Stranica 16 od 16 PrviPrvi ... 6141516
Pokazuje rezultate 751 do 758 od 758

Tema: svi bi jeli zdravo i fino, ali bi dali za domaća jaja kunu, a za domaće mlijeko 4..

  1. #751
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    i meni propao paket mrkve iz lidla
    a ni celer se ne drži baš
    nakon tri dana sve odlazi...
    mene malo pere ljutnja kad vidim što kupujem i koliko novaca ostavljam trgovcima za poluproizvode a nije mi se dalo svoj vrt bajliti
    ali eto
    kad nećeš onda kupuj

  2. #752
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    i meni propao paket mrkve iz lidla
    a ni celer se ne drži baš
    nakon tri dana sve odlazi...
    mene malo pere ljutnja kad vidim što kupujem i koliko novaca ostavljam trgovcima za poluproizvode a nije mi se dalo svoj vrt bajliti
    ali eto
    kad nećeš onda kupuj
    Ja se spremam napraviti vrt za iduću godinu i to vrt bez motike. Već sam imala iskustva s tim prije dosta godina, kad smo malčirali običnu livadu baš u ovo doba godine i do proljeća se ispod tog pokrova formirala krasna zemlja koju nije trebalo štihati. Puno manje posla, jer se ne okreću slojevi zemlje, a rezultati su odlični. Odustali smo zbog toga što nismo stizali obilaziti dovoljno često (to mi je 30 km od kuće) ali sad razmišljam da napravim bar mali dio, veličine bračnog kreveta.

    Literatura:
    Ruth Stout: Vrt bez motike - https://www.zuzi.hr/kategorija-proiz...vrt-bez-motike (imam negdje pdf, samo moram prekopati gdje je)
    Masanobu Fukuoka: Revolucija jedne slamke https://marjankogelnik.files.wordpre...dne-slamke.pdf

    Inače, na internetu ima dosta uputa o tome kako se radi "lasagne mulch". Slučajno smo to otkrili kad smo mijenjali krov na terasi pa smo valovite plastične ploče na jesen bacili na travu i do proljeća je ispod bila krasna crna zemlja u koju se direktno moglo saditi bez puno prevrtanja. Ako nisu pri ruci ploče za krov ide to i s priručnim materijalom - na nisko pokošenu travu stavi se karton, pa se zagrne čime imaš (granje, granje crnogorice, pokošena trava, lišće... i gore po potrebi pvc folija, samo labavo ili izbušiš rupe). Na rubove treba staviti cigle da vjetar ne otpuše. Ako je zemlja suha, karton se pošprica ili zalije vodom. Uloženi trud je nula, ali treba to ostaviti preko zime da priroda odradi svoj posao.
    Evo malo teorije: https://donotdisturbgardening.com/ho...asagna-garden/ Ne znam ima li što na hrvatskom.

    Budući da je moj grunt na samom rubu šume, razmišljamo da si napravimo neku ogradu i/ili okvir za plastenik. Eh, samo da imam više vremena....

    Možda bi ovo bilo bolje raspisati na namjenskoj temi, imali smo nekad davno temu o vrtu. Ako tko nađe, nek dojavi...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 27.09.2023. at 10:39

  3. #753
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Evo linka na knjigu Vrt bez motike (pdf): https://kupdf.net/download/ruth-stou...466a8970e0_pdf

    I meni će dobro doći, jer mi je papirnata knjiga posuđena kod kolege već godinama. Inače, Gospodarski list je znao imati takva izdanja. Možda imaju i danas.

  4. #754
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Meni je palo na pamet da odem na vrt kod mame pa samo češnjak popikam. Msm mogu si već zamislit nju kak mi kaže: "što misliš da je to sam tak", al ok, što me košta da probam.

  5. #755
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Popikaj ga u jesen i u proljeće pomalčiraj. Ako možeš napravi si neku toplu gredicu.
    Ja imam vrt , ali ove godine sam ga jako zapustila. Nemam pojma šta ću nagodinu, imam i par toplih gredica al onak osrednji uspjeh, treba više truda uložiti.
    Peterlin hvala za knjigu.

  6. #756
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    U međuvremenu sam se sjetila da Agroklub ima dobre savjete, pa evo:
    https://www.agroklub.com/agro-hobi/v...je-malc/48727/

    Evo još malo savjeta:
    https://banjalucanke.com/2017/02/03/...ta-malciranja/
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 28.09.2023. at 09:15

  7. #757

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je palo na pamet da odem na vrt kod mame pa samo češnjak popikam. Msm mogu si već zamislit nju kak mi kaže: "što misliš da je to sam tak", al ok, što me košta da probam.

    probaj, pobacaj i drugo sjemenje

    susjedi su cherry rajčice ludo rodile, same su se proširile, uza zid kuće. ljeti ih je zalijevala, ali baci, možda bude taman kiše da nešto rodi


    ja sam dugo razmišljala o povišenoj gredici jer je u minijaturnom vrtu zemlja loša, ali prevelika je prometnica uz našu zgradu tako da ne bi bilo baš odviše zdravo jesti te plodove

  8. #758
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    probaj, pobacaj i drugo sjemenje

    susjedi su cherry rajčice ludo rodile, same su se proširile, uza zid kuće. ljeti ih je zalijevala, ali baci, možda bude taman kiše da nešto rodi


    ja sam dugo razmišljala o povišenoj gredici jer je u minijaturnom vrtu zemlja loša, ali prevelika je prometnica uz našu zgradu tako da ne bi bilo baš odviše zdravo jesti te plodove
    Plastenik? Ne znam bi li pomoglo.... Mi smo znali imati mini rajčice na balkonu u teglima, to je bilo fora, ali isto sam se pitala je li zdravo. S druge strane, kad kupiš na placu - pojma nemaš je li izraslo uz cestu ili uz smetlište....

Stranica 16 od 16 PrviPrvi ... 6141516

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •