Drage mame,

moj sinčić od 12 mjeseci i ja imamo veliki problem što se prehrane tiče.
Za taj problem krivim isključivo sebe jer sam ga razmazila i do prije mjesec dana hranu isključivo blendala. Svi su mi govorili da to ne radim ali naravno da nisam razmišljala tad o posljedicama. Prije mjesec dana hranu sam mu počela gnječiti vilicom i nije to baš sa srećom prihvatio. Za doručak pojede neki keksolino ili čokolino (bilo što samo da nema komadiće u sebi) a prije spavanja popije 250 ml adaptiranog i tad je najsretniji. A između je čista patnja. Ako mu napravim npr zgnječenu mrkvicu i tikvicu toliko se guši, suze mu oči i na kraju najčešće sve povrati plus i obrok koji je pojeo prije toga. Pokušala sam mu dodati u to malo vode, juhe ili jogurta i onda je malo lakše ali i dalje borba, većinom samo proguta komadiće. Počne se trljati po očima ako vidi da mora ići jesti i sklanja glavu pa mu moram primiti rukice da bi mu stavila hranu u usta. Neće niti slatko, pokušala sam s bananom na trakice ili jabukom ali ništa. Prije dva tjedna je krenuo u jaslice i tamo ne pojede NIŠTA i ne popije kap vode dok ne dođem po njega. Mislila sam da je protest i da će proći te naučiti uz drugu djecu ali ništa. Ima četiri zubića. Ako mu dam koricu kruha ili keks uopće ne stavlja u usta, ako mu ja stavim u usta pljune. Ako mu dam tanjur pred njega u hranilici da jede dok mi jedemo, razbaca okolo hranu ali ništa ne stavlja u usta. Preočajna sam.
Koga god pitam svi mi govore da sam ja kriva i da ću imati problema s govorom i slično, čega sam ja i sama svjesna ali mi treba pomoć a ne osuda. Zato molim ako netko ima kakav savjet ili slično iskustvo da podijeli samnom.