Molim Vas za savjet u sljedećoj situaciji koja je pomalo specifična. Majka budućeg djeteta nije državljanka RH već je državljanka druge članice EU gdje je i osigurana i mi nismo službeno u braku a dijete će biti rođeno u Hrvatskoj.
Ja kao otac želim iskoristiti maksimalno sve dopuste koje su mi kao roditelju omogućene kako bih nakon rođenja djeteta svi skupa što duže bili zajedno. Majka je nezaposlena i neće koristiti nikakve dopuste jer joj nisu potrebni već će sve prenijeti na mene. Koliko sam upućen određeni dio rodiljnog dospusta nije prenosiv s oca na majku dok ja kao otac imam pravo na 4 mjeseca roditeljskog + 2 mjeseca njenog roditeljskog? Može li činjenica što mi nismo u braku i što majka ne živi u HR komplicirati situaciju i u kojoj mjeri je rodiljni dopust prenosiv na oca ukoliko majka ne koristi ništa? Po mojoj računici imam pravo na nekih 10 mjesci dopusta ali molio bih da mi to detaljno izračunate i obrazložite. Hoće li s obziroim na sve navedeno potrebna nekakva dokumentacija s njene strane ili je dovoljnan samo potpis? Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru!