Stranica 4 od 14 PrviPrvi ... 23456 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 151 do 200 od 658

Tema: Treba li djecu tjerati da jedu ono što im se ne sviđa?

  1. #151

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je ovo emocionalna reakcija na nesigurnost u novoj okolini pa gdje po unaprijef naucenon modelu kontrolira hranu kao sredstvo postizanja kontrole nad sobom i svime. Dosta cesto. I rjesava se u skladi s roditeljevim vrijednostima.
    A ne misliš da je Okam ponekad u pravu i da je nekoj deci neka hrana prosto naprosto bljak dok ne prestane da im bude bljak?
    Mislim, jel tebi jetrica smrdi jer dete u tebi podsvesno žudi da nasekira svoju mamu ili zato što ti prosto smrdi :D?
    Slažem se ja da psiha igra veliku ulogu, ali ne bih rekla da baš svaki aspekt ishrane treba prelamati kroz psihički kontekst. Pa ne možemo mi roditelji baš za sve biti krivi .
    Uostalom, još nisam nikad čula od nekog: "Trebali su me roditelji više terati da jedem i probam nove stvari pa bih danas ja jeo bolje i raznovrsnije", ali sam puno puta čula "da me bar nisu roditelji toliko terali da jedem/probam ovo i ono"...
    Posljednje uređivanje od pulinka : 30.11.2018. at 22:54

  2. #152
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Mislim da je ta raznovrsnost malo prenapuhana.
    Mozes misliti da je moja prabaka jela raznovrsno kao mi danas. Sigurna sam da su na jelovniku imali puno manje toga nego sto se nama nudi. Nisam sigurna niti da je evolucijom uvjetovani da se jede 50 vrsta voca i povrca, 30 vrsta zitarica i sva ona silna pakiranja na policama ducana. Koliko znam , teorija jest da neka djeca dugo odbijaju neke vrste hrane jer ju ne smatraju sigurnim. Njihov mozak je ostao u modu prezivljavanja koji je aktivan oko 2-3 godine. Kad se zapravo javlja gadljivost kao zastitni mehanizam na moguce trovanje.

  3. #153
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Hbg imam osjećaj da.sad svi traže neko opravdanje za sebe za druge i mislim da nas dosta tu nije iskreno što volimo jesti mi a što naša djeca.
    Zato Mojca svaka ti čast na iskrenosti!

    Sirius ja nisam pričala o nježnom uvođenju nove namirnice nego hrane koju već ionako jede knedle sa šećerom i cimetom samo ih mora umakati ne smije to sve već biti na knedlama. Znači u ustima je potpuno identičan okus hrane.

    Ja bih probala taj dio promijeniti i meni to baca na senzoriku.

    Jelena opet nešto brkaš, ja obožavam i karfiol i grašak.

  4. #154
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Ja se na ovoj temi baš iščuđavam da mičete neku hranu sa stola. Ono moja mala ne podnosi miris tuna namaza na kruhu a mali ga obožava.
    Pa neću njemu reći nemoj jesti, ona se digne i odmakne od njega.

    A falatiBože ne jedemo fileke nikad ni doma nit kod baka i dida,zapravo ih nikad nisam u životu pojela jer mi se gadi činjenica da.su to iznutrice. I da.smrdi brate mili al ne bi izašla van iz nečije kuće zbog toga.

    U stud.domu sam se naučila fokusirat da ne gledam u tuđe tanjure.

    Ono čovjek treba naći mehanizme prilagodbe ovakve ili onakve.

    Muž ne.podnosi zvuk kad se jede jabuka pa naravno da jedem jabuke u njegovoj blizini.

    Ono ...
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 30.11.2018. at 23:37

  5. #155
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Lili,
    M. vec godinama ne jede tijesto i bolonjez , a jede- lazanje.
    Napravljene od tog istog bolonjeza. Navodno ne voli izgled
    i okus pomjesanog tijesta i umaka na tanjuru.
    Ja ne pitam, nemoj niti ti. Ne zelim uopce ulaziti u njegovo ludilo.
    I ne jede hladnu , mlaku ili toplu hranu.
    Iskljucivo vrucu, mora se pusiti iz nje.
    Kad podgrijava u mikrovalnoj dotuce je do kraja.

  6. #156
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Molim, objasnite Bosanki sta su fileki. Hvala.

  7. #157
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj olja prvotno napisa Vidi poruku
    Molim, objasnite Bosanki sta su fileki. Hvala.
    Zeludac od krave ili ovce, na gulas. Škembići u Srbiji. Tripice u ostatku Hrvatske. Ne znam za Bosnu.

  8. #158
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Ipak je to veća razlika okusa tjestenina i lazanje.ja ga kužim.

    Ja tjesteninu pojedem (nisam luda za njom) al lazanje baš i ne volim.doma ih ne radim nikad, al ako nema ništa drugo u ponudi recimo u restoranu pojest ću. To su 2 različite namirnice.

    A sin ti je specifičan što se tiče prehrane oduvijek, al mislim da većina prosječne djece tu forumu ipak nije toliko special sa zahtjevima kao tvoj sinek.

    Šta ćeš sretnica si

    Al zato nitko nije imao takvu transformaciju u godinu dana ko ti, negdje dobiješ, negdje ..hbg...
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 30.11.2018. at 23:47

  9. #159
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Stvarno, to su senzoricki problemi? A hrana u vrticu i kuci? Meni je ovo trazenje dijagnoze svijecom.. Pa nek sam staromodna, neuka i nazadna...
    Meni je ovo emocionalna reakcija na nesigurnost u novoj okolini pa gdje po unaprijef naucenon modelu kontrolira hranu kao sredstvo postizanja kontrole nad sobom i svime. Dosta cesto. I rjesava se u skladi s roditeljevim vrijednostima.

    Pa u 4 godine se valjda navikla na vrtić... a u vrtiću je bil ista priča.

  10. #160
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Zeludac od krave ili ovce, na gulas. Škembići u Srbiji. Tripice u ostatku Hrvatske. Ne znam za Bosnu.
    Vampi u Sloveniji

  11. #161
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Zeludac od krave ili ovce, na gulas. Škembići u Srbiji. Tripice u ostatku Hrvatske. Ne znam za Bosnu.
    Ajme fuuj....nek mi oproste obožavatelji tripica.

  12. #162
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Duplić
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 30.11.2018. at 23:50

  13. #163
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ipak je to veća razlika okusa tjestenina i lazanje.ja ga kužim.

    Ja tjesteninu pojedem (nisam luda za njom) al lazanje baš i ne volim.doma ih ne radim nikad, al ako nema ništa drugo u ponudi recimo u restoranu pojest ću. To su 2 različite namirnice.

    A sin ti je specifičan što se tiče prehrane oduvijek, al mislim da većina prosječne djece tu forumu ipak nije toliko special sa zahtjevima kao tvoj sinek.

    Šta ćeš sretnica si

    Al zato nitko nije imao takvu transformaciju u godinu dana ko ti, negdje dobiješ, negdje ..hbg...
    Hahaha
    Da sam vise kao moj sin ne bih niti trebala na transformaciju. Ovako mi je sve fino i nisam izbrljiva.
    I tko mi je kriv.
    Crtu povlacim tek kod fileka i janjetine s raznja.

  14. #164
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Ma daj ne voliš janjetinu :shock:

    Ona je ljudima fakat ili veliki yes ili veliki no

  15. #165
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Joj janjetina i meni uzasno smrdi

    Ja pak ne volim hladnu hranu, bas mi smeta, na senzorika-nacin cini mi se. Ajd neke stvari mogu, al vecina ne prolazi. Blazeno podgrijavanje

  16. #166
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Ja mogu skoro sve hladno,ajd varivo mi je ipak bolje toplo.

  17. #167
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ma daj ne voliš janjetinu :shock:

    Ona je ljudima fakat ili veliki yes ili veliki no
    Ali ju svaki.put probam , da vidim nisam li promjenila misljenje.
    Ja sam suprotno od svog sina. :transformacija:
    Posljednje uređivanje od sirius : 30.11.2018. at 23:54

  18. #168
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ja umrem na miris zrele banane... one banane od kojih ljudi inače prave sladoled. A kolega koji sjedi tik do mene ih svaki dan jede.
    Dresirala sam ga da koru nosi u koš na drugom kraju ureda.

  19. #169
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Mojca jel bar jede brzo ili je usporeni film?

  20. #170
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Svašta smo outali na ovoj temi, a svašta i saznali šta nidmo znali da postoji.

    Bravo mi sve zajedno!

    A valjda je neka i nešto pametnoga napisala Mojci da iskoristi.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 01.12.2018. at 00:00

  21. #171
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Mojca jel bar jede brzo ili je usporeni film?
    Ajme... ne pitaj.
    Dva zalogaja, pa trk u sobu nešto obaviti, pa se vrati, pa zalogaj... Pa krug oko stola...
    Tako je bilo dok je bila manja.
    Sad je malo bolje.
    Doručak razvlaci, ostalo pojede umjereno brzo... ali malo.
    Zapravo, non stop nesto jede ali po malo.

  22. #172
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Repete nikad nije trazila.

    Malo puta je pojela sve s tanjura.

  23. #173

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    U našoj kući svatko jede ono što voli, nema prisile i nagovaranja. Sin i ja smo vrlo gadljivi. On je u stanju povratiti na hrpu hrenovki koje djeca grickaju i umaču u kečap. Ono gric, pa umoče, pa gric... njemu se to gadi.
    Ja sam jednom ne znajući što jedem, pojela tripice. Povraćala sam od Dubrovnika do Neuma. Jedva sam živa stigla na odredište.
    Povrće baš ne volimo, jedemo samo salate. Voće obožavamo.

  24. #174
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Muž ne.podnosi zvuk kad se jede jabuka pa naravno da jedem jabuke u njegovoj blizini.

    Ono ...
    A šta bi ja trebala reći veliki jede sve,klinka manji dio a najmanji ne smije puno toga.kuham većinom kaj ima nazivnik s klincems ponekad skuham velikima nekaj kaj oni smiju jest,ali na stol dodam puno stvari kaj klinac ne smije ni primiti sati,a to jedu veliki.ok izuzetak su orašasto i kikiriki koji se jede puno dalje od onih koji to ne smiju.
    Janjetinu sam jela par puta u zivotu,ok ako platiš budem pojela to,ali za sebe sama ne mislim naručiti ,napose jer to moji ne jedu,tj.nikad nisu ni jelu,ali zato kozletina sasvim druga priča.
    Goleme je znao raditi moj stari,obožavala je i jetrica i tak mama na moj 9 rodendana završi u bolnici na porodu s mojim najmanjim burazom i mi cijele dane jeli jetrica na saft i naglo.

  25. #175

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pulinka, naravno da je i djeci i nama odraslima neka hrana jednostavno bljak. I ne moraju moja djeca kuvi jesti sve. Niti ja moram.
    Govorimo o skolskoj kuhinji jer je dijete od 7:30-4:30 bez hrane osin grickalica i voca, a ne doruckuje narocito. A od skolske kuhinje ne voli ni jedno jedino jeli. Pa, rekla bih da je to ako ne reakcija ja skolu, a onda valjda na to da nikom bas i nije stalo... I dogovorila bih pet zlica necega od rucka... Nego, daj vratimo se na priblem, kako biste vi to rjesavale? Spremale biste sendvice, gladovanjem naucili dijete da jede, digli buku u skoli da malena smije nositi wok kad je na menuu dinstano, isli doktoru pa s papirom senzorike mahali skolskoj kuharici i trazili izmjene za malenu, dali otkaz pa ispisali dijete iz boravka ili ispisali iz boravka i kuhali ujutro pa da dijete grije...

  26. #176
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Pa to nije uopće tako komplicirano. Skuhas joj nešto sto ponese u školu i jede u blagovaonici sa drugom djecom.
    Nismo u 1955 pa svi sjede nad časom mlijeka i komadom kruha i nema majci da nisi pojeo!

  27. #177

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ali u skolama to u pravilu ne dozvoljavaju.

  28. #178
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    Pa to nije uopće tako komplicirano. Skuhas joj nešto sto ponese u školu i jede u blagovaonici sa drugom djecom.
    Nismo u 1955 pa svi sjede nad časom mlijeka i komadom kruha i nema majci da nisi pojeo!
    Vidis da je u Hrvatskoj izuzetno komplicirano.

  29. #179
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Casa ja tvoju uravnilovki bas ne razumijem.
    Da sjediš sa curom i njenim roditeljima za ručkom, te ne kolutaš očima nema veze sa prehrambenim navikama nego sa kućnim odgojem i pristojnošću.
    Nema šanse da bih pojela tripice, skorup na mlijeku, iznutrice, prešećerene kolače i slične stvari, a nikada nisam imala problema to pristojno iskomunicirati.
    Nije mi baš jasan smisao stava: hrana nije issue, jedenje treba biti “normalno” i kao usput, ali nekako ispada da to nije bas tako jer:
    nemoj sunce da se slučajno razlikuješ od drugih - ako jedu ana i pero i njima je to dobro, onda mora biti i tebi. (to mi se čini kao osnovna potka u postovima)

    a što će biti sa školskim izletima, rođendanima, ovim onom moja ti!

    e pa ništa: živimo u 21 stoljeću u zapadnim demokracijama, te ako nije pitanje novca, nema šanse da ćeš ustati gladan. Pa o u selima imaš dućane sa svim i svačim, a o restoranima i sličnom da ne govorim: tradicionalno, kontinentalno, mediteransko, talijansko, francusko, indijsko, sve vrste i podvrste azijatskog, vegetarijansko, veganski, bez glutena, sa glutenom, bezmliječno, paleo, low carb, makrobiotsko, row, vako nako, kako god hoćeš.

  30. #180
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Mojca, spominjala si odmah odustajanje od suboptimalnog, jel i drugdje negdje ima tu perfekcionisticku crtu?
    Takodjer spominjes da se na vrtic s vremenom navikla, vjerojatno ce tako biti i sa skolom nakon nekog vremena. Samo je pitanje kako prezivjeti do toga. Ako joj napravis sendvic ili tortillu kako je mima negdje na pocetku opisivala, gdje mozes staviti humus, komadice mesa, razno svjeze povrce na nacin na koji voli, moze li to (zasad) jesti u razredu? Ima li bar jedno jelo na skolskom meniju koje joj je ok za pojest? Taj socijalni element kod hrane je kod svih vazan, a kod djece rekla bih jos i vise. Ako ce bar jednom tjedno otici u kantinu i jesti s frendicama, to mi se cini isto kao vrata ka otvaranju postepenom.. onda svaki put kad proba nesto sto joj nije bas savrseno, pohvaliti sto je probala


    Bizarno je, ali je tako, da ako ne volis ta neka serijska jela tipa bolognese, pomfrit i pohanu piletinu, stvarno se nadjes u problemu jer se svugdje spremaju. Tako da bi stvarno bilo pozeljno moc ih pojest barem malo

  31. #181
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Seni ne kuzim, ako si u skoli, mozes jesti i blagovaonici ono sto je ponudjeno, ili sendvic u razredu, ne mozes izaci iz skole i otici u makrobiotski restoran
    Tako isto i na izletima, sportskim putovanjima.. u ducanu mozes uzeti junk

  32. #182
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ja cu, uz ogradu da su mi djeca u pravilu dobri jedaci i nemam iskustvo neuhranjene djece, reci da meni ne bi bio tako dramatican problem da mi dijete jede prvi kuhani obrok u 5h. Dala bi joj supstitute, sendvic, mrkvu, jabuku, mandarinu i bok. Poticala bih kaloricnije dorucke. Uvijek bih predlozila da ipak proba obrok u kuhinji, mozda joj se svidi.
    Ja sam bila krzljavo dijete, imala sam 19 kila u prvom razredu, to se bas sjecam. Puno toga mi nije bilo fino, malo bih jela, par zlica i bok. Gadili su mi se samo fileki. I tako je i danas. I ja mislim da postoji velika razlika izmedju gadjenja u nevoljenja hrane. Naprimjer ja sam kao dijete nevoljela hrpu cuspajza koje je moja mater kuhala, da mi je htijela radit spagete u zamjenu sigurno bih ih jela, ali stvarno mislim da bi bilo suludo da mi se mater na taj nacin iscrpljivala. Tako ja radim sa svojima, ima jela i namirnica koje im nisu bas drage, mene je uglavnom bas briga za to. Pojedi malo, budi gladan/gladna i bok. Malo moraju pojest jer zelim da jedu vecinu namirnica i da se navikavaju na okuse i teksture.
    No poanta je, da se meni cini da je ta emocionalna angaziranost koju Mojca ulaze oko prehrane, za moj pojam prevelika, tj meni se cijela ta situacija ne cini takvim problemom da zahtjeva toliko promisljanjs o rjesenju. Nece jest u skoli, dobro, nek jede voce. Gladna je, jbga, nek uzme i sendvic i mrkvu. I dalje, a onda nek jede. Varivo ili nek potrpi i jede doma.

  33. #183
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Ja to ne vidim kao rad na konformizmu nego kao rad na fleksibilnosti
    U biti kako je jelena opisala razliku izmedju sebe i muza

  34. #184
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Je li u školama stvarno zabranjeno jesti donešenu hranu u blagovaoni? Moja kći nije išla u boravak, pa ne znam kakva su pravila, no oni isto idu u blagovaonu na tzv. mliječni obrok, pa djeca najnormalnije nose svoju hranu u tu blagovaonu i jedu svoje dok drugi jedu ono što dobiju u školi.

  35. #185
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    btw. miislim da je užasno komplicirano da prvašica nosi kuhanu hranu u školu, zato sam se i zezala sa kohšalama na Mojčinoj prethodnoj temi, i mislim da bi djetetu i za socijalizaciju i za budući život bilo stvarno najbolje da prihvati školsku hranu.

    Ali jednostavno ne vidim načina da se dijete na to "natjera", a potpuno mi je jasno da je majka curice od 20 kila zabrinuta što ova ne jede ništa konkretno do pet popodne.

  36. #186
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Pa da, najveci problem svega je emocionalna angaziranost. To iscrpljuje i steti vise od bilo cega.
    E ,sad, cini mi se da se tom problemu moze pristupiti na vise nacina.
    Kazem , jer sam bila u istim cipelama. Naravnk, dijete je i dalje ekstremno izbirljivo i gadljivo , na mirise,okuse, izgled i strukturu,...samo sam se ja prestala nervirati oko toga na svakodnevnoj bazi.

  37. #187

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Seni, pa, ali mojca kaze da je malena nervozna od gladi. Moja uravnilovka sluzi tome da se pojede pet zlica kako se ne bi bio nervozan od hrane i tome da se prihvati da nema osobe zaduzene za to da ti pojedes osim samog sebe. I meni je cak i da malena nije gladna , meni, potpuno neprihvatljivo na svim nivoima da dijete od 7,8 godina ne moze pojesti par zlica nijednog skolskog jela. Prihvatljivo mi je da ima jela koja su mu toliko odbojna da ih ne moze pohesti par zlica ( i takvih da ima vrlo vrlo malo) a da vecinu moze pojesti par zlica iako su mu neukusna, bljakasta, neslana, brasnasta, cudna...
    Slozila bih se sa sasom. Toliki emocionalni angazman oko hrane, pa odlazenje do ravnatelja i uciteljica, pa to po meni potkrepljuje izbirljivost. Hrana postaje izvor kontrole. S tim da kako sam imala pravo mrsavo dijete, a ne ovo od 19, 20 kg u prvon razredu, ja ne bih rekla nije me briga jedes li.

  38. #188
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Evo i u ovoj državi sa milijun pravila i paragrafa vezanih na školstvo, nije bio problem donijeti svoje jelo u posudici.
    moja curka je u principu bila/jest gurman širokog tipa, no ručak u boravku u osnovnoj školi (4 razreda) je bio prilično loš - dostava iz nekih velikih kuhinja... nije mi padalo na pamet da uvjeravam dijete da mora jesti nešto sto joj ima grozan ukus, a kvaliteta (za moj pojam o hrani) vrlo upitna, ono meso, tijesto, krumpir, pizza, sa tu i tamo prepremalo povrća, koje je pri tom preraskuhano u nekom nedefiniranom sosu/tekućini (tako je jelte jeftinije).
    ujutro bih na brzaka skuhala na pari malo tikvice, karfiola, brokolija...sto sam već imala, dvije tri šnite mochi riže (napuhne se kad je prepržiš) sirove mrkve, paprike, krastavca, komadiće sira, ili nešto od večere sto je ostalo... nije bitno daš ono što ti kao familija jedeš.

    problem toga da država /društvo (posvuda ne samo u Hrvatskoj) misli da je ok budžetirati kojekakve budalastine, ali za školu/ djecu nema novaca (jelte javna škola, slabo plaćene kuharice, malo novaca za namirnice) se ne rješava tako da kažeš:
    e srce moje jedu pero i marko, pa moraš jesti i ti!

  39. #189

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    I seni, meni je stvar dobrog kucnog odgoja da ljudi oko tebe smiju jesti i sto ti ne volis. Ne znam kako ce dijete naucit jesti svoje dok mu smrdi na povracanje ocat iz zdjele salate na stolu, ako roditelji u salatu prestanu stavljat ocat. Valjda u skolskoj kuhinji.
    I iskreno, ja stvarno razumijem zasto skole ne dozvoljavaju donacu hranu u blagavaonici. Vrli brzo bi mnogo djece trazilo kuci da i oni nose. I ne bi svi ljudi svojoj djeci spremali povrce iz woka, vec bi bilo mnogo onih koji bi spremali pizzete, cevape, hamburgere itd. I uskoro bi kuhinja izgubila smisao.

  40. #190
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Tang, to je bila replika na casu, odnosno na argumente tipa:
    što će jadno dijete, ako ne “nauči” pojesti pet žlica hrane u školi:
    a školski izleti, a tjedan dana kod prijateljice, a rođendani, a ručkovima sa roditeljima cure ili dečka...

    a ništa! Od gladi umrijeti neće!

    to da ne možeš donijeti svoju hranu, ili možeš pa onda sjediš sam u razredu!

    Mojca, uloži priziv savjesti, to vidim dobro funkcionira

  41. #191
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Prisiljavanjem da sjedi za stolom za kojim mu nešto tako smeta da ga tjera na povraćanje će možda naučiti, samo je pitanje pod koju cijenu.

    Ili stavom : ako te smeta, makni se. Mi doma se ne ponašamo tako da radimo ono što drugom ukućanu izrazito smeta, a on se može maknuti,.

  42. #192

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Mislim da uopce nije u pitanju kvaliteta hrane. Jer da je onda bi valjda jela tjesteninu. A problem prehrane u skolama se sigurno ne rjesava tako da svom djetetu spremis rucak u posudu.
    Ovo o cemu ti pises kao o negativnom, ovo, jedu Pero i Mare, pa jedes i ti..meni je pozitivna vrlina. U toj dobi do je identificiranje sa sebi slicnima. Ne mora biti na hrani tako, ali djetetu je potrebno da se identificira s vrsnjacima.

  43. #193
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    U većini škola u Zagrebu djeca idu u boravak u 1. -2. razredu osnovne, i to još k tome ne sva djeca, kasnije uopće ne jedu topli obrok u školi, nego neki uzimaju a neki ne uzimaju tzv. mliječni obrok.

    Kako se onda oni identificiraju s vršnjacima preko hrane?

  44. #194

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ma, ja izlete spominjala nisam, samo sam se salila s ruckom s odabranikom i zidom od knjiga...
    I mi svaki dan zajedno rucamo. I meni je to vazno, pa stoga nema micanja od stola jer nesto ili nekog na njemu ne volis. Tu sam stvarni stroga.

  45. #195

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Mima, pa gdje nema rucka u skoli nema ni problema. Tamo gdje svi jedu zajedno osim jedno, dvoje djece, tamo ima problema. Ne znam sto je tu neshvatljivo. Ako u skoli pola razreda nosi rucak od kuce problema nema. Ali kad njih 23 jede cuspajz od kelja a jedno dijete wok i piletinu, onda imas problem u svim smjerovima. Razredna dinamika je ziva stvar.

  46. #196

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    I seni, da mojca ima stav od glado umrijeti neces... Ne bi bilo teme.

  47. #197
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Ja se također slažem sa sasom, ali ona ni od koga ne zahtijeva nikakvih 5 zlica, nego ostavlja djetetu kompetenciju da jede ili ne jede! A to je bitna razlika od onoga sto ti zastupaš casa.

    sva ta komplikacija ravnatelj ovo, ono dolazi od suludih pravila - ja nisam imala nikakve razgovore s bilo kim, niti sam morala se o tome s bilo kim raspravljati. Djeci smo svi i ovako i onako davali za užinu ujutro ono voće, sendvičak, svaki roditelj po svom izboru i vrstu i količinu.
    Sto znaci da je za ručak sa svom ostalom djecom bila u blagavaoni i nije bila jedina koja je imala j svoje. Pa su i šerali... sto je ona od toga pojela nadzor školsko, nešto id prijateljice, nešto svoje, to je bila njena odluka. Nekada bi vratila kuci dio onog sto je nosila, nekad bi vratila sve, jer bi pojela školsko. Njena odluka!

    sto se tiče emocionalnog aspekta tu razumijem Sasin point. Ali to je mojicin problem, ne problem djeteta.
    meni je to nabrzinu na pari skuhati potpuno nekomplicirano i neopterecujuce, večeru smo uvijek kuhali, pa je i to bila opcija za uzeti sljedeći dan.
    onaj kome je to naporno, nađe neki drugi modus, recimo ono sto je sasa predložila.

  48. #198
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Mojca, spominjala si odmah odustajanje od suboptimalnog, jel i drugdje negdje ima tu perfekcionisticku crtu?
    Takodjer spominjes da se na vrtic s vremenom navikla, vjerojatno ce tako biti i sa skolom nakon nekog vremena. Samo je pitanje kako prezivjeti do toga. Ako joj napravis sendvic ili tortillu kako je mima negdje na pocetku opisivala, gdje mozes staviti humus, komadice mesa, razno svjeze povrce na nacin na koji voli, moze li to (zasad) jesti u razredu? Ima li bar jedno jelo na skolskom meniju koje joj je ok za pojest? Taj socijalni element kod hrane je kod svih vazan, a kod djece rekla bih jos i vise. Ako ce bar jednom tjedno otici u kantinu i jesti s frendicama, to mi se cini isto kao vrata ka otvaranju postepenom.. onda svaki put kad proba nesto sto joj nije bas savrseno, pohvaliti sto je probala


    Bizarno je, ali je tako, da ako ne volis ta neka serijska jela tipa bolognese, pomfrit i pohanu piletinu, stvarno se nadjes u problemu jer se svugdje spremaju. Tako da bi stvarno bilo pozeljno moc ih pojest barem malo
    Ne, nije se nikad navikla na hranu u vrtiću.
    Na vrtić je.

    Perfekcionist je.
    Na neki način.

    Ode ona u kantinu, ali brlja po tanjuru, a ono što ja spakiram jede na odmorima.

  49. #199

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ali ja sam otvoreno i napisala da ja zastupam pet zlica jer moj je sin imao pravi problem tezine.
    Bi li drugacije odlucila da je malena bila jedina koja nosi?
    A o tome sto je kome problem, pliiz nemojmo.

  50. #200
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ja mislim da problema s tim da neko dijete jede drugačije mogu imati samo odrasli, i to radi lijenosti jer je naravno najjednostavnije da su svi u svemu jednaki.

    Ako djeca mogu prihvatiti da neko dijete dobije drugačiju hranu jer je alergično, a neko jer je vegetarijanac, ne bih rekla da bi im bio ikakav problem prihvatiti dijete koje jede iz kohšale.

Stranica 4 od 14 PrviPrvi ... 23456 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •