Stranica 9 od 15 PrviPrvi ... 7891011 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 401 do 450 od 732

Tema: 1. razred: program i ocjenjivanje

  1. #401

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Ovako je glasio zadatak:

    _______ i _______ razlikujemo po spolovilu i izgledu.
    Rješenje je glasilo:
    Dječake i djevojčice razlikujemo po spolovilu i izgledu.

    Moj je napisao:
    Muške i ženske razlikujemo po spolovilu i izgledu. 2 boda manje
    Kakvom izgledu???

  2. #402
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Vanjskom

    To je rečenica iz udžbenika za prirodu i društvo.

  3. #403

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Citiraj yin&yang prvotno napisa Vidi poruku
    Što vi mislite, je li takav način ocjenjivanja ok?
    A čuj...
    Pitanje nije glasilo koji je umanjenik.
    Već od kojeg broja se treba.
    Ja znam da je tehnički odgovor ispravan, ali to nije bilo pitanje. A u prvom razredu se baš drila da se da odgovor na to i takvo pitanje i to punom rečenicom (što je kasnije vrlo bitno). Kod nas se ne priznaje, recimo, odgovor koji se sastoji samo od nepoznanice, tipa, izmislit ću, na slici su baka i djevojčica, koja je osoba na slici starija - priznaje se odgovor punom rečenicom, ne samo 'baka', već 'na slici je baka starija' ili 'starija je baka' ili nešto treće. Ja to drilam isto od početka, jer je formulacija pitanja i odgovora na njega bitna i to će biti tako u svemu.
    To usvojiti je teško, zato se počinje od sitnih stvari, kao ove 'od kojeg broja'. Jest taj broj umanjenik, i da, on je 13, ali to nije bilo pitanje.
    Naravno, možemo reći da je to sad j u m, netko bi joj možda dao bod više jer koristi pravilnu terminologiju, no, opet, ako ih je vježbala na satu baš da tako rade, a nije, onda da, okej je.

    Moj je nedavno dobio tri bez ijedne greške (u računu). To što je izgubio 12 bodova jer ne čita upute pa nije provjerio račun, eh...on je mislio, nisam vidio...

    Sent from my ZTE BLADE A910 using Tapatalk
    Posljednje uređivanje od Evelina : 07.05.2019. at 17:55

  4. #404

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Vanjskom

    To je rečenica iz udžbenika za prirodu i društvo.
    Ma jasno... Esencija onog rodno neutralnog odgoja sa druge teme sažeta u jednu rečenicu udžbenika... Odakle deci stereotipi, pitam se pitam

    (Btw tvoje dete je odgovorilo puno tačnije od predviđenog odgovora, jer se odrasli muški i ženski stvarno razlikuju po izgledu, ako pod "izgled" idu sekundarne polne karakteristike- a dečaci i devojčice se zapravo po izgledu nimalo ne razlikuju).
    Mene ubija gradivo prirode i društva; ako plan i program nije predvideo da temu objašnjava u nekom suvislom obimu i načinu, ne treba ni da ima takve bezvezne "lekcije" kojima decu više zbuni nego što ih nečemu nauči.

  5. #405

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Ovako je glasio zadatak:

    _______ i _______ razlikujemo po spolovilu i izgledu.
    Rješenje je glasilo:
    Dječake i djevojčice razlikujemo po spolovilu i izgledu.

    Moj je napisao:
    Muške i ženske razlikujemo po spolovilu i izgledu. 2 boda manje
    Sad si me podsjetila na meni omiljen biser mog sina kad je bio u nižim razredima, isto test iz prirode i društva.

    Pitanje u testu glasilo je: Svako dijete ima ___________, ali i _____________.
    (rješenje: Svako dijete ima prava, ali i obaveze.)

    Moj je napisao: Svako dijete ima glavu, ali i trup.

  6. #406
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Jurana
    te umetaljke su mi MRAK!
    možda će se tanja_b sjetiti onog davnog bisera njenog djeteta, nešto je isto bilo u testu iz prirode, nešto s dijelovima tijela, zaboravila sam ...

  7. #407

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Jurana
    te umetaljke su mi MRAK!
    možda će se tanja_b sjetiti onog davnog bisera njenog djeteta, nešto je isto bilo u testu iz prirode, nešto s dijelovima tijela, zaboravila sam ...
    Evo upravo sam napisala

  8. #408

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    I samo da dodam da rješavanje tih testova-umetaljki i dopunjaljki ne znači puno - moj je stvarno imao bisera u nižim razredima, pogotovo u štampanim testovima iz prirode i društva (i to mu je bio uvjerljivo najbezvezniji predmet), a u višim razredima nikad nije imao problema s testovima bilo koje vrste. Ni s punim rečenicama. Ni s praćenjem uputa u zadatku. Baš suprotno, po tom pitanju primjer je pedantne picajzle.

  9. #409
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    ahahaha nikad neću zaboraviti glavu i trup

  10. #410
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Yin&jang, to ti je standardno u nižim razredima, moraju istrenirati pažljivo čitanje zadatka.
    Moja, ko i Mimina iz vrlo kompleksnog i točno riješenog testa iz matematike dobije niz od pola-boda-manje jer joj usfali strelica na apscisi u koordinatnom sustavu, ili bude račun točan, ali u odgovoru riječima obrne dvije znamenke... to ti je tako.

  11. #411
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Od prijateljice sin, sad već srednjoškolac, a inače matematički genijalac koji je s 4 g riješavao razlomke u 1.r iz vjeronauka dobio 1 jer je na zadatku nacrtaj 12 apostola nacrtao 1 i napisao puta 12 ... ja bih mu dala peticu jer mi je to genijalno.. ali eto.

  12. #412
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    Malo još za statistiku, u ZG osnovna škola moje djece - samo jedan učenik s prosjekom ocjena 5.0 u razredu (mislim na više razrede, od 5.-8.)
    U susjednom razredu mislim da je slična situacija (jedan ili niti jedan u razredu).

  13. #413

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Sad si me podsjetila na meni omiljen biser mog sina kad je bio u nižim razredima, isto test iz prirode i društva.

    Pitanje u testu glasilo je: Svako dijete ima ___________, ali i _____________.
    (rješenje: Svako dijete ima prava, ali i obaveze.)

    Moj je napisao: Svako dijete ima glavu, ali i trup.

    Ahahaha, pa jao
    Ali generalno, takva pitanja su metodička katastrofa. Ako ispred nema nikakvog konteksta na šta pitanje cilja, stvarno može da se napiše bilo šta.
    Tako mi je pričala poznanica za zadatak na testu, isto PiD, naravno:

    Ja živim u ___________. Dete napisalo "u kući". Trebalo je da stoji "u Srbiji"

  14. #414

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ili recenica.
    Moja majka je __________. Ocekuje se majcina profesija jer obraduju zanimanja, a moj prvijenko napise dobra.

  15. #415

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Casa

    Srpski jezik: Objasni šta označavaju podebljane reči u rečenici "Stajao sam kraj prozora" Odgovor: pored prozora
    (priloška odredba za mesto...)

  16. #416

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Moja je išla u razred gdje je bilo puno učenika s 5.0 u pojdinim godinama. Do kraja osmog ih se malo smanjilo i mislim da ih je na kraju bilo šest da su sve razrede prošli s 5,0.
    Posljednje uređivanje od larmama : 07.05.2019. at 21:49

  17. #417
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Kako vi znate tko ima 5.0? To vam razrednica kaže koliko ih ima? Ili djeca? Ja pojma nemam osim možda za njih par iz razreda koji su joj prijatelji, a za ostale nije rekla niti sam pitala. Pričam o nižim razredima.
    Jedino znam da su jedne godine imali slobodno zadnja tri dana oni koji su imali vec zaključeno 5.0 i po tome ih je tad bilo troje, ne znam kako je bilo brojcano stanje nakon ta zadnja tri dana.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 08.05.2019. at 06:41

  18. #418
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    na podjeli svjedodzbi razrednica iscita ocjene, ne poimence, ali brojcano, koliko je ucenika proslo s kojim uspjehon
    Posljednje uređivanje od magriz : 08.05.2019. at 06:43

  19. #419
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Znaci na podjeli svjedodzbi. To je mislim išao ili mm jer je uvijek usred radnog vremena ako je ona bila na moru, ili ona sama zadnji put, ali ne sjećam se da je komentirala...

  20. #420
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Moja velika do lani je bila u toj skupini pa je pratila statistiku. Malu baš briga za to, kad je pitam, kaže mi da me samo njene ocjene trebaju zanimati, ne tuđe .

  21. #421
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    I u pravu je

  22. #422
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    na podjeli svjedodzbi razrednica iscita ocjene, ne poimence, ali brojcano, koliko je ucenika proslo s kojim uspjehon
    Ali ne koliko ih ima s 5.0
    Kod velikog na kraju osnovne je posebna nagrada dana 5.0 ali i onima koji su bili na natjecanjima
    Moj je tad ko i njegov frend dobio utjesnu nagradu od razrednog vijeca i taj poklon mu se jako svida i upotrebljiv je jos sad

  23. #423
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Ali ne koliko ih ima s 5.0
    kod nas da. koliko ih je 5.0

  24. #424

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    na podjeli svjedodzbi razrednica iscita ocjene, ne poimence, ali brojcano, koliko je ucenika proslo s kojim uspjehon
    X
    Ovako i kod nas učiteljica, pročita statistiku razreda brojčano, i pohvali decu. Taj tip statistike je oduvek predviđen da se saopštava javno ili bude dostupan svim zainteresovanima, isto kao i npr. prosečna ocena razreda po predmetima.

  25. #425
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    kod nas da. koliko ih je 5.0
    i kod nas. bilo ih je jako puno, 6 ili 7, ali to je bio najbolji razred u povijesti škole

    tanja, super priča
    jednom (davno) je jedan moj prvašić na testić, uz ime i prezime, napisao i adresu i broj telefona

  26. #426
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Kako vi znate tko ima 5.0? To vam razrednica kaže koliko ih ima? Ili djeca? Ja pojma nemam osim možda za njih par iz razreda koji su joj prijatelji, a za ostale nije rekla niti sam pitala. Pričam o nižim razredima.
    Jedino znam da su jedne godine imali slobodno zadnja tri dana oni koji su imali vec zaključeno 5.0 i po tome ih je tad bilo troje, ne znam kako je bilo brojcano stanje nakon ta zadnja tri dana.
    Učiteljica se strogo drži da pohvalnicu dobiju samo oni koji imaju sve petice. Tako je na kraju 1. razreda od njih 23, dvoje dobilo pohvalnicu.

  27. #427

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    da, i kod nas su se iznosili statistički podaci.
    A na kraju osmog razreda je svečana dodjela svjedožba osmim razredima. Dodjeljuju se priznanja, nagrade i pohvale za postignuća. Između ostalog i za svih osam razreda 5.0.

  28. #428

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    A meni je sve čudno kad čitam ovo o podjeli svjedodžbi i čitanju uspjeha. Kod nas toga nema. Nema skoro ni podjele svjedodžbi, nego djeca dođu, podignu svoju svjedodžbu i odu doma (mnogi ni ne dođu, nego poslije skupljaju dokumente po tajništvu). Prošle godine je razrednica bila na bolovanju, a zamjenska raska se nije ni pojavila na dodjeli, nego su naši išli razrednici paralelnog razreda da im dade svjedodžbu.
    Tako da zapravo nemam pojma kakav je uspjeh razreda, ali znam otprilike da ih ima puno odličnih (ne nužno 5,0).

  29. #429
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ja pitam djecu.

  30. #430

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Ma i kod nas na podjelu se išlo sporadično tj. oni koji su bili u to vrijeme doma. I to svatko sa svojom učiteljicom/razrednicom. A za statistiku tu informaciju bi nam na roditeljskom rekli.
    Jedino je na kraju osmog bila ta svečana dojela za sve osme razrede zajedno.

  31. #431

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    98

    Početno

    neke škole imaju svoje statistike na webu

  32. #432
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Ja ne kuzim zakaj je to vazno koliko ih prolazi s 5 a kamoli koliko ih je 5.0

  33. #433
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Nije važno, nego se nameće kao važno pri upisu u srednju školu.

  34. #434
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    pitanje je bilo kako to znamo, ne je li nam važno

  35. #435

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    98

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne kuzim zakaj je to vazno koliko ih prolazi s 5 a kamoli koliko ih je 5.0
    Zato jer je to broj djece koja će konkurirat za neku srednju školu. Uz to, moj je dojam da se gradivo prilagođava/smanjuje, kako bi ih što više prošlo s pet.
    Meni nije normalno da u nekom prvom razredu svi prođu s pet nula. Kao niti da u drugom od 25 djece njih 20 prođe s petnula.

  36. #436
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Pričekaj više razrede pa ćeš vidjeti smanjeno gradivo

  37. #437

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne kuzim zakaj je to vazno koliko ih prolazi s 5 a kamoli koliko ih je 5.0
    i statistika je znanost

  38. #438

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj kvizorama prvotno napisa Vidi poruku
    Meni nije normalno da u nekom prvom razredu svi prođu s pet nula.
    Vidiš, meni je to baš za prvi razred normalno. Ocjene u prvom razredu kreću tek od polugodišta, i nekako im i ne vidim dubljeg smisla, osim da se djeca priviknu na cijeli sustav. Zašto im se onda u prvom razredu ne bi išlo na ruku i olakšalo im malo taj početak i dodalo samopouzdanja? Ionako neće svi ostati s pet nula do kraja osnovne škole, a ocjene iz prvog razreda se (još) ne gleda pri upisu u srednju

  39. #439
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Slažem se, meni je to sasvim normalno, i sa strane poticajnog ocjenjivanja, i sa strane toga da je gradivo u nižim razredima prilično jednostavno; nema mi, znači, ništa čudno u tome.

  40. #440
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    eto ja sam valjda rjetka od onih koja sam 1. prošla s 3 a 7 i 8. s 5.0

    neko je pričao u svezi nagrađivanja

    recimo većina mojih crteza u nižim razredima su bili na jugoslavenskim natječajima, a ja uredno imala 3 iz likovnog, moja mama je znala to reći da joj je čudno


    i još uvijek ne vidim poantu u vezi 5.0

  41. #441
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    i meni bi ovo za prvašiće bilo normalno, ali nažalost u razredu mog sina nije situacija bila niti približna tome, nisam nikad provjeravala baš točan broj, ali rekla bih maksimalno pola djece da je prošlo sa 5,0

  42. #442
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    al ova škola Izidora Kršanjavog mi je naprosto impresivna!
    Samo troje učenika je prošlo s 3, tu zaista jesi loš učenik ako prolaziš sa 4
    blago tim nastavnicima

  43. #443
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    A eto to je škola na glasu, na glasu kao dobra, zahtjevna škola, a ne škola u kojoj bi se poklanjale ocjene. Na glasu da je dobra na natjecanjima, a i na negativnom glasu da je na djeci veliki pritisak da budu odlični.

  44. #444
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Ja imam drugačije insajderske info.
    Da sve na van izgleda puno bolje za publiku nego što stvarno jest.al ne da mi se razglabat o tome.

    Pa i u našoj školi puno djece završi na natjecanjima i s nagradama.

  45. #445
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ja nemam nikakve insajderske informacije o toj školi, samo kažem da je na glasu kao dobra i zahtjevna škola, a ne kao škola u kojoj se poklanjaju ocjene. A ispada da ima veliki postotak odlikaša.

    Kao što takozvane "elitne" srednje škole, znači škole za koje se smatra da su teške, zapravo imaju visoki prosjek ocjena.

  46. #446
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    ma kužim Mima što govoriš. Ja samo kažem da imam drugačije informacije iznutra.

    u Kršnjavoga je išao sin Ribafisha, na njegovom primjeru se vidi nažalost koliko se škola bavila problemom vršnjačkog maltretiranja djeteta s disleksijom.

  47. #447
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    omg Lili pa stvarno nije mjesto za ovo

  48. #448
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Lili ja isto mislim da tu temu ne treba nacinjati ovdje.

  49. #449

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Ovisi.
    Možda jest, možda nije.
    Ako je sve to nastalo (i) radi škole, onda je mjesto.
    Ja sam također čula o IK oprečne informacije.

  50. #450
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Moja su saznanja nisu insajderska, ali su objektivna: puno visokoobrazovanih ambicioznih roditelja sa svih krajeva grada (odnosno, budimo realni, oni koji su u prilici bezbolno razvoziti) upisuju djecu u IK. Puno njih s elitnog sjevera grada upisuje se tamo.

Stranica 9 od 15 PrviPrvi ... 7891011 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •