Pokazuje rezultate 1 do 50 od 50

Tema: Paradajz u tegli?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno Paradajz u tegli?

    Pitanje za vrsne vrtlarice:

    Kakve su šanse da mi, ako ga posijem sad početkom prosinca u teglu, nikne paradajz iz sjemena i donese plod-dva tokom zime?
    Biljku bih držala isključivo u stanu na toplome, na svijetlom mjestu.

    Isto pitanje i za papriku.

    (Za zelenu salatu nemam dosta prostora )

  2. #2
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Ja sam prije dva mjeseca posijala onaj mini paradajz. Sadnice su već dosta velike ali ne primjećujem nikakve daljnje "akcije" :/

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Pa nemoj me odmah ubiti u pojam.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Mislim da sad nema dovoljno sunca - niti dovoljno sati niti dovoljno jakog.
    Meni niče bosiljak iz sjemena, ali jako sporo i jako izduženo.
    Jedino ako nisi planirala neku lampu koja bi nadoknadila manjak sunca.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Bi li išlo s lampom? Nama gori jedna šparna lampa cijele noći (ako netko slučajno odleluja noću na wc da ne polomi noge po neredu ) pa ako bih stavila kraj te lampe... ima li šanse? Ili mora biti baš neka obična žarulja (radi topline plus)?

    Mogu li napraviti neku staklenik-oazu za paradajze u kutku kuće?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Što se tiče bosiljka, trenutno imam tri grmića, ali idu kraju i vidiš - dobro si me podsjetila - moram zasijati nove.

  7. #7
    Dream avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    966

    Početno

    Bojim se da će taj paradajz ipak htjeti pričekati proljeće da bi niknuo i rastao dalje...
    Hm, a lampa... možda bi pomogla neka s UV-svjetlošću :/ . No, u konačnici, pitanje je isplativosti cijelog tog podviga... :/
    Ako se ipak upustiš u avanturu, želim ti uspjeh, tj. veliku berbu!

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Ma, ja bih uzgajala biljku-dvije, više iz štosa; nije mi to neko financijsko opterećenje. Dream, hvala na dobrim željama.

    Zanima me je li nekome uspjelo, jer ipak - u staklenicima se uzgaja i zimi, zar ne?

  9. #9
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Ja mislim da će to ići ali malo sporije. Ne bi smjelo biti prevruće i mračno jer će biti biljke kao končići. Ako staviš kraj prozora ili balkonskih vrata bit će mu bolje nego u nekom uglu.
    Ja inače krećem sa sijanjem u veljači, ove godine mislim prije baš radi eksperimenata za svoju dušu.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj kalimero prvotno napisa
    Ja mislim da će to ići ali malo sporije. Ne bi smjelo biti prevruće i mračno jer će biti biljke kao končići. Ako staviš kraj prozora ili balkonskih vrata bit će mu bolje nego u nekom uglu.
    Ja inače krećem sa sijanjem u veljači, ove godine mislim prije baš radi eksperimenata za svoju dušu.
    :D

    Ajmo skupa pa uspoređujmo!

    Ja mogu staviti kraj balkona, u kut, s cjelonoćnim svjetlom i bez cjelonoćnog.... fotografirajmo i dokumentirajmo!

  11. #11
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Ja baš nemama toliko mogućnosti , ali imam plastenik :D , pa čim dođe proljeće mislim to prebaciti u plastenik. Prihvaćam izazov.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj kalimero prvotno napisa
    Ja baš nemama toliko mogućnosti , ali imam plastenik :D , pa čim dođe proljeće mislim to prebaciti u plastenik. Prihvaćam izazov.
    A ja nemam plastenik

    Što se tiče izazova - može! Makar unaprijed znam tko će pobijediti! Kod mene bilje baš ne uspijeva

  13. #13
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Ma nemoj se unapred predavati, ja ti nemam nikakve uvjete do plastenika

  14. #14
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    A ja ću vas obavijestiti ako moji počnu s "akcijom"

  15. #15
    Inesica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,738

    Početno

    Citiraj Poslid prvotno napisa
    A ja ću vas obavijestiti ako moji počnu s "akcijom"


    eh zašto se ja smijem.

    baš si me zamislila sa topicom pa mi sinulo, kaj ne bi trebalo biti neke 'akcije' da dođe do paradajzeka.

    mislim si da bi mogla izniknut stabljika, listići i cvijetak. ali ko će tom cvjetaku dati 'akciju' da dođe do ploda
    mislim, sad po zimi nema nikakvih pčelica, bubica ili čega već.

    iako nemam pojima kako to paradajzi rade. možda je dovoljno i zdrmat stabljiku sa cvijetom

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Stvarno, Inesica! O tome nisam ni razmišljala, viš, viš... možda u tom grmu leži zec, khm, paradajz...

    Smislit ćemo neki MPO ako treba.

  17. #17
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    Pa nije problem uzeti kistić i "oprašiti".

    Jedino što te stbljike nemaju čvrstoću.

    Mada one rajčice koje jedemo u travnju mogu biti uzgojene u plasteniku, samo oni za oprašivanje plaćaju 5€ bumbara (to sam negdje u poljoprivrednoj emisiji čula)

    Ništa te ne košta da probaš, pa ti probaj. Ako raste božićna pšenica bez zemlje, onda ovo u zemlji mora rasti.

  18. #18
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Amalthea, nećeš uspjeti dobiti plod iz biljke, jer nemaš dovoljno sunca (ni kvantitetu ni kvalitetu, nažalost) u ovim zimskim danima.
    Možda bi ti uspjelo kad bi imala lampu koja daje svjetlost najsličniju sunčevoj, a i temperatura bi trebala imati dovoljno veliki pad preko noći, kakav je kad rajčica zrije.
    Ne znam detalje, ali mi je ovo palo napamet...

  19. #19
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj Rene2 prvotno napisa
    Ako raste božićna pšenica bez zemlje, onda ovo u zemlji mora rasti.
    Raste, ali ne dozrijeva. U tome je problem, sve može narasti, ali neće dati plod niti dozrijeti.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno



    Šmrc...

  21. #21
    retha avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zemlja neizlazeceg sunca
    Postovi
    1,599

    Početno

    A one male ljute papricice?

  22. #22
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    e da
    Pradajz je izrastao do zavidne veličine ali cvjetića nema

  23. #23
    clumsy mom avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,302

    Početno

    Moji su jedne godine kupili sadnice paradajza za plastenik - porasle, procvetale i ništa :/ . Onda su za savet pitale rođaku od koje su kupili sadnice i koja uredno prodaje svoj paradajz iz plastenika i od nje kao odgovor dobili staklenku sa nekakvim rastvorom za oprašivanje. U taj rastvor se umoči cvet i gotovo.

    Moj tata je umalo u depru pao jer mu oprašivanje nije bilo ni na kraj pameti . Mislim, fakultetski obrazovan čovek a pod stare dane skontao da nesvesno veruje u bezgrešno začeće kod biljaka

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Najlipši grad na svitu..
    Postovi
    635

    Početno

    kakvo oprašivanje...??
    Godinama kupim 5-6 sadnica za u mali vrt i dobijem paradajz...bez ikakve "tople vode" :?

  25. #25
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    Mislim, fakultetski obrazovan čovek a pod stare dane skontao da nesvesno veruje u bezgrešno začeće kod biljaka
    suze mi idu




    jel pali da izvadim sjemenke iz malog paradajza? i nešto s njima učinim?

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Najlipši grad na svitu..
    Postovi
    635

    Početno

    aaaaa...čekaj malo...vi pričate o sjemenju...
    a tako mi i treba kad ne čitam sve...

  27. #27
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    mamita, sjemenke osusis i posadis u teglicu sa zemljom (naravno ), stavi par centimetara razmaka izmedju sjemenki. narast ce ti "pelcer", ili, kako mi to zovemo - pjantina nju presadis u vrt pocetkom proljeca...

    krampus - oprasivanje treba "osmisliti" kad je cvatnja van sezone - u plasteniku ili u kuci. posebno oprasivanje u vrtu nije potrebno jer ga obave proljetne bube

  28. #28
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Citiraj Amalthea prvotno napisa
    Što se tiče bosiljka, trenutno imam tri grmića, ali idu kraju i vidiš - dobro si me podsjetila - moram zasijati nove.
    Ja ga nemam nikako. Puhnulo mi i ostricala ga i popapali. 8)

  29. #29
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    litala tnx.
    još samo da nađem vrt i imam sve

  30. #30
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Ali moji nemaju ni jedog jedinog cvijetića

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Najlipši grad na svitu..
    Postovi
    635

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa


    krampus - oprasivanje treba "osmisliti" kad je cvatnja van sezone - u plasteniku ili u kuci. posebno oprasivanje u vrtu nije potrebno jer ga obave proljetne bube

    hvala ti što si me prosvijetlila

  32. #32

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    176

    Početno

    Dižem temu!
    Planira li netko uzgajati ove godine rajčice u teglama na balkonu? Jel prekasno za posijati sjeme za presadnice?

  33. #33
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Ja planiram

  34. #34

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    176

    Početno

    U kakvim teglama ćeš saditi? Koliko duboke?
    Pretpostavljam da neke niske sorte.
    Ja cu se okušati po prvi put. Iz sjemenki.

  35. #35
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Ja cu kupit flance.
    One srednje duboke tegle, meni sve raste. Ne mudrolijam puno, ide samo od sebe.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    176

    Početno

    Super! Kad kreces sa sadnjom?

  37. #37
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Ja sam odustala od toga. Imala sam par godina. Paradajz zahtijeva puno vode, a sazrije kasno, tipa srpanj, kolovoz. Ako ides na godisnji, netko ga mora zalijevati bar svaki drugi dan po ljetnim vrucinama. Ja sam imala par biljaka cherry paradajza, maksimalno 5. Ne vjerujem da je 1 kg narastao. Prvo sam zbog svoje zabave krenula, onda smo zbog malog iz fore imali. Balkon okrenut na jug. Vrlo sunčan.
    Trenutno imam samo persin, timijan i zelenu salatu. To mi je super. Prosle godine mi je procvao persin (otrovan je u cvatu). Cvijece sam povremeno protresla da sjemenke padnu na zemlju. Nisam imala pojma koji je pravi trenutak pa sam svako toliko protresla. Na kraju sam pocupala sve i narastao mi je novi.

  38. #38
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Citiraj Tines prvotno napisa Vidi poruku
    Super! Kad kreces sa sadnjom?
    Kad negdje ulovim flance

  39. #39

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    176

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam odustala od toga. Imala sam par godina. Paradajz zahtijeva puno vode, a sazrije kasno, tipa srpanj, kolovoz. Ako ides na godisnji, netko ga mora zalijevati bar svaki drugi dan po ljetnim vrucinama. Ja sam imala par biljaka cherry paradajza, maksimalno 5. Ne vjerujem da je 1 kg narastao. Prvo sam zbog svoje zabave krenula, onda smo zbog malog iz fore imali. Balkon okrenut na jug. Vrlo sunčan.
    Trenutno imam samo persin, timijan i zelenu salatu. To mi je super. Prosle godine mi je procvao persin (otrovan je u cvatu). Cvijece sam povremeno protresla da sjemenke padnu na zemlju. Nisam imala pojma koji je pravi trenutak pa sam svako toliko protresla. Na kraju sam pocupala sve i narastao mi je novi.
    Zar samo kila ploda?
    Stvarno se nadam više.

  40. #40
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Citiraj Tines prvotno napisa Vidi poruku
    Zar samo kila ploda?
    Stvarno se nadam više.
    A ne znam, nisam vagala, al nikad nismo jeli salatu od paradajza, nego bismo eto ubrali tri pa svatko dobije po jedan. U nekom trenutku oko 15.8. ih bude mozda za malu zdjelicu, ako si doma u to vrijeme. A ako nisi, onda das susjedi koja zalijeva dok te nema da to ubere.

  41. #41
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Probala sam i tikvice, one bi procvale, al se valjda ne bi oplodile.

    E da, trebas svaki cvijetak paradajza malo njezno protresti da se oplodi, inace ti cvijet samo propadne ako nisi nisko pa ti pcelice dolaze. Kod tikvica nisam uspjela, al sam ih samo jedne godine posijala.

    Velim, meni je najbolje imati 2 flanca razlicite salate i onda otkidam samo vanjske listove, dok ne ode u cvijet. Pocupam pa ponovo. Gnojim zemlju s vodom od blansiranja blitve i spinata (neslanom naravno), to se dobrim pokazalo. Persin mi se bas razveseli kad ga zalijem s tim. Vele da je i blitvu dobro imati na balkonu, da se brzo razmnozava. Nisam probala. Ove sam godine zamisljala kako cu mahune pustiti da se penju po zidu, al mislim da necu na kraju, prvo nisam sjeme nasla, a sad nisam sigurna da mi se da.

  42. #42
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Probala sam i tikvice, one bi procvale, al se valjda ne bi oplodile.

    E da, trebas svaki cvijetak paradajza malo njezno protresti da se oplodi, inace ti cvijet samo propadne ako nisi nisko pa ti pcelice dolaze. Kod tikvica nisam uspjela, al sam ih samo jedne godine posijala.

    Velim, meni je najbolje imati 2 flanca razlicite salate i onda otkidam samo vanjske listove, dok ne ode u cvijet. Pocupam pa ponovo. Gnojim zemlju s vodom od blansiranja blitve i spinata (neslanom naravno), to se dobrim pokazalo. Persin mi se bas razveseli kad ga zalijem s tim. Vele da je i blitvu dobro imati na balkonu, da se brzo razmnozava. Nisam probala. Ove sam godine zamisljala kako cu mahune pustiti da se penju po zidu, al mislim da necu na kraju, prvo nisam sjeme nasla, a sad nisam sigurna da mi se da.
    Ej, jel ovo sa cvjetovima vrijedi i za jagode? imamo na balkonu ali nemamo pčelice.

  43. #43
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Ne bih da ispadne da sam neki strucnjak, al mislim da je dobro svaki cvijetak prodrmat nježno, naravno mislim na nas s malim brojem biljaka na balkonu.

  44. #44
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih da ispadne da sam neki strucnjak, al mislim da je dobro svaki cvijetak prodrmat nježno, naravno mislim na nas s malim brojem biljaka na balkonu.
    Hvala.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Molim vas savjet, podršku, pokudu ...
    jesam li luda ako bih se upustila u bavljenje gradskim vrtom?

    imam tu ideju već neko vrijeme i sada bi se moglo ostvariti preuzimanjem vrta (neobrađenog ove godine, dakle puno je korova i sl.; divlji vrt, dakle nije pod nadležnošću grada, ali na tom dijelu vrtove obrađuju već više od 40 godina)

    o obrađivanju zemlje ne znam ništa, zaposlena (stalno s prekovremenima) imam troje djece (veliko dijete, velika briga!) i psa koji je moja briga, nemam kuharicu niti spremačicu, komarci me obožavaju, mrzim sunce

    može li išta opsatati ako se baš ne zalijeva, npr. mislila sam posaditi za početak (dok ne naučim nešto) npr. lavandu, baciti nešto sjemena cvijeća, možda neku salaticu... ne treba mi ništa za hranu, nego samo da krenem i da se malo zabavim i malo sjedim u prirodi nedaleko kuće ...

  46. #46
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Dok sam čitala prvi dio posta, odmah bih ti rekla: ne, to nije za tebe!
    No drugi dio posta mi je promijenio mišljenje, ako želiš eto nešto prčkat po zemlji bez očekivanja uroda, a imaš potok u blizini (ako je to vrt na koji mislim da bi uzela) go for it!
    Moji su tamo godinama obradjivali vrt, sada to ne rade već niz godina, zaraslo je, jedino im rastu voćke i malo salate. Za psa je isto lijepo za istrčavanje.

    Mislim da će ti nakon jedne sezone entuzijazam splasnuti.

    Ja jako volim biljke, zemlju, ali uz ovakav tempo meni je to neizvedivo, sadili smo i kod mojih i kod svekija, često bi sunce sve posušilo čim bi na more otišli.

    Ove god ću malo na balkonu, čisto onako za svoj gušt.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    da, blizu potoka, ali ima spremnik za kišnicu (to bih trebala platiti 200 eura za otkup, zemlja je besplatna)
    ljeti me sigurno mjesec dana,a nekada i više nema u ZG, a moji neće htjeti po vrućini baviti se vrtom ...

  48. #48
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    vrijeska , možda bi ti mogo https://www.moja-djelatnost.hr/monta...orvat/MMxV3hke pomoći , bar kaj se tiće vode

  49. #49
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Ma šta će investirat u to kad ne misli sadit pravi vrt s obiljem povrća??
    Vrijeska za početak kreni "sitno" nešto sadit da vidiš jel te opušta i hoće li te držat volja neko duže vrijeme.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    Vrijeska, go for it. Nije da imaš neki veliki trošak. Začinsko bilje ti je isto dobro za početak- vlasac, metvica, ružmarin...ja uzimam samo bilje oko kojeg se ne moram previše brinuti.
    Od cvijeća su ti ruže zahvalne i lukovice koje god...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •