Pokazuje rezultate 1 do 15 od 15

Tema: Odvajanje priključaka_režija

  1. #1
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno Odvajanje priključaka_režija

    Cure, molim pomoć/savjete/informacije vezano uz sljedeću situaciju.

    Planiram kupiti garsonijeru u stambenoj zgradi u Zagrebu, ali svi priključci u tom stanu, dakle plin, voda, struja, spojeni su na drugi stan u vlasništvu iste osobe. Taj drugi stan nalazi se u istoj zgradi.
    Trebalo bi odvojiti sve te priključke, odnosno napraviti sve potrebno da mali stan ima zasebni priključak i režije.
    Da li je netko prolazi nešto slično?

    Prvenstveno me zanima cijena i trajanje.

    P.S. Poslala sam službeni upit i na nadležne institucije - HEP, Plinara, VIO.

    Hvala!

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    struju i plin je lakše napraviti (ne sjećam se trajanja i cijene), ali vodu nije moguće osim ako nemate posebne cijevi za tu garsonjeru koje vode od glavnog voda.
    vodu smo riješili samo s kontrolnim brojilom (cijevi su tako posložene da se grana jedna cijev koja ide dalje prema našoj kuhinji i kupaonici i zato možemo imati jedno kontrolno brojilo). jedan je račun, a mi onda interno dijelimo prema utrošku. Preporuka - izbjeći ovakav aranžman pd svaku cijenu.
    Druga opcije je da se provode nove cijevi od glavnog voda prema stanu (vrlo skupo i pokatkada neizvedivo).

  3. #3
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Za plin ne znam, ali za struju i vodu da.

    Za vodu se stavi svakom stanu kontrolno brojilo i onda svaki mjesec oko 24.treba očitati oba kontrolna brojila ( glavno očitava komunalno poduzeće). Naravno najprije se napravi ugovor sa isporučiteljem. Jedan od vas posalje tablicu utroska vode po vodomjeru i prezimenu te isporučitelj svakome ispostavi svoj racun. Kao i u velikom zgradama. Cijena ovisi od grada do grada. Bilo nam je manje od 1000kn po stanu.
    Struja je skuplja. Treba sve. I ormarić i sat i prikljucak na ime. Sve je platio onaj koji se odvojio, pa ne znam cifru. Brzo su to napravili ovi iz Hepa.

  4. #4
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    Uf, ne baš obečavajuće informacije...
    Vrijeska, pa zar se ne može to spojiti na kupaonicu?

  5. #5
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Probaj spustiti kupoprodajnu cijenu za taj iznos.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Probaj spustiti kupoprodajnu cijenu za taj iznos.
    Ili inzistiraj da to odvajanje napravi trenutni vlasnik stana.

    Moja frendica je tako napravila kad je kupovala apartman na moru. Inzistirala je da to vlasnik napravi prije kupovine. Dala je kaparu, a ostatak kad je posao bio gotov.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,652

    Početno

    Je li garsonjera uopće upisana kao odvojena stambena jedinica? Ako nije, potrebno je ići na građevinsku dozvolu uz suglasnost suvlasnika zgrade (nisam si sigurna kojeg postotka) i potrebno je pritom zadovoljiti uvjete iz gupa. Obično je najveći problem parkirno mjesto.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Uf,nisam ti ja neki stručnjak, ali mislim da vodomjeri za sve stanove moraju biti izvan stana, i to za jednu zgradu svi na jednom mjestu (na račvanju cijevi s glavnog voda)
    I da moraju biti dostupni za zatvaranje ili očitanje, a to u kupaonici u stanu nisu

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    I meni je ovo palo napamet.
    Provjeri je li stan uopće postojeći u zemljišnim knjigama
    Možda nije provedeno etažiranje do kraja ili sl.

  10. #10
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Uf,nisam ti ja neki stručnjak, ali mislim da vodomjeri za sve stanove moraju biti izvan stana, i to za jednu zgradu svi na jednom mjestu (na račvanju cijevi s glavnog voda)
    I da moraju biti dostupni za zatvaranje ili očitanje, a to u kupaonici u stanu nisu
    Ne moraju. Unutar stanova su. Čak i po dva u svakom stanu, i u kupaoni i u kuhinji, zavisi gdje su cijevi. Potrošnja se zbroji.

  11. #11
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Da ali onda za svaki ide i mjesečna naknada na vodomjer

    Kod nas su vodomjeri za stanove u hodniku za svaki kat i kontrolno brojilo ispred zgrade do kojeg ne može doć bilo tko

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne moraju. Unutar stanova su. Čak i po dva u svakom stanu, i u kupaoni i u kuhinji, zavisi gdje su cijevi. Potrošnja se zbroji.
    Rekla bih da su to kontrolna brojila ... jer bi inače dobila dva računa, svaki za svoje brojilo.
    Na osnovu obračunate potrošnje putem kontrolnog brojila ne možeš dobiti račun.
    Račun Vodoprivreda izdaje samo na osnovu podataka s glavnog brojila.

  13. #13
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Riječki Voplin radi ovako kako sam napisala. Imam stan u neboderu i svaki mjesec pošaljem sliku oba vodomjera i oni ispostave jedan račun. Predstavnik zgrade javi Voplinu potrošnju.

  14. #14
    Jainina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    365

    Početno

    Mi imamo u stanu 2 vodomjera, jedan za toplu i jedan za hladnu vodu, daljinski ih očitava firma koja ih je ugradila s racun dobivamo na osnovu te potrošnje. Radi se o neboderu u kojem je jedno glavno brojilo i gdje se prije ugradnje vodomjera potrošnja dijelila na članove kućanstva. Hoću reci, može biti vodomjer u stanu i na temelju njega dobivati racun.

  15. #15
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    Stan je odvojen od velikog i etažiran prošle godine. Papiri su svi čisti, to je provjereno.
    Vlasnica živi u inozemstvu i komplicirano joj je baviti se time. Planiram spustiti cijenu, pa su mi zato te informacije važne.

    Hvala puno na savjetima

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •