Pokazuje rezultate 1 do 28 od 28

Tema: Brzorastuca visoka crnogorica

Hybrid View

prethodna poruka prethodna poruka   sljedeća poruka sljedeća poruka
  1. #1
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Pa sve što brzo buja, obično brzo i preraste neke zamišljene okvire u kojima nam je podnošljivo .

    Ako treba u par godina da naraste 2-4m, onda logično da će nastaviti da raste sličnom brzinom . Jedino što ti brzorastući četinari kao tuje, juniperusi i čempresi puno bolje podnose orezivanje nego jela i borovi.

    A četinari apsolutno svi imaju trajno "smeće" ispod, i golu zemlju oko stabla i sloj iglica i smolu i šišarke, to je normalno za njih, jer bacaju iglice manje-više cele godine. Sa tim se čovek ili pomiri ili ne sadi četinar .

    Zato i ja mislim kao i jelena, uski čempres je dobar izbor, jer i brzo raste, i ne razbacuje naširoko iglice, jedino treba videti da li će njegova senka nečemu biti problem.
    Cempres? Mogu oni visoko narasti?
    Vis, to bi mogla. Nema sjenka sto smetati, oko njega ce biti samo đurđice.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Cempres? Mogu oni visoko narasti?
    Vis, to bi mogla. Nema sjenka sto smetati, oko njega ce biti samo đurđice.

    Mogu . Ali svaki brzorastući četinar će otići visoko.

    Sad sam se setila, postoji i pačempres (Chamecyparis). Jako liči na čempres ali ima mekše i nežnije iglice, isto je baš dekorativan.

    Pa onda tuje, istočna i zapadna, pa Libocedar (Libocedrus), pa razni Juniperusi... Postoji čitavo more tih tujolikih četinara, i svi imaju svoje varijetete: na plavo/srebrno, ili na žućkasto/zlatno, mogu biti vrlo dekorativni.
    Ako odeš u neki bolje snabdeveni rasadnik, zavrteće ti se u glavi od kombinacija .
    U principu, bitno je da naglasiš svoje uslove- da mora biti neki uspravni varijetet koji ne ide puno u širinu, i da je brzorastući- jer postoje i patuljasti oblici koji rastu sporo i ostaju majušni dugo vremena.

    Sve ostalo je manje više stvar ukusa .

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •