Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
I ja kad god mogu nabavim sa sela i domaće. Spremna sam i platiti više, ali da znam otkud je i što jedem. Pa sam svašta o trančiranju i naučila, sjećam se sebe s prvom gromadom mesa i tupim nožem, nisam znala gdje udaram i bilo mi je da sjednem i plačem.
Citiraj bella77 prvotno napisa Vidi poruku
Mi smo nedavno kupili pola teleta. Domaćeg, naravno. Ja ne znam ništa o teletini i dijelovima mesa. Pa smo izrezali kako smo znali i umjeli. Potrpali u vrećice i zaledili. Neki dan sam odledila komad da radim na varivo s keljom. Tek kad sam komad počela rezati na kockice, skužila sam da se radi o bifteku. I štaš sad. Kelj s biftekom na varivo.
A da sam imala nekoga da mi istrančira to tele, platila bih.
Citiraj In love prvotno napisa Vidi poruku
Ja kupujem domace kad uspijem.
Meso, ako je trancirano, je malo skuplje nego cijelo pile, purica , kokica.. I meni je ok platiti malo vise i samo potrpati u zamrzivac, jednom sam se zeznula i narucila pola purice, donesla sam to doma , bacila na stol i onda smo mm i ja gledali u to. Na kraju sam tako stavila u frizider ( imamo onaj veliki americki) i drugi dan neksko izrezala, nije to za mene. Bolje platiti par kn vise.

A domaca jaja su kod mene 1,5kn cijelu godinu.
Litra domaceg mlijeka 5-8 kn, ovisi od koga se uzme.
Naravoučenije ove teme je da moram djecu naučiti kako se trančira meso. nekako sam mislila da to znaju.

Ljeta kod none na selu blizu Rijeke, naučila su me kako od koke koja kljuca po dvorištu, dođeš do juhe i pohanog, a godine roditeljskog kupovanja polovica preko sindikata, kako to napraviti sa teletom i prascem. Osim toga, na zidu svake mesnice su dijelovi životinja, za koje jelo je koji dio, pa usput pogledate dok čekate red, i evo znanja.