Stranica 51 od 57 PrviPrvi ... 414950515253 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 2,501 do 2,550 od 2816

Tema: prekomjerna težina

  1. #2501
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ono što ne može je stvarati energiju iz ničega ili pretvarati sunčeve energiju u kemijsku kao biljke. Prema tome kalorijski deficit u smislu da se troši više energije nego se unosi hranom u konačnici po zakonima fizike uvijek rezultira trosenjem energije iz zaliha u organizmu.

    Naravno da si za ovo u pravu, fizika je fizika i ne zanimaju je naše perspektive
    Ali je ljudsko tijelo ipak i fizički dosta kompliciranije, a psihički da ne govorim, a sve te vrste stručnjaka i postoje da bi se postigla rješenja koja su dugoročno učinkovita i da, po mogućnosti, pritom ne strada mentalno zdravlje. Zbog toga ne postoji "samo" rješenje

  2. #2502
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Da je mršavljenje samo matematika, ne bi bilo debelih. Potpuno zanemarujete emocionalni aspekt. Evo, glad. Bit je da budeš gladna. Ja sam se naježila na tu rečenicu. Netko kome hrana nije emocionalno gorivo u teškim životnim trenucima to neće pročitati kako sam ja pročitala, ali ima hrpa ljudi koji su se debljali nakon nekih situacija, kao i ja. Ono što sam ja pomislila je: zašto bi ikome bila bit da bude gladan? Ja ne želim biti gladna. Ako moram biti gladna da bih smršavila, ma ni ne moram smršaviti, briga me.

    Onaj tko se nije borio s emocionalnim prejedanjem i depresijom jednostavno ne može znati.

    I ne mora se gladovati, dobro Tanči kaže da je to izgladnjivanje. Naravno da je to najbrži put mršavljenja, ali je i najbrži put vraćanja težine jednom kad si dopustiš jesti. Hrana nam nije neprijatelj, sitost nam isto nije neprijatelj. Sitost je meni lijep osjećaj kojeg pretvaram u gorivo za nastaviti dan. Sitost me neće uništiti.

    Bolesti su isto velika prepreka. Ja sam do prije nekog vremena unosila manje kalorija nego sada, a debljala se više. Jer sam jela hranu koja mi je radila štetu jer sam intolerantna na nju. Uz to imam ibs koji kod mene eto neće da okrene na mršavost kao kod većine oboljelih, nego suprotno, ali što je tu je. Kad sam otkrila na što sam intolerantna, dio kila se otopio bez da sam zapravo išta napravila osim što sam izbacila te namirnice.

    U svakom slučaju, nije to tako jednostavno, kao nemoj jesti i budi gladna pa ćeš smršavit. Trebaju se i druge stvari uzeti u obzir, jer kako sam rekla na početku, ne bi ni bilo debelih da je to samo matematika.

  3. #2503
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ne zaboravi da je u tih 2kg i voda jer oni su pili samo malo vode koja je kapala niz zidove špilje, dakle možemo pretpostavit da su bili i dehidrirali


    ali ono zašto je meni to ostalo u pamćenju je zato što sam uvjerena da, kada bih ja gladovala 17 dana, da bih smršavila ipak više od 2kg. Oni su valjda i ušli unutra sa 25, koliko tajlandski 11godišnji nogometaši mogu imat sala na tijelu?
    Oni su zaglavili u spilji zbog toga što je podzemne rijeka toliko naglo nabujala da nisu mogli van. Van su ronili kroz podzemne kanale, tak da dehidrirali nisu, da jesu izgubili bi više. Ne znam koliko ima prosječni tajlandski 11godisnjak masti ali nešto sigurno ima, to je biološka datosti. Recimo da ima 15% što je jako nisko (i moj sin ima 11g i 25kg).. Ali je i dalje neka zaliha. A mogu i mišiće trošiti što se isto desava u situacijama ekstremnog gladovanja. Tako da 2kg je 10% mase što je puno za vitku osobu a malo za pretilu.

    Ovo sve ostalo (psihologija i sl) je tu zato što smo konstantno okruženi mogućnošću da jedemo više nego je minimum. Da nema ne bi ni mogli jest

  4. #2504
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Malo je ispalo nejasno na kraju - da nismo konstantno okruženi mogućnošću da jedemo više nego nam je potrebno ne bi postojao problem debljine. Kao što ga i nema u društvima koja nemaju obilje hrane. Ne zazivam ja takvo društvo ali rec da to nije "samo " matematika - možda nije samo ali u konačnici i na dulje staze fundamentalno je.

  5. #2505
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Znači ovako:
    1000 kcal je izgladnjivanje.
    Niti jedan doktor ni nutricionist to neće preporučiti.
    Smanjeni unos se računa na način da se izračuna bazalni metabolizam, minus 350 kcal i na taj način se očekuje gubitak od 2kg mjesečno i to masnog tkiva.
    To je zdravo mršavljenje i nema potrebe biti gladan jer su obroci redoviti i izbalansirani.
    Kod gladovanja dolazi do gubitka prvenstveno mišićne mase odakle tijelo crpi energiju i tijelo ulazi u ketozu koja je opasna za bubrege i izaziva žućne kamence.
    Osoba koja gladuje će izgubiti na težini, ali će izgledati nezdravo ili skinny fat, odnosno bit će mršava i mlohava i s vrlo malo mišićne mase. Takva osoba je sklonija prejedanju i vrlo vjerojatno će brzo vratiti kile pa čak i dodati još.

  6. #2506
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Moj bazalni metabolizam - 350kcal = 950kcal, a da imam 40kg više bazalni bi mi bio samo 370kcal viši (naravno sve su to aprokimqtivne kalkulacije temeljem spola dobi i kg, no okvirno su sasvim dovoljne za "matematiku")

    U ketozi se baš suprotno napisanom troše masne zalihe odnosno stanice prelaze na ketone kao "pogon" a nastaju razgradnjom masti

    Itd...

  7. #2507
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Malo je ispalo nejasno na kraju - da nismo konstantno okruženi mogućnošću da jedemo više nego nam je potrebno ne bi postojao problem debljine. Kao što ga i nema u društvima koja nemaju obilje hrane. Ne zazivam ja takvo društvo ali rec da to nije "samo " matematika - možda nije samo ali u konačnici i na dulje staze fundamentalno je.
    Upravo tako. Pustimo na stranu
    psihu i hormone.
    Udebljati se možeš samo I jedino od viška hrane.
    Možemo filozofirati do besvjesti, ali samo jedno je točno.

    A ja taaako volim jesti. Ja taaako volim hranu. Svakakvu. Ali ne volim biti debela. Pa se odrzavam na gornjoj granici svoje normalne težine. Nije lako, i često sam gladna. I sad. Zato ću nam skuhati fini ručak. Pa neću biti gladna

  8. #2508
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Ne radi se uopće o tome je li to točno, naravno ako ne jedeš danima da se nećeš udebljati. I naravno da ljudi koji nemaju što jesti pa su stalno gladni nisu debeli, od čega bi bili.

    Ali debljina i pretilost su puno kompleksnije stvari od "nemoj jesti pa nećeš biti debela". To je zapravo umanjivanje problema.

    Isto kao ljudi koji su premršavi. Meni, koja nikad nisam imala problem s tim da sam premršava, ne bi palo na pamet reći nekome tko se pokušava udebljati - pa samo jedi, to ti je matematika. Pa nije nitko glup, samo očigledno ima još razloga zašto je ta osoba premršava, čisto sumnjam da ne zna da se deblja od jedenja.

  9. #2509
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Bazalni metabolizam se izračunava prema visini, težini, dobi, fizičkoj aktivnosti.
    Netko tko je težak 40 kg i ne miče se cijeli dan možda ima bazalni metabolizam 1300 kcal u što ne vjerujem jer samo toliko treba za održati organske sustave, no ja ne poznajem nikog takvog.
    Neki dnevni prosjek je 1700-1800 kcal dnevno.
    Ostalo sam već sve rekla i vjerujem da nutricionistica i endokrinologica zna puno više o ovoj problematici od matematičara i fizičara.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #2510
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Bazalni metabolizam se izračunava prema visini, težini, dobi, fizičkoj aktivnosti.
    Netko tko je težak 40 kg i ne miče se cijeli dan možda ima bazalni metabolizam 1300 kcal u što ne vjerujem jer samo toliko treba za održati organske sustave, no ja ne poznajem nikog takvog.
    ...
    Ne bi bilo loše prvo pročitati što znači bazalni metabolizam prije nego pišeš o njemu
    Posljednje uređivanje od sillyme : 12.12.2022. at 12:44

  11. #2511
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Sillyme,

    Slažem se, danas živimo u prevelikom izobilju, previše hrane, topline, komfora, vožnje autom, svega....sve zajedno vodi u jednom smjeru.

    Danas stoga sve više preporučaju povremeno prakticirati potpuni post, hladno tuširanje, odricanje (ili reduciranje) vožnje autom, raznih benefita kojima smo okruženi. Češće se čak kretat, eej dokud je došlo da se obično ljudsko kretanje moralo počet naglašavat i njegova važnost.

    Tanči, drži se, žao mi je da te to snašlo, a bravo za kćerkin potez. Sretno dalje i da iznadješ najbolju terapiju za sebe
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 12.12.2022. at 13:11

  12. #2512
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bi bilo loše prvo pročitati što znači bazalni metabolizam prije nego pišeš o njemu
    A što znači?
    Osnovnatjelesna potrošnja.
    To je bazalni metabolizam.
    Dakle, održavanje tjelesne temperature i funkcioniranje organizma.
    Nespretno sam se izrazila kad sam napisala “…određivanje bazalnog metabolizma”
    Misli se na prosječni metabol izam ili dnevnu potrošnju kalorija.
    Po “matematici” bih ja trebala imati 54 kg što je suludo i sami doktori su mi rekli da je to teža glupost, a za mene bi to bila čista anoreksija jer sam sa 57 “kost i koža”.
    Sit gladnom ne vjeruje pa tako ni zdrav av


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #2513
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Tapatalk me zeza.
    Tko je htio shvatiti, shvatio je.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #2514
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    1600 je 60% više od 1000
    I recimo 400kcal više od mog bazalnog (a I taj moj bazalni je krajnje okvirni izracun i moze bit i dosta nizi)
    Budi na 1000 kao što sam napisala 6 mjeseci pa javi rezultat

    PS "jednostavno" je različita rijec i ima različito značenje od "lako". Pa ako kazem da je nešto jednostavno ali nije lako nemam namjeru dalje argumentirati s odgovorima koji zapocinju s "da je jednostavno i lako..." uglavnom zakoni fizike i dalje vrijede i za ljude pa nemam dalje nista za dodati.
    1000 kcal nije dovoljno za moju kilazu, osim ako ne mislim umrijeti od deficita. Evo, opet ispada da je nutrocionist nesposoban, a i ja s njim.

  15. #2515
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    1000 kcal nije dovoljno za moju kilazu, osim ako ne mislim umrijeti od deficita. Evo, opet ispada da je nutrocionist nesposoban, a i ja s njim.
    Ok 25kg = 200.000kcal zaliha ali umrijeti ćeš od deficita na 1000kcal. Ne znam samo kroz koji period

  16. #2516
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Nije stvar u umiranju nego u kortizolu i ostalim hormonima. Pitanje je kao dugotrajni veliki minus i stalan osjecaj gladi utjece na hormonski status i regulaciju hormona stresa i gladi.

  17. #2517
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Naravno da treba vidjeti koji sastav i dnevni raspored tih 1000kcal odgovara nekom s obzirom na trenutni metabolizam i eventualne probleme no rekla bih da je otprilike 95% osoba koje imaju prekomjernu težinu stvarno uvjereno da će umrijeti od gladi na 1000kcal. A neće, bar ne prvih 6 mjeseci dijete.

    Jer nikad ne naprave ovu jednostavnu računica koliko zaliha kcal se krije u nakupljenim kilogramima masti. A to je obično sasvim dovoljno za poveci broj mjeseci u deficitu.

    Uostalom na ovu raspravu me potakla ironična tvrdnja Kae da ona kao ne zna "matematiku" jer nije istina da ako si u deficitu da kile idu dolje. Niti da su gore išle suficitom. Znaci ne postoji zakon fizike po kojem je netko hranom unosio manje kcal nego je trošio i svejedno se udebljao, pogotovo 25kg koji sigurno nisu samo "voda". Ali lakše je pisati ironične komentare o "matematici" nego si priznat da si negdje vjerojatno ipak pogriješio u matematici, ili da si krivo brojao kcal ili da ti je dnevna potrosnja manja od tog. Ili je stvarno da kod Kae ne vrijede zakoni fizike koliko su trenutno znani. Nema treceg

  18. #2518
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ma nema, naravno. Tu na forumu se skupila sva pamet svijeta i tudjim pimpekom gloginje mlate, as usual.

  19. #2519
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Pa ak pod "svom pamecu svijeta" podrazumijevas osnovnoškolsko znanje biologije i fizike odnosno osnovne zakone te dvije znanosti - onda da

  20. #2520
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Uopce ne sumnjam u zakone matematike i fizike, kao sto ne sumnjam da u svakom prosjecnom tijelu ima vise od ciste matematike i fizike.

    Osim ako se sama bavis medicinom, konkretnije endokrinologijom, ginekologijom, nutricionizmom, a i sire, ne znam zbog cega si dajes pravo biti strucnija od onih kojima je to legitimna struka. Osim zbog gusta mlacenja, spomenutog u mojem prijasnjem postu.

  21. #2521
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Ok onda ljudskim tijelima ne vladaju zakoni očuvanja energije a ne vrijedi ni da su ljudi heterotrofi.

    Sve to blijedi pred ginekologijom, endokrinologijom a pogotovo pred nutricionizmom.

  22. #2522
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ma meni je, zapravo, skroz ok biti cudo.

  23. #2523
    Francesca85 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2020
    Postovi
    176

    Početno

    Jasno da su fiziologija i naročito patofiziologija u stanju zdrmati to kaj nazivaš čista fizika (termodinamika, to be precise)
    Osobu s nereguliranom hipotireozom nećeš dovesti do mršavljenja sve dok se ne srede hormoni štitnjače, samo jedan primjer
    Pa onda kortizol kakve sve cirkuse može napraviti
    Pa hiperinzulinemija, PCOS, itd

    Meni *osobno* 1600 kcal dnevno je previše da bi dovelo do kalorijskog deficita, ali tak je to s mojim tijelom.
    Ne mogu tvrditi isto za sve druge ljude...

    Btw imam hipotireozu ali je ok pod terapijom,,, znam što ikako kad zaključim da imam previše... ali poznaajem cure kaj se muče s terapijom i ugađanjem doze tiroksina, uf

  24. #2524

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Isto poznajem nekoliko dr koji su rekli da je 1000kcal isuviše restriktivno za dijetu, a nijednog koji ju je preporučio.
    Nesumnjivo da neki ljudi godinama unose samo toliko dnevno i da su i dalje živi ili čak i super zdravi ili dugovečni, ali sigurno da to nije zlatni standard za sve.
    Ona dečica na Tajlandu se praktično nisu ni kretala, a zbijeni u gomilu verovatno nisu gubili ni mnogo toplote, zato nisu dehidrirala niti umrla od gladi. Ipak, ako su imali 25kg a izgubili oko 2, to je 10% težine u 17 dana. Uopšte nije malo, i nije nešto što bi roditelj poželeo ionako mršavom detetu.
    Gladovanje neunošenjem hrane oštećuje bubrege, koliko god se mi kleli u fiziku, a naglo gladovanje može provocirati i taloženje kamena u žuči. Da ne pominjem banalne probleme nefunkcionisanja i grešaka na poslu, izazivanja saobraćajki i generalno raznih rizika od povreda jer padaš u nesvest od hipoglikemije.
    Tako da je svima jasno da sa 1000kcal dnevno budeš mršav, samo to nije svima izvodljivo niti je zdravo za sve.
    A ni mršavost sama po sebi nije garant zdravlja, kako je već neko napisao.
    I nije super lako postići i da gubiš kilažu, i da funkcionišeš, i da ne ugrožavaš sebi zdravlje mršavljenjem, naročito ako nisi savršeno zdrav.

    Meni najobičnija sezonska terapija alergije svakog proleća donese po 3 kg viška. Jer je to nuspojava antihistaminika koji mi je najpodnošljiviji i najkorisniji. A po najnovijem UZ štitne i antitelima mogu sebi da dodam i Hašimoto na spisak dijagnoza, kad dr vidi rez. Pa kad sam već umorna i razdražljiva, zapušenog nosa i suznih očiju od alergije, što ne bi još bila i konstantno gladna, jedna neprijatnost manje više?
    Znam, otići ću u prirodu na trčanje. Samo dok nađem neku pustinju bez polena.
    Ili u teretanu, tamo ima finih, stalno uskovitlanih grinja i možda malo buđi tu i tamo .

  25. #2525
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Uostalom na ovu raspravu me potakla ironična tvrdnja Kae da ona kao ne zna "matematiku" jer nije istina da ako si u deficitu da kile idu dolje. Niti da su gore išle suficitom. Znaci ne postoji zakon fizike po kojem je netko hranom unosio manje kcal nego je trošio i svejedno se udebljao, pogotovo 25kg koji sigurno nisu samo "voda". Ali lakše je pisati ironične komentare o "matematici" nego si priznat da si negdje vjerojatno ipak pogriješio u matematici, ili da si krivo brojao kcal ili da ti je dnevna potrosnja manja od tog. Ili je stvarno da kod Kae ne vrijede zakoni fizike koliko su trenutno znani. Nema treceg
    Dakle, kod "zdravih" ljudi (koji nemaju ozbiljne dijagnoze i poremećaje u organizmu) apsolutno stoji to što si navela: deficit kile dolje, suficit kile gore. Jednadžba je takva, sviđala nam se ili ne.

  26. #2526
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Susrela sam se s toliko kreativnosti u smišljanju izgovora...ono pita te frendica kako da se organizira da ipak doručkuje i ne preskače, da odvoji malo vremena za sebe za neki trening, daš još 3-4 prijedloga, a ono nevjerojatno za svaki je pronašla barem 2 izgovora
    Treba "samo" volje i organizacije. Kad se jednom čvrsto odluči, onda ide lakše (iako to ne znači da neće biti teško, bit će zahtjevno i tražit će razna odricanja, al kad čovjek vidi jasan cilj, drugačije je).

  27. #2527

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle, kod "zdravih" ljudi (koji nemaju ozbiljne dijagnoze i poremećaje u organizmu) apsolutno stoji to što si navela: deficit kile dolje, suficit kile gore. Jednadžba je takva, sviđala nam se ili ne.
    Pa kod svih ti to stoji.
    Stavi bolesnog čoveka u logor bez hrane, i da vidiš da će mu kile ići dole- dok bude živ, jel.
    Ili ono, amputiraj nekome nogu, sačuvaj bože, pa će izgubiti koliko, 15- 20% težine? Da ne idem dalje u besmisao.
    Ako je nešto istinito ne mora biti jednako upotrebljivo i korisno?
    Uopšte nije jednostavno niti standardno odrediti nekome koliko kcal treba manje da uzima da bi i gubio težinu i ostao i zdrav i produktivan.

    Možda ta tvoja prijateljica ima drugačije prioritete. Ili jednostavno poznaje sebe, pa su to tebi izgovori, a njoj dovoljno objektivni problemi. A možda jednostavno voli da drami, nije da nema i takvih

  28. #2528
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Možda ta tvoja prijateljica ima drugačije prioritete. Ili jednostavno poznaje sebe, pa su to tebi izgovori, a njoj dovoljno objektivni problemi. A možda jednostavno voli da drami, nije da nema i takvih
    Nope, ona sama kaže da je lijena i inertna, da joj fali volje ("ne da mi se" mode), da ima volje da bi se već organizirala. Natukla je 30kg+ tijekom prvog (i jedinog) porodiljnog (niskog rasta) i tako to vuče sada. Nezadovoljna je prvenstveno radi zdravlja i jer je ograničena u nekim stvarima, al još fali volje.
    Ne drami uopće, sama sebi je smiješna s izgovorima
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 13.12.2022. at 14:27

  29. #2529
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Zanimljivo kako ljudi koji su mršavi/vitki/zdravi/mladi…nastavi niz, uvijek imaju potrebu držat predavanje onima koji to nisu.
    Zašto?
    Kaj uopće rade na ovom topiku?
    Svi mi znamo i matematiku i fiziku, ali zašto se petljate u ono što ne razumijete i ne znate?
    Ja to ne razumijem.
    Ispada da su pretile osobe lijene, ovakve i onakve, a treba samo “snaga volje, matematika, gladovanje…”
    Zbilja?
    Dajte najte.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  30. #2530
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Zanimljivo kako ljudi koji su mršavi/vitki/zdravi/mladi…nastavi niz, uvijek imaju potrebu držat predavanje onima koji to nisu.
    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Tanči, ako se ovo odnosi na sillyme, Beti i mene, ne bih rekla da je ijedna od nas rosni pupoljak (osim u svojoj glavi ).
    Uostalom Mila majka je rekla da su joj korisni savjeti od osoba koje uspijevaju održavati težinu i tražila ih je upravo tu na ovoj temi.

  31. #2531
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ne želim spuštati raspravu na osobnu razinu i zato nikoga nisam citirala.
    Nametanje gladovanja od osoba koje pojma nemaju o suštini teme je u najmanju ruku neozbiljno.
    Ovo je javni forum.
    Gladovanje nije rješenje, samo može pogoršati ionako lošu zdravstvenu sliku.
    Prvi korak je odlazak doktoru obiteljske medicine jer je pretilost bolest.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  32. #2532
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Ja za gladovanje nisam, al mislim da nije ni sillyme u tom smislu mislila "zalagat se za gladovanje" nego da je htjela naglasit poantu deficita i da on nužno vodi ka gubljenju kilograma.

    Ja sam tako protumačila postove od silly.

    Stručna liječnička pomoć kod pretilosti je apsolutno potrebna, to se valjda svi slažu.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 13.12.2022. at 16:06

  33. #2533
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Ne da edit.

    No bez smanjenja unosa i povećanja potrošnje, napredak će nažalost izostat i uz liječničku i stručnu pomoć.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 13.12.2022. at 16:09

  34. #2534
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Postoji nešto što se zove inzulinaka rezistencija, preddijabetes, dijabetes 1 i 2, hipotireoza, pcos, menopauza, depresija i još niz drugih dijagnoza kod kojih matematika ne funkcionira.
    Kod mene funkcionira i ja sam otišla doktoru samo da zadovoljim kći, a bila sam uvjerena da sam zdrava.
    Na kraju mi je dr rekla, citiram:”…vi niste došli 5 do 12, vi ste došli u 12. Ne daj Bože da dobijete kovid jer se nećete izvući”.
    Doma sam otišla s tri dijagnoze od kojih je jedna zapravo jako zabrinjavajuća.
    Htjeli su me hospitalizirati, ali dogovorili smo se da ću raditi i biti strogo disciplinirana.
    I jesam. Dalje ćemo vidjeti kako bude.
    Ja vjerujem da mogu to sve pobijediti i borim se.
    Kaae isto to piše, ali iz svojih cipela.
    Ne kužim kaj je tako teško ovo shvatiti i prihvatiti?!?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  35. #2535
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    OK, shvatili smo, zakoni fizike posustaju pred hormonima

  36. #2536
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Unatoč pustoj fizici, istraživanja iz nekog misterioznog razloga pokazuju da niskokalorične rigidne dijete od npr 1000 kalorija nisu dugoročno učinkovite niti zdrave
    https://www.medicalnewstoday.com/art...0-calorie-diet

    Isto tako, jedna žena na mom treningu je pokušavala smršavit i jela jako malo, ali se samo debljala. Kad je otišla kod liječnice utvrdilo se da si je sprčkala hormone ekstremnim dijetarenjem, i doktorica joj je napravila plan da jede više, ali češće. Kad je počela jest više, smršavila je 15ak kila, #kakoto

    I ne znam da li sam ja jedina na svijetu s iskustvom da mi je sa 25 bilo puno lakše skinit par kila nego sad sa 40, #kakoto

    I zar nismo milijun puta čitali o mehanizmima tijela da u periodima gladi više čuva hranu,u periodima obilja je manje čuva.

    Svođenje čovjeka na samo jednu jednostavnu jednadžbu mi je potpuni misterij

  37. #2537
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Pa baš da tijelo u periodima obilja manje "čuva" hranu, to još nisam čula

  38. #2538
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Može (ne)čuvati koliko god hoće viška ali ako ima manjak još uvijek me zanima kako će ga skaldistiti u plus kg. Čekam napeto to objašnjenje: hormoni glukoza inzulin... I odakle onda ta energija ak nije hrana a nisu ni zalihe u organizmu jer se ne mrsavi? Već sam pitala je li u pitanju fotosinteza? Nuklearni pogon? Perpetuum mobile? Nešto cetvrto?

    Ma ono car je gol, tko jede manje nego mu treba mršavit će. Koliko će dugo izdržati i zašto je drugo pitanje, no ovdje neki konstantno i ovu najelementarniju činjenicu na temu "pretjerana tezina" dovode u pitanje. Je "matematika ne vrijedi". Aha...

  39. #2539
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Pa ja koliko sam čitala je da se usporava bazalni metabolizam kada gladujemo. Ne mislim na povremene postove nego dugoročno gladovanje.

  40. #2540
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku

    Isto tako, jedna žena na mom treningu je pokušavala smršavit i jela jako malo, ali se samo debljala. Kad je otišla kod liječnice utvrdilo se da si je sprčkala hormone ekstremnim dijetarenjem, i doktorica joj je napravila plan da jede više, ali češće. Kad je počela jest više, smršavila je 15ak kila, #kakoto
    Pa evo, muž i ja trenutno. Krenuli smo skupa na dijetu i vježbanje, s tim da on prati unos jako malo kalorija. Ja mršavim brže od njega. On u teretani radi više od mene, plus muško je pa mu je lakše skinuti kile. I eto, ja koja jedem više i češće, mršavim brže.

    Htjela sam to napisati jučer ali nema uopće smisla na ovoj temi gdje se debljina svodi na lijenost i ne znam šta, već malo dosadna priča.

  41. #2541
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Rečeno je samo jedno: ne moze se smršaviti, ako se ne smanji količina pojedene hrane.
    To je činjenica, sve ostalo su priče.
    Ili samozavaravanje.
    Jednostavno.

  42. #2542
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Svodi se na kalorijski deficit kao osnovu mršavljenja.
    Ali lakše je to interpretirati kao lijenost (molim citat gdje o pise) pa onda odbaciti sve to jer zločesti neki druge zovu lijenima...

  43. #2543
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Jooj pa jel se počelo danas o izgovorima? Ili ja umišljam?

    Nitko ne priča o nikakvim "zločestima", nego o tome da UNATOČ tome što je kalorijski deficit osnova, ne radi se SAMO o tome. Svi smo mi dovoljno pametni da znamo da se ne može žderat i biti mršav, ne ide ta pamet samo na mršave.

  44. #2544
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Postoji nešto što se zove inzulinaka rezistencija, preddijabetes, dijabetes 1 i 2, hipotireoza, pcos, menopauza, depresija i još niz drugih dijagnoza kod kojih matematika ne funkcionira.
    Kod mene funkcionira i ja sam otišla doktoru samo da zadovoljim kći, a bila sam uvjerena da sam zdrava.
    Ma jok. Postoji samo dobra volja, cvrsta odluka. Matematika, fizika, trcanje. Birani nutricionisti.


  45. #2545
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Jooj pa jel se počelo danas o izgovorima? Ili ja umišljam?

    Nitko ne priča o nikakvim "zločestima", nego o tome da UNATOČ tome što je kalorijski deficit osnova, ne radi se SAMO o tome. Svi smo mi dovoljno pametni da znamo da se ne može žderat i biti mršav, ne ide ta pamet samo na mršave.
    A ne počelo je s komentarima da matematika tj osnove ne vrijede, jer tu su hormoni, ginekolozi, ... pa pitam kao i do sad, te koji tvrde da nije to matematika - što je onda, u konačnici?
    Do sad sam dobila samo da mi mladi /mrsavi/ nešto trece ne razumijemo i nek se maknem (sto bi vjerojatno bilo i pametno jer se ponavljam)

  46. #2546
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku

    I ne znam da li sam ja jedina na svijetu s iskustvom da mi je sa 25 bilo puno lakše skinit par kila nego sad sa 40, #kakoto
    Od 30 - 32 skinula 50 cm obujma (kile nisam imala zabiljezene pa ne znam), slabo odricanje, samo promjena navika. Od 33.5 - 34.5 godina skinula jos 15 kila na 1520 kalorija dnevno i uz neadekvatno vjezbanje za forumske standarde ( ). Nakon prvog poroda, godina 35, skinula jos 12 kila (s predtrudnicke tezine). Nisam brojala kalorije, nisam vjezbala, imala sam prvo dijete i bila hormonski avion. Prva trudnoca i postpartum, time of my life. Kile iz druge trudnoce sam izgubila kroz sest mjeseci. I nakon toga, downward spiral.

    Valjda sam zaboravila sve dobre navike, ukljucujuci matematiku.

    Perimenopauza, preuranjena menopauza, povratak ciklusa, ponovna perimenopauza, sve unutar tri godine, uz rapidni dobitak kila ( i do 3-4-5 mjesecno) uz osobnog trenera i redovni trening, nutricionisticu i 1,600 kontroliranih kalorija (izracunatih za mene, moju kilazu i fizicku aktivnost).... su govno u karti, jer tudji pimpek, naravno.

    Lijena sam i jedem u snu.

  47. #2547
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    A ne počelo je s komentarima da matematika tj osnove ne vrijede, jer tu su hormoni, ginekolozi, ... pa pitam kao i do sad, te koji tvrde da nije to matematika - što je onda, u konačnici?
    Do sad sam dobila samo da mi mladi /mrsavi/ nešto trece ne razumijemo i nek se maknem (sto bi vjerojatno bilo i pametno jer se ponavljam)
    Slozenija matematika od a+b=c


    Plus totalni zamor (odnosno, meni je sad samo sprdnja na pameti jer me vise ne dira) kad ulijecu breakthrough ideje osoba koje nemaju pojma o cemu pricaju. Osim eventualno o matematici, ali imamo za to, valjda, topice o skoli.

  48. #2548
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    "Slozenija" matematika. Znaci i opet ništa objašnjenja kako uz kalorijski deficit kroz dulje vrijeme se netko deblja odnosno ne mršavi jer hormoni, menopauza, godine...

  49. #2549
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nemam objasnjenje, osim ovog koje ne prihvacas. Matematicki kalorijski deficit (TDEE, BMR, sto god zelis) nije dovoljan svakoj osobi (koja nije Beti, sillyme, Lili75....) za gubitak kilograma iz ovog, onog, a ponekad i osamnaestog razloga. Razlozi su razliciti od osobe do osobe i ne rjesavaju se jednostavnom matematikom.

    Nitko ovdje ne negira da smanjenje unosa i povecanje outputa ne bi trebali reducirati masu i da ce poprilicno cesto formula i funkcionirati.

    A ponekad nece.

    The end.


    Neki ljudi su kratkovidni, neki imaju jednu nogu, nekima je srce na desnoj strani, netko ima bolesti iz psihickog spektra, netko karcinom, PCOS... vecini idu na zivce stalne propovijedi.

    Ne znam sto bismo bi debeli trebali, cestitati vam na uspjehu? Pa svaka vam dala, bravo!

  50. #2550
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    "Slozenija" matematika. Znaci i opet ništa objašnjenja kako uz kalorijski deficit kroz dulje vrijeme se netko deblja odnosno ne mršavi jer hormoni, menopauza, godine...
    U krajnjem slucaju, nisi ni ti meni rekla zbog cega sam ja natukla kile uz kalorijski deficit kroz dulje vrijeme (4 godine). Prosvijetli me, molim te. Smijes napisati da lazem i da su strucnjaci s kojima sam radila totalni kreteni. I to je bolji odgovor od gloginja i pimpeka.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •