Stranica 5 od 7 PrviPrvi ... 34567 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 201 do 250 od 344

Tema: Djeca vegetarijanci, roditelji mesojedi.. i obrnuto

  1. #201
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,526

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Za ovo drugo, ja sam tu Omertinu rečenicu shvatila na način da ona priprema hranu u kući pa onda ona odlučuje i što će pripremiti. Osim toga, rekla je da joj je dijete svejed jer joj drugi nude meso. Ako se brine o prvom djetetu na pravi način, vjerujem da će to raditi i sa drugim. Ali dobro, to će nam Omerta razjasniti.
    Napisala je da dijete ima 5 godina, a ona je veganka 2 god.
    Dakle, drugo dijete nema istu polazišnu točku kao pvo dijete kojem se sve nudilo od rođenja do 3.god života od strane majke

  2. #202
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Heh, kako je kontekst bitan
    Kad na temi o nejedačima netko napiše da mu dijete jede samo tjesteninu, sir i kruh, odgovor je ma ne sekiraj se, vidiš da unosi i ugljikohidrate i proteine i masnoće. Ali kad prehrana koju uopće ne znamo koliko je raznolika dolazi pod izrazom "ja sam vegan" odmah ide pretpostavka što sve djetetu fali (pri čemu dijete ima druge članove obitelji i instituciju koji mu nude meso i ostalo).

  3. #203
    Omerta avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2019
    Postovi
    48

    Početno

    Osobno, mlijeko i crveno meso nisam konzumirala nekoliko godina prije veganstva, iako sam jela ostale mlijecne proizvode, perad, povremeno ribu. Mala se od nekih mlijecnih pripravaka u pocetku znala i osipati tako da nisam zurila.. Kod uvodjenja namirnica sam u to vrijeme pokusala koliko toliko "ispostovati" po redu sve sto je islo, ali mi je bilo uzasno mucno recimo ulaziti u mesnicu i tamo traziti komad teletine, em zbog mirisa em zbog toga sto ja to nisam konzumirala. Naravno nekako sam prelazila preko toga.. sva sreca pa to nije dugo trajalo. Probala je piletinu, ribu jer smo u to vrijeme to uglavnom konzumirali oboje, partner i ja, pogotovo on, posto je azijat, preferira "morske plodove". Kaze kako bi se sveg ostalog, cak i mogao odreci. Nije mu nikakav problem to sto ja sad maloj uglavnom nudim samo vegansko dok god joj i on moze ponuditi nesto "svoje", tipa tortillu ili pizzu sa sirom, piletinu s rostilja itd. Ali kravlje mlijeko ne pije ni on tako da se slozio da ga necemo kupovati. Curka uredno pije, kad ja kupim, biljno mlijeko (koje u sebi ima dodani kalcij i ostale vitamine). To sto dobije od drugih je druga stvar. Eto ukratko.. ako ima jos kakvih pitanja, slobodno.

    Link na vitamine koje sam joj povremeno kupovala dok smo zivjeli u Danskoj (preselili nedavno nazad u Hr): https://en.dkpharma.dk/products/kids...amin-mineraler Uglavnom zbog vrtica (kad je isla) i zbog tog brljavljenja sa hranom. I dalje ne vidim nista lose, nije u pitanju lijek koji ide na recept niti ima ikakve sumnjive sastojke. Obicni djecji multivitamini samo u veganskoj verziji.


    Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

  4. #204
    Omerta avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2019
    Postovi
    48

    Početno

    Tangerina, slazem se s tobom, ali vidis sad je ovdje nastao "problem" zato sto misle da ce drugo dijete koje tek stize biti jadno zakinuto otpocetka (u odnosu na prvo) jer bi mu ja nakon dojenja kasnije uvodila dohranu po svom izboru, a kao nebi smjela forsirati svoj osobni odabir malom djetetu u razvoju.. Valjda misle da cu vlastito dijete izgladnjivati i hraniti sa dve, tri vrste namirnica, jer se opcenito misli da se bjelancevine/proteini, vitamini, minerali, omega dobiju samo unosom namirnica zivotinjskog porijekla, a ne svim ostalim obiljem hrane koji postoji.

    Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

  5. #205

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Heh, kako je kontekst bitan
    Kad na temi o nejedačima netko napiše da mu dijete jede samo tjesteninu, sir i kruh, odgovor je ma ne sekiraj se, vidiš da unosi i ugljikohidrate i proteine i masnoće. Ali kad prehrana koju uopće ne znamo koliko je raznolika dolazi pod izrazom "ja sam vegan" odmah ide pretpostavka što sve djetetu fali (pri čemu dijete ima druge članove obitelji i instituciju koji mu nude meso i ostalo).


    Većina nas na temi je iznela svoje sumnje o opravdanosti plana ishrane za dete koje još nije ni rođeno, uz ogradu da možda nije sve tako kako nam zvuči iz par rečenica. Uopšte se nismo doticali ishrane petogodišnjaka. Tako da ne razumem komentar.

  6. #206
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Pulinka, nisam se ja uopće htjela uhvatiti za to, niti je važno za temu. Ali polaziti od pretpostavke da svi znaju ovo:

    ''Osobine zivih bica su
    1.Ishrana
    2.Disanje
    3.Kretanje
    4.Rast i razvice
    5.Razmnozavanje.
    6.Osetljivost i prilagodjavanje.
    7.Celijska gradja''

    i da ako to ne znaju, nije ni bitno sjećaju li se petog osnovne ili ne, jednostavno nema smisla.
    Svima vama koje bi stvarno ovo nabrojale da vas netko zaustavi na ulici i pita, skidam kapu i bravo. U to ne računam biologe i one kojima su djeca trenutno na ovom poglavlju biologije. Što se tiče znanja da je biljka živa, to smo vjerujem svi znali. U mom slučaju, nisam znala da osjeća patnju druge biljke, što sam i napisala, ali Bože moj eto sad znam.

    A što se tiče polazišne točke koju dijete hoće ili neće imati, vjerojatno je i bolje da je nema s obzirom na ovo što Omerta piše o tortillama, pizzama itd. U biti mogu iksati Tangerinu, ona ljepše to složi nego ja.

  7. #207
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Pulinka, nisam se ja uopće htjela uhvatiti za to, niti je važno za temu. Ali polaziti od pretpostavke da svi znaju ovo:

    ''Osobine zivih bica su
    1.Ishrana
    2.Disanje
    3.Kretanje
    4.Rast i razvice
    5.Razmnozavanje.
    6.Osetljivost i prilagodjavanje.
    7.Celijska gradja''
    Onaj tko to ne zna, ne može ni slučajno reći da je vegan ili ne znam što već, jer je neznalica.
    Nemoj me zezati da postoje ljudi koji ne znaju da živa bića dišu, hrane se, rastu, razmnožavaju se...možda ne kažu istim riječima kojima si ti napisala, možda ne razmišljaju o tome, ali znaju!!

    Ne znam pišemo li ovo na filozofskom i koliko se smije raširiti tema, ne traži mi se, pa neću više.

  8. #208
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Onaj tko to ne zna, ne može ni slučajno reći da je vegan ili ne znam što već, jer je neznalica.
    Nemoj me zezati da postoje ljudi koji ne znaju da živa bića dišu, hrane se, rastu, razmnožavaju se...možda ne kažu istim riječima kojima si ti napisala, možda ne razmišljaju o tome, ali znaju!!

    Ne znam pišemo li ovo na filozofskom i koliko se smije raširiti tema, ne traži mi se, pa neću više.
    Ma dobro da, znam da bi svi znali da živa bića dišu, hrane se, itd. Ovo mi je izbacilo kad sam guglala zajedničke osobine, pa sam zato stavila i za tih sedam sam se i uhvatila onda.

  9. #209

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ako svi znamo da je biljka živa, onda valjda znamo i da kažemo zašto tako mislimo i kad nas neko zaustavi na ulici: jer raste, razvija se, razmnožava, stari, i u jednom trenutku- ugine.
    A dok je živa, hrani se, diše, upija vodu i isparava je, njeni delovi su sposobni da sami bar delom menjaju mesto u prostoru (latice koje se otvaraju i zatvaraju, listovi koji se mogu podizati i spuštati u toku dana, grane koje se izdužuju ka svetlu, polen koji leti, semenke koje ispadaju iz čaura itd, itd...).
    I da bi bila i ostala živa, mora imati dovoljno vode, svetla, minerala, toplote i vazduha...I da, građena je od ćelija/stanica.
    Stvarno mislim da bi to svako znao ovako kako Beti kaže -a to je prepričano tih sedam osobina koje si nabrojala.
    Jednako mislim da većina nas primeti da se biljka izdužuje ka svetlu ako ga nema dovoljno, razvije jači koren na onoj strani saksije koju bolje zalivamo, "pobegne" granama od drugih biljaka ako ih jako naguramo, odbaci lišće ako joj je prehladno ili presuvo itd, itd. Šta je to drugo nego znak da je biljka sposobna da detektuje promene u svetu oko sebe i prilagodi im se?

    Svi to zapravo znamo, samo ne pridajemo pažnju činjenici da biljke nisu ništa manje žive od nas. Niti je njihovo pravo na život manje nego životinjsko.

  10. #210

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    408

    Početno

    No onda pulinka sta predlazes da jedemo? Ako se ljutis jer vegani nemaju osjecaj za biljke oni se ljute jer oni koji nisu vegani nemaju osjecaj za zivotinje. Sta cemo onda jest??

  11. #211
    Omerta avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2019
    Postovi
    48

    Početno

    Mozda... https://miss7zdrava.24sata.hr/fitnes...ti-tijelo-2931 [emoji848]

    Bome je tema otisla u off... [emoji846]

    Poslano sa mog HTC One M9 koristeći Tapatalk

  12. #212

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj anita83 prvotno napisa Vidi poruku
    No onda pulinka sta predlazes da jedemo? Ako se ljutis jer vegani nemaju osjecaj za biljke oni se ljute jer oni koji nisu vegani nemaju osjecaj za zivotinje. Sta cemo onda jest??
    Ja se ljutim kada mi neko kaže da je veganski način ishrane moralno superiorniji i da je to jedini ispravni i neophodni način koji će spasiti planetu.
    Ne, nije superiorniji i mooožda će doprineti spasu planete -a možda i ne. Da je neophodan, u to bih možda i mogla da poverujem uz dalje dokaze.
    Ali, dok se koplja još lome, ne mislim da bi bilo čija deca trebalo da budu u prvoj liniji spasilaca planete veganstvom. I zato reagujem na ove teme.
    Odrasli nek probaju i fotosintezu ako misle da mogu, šta ja tu mogu promeniti.
    Ja gledam da jedem što zdravije, jeftinije i raznovrsnije, a pritom i što racionalnije po sebe i planetu, tj. bez rasipanja i nepotrebnih količina, bez želje da konzumiram primerke ugroženih vrsta i sl. tome.

  13. #213

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    408

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se ljutim kada mi neko kaže da je veganski način ishrane moralno superiorniji i da je to jedini ispravni i neophodni način koji će spasiti planetu.
    Ne, nije superiorniji i mooožda će doprineti spasu planete -a možda i ne. Da je neophodan, u to bih možda i mogla da poverujem uz dalje dokaze.
    Ali, dok se koplja još lome, ne mislim da bi bilo čija deca trebalo da budu u prvoj liniji spasilaca planete veganstvom. I zato reagujem na ove teme.
    Odrasli nek probaju i fotosintezu ako misle da mogu, šta ja tu mogu promeniti.
    Ja gledam da jedem što zdravije, jeftinije i raznovrsnije, a pritom i što racionalnije po sebe i planetu, tj. bez rasipanja i nepotrebnih količina, bez želje da konzumiram primerke ugroženih vrsta i sl. tome.
    Nije u tom stvar nego je stvar u tom da je sigurno zdravije da neko pojede kilu povrca odjednom nego npt kilu govedine, o cem pricamo

  14. #214
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Šta je to drugo nego znak da je biljka sposobna da detektuje promene u svetu oko sebe i prilagodi im se?

    Svi to zapravo znamo, samo ne pridajemo pažnju činjenici da biljke nisu ništa manje žive od nas. Niti je njihovo pravo na život manje nego životinjsko.
    Znam ja to. Nisam u biti ni govorila o tome. Nismo se shvatile, nema veze.

    Omerta, tebi svakako sretno sa prinovom.

  15. #215
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj anita83 prvotno napisa Vidi poruku
    Nije u tom stvar nego je stvar u tom da je sigurno zdravije da neko pojede kilu povrca odjednom nego npt kilu govedine, o cem pricamo
    Ne pričamo o tome fulala si ne samo loptu nego i cijelo igralište.

  16. #216
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam ni ja šta bih rekla osim da je jedna od prvih lekcija u petom razredu osnovne škole ona o zajedničkim karakteristikama svih živih bića.
    Jedna od zajedničkih karakteristika svih živih bića je nadražljivost, tj. sposobnost da se prima draž iz spoljašnje sredine i odgovara na nju.
    Amebe i bičari su savršeno sposobni da hitro otplivaju dalje od štetne draži, npr. koncentrovane soli dodate u vodu. A sigurno nemaju CNS.
    Hidra nema CNS (centralni nervni sistem), pa se zgrči i otpliva dalje od igle kojom je bocka eksperimentator.
    Mimosa pudica je sposobna da skupi lišće kao odgovor na naglo protresanje stabla. Korenje biljaka je sposobno da svoj rast usmeri dalje od štetnog agensa u zemlji, npr. prosute jake kiseline i sl.
    Zašto to rade svi ti organizmi bez CNS-a, ako ništa ne osećaju i sve im je svejedno?
    Kasno je večeras za dalje, ali prvi link o biohemijskoj reakciji biljaka na bol koji mi gugl izbacuje: https://allthatsinteresting.com/plan...ense-mechanism
    (Mislim, da, Beti je u pravu, ja sam pošla od pretpostavke da je opštepoznato da biljke osećaju, ali sam pogrešila podosta...)
    baš sam htjela spomenuti primjer mimoze gdje je jako vidljivo da reagira na podražaj, ali kad je riječ o kupusu, mrkvi ili tratinčici, nikom ništa
    hranimo se živim bićima i iako poštujem svačiji izbor što se prehrane tiče, ne volim moralno superiorne ekstreme koji raznim pogrdnim imenima nazivaju ljude koji jedu i namirnice životinjskog podrijetla

  17. #217
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Heh, kako je kontekst bitan
    Kad na temi o nejedačima netko napiše da mu dijete jede samo tjesteninu, sir i kruh, odgovor je ma ne sekiraj se, vidiš da unosi i ugljikohidrate i proteine i masnoće. Ali kad prehrana koju uopće ne znamo koliko je raznolika dolazi pod izrazom "ja sam vegan" odmah ide pretpostavka što sve djetetu fali (pri čemu dijete ima druge članove obitelji i instituciju koji mu nude meso i ostalo).
    Pa tu postoji objektivan razlog zašto djetetu treba dati suplemente. Nećeš ga šopati s hranom koju odbija. Planirati djetetovu ishranu uz dodatke suplemenata bez medicinske osnove, je meni neprihvatljivo. Ne ulazi mi nikako u područje tolerancije. Suplementi se smiju stavljati na tržište bez neke dubinske provjere. I zato mi je u najmanju ruku neobično da ih netko podrazumijeva u maltene dojenačkoj prehrani.

  18. #218
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,526

    Početno

    Prehrana bazirana na uh, siru I kruhu meni apsolutno nije nesto na sto bih mahnula rukom ne sekiraj se.
    Di je tu voce, povrce...

    Kao sto ne bih samo tako rekla da je ok da se djetetu od rodjenja bilo putem.majc.mlijeka I kasnije dohranom u potpunosti makne meso,riba, jaja, mlijeko, jogurt, sir.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 27.09.2019. at 13:51

  19. #219
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Evo dakle službenog očitovanja njemačke savezne zdravstvene organizacije:
    https://www.kindergesundheit-info.de...he-ernaehrung/

    Die vegane Ernährung ist für Kinder ungeeignet und wird sogar als gefährlich eingestuft.
    Veganska hrana je neprikladna za djecu i klaisficira se kao opasna.

    Eine vegane, also streng vegetarische Kost nur aus pflanzlichen Lebensmitteln ist dagegen für Kinder ungeeignet. Neben der Gefahr, dass ein Kind zu wenig Energie und Eiweiß erhält, ist oft auch die ausreichende Aufnahme insbesondere von Kalzium, Eisen, Jod, Selen, Vitamin D, B2, B12 und langkettigen Omega-3-Fettsäuren kritisch. Das kann seine Gesundheit und Entwicklung gefährden.

    Wenn Sie dennoch eine vegane Ernährung für Ihr Kind wählen, so sollten Sie sich vorher dringend kinderärztlich beraten lassen. Bei veganer Ernährung ist das Risiko eines Nährstoffmangels groß und eine regelmäßige ärztliche Kontrolle und Supplementierung von Nährstoffen erforderlich.
    Stroga veganska isključivo biljna ishrana nije prikladna za djecu. Uz opasnost manjka energije i bjelančevina, često nedostaje kalcija, željeza, joda, selena, vitamina D, B2 i B12 i omega 3. Do može dovesti u opasnost zdravlje i razvoj djeteta.
    Ako usprkos tome za vaše dijete odaberete vegansku ishranu, morate se obavezno prethodno posavjetovati s pedijatrom. Kod veganske ishrane je rizik nedostatka nekog sastojka velik i zahtijeva redovitu liječničku kontrolu i suplementiranje.

    Ja sam jednom vodila svoje dijete s nekoliko mjeseci na vensko vađenje krvi u Klaićevu. Bila bih strašno tužna da mi dijete mora redovito na kontrole.
    Još je ovdje navedeno za djecu od 1 do 6 godina. Manje nitko ni ne spominje.

  20. #220
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,507

    Početno

    Zakaj jelena
    Mojem velikom koji je bio svejed su ko bebi vadili krv iz glave jer iz ruke, noge nisu mogli naci venu.

  21. #221
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    jelena.O, ne mogu vjerovat da to pitas. Pa zar nije muka svakom roditelju vodit bebu u bolnicu, pa cekat red s bolesnom djecom, pa ga drzat kao u lancima da ga ne ozlijedi sestra, pa ta igla u usporedbi s tom ručicom izgleda ogromna. Odes ako moras, al ako ne moras posparas dijete tog stresa i potencijalne zaraze u cekaoni.
    Ma meni je tesko i uci u Klaicevu, vidjeti kako je nekim roditeljima i djeci. Jednom sam prosla iza do odjela nekih, samo kad se tog sjetim presretna sam sto mi je dijete zdravo.

  22. #222
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,507

    Početno

    Gle mojisu morali ici
    Velikom su vensku krv vadili vec s 3.5 tjedna.
    Ok ako se ne mora lakse je.
    Jednom se klinac tak preznojio na vadenju, ali kaj da radim kad je alergicar
    Ne uzima hranu samo onu koju ne smije ali i to je puno nedozvoljene hrane.
    Ali omegu moze stvarno dobiti iz lana,kima.....

  23. #223
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    JelenaO, to sto ti pises nema veze s temom.
    Al to te ni inace ne sprječava, zasto bi sada.

  24. #224

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    zato i ima 25k postova

    ont
    svog sina sam do treće godine tj do vrtića hranila uglavnom vege prehranom, ribom i po kojim jajem.
    Tad je bilo u điru kravlje ludilo pa sam tu vrstu mesa izbjegavala kao i piletinu zbog hormona

  25. #225
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Žena je napisala da ostatak familije daje meso. Veći mi je problem recimo nešto što je bilo prije par godina na forumu gdje se majka veganka čudila zašto je dijete ispod svake percentile, zašto ne jede. Da bih doznala da ne samo da je dijete na striktnoj veganskoj prehrani već je s prehrane skinula i orašaste plodove, a onda se sjetila da bi mogla ukinuti dojenje pa je došla po taj savjet na forum. Sad kad gledam nije mi jasno kak sam sačuvala svoj kul dok sam pisala s njom, ali je ipak brzo podvila rep i pobjegla. Sam bog zna što je bilo s djetetom.

  26. #226
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Srecom sam to nekako promasila, cini mi se.
    Zuta, mozda sam ja slijepa, al ja vidim tu dvoje djece:
    1.) Ima 5 god. Dobiva i drugu hranu, premda joj se daju (ili su se davali multivitamini).
    2.) Rodit ce se tek i dok mama brine o njegovoj ishrani, biti ce iskljucivo veganska uz unaprijed planirane suplemente B12 i genetsku predispoziciju da joj fali B12. S tim da nije jasno koliko dugo ce majka brinuti o djecjoj ishrani.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 27.09.2019. at 21:58

  27. #227
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Nije mi se dalo detaljno baviti, napreskokce sam čitala, ali mislim da je b12 najmanja briga. Ionako je nusprodukt bakterija i nerijetko ga nedostaje i nama koji jedemo sve. Ako ga dobije ekstrahiranog u obliku metilkobalamina kaj sad. Više bi me brinula mišićna masa, željezo i masne kiseline. Ali dok dijete sisa i jede ostalo, a ostatak familije tutne koji ficlek mesa tu i tam ne bi trebalo bit štete. Pa ni paleolitički čovjek nije jeo meso redovito. I danas ima plemena koji jedu uglavnom biljke a meso kad im se posreći.

  28. #228

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    O povezanosti unosa proteina (naročito životinjskih) i visine i težine u odraslom dobu:

    https://academic.oup.com/jn/article/146/11/2361/4630467


    https://www.sciencedirect.com/scienc...70677X16300065

  29. #229
    Omerta avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2019
    Postovi
    48

    Početno

    Jelena, ja nigdje nisam spomenula genetsku predispoziciju da nekom fali B12 vitamina.. odnosno bar nije dokazano niti se testiralo na tako nesto. Otac ima skoro 60 godina, zna se da se neki vitamini teze apsorbiraju kasnije s godinama.. Zapravo kad je znao imati afte onda bi mu tu pomogao b kompleks, a kasnije neurobion, tako da mozda je stvar imuniteta ili apsorpcije. Ti sad mislis da je isti slucaj samnom i da ce tako biti s djecom? Da bi se to izbjeglo uzima se metil oblik b12 (koji i sama preferiram), a u trudnoci sam na pocetku uzimala folnu u obliku folata (recimo od Solgara, duplo skuplja od obicne). Nazalost svagdje trpaju ove jeftinije oblike, ali da se naci nesto kvalitetnije kako za odrasle tako i za klince.

    Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

  30. #230
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,526

    Početno

    Ja ne znam.zasto je ljudima na.topicu problem.procitat sve sta pise prije nego ostave svoj trag.

    Zuta, Jelena ti pise o nerodjenoj bebi u trbuhu I maminom stavu na koji mama moze imat pravo, no neke od nas ga ne smatraju ispravnim za zdravlje male jos nerodjene.bebe.

    Ajd pls vrati se nazad pa procitaj postove,nema toga tako puno

    Ja kuzim.Jelenu jer sam sve ppstove procitala i to par puta.

    Zaista ne zelim.bit ekstrem.koji skace na Omertu nego pristojno.nastojim.iznijet svoje misljenje..

    Raznpliku I uravnotezenu prehranu smatram kljucem zdravlja I imuniteta (iako kazem.osobno nisam neki mesojed).
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 28.09.2019. at 05:45

  31. #231
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,141

    Početno

    Omerta, znam da nisi napisala da tata ima genetsku gresku, nije se ni testirao, niti bi trebao, sto ce s tom informacijom, ako vec zna da mu manjka. Sama genetska predispozicija ne znaci da ces zaista imati manjak. Apsorpcija B12 vitamina je povezana s mutacijom MTHFRa, tako da ne znam na sto ti mislis kad kazes genetska predispozicija.

    Ali to je gotovo irelevantno u ovom slucaju. I da nemas u bliskoj obitelji osobu koja ima problem s razinom vitamina B, bilo bi visokorizicno tako malo dijete drzati na veganskoj dijeti. Cinjenica da u obitelji postoji evidentirano netko s problemom samo pogorsava vec dovoljno rizicnu odluku.

    I taj stav o suplementima maltene kao o limunu i naranči jer se prodaju bez recepta mi je neobican.

  32. #232
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Meni je opstetričarka rekla da beba sve izvuče iz tijela majke, iz zaliha i da su se bebe majki u konc logorima rađale normalne težine i zdrave.

    Idem čitati postove, mada ne znam što mi je da sam išla klikat.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 28.09.2019. at 07:44

  33. #233
    Omerta avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2019
    Postovi
    48

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Srecom sam to nekako promasila, cini mi se.
    Zuta, mozda sam ja slijepa, al ja vidim tu dvoje djece:
    1.) Ima 5 god. Dobiva i drugu hranu, premda joj se daju (ili su se davali multivitamini).
    2.) Rodit ce se tek i dok mama brine o njegovoj ishrani, biti ce iskljucivo veganska uz unaprijed planirane suplemente B12 i genetsku predispoziciju da joj fali B12. S tim da nije jasno koliko dugo ce majka brinuti o djecjoj ishrani.
    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Omerta, znam da nisi napisala da tata ima genetsku gresku, nije se ni testirao, niti bi trebao, sto ce s tom informacijom, ako vec zna da mu manjka. Sama [Bgenetska predispozicija[/B] ne znaci da ces zaista imati manjak. Apsorpcija B12 vitamina je povezana s mutacijom MTHFRa, tako da ne znam na sto ti mislis kad kazes genetska predispozicija.

    Ali to je gotovo irelevantno u ovom slucaju. I da nemas u bliskoj obitelji osobu koja ima problem s razinom vitamina B, bilo bi visokorizicno tako malo dijete drzati na veganskoj dijeti. Cinjenica da u obitelji postoji evidentirano netko s problemom samo pogorsava vec dovoljno rizicnu odluku.

    I taj stav o suplementima maltene kao o limunu i naranči jer se prodaju bez recepta mi je neobican.
    Stvarno si zapela.. i onda MENE pitas na sto JA mislim kad kazem genetska predispozicija?? Procitaj malo svoje komentare! Samo sam tebe citirala, posto si ti ta koja cijelo vrijeme uporno tvrdi nesto sto nema veze s vezom. Da moj otac ima GENETSKU PREDISPOZICIJU odnosno problem i da s obzirom na taj "problem" mogao bi nastati jos veci "problem" ako ja mislim svom djetetu uvoditi veganstvo. Vidim da si zadrti pobornik NE UNOSENJA apsolutni nikakvih vitamina jer mislis da se danas sve moze dobiti iz hrane odnosno dok god ona nije veganska.. mislis da se zivotinje isto tako ne kljukaju vitaminima (i antibioticima)? Bas danas mozes prirodno dobiti sve iz onog sto jedes.. da sam rekla da cu malu uredno sopat sa mesom i mlijecnim pola godine od rodjenja onda nebi bio nikakav "problem" sa nikakvim vitaminima pa makar i postojala neka genetska predispozicija.

    I ne razumijem zasto je to toliki problem sto se nekom nekad u zivotu otkrije manjak B12 ili folne ili zeljeza?? Kao da je to danas nesto novo?? Samo zato sto sam svog tatu spomenula, ne znaci da netko i u tvojoj ili nekoj drugoj obitelji mozda nema isti taj "problem".




    Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

  34. #234
    Omerta avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2019
    Postovi
    48

    Početno

    Uostalom tata se testirao jednom da provjeri razinu tih vitamina, kad je vidio da mu fali i drugi put nakon suplementiranja kad je vidio da ima sasvim dovoljno.. i uredno dobije od doktorice recimo taj Neurobion kad osjeti da mu mozda treba (bez ponovnog testiranja), vec preventive radi. A tebe onda brine nesto sto se bez problema kupi u ljekarni i bez savjetovanja sa doktorom. Evo jucer sam sebi uzela Floradix.. i maloj cu uzeti djecju verziju. I ne vidim nigdje problem.

    Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

  35. #235
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Tako da ne vidim problem u povremenom suplementiranju.
    Čitala sam negdje da svi ti vitamini samo prolete kroz organizam i da je iskoristivost nikakva.

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Isto tako moguce je da se globalno pocne mjenjati vrsta zbog promjene prehrane.
    Dobijemo veća crijeva i oči nam odu sa strane.

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    3. većina biljaka na tržištu potiče takođe iz masovne proizvodnje, kada bismo svi prešli na vegansku ishranu proizvodnja organske biljne hrane decenijama ne bi mogla da zadovolji potražnju. (ako uopšte ikada bi, na ovako zagađenoj planeti :/)
    Zašto ne bi bila organska masovna proizvodnja? Organsko ne isključuje masovno. Vertikalni hidroponski uzgoj. Vidjela sam da u Kataru ili tak nekoj zemljici naveliko uzgajaju i izvoze.

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    4. radi proizvodnje biljaka takođe se razaraju ekosistemi i staništa i uništavaju životinje, mada ne uvek tako slatke, toplokrvne i krupnooke kao ovčice i svinje.
    Ne u toj mjeri kao kad se proizvode biljke za prehranu goveda jer treba nekoliko redova veličine više žitarica za prehranit svinje.

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    6. zašto je okrutno oduzeti život životinji, ali ne i biljci? To što mi ne vidimo patnju biljke ne znači da ona ne postoji. I vrlo je vrlo nezahvalno suditi da li je patnja obranog polja kupusa manja ili veća, vrednija ili manje vredna, od patnje zaklane kokice.
    Možda zbog toga što ptice i sisavci imaju složeni živčani sustav i rudimentarne oblike svijesti, osjećaju bol, a biljke imaju reakcije na podražaje iz okoline i zaštitne mehanizme. Da, biljka se štiti, ali to ne znači da osjeća na onoj razini kao krava. Znam da to znaš, ali moraš nekako umiriti svoju savjest pred tom činjenicom pa na ovaj način relativiziraš.

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam ni ja šta bih rekla osim da je jedna od prvih lekcija u petom razredu osnovne škole ona o zajedničkim karakteristikama svih živih bića.
    Jedna od prvih lekcija je također da su biokemijske reakcije jedna stvar, a složen živčani sustav i emocije druga. Kad secirate mrtve žabe možete izvesti trzanje udova. Znači li to da su udovi živi sami za sebe? Osjećaju bol? Ili kad ljudsko srce pumpa još pola sata u pravoj tekućini nakon što ga izvade? Zacijelo taj mišić nešto osjeća.
    Bar bi ti kao biolog morala shvaćati da su se evolucijom razvili razni mehanizmi za preživljavanje i reakcije na podražaje koje organizmima omogućuju izbjegavanje predatora, opasnosti, ali za raspoznavanje boli i emocija ipak treba imati minimalno ganglije. Tu možemo početi diskutirati osjećaju li mravi bol.

  36. #236
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Omerta, pa u tome i jest problem, što ne vidiš problem u tome da se kupuju, piju, pa i djeci daju najrazličitiji pripravci iz ljekarna ili prirodni zato što se ne vidi problem u tome.
    No, to nikako nije moj problem.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 28.09.2019. at 09:00

  37. #237
    Omerta avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2019
    Postovi
    48

    Početno

    [emoji23][emoji23][emoji23] Over and out!

    Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

  38. #238

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Bar bi ti kao biolog morala shvaćati da su se evolucijom razvili razni mehanizmi za preživljavanje i reakcije na podražaje koje organizmima omogućuju izbjegavanje predatora, opasnosti, ali za raspoznavanje boli i emocija ipak treba imati minimalno ganglije. Tu možemo početi diskutirati osjećaju li mravi bol.
    Ne, ne čitaš me pažljivo.
    Prvo i prvo, molim te, nemoj da porediš delove organizama (srce, noge i ostalo) sa celim organizmima, na način kao na Omertinoj slici ploda krastavca i cele krave.

    Možemo početi diskusiju o tome da li je nepostojanje nervne organizacije dovoljno složene da se u njoj zapazi i definiše emocija bola kao takva dovoljno opravdanje da organizmu sa takvom građom dodeljujemo manje pravo na život, nego organizmima koji takve složene nervne tvorevine imaju.

    Znači, napisaću tebi specijalno još jednom, ne mislim da je biljka manje živa niti da ima manje pravo na život zato što ne oseća podražaje iz okoline na identičan način kao i čovek, i generalno bića sa CNS-om.

    Što se tiče organske proizvodnje biljaka i hidroponskog uzgajanja: da li pričamo o istoj stvari?

    Hidroponska proizvodnja ne znači nužno da se ne upotrebljavaju pesticidi vrsta raznih. I da polutanti ne dopiru vazduhom, pa i vodom na kraju krajeva. Mineralna đubriva da i ne pominjem.

    Ti naravno znaš da je upravo upotreba pesticida i mineralnih đubriva omogućila konačno rešavanje gladi u Evropi i bum populacije?

  39. #239

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne u toj mjeri kao kad se proizvode biljke za prehranu goveda jer treba nekoliko redova veličine više žitarica za prehranit svinje.
    Na ovo ne znam šta da ti kažem jer mi nije jasno govoriš li o svinjama ili o govedima, ili porediš isplativost svinje vs. goveda ili?

  40. #240
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Pulinka, ma čak i da te brinu biljke, a znamo da te ne brinu, računica je jednostavna, više ih "pogine" kad ih se sije za potrebe goveda, odnosno svinja. Da, točno si vidjela, u prvom dijelu rečenice kažem govedo, pa svinja. Ne, ne znači da ne znam razliku, znači da je svejedno o kome pričamo. I govedu i svinjama trebaju izdašne količine žitarica u uzgoju da bi stočaru imalo smisla baviti se tim poslom.
    Hidroponski uzgoj može i ne mora koristiti pesticide i mineralna gnojiva. Da, oboje su spasili ljude od gladi i oboje će biti uzrokom pomora pčela, dakle oprašivača i tako i uzrokom sljedeće velike gladi.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 28.09.2019. at 10:21

  41. #241

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Zuta, ni jedan biljni uzgoj ne mora koristiti pesticide i đubriva?

  42. #242
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    I da, ne znači da je biljka manje živa. Dakako da je full živi organizam, baš kao što je i embrij u tijelu majke, ali kolika je relevantnost tog života? Pa živa je i bakterija na vrhu nokta. Sasvim. A opet, nisu nam nekako relevantni ti životi? Mnogima nisu relevantni ni životi embrija? Zašto? Jer nemaju živčani sustav ni mogućnost da osjete bol. Ako biljka nema manje pravo na život od drugih sisavaca pa i čovjeka, pa ajmo se svi kolektivno ubiti.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 28.09.2019. at 10:27

  43. #243
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Zuta, ni jedan biljni uzgoj ne mora koristiti pesticide i đubriva?
    Ma mora. Onaj uzgoj koji će prehraniti stoku mora.

  44. #244

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Znaš, postoje ljudi koji ne osećaju bol. Genetska greška. Da li bi sama činjenica da ne osećaju bol trebalo da nam da za pravo da ih isečemo na komade i pojedemo?

    Ta argumentacija o osećanju bola je jako neodrživa.

  45. #245

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    A onaj koji će prehraniti ljude ne mora?


    Ne mora ni jedan jedini, samo je takav i prinos, u smislu visine i pouzdanosti.

    Što ne znači da se tehnologije proizvodnje ne usavršavaju, ali ne postoji za svaku biljku savršeno ekološka i pri tome pouzdana i isplativa tehnika organske proizvodnje u dovoljnoj količini za potražnju. Kako sam već napisala.

  46. #246
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Skroz sam na pulinkinoj strani. Vidjelo se to i do sada ali moram naglasiti.

  47. #247
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Normalno da mora kad ljudi jedu stoku. Kad bi smanjili svoje potrebe onda bi mogli i bolje upravljati uzgojem hrane. Ne mora to biti tako radikalno da se prebacimo na vegansku ishranu, ali možemo jesti meso peradi i riba, a ne goveda i svinja, ili ono čemu sve više sama naginjem je meso beskralježnjaka. Pola kile popečaka od kozica će sasvim nadoknaditi potrebe organizma i za b12 i za proteinima.

    Kao što sam u jednoj drugoj temi napisala, slažem se da je i uzgoj egzota loš za okoliš. Ništa ne fali dobrom starom grahu i kupusu.

    Što se tiče ljudi koji ne osjete bol, pa oni sasvim sigurno imaju svijest. Ako i nemaju opet pripadaju našoj vrsti i normalno nećemo jesti naše pripadnike. Kakvi su to kvaziargumenti? Ali ovo da treba zdvajati nad hipotetskim situacijama posljednja vrsta nekog kelja i jedna svinja, situacija u kojoj se nitko od nas neće nikad naći, ali svaki dan se nalazimo u situaciji da izaberemo između glupavih lignji i jednog visoko razvijenog sisavca krave ili svinje koji budu zatvoreni u stajama da ne vide ni sunca ni mjeseca. Tu je sasvim jasno što je ispravniji izbor.

  48. #248
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Skroz sam na pulinkinoj strani. Vidjelo se to i do sada ali moram naglasiti.
    Kaj, i ti se budeš prebacila na mesojedsku dijetu da zaštitiš biljke?

  49. #249
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Ne! Ja volim biljke, uzgajam ih i one su posve sretne i zadovoljne dok ih ne odlučim pojesti.
    I nemam problema s tim.
    Volim jesti. Biftek na tanjuru mi izazove orgazam sreće. Znaš ono, hmmm, hmmm.
    Ne, ne razmišljam o tome od kud je. To je hrana.
    Pečeni krumpiri, ummm

    Najmanje volim pripadanje nekom "kultu" tipa, ja sam sad vegan, jer je to IN.
    Ljudi su svežderi, pa što mi mislili o tome. Povremena skretanja s prirodnog određenja su posve OK, ali to ne mijenja činjenicu da nam je svežderstvo sudbina
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 28.09.2019. at 10:51

  50. #250
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    To je super. Moći se tako isključiti.

Stranica 5 od 7 PrviPrvi ... 34567 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •