Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 195

Tema: Kako znati da je spremna za skidanje pelena?

  1. #101
    mala laia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    648

    Početno

    mi smo skinuli peleneeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!
    Laia ih nema ni po danu ni po noći, ni u vrtiću, ni....
    Znakovi su bili preočiti, mi smo mislili kako dijete samo ne voli pelene, a zapravo joj već neko vrijeme nisu ni bile potrebne!
    Gaćice su nam iz MTČ i TL...

  2. #102

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    9

    Početno yupiiiiiiii!

    I mi smo skinuli pelene u 2 dana. Ne trebamo je podsjećati da ide na tutu. Sama se skine kada osjeti potrebu i obavi to. Jedini nam je problem kakanje. Ne želi kakati u tutu. Po 2 dana nema stolicu. Evo danas je i to obavila ali nakon 2 dana. Vidimo da joj je sila ali imamo osjećaj da ne želi. Čak ponekad traži pelenu. Kao da u nju želi obaviti veliku nuždu. Imamo 28 mj. i to nam je jedini problem Ima li itko takvih iskustava i što nam je činiti. Pomagajte. :?

  3. #103
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    zrixy dijete neće kakati sjedečki nego stoječki jer joj mišići nisu navikli...

  4. #104

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    m. je odmah kak je pocela piskit tak je pocela i kakat na tutu i nije bilo nekih vecih problema osim kaj nemre sjedit sekundu na miru pa bi obicno rekla da joj se kaka sjela na tutu, pa se onda digne za sekundu i tako sto puta, a onda kod je je vec drekec, da prostite, na pol vani onda u zadnji cas na tutu...to je tak trajalo par dana, ja bi joj obicno kad pocne ta cijela drama jednostavno skinula gacice da ne mora jos razmisljati i o tome. takodjer kad sjedne pokusavam joj govoriti kako je bolje da sjedi jer ce se onda bolje pokakati, i tako na sve moguce njezne nacine poticati da ipak sjedne na tutu tih par minuta dok ne obavi. onda je znala plakati dok kaka pa bi je drzali za ruku ili zagrlili i tako. danas se prvi put pokakala sama, dosla i rekla "mama pokakala sam se", ja u nevjerici odem u kupaonu, tuta prazna, a ona se lijepo pokakala i jos ispraznila tutu u zahod

  5. #105
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    super ideja tridesetitri...
    ...inače pisalo se na topicima prije o tome da su neke mame morale stavljati i pelenu da bi spriječile kronično suzdržavanje od kakanja...
    nažalost ne znam koji su to topici više...
    ...ali igranje i bodrenje i skinute gaće mogu pomoći da se naviknu kakati sjedečki...
    ...jedan broj djece se naviknuo kakati čučeći u pelenu pa je njima laše preći na sjedečko kakanje, međutim mali stajači mogu imati probleme...zato je dobro otkriti u kojoj pozi kakaju u pelenu...

  6. #106

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    kaj se tice bodrenja mi imamo i foru sa kuglicom i zmijicom, ovisi kojeg je oblika govance, a ponekad bude i jedno i drugo, to je tek prava festa. ona je tako usvojila te dvije vrste kao nekakve likove iz stripova. i onda je jos jako zabavno kad ih bacimo u wc i ona obavezno dobije cetku da iscetka skoljku. tako svak ima neke svoje stoseve ali nama je sad zadnjih par dana to bas jako zabavno. a ako se ponasala kao da je boli (ona je dosta podrazljiv tip) onda kazem da i mamu nekad zaboli ali da je to normalno pa kak se covjek super osjeca kad se pokaka i tako sve moguce fore...

  7. #107

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    9

    Početno Yupiiii!

    Uspjelo nam je pokakati se u tutu. Nakon 2 dana suzdržavanja i jednog kakanja na pod (stoječki baš kako je netko ranije napomenuo), uspjeli smo jučer sjesti i u 3 navrata se pokakati. Konačno. Već sam se zabrinula. Još samo da mi netko kaže što dati djejetu da mu se stolica malo omekša. Od kada smo počeli sa skidanjem pelena moja Kika ima jako tvrdu stolicu. Pa ako netko ima savjet...dobro bi mi došao! Hvala :D

  8. #108
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    zrixy možda bi bilo dobro da pročitaš moj post jedan i drugi još jednom...
    stoječko kakanje je normalno i potrajat će još jedno vrijeme, a stolica od tvoje curice je tvrda jer je ona svjesno zadržava pa se izvuče sva voda u rektumu iz fecesa.
    Tu pomaže jedino redovitost kakanja.
    Predlažem ti da kombiniraš kakanje na pod i da ne inzistiraš na kahlici, ali da koristiš vrijeme u objašnjavanju i nuđenju da se posjedne. kupi kahlicu debljih rubova oko 5 cm i pliću, a ne visokih rubova onda će se lakše pokakati na njoj.

    Ako kaka na pod u wc-u na novinski papir je isto ok kao poruka gdje se obavlja kakanje.

    Pogledaj malo topike o bezpelenaštvu, tamo ima puno korisnih savjeta i za one koji kreću kasnije u život bez pelena.

  9. #109

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    981

    Početno

    Danas tražila tutu i piškila i kakila :D ,malo po malo do drugog rođendana nadamo se riještiti pelena.

  10. #110
    hildegard avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    769

    Početno

    a što da ja radim?
    Jakobu je već duuuugo noćna pelena suha pa smo je skinuli. Međutim ne želi pišati ni kakati ni u tutu ni u WC školjku. Sjedi on na tuti al čim mu se pripiša skoči i kaže "mama hocu pejenu". Preko dana promijenim oko 3 pelene i to čim se popiški. Sada je uglavnom u gaćicama. Uglavnom piša stoječki pa sve završi na parketu.

  11. #111
    Osoblje foruma BHany avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    5,203

    Početno

    A ima li netko ideju za mene...
    Hana ima 2 god i 8 mjeseci. Tamo sam se negdje na početku ovog topica pohvalila da smo uspješno prešli na tutu preko dana i da ne stavljamo uopće pelene... I jesmo...osim toga da ona i sada često traži da joj stavimo pelenu...a kad god je pitam koće li piškiti prilično uzrujano odgovara da neće, tako da i ne inzistiram puno, a onda kad već krene viče "Piškitiiiii!!!!". Kaka uspješno u tutu, ali samo kad baš mora...naime primjetila sam da često čeka da joj stavim noćnu pelenu pa se onda pokaka. A noćna pelena....mokra...probala sam je i skinuti, naravno pola noći smo se presvlačili pa sam odustala. Osim toga ona je jako plačljiva kad se probudi i teško se poslije uspava...a sam spomen tute po noći izaziva navalu plača...pogotovo zato jer ju ni danju ne voli, kao ni WC. Naime, ona i dalje (a to traje već dugo) želi biti mala beba i nositi pelene. Imate li savjet?

  12. #112
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Citiraj BHany prvotno napisa
    A ima li netko ideju za mene...
    Hana ima 2 god i 8 mjeseci. Tamo sam se negdje na početku ovog topica pohvalila da smo uspješno prešli na tutu preko dana i da ne stavljamo uopće pelene... I jesmo...osim toga da ona i sada često traži da joj stavimo pelenu...a kad god je pitam koće li piškiti prilično uzrujano odgovara da neće, tako da i ne inzistiram puno, a onda kad već krene viče "Piškitiiiii!!!!". Kaka uspješno u tutu, ali samo kad baš mora...naime primjetila sam da često čeka da joj stavim noćnu pelenu pa se onda pokaka. A noćna pelena....mokra...probala sam je i skinuti, naravno pola noći smo se presvlačili pa sam odustala. Osim toga ona je jako plačljiva kad se probudi i teško se poslije uspava...a sam spomen tute po noći izaziva navalu plača...pogotovo zato jer ju ni danju ne voli, kao ni WC. Naime, ona i dalje (a to traje već dugo) želi biti mala beba i nositi pelene. Imate li savjet?
    PUSTI JU neka nosi. Imaces problem kao i mi.

    Mejra dnevnu pelenu ne nosi 10 mj. a nocnu 1,5 mj. na svoju inicijativu. ISKLJUCIVO kaka u pelenu. Sve smo pokusavali od citanja slikovnica do pjevanja do grljenja do laxativa zbog zadrzavanja stolice. I opet u pelenu. Pokaka se i skinemo sve to u roku od minut! Vec ju gledam kako u skoli kaka u pelenu. Cak forsiramo pelenu nebi li cesce kakala ali ne zeli!!! HELP!!!!!!!!

  13. #113

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    Evo i mi smo već od mora (oko dana državnosti) bez pelena.

    Počelo je sve na moru, gotovo bi se svaki put popišala gaće ako je nebi stavili na tutu svakih 15 min. Nakon tri dana (a već smo izgubili nadu) piškila je svakih 30 min da bi se svakim sljedećim danom vrijeme produljivalo. Već nakon nekoliko dana nije dala da joj stavimo pelenu ni po noći i do sada se samo jednom popiškila u snu i to mojom krivicim (neposredno prije spavanja me bez nekog vidljivog razloga prvi put jako ugrizla i to do krvi na što sam ja neprimjereno reagirala pa se odmah popiškila u gaće kao što se i tu noć popiškila u krevet).
    Kakanje nam je išlo teže i tu je još sljedeća dva dana obično rekla kad bi već bilo kasno. Sad sama ide obavljati sve na tutu ili vc ali ju povremeno podsjećam da joj ne pobjegne (npr danas se prvi put nakon 7 dana tako zaigrala da se popiškila). U vrtiću se popiškila samo jednom jer je teta poslije spavanja nije odmah poslala na tutu (kad se probudi treba je podsjetiti jer nije potpuno razbuđena) i kad sam došla po nju toliko je plakala da mi je trebalo 10 min da se smiri (nisu njene tete, a čini mi se da je teta povišenim glasom komentirala pa što se dereš nije se ništa dogodilo ima krpa pa ćemo obrisati - ništa uvredljivo samo glasnije).
    Iako je prošlo dosta vremena od kad nemamo pelenu ipak je moram povremeno pitati ili podsjetiti.

    Prijateljica ima sina oko 3 god i kaže da ga mora obavezno 1x noću nositi do vc-a i da se popiški u snu (inaće joj obavi u krevet)

  14. #114

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    Ispravak za kakanje - sljedeća dva tjedna

  15. #115
    Osoblje foruma BHany avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    5,203

    Početno

    Mejra's mommy, nisam baš shvatila što si htjela reći...
    Ali evo...mi smo sinoć opet skinuli pelenu (i H. se složila), ali htjela sam da se popiški prije spavanja (inače nije htjela piškiti negdje od 3 popodne-od podnevnog spavanja) i to je uvjeravanje trajalo do 11 sati...na kraju je rekla da će se popiškiti u "tatinu" kadu (jednom sam joj to dopustila kad se kupala u svojoj kadici i bila sva našamponirana, uz napomenu da se to inače ne radi i da ću poslije oprati kadu...ali eto odmah je skužila da je to jako zgodno). I inače, kod nas nutkanje ne pali...već napisah da po njenim reakcijama imam dojam da ju samo iritiram i stvaram još veću averziju s tim zapitkivanjem. Da, onda je ipak zaspala bez pelene...i naravno upiškila se već za dva sata...uopće se nije probudila, čak ni kad sam je presvlačila...sad se pitam slijedeće...
    Da li bi možda bilo bolje da je budim da se popiški...naime, neke su cure ovdje pisale da budjenje za nuždu stvara osjećaj da ona ne mora brinuti o tome i ne stvara ispravnu naviku (to se i meni čini logično), ali ona i tako ne brine, tj. eto...ovaj put se nije ni probudila i nije uopće bila svjesna da je mokra...kako će onda shvatiti da je to neugodan osjećaj i da treba pozvati mamu kad joj se ponoći piški? Ne znam...već se pitam jesam li ja previše zapilila da ona baš sad ostavi pelene (i noćne)...naime, obično za sve druge stvari čekamo da ona bude spremna (zato smo prošlog ljeta i odustali), ali opet...nećemo valjda čekati zimu ili čak slijedeće ljeto?!?!

  16. #116

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    437

    Početno

    proslo je tri tjedna!!! cini mi se nikakav pomak. samo je jednom, mislim potpuno slucajno, popiskila u tutu, sve ostalo u gacice. niti joj smeta, niti prijavljuje, cak se nekad natezemo da ju opce presvucem. uglavnom nece ni na tutu niti na wc, odn.hoce al samo na 2 sekunde, i onda lijepo sve obavi u gacice.

    ajde dobro, zadnjih par dana samo prijavi "drek" (ne znam opce odakle joj to, ja tak ne govorim) koji je redovito u gacicama.

    mozda sam ipak pocela prerano... :/

  17. #117

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    Nika ja isto mislim da je prerano. Isto je bilo i s Paulom pa sam joj vratila pelenu. Sada kad joj pobjegne hoda kao patak i sram ju je dok je prije mogla biti popišana satima. Pusti je još malo pa probaj ponovo. Svi kažu da tek od 3 god možemo reći da je dijete "zrelo" za tutu.

  18. #118
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Citiraj BHany prvotno napisa
    Mejra's mommy, nisam baš shvatila što si htjela reći...
    Ali evo...mi smo sinoć opet skinuli pelenu (i H. se složila), ali htjela sam da se popiški prije spavanja (inače nije htjela piškiti negdje od 3 popodne-od podnevnog spavanja) i to je uvjeravanje trajalo do 11 sati...na kraju je rekla da će se popiškiti u "tatinu" kadu (jednom sam joj to dopustila kad se kupala u svojoj kadici i bila sva našamponirana, uz napomenu da se to inače ne radi i da ću poslije oprati kadu...ali eto odmah je skužila da je to jako zgodno). I inače, kod nas nutkanje ne pali...već napisah da po njenim reakcijama imam dojam da ju samo iritiram i stvaram još veću averziju s tim zapitkivanjem. Da, onda je ipak zaspala bez pelene...i naravno upiškila se već za dva sata...uopće se nije probudila, čak ni kad sam je presvlačila...sad se pitam slijedeće...
    Da li bi možda bilo bolje da je budim da se popiški...naime, neke su cure ovdje pisale da budjenje za nuždu stvara osjećaj da ona ne mora brinuti o tome i ne stvara ispravnu naviku (to se i meni čini logično), ali ona i tako ne brine, tj. eto...ovaj put se nije ni probudila i nije uopće bila svjesna da je mokra...kako će onda shvatiti da je to neugodan osjećaj i da treba pozvati mamu kad joj se ponoći piški? Ne znam...već se pitam jesam li ja previše zapilila da ona baš sad ostavi pelene (i noćne)...naime, obično za sve druge stvari čekamo da ona bude spremna (zato smo prošlog ljeta i odustali), ali opet...nećemo valjda čekati zimu ili čak slijedeće ljeto?!?!
    Pa koliko sam skuzila da malena ti hoce pelenu. Pusti ju neka nosi ako hoce!! Neka nosi i do cetvrte godine. Znam dosta djece sto jednostavno nisu spremna. Nemoj ju 'silit'!

  19. #119

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    179

    Početno

    ja bih molila ako neko ima ideju za nas: 29 mj. i nikada ne zele ni da sjednu na tutu. znaju reci kada su se pokakili ili ako piske a nisu u pelenama sto je vikendom kada smo MM i ja kuci. (govorim u mnozini jer obojica isto). znaju za sta sluzi wc/tuta. znaju kada se "pusti voda" u wc-u.

    kako da pocnemo? pljeskanje i nagrade kod nas ne pale.

  20. #120
    makka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    785

    Početno

    Situacija kod nas slijedeća... kod kuće smo uglavnom bez pelene, nekad se popiški u tutu, većinom piški svuda okolo.
    Sjedi po 15 min i onda se popiški na pod kada se ustane.
    Zna čemu služi tuta i WC, kaže kada piški ili kada se pokaka, ali kada je već kasno.
    Nekad mi se čini da je njemu zanimljivo piškiti po podu
    Inače, noćna pelena mu je već neko vrijeme suha :? .
    Stvarno nemam pojma u kojoj smo mi fazi....

  21. #121

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Mi smo sad u fazi popodnevnih nezgoda, a počeli smo s odvikavanjem prije cca 6 tjedana. Ima li još ovakvih kao što smo mi???

  22. #122
    tratincica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    310

    Početno

    MI SMO DANAS ODLUCILI SKROZ MAKNUT PELENU JER VEC NEKO VRIJEME PROVODI DOSTA VREMENA BEZ PELENE- KOD KUCE, NA TARACI GDJE JE BAZENCIC I NA MORU. ZNA SE KORISTIT I TUTOM I WC-OM ALI NISMO BAS SLAVNO POCELI DANAS
    ON JE PISKIO AMA BAS SVUDA :D - KAD SE POPISKI SKINE GACICE I NASTAVI KAO DA NISTA NIJE BILO. U PAR NAVRATA TRAZIO JE PELENU A POKAKIO SE U BAZENU STOJECI NA NOGAMA /BAS KOMENTIRALA KAKO CE VJEROVATNO BITI TESKO SA STOLICOM JER ZELI KAKAT STOJECI/....DODUSE, NEKOLIKO PUTA PRIJE USPJESNO JE KAKAO U TUTU I WC...
    ODLUCILA SAM NASTAVITI BAR JOS SUTRA, SKROZ I PREKO NOCI...PA CU VIDJETI ZA DALJE...

  23. #123

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    tratincica ne odustaj, samo ga često podsjećaj. Glede nočnog pišanja skini mu pelenu ako ujutro pelena nije zapišana (ako ti noću zapiša pelenu vrlo vjerojatno će piškiti i u krevet)

  24. #124
    tratincica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    310

    Početno

    :D prosla je noc bez pelene i K. nije piskio :D
    ....stavila sam puno rucnika ispod njega i obukla mu gacice pa sam se budila nekoliko puta po noci medutim sve je OK.
    odma ujutro stavila sam ga na tutu pa na wc, nije htio i onda se nakon 2 sec popiskio na plocice u wc-u...ali sve je to super za prvi dan, barem mi se tako cini. Maloprije je trazio tutu tako da napredujemo.
    danas cemo jos biti samo kod kuce na privikavanju a sutra mozda podemo i malo van bez pelene- iako mi to zvuci apstraktno!!!!

  25. #125
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    dakle, evo kako je to kod nas išlo:

    prva četiri dana piškio je po sebi, uopće nije kužio kaj se zbiva. daljnjih 4-5 dana rekao bi da mu se piški, ali tek kad je već počeo. nekako u to doba i noćna pelena bi mu bila (skoro) suha. po danu smo bili skroz bez pelene. nije htio tutu/zahod, prije izlaska i spavanja stavila bi ga u kadu i tu bi se popiškio.

    nakon tih desetak dana krenulo je super s prijavljivanjem i odlaskom na zahod (tutu nisam ni nudila, osim kad bi odbio zahod), a na moru smo skinuli i noćnu pelenu. dvaput se popiškio pred jutro pa smo počeli ići na zahod jednom po noći, ali ponekad nije htio piškiti i bio bi suh do jutra. tako smo se prestali dizati i sad noću uopće ne piški. bez problema kaka na zahodu s malom daskom, ponekad na tutu. piški u zahod, stojećki. jasno, još uvijek ponekad ne stigne na vrijeme, uglavnom kad se nečime zaigra ali to mi je normalno i neproblematično.

    sve u svemu, išlo je odlično a potakla me brunda - hvala, brunda!

    da sam čekala da andrej sam pokaže želju, još bi naveliko bili pelenaši... a opet, nisam ni uranila.

  26. #126
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    i još da dodam, ponekad vidimo da mu je sila a ne da mu se na zahod pa ga pitamo, a ako kaže ne ipak odemo. prve dane smo ga znali pitati (kad bi očekivali da mu se piški) ali ga nismo stalno zapitkivali ni stavljali na zahod svakih pola sata. dakle, uglavnom je skužio sam uz našu pripomoć.

  27. #127
    makka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    785

    Početno

    Mi za 10ak dana idemo na more, pa ćemo tamo malo ozbiljnije krenuti u akciju.
    Htjela bi ovo ljeto riješiti se pelene, ali ako ne ide, neću forsirati.
    Iako mi se čini da bi stvarno uskoro mogao bez nje.
    Za sada imamo pelenu za izlaske i za noć, pa mislim da ga to zbunjuje.
    Poslije mora ćemo probati skroz ju maknuti i nadam da ćemo uspjeti 8)
    Čestitke novopečenim bezpelenašima :D !!

  28. #128
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    makka, ja sam dobila dobar savjet: odvaži se i skroz makni pelenu. pobrini se da se popiški prije izlaska, ponesi nešto robice i prati pokazuje li da mora piškiti. pa što ako se popiški? u najgorem slučaju, vratiti ćete se doma. s noćnom sam ja čekala da bude suha, to se desilo nakon desetak dana bezpelenaštva. neke mame su je maknule odmah.

  29. #129
    sasana avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    493

    Početno

    Mi smo vec nesto preko mjesec dana bez pelena po danu i dok setamo, ali za spavanje jos uvijek joj stavljam pelene ( i dnevno i nocno spavanje). Puno mi pije caja prije spavanja. Nazalost s njim se uspavljuje. Nisam sigurna da li da joj probam skinuti i za spavanje. Kakva su vasa iskustva?

  30. #130
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    i andrej se danju uspavljuje na ciki. obavezno piškimo prije spavanja i nijednom se nije popiškio. probaj joj staviti podlogu za presvlačenje i na nju ručnik pa vidi što će biti!

  31. #131
    makka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    785

    Početno

    Njemu je noćna u zadnje uglavnom suha, popiški se odmah nakon buđenja.
    Ali ako se češće budi po noći (kao noćas jer je grmilo), onda i piški češće.
    I ja sam krenula sa odvikavanjem bez da je on prijavljivao (čini mi se isto kada sam čitala brundine postove )
    i početak je bio super, ali u zadnje vrijeme... evo neki dan se valjda 20 puta popiškio po podu u roku par sati....
    piškio je malo pomalo svakih par minuta.

    I da, i mi cikimo za uspavljivanje i po danu i po noći 8)

  32. #132

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj makka prvotno napisa
    Njemu je noćna u zadnje uglavnom suha, popiški se odmah nakon buđenja.
    Ali ako se češće budi po noći (kao noćas jer je grmilo), onda i piški češće.
    I ja sam krenula sa odvikavanjem bez da je on prijavljivao (čini mi se isto kada sam čitala brundine postove )
    i početak je bio super, ali u zadnje vrijeme... evo neki dan se valjda 20 puta popiškio po podu u roku par sati....
    piškio je malo pomalo svakih par minuta.

    I da, i mi cikimo za uspavljivanje i po danu i po noći 8)
    :D Ista istacata stvar kod nas-znači-valjda je to pravo normalno

  33. #133

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    grad baroka i cvijeća
    Postovi
    337

    Početno

    da se prijavimo...

    od svojih 18. mjeseci je zaintresiran za pišanje, tj. uspostavio je kontrolu nad mokrenjem. počelo je tako da je poslije kupanja (i svakom prilikom kad je bio gol) trčao na laminat u dnevnoj i namjerno piškio jer mu je bilo smiješno kako mu se skliže. od onda mu i ja i baka skidamo pelenu. za sad ne traži kahlicu nego samo konstatira : Jani pisa. počele smo ga češće stavljati na kahlicu / WC, što je već htio i mogu se pohvaliti da je odlično to prihvatio, sve su češći dani kada ni jednom ne popiški gaćice. vidim ga kad počne križati nožice ili se meškoljit i odmah ga nosim na WC. obavi svoje i dalje smo po 2, 2.5 sata mirni. popiški se, kaže dotovo je, nema više piše, ponosno pusti vodu i maše pišici pa-pa. s pišanjem sam zadovoljna, samo čekam da počne sam tražiti kahlicu.

    problem: kakati neće ni pod razno na WC ili kahlicu. sakrije se negdje u kut, obavi u gaćice i dođe me obavijestit: Jani kakani. mama makne dekeca. dva puta je skinuo gaćice i čučnuo kad je kakao. nisam znala da može sam skinuti gaćice :shock: . nikad ga zbog toga ne špotam, počistimo, skomentiramo oblik: puž, zmijica, loptica, šta već... ja mu kažem: drugi put budemo kakali na wc-u ili na kahlici. ko mama i tata. može? i on se redovito složi... on shvaća da mu smeta kakač u gaćama, i zna da mora kakati čim se nekud skriva da obavi. ako ga preduhitrim i odnesem na WC ili kahlicu, sjedi, popiški se, bar par kapi, kaže da je dotovo. pitam ga a kakati? probaj kakati. on: nema dekeca. i ode. nema šanse da ga zadržim da sjedi na kahlici.

    pelenu preko dana neće ni pod razno! nema šanse da je stavi. podnevno spavanje od koja 2 sata obavi suh, piški kad se probudi. zasad mu stavljam noćnu, suha je veći dio noći ali je u nekom momentu pred jutro napuni, pošteno.

    recite mi cure, je li prerano? dosta mi ljudi govori da je prerano, ali kad ga vidim da on kontrolira i pišanje i kakanje, samo treba malu pomoć i poticaj... ja sam stvarno uvjerena da čemo mi do rođendana kakati na kahlicu i tražiti istu za pišanje...

    malim bezpelenašima

  34. #134
    tratincica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    310

    Početno

    Kraljice - mi smo novi u ovome ali po prici cini mi se da cete uspjeti a pogotovo zato sto si ti uvjerena u to sama...pa zasto bi onda bilo prerano?

    Mi smo obavili prvi bezpelenaski izlazak danas...ja sam malo bila pod pritiskom iako sam uzela novu robicu pa smo obavili najvaznije i vratili se doma pa smo opet izasli setat blize kuci...piskio je prije izlaska i kad smo se vratili i tako sam ponosna na njega...

    Popodne kad mu se kakilo donio mi je pelenu da mu stavim pa sam ga posjela na tutu - prvo nije htio ali kako mu je dida bio tu on mu je rekao kao daj meni tutu pa cu ja kakat tu on ju je odmah uzeo i izjavio da je to njegova tuta i pokakio se te nam ponosno dosao pokazati koliko je govance

  35. #135

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Ma kraljice, evo ti jedan veliki
    Prvo, kad djetetu pobjegne- okolini je najlakše sjedit u kauču i reć-rano je, vidi šta ga maltretira i sl...
    Drugo, kad dijete obavi u tutu- okolini je najlakše opet sidit u kauču i reć- vidi kako se je lipo naučilo, kako ga je mama naučila i sl ...

    Okolina je tu u prolazu, i TI I TVOJE DIJETE NAJBOLJE ZNATE vašu verbalnu i neverbalnu komunikaciju. Što ga više gledaš, i razumijevaš, više znaš. Budi otvorena svim porukama koje ti upućuje tvoje dijete ii ravnaj se prema tome. Djeca vole surađivat, "iskoristi" to. Oboružaj se strpljenjem i uživaj ponosno u rezultatima.

  36. #136
    tratincica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    310

    Početno

    imate li tutu ili nastavak za wc koji nosite vani?
    spremamo se na put iduci tjedan tj cruise iz dubrovnika za grcku i smisljam kako bi nabavila neku prenosnu tutu da imamo ako smo vani. vidila sam neku na SMIB stanicama ali me zanima da li ste negdje drugdje to vidjeli?
    takoder one gacice koje su kao nepropusne dok jos vjezbamo? gdje to ima za kupit i da li je potrebno uopce?

  37. #137

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    grad baroka i cvijeća
    Postovi
    337

    Početno

    makita hvala na malom ohrabrenju. vraćam !

    tratincice, a da uzmeš malo veću torbu i unutra onaj nastavak za WC? ostalo mi zvuči prekomplicirano... mi smo u gaćicama normalnim, imao ih jedno petnaestak i puuuno hlačica pa presvlačimo.

    moram nas pohvaliti... eto, jučer smo opet redali same uspjehe. od pola 4 do 9 navečer tri pišanja u kahlicu (na WC nije htio ni pod razno), uz čitanje Crvenkapice. gaćice su bile suhe skroz na skroz, nije nam pobjegla niti kapljica! ali od kakanja ništa. obavio je kod bake u gaćice ujutro... naravno odmah prijavio i tražio presvlačenje.

    u zadnje vrijeme puno čitam o skidanju pelena, i svugdje nalazim da dijete ne treba ni špotati ni hvaliti za obavljanje nužde na pravo ili krivo mjesto. uostalom, zdravi razum ni nalaže da tako postupam, jer želim da shvati da je to normalna ljudska potreba koju svi jednako obavljamo i koja ne zaslužuje niti kazne niti nagrede. kad obavi u kahlicu, neutralnim tonom kažem: evo sad smo piškili, bacimo u WC, pa se idemo dalje igrati. ako pobjegne na pod pitam ga: to je Jani piškio po podu? on potvrdi, ja počistim i kažem: slijedeći put reci mami pa ćemo piškiti na kahlicu. ne piški se po podu. isto neutralnim tonom.

    čitate li kave slikovnice o djeci koja skidaju pelene / uče pišati na kahlicu? ako mi možete nešto preporučiti.

  38. #138
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    želim samo svim curama koje su primjetile da njihovoj djeci ne trebaju pelene zaželiti sve najbolje i uputiti i na topike o bezpelenaštvu od rođenja jer tamo ima dosta zanimljivih stvari i za vašu kategoriju...

    Preporučam male kahlice, a ne nastavke za wc-e jer djeci vrlo često tuđi wc-ei ne odgovaraju pa ne pomaže ni nastavak. kahlicu možete koristiti kao utočište na bilo kakvom mjestu ili u prostoriji koja nemora biti wc.

  39. #139
    tratincica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    310

    Početno

    NARUCILA NA SMIBU NEKU KAHLICU "ON THE GO" PA SE NADAM DA CE NAM POSLUZITI NA PUTOVANJU

    P.S KARLO JE SAD UZEO SAM TUTU I ISAO KAKATI PRVI PUT...DO SAD JE KAKANJE OBICNO BILO S NOGA I BILO GDJE DA SE ZATEKAO OSIM AKO GA NISAM JA PREDUHITRILA

    PISKENJE JE JOS SUPER...BILI SMO CAK I VANI DUZE I PISKILI U WC-U NEKOG KAFICA...NEKAKO SAM GA DRZALA ALI TO MI JE SVEJEDNO BLJAK!!!!

    SVIM NOVOPECENIM BEZPELENASIMA

  40. #140

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    243

    Početno

    Prijavljujemo se.

    Danas nam je 5. dan bez pelena (2. dan bez pelene za dnevno spavanje i 1. noć bez pelene za noćno spavanje).

    Od prvog dana uglavnom ne želi sjesti na tutu, ali prijavljuje da je piškio ili kakio. U prva četiri dana samo je jednom piškio u tutu. Sve ostalo (p+k) u gaćice, po podu, po papučama ... :smajlić sa močom i kvačicama u ruci:

    Vani smo izlazili bez pelene, ali nije bilo nezgoda (do danas u oba izlaska). Nezgode na plaži ne brojim u nezgode jer na plaži ne nosi gaćice, ali danas smo bili u parku. Tu se niti ja nisam snašla kako treba. Morala bih uvježbavati brzinsko skidanje djeteta.

    Večeras je prvi puta odgovorio Da kada sam ga pitala hoće li kakiti na tutu. Kada se pokakio rekao je Gve! Pišio! Zajedno smo ispraznili tutu i on je povukao vodu. :D

  41. #141
    Osoblje foruma BHany avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    5,203

    Početno

    Da prijavimo stanje nakon tri tjedna godišnjeg...
    Ne stavljamo uopće pelene...preko dana nema nezgoda...po noći ima...ali ne svaku noć...i strpljivo ih saniramo.
    Ne bih sada želila vraćati pelenu bez obzira što po noći baš i nije suha. I skinula sam noćnu jer ju je zbunjivala i čekala je noć da može sve obaviti u pelenu. Sad više toga nema i normalno traži kakati, ali piškanje me sada malo brine. I dalje ne voli kad ju se nudi na tutu. I na svaki takav upit odgovorit će da ne treba...nekako je ubijedim da to obavi poslije buđenja, ali poslije teško. Ona traži piškiti kad više ne može izdržati i ne upiški se u gaćice, ali meni se ti razmaci čine predugi (po 4-5 sati) i bojim se da još uvijek zadržava. Čini li se i vama da je to predugo...ili pretjerujem?

  42. #142

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    243

    Početno

    Četvrtak. Prva noć bez pelene - mokra, iako su mu noćne pelene mjesecima suhe.

    Petak. Sve smo uhvatili u tutu, a dva puta ju je sam tražio. Od toga jednom i za kakanje. Izlasci - jedan suh i jedan mokar. Dnevno spavanje - mokro, iako su mu pelene za dnevno spavanje mjesecima suhe. Noć - suha, piškio je prije spavanja.

    Subota. Sve smo uhvatili u tutu, bili smo suhi i vani. Opet je sam tražio tutu za kakanje. Dnevno spavanje - suho. Noć - suha, opet je piškio prije spavanja.

    Nedjelja. Neće na tutu. :? Jednom kada je počeo piškiti dotrčao je do tute i popiškio se do kraja u tutu. Samo je zaboravio skinuti gaćice. Dnevno spavanje - suho. Niti jedno prijavljivanje. Uglavnom ništa nismo uhvatili u tutu. Izlasci suhi (+ jedan pipi u more). Noć - suha.

    Ponedjeljak. I dalje neće na tutu. Izlasci mokri. Dnevno spavanje - suh. I dalje pipi i kaki u gaćice.

    Nastaviti ili odustati?

  43. #143
    tratincica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    310

    Početno

    kod nas dnevno i nocno spavanje od pocetka super, ni jednom se nije popiskio ali cim se probudi odmah ga stavim na tutu i prije spavanja takoder...
    jucer je takoder imao fazu da nece na tutu ali danas je opet sve ok osim kakanje 2*izvan tute. nije stigao...a cak je naucio skinuti gacice i sam ih ponovo obuci. kad vani izademo takoder uvijek suh ali nakon cca 1h odvedem ga negdje piskit
    uglavnom jos uvijek ga dosta ja podsjecam na piskenje ali vidim znacajne pomake i dosta puta je vec sam obavio bez mene sve kako treba i jako sam ponosna na njega...
    ne planiram odustati a ne preporuca ni tebi goga...daj mu vremena da se privikne na novonastalu situaciju

    p.s cini mi se da je K. otrio kako je lijepo biti slobodan a sa samim tim ja kod njega otkrivam povecanu svojeglavost i malo drugaciji temperament od dosadasnjeg...ima li to veze s ovim ili ne, ne znam ali vrijeme se uglavnom poklopilo....

  44. #144
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    goga navikao je nuzd raditi obucen i stojecki. Vjerovatno mu je sjedeca pozicija plus bez gacica tesko odjednom za savladati. Probaj ga drzati golog da prvo nauci vrsiti nuzdu neobucen pa tek onda kahlica i sjedeci polozaj. Pokusaj mu pokazati mjesto gdje se to vrsi, moza u wc-u u blizini kahlice ili wc-a na papir novinskii ili u wc.

  45. #145

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj samaritanka prvotno napisa
    goga navikao je nuzd raditi obucen i stojecki. Vjerovatno mu je sjedeca pozicija plus bez gacica tesko odjednom za savladati. Probaj ga drzati golog da prvo nauci vrsiti nuzdu neobucen pa tek onda kahlica i sjedeci polozaj. Pokusaj mu pokazati mjesto gdje se to vrsi, moza u wc-u u blizini kahlice ili wc-a na papir novinskii ili u wc.
    L. piški i gol i sjedećki, odnosno, u kakvom položaju se nalazi kada mu se piški on piški.

    Jučer prije spavanja je prihvatio sjediti na tuti. Jutros isto.
    Mislim da se kod njega preklopila faza neću i skidanje pelena.
    Na svako pitanje odgovara sa neće, pa tuta nije iznimka.
    Primjetila sam da najžešći neće bude kada smo i ja i MM doma s njim. Kada smo sami sve puno bolje funkcionira.

  46. #146

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj tratincica prvotno napisa
    kod nas dnevno i nocno spavanje od pocetka super, ni jednom se nije popiskio ali cim se probudi odmah ga stavim na tutu i prije spavanja takoder...
    jucer je takoder imao fazu da nece na tutu ali danas je opet sve ok osim kakanje 2*izvan tute. nije stigao...a cak je naucio skinuti gacice i sam ih ponovo obuci. kad vani izademo takoder uvijek suh ali nakon cca 1h odvedem ga negdje piskit
    uglavnom jos uvijek ga dosta ja podsjecam na piskenje ali vidim znacajne pomake i dosta puta je vec sam obavio bez mene sve kako treba i jako sam ponosna na njega...
    ne planiram odustati a ne preporuca ni tebi goga...daj mu vremena da se privikne na novonastalu situaciju

    p.s cini mi se da je K. otrio kako je lijepo biti slobodan a sa samim tim ja kod njega otkrivam povecanu svojeglavost i malo drugaciji temperament od dosadasnjeg...ima li to veze s ovim ili ne, ne znam ali vrijeme se uglavnom poklopilo....
    L. ne zna skinuti gaćice sam i odbija svaki moj pokušaj da ga naučim.
    Osim toga, odbija piškiti u npr. travu kada smo vani.
    Od kada smo skinuli pelene samo par puta je tražio tutu, sve ostalo ga ja podsjećam odnosno nudim tutu (sama sebi sam dosadna, iako ga nudim samo kada vidim-znam da bi trebao).

  47. #147

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Citiraj Goga40 prvotno napisa
    Nastaviti ili odustati?
    Nastaviti.

  48. #148

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa
    Citiraj Goga40 prvotno napisa
    Nastaviti ili odustati?
    Nastaviti.
    ot

  49. #149
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Goga mozda sam malo na prvi pogled sve pojednostavila jer djelim sve na stojecki - sjedecki, gol - obucen. Da pojasnim.

    kao sto je tebi malo konfuzno pohvatati
    stojecki - sjedecki,
    gol - pelena - gacice;
    kahlica - wc - pelena;
    javi rjecima - pokazi znakom;
    nuzda u igri - nuzda u miru;
    nuzda u drustvu - nuzda s roditeljima - nuzda sam;
    nuzda doma - nuzda vani;
    nuzda po danu - nuzda po noci;
    nuzda velika - nuzda mala;
    nuzda kad je hladno - nuzda kad je toplo;
    nuzda kad si pio i jeo direticno - nuzda kad nisi pio i jeo diureticno itd.

    ...ima toga jos....

    tako je i njemu...

    ...on treba reci da mu se vrsi nuzda...
    treba otici na mjesto gdje se vrsi nuzda...
    treba se skinuti da bi je izvrsio...
    to je jako puno za nega...
    to je sve tehnika...
    a tu je komplicirana i " ne " faza.

    Mame pelenasa su jos uvijek pod utjecajem razmisljanja da dijete ne moze kontrolirati sfinktere do odredene dobi godina i pol dvije starosti i onda pocinju s treninzima kada je dijete to naucilo, medutim zaboravljaju da su poruke koje su davale od rodenja rezultirale navikom koja je bas u toj dobi zakomplicirana jos fazom famoznog ne koju je spomenula Maria negdje pa je bila ne shvacena.
    Za to je vezana tehnika previjanja koja je danas na visokim nivoima pod cim mislim kvaliteta upijajucih pelena neprospusnost i bez osjecaja mokrine plus previjalista, pelene na cicak, pelene gacice za sto bolju pokretljivost, i sve to uz nasu skrb koja se svodi na mjenjanje pelena i nista vise.
    U toj fazi nitko nista ne uci na prvi pogled. Medutim ipak uci. Dijete uci marljivo se obavljati u pelenu i da je pelena uvijek tu i da je ponekad neugodno kad smrdi. Mame i tate uce biti strpljivi s tom neugodnoscu, losiji zeluci se privikavaju upornim treningom i neugodnost je sastavni dio te pelenaske atmosfere. Koliko god se to sve pokusava uciniti prihvatljivijim i poruka je do druge godine zivota odgovarajuce ucvrscena.

    Odjedanput se mama i tata interesiraju za momenat prije vrsenja nuzde, a prje toga su se intersirali samo za momenat poslije izvrsene nuzde i pri tome nisu trazili od djeteta da im prijave ni prvi ni drugi momenat, a sada traze...zato polako analizirati sve gore navedene momente i konfuzija dogadanja zbrda dola koja je vidljiva kod svih koji su na odvikavanju ce biti ne manja, ali preglednija...

    Svi se na kraju odviknu od pelene samo su putevi razliciti...pa nema klasicnih savjeta.

    Vrlo je vjerovatno da je tvoje dijete vrsio u pelenama stojecki pa mu je to i omiljena poza, zato ne forsiraj kahlicu za piskenje u sjedecom polozaju nego i dalje u stojecem i prosiri na zbunje, posude, casu, bocu . To ce vam biti zanimljiva igra. Zbog jednog dnevnog kakanja u pozeljnom sjedecem polozaju nije bitno za decke da sjede na kahlici.

  50. #150

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj samaritanka prvotno napisa
    Mame pelenasa su jos uvijek pod utjecajem razmisljanja da dijete ne moze kontrolirati sfinktere do odredene dobi godina i pol dvije starosti i onda pocinju s treninzima kada je dijete to naucilo, medutim zaboravljaju da su poruke koje su davale od rodenja rezultirale navikom koja je bas u toj dobi zakomplicirana jos fazom famoznog ne koju je spomenula Maria negdje pa je bila ne shvacena.
    Znači li to da bih trebala zanemariti izraze "nije spreman", "prerano je", "nemoj forsirati skidanje pelena" i sl.?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •