Stranica 11 od 14 PrviPrvi ... 910111213 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 501 do 550 od 658

Tema: Treba li djecu tjerati da jedu ono što im se ne sviđa?

  1. #501
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Mojca, nauci je da jede ujutro.
    Borim s s tim od prvog dana...
    Možda bi bilo bolje da ju nije tata spremao za vrtić, on ju je budio u 8 i vodio u vrtić u 9... a njenu nije do hrane ujutro.

    Noćas je svu noć kašljala, slabo je spavala, ja sam u 3.30 završila sa svekrom na hitnoj, došla sam doma oko 6, gladna ko vuk, kuhala ručak: dinstano kiselo zelje, heljdu, za nju tjesteninu, sebi sam zdinstala par velikih šampinjona za doručak, njemu zobenu kašu s voćem, lješnjacima, chia sjemenkama, crnom čokoladom i cimetom...
    Probudila se u 6.50., prvih 15 min je bila na inhalatoru... a onda sam joj ponudila sve navedeno... Pojela je malo tjestenine i žlicu gljiva.
    Jučer je za doručak, oko 10.30 pojela cijelu zdjelu zobene kaše.



    Moram sad ići raditi, javim se još.

  2. #502

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Pridružujem se onima koji zagovaraju jači doručak. I moj je godinama ujutro bio usporen i zapravo i nije gladan, ali ja sam inzistirala na doručku kod kuće još otkako sam se vratila na posao s porodiljnog pa je to bilo nešto malo dok je išao u vrtić i niže razrede OŠ (ipak je jeo školsku hranu dok je mogao). Problem je nastao negdje u 7. razredu kad mu se apetit povećao, školsku užinu ne uzima (ne sviđa mu se hrana u ponudi - zvuči nekako poznato?), a odbijao je i nositi sa sobom hranu za gablec iz razloga - pazi sad - da mu se netko ne bi rugao što nosi mandarine ili jabuke u školu
    Uglavnom, rezolutno je odbijao ikakvo jedenje u školi. Nije u boravku već odavno, ali uglavnom je uvijek u školi 7-8 sati, što znači do 14 ili 15 h, a za pubertetliju u zamahu rasta je to jako dugo vremena bez hrane.

    I onda smo kompromisno pojačali doručak. Brzo se navikao na to i nekako je prestao biti jutarnji nejedač ili spori jedač. S tim doručkom izdrži dugo prijepodne u školi. Iako - kad imaju pauzu od ne-vjeronauka i sl., odlaze čoporativno u pekaru i tamo si kupuje kifle i slično, nisam oduševljena izborom, ali ne jede smeće pa se ne bunim. Što kaže Peterlin, zdravu hranu ima doma.
    Jedino što još nismo riješili je pijenje tijekom dana, jer on u školi ni ne pije (zaboravi). Sad inzistiram da nosi flašu vode u školu, a kad je već ima u torbi, onda se sjeti i piti. Na žalost, on je takav da ga i na te trivijalne stvari treba podsjećati, ali ne može baš uvijek sve biti kako smo si zamislili...

  3. #503
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Kod nas je isto rani doručak problem, meni osobno je to jedini dio dana kad uopće ne mogu jesti, svi volimo spavati što duže, tako je i došlo do toga da kći jede čokolino kad je škola ujutro, jer joj treba nešto što lagano klizi niz grlo . No, uglavnom pojede i užinu u školi, kod kuće je u jedan, u dva samo jednom tjedno i onda je čeka topli ručak, tako da mislim da to i nije neki problem.

  4. #504
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Pridružujem se onima koji zagovaraju jači doručak. I moj je godinama ujutro bio usporen i zapravo i nije gladan, ali ja sam inzistirala na doručku kod kuće još otkako sam se vratila na posao s porodiljnog pa je to bilo nešto malo dok je išao u vrtić i niže razrede OŠ (ipak je jeo školsku hranu dok je mogao). Problem je nastao negdje u 7. razredu kad mu se apetit povećao, školsku užinu ne uzima (ne sviđa mu se hrana u ponudi - zvuči nekako poznato?), a odbijao je i nositi sa sobom hranu za gablec iz razloga - pazi sad - da mu se netko ne bi rugao što nosi mandarine ili jabuke u školu
    Uglavnom, rezolutno je odbijao ikakvo jedenje u školi. Nije u boravku već odavno, ali uglavnom je uvijek u školi 7-8 sati, što znači do 14 ili 15 h, a za pubertetliju u zamahu rasta je to jako dugo vremena bez hrane.

    I onda smo kompromisno pojačali doručak. Brzo se navikao na to i nekako je prestao biti jutarnji nejedač ili spori jedač. S tim doručkom izdrži dugo prijepodne u školi. Iako - kad imaju pauzu od ne-vjeronauka i sl., odlaze čoporativno u pekaru i tamo si kupuje kifle i slično, nisam oduševljena izborom, ali ne jede smeće pa se ne bunim. Što kaže Peterlin, zdravu hranu ima doma.
    Jedino što još nismo riješili je pijenje tijekom dana, jer on u školi ni ne pije (zaboravi). Sad inzistiram da nosi flašu vode u školu, a kad je već ima u torbi, onda se sjeti i piti. Na žalost, on je takav da ga i na te trivijalne stvari treba podsjećati, ali ne može baš uvijek sve biti kako smo si zamislili...
    Ovo je i nama bio problem, koji smo riješili kompromisom - u školi uglavnom pije ledene čajeve (da, da, znam da to nije najzdraviji izbor) ali za astmatičara i alergičara bilo je najvažnije da pije BILO ŠTO. I danas je tako. Doma si može cijediti voće i češće kuhati fine čajeve i druge napitke, a za vrijeme u školi - gledam kroz prste ako 1x tjedno popije fantu od bazge, jer to nije svaki dan, ali ledeni čaj ili aromatiiziranu vodu popije svaki dan. Bitno je da popije pola litre bilo kakve tekućine svaki dan.

  5. #505
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Procitah 10 stranica u komadu.

    Mojca tvoj problem je da stvarno gladis smjeholjunicu percem. I to je OK. I ja sam svoje. Sve dok me nije samljelo i oborilo. E tad sam i ja malo okrenula plocu i eto svi smo jos zivi. I nemam trauma bilo kakve vrste.
    Dvije godine smo vozili klince u vrtic u drugi grad jer smo se preselili. Da nemaju traumu.
    Sad ne bih to ni u ludilu napravila. S ovom pamecu.
    Slazem se sa summer. Bez obzira sto tebi to karikirano zvuci. Meni je samo sazeto u jedan post.
    Tvoje celjade kao sto si i ti treba prihvatiti izazove zivota. Da nismo naucili jesti raznorazne stvari i da nam je sve odbojno ne bi prezivjeli. Evolucija je okrutna stvar.
    Sjecam se kako smo jednom bratici i ja kmecali da smo gladni. Tetak nas je pitao jel bi jeli sataras. U glas smo rekli NE. Dakle niste gladni.
    Dijete ce nauciti jesti ono sto mu se nudi. Bilo tvoja hrana ili skolska. Naucit ce reci NE drugima. Kad bude stalno gladna jer pojedu njenu hranu.
    Ti joj i dalje pakiraj.
    Pitaj za jelo u blagovaoni.
    Ono sto nisam skuzila iz 10 stranica. Ravnatelju te salje uciteljica iz boravka ili uciteljica iz nastave. Jer meni je suludo da se taj problem rijesava na nivou ti i on. Iako poznavajuci nas sustav ti na kraju cesto ispadne tako.

    JelenaO odi na pubmed i malo procackaj literaturu. Alergije su boleat suvremenog zivota. Dosta nas ima alergicare doma. Stas tako smo ih cisto odgojili

  6. #506
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Borim s s tim od prvog dana...
    Možda bi bilo bolje da ju nije tata spremao za vrtić, on ju je budio u 8 i vodio u vrtić u 9... a njenu nije do hrane ujutro.

    Noćas je svu noć kašljala, slabo je spavala, ja sam u 3.30 završila sa svekrom na hitnoj, došla sam doma oko 6, gladna ko vuk, kuhala ručak: dinstano kiselo zelje, heljdu, za nju tjesteninu, sebi sam zdinstala par velikih šampinjona za doručak, njemu zobenu kašu s voćem, lješnjacima, chia sjemenkama, crnom čokoladom i cimetom...
    Probudila se u 6.50., prvih 15 min je bila na inhalatoru... a onda sam joj ponudila sve navedeno... Pojela je malo tjestenine i žlicu gljiva.
    Jučer je za doručak, oko 10.30 pojela cijelu zdjelu zobene kaše.



    Moram sad ići raditi, javim se još.
    Daj joj za početak nešto na slamku. To uvijek prolazi.... Frape (mlijeko, banana, med - dodaj varijante s kakaom i sitnim zobenim pahuljicama), topla čokolada, mlijeko s keksima, kakao sa zobenim pahuljicama, rijetki gris ili kuskus, gustu juhu s integralnim kusom... ljeti voćni jogurt (možeš i zimi ako joj odgovara hladno - navečer izvadiš iz frižidera, da bude na sobnoj temp.), čak i čokolino i drugi bućkuriši od pahuljica... samo da dobije kalorije. S vremenom će se apetit povećati, ali ne smijete odstupati od jedenja (ili pijenja gustog napitka) ujutro.

  7. #507
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Procitah 10 stranica u komadu.

    Mojca tvoj problem je da stvarno gladis smjeholjunicu percem. I to je OK. I ja sam svoje. Sve dok me nije samljelo i oborilo. E tad sam i ja malo okrenula plocu i eto svi smo jos zivi. I nemam trauma bilo kakve vrste.
    Dvije godine smo vozili klince u vrtic u drugi grad jer smo se preselili. Da nemaju traumu.
    Sad ne bih to ni u ludilu napravila. S ovom pamecu.
    Slazem se sa summer. Bez obzira sto tebi to karikirano zvuci. Meni je samo sazeto u jedan post.
    Tvoje celjade kao sto si i ti treba prihvatiti izazove zivota. Da nismo naucili jesti raznorazne stvari i da nam je sve odbojno ne bi prezivjeli. Evolucija je okrutna stvar.
    Sjecam se kako smo jednom bratici i ja kmecali da smo gladni. Tetak nas je pitao jel bi jeli sataras. U glas smo rekli NE. Dakle niste gladni.
    Dijete ce nauciti jesti ono sto mu se nudi. Bilo tvoja hrana ili skolska. Naucit ce reci NE drugima. Kad bude stalno gladna jer pojedu njenu hranu.
    Ti joj i dalje pakiraj.
    Pitaj za jelo u blagovaoni.
    Ono sto nisam skuzila iz 10 stranica. Ravnatelju te salje uciteljica iz boravka ili uciteljica iz nastave. Jer meni je suludo da se taj problem rijesava na nivou ti i on. Iako poznavajuci nas sustav ti na kraju cesto ispadne tako.

    JelenaO odi na pubmed i malo procackaj literaturu. Alergije su boleat suvremenog zivota. Dosta nas ima alergicare doma. Stas tako smo ih cisto odgojili
    To je mala kvartovska škola i može joj biti - čovjek pokazuje zavidnu razinu razumijevanja, pogotovo za roditelje prvašića. U školi od 2000 učenika naravno da ne bi bilo primjereno. Možda uspije s varijantom "tretman kao za alergičare", ali mislim da znam zašto joj ne daju da dijete nosi svoju hranu u blagovaonicu - certificirani su po HACCP standardu koji se odnosi na zdravlje i sigurnost hrane, a hrana koja je donesena izvana nije dio tog sustava.

  8. #508
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Nažalost, popularna teorija da djeca jedu kad su gladna jednostavno ne stoji.

  9. #509
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Daj joj za početak nešto na slamku. To uvijek prolazi.... Frape (mlijeko, banana, med - dodaj varijante s kakaom i sitnim zobenim pahuljicama), topla čokolada, mlijeko s keksima, kakao sa zobenim pahuljicama, rijetki gris ili kuskus, gustu juhu s integralnim kusom... ljeti voćni jogurt (možeš i zimi ako joj odgovara hladno - navečer izvadiš iz frižidera, da bude na sobnoj temp.), čak i čokolino i drugi bućkuriši od pahuljica... samo da dobije kalorije. S vremenom će se apetit povećati, ali ne smijete odstupati od jedenja (ili pijenja gustog napitka) ujutro.
    Slabo prolazi i to. To sam već pokušala.
    Popije malo i to je sve.

  10. #510
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    To je mala kvartovska škola i može joj biti - čovjek pokazuje zavidnu razinu razumijevanja, pogotovo za roditelje prvašića. U školi od 2000 učenika naravno da ne bi bilo primjereno. Možda uspije s varijantom "tretman kao za alergičare", ali mislim da znam zašto joj ne daju da dijete nosi svoju hranu u blagovaonicu - certificirani su po HACCP standardu koji se odnosi na zdravlje i sigurnost hrane, a hrana koja je donesena izvana nije dio tog sustava.
    Pa da, rekla sam već na jednoj od ranijih stranica.
    Higijenski standardi.

  11. #511
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Nažalost, popularna teorija da djeca jedu kad su gladna jednostavno ne stoji.
    Stoji, ali jednu minimalno. Bar moja.
    Posljednje uređivanje od Mojca : 03.12.2018. at 09:08

  12. #512
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Mene stvarno zanima vrijedi li u toj vašoj školi isti tretman za djecu koja nisu u boravku, odnosno koja uzimaju samo mliječni obrok? Ili se mliječni obrok ne jede u blagovaonici?

    Uglavnom, jedenje u razredu mi je otprilike tisuću puta veći higijenski problem, nego to da netko unese svoju hranu u blagovaonicu.

  13. #513
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Stoji, ali jednu minimalno. Bar moja.
    Ok, možda stoji, ali onda su vrlo rijetko gladna. Što bi rekla moja nećakinja, jedno od izbirljive djece, "izgleda da ja baš nikad nisam gladna"

  14. #514
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Sto bi dali jesti djetetu s alergijom na protein kravljeg mlijeka, jaja, orasaste plodove, kikiriki, mrkvu, sezam, soju? Higijenski standard?

    Mislim, ok, hipoteticko pitanje, valjda. Sumnjam da je izvediva priprema i posluzivanje jela na siguran nacin... smije li onda lunchbox u kantinu?

  15. #515
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Slabo prolazi i to. To sam već pokušala.
    Popije malo i to je sve.
    Pa pitaj ju što bi ONA htjela i nek si sama pripremi. Moj bi E. pojeo gov*no ako ga je sam zamutio. Najbolje poznaš svoje dijete, vidi što bi upalilo.... pa ako je to štajaznam pohani batak, nek bude. Ili pops (moj stariji je obožavatelj, voli i smrznute i svježe): https://www.jatrgovac.com/2012/02/sv...-jednu-minutu/

  16. #516
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Sto bi dali jesti djetetu s alergijom na protein kravljeg mlijeka, jaja, orasaste plodove, kikiriki, mrkvu, sezam, soju? Higijenski standard?

    Mislim, ok, hipoteticko pitanje, valjda. Sumnjam da je izvediva priprema i posluzivanje jela na siguran nacin... smije li onda lunchbox u kantinu?
    Ne smije. Mogu (i trebali bi) ONI pripremiti nešto s popisa koji im Mojca dostavi.

  17. #517
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Nažalost, popularna teorija da djeca jedu kad su gladna jednostavno ne stoji.
    Moje misljenje je da ipak shvate kako da si pomognu.
    Vjerujem da postoje djeca koja nemaju potrebu za hranom ali vjerujem da su u promilima.

  18. #518
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Nakon 10+ godina pisanja i čitanja po ovom forumu po temama o pothranjenoj i izbirljivoj djeci, ja ne bih rekla da su u promilima.

  19. #519
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Mima govorim o medicinskom problemu.
    To sto je kod nas zona ugode jako siroka, pa cak i u mojoj kuci, je druga stvar.
    Jer bas ako citamo stotine tema mi svi, ukljucujuci i mene, radimo na tome da im ugodimo. Pogledaj samo ovu temu.
    Neko ne jede paradajz, neko hranu glatke teksture, ali globalno jedu ipak nesto.
    Inace i ja sam bila problematocno dijete. Imala sam 19 kg na polasku u skolu. Pila sam onaj odvrati zuti sirup popularan u moje doba za apetit. I iskreno ne mislim da je strasno da ako dijete ima 19 kg sa 7 godina. Al ocito je problem po tablicama.

  20. #520
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ne smije. Mogu (i trebali bi) ONI pripremiti nešto s popisa koji im Mojca dostavi.
    Imaju kapacitet za takvu pripremu hrane? Posebne strojeve za pripremu hrane, izdvojen dio kuhinje? Bojim se da ne, s obzirom da skole nemaju ni ono sto treba puno vecem broju ucenika.

  21. #521
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Mima govorim o medicinskom problemu.
    To sto je kod nas zona ugode jako siroka, pa cak i u mojoj kuci, je druga stvar.
    Jer bas ako citamo stotine tema mi svi, ukljucujuci i mene, radimo na tome da im ugodimo. Pogledaj samo ovu temu.
    Neko ne jede paradajz, neko hranu glatke teksture, ali globalno jedu ipak nesto.
    Inace i ja sam bila problematocno dijete. Imala sam 19 kg na polasku u skolu. Pila sam onaj odvrati zuti sirup popularan u moje doba za apetit. I iskreno ne mislim da je strasno da ako dijete ima 19 kg sa 7 godina. Al ocito je problem po tablicama.
    Složila bih se s ovim. Moram to STALNO imati na umu i podsjećati se da ne podmećem leđa gdje ne treba, jer dugoročno ne radim time ništa dobro svojoj djeci.

  22. #522
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Pa pitaj ju što bi ONA htjela i nek si sama pripremi. Moj bi E. pojeo gov*no ako ga je sam zamutio. Najbolje poznaš svoje dijete, vidi što bi upalilo.... pa ako je to štajaznam pohani batak, nek bude. Ili pops (moj stariji je obožavatelj, voli i smrznute i svježe): https://www.jatrgovac.com/2012/02/sv...-jednu-minutu/
    To pali jednom.

  23. #523
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    zar nije donja granica za upis u prvi razred 17kg?
    dijete koje je na upisu imalo 17kg, nakon pola godine nema sigurno više od 19

    inače je moja sestrična (isto izbirljivica) pri testiranju za upis imala 16, doktorica joj je dodala taj jedan da se može upisat, jer je kognitivno bila totalno spremna

  24. #524
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ne smije. Mogu (i trebali bi) ONI pripremiti nešto s popisa koji im Mojca dostavi.
    Ima jedan klinac za kojeg posebno kuhaju.
    Ne znam koji je razlog, možda je samo vjerske prirode, jer je musliman... a možda je i neka alergija u pitanju.

  25. #525
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    A jesi li joj rekla da pije,napose sad kad kašlje?

  26. #526
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    To pali jednom.
    A da ti lijepo posjedneš svoje dijete (nema više 3 godine) i obaviš s njom ozbiljan razgovor? Da joj kažeš koje su posljedice i da će trajno ugroziti svoje zdravlje bude li se i dalje tako ponašala...

    A onda se vrati na flopičine opcije - ili će jesti u školi čak i ako joj nije fino ili će jesti ujutro. Game over.

    Da se razumijemo, imam ja isti problem prihvaćanja da su djeca DORASLA do razumijevanja nekih stvari... Stalno ih držim mlađima i nesposobnijima nego što stvarno jesu. Ali to nije njihov problem nego moj. Moram se stalno vraćati na to. Sva sreća da je mm tu podrška pa me povremeno podbode kad ujutro želim npr. odnijeti smeće - kaže "ostavi, to će dečki".

  27. #527
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Pa nije to medicinski problem, ali je jednostavno činjenica da postoje djeca, i to ne malo djece, koja jako slabo jedu i teže pothranjenosti, i da te priče "jest će kad je gladna" jednostavno najčešće uopće ne stoje.

    Što hoću reći, nije to rješenje problema - pusti ga pa će jesti, jer kad se dijete i pusti, ono opet ne jede. Pa ono, stranice i stranice na ovom forumu su ispisane o takvim problemima, o tome postoje teme od puno više stranica od ove. Pa ja se poimence sjećam forumašica koje su muku mučile s djecom koja jednostavno nisu jela.

    Što se tiče problema težine, nije valjda da itko misli da je roditelju problem to što mu se dijete ne uklapa u tablice?! Nije to problem, problem je što brineš zašto se ne uklapa, važeš bi li trebao taj problem dići na višu razinu, pa voditi dijete na pretrage da se vidi postoji li neki organski uzrok, ili da još malo pustiš pa vidiš kako će biti. Problem je što se svatko nekad razboli i ima periode kad je normalno da ne jede i gubi na težini, a za dijete koje ima 20 kila je 2 kg 10% tjelesne težine. Ne sjećam se više koja je grnaica na kojoj se gubitak nekog postotka tt smatra opasnim, znam da je moja kad je bila beba izgubila neki veliki postotak tt kad je bila bolesna, i da se smatralo da je to granica na kojoj već može doći do oštećivanja unutarnjih organa.

  28. #528
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    slažem se s peterlin, ona sa sedam godina može to razumjeti
    posljedica ovoga je to (ili kako je sirius ranije rekla: to je tvoj problem)
    što naravno ne znači da ona može preuzeti odgovornost za svoju prehranu, ali možeš joj reći "čuj, ovo je problem, ovo su moguća rješenja tog problema, koje od tih rješenja ti se čini najprihvatljivije da s njim pokušamo?"

    ali prvo bitka s upravom škole!

  29. #529
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa nije to medicinski problem, ali je jednostavno činjenica da postoje djeca, i to ne malo djece, koja jako slabo jedu i teže pothranjenosti, i da te priče "jest će kad je gladna" jednostavno najčešće uopće ne stoje.

    Što hoću reći, nije to rješenje problema - pusti ga pa će jesti, jer kad se dijete i pusti, ono opet ne jede. Pa ono, stranice i stranice na ovom forumu su ispisane o takvim problemima, o tome postoje teme od puno više stranica od ove. Pa ja se poimence sjećam forumašica koje su muku mučile s djecom koja jednostavno nisu jela.

    .
    S ovim se slazem,a puno ljudi u RL to ne kuzi. Uvijek su savjeti "pusti da ogladni" plus ono "u mojoj kuci ima jedno jelo i svi jedu milom il silom"

    Moja pedijatrica ne radi frku dok je zdrav i napreduje

    Inace susjedi su na preporuku odgodili polazak u skolu jer im sin imao premalo kila (mislim 17). Kao,bude u god dana ojacao. Na kraju dobio 5cm i pola kile,i opet bio strkljav ko i prije. Bezvezna odgoda bila

  30. #530
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    A da ti lijepo posjedneš svoje dijete (nema više 3 godine) i obaviš s njom ozbiljan razgovor? Da joj kažeš koje su posljedice i da će trajno ugroziti svoje zdravlje bude li se i dalje tako ponašala...

    A onda se vrati na flopičine opcije - ili će jesti u školi čak i ako joj nije fino ili će jesti ujutro. Game over.

    Da se razumijemo, imam ja isti problem prihvaćanja da su djeca DORASLA do razumijevanja nekih stvari... Stalno ih držim mlađima i nesposobnijima nego što stvarno jesu. Ali to nije njihov problem nego moj. Moram se stalno vraćati na to. Sva sreća da je mm tu podrška pa me povremeno podbode kad ujutro želim npr. odnijeti smeće - kaže "ostavi, to će dečki".
    Točno.
    Ovo nisam napravila.

    Jedino što sam joj rekla je da smije jesti pomelo tek nakon što pojede sendviče.

  31. #531
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    I sami kazete da nesto jedu. Dakle jedu.
    E sad hocete li im staviti na stol i cekati da to pojedu sto ne zele ili cete im davati ono sto ipak zele pojesti je na vama. Ali jedu.
    I ja bi im dala da jedu ono sto zele ako su nejelice. Nutkala bih i drugu hranu ali bi im dala da jedu ono sto zele.
    I sama imam sina koji svaki dan doruckuje i vecera istu stvar. Rijetko kad promijeni.

  32. #532
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    S ovim se slazem,a puno ljudi u RL to ne kuzi. Uvijek su savjeti "pusti da ogladni" plus ono "u mojoj kuci ima jedno jelo i svi jedu milom il silom"

    Moja pedijatrica ne radi frku dok je zdrav i napreduje

    Naša pedica je isto opuštena, kaže da ima takve djece kao što je ona... istina, nismo bili nakon što sam skužila gubitak težine.

  33. #533
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Mojca,a kakvi ste bili tvoj muz i ti kao mali?
    Nasa pedica kaze da je i do genetike, i mm i ja smo bili izrazito mrsavi do puberteta. On cak i do faksa.

    Ja sam s ispod 20kg krenula u skolu, isto mi davali svasta za apetit,al nije djelovalo.

  34. #534
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Koliko sam shvatila,Mojcina djevojčica dobro jede kući.I osjeća glad.Jesi li sigurna da je to mršanje posljedica toga što bude tih par sati gladna u školi?Mora da je ona umanjila obroke i kod kuće.Pojačaj joj broke kući.Bilo koje,one koje može jesti.Nisam sklona da savjetujem da je na silu trpaš ujutro.Totalno razumijem malu,zato što ni sama nisam bila jutarnji tip i nikad,ama baš nikad nisam doručkovala ujutro.Možeš probati.Prvi je razred?Možda je potrebno da se navikne na taj ritam i novu organizaciju.
    Moja je u prvom imala 21kg.Sada u trećem visoka je 140 i ima 27.5kg.

  35. #535
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Mojca,a kakvi ste bili tvoj muz i ti kao mali?
    Nasa pedica kaze da je i do genetike, i mm i ja smo bili izrazito mrsavi do puberteta. On cak i do faksa.

    Ja sam s ispod 20kg krenula u skolu, isto mi davali svasta za apetit,al nije djelovalo.

    Ja. Kost i koža.
    Moja teta je sa 17 kg upisala prvi razred.

  36. #536
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Eto ima nesto i u tome ocito. Zato je mrsavica.

    Jedino da,problem je sto sad gubi na tezini. Poznavajuci sebe,ja bih sigurno pitala i ped za savjet. Barem da vidimo krvnu sliku, mozda joj zeljezo nisko il nesto

    Mislim,ja sam ped pitala sto i kako kad mi je mala dobila premalo u mjesec dana, bolje da pitam bezveze nego da nesto propustim

  37. #537

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    I sama imam sina koji svaki dan doruckuje i vecera istu stvar. Rijetko kad promijeni.
    Opet bih mogla štucati i moj je takav. Ajde, za večeru još dolaze u obzir minimalne varijacije, ali doručak... pa čak i ručkovi, jer mi je izbor hrane ograničen time što kuham unaprijed i mora se moći podgrijati i on to mora moći relativno brzo pojesti. Što je najbolje, njemu je tako super, on je sav sretan što stalno jede skoro pa isto
    Štoviše, neki dan je izjavio da kako mu je super što Sheldon u "Teoriji velikog praska" svaki dan ima rezerviran za određenu vrstu hrane i da bi se i on tako hranio.
    Ali ne smatram da imamo ikakav ozbiljniji problem u prehrani, jer nije ni premršav ni pothranjen, jedino nastojim postići da jede dovoljno voća.

  38. #538
    ivana s avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,617

    Početno

    Ja sam imala sličan problem s E, ona inače ima nekakav čudan stav prema hrani. U vrtiću je jela dosta dobro ali godinu prije polazka u školu je dosta smanjila i količinu i vrste hrane. Tome su doprinijeli dosta i klimavi zubi oko 6-te godine. Ona doslovno ništa ne bi jela 2-3 dana u fazi najžešćeg klimanja od straha da zub ne ispade dok jede. Bila je u boravku, i tamo joj hrana nije bila po njenom ukusu. Pojela bi salatu, svoju i od prijateljica, ostalo ništa. Ja sam tad bila u dilemi da joj spakiram sendvič ili da bude gladna pa možda barem par žlica ručka pojede. Jedno vrijeme je uzimala vegeterijanski menu, to joj je bilo mrvicu bolje, ali isto slabo. Tako je kuburila dvije godina, treći razdred sam ja bila n porodiljnom a u četvrtom je bila sama nakon škole doma. Ja bih joj skuhala ručak, servirala na tanjur, kupila mikrovalnu samo da podgrije i da može jesti. Međutim, ona bi opet pojela 2-3 žlice i ostavila. Na kraju se izjasnila da je njoj bezveze tako sama jesti i da će rađe čekati nas kad dođemo s posla. Tad sam odustala i sad jede s nama. S obzirom da ima puno obaveza, glazbenu, treninge, dogodi se da ne stigne ručati između pa jede tek navečer u 8 prvi kuhani obrok. Ujutro ima kvalitetan doručak, zobene s medom, cimetom i bananom, poslije pojede nešto usput. Nekad sam se dosta uzrujavala oko toga a sad sam se navikla, ne mogu je forsirati da pojede kad nisam doma. Jede stvarno zdravo, količine nisu baš velike, i dalje je mršavica ali je zdrava, dobrog imuniteta pa sam sad i ja ohladila po tom pitanju.

  39. #539
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Ima jedan klinac za kojeg posebno kuhaju.
    Ne znam koji je razlog, možda je samo vjerske prirode, jer je musliman... a možda je i neka alergija u pitanju.
    kod nas u školi ima njih dosta za koje posebno kuhaju, nije ni moj jedini, klinka u svoje vrijeme je isto dobivala određene dane posebnu hranu, ali dok recimo ostali dobe recimo meso, prilog i povrće , moj recimo dobi samo rižu s mesom ili s povrćem , rjetko kad sve tri skuap na tanjuru. Rekla sam prigovor ali mi je rečeno da dosta ćesto nemaju povrća, ali opet petkom kad su recimo lignje, krumpir i blitva, on dobi samo blitvu s mesom, tak da nije to idealna klopa.

    Rekla sam za muslimane i vegetarijarinace, ako je saft dobe samo tjesto s šećerom ako je predviđena svinjetina, jedan mali musliman iz njegovog razreda ne inzistira da jede odvojeno.

  40. #540
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku

    Mojca tvoj problem je da stvarno gladis smjeholjunicu percem. I to je OK. I ja sam svoje. Sve dok me nije samljelo i oborilo.
    to i ja napisah na Mojcinoj temi učenja engleskog jezika

  41. #541
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ne vidim ništa loše u tome.

  42. #542
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Ne vidim ništa loše u tome.
    Apsolutno!
    Samo ju mazi i pazi i dalje.
    [emoji3590]


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  43. #543
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Nema ništa loše u titranju,sve dok mama ima snage.Tu se slažem sa spajalicom.Moja je danas pojela za doručak par kašika muslija.Šta god je pitam-ne želi.Za ručak je pojela par kašika riže(na supu sa govedinom,ali ona ne jede meso),1-2 zalogaja hljebe,i 1 kolačić sa kokosom.Nedovoljno za nju,znam da će biti gladna,još ako u školi bude nešto što ne voli.Ponijela je 1 malu mandarinu.Eto.Ali ja više nemam snage brinuti je li neko gladan ili nije,samljelo me.Ja svoju uopšte ne važem,možda i ona ima periode kad izgubi na kilaži,vjerovatno ima.Još imam "sreće" ,pa je i ova manja isto nejedač.S tim što ona pojede,ali moram je ja hraniti i opominjati da žvaće i guta,uzme zalogaj...Nemam snage više,odkako su se rodile ista priča.Mislim, titram ja koliko mogu i koliko mi treba da ne gubim živce.Samo sebi govorim:valjda neće umrijeti od gladi,s toliko hrane na dohvat ruke.

  44. #544
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Ne vidim ništa loše u tome.
    Ni ne trebas.
    Uzuvaj. Samo nadji balans i za sebe

  45. #545
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Ne vidim ništa loše u tome.
    Pa nije do trenutka dok mama ne počne pucat po šavovima jer sve treba bit "savršeno" u svim sferama djetetovog života. A nije nužno da treba sve uvijek biti baš onako kako je dijete ili mama zamislila.
    Možda je s jednim djetetom to lakše i rjeđe dolazi do ovih momenata koje spominju spajka i silkica, al nekad nema druge metode do iskustvene. Eto ko spajka i vožnja u vrtić u drugi grad. Sorry draga kud baš tvoj primjer spominjem al mi je svjež.

    Vjeruj ne bude kraj svijeta kad stvari nisu baš onakve kakve mi same mislilmo da trebaju biti i sama sam puno toga otpustila, što privatno što poslovno, baš je oslobađajuće. Pričala je i casa o tom feelingu, opustiš se, uživaš i opet sve bude ok.

    Baš je preporod kad čovjek počne gledat iz druge perspektive nešto što je do jučer gledao skroz drugačije.

  46. #546
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Titranje je ok , vjerojatno do trenutka kad ti razlog titranja ili titranje samo ne pocne uzrokovati grc u zelucu.

  47. #547
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Ni ne trebas.
    Uzuvaj. Samo nadji balans i za sebe
    E upravo to.

  48. #548

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Hah meni isto titranje ne smeta, mislim, mi titramo poprilično za moj ukus, ne hranu, ali neke druge stvari.
    Ali mi smeta kada se za malog titravca traže posebni tretmani, ili kada se očekuje da mu i drugi titraju.

    Inače, školska hrana je, bar kod nas, sve gora. Kod nas ručka u školi ima za niže razrede, ali nekada su se školske kuhinje snabdevale iz vrtićke centralne kuhinje za tu opštinu. Sada su to neki privatni snabdevači, ketering firme...
    Tužno je što je na tenderima za izbor dobavljača za školsku kuhinju jedini kriterijum cena, to je zvaničan stav ministarstva.

  49. #549
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Moja do 3.godine nije htjela nikakvo meso a od voća je jela samo banane.

    Kad je krenula u vrtić tete su pitale da li ju mogu malo stisnuti i izvršiti pritisak na nju jer uopće ne bi tamo ništa jela do dolaska doma.
    Bilo je plakanja par mjeseci ali od tada jede sve.
    Da mi nije išla u vrtić vjerovatno bi još bila samo na par vrsta namirnica.

  50. #550
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Ni ne trebas.
    Uzuvaj. Samo nadji balans i za sebe

    Toliko toga ostalog je van balansa u mom životu, da su mi brige za dijete zapravo osvježenje i podsjetnik na stvarno bitno.
    Ok, priznajem, imam nešto složeniji pristup problemu

Stranica 11 od 14 PrviPrvi ... 910111213 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •