Stranica 7 od 9 PrviPrvi ... 56789 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 301 do 350 od 402

Tema: Prosvjed Hrvatska može bolje: Obrazovanje je nacionalni interes!

  1. #301
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Što fali stranci Pametno? Nije retoričko. Zanima me zašto ih ljudi nisu prepoznali, već Most. Koliko bi vas njima sada dalo glas? Što mislite o njima?

  2. #302
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne kužim, zbilja ne kuzim koje su to lijeve opcije kurikuluma, koje pašu lijevima. Što je to?
    Milanović je potvrdio jer je u tom trenutku on bio premijer, tko bi drugi to potvrdio?
    X
    https://www.youtube.com/watch?v=-n8S-CsGuqM
    Meni nije bilo žao potrošiti sat vremena i poslušati ga, onima kojima je probajte negdje oko pedesete minute do kraja. Sad ne znam, nekako sumnjam da čovjek baš tako lako bezočno laže

  3. #303
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Što fali stranci Pametno? Nije retoričko. Zanima me zašto ih ljudi nisu prepoznali, već Most. Koliko bi vas njima sada dalo glas? Što mislite o njima?
    Nemam pojma.
    Ja za njih nisam ni čula do par dana pred izbore. A o Boži su svi na sve strane... Ja sam nakon Bože u Nu2 rekla "Ovi će osvojit puno", pričali su što se htjelo čuti.

  4. #304
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Meni je Pametno ok stranka. Sogorica mi je u ZG ogranku te stranke, osnivaci su iz Splita, odakle je i vecina clanstva. Ljudi ih jos nisu prepoznali vjerojatno zato sto ti ljudi nisu dugo u politici, za razliku od ljudi iz Mosta, koji vec neko vrijeme politicki djeluju u svojim lokalnim sredinama.

  5. #305
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    X
    https://www.youtube.com/watch?v=-n8S-CsGuqM
    Meni nije bilo žao potrošiti sat vremena i poslušati ga, onima kojima je probajte negdje oko pedesete minute do kraja. Sad ne znam, nekako sumnjam da čovjek baš tako lako bezočno laže
    Tip nevjerojatno zvuči kao moj profesor iz fizike. Način na koji se šali. Način na koji govori. Totalno sam paf.
    Također zvuči učeno, govori pametne stvari i ostavlja sve u svemu odličan dojam.

  6. #306
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Eh, draga...Pametno on zbori, ali poslodavcima ne trebaju pametni ljudi koji čitaju lektiru i umiju misliti svojom glavom. U tome je kvaka. Robovlasništvo nikad nije prestalo postojati, samo mijenja oblik.

  7. #307
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    I samo još da prokomentiram drugi dio citata:

    Ni Jokić ni Ekspertna radna skupina se ni u jednom trenutku nisu upetljali u sadržaj našeg kurikuluma ni u proces dorade dokumenta nakon stručne rasprave, ma niti sugestijom a kamoli odlukom.

    Kako neću cijeniti takve ljude?
    ali ovo je toliko puta ponovljeno, i u medijima, i od Jokića...ali ne, dijana se opet čudi zašto nema kompromisa a Elor zašto je dao ostavku

    ne razumijem

  8. #308
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Eh, draga...Pametno on zbori, ali poslodavcima ne trebaju pametni ljudi koji čitaju lektiru i umiju misliti svojom glavom. U tome je kvaka. Robovlasništvo nikad nije prestalo postojati, samo mijenja oblik.
    Ja se ne slazem. Mnogim poslodavcima trebaju pametni ljudi, ali ih ne mogu platiti koliko ti mogu dobiti novaca vani, da ne spomenem sto ce sve dobiti vani za djecu, npr normalno moderno obrazovanje. A ne katlicko/domoljubni brianwash od prvog osnovne. Ja svoju djecu, ako se tu ne promijeni stanje, svakako mislim uputiti na studij u inozemstvu.

  9. #309
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Poslodavcima koji moraju napraviti posao i zapravo zaraditi novac, naravno da trebaju pametni ljudi i nikakve to veze s robovlasništvom nema. Dapače, interesi radnika i poslodavaca su danas uglavnom zajednički. Poslodavcima koji mogu računati na tuđe novce, i na to da mogu raditi bilo što, a vjerni birači će ih i dalje birati - tima naravno da nije važno da posao bude dobro obavljen, oni uopće ne ovise tome kako je posao obavljen. I ovo ide obje velike stranke.
    Posljednje uređivanje od vertex : 04.06.2016. at 16:42

  10. #310
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Dapače, interesi radnika i poslodavaca su danas uglavnom zajednički. .
    nisu, ne mogu, nikad nisu bili i nikad neće biti zajednički.

  11. #311
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Kako to? Zar nije zajednički interes profit?

  12. #312
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Kako to? Zar nije zajednički interes profit?
    Ne znam ni jednog poslodavca kojem je u interesu da radnik ima profit.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  13. #313
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Ali je radniku u interesu da poslodavac ima profit, jer kad ga nema tvrtka ode u stečaj, a on dobije otkaz.

  14. #314
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Ok.
    Ali ako vlasnik ostvaruje profit a njemu ne isplaćuje poštenu plaću, da li je i onda interes isti ili se mijenja?

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  15. #315
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    To me ne interesira. Govorim o normalnim uvjetima, kada su poslodavac i radnik oboje za uspjeh, a koji nije nauštrb bilo koje od strana. Ne znam koliko tvrtki tako posluje, ali mislim da se onima koji ne rade pošteno to nekako uvijek obije o glavu, na ovaj ili onaj način. Ne govorim o karmi, već o logičnim posljedicama pljačke mase ljudi.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 04.06.2016. at 18:18

  16. #316
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    To me ne interesira. Govorim o normalnim uvjetima, kada su poslodavac i radnik oboje za uspjeh, a koji nije nauštrb bilo koje od strana. Ne znam koliko tvrtki tako posluje, ali mislim da se onima koji ne rade pošteno to nekako uvijek obije o glavu, na ovaj ili onaj način. Ne govorim o karmi, već o logičnim posljedicama pljačke mase ljudi.
    Voljela bih da si u pravu. Ne kažem da nisi.... ali cvijeta svakako jest u pravu kad kaže da interes radnika i vlasnika nikada nije i ne može biti isti.

    Ne gledamo mi tu male firmice u kojima je normalna win win aktivnost, nego multikompanije kojima nije interesantno tvoje zadovoljstvo nego samo cijena sata koja je kod nas još uvijek previsoka u odnosu na druge zemlje okruženja... Toga se bojim, velikih kompanija koje ne zanimamo ti i ja jer smo lako nadomjestive.

  17. #317
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Sad se vraćam unazad: radniku u dobroj firmi, sa dobrom plaćom, poštivanim pravima i povlasticama, nije u interesu da ista tvrtka dobro prihoduje? Nego što li mu je u interesu? Samo da primi plaću. A plaća će doći - od kud? Naravno da je tu riječ o privatnoj, ne državnoj firmi.

    Ne znam baš puno multikompanija u Hrvatskoj. Mi smo zemlja malih poduzeća.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 04.06.2016. at 18:40

  18. #318
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    nisu, ne mogu, nikad nisu bili i nikad neće biti zajednički.

    Uopće nisi u pravu.
    Naravno da je i radniku u cilju da tvrtka ostvaruje profit. I naravno da taj isti radnik sutra može biti nečiji poslodavac.

  19. #319
    baka avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    594

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ima ih, ali su na FB (koji ja prezirem, bar za sada, ali vrijeme me gazi...)
    Fb ima prednosti brzog umrežavanja i širenja informacije, mislim da je presudno pomogao u ovom prosvjedu.

  20. #320
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Sad se vraćam unazad: radniku u dobroj firmi, sa dobrom plaćom, poštivanim pravima i povlasticama, nije u interesu da ista tvrtka dobro prihoduje? Nego što li mu je u interesu? Samo da primi plaću. A plaća će doći - od kud? Naravno da je tu riječ o privatnoj, ne državnoj firmi.

    Ne znam baš puno multikompanija u Hrvatskoj. Mi smo zemlja malih poduzeća.
    Mi smo bili mala zemlja malih poduzeća. A sad smo veliki uvoznici. Končar je prodan, slijedi Podravka, a da sadkrenem nabrajati što je sve od industrije crklo, popis bi bio poodugačak. Mala poduzeća žive ok jedino u sjeni velikih. I to se ne odnosi samo na industriju. T.com je kupio telekomunikacije od hrvatske pošte, što je s Plivom....Nemojte pričati o malim poduzećima. Ne možeš hraniti obitelj pišući aplikacije za mobitele... Isuse,to svaki dan skoro govorim svom djetetu.

  21. #321
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo bili mala zemlja malih poduzeća. A sad smo veliki uvoznici. Končar je prodan, slijedi Podravka, a da sadkrenem nabrajati što je sve od industrije crklo, popis bi bio poodugačak. Mala poduzeća žive ok jedino u sjeni velikih. I to se ne odnosi samo na industriju. T.com je kupio telekomunikacije od hrvatske pošte, što je s Plivom....Nemojte pričati o malim poduzećima. Ne možeš hraniti obitelj pišući aplikacije za mobitele... Isuse,to svaki dan skoro govorim svom djetetu.
    Zapravo, varaš se. I to jako.
    Što ti dijete kaže na to? Vidim pišeš da imaš dva pametna sina, i to koji vole pametovati. Evo, zanima me kako oni vide pisanje aplikacija, kakvih god, ne moraju biti samo za mobitele. Jer to je trenutno najunosnija grana.

  22. #322
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Zapravo, varaš se. I to jako.
    Što ti dijete kaže na to? Vidim pišeš da imaš dva pametna sina, i to koji vole pametovati. Evo, zanima me kako oni vide pisanje aplikacija, kakvih god, ne moraju biti samo za mobitele. Jer to je trenutno najunosnija grana.
    Sad mibje jasno zašto bi ti na onaj tečaj programiranja za žene, hehehe

    Moji sinovi će učiti nešto o tome, aliii nema šanse da stave sve na tu kartu. Mogu i vjerojatno hoće odabrati neku struku iz te vreće, ali nema šanse da znaju samo to. Morat će znati dosta toga. Nemoj mi sad zamjeriti, morat će naučiti i kuhati, da im se ne dogodi da nađu ženu koja ne zna kaj je slatko vrhnje. Sorry.... ja sam stara baba i zato imam takav pogled na svijet.

  23. #323
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Čekaj, sinu kažeš da poslom u malom poduzeću ne može nahraniti obitelj. Kojim onda poslom može? Onim u velikom poduzeću? Gdje vladaju robovlasnički odnosi između poslodavca i radnika? Ili ga vidiš na mjestu tog poslodavca, ili što? Nisam razumjela.
    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Sad mibje jasno zašto bi ti na onaj tečaj programiranja za žene, hehehe
    Normalno. Željela bih nešto naučiti, što je isplativo, da se mogu zaposliti, zarađivati i prehraniti obitelj.

    Govorimo o zapošljavanju. Ne znam kako će sinovima kuhanje pomoći, u kontekstu posla i zarade. Osim ako se ne misle prijaviti na Masterchef i rasturiti.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 04.06.2016. at 19:25

  24. #324
    baka avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    594

    Početno

    Citiraj Nera prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam čekala frendicu na Cvjetnom. Koja je to rijeka ljudi tekla prema trgu! Koja dobra i pozitivna energija!
    Najviše mi se dopao govor učenika Karla i ruke u zraku za buku.
    Roditeljica je ak sam dobro skužila Kekina žena?
    Vjerujem da će prosvjedi nešto pokrenuti, da će doći do reforme...
    Drago mi je da se Hrvatska ujedinila, izišla na ulice da podrži zajedničku ideju, promjenu obrazovanja. Drago mi je da je skup bio apolitičan. U pojedinim trenucima je bilo skandiranja što mi se nikako nije sviđalo...
    Bila sam na prosvjedu. Bio je to po malo "hipijevski" prosvjed. Osjećala sam se dobrodošlo i zaštićeno iako imam strah od "zakona mase". Nekoliko puta na koncertima našla sam se u vrtlogu i taj osjećaj da možeš završiti pod nogama stampeda ne zaboravljam. Zato me iznenadila ležernost kojom su ljudi gurali kolica sa bebama kroz masu.
    Bila sam i na "stojedinici". Tada za masovnost okupljanja bila je presudna dobra radio stanica, medijski pokrovitelj, podrška isto prijatelja, naspram omalovažavanje "prola" od strane brutalnih medijskih mogula.
    Govoriti da prosvjedi nisu povezani s politikom je bez veze. Govoriti da nećeš izići na izbore jer si apolitičan isto. Sve se broji i zbraja. U memoriji ljudi ovaj prosvjed će ostati zapisan kao masovan i "miran". Profesori na Pravnom fakultetu kažu da organizatori nisu očekivali toliki odaziv i da nisu dovoljno iskoristili priliku za snažnijom porukom i jačim zahtjevima. To mi se čini kao cjepidlačenje isto kao i neke opaske ovdje. Tu smo gdje smo. Čestitam organizatorima, trebalo je hrabrosti, sposobnosti i hladne glave za sve to "izhendlati".

  25. #325
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj baka prvotno napisa Vidi poruku
    Bila sam na prosvjedu. Bio je to po malo "hipijevski" prosvjed. Osjećala sam se dobrodošlo i zaštićeno iako imam strah od "zakona mase". Nekoliko puta na koncertima našla sam se u vrtlogu i taj osjećaj da možeš završiti pod nogama stampeda ne zaboravljam. Zato me iznenadila ležernost kojom su ljudi gurali kolica sa bebama kroz masu.
    Bila sam i na "stojedinici". Tada za masovnost okupljanja bila je presudna dobra radio stanica, medijski pokrovitelj, podrška isto prijatelja, naspram omalovažavanje "prola" od strane brutalnih medijskih mogula.
    Govoriti da prosvjedi nisu povezani s politikom je bez veze. Govoriti da nećeš izići na izbore jer si apolitičan isto. Sve se broji i zbraja. U memoriji ljudi ovaj prosvjed će ostati zapisan kao masovan i "miran". Profesori na Pravnom fakultetu kažu da organizatori nisu očekivali toliki odaziv i da nisu dovoljno iskoristili priliku za snažnijom porukom i jačim zahtjevima. To mi se čini kao cjepidlačenje isto kao i neke opaske ovdje. Tu smo gdje smo. Čestitam organizatorima, trebalo je hrabrosti, sposobnosti i hladne glave za sve to "izhendlati".
    Potpis na baku!

  26. #326
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Gledala sam sinoć kasno neku emisiju o reformi (Kamenski i Ilinčić + gosti Prosperov Novak, Selak prof.filozofije s Filozofskog i D.Katunarić). Bez obzira što se s nekim mišljenjima slažem (treba prvenstveno reforma fakulteta koji obrazuju nastavnike, podizanje plaća itd.), zadivljujuća mi je lakoća pljuvanja po, citiram, seoskim učiteljicama koje su se usudile pisati nastavni plan i program, jelte kurikul s ili bez UM, kojeg su, dakako, imali pisati, citiram, ISKLJUČIVO najveći sveučilišni, institutski, zavodski, akademijini itd. autoriteti (koji su btw.postojeći suludo pretrpani program i složili).

  27. #327
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Čekaj, sinu kažeš da poslom u malom poduzeću ne može nahraniti obitelj. Kojim onda poslom može? Onim u velikom poduzeću? Gdje vladaju robovlasnički odnosi između poslodavca i radnika? Ili ga vidiš na mjestu tog poslodavca, ili što? Nisam razumjela.

    Normalno. Željela bih nešto naučiti, što je isplativo, da se mogu zaposliti, zarađivati i prehraniti obitelj.

    Govorimo o zapošljavanju. Ne znam kako će sinovima kuhanje pomoći, u kontekstu posla i zarade. Osim ako se ne misle prijaviti na Masterchef i rasturiti.
    Kuhanje je tu u funkciji nečeg drugog, NE zapošljavanja ili ne samo zapošljavanja. Nešto drugo sam htjela reći - možda griješim i možda sam fakat stara, ali čini mi se da danas ljudi sve manje barataju OSNOVNIM KOMPETENCIJAMA tj. vještinama. Osnovne kompetencije ti trebaju da se prehraniš (dakle, zato kuhanje), da si nađeš zaklon (moj tata i njegova generacija su sami gradili kuće, danas je to još puno lakše jer ima svakakvih materijala ali nema - gle čega - znanja i volje da se nešto fizički napravi...

    Gledam zemljišta oko svog grunta, točno vidiš koja nisu košena... Često su ih ljudi kupili da bi imali gdje roštiljati, ali gle - treba travu kositi redovito ili nekoga platiti da ti to napravi... Drva cijepa netko drugi, ugljen je lako kupiti ako imaš čime...O uzgoju nekakve hrane da i ne govorimo. A to je nešto što ja smatram temeljnom vještinom. Hrana i zaklon. I dakako, radne navike.

    Gledam godinama druge klince u vrtiću i školi - ovo je banalno, ali indikativno: pola ih ima preduge hlače koje im se sapliću i vuku po podu, jer mame ne da ne znaju sašiti, nego ne znaju ni skratiti djeci hlače. Ne mašinom, nego rukom. A i ne mare, jer mogle bi platiti nekome da to napravi ako već ne znaju.

    Gledam oko sebe - ljudi nemaju posla, ali često i prečesto je to zato jer nemaju TEMELJNIH ZNANJA. Žao mi je ako te moram razočarati, pisanje kodova tu ne pripada. To NIJE temeljno znanje. Moraš ti znati štošta prije, o linearnom programiranju (to je da prostiš matematika), moraš znati nešto o hardveru, o mrežama... To je fizika, pa onda elektrotehnika i elektronika. To je široko područje. Ne možeš se sad sjetiti i reći "eh, idem ja na tečaj za žene, pa ću naučiti programirati". To je za one kojima je dosadno. Za one koji zaista žele o tome nešto više znati i raditi to kako treba, tečaj ne služi ama baš ničemu.

    Moja djeca će zaista možda danas sutra profesionalno raditi nešto od toga. Ali ne idu na tečajeve. Točno se zna što za to treba. Proces učenja traje godinama.

    S druge strane - kuhati uče zato jer je to prva vještina koja im daje osjećaj da umiju nešto napraviti rukama i za sebe (jer nažalost nemamo dovoljno prilike da ih poučimo puno više), isto vrijedi i za sve ostalo. Znaju rukovati kistom (sad nam slijedi bajcanje stolarije na vikendici i krečenje po potrebi), sjekirom (cijepanje drva za peć za kotlovinu), štihačom i motikom (mlađi sin, starijem je to uvijek išlo traljavo, ali on je bolji s pilom i škarama za granje) itd.

    * * *
    Dužna sam još odgovor na pitanje o multikompanijama. Jesi li sigurna da je Hrvatska imuna na to? Da ja ne stavljam linkove, potraži malo po netu ključno ime Monsanto (multinacionalna kompanija koja navodno planira kupiti zemljište u Slavoniji za uzgoj gmo). To je samo primjer. Istina, demantirali su to, ali nikad se ne zna...
    http://m.tportal.hr/vijesti/423332/M...zemljista.html

    Ne bih htjela širiti strah, ali nekako... nije ugodno ovakve stvari čitati i čuti.

  28. #328

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    potpis na peterlin !
    tečaj programiranja je ok za početak.
    samo imajte na umu da je programiranje kopački posao, za kojeg treba konjskog strpljenja, predznanja o području za kojeg se radi kod, predznanja o tool-ovima za development (uključujući i os), test i iznad svega - vremena.
    radim u sw firmi gdje se nad troubleshooting-om kojekakvih problema izgubi sati i sati vremena - sati, dana, nekada i mjeseci.
    nije to baš neki bajan posao. uglavnom svi počnu s njim a onda dobar dio ljudi ode u neke leader-ske vode.

    daleko od toga da klinci ne bi trebali znati osnove rada na računalu - odavno to već spada u domenu pismenosti.
    školstvo ne njeguje ona temeljna znanja, koja ti pomažu da se snađeš bez face-a, poziva/poruka,
    gps-a, kalkulatora, sa svoje dvije ruke, noge i glavom za razmišljanje.

  29. #329
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Počeli smo od toga kako Jokić pametno govori, pa kako je*eš pamet jer to robovlasnici ne cijene, pa da nema kruha ni u privatnim poduzećima, da bi završili na analizi cjelokupnog društva. Skačeš s jednog na drugo. Ne, nemaju ljudi temeljnog znanja. Možda ako se reformira školstvo možda se po tom pitanju nešto promijeni, ali neće ako će vladati malodušno odmahivanje rukom - a nama pamet ne treba. To je ono što ti radiš sada.

    Nisi me razočarala jer to što govoriš jednostavno nije istina. Raditi u IT sektoru je nevjerojatno isplativo. Bar u ovim vremenima.
    Ne kažem da se sa uvodnim tečajem u kojem uče "hello world" može dobiti posao od 10 tisuća kuna, već za mjesec dana. Ali od nekud treba krenuti. Za one koji žele više i koji stvarno žele znati - ti bi preporučila što? Ajmo, konkretno, što bi preporučila ženi od kojih 30 g, koja je nezaposlena, ali može i umije nešto naučiti, ako si da truda. Poslala bi je gdje? Ili je treba uvjeriti da nije za to i neka se javi za posao blagajnice u Konzumu? Samo primjer, frend mog partnera, počeo je s tečajevima. Da, bio je dobar u srednjoj i to, ali nije išao na faks. Nakon prvog besplatnog tečaja uslijedilo ih je još. Bio je to proces, kao što kažeš. Ali je uspio, i danas radi. Odličan posao. Ali on je muškarac, zar ne?

    Tvoji sinovi ako će završiti MIOC, ići na FER, bit će voditelji cijelog tima softveraša (to bi bio očekivan put za uspješne), jer na većim projektima ne radi jedna osoba. Ali to nije jedina grana IT-a. Nije samo napisati program za stroj koji će obrađivati kemijske uzorke, ili program za mehanizaciju u nekoj industriji, sve što postoji. To tvoje obeshrabrivanje, i odlaženje u širine, to je obično čupanje od ove malodušnosti koju si izbacila pred nas. Od komentara na kurikulum, do svega ostalog..
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 06.06.2016. at 12:36

  30. #330
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    @la mama, ali je za razliku od mnogih drugih, deficitarno zanimanje. Ne znam zašto bi itko uopće očekivao da mu stvari padnu s neba. Naravno da je potrebno mučiti se.

  31. #331
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Evo prijedloga - nije moj, ljudi su to i davno prije mene otkrili. http://www.24sata.hr/kolumne/kako-se...amirati-267305

    A pitaj cure forumašice zaposlene u IT sektoru kako im je... Ima ih, kao što vidiš. Uostalom, možeš postaviti anketu. Ja nisam u IT sektoru, ja sam niže prema bazi, imam plavu kutu i bavim se (zajedno s cijelim timovima) time da ti i svi mi skupa imamo struju. A bez toga npr. možeš kodove i programiranje objesiti mačku o rep. Ne kažem da to nešto više vrijedi, jer tako možemo u beskraj, ali treba gledati širu sliku. Ipak.

    Da se vratimo na topic - u moje vrijeme se govorilo da političari "sjede na višem mjestu i vide dalje" ali ja danas baš nisam uvjerena da je to tako. I nisam jedina. Zato su ljudi izašli na ulice.

  32. #332
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Sigurno im je bolje nego meni nezaposlenoj.
    Ne razumijem što hoćeš poentirati s tim da bez struje kodove možemo objesiti.
    Razmisli što sve možeš objesiti bez kodova. Kakvo crno-bijelo razmišljanje.

    Ne, ne treba gledati širu sliku. Ajmo se držati teme kurikuluma. Molim lijepo.
    Znači, po tebi, ovo je samo politički motivirano?

  33. #333
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Politika obrazovanja je uvijek politički motivirana. Zato se i zove "politika".

    Sve ti na kraju dođe na to.

    Druga je stvar da se to nama ne sviđa.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 06.06.2016. at 13:02

  34. #334
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Sigurno im je bolje nego meni nezaposlenoj.
    Ne razumijem što hoćeš poentirati s tim da bez struje kodove možemo objesiti.
    Razmisli što sve možeš objesiti bez kodova. Kakvo crno-bijelo razmišljanje.

    Ne, ne treba gledati širu sliku. Ajmo se držati teme kurikuluma. Molim lijepo.
    Znači, po tebi, ovo je samo politički motivirano?
    Zdravoseljački - to ti je isto kao što ne možeš nešto pojesti, npr. jabuku, ako ju netko nije uzgojio, ubrao i donio na prodaju tj. učinio dostupnom.

    Daljnje čitanje: Ivana Brlić Mažuranić - Priče iz davnine: Bratac Jaglenac i sestrica Rutvica. "Nikada mlađi ne pojede što stariji ne promisli"

    Ne mogu ja tebi objasniti da treba gledati širu sliku. Zbog onih koji nisu gledali širu sliku, pa zaposlili običnog energetičara u nuklearki, dogodio se Černobil. Zbog onih koji nisu gledali širu sliku, pa davali antibiotike kad nije trebalo, nastali su sojevi rezistentnih bakterija. Zbog onih koji nisu gledali širu sliku dogodile su se hrpe ekoloških katastrofa (npr. Aralsko jezero, to mi je prvo na pameti).

    * * *
    Ako te muči što si nezaposlena, stavi na papir svoje temeljne vještine: Što ja znam raditi i što mogu ponuditi tržištu za zapošljavanje?

    Da sam ti poslodavac, smjestila bih te ravno u IT sektor nekamo u prodaju, jer kao pitbul ne odustaješ. To je u mnogim zaposlenjima korisna osobina. Nažalost, u tvojoj generaciji je previše takvih, a premalo onih koji znaju uzgojiti jabuke. Dugoročno, to je neodrživo. Naravno, ovo je karikatura.

    Konkretno, voljela bih da se bar jedan od mojih sinova odluči studirati agronomiju ili animalne znanosti. Ali to je do njih. Nadam se da će u njihovoj generaciji dovoljan dio ljudi to uvidjeti.

  35. #335
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    žuta, i ti i peterlin po meni imate pravo (vertex nema ).
    dakle, naravno da se može uspjeti s aplikacijama i naravno da takvi slučajevi postoje. i ne treba obeshrabrivati djecu.
    ali, ja razumijem i nju.
    to ti je isto kao da ja svom sinu, koji trenira nogomet, punim glavu pričama o tome kako nogometaši zarađuju.
    i da sve karte stavi na nogomet.
    s time da više realne šanse ima moj sin da se uvali u neku drugu austrijsku ligu i živi od nogometa :D, nego da se živi od aplikacija.

    imam bliske doticaje sa start-up scenom, i sve je to genijalno i klinci su pregenijalni, al kad im počnu puniti glavu s poslovnim anđelima, investitorima koji samo čekaju njihovu aplikaciju da istresu tisuće eura, to obično ne završi dobro.
    nisu realni.
    sanjaju o nekakvim potencijalnim milijunima, dok nisu zaradili ni centa.

    meni je to, eto, loše.
    ako dođe - dobro dođe. a dok ne dođe - i moj će učiti kuhati
    mislim, ok, možda to i je nekakvo gušenje ambicija, al mi si ne možemo pomoć, jelda peterlin? :D

  36. #336
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Takje!

  37. #337
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Na 53:31 s gornjeg linka, Jokić: "Politika mora shvatiti da se ne smije miješati u procese poput ovoga. Ona se do sada nije miješala, i ne bi se trebala ni dalje miješati." Naravno, to "sada", bilo je prosinac prošle godine. Međutim, politika se umiješala.

    @cvijeta, ima jedna poslovica na engleskom "Jack of all trades, master of none." Ne treba staviti sve u jednu košaru, ali ako se ne posveti jednom dovoljno, neće uspjeti.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 06.06.2016. at 13:16

  38. #338
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    A zuta je baš izgubila glavu u snovima o milijunima pa je treba spuštat na zemlju!
    Posljednje uređivanje od vertex : 06.06.2016. at 13:18

  39. #339
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Pokušavam odgonetnuti na koju stranu ide ironija.
    Ne sanjam milijune. Sanjam obični posao, baš kao eto taj frend koji je počeo sa besplatnim tečajem, zagrizao i trudio se.

  40. #340
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pa ide prema njih dvije. Iz nekoga razloga su odlučile svoje strahove za vlastitu djecu projicirati na tebe.

  41. #341
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    pa ne na nju.
    nego kao odgovor na ovo:
    Zapravo, varaš se. I to jako.
    Što ti dijete kaže na to? Vidim pišeš da imaš dva pametna sina, i to koji vole pametovati. Evo, zanima me kako oni vide pisanje aplikacija, kakvih god, ne moraju biti samo za mobitele. Jer to je trenutno najunosnija grana.
    ja mislim da se peterlin ne vara.
    jer ta najunosnija grana je unosna samo za rijetke

  42. #342
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Peterlin uobičajeno projicira sve nešto uz svoje sinove na mene. Možda je čak zabrijala da joj se sin regao ovdje pa je cima. Ne znam kako bih drugačije objasnila to neprestano uspoređivanje s njima, koje mi je već prestalo biti imalo zanimljivo.

  43. #343
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    cijeta, ali ona piše o poslovnoj grani. Ne znači da će se obogatit svatko tko se toga takne, nego da tu ima posla i da se može zaradit za život.

  44. #344
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ja se inače potpuno slažem da je čovjeku potrebno i da radi rukama i da zna matematiku, i da nauči štogod poezije napamet, i puno toga.
    Međutim, sagledati širu sliku znači također shvatiti da se vremena mijenjaju i da nije ono vrijeme u kojem smo mi sazrijevali bilo "pravo", a ovo je sad neko "krivo".
    Posljednje uređivanje od vertex : 06.06.2016. at 13:42

  45. #345
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    pa o tome i ja govorim. da se može zaraditi za život. može li se zaraditi za život pisanjem aplikacija?
    kad je riječ o bogaćenju, samo sam prenijela misli, a pa sigurno 50% start-upovaca.

  46. #346
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pa nakon što uložiš truda i naučiš dosta toga, vjerojatno može. Ali nije da pratim. Svakako, rastuće tržište znači da tu ima posla zar ne?
    Za startupovce ti vjerujem.

  47. #347
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    pa o tome i ja govorim. da se može zaraditi za život. može li se zaraditi za život pisanjem aplikacija?
    kad je riječ o bogaćenju, samo sam prenijela misli, a pa sigurno 50% start-upovaca.
    Da, o tome je riječ.

    zutaminuta je samo generacijski bliže mojoj djeci nego meni, to je paralela. U njezinim riječima vidim njihove misli tj. oni misle,da se pisanjem kodova mogu lansirati u orbitu. Misle da se može zaraditi "rudarenjem bitcoinsa". Ne mogu im zabraniti u potpunosti igranje igrica, ali se prečesto pitam kakvo kondicioniranje mozga dobiju od toga i je li to slučajno.

    Ja samo ponavljam (njima doma, a i ovdje) ovo isto što je cvijeta zaključila - da nije svaki programer toliko vješt da može unovčiti svoje spoznaje (izbjegavam koristiti riječ "znanje") kao što nije svaki nogometaš vrhunski. To je jezik koji moji sinovi tek počinju razumijevati. Daklem - ako želiš to raditi, nema problema, ali potrudi se da naučiš kako treba. Isto tako, ne možeš sve staviti na tu jednu jedinu kartu.

    Nitko ne kaže da se moraju obogatiti, ali je upitno da li se od pisanja aplikacija uopće može živjeti, mislim solidno.... Ne mislim na zarađivanje džeparca nego na održavanje određenog životnog standarda koji su si zamislili (i koji su navikli imati uz nas, pa to ponekad uzimaju zdravo za gotovo).

    Što još da kažem? Iako nisam u tome, vidim neku sličnost između pisanja kodova i prevoditeljskog posla. Ne možeš ti s općim znanjem jezika prevoditi stručnu literaturu. Slično - ako želiš pisati programe i aplikacije, moraš doooobro poznavati to čemu aplikacija ima služiti.

    Ali kao što meni moji roditelji nisu uspjeli u glavu ugurati svoje iskustvo, nema šanse da ja to učinim svojoj djeci. Njihov "zračni jastuk" je škola stranih jezika. Ne zato da se odsele odavde, nego baš zato da imaju komparativnu prednost pred kolegama iz struke. Eh, sad - hoće li uspjeti, više ovisi o njima nego o meni.

  48. #348
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    cvijeto i peterlin stalno me zbunjujete s tim kuhanjem, ne razumijem kako se uklapa u priču
    ako vaši sinovi ne budu živjeli od pisanja aplikacija ili nogometa, bit će kuhari?

  49. #349
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno


    Ma ja se uvijek sjetim svih onih likova iz romana, muških likova, iz ruskih klasika recimo, koji su mrtvi hladni, bogati ili siromašni, jeli po gostionicama ili čekali da im kakva gazdarica spremi kakav obrok. I nikome napamet nije palo, ni njima ni piscu, da bi to što ne kuhaju nekako bitno odredilo taj lik. Toga se ja, doduše, obično sjetim kad se uhvatim da samu sebe izdajnički procjenjujem prema tome koliko sam revna domaćica, pa se tako dozivam pameti.

  50. #350

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    @la mama, ali je za razliku od mnogih drugih, deficitarno zanimanje. Ne znam zašto bi itko uopće očekivao da mu stvari padnu s neba. Naravno da je potrebno mučiti se.
    Vidi, ima svakakvih očekivanja I kod nas u firmi dolaze novi s očekivanjima da odmah zasjednu na neka leader-ska mjesta.
    Kod programiranja uopće nije važan spol, i ima jako sposobnih cura koje vuku puno toga, nekoliko poslova u paraleli.
    Isto tako, mogu ti reći da pristup poslu tih sposobnih cura drastično opada s djecom, pogotovo malom. Jednostavno većina njih nema dovoljno vremena za obitelj/djecu, učenje u paraleli, te neki vremenski ograničen posao (a najčešće jesu takvi).
    Nemoj dopustiti da te obeshrabrim ako si se odlučila za tečaj, i ja bih vjerojatno odabrala deficitarno zanimanje za neki početak. Programiranje je ustvari jako zanimljivo područje, koje ima strašno široku primjenu. Ovo je samo par crtica iz (dugogodišnje) prakse.

Stranica 7 od 9 PrviPrvi ... 56789 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •