Stranica 50 od 59 PrviPrvi ... 404849505152 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 2,451 do 2,500 od 2947

Tema: Online nastava

  1. #2451

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,368

    Početno

    Hahaha

    Gđa ima 68! i ne da se

  2. #2452
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,061

    Početno

    Citiraj mama pticica prvotno napisa Vidi poruku
    Hahaha

    Gđa ima 68! i ne da se
    Kako onda moze radit?

  3. #2453

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,368

    Početno

    Zato i velim sve se moze!

  4. #2454
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,985

    Početno

    Može raditi samo honorarno par sati po odobrenju ravnatelja i s debelim razlogom (manjak učitelja).

  5. #2455

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ja zbilja ne razumijem kakve živote žive oni koji misle da će ih online škola “spasiti”. Ne računam ovdje stvarno jako teške bolesnike i kritične skupine, a čini mi da mnogi sa preferencijom prema online školi zapravo nemaju takvu kritičnu osobu doma. Ili da imaju veću djecu kojima ne treba asistencija .
    Pretpostavljam da je tvoje pitanje retoričko, ipak, ljudi žive i drastično drugačije.
    Selo do 2 000 stanovnika, mahom zemljoradničko.
    Ljudi moraju da se sreću samo u kupovini i ako im treba nešto od državne službe i administracije. Privatno mogu i ne moraju da se druže. Vrtić koriste kad hoće, jer su bake i dede mahom u istim domaćinstvima.
    Raj ako nema nikog pozitivnog.
    Ako u selu za mesec dana ima cca 5-7 potvrđeno obolelih (1 preminuli, jedan na višenedeljnom bolničkom lečenju), a realno verov. više jer mlađi i lakši slučajevi nisu uvek ni otišli na testiranje, to znači da nedeljno uvek postoji 1-2 zaraznih, verov. više. Većinom među populacijom koja ima decu. Bez škole, ništa tako strašno. Neko će se čuvati, neko neće. Neko se jednostavno odranije ne druži sa trenutno obolelima, ili nisu posebno bliski, čak ni deca međusobno.

    Sa školom, koja je jedna u selu, znači da je velika verovatnoća da će dete ići u školu dok ne zna da je zarazno.
    I tu će se na terenu testirati pridržavanje i efikasnost epidemioloških mera. Ukoliko omanu, izložen je ceo razred i učitelj/nastavnici razreda, ako omanu na većoj skali, cela škola i posledično cele porodice. To je oko 80% stanovnika, možda čak i više. Govorimo o min. 30 a maks. 1000 ljudi u roku od 4-6 nedelja. Prva manja bolnica je na 30km, kapaciteta oko 30-100 ljudi. Veća je na 60km. Dugo za čoveka u respiratornom stresu.
    Nastavnici nisu iz tog sela, nego mahom iz grada, neki iz okolnih mesta na sve 4 strane.

    Dakle, bez škole, epidemiološka kriva je drastično niža. Sa školom i merama verov. nešto viša i strmija, bez dobro sprovedenih mera- ravna ali vertikalno.
    20 do 40 takvih sela: slom zdravstvenog sistema u tom ruralnom regionu.

    I odmah:
    1. selo nije izmišljen primer.
    2. selo nije moje, nit iko od mojih ima posebnih veza sa njim, znači svejedno mi je šta se u njemu dešava.
    3. odavno već NISAM za online nastavu, totalno sam u fazonu nek komšiji crkne krava, neka ćemo patiti mi ali će i drugi.

    Tako da, preskočite me komentara ad hominem.
    Cilj mog pisanja je da pokažem da postoje zajednice i stilovi života u kojima otvaranje škole može da pravi epidemiološku razliku, jer iako pola stanovništva živi u gradovima, ona druga polovina ne živi u njima. I zdravstvene usluge su im puno teže dostupne.
    Eventualno, možete mi navesti učestalost obolelih u Zagrebu u prethodna dva meseca ako je neko raspoložen, jer nisam pratila. Jer stil života može biti apsolutno bilo kakav u mestu gde je broj obolelih vrlo mali u odnosu na br. stanovnika. To je, čini mi se, i bila situacija u Zg ovog leta.
    Posljednje uređivanje od pulinka : 21.08.2020. at 11:33

  6. #2456
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,061

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Može raditi samo honorarno par sati po odobrenju ravnatelja i s debelim razlogom (manjak učitelja).
    Da, to je onda neka muljaza koju ravnatelj odobrava.

  7. #2457
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    U Zagrebu je zadnjih dana broj oboljelih sve veći, 40-50 slučajeva, s tim da je to min 10% od broja testiranih, a testiranje i nalazi se čekaju po 2 dana. (hoću reći da brojke kasne)

    Posve je jasno da je do porasta došlo radi godišnjih odmora i totalnog nepridržavanja bilo kakvih mjera po klubovima, inicijalno oboljeli su većinom mladi ljudi i povezani su sa klubovima po obali.

    Prema tome, kao što se i od početka govori, zatvoreni prostori u kojima se zadržava dugo vremena i u kojima nije moguće držati bilo kakvu distancu su problematični za širenje zaraze.

    Inače ovo što Bubilo piše recimo o poslu meni zvuči kao da se događa negdje drugdje, ja radim u velikoj firmi i još uvijek 50% ljudi radi od kuće, za one koji su u uredu vrijede stroga pravila od korištenja lifta do nošenja maske kad se kreće po firmi (za stolom za sad nije obavezno), kontrole kretanja - znači nema ulaska u 'tuđi' radni prostor, za hranu u firmi postoji poseban režim, naručuje se unaprijed i dijeli kroz šalter i tako dalje, i tako dalje. Da, ljudi koji će raditi iz firme su između ostalog birani i po tome moraju li koristiti javni prijevoz. A preko kontakata čujem da su i u brojnim drugim velikim firmama isti takvi uvjeti, dok recimo ljudi u malim firmamam s kojima stalno kontaktiram svi rade od kuće.

  8. #2458
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Pulinka razumijem tvoj primjer. I da, vodila sam se Zagrebom. I primjerom gdje netko kaže “ne dam dijete u školu, ne idemo nikud, samo smo bilo kod kumova, i samo se igra sa 7 djece iz ulice”. A to je 14 roditelja koji rade svugdje i svagdje, i 7 obitelji koje su bile posvuda na moru ovih tjedana, i kumovi koji su došli s mora... to ne razumijem. Kako se ne brineš da će ti tih 7 obitelji iz ulice i kumovi nešto prenijeti, a brineš se za školu.
    Ok, brojke su puno veće i vjerojatnost je u školi veća, no opet mi argument “igra se samo sa 7 djece iz ulice, ali ne dam ga u školu” uopće ne drži vodu.

  9. #2459
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Znam Mima, da, mnogi rade još od kuće. Ali koliko znam ministarstva npr. uopće ne rade, svi su tamo. A to su veliki kolektivi.

    Kako uopće svi ti ljudi funkcioniraju bez vrtića? Dakle, zapravo niti nema tako puno malo djece ili ima puno onih koji se lako snađu i bez vrtića?

  10. #2460
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Kod nas je u firmi rad od kuće završio 3.5.
    Dio ljudi je dobio još 2 tjedna fore ako im je trebalo da se snađu s klincima dok nisu skroz otvorili vrtiće i škole, ali od 18.5. smo svi morali biti u uredu bez obzira na to idemo li tramvajem ili ne .
    Zaključili su da nam je produktivnost doma niska.
    I tako smo svi tamo. A neki su čak na početku putovali i u Srbiju .
    I onda da ja dijete ne dam u školu mi je ono... WTF.

  11. #2461
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Ja mislim da sve firme, a posebno ove velike, rade po nečijim uputama, da ne kažem diktatu. Znači, ja čisto sumnjam da bi u bilo kojoj firmi sami od sebe poduzimali ovakve korake. Važan moment u priči radi li netko od kuće ili ne je definitivno sjedenje u open space prostorima. Open space prostori su se pokazali kao vrlo, vrlo problematični za širenje virusa. I to bez obzira na bilo kakvu distancu među ljudima. Znači, moj zaklljučak je da netko preporučuje firmama koje imaju ljude po open spejsovima da rade od kuće.

    Što se tiče vrtića, to je stara priča. Koliko puta čuješ roditelje kako se čude što samo njihovo dijete ostaje u vrtiću do pet, svi drugi idu ranije kući.
    Što ja znam, očito ima značajan broj ljudi koji mogu preživjeti i bez vrtića.
    Ja spadam u te ljude: moje dijete ima bake koje su ga uvijek bile spreme čuvati. Blizu živimo, tako da to nije problem. KAd je bila epidemija svinjske gripe dijete mi nije išlo u vrtić 5 mjeseci.

  12. #2462
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas je u firmi rad od kuće završio 3.5.
    Dio ljudi je dobio još 2 tjedna fore ako im je trebalo da se snađu s klincima dok nisu skroz otvorili vrtiće i škole, ali od 18.5. smo svi morali biti u uredu bez obzira na to idemo li tramvajem ili ne .
    Zaključili su da nam je produktivnost doma niska.
    I tako smo svi tamo. A neki su čak na početku putovali i u Srbiju .
    I onda da ja dijete ne dam u školu mi je ono... WTF.
    Jedno ti je osobni nivo, tu svatko od nas ima svoju situaciju i svoja razmišljanja, drugo je pitanje što škole znače u epidemiološkom smislu.

    Za ovaj osobni nivo, vjeruj, nikoga nije briga, ni Stožer ni ministra.

  13. #2463
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    BB razmišljam isto kao i ti. Ukoliko neće biti online škole a biti će u parkiću s 40-toro djece kao što je i sada na 1-2cm razmaka nema mi smisla. Onda ne bi trebala ići niti na izvannastavne aktivnosti. Opet i ja i MM smo na poslu u kontaktu s dosta ljudi, MM puno više i to se neće promijeniti.
    Mi smo mala tvrtka sa 6 zaposlenih. Ne možemo si priuštiti da nas 3 nekoliko mjeseci ne radimo a rad od kuće je gotovo pa nemoguć. 1 kolegica ima 2 vrtićarca a druga 1 prvaša i 1 vrtićarku. Ukoliko ne bi bilo škole ni vrtića ( a ako ima vrtića a nema škole onda nema smisla) ne znamo što ćemo. Čak smo mislili osposobiti 1 sobu u uredu za djecu jer drugog izbora nema a onda zamislite kako će to izgledati.
    Ja definitivno ne navijam za online školu pogotovo pored izuzetno zahtjevne učiteljice. 3 mjeseca cjelodnevnih zadaća, imala sam po 15 djetetovih poziva svaki dan na posao. Ona je blla frustrirana, plakala. Meni je online škola bila koma, teška koma. Ok J. ima neke specifične probleme zbog čega je njoj to teže palo ali ne zaboravimo da ima djece s određenim problemima kojima ta online škola pada jako teško.

  14. #2464
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Pa kako je osobni nivo ako dvoje roditelja mora na posao, i dvoje djece u vrtic? Pa to puta ne znam koliki broj, ali sigurno je u tisućama?

  15. #2465
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ma ne pada online škola teško samo specifičnoj djeci, negdje se pisalo, ne mogu sad iskopati, koliko je porastao broj depresivne djece.

  16. #2466
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Pa ove priče ako ide u park onda, ako ja radim ovdje onda .., to je osobni nivo, epidemiologa nije briga hoće li se tvoje jedno dijete zaraziti ili neće, njega je briga što škola kao ustanova znači za širenje epidemije među stanovništvom, to je ono što sam htjela reći.

    A inače, naravno da se mora voditi računa o djeci koja ne mogu biti sama kod kuće bez roditelja, zato se najviše i priča o školi za niže razrede, tj. uzima se pod obavezno da će oni ići u školu.

  17. #2467
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ne pada online škola teško samo specifičnoj djeci, negdje se pisalo, ne mogu sad iskopati, koliko je porastao broj depresivne djece.
    aj probaj iskopati, baš bi me zanimali neki znanstveno potvrđeni brojevi na tu temu.

  18. #2468
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    aj probaj iskopati, baš bi me zanimali neki znanstveno potvrđeni brojevi na tu temu.
    Misliš da se netko u ovom trenutku time bavio? Misliš da broj depresivne djece nije porastao? Jako puno djece je imalo, ima i imati će probleme zbog ovakve vrste online nastave kakva je bila kod nas. Nemojmo zaboraviti da je pored korone u Zagrebu bio i potres pa je puno djece ostalo i samo i prestrašeno doma.
    Mima spominješ BB njen osobni nivo pa i tvoj je osobni nivo da ti dijete ne mora ići u vrtić jer ga ima tko čuvati ali većini ipak nije tako.

  19. #2469
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,552

    Početno

    Moji nisu s 40-50 djece u parkiću ni na 1-2 cm, ne kužim kak to da su vaši s toliko i na toj udaljenosti
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 21.08.2020. at 12:37

  20. #2470
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ne pada online škola teško samo specifičnoj djeci, negdje se pisalo, ne mogu sad iskopati, koliko je porastao broj depresivne djece.
    Nisam ni mislila da samo specifičnoj djeci pada ali im pada teže. Znam što je prošla prijateljica s malim koji ima disleksiju. Kad je krenulo online svi su zaboravili da dijete ima disleksiju. Ona je doslovce s tim djetetom krv propišala...radi se o višem razredu OŠ.

  21. #2471
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ma nisu znanstvena istraživanja, nego intervju s nekim našim psiholozima koji rade sa školskom djecom. Ali zvučali su uvjerljivo .

    Ja bih rekla da bi onda epidemiolozi trebali voditi računa i o dječjim parkovima i igralištima, to su javne površine svima dostupne, zašto nitko ne vodi računa o njima, a vodi računa o tramvaju i o trgovini?

  22. #2472
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,061

    Početno

    Sigurno ima takvih istrazivanja. Procitala sam negdje da je vec objavljeno nekoliko desetaka tisuca radova na temu covid-a. Ja sam citala jedan u Nature-u u kojem je pisalo da zatvaranje/otvaranje skola ne utjece bitno (makar utjece) na epidemiolosku situaciju i na usporavanje/ubrzavanje sirenja. To je bilo na temelju podataka za tri zemlje razlicitog stupnja razvoja... al ko zna jesu li drugi istrazivanja dala drugacije rezultate. Stozer i Ministarstvo bi svakako trebali sve to pratiti.

    Bubilo, pa briga ih je za parkice. Na proljece su bili zatvoreni. Lako moguce da ce ih opet zatvoriti. No, za sada ide skola, pa onda idu i parkici.

  23. #2473
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Moji nisu s 40-50 djece u parkiću ni na 1-2 cm, ne kužim kak to da su vaši s toliko i na toj udaljenosti
    Pa eto u našem parkiću je strahovito puno djece. Nije na 1-2 cm sa svih 50 ali s njih 10 je. Trče, skaču i sve ostalo što se u parkićima radi.
    Ja sam za svoje dijete procijenila da je manji rizik trenutno od zaraze nego rizik po njeno psihičko zdravlje da joj kažem da ne smije u park i da se ne smije družiti. Trenutno smatram i da je za nju bolje da krene u školu. Itekako vidim posljedice karantene, potresa i online škole, od izražene anksioznosti, jako pojačanog OKP-a, izrazitog nezadovoljstva i ostalog.

  24. #2474
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Moji nisu s 40-50 djece u parkiću ni na 1-2 cm, ne kužim kak to da su vaši s toliko i na toj udaljenosti
    Nisu u istom danu s njih 50, ali u ova dva mjeseca se izmijenila hrpa djece i svaki tjedan se igraju s drugom, u jednom parku, kod bake u parku, na ulici, ispred zgrade, kod bratića, na moru... na 5 različitih mjesta različita djeca.

    A igraju se na 2 cm jer se mala djeca od 3 godine tako igraju, a bome i ona malo veća, a da ne pričam o onoj najvećoj koja dođu u park s mobitelom pa se spoji 5 glava.

    Nikad niste bili u parku?

  25. #2475
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Misliš da se netko u ovom trenutku time bavio? Misliš da broj depresivne djece nije porastao? Jako puno djece je imalo, ima i imati će probleme zbog ovakve vrste online nastave kakva je bila kod nas. Nemojmo zaboraviti da je pored korone u Zagrebu bio i potres pa je puno djece ostalo i samo i prestrašeno doma.
    Mima spominješ BB njen osobni nivo pa i tvoj je osobni nivo da ti dijete ne mora ići u vrtić jer ga ima tko čuvati ali većini ipak nije tako.
    Ne, ne mislim na BB osobni nivo, ili moj, mislim da su izjave da je meni tebi ili nekom trećem bezveze da dijete ne ide u školu jer ja radim, dijete se igra u parku itd. osobni nivo, jer na kraju krajeva svatko od nas vodi neki drugačiji život, i to sasvim sigurno ne utječe na nekakvu odluku o tome hoće li ili neće nastava biti u školama. Ono što utječe je to što škola kao ustanova znači za širenje zaraze.

    Što se tiče depresivne djece, ne znam i ne mogu znati ako nemam o tome nekakve podatke, zar ne? Inače mi se čini da to što psiholozi i psihijatri izjavljuju po medijima može biti samo njihovo razmišljanje ili stav o situaciji, a tko zna čime sve taj stav može biti poduprt. Ja sam recimo na primjer isto tako pročitala razgovor s jednom psihologinjom koji me se jako dojmio, a koja je rekla da ova priča s lockdownom koju smo imali na proljeće jest teška, ali nije traumatična, i ja isto tako mislim. Dok je recimo potres u Zagrebu po mom mišljenju traumatičan događaj.

  26. #2476
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Sigurno ima takvih istrazivanja. Procitala sam negdje da je vec objavljeno nekoliko desetaka tisuca radova na temu covid-a. Ja sam citala jedan u Nature-u u kojem je pisalo da zatvaranje/otvaranje skola ne utjece bitno (makar utjece) na epidemiolosku situaciju i na usporavanje/ubrzavanje sirenja. To je bilo na temelju podataka za tri zemlje razlicitog stupnja razvoja... al ko zna jesu li drugi istrazivanja dala drugacije rezultate. Stozer i Ministarstvo bi svakako trebali sve to pratiti.

    Bubilo, pa briga ih je za parkice. Na proljece su bili zatvoreni. Lako moguce da ce ih opet zatvoriti. No, za sada ide skola, pa onda idu i parkici.
    Što se tiče škola i širenja epidemije, velike su razlike po zemljama, s tim da treba imati na umu da su škole većinom bile zatvorene. Što se tiče psihičkog zdravlja, nisam vidjela takva istraživanja, a opet treba uzeti u obzir razlike među zemljama, ono što smo mi imali i ono što je imala recimo Italija su dvije potpuno neusporedive situacije.

  27. #2477
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,061

    Početno

    https://www.nature.com/articles/d41586-020-02439-6

    Evo sazetka nekih istrazivanja. S obzirom da je objavljeno u Nature, ja bi rekla da je pouzdano.

  28. #2478
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Kod nas je rađeno ovo istraživanje, na općoj populaciji: https://kakosi.ffzg.unizg.hr/kako-smo/
    ali trenutno mi ne otvara brošuru s rezultatima, samo članke iz medija

  29. #2479
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ja se isto pitam ovako kao Bubilo. Onaj koji radi od doma s 1-2-3 djece vrtićke/niži razredi dobi, ili živi s bakama u kući ili “radi”.
    Ja sam se nakon 2 tjedna dobrovoljno vratila na posao i izložila bake riziku jer je rizik od korone tada bio manji od rizika da ću dobiti pedalu radi neproduktivnosti.
    I iznenađena sam kako velik broj ljudi, iz mog okružja velika većina, si to može priuštiti. Kao i skupljanje djeteta iz vrtića prije 16 h
    I da, komično mi je da su treninzi počeli prije nego vrtići i škola.
    A puno “osobnih nivoa” mislim da ipak tvori “opći nivo” koji se ignorira u široj slici.

  30. #2480
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Pa recimo i mm i ja radimo posao koji se može raditi od kuće, u stvari ja i dan danas radim u tjedan od doma pa tjedan u uredu. I djeca su nam malo starija - jedno ima 8 a drugo 11. Ovo od 11 se sasvim solidno snašlo s online školom, i osim ponešto pomoći je bilo posve samostalno, a onaj od 8 je isto na kraju bio skoro skroz samostalan jer sam ja bila i previše "produktivna" (čitaj radila 10+ sati svaki dan) tako da nisam stizala mu ni minimum pomoći oko škole, i pred kraj je to onda kod njega počelo malo štekati, no da sam radila nekih normalnih 8h dnevno razvučenih 7-22 stigla bi oboma bez problema pomoći oko škole pogotovo što nije bilo vanškolskih aktivnosti.

    I nije jednostavno isto da li su djeca vrtić ili niži razredi OŠ ili su stariji. Sa vrtićkom djecom je puno teže i oni koji imaju vrtićku djecu su pretežno jedva dočekali da se vrtići otvore, i jasno je da će se vrtići ili niži razred oš vjerojatno među zadnjima zatvarati (ako uopće). Isto tako realnost je da sad imamo puno puno više zaraženih u općoj populaciji nego je to bilo proljetos, i mislim da je velika šansa da ako se normalno otvore škole za sve uzraste i svi sjede kao sad zgurani u maloj učionici kao kod nas (razredi od 28 učenika) neće puno proći i izbit će epidemija u školi. Kakve će biti posljedice toga - ovakve blage kao sad ili će biti težih slučajeva kao zimi - ne znam. Ali izjednačavati boravak na zraku u parku i biti 6 sati dnevno zatvoren u učionici - nije isto.

  31. #2481
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    https://www.srednja.hr/zbornica/svi-...a-ocekuju/amp/

    Nisam čitala ovu slo uputu od 100 str, ali dio ovog što piše cini mi se izvediv i kod nas.

  32. #2482
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Po ovom što piše u članku ja ne vidim što ne bi bilo izvedivo, obična škola.

  33. #2483

  34. #2484
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Nije baš, nema tjelesnog za vise razreda istodobno, kod nas po 4 razreda imaju tjelesni skupa. Onda maske u hodnicima, maske za ucitelje, dezinfekcija. Mali odmori u učionici, ne znam za obrok, kad nas nema kuhinje.... onda bez mjesanja razreda, mislim da kod njih svaki razred ima svoju ucionicu, to kod nas neke skole imaju, neke nemaju.... i tako.
    Edit, ovo sam mimi odgovorila.
    Posljednje uređivanje od VeraM : 22.08.2020. at 08:37

  35. #2485
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ali izjednačavati boravak na zraku u parku i biti 6 sati dnevno zatvoren u učionici - nije isto.
    Zar nije i Zrće na zraku?

    Naravno da park i učionica nisu isto, no nema šanse da bi u situaciji da netko zaražen dođe u park, djecu koja se poigraju sa zaraženom osobom sama činjenica da su na zraku “spasila” od toga da se zaraze. Pa dječja interakcija u parku je ono “faca uz facu”.

    A što je s vrtićima? Kod nas ih je istina od svibnja bilo manje, ali opet su bili na 60-70% kapaciteta. Mogu zamisliti situaciju da su se ljudi koji su se snašli bez vrtića od ožujka do svibnja snašli i malo duže, pa eto, došlo je i ljeto kad se obično velika većina snađe bez vrtića... no da ima toliko puno ljudi koji se još jednu cijelu godinu mogu snaći bez vrtića mi zvuči, što ja znam, nerealno... očekujem da će vrtići biti otvoreni i da će u njima biti ne mali broj djece.

    I naravno da ne mislim da je sve to bezveze i benigno, i jasno mi je da su mogućnosti zaraze velike. No, jednostavno nije održivo stanje da djeca ne idu u vrtiće i da je cijela nastava opet online. Boli me briga, neka smisle neke modele . Pri čemu me naravno izluđuje svaka pomisao na ne znam kakva ograničenja u školama i vrtićima dok su istovremeno otvoreni kafići, restorani, klubovi, parkovi i igrališta, bazeni i toplice, hoteli, zabavni parkovi, turističke atrakcije, dječji ljetni kampovi i razne grupne aktivnosti za djecu... ili će 7.9. i sve to zatvoriti? Hoće li od 7.9. biti ograničene i aktivnosti/klubovi/sportovi na koje su vam išla djeca? Hoćete ih ovu jesen upisati na aktivnosti?

  36. #2486
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    To su mjere usmjerene isključivo na to da se donekle izoliraju skupine djece, što bi gospodin Capak rekao kohorte, tako da se što manje miješaju pa da kad dođe do 'proboja' virusa u školu ne mora 100 djece u samoizolaciju nego 25. Ne vidim ništa što bi učinilo nastavu sigurnijom za pojedino dijete unutar razreda, a ne vidim niti da ovo traži neki posebni trud ili napor od strane škole - normalni razredi, normalna nastava itd.

    Čak se ne želi izaći javno s brojem koji znači prijelaz iz modela u model, nego ministar donosi odluku.

  37. #2487
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,631

    Početno

    Moj predskolarac je isao na sport,ali sad mislim da ce ovu godinu preskociti

  38. #2488
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,331

    Početno

    I meni je jako žao radi sporta...u školu su oboje išli stariji već 3 god. i natjecanja i sve.

    Tjelesni pretp.da ne budu ni imali jer nisu pred kraj god imali a i naša škola nema dvoranu vježbaju u razredima tako da nemaju uvjete ni s koronom ni bez..
    Posljednje uređivanje od mašnica : 22.08.2020. at 09:36

  39. #2489
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,208

    Početno

    Čitam sada da ne daju maturalna putovanja.
    Čini mi se da i neće biti prave nastave. Možda hoće za niže razrede.
    Naša je županija nabavila maske i vizire i sredstva za dezinfekciju za sve učenike osnovnih i srednjih škola.
    Onih par tjedana prave nastave je kod nas odlično prošlo. Ne znam što misliti. Ne znam da li mi se više "sviđa" nastava u školi ili online.
    Nije lako onome tko odlučuje.

  40. #2490
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Zar nije i Zrće na zraku?

    Naravno da park i učionica nisu isto, no nema šanse da bi u situaciji da netko zaražen dođe u park, djecu koja se poigraju sa zaraženom osobom sama činjenica da su na zraku “spasila” od toga da se zaraze. Pa dječja interakcija u parku je ono “faca uz facu”.

    A što je s vrtićima? Kod nas ih je istina od svibnja bilo manje, ali opet su bili na 60-70% kapaciteta. Mogu zamisliti situaciju da su se ljudi koji su se snašli bez vrtića od ožujka do svibnja snašli i malo duže, pa eto, došlo je i ljeto kad se obično velika većina snađe bez vrtića... no da ima toliko puno ljudi koji se još jednu cijelu godinu mogu snaći bez vrtića mi zvuči, što ja znam, nerealno... očekujem da će vrtići biti otvoreni i da će u njima biti ne mali broj djece.

    I naravno da ne mislim da je sve to bezveze i benigno, i jasno mi je da su mogućnosti zaraze velike. No, jednostavno nije održivo stanje da djeca ne idu u vrtiće i da je cijela nastava opet online. Boli me briga, neka smisle neke modele . Pri čemu me naravno izluđuje svaka pomisao na ne znam kakva ograničenja u školama i vrtićima dok su istovremeno otvoreni kafići, restorani, klubovi, parkovi i igrališta, bazeni i toplice, hoteli, zabavni parkovi, turističke atrakcije, dječji ljetni kampovi i razne grupne aktivnosti za djecu... ili će 7.9. i sve to zatvoriti? Hoće li od 7.9. biti ograničene i aktivnosti/klubovi/sportovi na koje su vam išla djeca? Hoćete ih ovu jesen upisati na aktivnosti?
    Moji se u parku ne igraju kao mala djeca - mlađi igra nogomet i košarku, a starija skoro uopće ne ide više u parkiće nego s frendicom npr na skejtu ili rolama krug oko jaruna... samim time nije sigurno ista šansa za zarazu kao sjediti u natrpanoj učionici 6 sati. Moraš razlikovati stariju od mlađe djece, različito se ponašaju, druže, igraju... sve. Za vrtiće nisam nigdje vidjela da se spominje zatvaranje, a vjerojatno ni niži razredi OŠ. Za sad. Upitni su koliko vidim viši razredi, srednja, fakulteti... i kako će se tamo stvari posložiti. Za njih mi se čini sasvim izglednim da se roditelji pripreme za još online nastave, sviđalo se to nama ili ne.

    Na nove aktivnosti ih neću upisivati, htjela jesam ali s obzirom na sve nek pričeka još godinu dana. Nadam se samo da će postojeće sportove nekako uspijevati održavati, makar starija online kondicijske treninge ako neće moći na bazen (jer se natjecateljski bavi sportom, ne samo rekreativno) a mlađi tenis.

  41. #2491
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Sve stoji, ali ne pričamo ovdje o mojoj djeci koja se u parku igraju kao mala djeca, i o tvojoj koja se ne igraju jer su veći. Nego o tome da se na jednoj strani rade ograničenja, a na drugoj ne.
    Vidjet ćemo svi skupa kako će to izgledati na kraju...

  42. #2492
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Sve stoji, ali ne pričamo ovdje o mojoj djeci koja se u parku igraju kao mala djeca, i o tvojoj koja se ne igraju jer su veći. Nego o tome da se na jednoj strani rade ograničenja, a na drugoj ne.
    Vidjet ćemo svi skupa kako će to izgledati na kraju...
    Potpisujem.
    A dvostruki kriteriji su čak i kad je poslodavac država - u državnoj administraciji i državnim tvrtkama već odavno nema rada od kuće niti se priprema rad od kuće (nema na vidiku javne nabave laptopa, samo automobila).

  43. #2493
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Sve stoji, ali ne pričamo ovdje o mojoj djeci koja se u parku igraju kao mala djeca, i o tvojoj koja se ne igraju jer su veći. Nego o tome da se na jednoj strani rade ograničenja, a na drugoj ne.
    Vidjet ćemo svi skupa kako će to izgledati na kraju...
    Ali taj dio ne razumijem. Gdje se to ne rade ograničenja? Ja kad odem na posao s maskom moram pjesaciti x katova jer su nam prakticno zabranili liftove. Kolege iz suprotne smjene nisam vidjela mjesecima. U ducan ili zet ne mogu bez maske. Kina su otvorili tek neki dan i to pretpostavljam uz brdo ograničenja. Ni na jedan rodjendan mi djeca nisu pozvana jos od ožujka, a nekako sumnjam da će skoro biti pozvana... A za ponedjeljak najavljuju nova ogranicenja. Ovako prakticno ispada da zazivate zatvaranje dječjih parkova i sportova jer će vjerojatno i u školama biti ogranicenja. Jane zazivam nikakva dodatna ogranicenja, i ovih mi je sasvim dovoljno.

  44. #2494
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    Mene smeta što će biti ograničenja u školovanju (skraćivanje satova, maske u razredu, kvazi online nastava i sl.) dok će se u npr. crkve moći ići i bez maske. Iako se u školama zna točno tko sjedi u razredu imenom prezimenom i OIBom oni spremaju online nastavu. A u crkvama u kojima se niti ne zna tko je ušao, maske nisu obavezne, razmak je samo preporučen ali nitko ga ne kontrolira jer se navodno ne može moliti od kuće jednako efikasno. Iako nisu dokazali da nije efikasna molitva od kuće dok je dokazano da je online školovanje manje kvalitetno od prave škole.
    Takvi dvostruki kriteriji su mi koma.

  45. #2495

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Ajme stvarno sa tom crkvom, u crkvu ulaze ponajviše odrasli i drže razmak itekakav, bar u mojoj.
    U noćnom klubu, kafiću i restoranu u kojima svi sjedimo- bome razmaka ni približno tolikog nema.
    Stolovi su u kafićima kao i prije, a moja crkva je sva spovezana spagama i označenih mjesta.

    Ja bome nemam pojma ko je sjedio do mene u kafiću cijeli godišnji.

    Apsolutno sam za početak redovne nastave, neka ih izoliraju po razredima, nek se drze uciona pod odmorom i onda ako izbije, samo taj razred da šalju na testiranje i pripadajuće profesore. Koji pak nek nose maske ili vizir.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  46. #2496
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    govorila sam o dvostrukim mjerililma.
    Ako će zatvoriti škole onda bi trebalo zatvoriti i crkve.

  47. #2497
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ali taj dio ne razumijem. Gdje se to ne rade ograničenja?
    Jesi ti bila na Jadranu ove godine?

    I da, na mnogim mjestima su ograničenja “na papiru”, ali ih nema u praksi.

    Koliko si konobara vidjela s maskom, a koliko bez?
    Igraonice nisu zatvorene, istina, nije bilo tonu rođendana, ali za dva u svibnju i lipnju znam.
    Pišeš o svojoj firmi, no što je s državnom upravom?
    Pola ljudi ni ne nosi maske, a pola od onih koji ih nose, nose masku ispod nosa.

    Ma nije mi cilj tjerati mak na konac. Ali svak se svrbi gdje ga češe .
    A mene uz sve to oko mene jako svrbi online škola.

  48. #2498
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Mislim da se velika većina nas slaže da bi trebalo ići u škole po nekom modelu da se ne stvaraju gužve. Ali s obzirom na sadašnju situaciju s ljetovanjima smatram da bi trebalo početak 2 do 4 tjedna odraditi online da se utvrdi tko je što pokupio na ljetovanju i sl. Možda smjesno zvuči, ali možda bi pomoglo da se u startu radi sadašnje situacije ne dogodi još veći bum, evo u Berlinu je počela nastava i nakon 2 tjedna počele su izolacije ucenika i profesora. Što će ova radna skupina odlučiti ostaje nam do zadnjeg dana čekati i vidjeti.

  49. #2499
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Jesi ti bila na Jadranu ove godine?
    I da, na mnogim mjestima su ograničenja “na papiru”, ali ih nema u praksi.
    Koliko si konobara vidjela s maskom, a koliko bez?
    ...
    Jesam, bila sam. Nula konobara sam vidjela bez maske, u dućanu ispred mene nisu htjeli poslužiti kupca bez maske (a to je bio jedini kupac bez maske kojeg sam vidjela u ta tri tjedna, djecu do 3g bez maske ne računam).

    Samo kažem da nije istina da nema drugdje ograničenja, a da će se nova sigurno donijeti jako brzo. Jer stvari eskaliraju. Do početka škole je (za našu državu) dugih 2 tjedna i nitko ni ne zna što je trenutno plan za školu a kamoli kakva će biti situacija za 2 tjedna kad bi trebala početi ni koje će mjere tad važiti. No kako su sve organiziranije države već u svoje planove uvrstile opcije online škole nećemo je gotovo sigurno ni mi izbjeći.

  50. #2500
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ja živim na Jadranu i 80% osoblja u kafićima, trgovinama, frizerajima itd. nosi masku ispod brade ili s nosom vani. Kao i posjetitelja.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •