tu na forumu.

    Meni se ideja POS gradnje čini jako dobrom. Puno mladih parova je riješilo svoje stambeno pitanje na taj način. Šteta što toga nema i više.

  23. #6023
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    POS je krasno napumpao cijene stanova u ZG. I to više puta. Katastrofa.

  24. #6024
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Svaki put kad bi se pojavila nova runda POSa, cijene bi skočile za onoliko koliko bi mladi kroz POS dobili.

  25. #6025
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    POS je krasno napumpao cijene stanova u ZG. I to više puta. Katastrofa.
    Kao i APN

  26. #6026
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Da, princip je isti.

  27. #6027
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Niste me dobro shvatile a moguće nisam bila jasna.

    Nisam mislila na ovo u što se danas pretvorila stambeno poticajna gradnja preko APN-a nego na prvotni projekt Pos-a koji nije imao masu ovih noviteta koji su uvedeni u medjuvremenu.

    Mi smo svi imali istu cijenu po kvadratu za isti tip stana u istoj zgradi. Razlika je bila samo u tome sto je postojao kriterij broja clanova domacinstva te su obitelji s vise clanova imale pravo na kupnju vise kvadrata. Sto je i pravedno.

    Grad je dao zemljiste, drzava sufinancirala, cijena kvadrata je bila prihvatljiva itekako.

    Nije se moglo trazit sufinanciranje za svastarije koje danas postoje tako da tadasnji Pos nije uopce utjecao na cijene stanova na trzistu,a mladi ljudi su rjesavali svoje stambeno pitanje.

    Ovo sto postoji danas i u sta se pretvorilo je jako lose, pumpa na umjetan nacin cijene nekretnina na trzistu pa zato je valjda i ukinuto (barem privremeno koliko znam).
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 05.03.2024. at 18:47

  28. #6028
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Možemo se mi buniti da nama porez na nekretninu nema smisla ali je činjenica da u mnogim zemljama postoji.
    E sad koliki je i kako se koristi je specifično za razne zemlje.
    Koji je smisao toga da kupiš novi auto, platiš sve carine, poreze, trošarine štovećsvene i onda deset godina još svake godine plaćaš porez jer imaš nov auto?!

    Obično se to ostavi i lokalnim vlastima, koje onda u krajevima gdje ljudi ne žele doseliti to potiču niskim ili nikakvim porezima, a tamo gdje i previše njih želi doseliti pa cijene nekretnina rastu u nebo, stvaraju se prometne gužve, škole su prenatrpane, zdravstveni sustavi preopterećeni - tamo ima logike da lokalna vlast destimulira doseljavanje, često i višim porezima na nekretnine. Jer taj porez plaćaju samo oni koji tamo kupe nekretninu. E sad koliko se u Hrvatskoj može pouzdati u suvislost lokalnih politika...
    Apsolutno tocno...samo ja mislim da u kaosu trrnutnom nece proc jer ljudi stede u nektretninama, koja trzista kapitala i mirov. fondovi... kao spas od nefunkc drzave (nefunkc penzije, manjkavo zdravstvo, skolstvo). To je nekako uobicajeno vrijednosno pitanje ko amerima sto je tesko odustat od oruzja, zastavica koju je tesko pomaknut, a nastala je nasim "obicajnim pravom". To su fakat ostri rezovi za koje dosad nitko nije imao hrabrosti.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 06.03.2024. at 09:59

  29. #6029
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Kako to misliš? pa evo sirius ima kuću koju sasvim sigurno ne renta (sorry sirius što te uzimam u usta).
    Većina ljudi ne zarađuje od druge nekretnine nego su je kupili na kredit na 20ak i više godina da možda jednog dana imaju sebi kao dodatni prihod u mirovini. Sasvim legitimno je i da je netko investirao, digao kredit i kupio stan za svoje dijete nekad u budućnosti.

    Ispada da maltene ljudi imaju hrpu love na hrpi i u gotovini kupe stan i od njega zarađuju odmah tog trena. Takav je puno manji broj slučajeva.

    Samo da razjasnim i mi smo nenasljednici, sve sami otpočetka stvarali.

    Znači onaj koji drži lovu u čarapi ili banci neće biti oporezovan, a onaj tko je dio recimo uložio u nekretninu (koja će jednog dalekog dana zapravo postat njegova kad zatvori kredit) će bit oporezovan. Ne kužim kako je to logično.
    Mislim da su cijene stanova visoke jer ih ljudi kupuju za štednju. Smanjuje se populacija, a nikad dosta stanova. S ekološke (i ekonomske) strane je to loše. Nema tu logike. Ideja je da ne držiš stan prazan, nego da ga iznajmiš. U puno velikih gradova stanovi u centru se drže kao kapital, a ne iznajmljuju se. Prošećeš navečer i vidiš koliko malo je osvijetljenih stanova. Građevinari kupuju stanove u centru koji drže cijenu ili im još i raste, da mogu bolje prodati stanove na periferiji. Ja u prvom redu mislim na vrijedne nekretnine u Zg i na obali, ne na kućice u "Bjelovarsko-bilogorskoj županiji".
    U Zg se gradi, nestaju zelene površine, zagrijava se grad, kvari kvaliteta zraka, na zemljištima gdje su bile kućice, guraju se zgrade, dobiješ Trešnjevku, Kajzericu, Vrbik i slična urbanistički loša naselja. Od novih naselja, meni se čini najboljim naselje između Bundeka i Jadranske avenije. Tu je zadržan nekakav razuman omjer izgrađene i neizgrađene površine. Živahan i prometno relativno propustan (ako se izuzme sam ulazak u naselje kad se ide iz grada).
    Kad bi te nekretnine bile u opticaju, vjerojatno bi pala cijena iznajmljivanja zbog veće ponude. Ako moraš plaćati porez, onda ima smisla iznajmljivati uz dobro definiran ugovor. Sam ili preko neke agencije.

  30. #6030
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    A to je i meni totalno nesuvislo i nerazumno, imat nekretninu u Zg koja zjapi prazna...mislim da su rijetki koji si to mogu priustit, da imaju priliku zaradit, a to odbijaju.

    Mislim da vrlo malo ljudi kupuje nekretnine u cijelosti za gotovinu.
    Pa to bi trebalo radit jakooo puno godina jakooo dobro placene poslove da se toliko ustedi (ako se nije naslijedilo).

    Uostalom novac gubi na vrijednosti, pa se sad vise isplatilo imat nekretnine na ranije uzetom kreditu.

    Ja sam na ininom tragu, ljudi to vide kao investiciju-stednju jer kamate na stednju su nikakve.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 11.03.2024. at 12:28

  31. #6031
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Ja pak mislim kak se dobar dio stanova kupuje za gotovinu - to koji oni kaj moraju preprat lovu.

    Jelena, nisam skužila koji ti je dobar kvart između Bundeka i Jadranske avenije? Po meni bi to bila Kajzerica, koja je isto urbanističko ruglo.

  32. #6032
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Sigurno misli na Središće, u zadnje vrijeme se tamo otvaraju top prostori, od vinoteka do stekahousea

  33. #6033
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Sigurno misli na Središće, u zadnje vrijeme se tamo otvaraju top prostori, od vinoteka do stekahousea
    Da. Tamo od MSU prema Bundeku.
    Kajzericu sam i ja ubacila i primjere za koje mi je žao da su tako loše napravljeni.
    Općenito mi je žao kakvi grozni projekti prolaze, jedna zgrada ružnija od druge. Čast iznimkama.

  34. #6034
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Sigurno misli na Središće, u zadnje vrijeme se tamo otvaraju top prostori, od vinoteka do stekahousea
    Da,i ja. Al Središće nema veze s Jadranskom avenijom. Ili sam ja pak pomiješala imena ulica.

  35. #6035
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da su cijene stanova visoke jer ih ljudi kupuju za štednju. Smanjuje se populacija, a nikad dosta stanova. S ekološke (i ekonomske) strane je to loše. Nema tu logike. Ideja je da ne držiš stan prazan, nego da ga iznajmiš. U puno velikih gradova stanovi u centru se drže kao kapital, a ne iznajmljuju se. Prošećeš navečer i vidiš koliko malo je osvijetljenih stanova. Građevinari kupuju stanove u centru koji drže cijenu ili im još i raste, da mogu bolje prodati stanove na periferiji. Ja u prvom redu mislim na vrijedne nekretnine u Zg i na obali, ne na kućice u "Bjelovarsko-bilogorskoj županiji".
    U Zg se gradi, nestaju zelene površine, zagrijava se grad, kvari kvaliteta zraka, na zemljištima gdje su bile kućice, guraju se zgrade, dobiješ Trešnjevku, Kajzericu, Vrbik i slična urbanistički loša naselja. Od novih naselja, meni se čini najboljim naselje između Bundeka i Jadranske avenije. Tu je zadržan nekakav razuman omjer izgrađene i neizgrađene površine. Živahan i prometno relativno propustan (ako se izuzme sam ulazak u naselje kad se ide iz grada).
    Kad bi te nekretnine bile u opticaju, vjerojatno bi pala cijena iznajmljivanja zbog veće ponude. Ako moraš plaćati porez, onda ima smisla iznajmljivati uz dobro definiran ugovor. Sam ili preko neke agencije.
    U Zagrebu ima 50 tisuća praznih stanova. Meni je taj broj nepojmljiv

  36. #6036
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Da,i ja. Al Središće nema veze s Jadranskom avenijom. Ili sam ja pak pomiješala imena ulica.
    Nisi, ja sam Mislila sam na Aveniju Dubrovnik.

  37. #6037
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    U Zagrebu ima 50 tisuća praznih stanova. Meni je taj broj nepojmljiv
    Pa da!
    A s druge strane je totalni kaos s evidencijom.

    Na kraju je najpouzdaniji HEP-ov parametar koliko kućanstava troši ispod 15% od prosječne potrošnje struje.
    https://www.vecernji.hr/vijesti/oko-...etalje-1662810

    I opet sve ide od lošeg pravosudnog sustava. Da se potpisuje jasan ugovor kod useljavanja, ne bi se ljudi bojali iznajmljivati stanove. Moj ugovor u inozemstvu je bio ukoričen spis od 15tak stranica, sve precizno definirano. Svake godine nam je poskupljivala stanarina jer stanari dobiju neka prava nakon N godina provedenih u stanu, pa te motiviraju da iseliš nakon nekog vremena, plus naravno inflacija.

    Kad smo iseljavali, morali smo sve savršeno očistiti i okrečiti zidove ili platiti agenciji za krečenje. Svaki detalj se gleda, kako si pećnicu očistio, stolariju, balkonske pločice, apsolutno sve. Agencija bira stanare, ne žele bilo kome iznajmiti stan. Moraš imati dokaz da imaš radno mjesto s dovoljno dugim ugovorom i da s tom plaćom možeš pokriti troškove stanovanja, ali ako im se ne sviđaš, ne daju ti ni tada.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 12.03.2024. at 13:07

  38. #6038

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Pa da!
    A s druge strane je totalni kaos s evidencijom.

    Na kraju je najpouzdaniji HEP-ov parametar koliko kućanstava troši ispod 15% od prosječne potrošnje struje.
    https://www.vecernji.hr/vijesti/oko-...etalje-1662810

    I opet sve ide od lošeg pravosudnog sustava. Da se potpisuje jasan ugovor kod useljavanja, ne bi se ljudi bojali iznajmljivati stanove. Moj ugovor u inozemstvu je bio ukoričen spis od 15tak stranica, sve precizno definirano. Svake godine nam je poskupljivala stanarina jer stanari dobiju neka prava nakon N godina provedenih u stanu, pa te motiviraju da iseliš nakon nekog vremena, plus naravno inflacija.

    Kad smo iseljavali, morali smo sve savršeno očistiti i okrečiti zidove ili platiti agenciji za krečenje. Svaki detalj se gleda, kako si pećnicu očistio, stolariju, balkonske pločice, apsolutno sve. Agencija bira stanare, ne žele bilo kome iznajmiti stan. Moraš imati dokaz da imaš radno mjesto s dovoljno dugim ugovorom i da s tom plaćom možeš pokriti troškove stanovanja, ali ako im se ne sviđaš, ne daju ti ni tada.
    Ovako je i u Francuskoj.

    Moraš predati "dossier", dakle sve moguće potvrde, izvatke i sl. i onda stanodavci biraju podstanare.

  39. #6039
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

  40. #6040

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    taman za dugi vikend

  41. #6041
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Hoće li raditi trgovine?

  42. #6042

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Hoće li raditi trgovine?

    first world problems

  43. #6043
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Hoće li raditi trgovine?


    ludilo pa di srijeda?? lakrdija.

    Ja već planiram planinarenje jer rijetko imam priliku ići na planine usred tjedna kad su manje gužve (nadam se da ostali nemaju slične ideje da izbjegnemo gužve, ionako ne idemo na Medvednicu) hahahaha

  44. #6044
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Hoće li raditi trgovine?
    Ako je neradni dan ne bi trebale.
    Hoće li biti velike mise?

  45. #6045

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Pa može se sve kupiti u utorak .

  46. #6046
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Dugi vikend s obje strane tjedna
    Posljednje uređivanje od čokolada : 15.03.2024. at 13:57

  47. #6047
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Dugi vikend s obje strane tjedna
    Ili još bolje spojiti s Uskrsnim ferijem

  48. #6048
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj lola_34 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa može se sve kupiti u utorak .
    ili u četvrtak

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ili još bolje spojiti s Uskrsnim ferijem
    idešš pršte ideje na sve strane, još će falit glasača jer se ljudima neće dat tražit one potvrde

  49. #6049
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Konacno dinamika na izborima
    Posljednje uređivanje od sirius : 15.03.2024. at 16:43

  50. #6050
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Konacno dinamika na izborima
    Da dinamika...ovo je triler sam taki!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •